Nespavci – 120 hodin spánkové deprivace

17. 03. 2012 | 19:41
Přečteno 31441 krát
Třetinu života prospíme a dodnes pořádně nevíme, proč se to děje. Snad nejuznávanější je hypotéza, která říká, že spánek je zapotřebí k tomu, aby během něj tělo trochu vychladlo. Mozek totiž usilovně pracuje i v nejhlubších fázích spánku, kdy ležíme „v bezvědomí“, při snech má dokonce vyšší spotřebu kyslíku než za plné bdělosti.

Při studiu zaměřeném na význam spánku se používají nejrůznější metody a jednou z nich je sledování toho, co se děje, když spánek lidem nebo pokusným zvířatům znemožníme. S postupným rozvojem zobrazovacích metod lze dokonce „vymazat“ jen některé spánkové fáze a sledovat, co se v organismu odehraje, s REM spánkem to bylo možné již v šedesátých letech bez techniky.

Moderní výzkum spánku začíná v padesátých letech minulého století; předtím se všechny úvahy pohybovaly na úrovni dohadů, ať již o tom, co spánek skutečně je, nebo o podstatě snů. V roce 1953 dostal Eugene Aserinsky v rámci doktorandského studia úkol, aby sledoval behaviorálními metodami, co se děje u člověka ve spánku během celé noci. Protože neměl na výzkum žádné prostředky, použil jako první pokusnou osobu svého desetiletého synka Armonda. Zhruba po devadesáti minutách klidného spánku u něj zpozoroval rychlé pohyby očních bulbů za zavřenými víčky, jako by sledoval pingpongový zápas. První epizoda trvala osmnáct minut. Tak byl objeven REM (Rapid Eye Movement) neboli snový spánek.

Od té chvíle začaly růst spánkové laboratoře po světě jak houby po dešti, po zvláště vydatném v USA, protože program byl podpořen NASA v souvislosti s plánovanou cestou člověka na Měsíc. Žádný výzkum však neodpověděl na otázku PROČ spíme. Byl proto navržen reverzní model – spánková deprivace. Většinou šlo o tří- až pětidenní nespaní, ale již v roce 1965 si připsal sedmnáctiletý student Randy Gardner ve spánkové laboratoři přísně kontrolovaný rekord. Ten činil jedenáct dní, tedy přesně 264 hodin. Během pokusu občas halucinoval a čtyři dny trpěl utkvělou představou až charakteru bludu, že je slavný černošský fotbalista. Nakonec se ze všeho vzpamatoval a údajně žádné následky nikdy nepocítil.

V Praze zahájila výzkum spánkové deprivace v roce 1965 pracovní skupina docenta Eduarda Kuhna v Ústavu pro výkum výživy se záměrem sledovat, co se stane s cirkadiánními biorytmy v této stresové situaci. Psychiatrickou a psychologickou část koordinoval docent Miloš Vojtěchovský, pod jehož režií proběhl první experiment sledovaný tehdy dokonce Československou televizí, který podstoupila skupina, která se nazývala Tlupa (30. minuta). Těm se to ještě nespalo, když na ně hleděl celý národ! Dalších více než třicet skupin po třech vytrvalcích jsem sledoval už já, když jsem přebral štafetu po Miloši Vojtěchovském a nastoupil do ústavu jako psychiatrický konziliář.

Pokusníky, už pouze mladé muže, jsme vybírali z dobrovolníků – vysokoškoláků po předchozí důkladné zdravotní prohlídce, jejíž součástí bylo též psychologické vyšetření zaměřené na stabilitu osobnosti a motivaci k pokusu. Nemilosrdně jsme vyřazovali ty, kteří chtěli zkusit, co vydrží, nebo „posloužit vědě“ a dávali přednost těm s jednoznačnou finanční motivací (jednak svědčící pro osobnost bez větších nápadností, za druhé využitelnou i ve chvílích, kdy by se mladý muž v rozporu se zadáním rozhodl, že už vědě dost posloužil).

Ti pak byli v pátek dopoledne standardně přijati na lůžkové oddělení a do pondělka měli klidový režim. V pondělí v šest ráno se na pokoji zbouraly postele, protože se ukázalo, že jejich předchůdce příliš lákaly k odpočinku. Kromě tohoto zásahu a absence TV byla dalším nepříjemným prvkem pravidelná vyšetření tělesných (TK, teplota, pulz, Harvardský steptest) a psychických funkcí a krevní odběry každé tři hodiny; tehdy ještě nebyly k dispozici dlouhodobě použitelné katetry a tak na konci pokusu byli ti nešťastníci v loketních jamkách propíchaní jak řešeto.

Po celou dobu pokusu s nimi byl minimálně jeden zdravotník, ze středy na čtvrtek a také další noc si mohli pozvat pro povzbuzení své přátele, takže atmosféra občas připomínala mejdan na koleji. V hodině mezi vlkem a psem, kdy padají únavou i odpočatí, jsme chodili, pokud to počasí dovolilo, po areálu nemocnice. Přesto se v tuto dobu mnoha nespavcům pokoušel již od třetí noci do jejich nepříliš bdělého stavu protlačit REM spánek a halucinovaný snový děj.

Když jsem to zažil poprvé, nebylo mi moc veselo. Chlapec zíral z okna do černočerné tmy a nadšeně hlásil: „To je nádhera! Jak ti lidi jdou v průvodech do práce!“ Tyto stavy většinou spravila sprcha. Jen jednoho zoufalce, který setrvával v tankové bitvě déle než hodinu, navíc v ní evidentně nevítězil, jsme nakonec nechali spát a z pokusu vyřadili. Jiný nám v záchvatu nepříčetnosti, na který zčásti vědomě „přitlačil“, rozbil stolek. Další se ocitl v Platonově jeskyni, o níž mluvil jako o „plaskyni“, přičemž se důsledně dával na druhou stranu, než kudy vedla cesta a na schodech opakovaně narážel do zdi. Stejně jako rekordman Gardner, ani naši nespavci neměli posléze žádné problémy, někteří se dokonce do pokusu hlásili opakovaně.

Dalo by se říci, že když se člověk pět nocí nevyspí, bude ospalý. Ale někteří z našich borců, když my všichni kolem už jsme padali únavou a snažili se je v sobotu ráno dostat do postelí, se neobyčejně rozjařili a ohlásili, že překonají dosavadní rekord. Většinou nedalo moc práce je přesvědčit, že je to pitomost. Pouze ten, který tvrdil, že je odvěsna pod přeponou vzdoroval plných deset minut.

Změny, které můžeme jednoznačně připsat pětidenní spánkové deprivaci jsou ve stručnosti následovné:

• Již po první probdělé noci výrazně klesá pocit pohody (to je zřejmě v souvislosti s prvním rozbitým biologickým cyklem: biorytmem koncentrace železa v plazmě), pozornost a možnost soustředění. Při opakování testu se prodlužuje reakční doba. Toto vše je zvýrazněno v čase přirozeného poklesu celkové kondice (kolem 13:00 a mezi 02:00 a 04:00 hod.). Zpomaluje se myšlení a další kognitivní funkce, objevují se paralogické prvky myšlení. Všechny změny se prohlubují s prodlužující se dobou bez spánku.

• Naproti tomu se nemění tělesná výkonnost a přetrvává na standardní úrovni po celou dobu nespaní; naopak prudce klesá po vyspání a vrací se k normě až třetí den odpočinku.

• Významně se mění imunitní parametry; tři osoby, které onemocněly během experimentu banální respirační infekcí, reagovaly horečkami kolem 390 C a bylo proto nutné pokus ukončit.

• Již po 36 hodinách se u některých a po 48 hodinách u všech osob objevovaly záchvaty mikrospánků s tendencí přejít do delšího spánku. Jednoho z nespavců jsme dvacet minut marně hledali, až na nás vypadl ze skříňky na chodbě připomínaje Polonia, jiného jsme budili zamčeného na záchodě.

• U disponovaných jedinců klesá záchvatový práh a na EEG se objevují grafoelementy svědčící pro zvýšenou záchvatovou pohotovost.

• U všech – trénovaných i netrénovaných – výrazně klesá tolerance k alkoholu. Stačí malá dávka k vyvolání příznaků opilosti a spavosti. Jak ukazují další pokusy, tato skutečnost se zvýrazňuje s narůstajícím věkem.

• Sledované ukazatele stresu (vylučované katecholaminy a kortizol) měly svůj první vrchol ve druhé noci nespaní, pak mírně poklesly a následně stoupaly až do páté noci. Nicméně výsledky u osob konrolní skupiny, které procházely všemi procedurami během dne, ale v noci mohly spát, ukázaly mnohem vyšší hodnoty stresových markerů po sledování zvláště zbabraného hokejového utkání českého mužstva na Mistrovství světa.

• Spánkový deficit se nikdy „nedožene“; počítáme-li, že pokusné osoby přišly o 35 hodin svého spánku, náhrada činila pouhých deset hodin. Vyrovnání kognitivního deficitu trvalo téměř dva týdny.

• Zajímavý byl silný přenosový vztah, který se vyvinul k personálu, který trochu připomínal „stockolmský syndrom“. Přestože jsme v podstatě nespavce jenom trápili (počínaje neustálým pořváváním výzvy: „nespěte!!!“ a konče protivnými testy a bolestivými odběry krve), vraceli se k nám svěřovat se se svými radostmi i starostmi; já osobně jsem byl pozván svědčit na svatbě šesti z nich.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy