Poručíme větru, dešti, sněhu, …

11. 02. 2008 | 19:56
Přečteno 5252 krát
Docela mne zaujalo dnešní zpravodajství o převážení přírodního sněhu „odněkud někam“.

Pro mé zamyšlení není podstatné odkud a rovněž není podstatné kam. Zaujat jsem tímto praktickým využitím známého hesla „Poručíme větru, dešti“, které bývá někdy podsouváno nám, klimatologům. Jak se dá „větru, dešti“ poručit? Několik příkladů následuje:

Nenasněžilo nám na Pražském hradě? No problem. Dovezeme sníh ze Šumavy, tam jsme si ho pro jistotu vyrobili.

Roztál sníh v Liberci? No problem. Na Jizerce je sněhu dostatek.


To je realita. Ale je možné vidět i jiné možnosti využití (nebo snad zneužití?) síly člověka k dosažení rychlého vítězství nad přírodou.

Už třetí den prší v Beskydech a hrozí povodeň v Ostravě? No problem. Odvezeme vodu do Olomouce a pošleme Moravou do Kroměříže, tam neprší.

Zvyšuje se globální teplota? No problem. Vyrobíme mráz a pustíme ho do atmosféry.

Stoupá hladina oceánu? No problem. Vykopeme rovnoběžně s Mariánským příkopem na dně Tichého oceánu další příkop.

Máte problémy s chůzí do kopce? No problem. Využijeme vykopaný materiál ze dna Tichého oceánu a zarovnáme reliéf …
(no, to už jsem asi přehnal :-)


Výše uvedeným jsem chtěl upozornit na „lehkost“ s jakou řešíme zdánlivě neřešitelné problémy a přitom nedokážeme vidět souvislosti. Dílem proto, že je vidět nechceme, dílem proto, že jsou naše znalosti pořád nedostatečné.

Před časem jsem byl na problematiku výroby umělého sněhu v lyžařských areálech tázán Hospodářskými novinami (17. prosince 2003). Mohu se docela dobře označit za vizionáře, i když varianta dovozu sněhu mi byla v té době zcela neznámá. Tehdy jsem odpověděl:

Radim Tolasz však jistotu investorů zpochybňuje. "Sníh vyrobí, ale co když za deset let nebude v zimě mrznout," ptá se.

Co říci závěrem? Snad jen opakovat zaklínadlo klimatologů z minulého roku. Zvykněme si na rozmary počasí. Není sníh? Nebudeme lyžovat. Nemrzne? Nevyrobíme ani umělý sníh. Je chladné léto? Pojedeme do termálů. Příliš horké léto? Dovolená na severu je přece taky pěkná. Za rok, za dva, bude sněhu dost a léto teplé. Proč ne. Odborně se tomu říká „adaptace“.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

krkavec napsal(a):

Jak proste, mily Watsone! :-)
11. 02. 2008 | 20:18

Líný černý pes napsal(a):

Jo, poručíme větru dešti, ale oni, mršky, stejně neposlechnou.

Lidi jsou za dobu svého vývoje na výkyvy počasí zvyklí, o čem by se jinak bavili a nač by mohli kdykoli beztrestně nadávat. Jenže poslední dobou mám dojem, jako by všichni očekávali, že díky technoligiím bude ochočeno i to počasí. A ono ne, to je pak překvapení a požadavků "státe udělej s tím něco". Ale za to si milý stát může sám, když strká nos lidem do života a soukromí víc, než je nutné, pak občané tak nějak automaticky očekávají i nadstandartní servis místo aby mysleli dopředu a postarali se sami. Samozřejmě, katastrofa je něco jiného ale i tak, proč platit pojistku, když může z maléru pomoci stát. Nějak nám ze života vymizelo předvídání. Zato předpovídání čehokoliv je spousta.
11. 02. 2008 | 20:39

Lena napsal(a):

Hm. Mě neposlechnou ani moje feny, o tom, že by mě poslechl vítr a foukal kolem jinýho baráku ani nepřemýšlím. Radši zateplím a udělám pořádnou střechu!
Jen si říkám, jaká je to rozežranost, když se pro zábavu vyrábí sníh, což asi není nijak energeticky nenáročné a tudíž ta výroba asi bude mít nějaký dopad na klima, které se může odměnit např. suššími zimami, kdy bude třeba vyrábět víc sněhu ... Není to tak trošku začarovaný kruh?
11. 02. 2008 | 22:00

Orel holohlavý napsal(a):

Pane doktore,
asi je to marné. Teď všichni sledují volbu prezidenta....
Ale napsal jste to hezky a nejspíš máte pravdu. Tak se nedejte odradit nízkým počtem reakcí - viz výše... :-)
11. 02. 2008 | 23:09

Pumprlidentlich napsal(a):

Žádný příklad není přehnaný. Jistá politická uskupení, která se údajně zabývají ochranou klimatu, podobné vynálezy dávno prosazuje. Je zvláštní, že v podobných uskupeních zabývajících se ochranou klimatu, není ani jeden klimatolog. Nebo se pletu? Je třeba v naší straně zelených nějaký klimatolog?

Větru a dešti neporučíme, přesto se strana s tímto heslem (poručíme...) dostala do vlády. Škoda, že v této straně není žádný Tolasz ...

Lena, bezkonkurenčně největší dopad na klima má z antropogení činnosti lidská blbost, až potom jsou nějaká asi. Začarovaný kruh to jistě je.
11. 02. 2008 | 23:20

abc napsal(a):

No, ono takové intelektuální sedění nad věcí je hezké, když má člověk výplatu od ČHMÚ jistou bez ohledu na to, zda (ne)naprší či (ne)nasněží. Dost lidí na horách - a tím nemyslím pořadatele závodů, ale ty ,kdo poskytují služby a radovánky "obyčejným" rekreantům - je ale právě třeba na tom sněhu závislých. A tohle teoreticky simple solution, dear Watson, právě pro ně tak úplně simple není. Jejich adaptation se totiž neodehrává jenom v hlavách, ale v praxi, kde už jsou nějaké peníze proinvestované, nějaké v úvěrech, a tak to opravdu není sranda.
Tolik pro objektivitu a náhled těch, kdo nad problematikou ochotně zamudrují v závětří svého PC v městské pohodě.
12. 02. 2008 | 04:58

MBlack napsal(a):

Vážený pane doktore, Vy asi nejste zastáncem globálního šílenství jménem "oteplování" nebo se pletu? Jak prosté, příroda bude vždy silnější než nějaký parazit jmíénem člověk. Moc hezký blog.
12. 02. 2008 | 07:46

Petr napsal(a):

V závětří svého PC si také pokusím zamudrovat. V poslední době se neustále mudruje o klimatických změnách, které směřují spíše k oteplování. Přesto by mne nenapadlo nějaké peníze proinvestovat a mít nějaké v úvěrech např. na melounové pole v podhorské oblasti. Ovšem podobně, nebo ještě hůře si počínají investoři do zimních areálů v nízké nadmořské výšce. To potom, abc, opravdu není sranda.
12. 02. 2008 | 09:31

TomaSs napsal(a):

Konečně si přestávám připadat jako exot či relikt jiné doby. Konečně má někdo stejný názor. Když chci hrát na rybníku hokej, nepojedu do jižní Francie, to dá rozum.
Ke zmíněné adaptaci - jistě je všem jasné, jak dopadly formy života, jež se nebyly schopny včas adaptovat ...
12. 02. 2008 | 10:58

Líný černý pes napsal(a):

to Petr :
Melouny pro císaře Rudolfa (tedy jeho kuchyni) se pěstovaly na Mělníce, ještě trochu se oteplí a půjde to zase. Zatím zčervenají z jedné rostliny tak maximálně dva a to jen při nejlepším létě (vloni).

to abc :
Oni ti rekreanti na horách nemusejí jen lyžovat, mohou např. chodit na procházky a dívat se kolem sebe. Ale to je, jak prohlásil kdysi jeden Holanďan, namáhavé, protože se musí chodit i do kopce, kdežto lyžaře nahoru vyveze vlek.
12. 02. 2008 | 11:23

SuP napsal(a):

abc -
postavit si podnikání na poskytování zbytné zábavy lidem je zkrátka trochu riskantní. Zejména, když jeho výsledek závisí na počasí.
Jsem rád, že nejsem se svým názorem sám.
12. 02. 2008 | 15:17

Michal_2 napsal(a):

V místech, kde toho sněhu nebývá příliš mnoho, by rozumní podnikatelé nic stavět neměli. Jenže vysvětlete jim, že když je jedna mimořádně studená zima (2005-2006), tak že ta příští taková být nemusí, zvlášť pokud průměrné množství sněhu na tomto místě nebývá nijak vysoké. Narážím tím na to šílenství, kdy i ve výškách kolem 400 m.n.m. začaly přibývat vleky před dvěma lety a provozovatelé pak chtěli peníze od státu za to, že další zimu nenapadlo dost sněhu. Se změnou klimatu je nutné počítat bez ohledu na to, co říká Klaus.
16. 02. 2008 | 03:25

Lena napsal(a):

Michale,
otázka zní, zda průměrné množství sněhu je jedinou nízkou veličinou v tom místě. Možná, že také průměrná inteligence na tom bude dost blbě, zatímco průměrná touha po penězích bude výrazně vyšší.
Ale pozor, vlekaři chtěli od státu bezúročné návratné půjčky, pokud vím, ne nenávratné dotace. Nicméně je otázka, jak by půjčky spláceli při dalších zimách bez sněhu.
16. 02. 2008 | 10:31

JC napsal(a):

Bojim,bojim, že se upečeme za živa. Špatné teploměry to je sviňstvo. :-)).
http://www.osel.cz/index.ph...
19. 02. 2008 | 09:18

Franta napsal(a):

No, jak mi říkal kolega ze Švýcarska, tak jejich banky už nechtějí investovat do zimních areálů, berou to jako rizikové. Leč u nás.. zodpovědné osoby prohlásili, že se nic neděje ... A tak se investuje. Třeba do lyžařského areálu ve 400 metrech...
20. 02. 2008 | 07:38

Lena napsal(a):

Pro JC:

koukala jsem se na ty stránky Osel. Jsou opravdu věrohodné? Skoro stejné články (tzn. skoro slovo od slova) jsem našla na jiných serverech, ale pozor - s jiným autorem. Zajímavé, což? Nechci jmenovat, protože autora uvedeného na oslu znám osobně a nechci ho uvést "do řečí". Ale za sebe můžu říct, že mi osel nějak nezapadl a nepůsobí na mě důvěryhodně.
21. 02. 2008 | 01:13

JC napsal(a):

Lena,
Zkuste ještě,http://www.osel.cz/index.ph...
P.S.Důvěryhodnost nejsem schopen posoudit, jsou tam odkazy,takže to beru jako pohled z druhé strany.
Ukazuje se, že:
1.Klaus není/jak je mu často předhazováno/osamocený extrémista z nějž si celý svět dělá blázna.
2.Na golobálním oteplovacím náboženství se začínají objevovat vady na kráse.
21. 02. 2008 | 09:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy