Epidemie strachu

06. 09. 2013 | 11:33
Přečteno 15482 krát
Většina věcí, kterých jsem se obával, se nikdy nestala.
Mark Twain


Staří pamětníci nostalgicky vzpomínají na ten večer, kdy se mezi přesličkami v Karbonu (zahradní restaurace v nynějším revíru OKD) náhle vynořili plazi. Byli to zcela noví tvorové obdaření malinkým mozkem a v něm měli mimo jiné též mrňavé jádro ve tvaru oloupané mandle. Plazi, netušíce že pokládají základní kámen řečtiny, mu mezi sebou říkali amygdala a to mu od těch dob zůstalo.

Amygdala je umělec hrající sice pouze na dvě struny, strachu a vzteku, umí na nich však vyloudit přepestré variace. Jako řídící orgán zná jenom tři povely: ztuhni, útoč a prchej! Není toho moc, ale plazi si s tím vystačili dodnes. A nejen oni. Pak léta šla a jak mládí Země ubývalo, mozku přibývalo. Neuplynulo ani 200 milionů roků a zjevil se náš první prapředek vlastnící už slušný neokortex. Amygdalu by ale neprodal – jako Jeník Mařenku – ani za milión. Já se mu nedivím, časy byly zlé a nebezpečí číhalo všude.

Kognitivně behaviorální psychologové říkají, že z vývojového, stejně jako z funkčního hlediska, máme vlastně tři mozky. Dinosauří s amygdalou, tygří, to je ten, který se rozvíjel dalších dvěstě milionů let a lidský, starý teprve necelých padesát milionů let. A že každý z nich se dostává někdy ke slovu samostatně, nezávisle na těch dvou druhých, ačkoliv ten lidský, zejména jeho frontální kortex, by měl umět amygdalu zkrotit. Ne vždy se však zadaří...

Můžeme si je také pohodlně představit, když položíme ruku dlaní vzhůru a dáme na ni mandli – to je amygdala – a vedle ní půlku jádra vlašského ořechu. To je thalamus, kterým projdou všechny podněty, signály z organismu i zvenčí. Sevřeme ruku v pěst a dáme ji hřbetem k sobě. Předloktí představuje míchu, zápěstí prodlouženou míchu a pěst vše co patří k tygřímu mozku obklopujícímu dinosauří základy. Položíme-li na sevřené prsty zmačkaný papírový ubrousek, dostáváme ztvárnění naší mozkové kůry. Nyní položme obě pěsti, hemisféry, k sobě a tam, kde na sebe naléhají palce, si můžeme představit cingulární kortex – místo setkání emočních a racionálních drah a také místo oznamující nám, jak se cítíme; zda dobře, nebo mizerně.

Šíření strachu v CNS a posléze v celém těle může být rychlé, nebo rozvážnější. To první běží mimo vědomou kontrolu. Bolestivý, frustrující, ohrožující, zneklidňující, či pouze neznámý podnět kvačí z thalamu do amygdaly, odtud přímo do hypothalamu a ten okamžitě spouští poplachovou stresovou reakci nastavující procesy v organismu na boj nebo útěk (fight or flight). Která z obou akcí se dostane ke slovu, záleží na poměru noradrenalinu k adrenalinu. Je-li větší nabídka prvního neurotransmiteru, budeme útočit, v opačném případě budeme více či méně důstojně prchat. Tak vypadá, ve zkratce, práce dinosauřího mozku. A zajímavé je, že tuhle reakci postrádají ti praví a nefalšovaní psychopati, kteří nám připadají bližší Tyranosaurovi než člověku. Pokud je zapojen i mozek lidský, běží informace paralelně do kůry a odtud také do hippokampu, zde je vyhodnocena a následuje odpovídající přiměřená reakce.

Podívejme se na problém z druhé strany, jak vypadají reakce člověka beze strachu. Oxfordský profesor Kevin Dutton popsal ve své knize nazvané Moudrost psychopatů výkon „muže bez nervů“ takto:

A teď už onen příběh... 20. července 1969, kdy Neil Armstrong a jeho partner Buzz Aldrin uháněli nad měsíční krajinou a hledali místo k přistání, byli jen pár vteřin od havárie. Problémem byly geologické vrstvy. Bylo jich tam příliš mnoho. A palivo: toho bylo zas příliš málo. Skály a balvany roztroušené po celé ploše bezpečné přistání znemožňovaly. Aldrin si promnul obočí. S jedním okem na měřidle plynu a s druhým na terénu, dal Armstrongovi přísné ultimátum: jdi k zemi, a fofrem!
Armstrong byl ovšem flegmatičtější. Možná – kdoví – neměl čas se nechat pasažérem na zadním sedadle nervovat. Jenže s postupujícím časem, docházejícím palivem a stále pravděpodobnějším výhledem na smrt v důsledku gravitace přišel nevzrušeně s plánem. Aldrin měl na jeho povel přepočítat zbývající palivo na vteřiny. A začít odpočítávat. Nahlas.
Aldrin udělal, oč byl požádán.
Sedmdesát... šedesát... padesát...
Jak tak počítal, Armstrong pečlivě zkoumal tvrdý měsíční povrch.
Čtyřicet... třicet... dvacet...
Krajina stále odmítala ustoupit třeba i o píď.
A pak, když zbývalo pouhých deset sekund, spatřil Armstrong svou šanci: stříbrnou oázu ničeho přímo pod horizontem. Jeho mozek se nepatrně přimhouřil jako oči dravce na lovu. Jako by byl jen na zkušebním letu, obratně vmanévroval loď k přistávací zóně a na jediné holině široko daleko předvedl perfektní učebnicové přistání. Velký krok pro lidstvo. A málem velký kosmický průser.


Armstrong nejenže se nezadýchal, nezapotil a nezrychlil pulz, ale stačil po historické větě o velkém kroku, při níž se ani jednou nezakoktal, ještě poslat na Zemi žertovný vzkaz panu Gorskymu. Dovedete si představit, že byste to zvládli? Někteří chirurgové ano. James Bond bezesporu také. Proto mají praví psychopati takové charisma, přestože nejsou vždy zločinci. Odolávají strachu.

Strach je totiž jako každá emoce nakažlivý a protože je signálem ohrožení, má tendenci se šířit rychlostí stepního požáru. Máme zrcadlové buňky, jakýsi mezistupeň mezi vnímáním a akcí, které odečtou z neverbálních signálů i podprahová sdělení, natož paniku, ale máme daleko primitivnější a současně citlivější a účinnější přijímač: čich. Pot vystrašeného člověka má zcela jiný pach než pot vzniklý námahou a čichová vlákna míří skrz lamina cribriformis přímo do mozku. Stačí pár molekul a naše srdce zrychlí svou činnost a spolu s tím se rozbíhají další stresové odpovědi a než se nadějeme, cítíme (ano, doslova cítíme), že máme strach.

Lidé se odjakživa báli. Jednak měli čeho, jednak je tu vždy dost neznámých jevů, před kterými je lepší chovat se obezřetně. Jen úplný blbec namaže svému malému synkovi v Yellowstonském parku hlavičku medem, aby měl hezkou fotografii s medvídkem. Medvídci nejsou vždy přátelští kamarádi, zejména když mají hlad. Člověk měl – na rozdíl od ostatních živočichů – od prvopočátku své existence o jednoho nepřítele navíc. Musel se bránit přírodě, svým sousedům, a k tomu ještě sám sobě a svým geniálním nápadům. Mýty nám vyprávějí o statečných, patrně psychopatech, kteří za svou nebojácnost zaplatili. Ikaros životem, Prometheus jaterními štěpy, drzá Niobé proměnou v kámen, Odysseus svými druhy, jen Herakles ze všeho vyvázl a nakonec byl povýšen na poloboha. Strach je totiž přirozenou brzdou před neuváženými činy.

Otázkou je, zda jej potřebujeme stejné množství jako na počátku svého vývoje, když už za každým rohem nečíhá šavlozubý tygr, ale zcela jiná nebezpečí, před kterými by nás lépe ochránil frontální kortex, než amygdala. Nicméně epidemie strachu nás usvědčují z toho, jak málo jsme se vymanili z přírody a vpluli do světa civilizace. Komety už nás neděsí tolik, jako před pár stoletími, ale co kdyby přece jen… Zvlášť když se objeví okolo data, jímž končí prastarý mayský kalendář - to už nemůže být náhoda! Pak je dokonce nutné, aby vystoupili vědci České akademie věd a vydali prohlášení, že konec světa se konat nebude, protože pan prezident a ČAV jej nepovolili. A kdyby se náhodou chtěl dostavit, bude rozehnán policií pomocí vodních děl, slzného plynu, chvatů a výstražných výstřelů.

Obchodníci se strachem nemají složitou práci, amygdala je tu přece jen déle, než frontální kortex. Proto této komodity ochotně využívají nejen diktátoři, ale i vládci mnohem liberálnější ve své domácí i zahraniční politice. Nejprve je třeba vytvořit obraz dostatečně odporného a zároveň děsivého nepřítele, před kterým je jejich silná ruka ochrání. Pak už to všechno jde, jak když to namydlí. Podívejme se do nedaleké minulosti, kterak poklesly preference jednoho z prezidentských kandidátů, když se o něm rozhlásilo, lživě, ale účinně, že chce de facto vrátit Sudety Němcům. Ta část národa, která byla informována, protože čte Blesk, se slila do jednotného šiku a dinosauří mozek slavil triumf.

Někdy o úmyslech můžeme jen spekulovat. Zdraví je po životě nejčastěji proklamovaná hodnota (na peníze dojde až v první řadě) a jeho ohrožení je důvodem k nesmírnému strachu. Prasečí, ptačí a do budoucnosti snad i klokaní chřipka je dostatečně účinným strašákem, aby na ní bylo možné vydělat majlant. Jak řekl kdysi Bertrand Russel: Nemůžeme důvěřovat ani jedinci, ani davu, ani národu, že pod vlivem velkého strachu budou přemýšlet racionálně a jednat lidsky. Která vláda by riskovala svou oblibu až existenci tím, že by nenakoupila dostatečné množství příslušné (byť v praxi naprosto neprověřené) vakcíny? To je přece kšeft! Pak se to sice vyhodí, ale to už budou u moci jiní, kteří budou pracovat s jinými horory.

Psáno pro Lékařské listy

PS: Jak je vidět, očkováním lze strašit z obou krajních pohledů, nyní je hlavním strašidlem jakási osoba hrozící ASPARÁGUSOVÝM SYNDROMEM v důsledku jakéhokoliv očkování.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy