Povodňový víkend

16. 05. 2010 | 22:36
Přečteno 10568 krát
Trávit víkend u vody není někdy úplně nejlepší varianta. Na Moravě a ve Slezsku s obavami kontrolují nejbližší vodní toky a svahy nad poslední chalupou. My, komořanští pražáci, trávíme víkend stejně. Naštěstí pouze virtuálně – sedíme u počítačů a sledujeme co chystá oblačnost někde nad Evropou, kdy a s jakými vlastnostmi dorazí do Česka, co a kde přinese. Říkáme si meteorologové. Naštěstí (nebo bohužel) sedí podobní meteorologové i v Brně a v Ostravě. A jsme společně k ruce dalším kolegům, hydrologům, kteří se zabývají podobnou virtuální prací – počítají hydrologické modely, které nám říkají kdy a jak vysoko stoupne voda.

Hydrologická předpověď, neděle 16.5. ráno
Hydrologická předpověď, neděle 16.5. ráno

Hydrologická předpověď, neděle 16.5. ráno

Někteří meteorologové a hydrologové nepracují s vodou jen virtuálně – i v dešti měří srážky, i za stoupající hladiny se brodí vodou a měří rychlost vody v korytech (jako základní vstup pro výpočet průtoků). Aktuální povodňová situace však nepřišla neočekávaně a hned tak neodejde. Pokud máte někdo zájem, přečtěte si několik základních informací, jak se povodeň na Moravu vlastně dostala.

1. Nejprve výstraha ČHMÚ ve čtvrtek 13. 5. 2010 z 11:10 hodin na povodňovou pohotovost v Jihočeském kraji, vydatný déšť v Jihočeském a Plzeňském kraji, a povodňovou bdělost v Plzeňském kraji. Očekávané srážkové úhrny na Šumavě a v Novohradských horách až 50 mm, dosažení prvního i druhého stupně povodňové aktivity (1.SPA i 2.SPA). Výstraha se naplnila časově i prostorově správně, úhrny srážek byly vyšší (lokálně až 100 mm, na mnoha stanicích 40 až 60 mm). Dosažen byl i 3.SPA (na Černé v Ličově).

Hydrogram Černá, Ličov
Hydrogram Černá, Ličov

Hydrogram Černá, Ličov


2. Další výstraha ČHMÚ vydaná v pátek 14. 5. 2010 ve 13:21. Platnost až od sobotního večera (20:00 hodin) na extrémní srážky pro kraj Moravskoslezský (do odvolání), na povodňové ohrožení stejný a Zlínský kraj do odvolání, na velmi vydatný déšť pro kraje Pardubický, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a část Moravskoslezského a na silný vítr pro všechny výše jmenovaní kraje a kraj Královehradecký. Očekávané úhrny srážek od sobotního večera do pondělního rána až 90 mm, četné 1. a 2.SPA, na menších tocích až 3.SPA. A zároveň upozornění, že intenzívní srážky budou pokračovat na východě ČR i začátkem týdne. Komplikovaná výstraha odpovídala komplikovanosti očekávané situace. Reálná situace se srážkově opravdu rozběhla cca ve 20 hodin v sobotu večer, opravdu na východě ČR (Morava a Slezsko), silný vítr jsme na stanicích zaznamenávali už odpoledne. Během soboty začaly navíc všechny dostupné modely ukazovat extrémně vysoké úhrny na pondělí a úterý (další obrázek). Média celou situaci, jak je jejich nedobrým zvykem, vyostřila a pro jistotu ve své většině hlásili, že v sobotu meteorologové očekávají extrémní srážky a povodně (v sobotu ano, ale až večer a v noci). A to vše v době, kdy v západní části ČR bylo sice oblačno, ale sem tam se i sluníčko objevilo. Na Moravě zataženo zlověstnou oblačností.

Suma srážek podle německého modelu
Suma srážek podle německého modelu

Suma srážek podle německého modelu


3. Celou situaci jsme upřesnili další výstrahou v neděli 16. 5. 2010 v 11:58, která je aktuálně v platnosti a zároveň jsme začali v neděli odpoledne vydávat informace o dosažení 3.SPA. Srážky na Moravě a ve Slezsku pokračují, menší i větší toky se z koryt vylévají a předpověď srážek není v tomto regionu pořád nijak nadějná.
Tolik aktuální popis vývoje právě probíhající povodňové situace. A proč to? V průběhu soboty, kdy se pohledem z okna žádný nadcházející problém vidět nedal, jsem dostal několik mailů a v různých diskusích jsem si přečetl ne zrovna příjemné hodnocení platné výstrahy. Nejjemnější bylo konstatování, že si snad v těch Komořanech děláme z lidí srandu. Někteří hodnotili přicházející srážky jako májový deštík, kolem kterého děláme tanečky, abychom odlákali pozornost veřejnosti od předvolebních skandálů. Někteří se do žádných hodnocení a extrémních předpovědí ještě v sobotu odpoledne vůbec nepouštěli, přestože v těchto dnech slibují starostům malých obcí, že jen oni je dokážou varovat před nebezpečným počasím.

Uvidíme, jak celá situace dopadne a co všechno dokáže napáchat. Držím palce všem u vody – u té skutečné i u té virtuální.

Pro podrobné informace doporučuji:
hydro.chmi.cz
portal.chmi.cz
radar.bourky.cz
a
profil Počasí Právě Teď na Facebooku (staňte se jeho přáteli).

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Lena napsal(a):

Kdybyste si z lidí dělali srandu, bylo by to fajn. Kamarádka z Havířova psala už odpoledne, že kanály vodu neberou, venku se při venčení psa brodili po kotníky ve vodě, zaplavený střed města. V Ostravě údajně uvažovali o evakuaci lidí z některých oblastí. Zato na západě další psí kámošky viděly probleskující Sluníčko. No a u Brna jen pár kapek, zato vichr mi malého psa málem sfoukl s kopce, nedalo se proti větru místy skoro jít.

Akorát jsem koukala k Vám na snímky z družice a zdálo se mi, že se k Havířovu blíží díra v mracích. A když už tam podle snímků měla být, prý tam stále vydatně lilo. Tak z toho jsem trošku jelena!
16. 05. 2010 | 23:02

af napsal(a):

Tohle je snad nejužitečnější "blog", jaký jsem na Aktuálně.cz četl. Díky.
17. 05. 2010 | 00:11

Josef napsal(a):

Není to žádná sranda, Jsem z okresu Nový Jičín, odpoledne jsem jel kolem Lubiny a v takovém stavu jsem ji nikdy neviděl. Místní okolo ní chodili a byli zoufalí, jak stoupá. Je mi jich líto, nemohou s tím nic dělat, jen čekat na zkázu.Těžko se mi bude usínat.
17. 05. 2010 | 00:25

Aranka napsal(a):

Rožnovská Bečva v půl noci od soutoku s místním potokem Hážovkou je nebezpečně vysoko. viděla jsem pytle s pískem do vjezdů. při neustálém lijáku je do rána vylitá, jako před 13 lety.
17. 05. 2010 | 00:30

Jan Vaculík napsal(a):

Üctyhodbné výsledky!
Tak tahle předpověď vychází; i když bychom si přáli, aby raději nevyšla...
Zírám na horní graf: rozdíl mezi skutečným stavem a prognózou vypadá děsivě. Doufejme, že odchylka nebude v celkovém množství vody, ale v tom, že voda do Svinova přitekla rychlej, než se čekalo.
17. 05. 2010 | 00:51

Klára napsal(a):

Ostravští hasiči to vzdali :-(. Protipovodňovou mobilní hráz nezatížili a když je Odra "podplavala", řekli, že to nezvládnou a pyšně odjeli....
17. 05. 2010 | 01:59

Radim Tolasz napsal(a):

Klára: Hasiči jsou nejlépe fungující institucí v Česku. To je holý fakt, který nezpochybní ani současné povodně. Naopak. A pokud máte pravdu, tak to není důkaz něčí pýchy, ale síly přírody.
17. 05. 2010 | 06:27

Pavel napsal(a):

Jen aby se tento "majový" deštík opět nezapsal tučným písmem do historie :( už se bojím těch předvolebních slibů o obnově postižených míst. Jak často může přijít 100letá voda? Statisticky asi jednou za 100let, ale realně...
17. 05. 2010 | 07:00

Ládik napsal(a):

Včera večer jsem přijel domů z Čech. Než jsem odjel, prokopal jsem asfaltovou cestu, aby případná velká voda netekla ke mně domů. Dobře jsem udělal - vodu jsem svedl do lesa. Měřicí přístroj byl plný (50mm) - od soboty ráno do včera 17.30. Dalších 50mm napršelo od včera 17.30 do dnes 6.00. Teď je 8.52 a ukazuje to 31mm. Vítr, padají podmáčené stromy...
17. 05. 2010 | 08:54

Ládik napsal(a):

RT:
Hasiči nejsou nejlepší. Když nám hořel barák, nepřijeli, i když je hasičárna přes údolí na dohled. Byli ožralí. První přijeli policajti. Jejich první dotaz byl, jestli to je pojištěné.
17. 05. 2010 | 09:00

Nortehrn Lights napsal(a):

Bydlím kousek od rozvodněné Odry. Celou noc stavěli hasiči hráze z písku a kmitali když všichni ostatní kolem spali... Nad ránem jsem je trochu povzbudil když jsem venčil psa a měl ještě ospalé oči.. Udivila mě jejich celkem dobrá nálada po bezesné noci..
Tohle je moje dnešní ranní historka s ostravskými hasiči kolem Odry.
Takže napsat že ostravští hasiči to vzdali a pyšně od řeky odjeli je čirá lež.
17. 05. 2010 | 09:22

Ládik napsal(a):

Pojedu teď přes Havířov do Ostravy. Namazal jsem se pro jistotu konopnou mastí, co jsem včera koupil v Telči. Uvidíme.
17. 05. 2010 | 09:26

Petita napsal(a):

Ládík: No, samozřejmě, jednou se nějaký hasiči ožrou a hned jsou i ostatní házení do jednoho pytle!! Je to nespravedlivé... A neříkejte, že nepřijeli, maximálně nepřijeli ti dobrovolní, ale profesionální museli přijet, pokud nebyli někde jinde, ale vždycky je někde vytvořena nějaká záloha... Vím to, jsem u hasičů a to co se říká se mi nelíbí, všichni "dobráci" nejsou stejní... Nejsou jen na chlast, ale především na pomoc obyvatelům!! Kde by spousta lidí bez nás byla?? Loni jsme měli na Severu Čech taky povodně, náš barák byl taky lehce zaplaven, ale snažila jsem se pomoct i jiným, ne jen sobě a ne s chlastem!! Tak se zamyslete:
17. 05. 2010 | 09:33

Katka, Šenov u N.Jičína napsal(a):

Děkuji všem lidem, kteří ač u nich mají zrovna sucho, pomáhají nezištně těm, kteří to štěstí nemají. Kdo vodu zažil na vlastní kůži, vi, jak je tato pomoc cenná.Děkujeme
17. 05. 2010 | 09:54

Pavel, Krnov napsal(a):

Na Krnovsku je zatím klid. V noci mírně popršelo, ale vítr tady dělá peklo. Je to silný nárazový vítr, který láme stromy a ničí elektrické vedení. Před hodinou jsem byl v Krnovské nemocnici, která je ochromena jelikož nemá proud.
17. 05. 2010 | 10:55

Tencokida Hnuj napsal(a):

Toto je aktuální dopravní situace na Ostravsku.

http://eostrava.cz/aktualni...

Takže jak vidno, na radnici etc. také klid.

Bohorovný.

Nezbývá tedy, než vyjet a řídit se vylučovací metodou.

Ale nevím, proč si tedy ty lidi platíme.
17. 05. 2010 | 11:22

Tencokida Hnuj napsal(a):

Rozvodněná Vsetínská Bečva nakonec neumožnila hasičům v Jarcové dostat se k odříznuté těhotné ženě s dětmi člunem. "Volala nám, že si přes vodu sama s dětmi z domu netroufá. Snažili jsme se přes hodinu k nim dostat, nakonec na pomoc vyjeli dobrovolní hasiči s vozem Praga V3S, který má lepší prostupnost terénem i vodou, a rodinu zachránili," řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Stará dobrá vétřieska.

Kam se hrabou pandury.
17. 05. 2010 | 11:48

Ládik napsal(a):

Petita,
máte pravdu, nepřijeli dobráci. Profíci přijeli, bohužel pozdě.

... teď jsem přijel z Ovy. Havířov jsem objel nad Lučinou kolem zahrádek, moc nechybělo a kleklo to. Byli tam nějací zachranáři s Defenderem, vydali se na cestu, až když jsem se vynořil, šofér mi ukazoval palec nahoru. Není to sranda, raději budu doma.
17. 05. 2010 | 13:00

hovorka11 napsal(a):

Pamatuji, že v roce červnu r1996 bylo na Labi v horko. Sledoval jsem připlouvající fóliovníky a lavičky směrem od Orlických hor. Zahražené jezy, které se opravují dříve než zářijivá výluka lodní plavby pro opravy plavebních komor, dostávali zabrat. v Poděbradech bylo nutné výletní loď Jiřího z Poděbrad vytáhnout proti proudu. Ze tří jezových těles bylo jedno zahraženo a opravovalo se. Na chvíli se spustilo další jezové těleso a to způsobilo, že tlak vody se stočil a vyrval celé hražení pro opravu. Kotvící slupice a hradící ocelové trubky odnesl proud, přechodová lávka z U 140 totálně pokroucena a zničena.
V Pardubicích se voda začala na opravovaném jezu přelévat do plavební komory. Stačilo cca 5 až 10 cm a muselo by se zvednout opravované jezové těleso s tím, že by se nechala ocelová lávka s hradícími trubkami zničit...
Voda má obrovskou sílu a utopených jsem viděl dost (i sportovce), kdo se nepohyboval u vody nepochopí, jak se průtoky a síla vody dokáže měnit i víc jak 100x.
17. 05. 2010 | 14:18

ronka - polabí (mezi jizerou a vltavou) napsal(a):

vím, že je vám to všem naprd, na "živou" pomoc jsem moc daleko, ale jen abyste věděli, že na vás aspoň někdo myslí, byť na druhém konci republiky. Vím, co je povoděň, vím, co je to za hrůzu, zoufalství a bezmoc. Vím, jak se všichni snažíte hypnotizovat každý centimetr, o který to vyleze nahoru a vím, jak je to strašné, když vám v obýváku plave lednice, kterou to vyplavilo z kuchyně, když přemlouváte domácího mazlíčka (kočku), aby se nebál a skočil z větve vysokého topolu k vám do pramičky, a taky vím, jak je to drastické, když voda opadne a přinejlepším zanechá 10 cm bahna na peršanu po babičce, když se zhroutí "jen" příčka mezi ložnicí a obývákem, a když vám ještě za rok smrdí ze sklepa, protože ty kedlubny, které jste nestihli vynést, shnily v té vodě, co tam několik týdnů stála, protože kdyby jste ji byli vyčerpali, byl by se vám zhroutil barák. ... tak jen, abyste věděli, že na vás aspoň myslíme...
17. 05. 2010 | 14:36

Lena napsal(a):

Tady popis od jedné kamarádky z Havířova, bydlí na kopečku:

Holky,zdravím dokud jde elektřina,neb někde už vypadává,snad se nás to nedotkne !
Tady je kalamita! Z práce jsme objížděli hlavní tah, autobus jel v potoce. stále lije,všude požárníci. Nejstarší dcera učí na fakultě v Karviné, volala, jsou odříznutí od světa, Naštěstí má peníze na jídlo, přespí se studenty na koleji. manžel fárá taky v Karviné,odjel v poledne, ani nechci domyšlet. jak se dostane a zda vůbec v noci domů! Možná bude z favoška lodička. Vyplavený je Bohumín, kde je největší kočičí útulek u nás..........
My máme na chodnících vodu zhruba nad kotníky, což ještě jde, u školky po kolena. Tak jsem totálně mokrá,jdu se sušit a já ateista modlit za naše lidi!

Pokračování po více než hodině:

tak můj manžel je doma !!!!!!!!! Stál v kolonách aut tři hodiny !!!!!!!!!!!! na šachtu se vůbec nedostal !!!!!!!!!!
Prší dále.....................
17. 05. 2010 | 17:41

Ládik napsal(a):

Prší slaběji. Na Babí hoře za Havířovem za poslední hodinu jen 2mm. Ptáci trhají ze země žížaly, pod jabloněmi vyrostly májovky.
17. 05. 2010 | 17:50

Jan Vaculík napsal(a):

Pane Tolaszi,
jak by teď vypadal aktualizovaný graf průběhu vodního stavu na Odře ve Svinově?

Bylo by moc zajímavé vidět podobných výsledků víc: porovnání prognózy a skutečnosti.
17. 05. 2010 | 18:35

Petr Dvořák napsal(a):

Jan Vaculík: Odpovídám za dr. Tolasze. Aktuální stav Odry ve Svinově je zde:
http://hydro.chmi.cz/hpps/p...

Myslím, že meteorologové ČHMÚ docela zabodovali, když předpovídali správné množství srážek s několikadenním předstihem.
17. 05. 2010 | 19:52

Tencokida Hnuj napsal(a):

Lena
Některým to zatopilo barák.
Asi teď mají jiné starosti, než psát vykřičníky na blogu.

Držím jim palce.
17. 05. 2010 | 21:48

Viola napsal(a):

Předpovědi

ze dne na den jsou k ničemu. Má se pořádně varovat hlavně ty, co obsluhují přehrady. Ze dne na den není možno upustit přehrady. Jestliže se psalo, že oblaka sopečného popela budou mít vliv na srážky mimo jiné, tak se mělo jasně upozornit - vypouštějte preventivně přehrady.
17. 05. 2010 | 22:02

Viola napsal(a):

Leno

modlit se má průběžně, ne až to příjde, prosit se má dopředu - preventivně.
17. 05. 2010 | 22:08

Lena napsal(a):

Tenco,
máte něco proti vykřičníkům?
17. 05. 2010 | 22:12

Te napsal(a):

Lena
???????
17. 05. 2010 | 22:25

dája napsal(a):

Nejen tentokrát musím uznat, že meteorologové se svými předpověďmi jsou šajbři, vyšlo jim to do puntíku, bohužel. Ovšemže současná technika jim to bohatě umožňuje. Pamatuju doby, kdy meteorologické družice nebo radary byly scifi, předpověďět počasí se dařilo tak na dnešní odpoledne, a každodenní meteorologická relace začínala "výška, tlak, teplota, rosný bod dnes v sedm hodin ráno...." a mohli jsme si kreslit izobary a izotermy.
Zažil jsem v Ostravě dvě velké povodně, je opravdu šílený pohled na domky, kterým z vody čouhá jen střecha (Hrušov, Koblov), a když voda opadne, pohled je ještě beznadějnější. Ale vážně by mě zajímalo,kdy se začali naši předkové stěhovat tak nebezpečně blízko a nízko k vodním tokům a do vyloženě záplavových oblastí, když předtím stály u potoků a řek jen vodní mlýny, pily, hamry a vůbec fabriky a činnosti, které se bez vodního proudu neobešly. Možná to bude chtít razantní změny v územním plánování.
17. 05. 2010 | 23:00

Radim Tolasz napsal(a):

dája: Souhlas, děkuji.
17. 05. 2010 | 23:48

Radim Tolasz napsal(a):

Viola: Nebylo to ze dne na den - první vážné informace byly ve čtvrtek, reálná výstraha v pátek v poledne a třetí stupně na malých tocích v neděli odpoledne. A podniky Povodí reagovaly a vypouštěly. Pokud bychom vypouštěli přehrady podle sopečných erupcí nebo březnových předpovědí na květen, tak bychom neměli co pít a z čeho vyrábět elektřinu.
17. 05. 2010 | 23:50

Ládik napsal(a):

Za noc napršelo zase 45mm... a z radarových snímků jde strach.
18. 05. 2010 | 07:02

jonáš napsal(a):

Dája: asi v momentě, kdy ovládli páru a uměli nasypat dost kameni na hráz .. civilizace, meliorace, kanalizace. To je trochu o technické pýše civilizace, a navíc mam pocit, že byla první polovina 20. století opravdu na povodně celkem skoupá, takže to "furt šlo!. Aspoň tady v Praze jsou zářezy na zdech z konce 19. stol. a pak až 2002 .. možná bude třeba se zase odstěhovat dál a vejš.
18. 05. 2010 | 09:02

Viola napsal(a):

Je otázkou, jestli bychom neměli raději absolvovat nějaký kurz osobní odvahy nazvaný „Jak se nebát šířit nesmysly“.

Vaše citace ze článku v březnu a Vaší kritikou Ing. Honsové. Já jsem říkala, že má dobrý postřeh. Jen více takových meteoroložek ale také těch, kteří by ji brali vážně a už v březnu se chystali na květen. Jsou přehrady na pitnou vodu a jsou rekreační přehrady. A co je důležitější, vydržet trochu sucha, nebo přijít o veškerý majetek. A vůbec ta přehrada Šance je dost nebezpečná, hrozí tam sesuvy půdy a tato přehrada by neměla být nikdy plná.
18. 05. 2010 | 17:30

Radim Tolasz napsal(a):

Viola: Připomínáte předpověď počasí na květen od Dáši Honsové ze 4.3., o které jsem psal zde na blogu (http://blog.aktualne.centru...).

Budete se asi divit, ale já si za svým názorem stále stojím (a to patřím k těm, kteří umí přiznat chybu). Meteorologové neumí předpovídat počasí na více než 10 dní. Možná to umí Meteopress, ale ČHMÚ ne. Umíme udělat výhled až na 30 dní, ale na dva měsíce? Ani výhled.

A upouštět přehrady na základě takových předpovědí? To už považuji za vhodnější změnit manipulační řády a přehrady nechat poloprázdné. Za cenu jejich většího počtu. Proč ne?
18. 05. 2010 | 19:00

hovorka11 napsal(a):

Viola:
Myslím, že těžko se dá mluvit ohledně paní (slečně Honsové) mluvit o postřehu, ale o neférovém sázení, na kterém může někdo krutě doplatit. Mluví tam o studeném proudění ze Sibiře. Je to stále studené proudění ze Sibiře?
Vždyť nic neřekla, ani o záplavách ani o množství dešťů.
Můžete mě přiblížit, co jste tím postřehem myslela ?
18. 05. 2010 | 19:25

L.Metelka napsal(a):

viola:
Vezměme to postupně:
Na březen vycházela paní Honsová hlavně ze synoptické předpovědi. Nic proti tomu, to se běžně dělá.
Duben jí dost nevyšel.
Květen zatím víceméně ano. Tedy jen pokud jde o teploty. Jak budou vypadat květnové srážky, o tom se nezmínila. Natož potom o povodních. Můžete se přesvědčit na http://www.blesk.cz/clanek/...
Že se občas někdo trefí, na to není třeba cokoli umět. Trefit se můžete občas i úplnou náhodou. Důležité pro kvalitu každé předpovědní metody je ověřit, že se "trefuje" výrazně častěji než jak by se trefilo náhodné hádání.
O vysvětlení toho, "že je letos pořád taková zima" z uvedeného článku se raději šířit nebudu. Nevím, do jaké míry to Blesk zkreslil, ale tohle by z huby nevypustil ani mizerný meteorolog, chce-li se vůbec nazývat metzeorologem...
18. 05. 2010 | 20:03

Ládik napsal(a):

Včera jsem slyšel na Nově přívlastek "přední česká meteoroložka" Honsová... to je konec.
Za posledních 12 hodin (od 18.00 včera do 6.00dnes) napršelo na Babí hoře (střecha okresu Karviná) už jen 35mm. Teď je po dešti.
19. 05. 2010 | 11:17

Viola napsal(a):

Ládíku

ano, je to tak, paní Honsová se bude lepšit a lepšit, už tak je dost dobrá.
Tady po dešti momentálně není. Paní Honsová se dokáže dívat více směry a dokáže spojit více poznatků a odvodit dobré postřehy, velká většina vás mužů jí odsuzuje, jen proto, že je to pěkná žena.
19. 05. 2010 | 22:14

Viola napsal(a):

Pane Radime Tolaszi,

já vám nevyčítám, že neumíte dlouhodobě předpovídat, děláte, co umíte. Nakonec já se svým počítačem a oknem ve vyšších patrech panelového domu dokážu zrovna to, co vy, vím jak bude zítra, o tom, jak bylo dnes, nebo včera o tom žádná. Jste vlastně učiteli obecného lidu, jak předpovídat počasí, aniž by se koukli ven.

A pokud jde o ty přehrady souhlasím s váma, že by se měly změnit manipulační řády, protože jsou dělané hlavně s ohledem na dostatek pitné vody.
19. 05. 2010 | 22:23

Viola napsal(a):

Hovorka 11

Jistě, že jde o proudění ze Sibiře, jinak by nebyla taková zima, ale když se na to proudění podíváte na satelitních snímcích, tak ho uvidíte úplně jasně.
19. 05. 2010 | 22:27

L.Metelka napsal(a):

Viola:
Jen pro pořádek - v letní polovině roku je těžké mluvit o chladném proudění ze Sibiře, protože to proudění bývá často poměrně teplé. A suché. Nehledě na to, že vůbec není ze Sibiře, ale z vnitrozemí Ruska.
20. 05. 2010 | 09:18

hovorka11 napsal(a):

Viola:
Jsem naprostý laik, proto budu velmi rád, když mě bude opravovat odborník, ale řídím se selskými vědomostmi:
1) Oblačnost proudí od severozápadu od moře a se Sibiří to nemá moc společného.
Sibiř jako velká vnitrozemská oblast má velké rozdíly v zimních a letních období. Aby Sibiř měla znatelný vliv, tak by ten vzduch musel mít čas ztratit nebo získat teplotu. Proto např. pmalé proudění v zimě od Sibiře je provázeno krutými suchými mrazy.
20. 05. 2010 | 09:31

hovorka11 napsal(a):

Viola:
Příspěvek pana Metelky jsem včas nečetl, není psán v závislosti na jeho odborném vyjádření...
20. 05. 2010 | 09:39

Viola napsal(a):

Pane hovorka11

říkáte, že jste laik, tak z čeho usuzujete, že proudění jde od severozápadu, podle mě jde proudění od severovýchodu. Nepletete si východ se západem, anebo nejste tak trochu alergický na východní proudění. Teplo u nás bývá, když jde proudění od Atlanského oceánu, když je proudění od severu až severozápadu je mrazivo, čehož jsme svědky. Dívejte se na snímky z družic a nestačí jen jeden snímek, zadejte si tam 24 hodin a uvidíte to.
20. 05. 2010 | 15:12

weg napsal(a):

2 Viola:

Květen - Praha Libuš hladina 850 hPa (přibližně hranice mezní vrstvy 1500 m) - charakterizuje širší oblast Čech:

Proudění z V, SV, JV teplejší než proudění ze Z, SZ, JZ.

Data: 1974 - 2007

Tímto se nechci hádat o jaké šlo proudění či advekci - to se dá zjistit třeba ze synoptického kalendáře, jen doplňuji p. Metelku.
20. 05. 2010 | 17:21

hovorka11 napsal(a):

Viola:
Dobře, že jste na ten překlep upozornila. Poslední fáze byla ze severovýchodu. Na smyslu textu nemám, co měnit.
Jinak mám pocit, že pro skutečné meteorology musí taková debata mezi námi být úsměvná. Stačí vidět tu techniku s novým počítačem v televizi, proto mě mrzí ty "překlady" Honsové.
20. 05. 2010 | 19:34

HendricksAmber20 napsal(a):

freelance writer
16. 03. 2011 | 22:13

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy