50 dní do 4. listopadu: Proč se Palinové tak bojí?

16. 09. 2008 | 02:01
Přečteno 3637 krát


Po více než dva týdny Demokrati a jejich mediální spojenci na Sarah Palinovou vrhali zničující plameny. Nemělo to dosud skoro žádný výsledek, ale to jim nevadí, stále to zkouší.

Poslední průzkumy dávají Palinové skóre 54:27, pokud se týká poměru příznivého a nepříznivého hodnocení. V porovnání s ní má Obama 57:36, McCain 60:33 a Biden 51:29.

Proč se Demokrati cítí tak ohroženi? Dokonce přestali útočit na McCaina a na Bushe proto, aby odstartovali zuřivou a sexistickou palbu na Palinovou, což jsou praktiky, které by normálně rozhněvaly feministky a donutily Demokraty k tomu, aby se začervenali.

V podstatě jde o toto: McCain jenom ohrožuje šance Demokratů na jejich listopadové vítězství, ale jako velice viditelná kandidátka na úřad viceprezidentky, jednoho ze dvou “celonárodních postů”, kterými jsou úřad presidenta a viceprezidenta USA, Palinová svým způsobem představuje pro Demokratickou stranu její existenční ohrožení. Ohrožuje úhelný kámen základny strany – ženy.

Demokrati nemohou spolknout to, když vidí, jak podněty feministického hnutí k větší politické participaci žen a “více moci” ženám, jsou “ukradené” ženou, která je proti potratům (pro-life) a která se hlásí k tradičním hodnotám. Musí jí tedy zlikvidovat, jinak by její popularita ukrajovala ze samotného jádra jejich strany.

Takže v útocích na ni jsou Demokrati až hysteričtí. Předsedkyně Demokratická strany v Jižní Karolíně a manželka celoamerického předsedy strany, Carol Fowlerová, třeba prohlásila, že jediným, čím se Palinová kvalifikuje na úřad viceprezidentky je to, že neměla potrat. Bulvární media vyhrabávají špínu na její děti. A levicově orientovaní blogeři podsunují názor, že pokud by byla zvolená, zanedbávala by své děti. Přitom kandidát Demokratů má doma také malé děti. To, že se levicově orientovaní uchylují k tak nepokrytému sexismu ukazuje na jejich zoufalost.

Průzkumy ale indikují hlubší podstatu popularity Palinové. V otázce který ze čtyř kandidátů “nejlépe rozumí, jaký je každodenní život v Americe”, Palinová skončila první, se 33%. Obama dostal 32%, McCain 17% a Biden 10%. Není populární protože je radikální feministkou nebo „pro volbu“, tedy pro snadné potraty. Je populární proto, že rozumí tomu, co to je být (zaměstnanou) ženou v Americe 21. století.

Nikdy nevzestoupila mezi elitu, takže se nemusí, oproti mnoha dobře zajištěným feministickým vůdkyním, naoko “přiblížit k masám”. Žije daleko od umělé pseudoreality, kde zkostnatělá ideologie nahražuje lidský soucit a empatii. A tak se dostává nad slogany jak levice, tak pravice a navrhuje dát Washingtonu dávku reality, toho, jak chutná skutečný život.

Ikdyž se může stát první ženou v “celonárodním postu”, Demokrati, feministky a levicově orientovaní jí nemohou kontrolovat a to je ničí.

Velice důležitým a pro nás těžko docenitelným fenoménem těchto amerických voleb je míra frustrace, zklamaných nadějí, pocitu urážky a odepření toho, co kandidatura Hillary Clintonové pro mnohé příznivce Demokratické strany, zejména pro ženy všeho věku, představovala.

Slogan kampaně Clintonové, “Udělejme něco historického”, dostaňme tedy první ženu do úřadu prezidenta, žila v myslích miliónů, nejednou ode dne, kdy Hillary a Bill Clintonovi opouštěli Bílý dům. Symbolika emancipace žen cestou toho, že by země měla první ženu-prezidentku, byla v kontextu všestranně a dlouhodobě kultivovaného společenského a politického prostředí, zákonů a předpisů o rovných příležitostech, široce sdílená a nejen Clintonovi a jejich příznivci na ní vědomě stavěli a spoléhali se na ní.

O to větší bylo a zřejmě stále přetrvává rozčarování nad tím, že “tam, kde měla být Hillary”, je zase muž. A pak, když už nemohla být nominovaná na prezidenta, tak alespoň na viceprezidenta, nejen tito, ale všichni a všechy, kteří si tam představovali Hillary, tam vidí matku pěti dětí, která je, přes své pravo-středné názory, přece jen ženou a s tím spojenou nemalou částí jejich původních očekávání .

Volby jsou jen volby, ale Palinová zdá být pro Demokratickou stranu fundamentálnějším, trvalejším ohrožením. A proto se jí tolik bojí.

***
Aktuálnější článek k tématice amerických prezidenských voleb viz. článek 40 dní do 4.11.: Souboj McCain-Obama je, navzdory finanční krizi, stále vyrovnaný

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JiFo napsal(a):

Zase zajímavé postřehy, statistiky a vysvětlení zjevně nemalých frustrací nemalého počtu Američanů a Američanek, které si v Bílém domě tolik přáli první ženu, Hillary.

Vzpomínka na dobrou ekonomickou situaci, jednou i vyrovnaný federální rozpočet a myšlenka mít Billa, třeba i jakéhosi spoluprezidenta, zpět v Bílém domě, síle těchto tužeb a tedy i současného zklamání, jen přidává.
16. 09. 2008 | 02:14

Komančov 008 napsal(a):

JE je to je članek .Jasi chtěl vsadit na republikany hned jak ohlasila kanditaturu Hylary ja vim ještě nemaji vyhrano ale ta zoufalost levice asi jsou všude na světe lide tohoto ražení podle mne jsou to takovi mali komančove hipisaci snad nedospěli lide utíka jim reálny svět neni sice idealni ale je .Zavist nebo jak to nazvat to jsou vlastnosti nacionalismu a přehnane hrdosti nad tím co je hmatatelne a sny ktere se stavají noční můrou těch co se jim nespylnilo vše co si přecevzali neschopnost vidět realny svět a oprostit se od toho sveho Ja Ja Jaaaaaaaaaaaaaa!
16. 09. 2008 | 04:26

čtenář napsal(a):

Demokratická strana v USA je v článku hodnocena jako levice. - A nyní zoufalá z jedné fotogenické ženské. Náboženské tmářky s jednoduchými koncepty a schopné zdá se použít z boží vůle i atomovou bombu.
Vlastně nejde prakticky vůbec o McCaina. Pokud ti dva budou vládnout, tak Palinová s fanatickou podporou v zádech bude bude na noze McCaina působit jako koule.
Jsou-li Amíci schopni tohle všechno bez problémů strávit, tak je to názorný příklad národa s velmi úspěšně vymytým mozkem.
Palinová americké problémy nevyřeší, protože chce zachovat kontinuitu současného stavu. Je představitelkou možná nové generace politiků v USA , ovšem jejich nejdogmatičtější verze. -Komančov 008 píše o levici jako zapálený pravý svazák , ale záchranné socializační koncepty současné americké vlády mu určitě nevadí. - To je tak , když má někdo místo mozku software. Na lívanec mezi tím padli Bratři , Merryll Lynč připomíná prázdnou slupku, Komančov blábolí zprava, a Palinová hodlá válčit.
Máme výhled na příští měsíce vysloveně pozitivní. Jsem jen zvědav , jak bude za pár hodin vypadat AIG.
16. 09. 2008 | 06:58

Komančov 008 napsal(a):

Komančov nikdy nechodil ani do pionyra a ani není zapaleny. ono to jsou dějiny levice a liberalu nic moc je to jen nazor.Nevim mi se nelibil ani kenedy nevim proč prostě to v životě tak chodí .
16. 09. 2008 | 08:19

Komančov 008 napsal(a):

Ja nehraju vadí nevadí prostě taky staty se zahrabaly dotacema prostě takovy je svět kdo na to doplátí je dopředu vždy dane
16. 09. 2008 | 08:30

Hobart napsal(a):

2 čtenář

No, Demokrati představují v USA polovinu (+-) politického spektra a to tu levější(liberálnější v americkym smyslu) - o tom snad není spor. Jejich problém v těhle volbách spočívá taky v tom, že postavili dva celkem dost liberální (levé) kandidáty, zatímco Republikáni sáhli s McCainem víc po středovym voliči. Palinová je tradicionalistka, jistě, ale fanatička? Potraty jsou v Americe prostě téma, člověk nemusí vůbec souhlasit, ale není na tom nic fanatického (to už byste mohl s celou jejich symbolikou klidně USA označit za teokracii...).

S těmi socializačními zásahy je to pravda - ale takové už jsou prostě důsledky veřejné volby. A to, že k těm zásahům sahají, není vůbec v pořádku. Dyť taky už Bernanke řadí zpátečku.
16. 09. 2008 | 08:46

kaapo napsal(a):

2 Hobart: ano, FANATIČKA! neb dle jejích slov, je válka v Iráku "božím úkolem" (viz http://www.novinky.cz/clane...)
to Vám nepřijde jako fanatismus?
16. 09. 2008 | 09:01

Hobart napsal(a):

2 kaapo

Vždyť říkám, že pro ten jejich symbolismus o nich (o celých USA) člověk - chce-li to tak brát - může mluvit jako teokracii. Republikáni tuhle rétoriku možná používají jen víc než Demokrati (a to ještě jak kdo). Nevím, jestli je to příslovečným českým ateismem, nebo konotacema na Gott mit uns, ale Češi prostě neberou, že náboženství hraje v mnoha zemích roli i v politice. Palinová jen hraje na určitou strunu americké kulturní mentality... (Jakmile jí ale začne jít pěna od úst a bude na základě nějakých prorockých vizí vyhlašovat džihády tu tam, tu tu, tak to samozřejmě bude průser, k tomu má ale fakt daleko.)
16. 09. 2008 | 09:14

kaapo napsal(a):

2 Hobart: ja si nemyslím, že USA jako celek jsou teokracie... a co je symbolického na tom, že někdo "bere slovo boží nadarmo" ve spojení s válkou v Iráku?
Ona (Palinová) je fanatická bigotní křesťanka. Nevidím jediný její kontroverzní nábožensky laděný slogan, který by byl jen symbolický, jak chápu Vaši prezentaci jejich slov.
A ve spojení "Irák = boží úkol" nespatřujete džihád? Její malou křesťanskou křižáckou výpravu do Bagdádu? To se jen snaží oslovit voliče takovou symbolikou? Jako že je oslovuje podobným symbolickým slovníkem jako Topolánek (es komt der tag!, či jak se to píše...).
Pak tedy "Práce osvobozuje!" :-( Jsem fanatik nebo jen symbolik?
16. 09. 2008 | 09:26

Skogen napsal(a):

Současné americké volby jsou samé překvapení. V případě Obamy rasové předsudky, v případě Palinové gender...

Jelikož McCain nemůže být pro konzervativismem znechucené voliče dost výrazným představitelem změny, zatímco Obama je vlastně symbolem boření předsudků, implantovali republikánští PR šamani McCainovi právě takový atribut v podobě Palinové. Jelikož však Palinová zároveň reperezentuje tradiční americké hodnoty (víra až bigotnost, právo držet zbraň, síla individua nade vše...), je možné, že se kalkuluje s ucouvnutím voličů před skutečnou změnou, kdy vše nové a neznámé v klíčovém okamžiku značí odpor a pochybnosti. V podobě Palinové mohou dát voliči přednost formě před obsahem, ostatně by nad ní měl bdít McCain, čili se vlk nažere a koza zůstane celá (rčení prosím nevztahovat na ty dva)..
16. 09. 2008 | 19:34

JK napsal(a):

To, co autor článku pro nás neotřelým způsobem, na rozdíl od našich médií popisuje zdá se potvrzovat článek z prestižního Washinton Postu, který rozhodně, ani náhodou, není pravicový. Případů sexistického napadání a urážek Palinové, ano, přicházejících zleva, od demokratů a tvrdých feministek je neuvěřitelně mnoho.

Uvidíme co naše Rovné šance nebo Marksová-Tominová na uvedený článek Cathy Young(ové) řeknou. Mohl by se jim připomínat.

S ohledem na čas, jej uvádím jen v anglické verzi:

Left-wing feminists have a hard time dealing with strong, successful conservative women in politics such as Margaret Thatcher. Sarah Palin seems to have truly unhinged more than a few, eliciting a stream of vicious, often misogynist invective.

Too strong for the cause?
On Salon.com last week, Cintra Wilson branded her a "Christian Stepford Wife" and a "Republican blow-up doll."

Wendy Doniger, religion professor at the University of Chicago Divinity School, added on the Washington Post blog, "Her greatest hypocrisy is in her pretense that she is a woman."

You'd think that, whether or not they agree with her politics, feminists would at least applaud Mrs. Palin as a living example of one of their core principles: a woman's right to have a career and a family. Yet some feminists unabashedly suggest that her decision to seek the vice presidency makes her a bad and selfish mother. Others argue that she is bad for working mothers because she's just too good at having it all.

In the Boston Globe on Friday, columnist Ellen Goodman frets that Mrs. Palin is a "supermom" whose supporters "think a woman can have it all as long as she can do it all . . . by herself." In fact, Sarah Palin is doing it with the help of her husband Todd, who is currently on leave from his job as an oil worker. But Ms. Goodman's problem is that "she doesn't need anything from anyone outside the family. She isn't lobbying for, say, maternity leave, equal pay, or universal pre-K."

This also galls Katherine Marsh, writing in the latest issue of The New Republic. Mrs. Palin admits to having "an incredible support system -- a husband with flexible jobs rather than a competing career . . . and a host of nearby grandparents, aunts, and uncles."

Mrs. Palin's marriage actually makes her a terrific role model. One of the best choices a woman can make if she wants a career and a family is to pick a partner who will be able to take on equal or primary responsibility for child-rearing. Our culture still harbors a lingering perception that such men are less than manly -- and who better to smash that stereotype than "First Dude" Todd Palin?

Nevertheless, when Sarah Palin offered a tribute to her husband in her Republican National Convention speech, New York Times columnist Judith Warner read this as a message that she is "subordinate to a great man." Perhaps the message was a brilliant reversal of the old saw that behind every man is a great woman: Here, the great woman is out in front and the great man provides the support. Isn't that real feminism?

Not to Ms. Marsh, who insists that feminism must demand support for women from the government. In this worldview, advocating more federal subsidies for institutional day care is pro-woman; advocating tax breaks or regulatory reform that would help home-based care providers -- preferred by most working parents -- is not. Trying to legislate away the gender gap in earnings (which no self-respecting economist today blames primarily on discrimination) is feminist. Expanding opportunities for part-time and flexible jobs is "the Republican Party line."

I disagree with Sarah Palin on a number of issues, including abortion rights. But when the feminist establishment treats not only pro-life feminism but small-government, individualist feminism as heresy, it writes off multitudes of women.

Like millions of American women -- and men -- I find her can-do feminism infinitely more liberated than the what-can-the-government-do-for-me brand espoused by the sisterhood.
16. 09. 2008 | 21:46

vlk napsal(a):

PAne Millere, cítím to úplně stejně a v podstatě jsem něco podobného , byť velmi neuměle napsal na tématicky stejném blogu u Tomáška. Vypadalo to takhle:
Nejdřív:
Osobně bych za ideální win team považoval seskupení obou vice. S tím že by Aljaška zůstala jako vice.To by s ehodně dobře marketingově prodávalo. Tedy pokud by mohla ona ještě vykázat hispánské předky.
05.09.2008 16:00:28
A následně:
Promiňte, ale volby všude na světě jsou dnes ryze marketingová záležitost. A vaší zemi to neplatí dvojnásobně, ale pateronásobně.
A z hlediska marketingu je Sarah moc šikovný a dobrý tah. A žádné věcné argumenyt s tím nemají co společného. Těch, co budou volit podle chladného rozumu a zvažovat to všechno,c o vy píšete, nebud e více jak 20%. Takových, dejme tomu 50-60% budou fandové a lidé co fandové jsou vlažní , ale získatelní jako fandové marketingem.
Takže celé volby nakonec rohodne nějakých 25% lidí, kteří s ebudou rozhodovat na poslední chvíli, podle kdo ví jakých kriterií. Většinou iracionální.

Neznám americkou realitu, abych dokázal odhadnout procento tzv. protestních voličů. Toěmi rozumím ty, kteří mají vyhraněný názor a příklon k něčemu, ale mají důvod volit proti. A těhle je podle mne daleko více u demokratů - poražení Hillaristé,než u reps, kde to byla jasná jízda McCaina. A poražení nemohou mít pocit hořkosti. Hillary naproti tomu ano.
05.09.2008 20:42:24

Pallin prostě byl moc šikovný tah. Lidem představuje reps jako tandem změny. A získali tím zejména ženy.
Kdyby byl Obama dobral Hillary /což bych mu vůbec nezáviděl/ byloby to vypadalo jinak.
16. 09. 2008 | 21:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy