Než začne Davos 2009 - "Chrabrý nový svět"

28. 01. 2009 | 04:37
Přečteno 5713 krát
Úvodní komentář zakladatele Světového ekonomického fóra, švýcarského profesora ekonomie, Klause Schwaba.

Je pro současnou dobu navýsost výstižné, když se prezident Světové banky a bývalý náměstek ministra zahraničních věcí (USA) Robert Zoelick veřejně přimlouvá za zrušení Skupiny 7 (G-7) a místo toho navrhuje dvakrát tak větší “mnohostranný network”, který by se zabýval hospodářskými problémy světa.

Je pravdou, že záplava reakcí vlád jednotlivých zemí na bankovní krizi byla většinou nekoordinovaná a zdaleka ne vždy účinná. Neúprosnější realitou ale je to, že nový mezinárodní řád, který se dostavil, čeká na to, aby byl plně pochopen a všeobecně přijat. Finanční odpákování a přesuny kapitálových toků, ke kterým v tuto chvíli dochází, nejsou reverzibilní trendy. Hospodářské problémy, které nyní prožíváme, jsou strukturální, nikoliv cyklické a tudíž skutečně transformační.

Domnívám se, že tato transformace – časem – ukáže následující:

Za prvé: Krize v globální ekonomice vyžadují, aby na ně reagovalo mnoho institucí a vlád, protože každá velká krize má v sobě mnoho dimenzí a ty jsou mimo dosah chápání nebo mandátu kterékoliv jednotlivé instituce nebo vlády. Komplexita a vzájemná závislost jsou vrozenými charakteristikami globalizace. Skutečností je, že již existuje rostoucí “grassroot” (doslova “na úrovni kořenů trávy”, přeneseně lokální, na nejnižší úrovni) povědomí toho, že globální problémy jsou vzájemně propojené, ale zdá se, že stávající instituce vládnutí nejsou schopné přijímat opatření, kterých je třeba k jejich holistickému řešení.

Například souvislost mezi změnou klimatu, nedostatkem potravin a energetickou bezpečností je evidentní, ale integrované řešení všech třech problémů zatím není. Globálním výzvám 21. století neodpovídají instituce vládnutí 20. století. Ikdyž dáme stranou současnou finanční krizi, to, že se nepodařilo dosáhnout Rozvojových cílů tisíciletí (Millenium Development Goals), že se nepodařilo dojednat Doha kolo (Doha Round) jednání o mezinárodním obchodě a to, jakým bojem jsou jednání o nástupnické dohodě ke kjótskému protokolu, to vše vede k uvedenému závěru.

Za druhé: Volání po větší globální a regionální spolupráci se nedočkají snadných odpovědí. Nedostatky ve strategické vizi, globální spolupráci a manažování komplexity jsou, bráno jako celek, to, co nás dovedlo do stávající prekérní situace. Lídři jak v politice, tak v hopodářském sektoru, si musí nejdříve osvojit systematičtější a strategický pohled na globální problémy, pokud má být jakákoliv budoucí spolupráce účinná a setrvalá. Znovu tedy, proces rozhodování v komplexním, globálním prostředí vyžaduje identifikaci mnoha dimenzí problémů a nastavení vztahů mezi těmito dimenzemi. Znamená to nastínit si problémy, zájmy, instituce a porozumět tomu, jak jsou vzájemně spojené. Je to nezbytný první krok v řešení komplexních mezinárodních problémů. Přesto ale takový přístup v našem rozškalutkovaném globálním systému vládnutí i v mnoha jednáních řídících orgánů podniků většinou chybí.

Bezprostřednějším zjištěním je to, že veřejnost musí pochopit, že “regulační selhání” nejsou to samé jako “selhání trhů”. Z výše uvedených důvodů, efektivní koordinace regulace rozhodně není v globalizovaném světě snadná, je ale přesto dosažitelná.

Dojem, že to, co v současné době prožíváme, je způsobeno “selháním trhů” je zhoubný, stejně jako jsou zhoubné signály rostoucího odporu vůči kapitalismu a podpora ochranářských opatření. Ve Spojených státech musí dojít k plnému zmapování a osvětlení regulačních selhání a selhání ve vedení korporací. Během tohoto procesu si ale musíme uvědomit, že nemůžeme kolo dějin globalizace vrátit zpět. Ano, globalizace umožnila, že se hospodářský pokles, finanční krize a šoky v komoditách šíří celými regióny, trhy a průmyslovými sektory rychleji, než kdykoliv v minulosti. Ale vzájemná hospodářská provázanost a otevřenost umožnila, aby nové a rozvíjející se ekonomiky generovaly dvě třetiny současného růstu světa a aby se milióny lidí dostaly z chudoby.

Nejlepším návodem na to, jak předejít globální recesi, je růst podnikání. Musíme si připomenout, že drtivá většina podniků na světě, spolu se svými zaměstnanci, se usilovně snaží, aby růstu dosáhli. Musíme si také připomenout, že existují i jiné globální výzvy, jakými jsou dostatek potravin a změna klimatu a ty si také vyžadují naši pozornost. Finanční nestálost bude i nadále přitahovat naši pozornost, ale má cenu si připomenout, že 4 miliardy lidí, skoro dvě třetiny lidstva, stále nemají přístup k základním finančním službám.

Doufám, že v době, kdy se bude konat 39. výroční zasedání Světového ekonomického fóra, lídři vlád, soukromého sektoru a občanské společnosti, kteří se jednání zúčastní, pochopí, že řešení komplexních globálních problémů si vyžaduje porozumění tomu, jak jsou problémy, zájmy a instituce vzájemně propojené. Proto je také přiléhavé, že snahou setkání v Davosu bude pospojovat tyto jednotlivé body a dospět k řešením. Naším cílem je nalézt odpovědi, které jsou nejen holistické a systémové, ale které také zohledňují všechny “podílníky”*) v naší globální společnosti.


***

- Anglický originál článku prof. Schwaba má název Brave New World, tedy stejný, jako je název klasického díla Aldouse Huxleyho, v češtině známého jako "Konec civilizace" nebo "Překrásný nový svět".

- K letošnímu výročnímu zasedání Světového ekonomického fóra, které má, přes pochopitelnou neúčast takových stálic, jako byli šéfové Lehman Brothers, Merrill Lynch, atd. nebo v původním programu jako jednoho z hlavních řečníků ohlášeného, teď na své odsouzení čekajícího šéfa indické firmy Satyam, historicky nejpočetnější účast, mám něco poznámek, aniž by Fórum ještě začalo a doufám, že se k nim vrátím. Nicméně považuji úvodní komentář zakladatele Fóra, který indikuje tematickou provázanost (ekonomika, životní prostředí, občanská společnost), za indikaci toho, o jaký přístup se Fórum a globální hráči snaží. Nejen o tom, zda nebo jak se jim to daří, příště. Za zmínku stojí to, že mottem fóra je “Shaping the Post-Crisis World", tedy "Vytváření pokrizového světa". Původní představou bylo, že v této době, v lednu 2009, už bude většina krize za námi.

- *) Koncepce "podílníka" (stakeholder), kterou prof. Schwab v celé své práci užívá, je popsána i v populárně-naučné literatuře. Objevuje se už u jednoho z Otců zakladatelů, presidenta Madisona.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

sidney napsal(a):

No, kdyz ctu clanky jakychkoliv ekonomickych verozvestu, tak se musim ptat , zda ekonomii lze jeste vubec povazovat za vedu.... Kdyz se pred dvema lety objevily prvni naznaky krize, tak vsichni rikali, ze to nic, to se prekona. Jenze jiz tehdy to zrejme nekomu docvaklo...mam pocit , ze panove z Goldman Sachs se zacali nenapadne a rychle zbavovat prusvihu ve svych portfoliich...A pak se to zacalo sirit az je to zde. A nikdo z vehlasnych ekonomu a nalytiku nic nerikal, nevaroval, proste se delalo, ze se nic nedeje. A to vsechna data znali sefove bank, podniku apod... Co z toho plyne? Ze jsou to vsichni bud preplaceni neschopni hlupaci, kteri by dokazali mozna ridit trakac,ale to je tak vse, nebo gauneri. Tertium non datur. Mimochodem krize z roku 1929 se do Evropy prelila se stejnou rychlosti jako nyni a to tehdy nemeli IT a tzv. globalizaci. Co se vlad tyce, dokazaly pouze, ze nezvladli rizeni rizik. Ekonomicka oddeleni rozvedek a tajnych sluzeb se ukazala k nicemu. Proc to rikam? Je to smutne, ale v zasade zadny stat by nemel nechat soukromy subjekt vyrust do velikosti, kdy existence nebo neexistence tohoto subjektu muze rozvratit ekonomicky a nasledne politicky system. Soukromy subjekt ma jin e zajmy a proto musi byt ucinne omezen. V zasade jsme doplatili na to, ze tyto soukrome subjekty nebyly omezeny ve svem rustu (AIG...) a nasledne pak, ze bylo mnoho regulaci na ktere jsme blahove spolehali. Ukazuje se , ze jedina rozumna regulace je ta, zamerena proti nadmernemu rustu. Ostatni selhavaji a daji se vzdy obejit. Priklad Basel II a jeho naprosta neucinnost v soucasne dobe. Lek na krizi by asi byl nejlepsi v ponechani volneho prubehu. Proste nemocne podniky padnou, banky tez a zacne se znovu. Stat ma pomahat lidem a ne logtrum, kteri banky, potazmo podniky dovedli ve sve chamtivosti ke dnu. Proc maji akcionari firem, ktere se pokladaji, nadale drzet jkousi hodnotu placenou z penze danovych poplůatniku. Spravne by meli o vse prijit, neb byli drive nenazrani . To je vsak jiz jina pohadka jak rikaval jistu p. K.
28. 01. 2009 | 08:45

Rumcajs napsal(a):

sidney:

Copak to se týká jenom soukromých podniků ? Copak Státní dráhy, Státní Aerolinie se nemusí dotovat ? Oni neohrožují státní finance ?

A co ČEZ ? Neohrožuje svým monopolem existenci celého hospodářství ?

Ten Váš požadevek na korekci růstu je dle mého správný, ale neměl by se týkat jen soukromých subjektů.

Né všichni k této situaci mlčeli. Přečtete si dnešní HN.
28. 01. 2009 | 09:47

dabei napsal(a):

What´s truth?
Koresponduje s ryzím Marxovým globalismem,předpokládá u nás tisíce Millerů na odpovídajících místech? Nebo to aby Topolánek místo VÚMLu absolvoval kdysi Harward?
28. 01. 2009 | 10:00

sidney napsal(a):

2 Rumcajs
No, je pravda, ze nehovorim o statnich podnicich. Ale to jsou firmy, kde ma stat kontrolu. To znamena, ze v zasade by nemelo dojit k jejich padu a tim k naruseni ekonomickeho systemu. Takze z hlediska rizeni rizik v techto podnicich nemuze dojit k tomu, ze by mohly padnout a spustit retezovy efekt. Tedy v zasade by to stat nemel pripustit. Z hlediska zisku zde jde o druhotny efekt, protoze napr. CEZ je nezbytne udrzovat v chodu za jakoukoliv cenu. Neni totiz alternativa. Proto bych byl proti jeho prodeji do soukromych rukou. Otazka CSA je jina, ale pokud souvisi s letistem, tak je na povazenou jeji prodej. Problem soucasnosti vidim v tom, ze stat prebira podniky, ktere jsou spatne rizeny tzv, odborniky - viz priklad Commerzbank a jeji pribeh...je to opravdu na delsi povidani. Zajimave je , ze naklady na tyto transkace nakonec nese danovy poplatnik a ne hlavni strujce (v tomto pripade Allianz...), o kterem nepada ani slovo. Takze v pripade padu bank by mel stat pomoci poskozenym, nikoliv vsak udrzovat gtyto zbyrokratizovane instituce pri zivote. V zasade moderni velke banky jsou dinosauri, ktere je treba nechat v klidu vyhynout. Dnesni HN jsem precetl, ale neni to o tom, ze pred dvema lety nekdo upozornoval (tedy nevim, jaky clanek mate na mysli...polemiku Kalouska???).
Proste z hlediska svetove ekonomiky je treba rici, ze zadne stromy nerostou do nebe a kdyz jsou moc vysoke, tak pritahuji blesky... Dlouho jsme byli na vecirku a ted musime platit... To, co me vadi, je, ze staty nepodporuji obcany primo, ale podporuji prave ty dinosaury...Bylo by treba nechat v ramci ozdraveni vyrust nove firmy a holt ty stare nechat padnout. A to plati o vsem... Nejsme ekonomicky expert, ale jaksi sleduji, ze to co se deje , nema zdravy zaklad , a proto to nemuze dobre dopadnout.
28. 01. 2009 | 10:01

JAHA napsal(a):

Ak by som, poriadne pritiahnute za vlasy, aplikovat zakon zachovanie energie do ekonomiky, povedal by som si - nic sa nedeje. Len sa kapital prelieva z jednej strany "svetovej dediny" do druhej. Problemom je ale to, ze do toho "ekonomickeho uzavreteho okruhu" sa dostala "antihmota", teda dobre zreklamovane, nicim nepokryte "akcie" bublinovych "podnikov". Kolko takejto "antihmoty" je napumpovanych v "realnej ekonomike" vie iba Boh. Prvym pocinom by teda malo byt aspon sa priblizit k co najpravdivejsiemu vycisteniu skutocneho kapitalu, teda ocisteneho od fiktivnych "akcii". Obnavam sa vsak, ze takyto pocin by znamenal nielen vytriezvenie, ale taku paniku a des, ze by sa stal startovacom skutocnej 3. celosvetovej, a tentoraz naozaj globalnej vojny. Takze - s akym planom prist? Zrealnit skutocny stav, ale nikomu to nepovedat a potichucky, pomalicky, pocas najblizsich 100 rokov "cistit" ekonomicke prostredie? Ale ako, akymi nastrojmi sa podari odrezat spojenie fiktivneho kapitalu od skutocneho, ked (podla mojho skromneho) taketo dietko niekolkonasobne prerastlo svoju skutocnu matku, ktora ho porodila?
Prosim, aby ste mnou pouzivane terminy neposudzovali z prisne ekonomickej terminologie a nevysvetlovali, co je kapital,aktiva...Snazil som sa "ludovo" podat svoj nazor.
28. 01. 2009 | 10:16

JAHA napsal(a):

Oprava:... (podla mojho skromneho odhadu)...
28. 01. 2009 | 10:18

Marty napsal(a):

JAHA: ono primarne nejde o fiktivni akcie, ale o virtualni penize. Kdyz to velmi zjednodusim, tak do banky date 1000 a banka pak na uverech z teto 1000 rozpujcuje 10000. Najednou tu je 9000 novych penez a stacila jen jednoducha operace v pocitaci. Toto si promitnete na vsechny banky na svete a dostavame se k obrovskym castkam penez, ktere by vubec nemely existovat.
28. 01. 2009 | 10:31

Ládik napsal(a):

dabei:
Mirek VUML nemá - tuto kvalifikaci hledejte u doc.ing. Jiřího Havla, CsC., bývalého komunisty.
28. 01. 2009 | 10:36

kolemjdoucí napsal(a):

Pan Schwab píše, jako by mu hořela koudel u prdele...
28. 01. 2009 | 10:40

kolemjdoucí napsal(a):

Rumcajs: co přesně v dnešních HN?
28. 01. 2009 | 10:40

Rumcajs napsal(a):

Když budete sanovat soukromý podnik,taky se nemusíte bát narušení ekonomického systému.

Jenže on se narušuje. Je jedno, jestli dotací státního nebo soukromého podniku.

Souhlasím s tím, že ty podniky nebo banky musí minimálně změnit majitele, jinak se nehneme z místa.
28. 01. 2009 | 10:53

r.m. napsal(a):

A co by tam mělo být?:) najatí svazáci píší a píší a rostou a rostou)))))))))))
28. 01. 2009 | 10:59

Rumcajs napsal(a):

To bylo pro Sidney:

Dnešní HN- Burzy a trhy ...."Hříšníci, kteří zavinili krizi"

V krátkosti Bill Clinton připravil zákony, které umožnily půjčovat "Neplatičům" a vznik Superbank, teré toto ralizovaly.

Nebudu opisovat- doporučuju přečíst. Rovněž jsou zde uvedeni ti, co před hyp. bublinou varovali.
28. 01. 2009 | 11:01

MMXII napsal(a):

Dovolím si otázku: Kdo všechno se v posledních letech drze neprohlásil za Čecha, Moravana a Slezana, aby mohl naším jménem beztrestně lhát, podvádět, loupit, drancovat, škodit, dokonce hovořit a konat našim jménem, omlouvat válečné zločiny, překrucovat dějiny, devastovat a v samé podstatě ničit naši rodnou zem? Jak se k takovému přepychu a blahobytu vlastně dopracovat? Houževnatě a zejména promyšleně. Nejlépe devastací veškerých společenských hodnot, mediálně destrukčními kampaněmi, ztrátou zaměstnání a následnými rodinnými rozvraty. Tehdy se může i dosud bezúhonný občan snadno stát odporným zločincem - neplatičem. A dluhy, penále z dluhů a penále z penále slibně, k radosti exekutorů, narůstají a mohutní. Přičemž cena práce musí být dlouhodobě tak nízko, jak je jen možné a naopak cena pro život důležitých komodit tak vysoko, aby stále mohla být navyšována téměř geometrickou řadou, společně s uměle vytvořenou krizí.

Když zákony určené pro kontrolu občana, či mikropodnikatele, žárlivě střežící každou jeho korunu, jež by šla mimo připravený žok, jsou kýmsi na požádání generované, jak na běžícím pásu. S černou dírou neexistence zákonů tam, kde jak houby po dešti vyrostlé dobrovolné peněžní instituce si diktují, jak málo jsou vysoká, přerostlá procenta z gigantické lichvy. A to tak drze, že i ten nejotrlejší lichvář minulých dob žloutne neutěšenou závistí. Když lichva nesmí být nazvána lichvou. Výroba bezdomovců snadno a rychle s. r. o. Polosoukromé bandy vymáhačů a silová přepadová komanda jsou nebývale v kurzu.

Přičemž sofistikovaní odborníci na vymýšlení daní z počtu zubů, nejlépe se zpětnou platností, jsou velmi ceněni. Jakož i agentury pečlivě monitorující naše osobní data a stav účtů, pohyb oka, či podezřele časté přesuny chatařů mimo povolené mikrovlnně autorizované komunikace. Je až s podivem, že tytéž vše monitorující agentury tak lehce rezignovaly na statistiku odpravených bezdomovců. Takže dnes raději nikdo přesně neví, kolik bezdomovců se od dob mediálního jásání, nad prvním z nich, vytratilo do zatracena. To vše mi vrtá hlavou, včetně cynického obhajovaní vraždění dětí. Suše opakuji, že občanská společnost historicky zklamala na celé čáře. Nemůže být dobrým hospodářem země ten, jehož priority spočívají v osobní závislosti na doktrínách podivných uskupení, stojícími nad zájmy a proti zájmům prosperity země a domorodého lidu.

Vykořenit národ lze různými triky. Zničit prosperitu a potravinovou soběstačnost, zrušit příslušné tratě a dopravu, či kdysi prosperující podnik tam, kde podivný světoběžník hodlá na zelené ploše vybudovat velko super sklady v podobě nedobytných pevností, dovybudovat strategické dálnice jako tepny moci s okamžitou ukázkou sílových složek. Vybudovat zábavní centra soupeřící s Las Vegas, či bez občanského odporu lehce vydrancovat kopec plný zlata, uhlí, žuly či uranové rudy. Je až s podivem kolik chvály na sebe okamžitě nahrnou jen proto, že přišli na trik, jak přinutit domorodce opouštět své domovy a odcházet za prací.

Do zemí, jež samy nejsou schopné postarat se o své vlastní občany. Mediálně nasílený nátlak na vše, co jde mimo naše možnosti vzniklý rozpor ovlivnit. A tak jsem se dočetl, že Češi prý příliš holdují alkoholu, ale milují každou mediální pitomost a zejména navyšovaní cen. Arogantní a stále závistiví Češi neradi pracují, příliš kouří, milují Němce a nemají rádi Rusy a Turky. Přičemž neskonale touží po stále intenzivnějším zdražování, radaru v Brdech a dalším vydrancování bank, či rozkradení zbytků podivně zmizelého zlatého státního pokladu. Špinaví a smradlaví, protože skrblí předraženou vodou. K ušpinění a zanesení země odpadem nutně potřebují (i bez exportovaného smrdutého německého a rakouského odpadu) tři planety. Za to si však žijí v nezměrném přepychu a blahobytu.

A podstrčená Entropa? To je prazvláštní, typicky nečeské dílo arogantní dekadence vytvořené spojenou Nenávisti. Mající zástupně, skrze zřejmě invalidního Vondru, jménem Českého národa, vybudit rezignaci domorodců na vše vlastenecké a národní. K vykořenění národa patří totiž i trik o vybuzeném pocitu bezmoci a nenávisti k sobě samým. Vše mistrně nasměrováno k entropii (k zániku) národa. Za škodolibého smíchu cizokrajných strůjců.
28. 01. 2009 | 11:13

Pípa napsal(a):

Pro MMXII: No to je síla. Z toho jde strach. Vy tu odpověď znáte? Naznačte.
28. 01. 2009 | 11:44

r.m. napsal(a):

MMXII má pravdu, vymíráme a není to náhoda
28. 01. 2009 | 11:58

Charlie napsal(a):

sidney

nechat padnout dinosaury není zase tak snadné - mají v nich uloženy peníze i chudí lidé.

Právě jsem si přečetl, že důvěra amerických spotřebitelů je nadále na bodu mrazu. Ať chceme nebo ne, dokud se americký trh nevzpamatuje tak se "to" nepohne.

K obnovení důvěry asi nepovede to, že ve vedení krachujících bankovních obrů zůstává 87% vedoucích "pracantů".
Namísto, aby tito novodobí bankovní lupiči následovali šéfy Enronu.

Takovéto privilegované přístupy k těmto chamtivým zlodějům dávají trochu zapravdu Morálesovi, Chávezovi, Castrovi.
Ti snadno přesvědčí davy, že svoboda s kručícím břichem je k ničemu.
28. 01. 2009 | 12:04

r.m. napsal(a):

podívejte ... But this all changed on November 12, 1999. With the CEO of Citigroup looking over his
shoulder, Bill Clinton signed into law the Gramm-Leach-Bliley Act which repealed the Glass-Steagall Act of 1933.
The Gramm-Leach-Bliley Act permitted commercial and investment banks to
consolidate, and almost overnight behemoth financial service companies that supplied everything to everybody were born. Smith-Barney, Salomon Brothers, PaineWebber
and many other well-known and respected investment banks were gobbled up by
Citibank, JP Morgan etc, and while the lay public didn’t have a clue what was going on, conflict of interests were rampant. Suddenly the banking arm of one of these financial service companies was pressuring the investment arm to raise its ratings on stocks to help lubricate the deal-making process.
http://leavittbrothers.com/...
jsou tam všichni v kroužku dole na fotografii, Clinton uprostřed, tlustej jak Jelcin.
28. 01. 2009 | 12:22

Charlie napsal(a):

r.m.

pěkný odkaz - už od pohledu samí vyčůránci.

Trochu mne mrzí, že se všechno hází na Bushe i když to začalo mnohem dříve - za Clintona.
28. 01. 2009 | 12:47

Robert Miller napsal(a):

Za zásadně PODSTATNÝ a výstižný názor, respektivně názory, se kterými se velice ztotožňuji (ale když o nich píšu takpochopitelně nemají takovou váhu) považuji v dnešních lidovky.cz uveřejněný rozhovor s nositelem Nobelovy ceny za ekonomiku, zdaleka nejvýznamějším a možná nejen zijícím americkým ekonomem, Paulem Samuelsonem (93), zde:

http://www.lidovky.cz/do-ro...
28. 01. 2009 | 14:33

sidney napsal(a):

2 Charlie
Prave o tom jsem se zminil...Pomoci postizenym a dinosaury nechat odejit. Takto se naliji penize opet do stejne cerne diry a nikomu se tim nepomuze. Jinak receno: kdyz padne banka, dam urychlene penize tem, kteri o ne prisli, ale samotny ustav i s vedenim necht jde k certu. To same plati i o podnicich typu GM atd. Do vsech se nesmyslne liji penize, ale vysledek.... nic. Rekne se , ze lide prijdou o praci. Jenze kolik je tam zamestnano lidi a kolik miliard se do podniku nalije....???? Nevim, jak to je presne v techto podniccich, ale vim, jak to sveho casu dopadlo zde s jistou tovarnou na displeje (a to nebyla krize). Otevrela se tovarna na zelene louce, stat dal s velkou slavou dotaci a danove ulevy (cca. 1miliarda) a zamestnalo se 1000 lidi. Podnik s neperspektivni vyrobou zkrachova lide prisli o praci. Kdyby byvali na zacatku dali kazdemu z nich milion, tak se meli rozhodne lepe....Jenze tak to dopadne vzdy, kdyz stat zacne neco regulovat... Jinak MMXII to hezky pise a jako dusledek bych navrhoval obnovit monarchii. V techto zemich je to asi jedina rozumna forma vlady. My sami si, jak vidno vladnout neumime a ani se hajit.
28. 01. 2009 | 14:48

SuP napsal(a):

No sláva, konečně těm levounům z teplé části barevného spektra (rudá, oranžová) někdo v oboru vzdělaný předestírá objektivní fakta. viz citace"...Dojem, že to, co v současné době prožíváme, je způsobeno “selhánímj trhů” je zhoubný, stejně jako jsou zhoubné signály rostoucího odporu vůči kapitalismu a podpora ochranářských opatření...."
Co s tím ONI udělají, lze se domnívat s pravděpodobností, hraničící s jistotou. Roznesou to na kopytech, jako vždycky.....
28. 01. 2009 | 15:26

Charlie napsal(a):

SuP

takovýhle podělaný kapitalizmus (odměny a padáky v desítkách milónů) za zmrvenou práci. Kde jsou zákony trhu??
Zkuste si jako soukromník účtovat takhle odvedenou "práci" zákazníkům. Do měsíce jste na dně a ani si neškrtnete.

Jen tvrdím - Chaves, Morales,Castro, Ahmadínneřád, a pod. se musejí za břicho popadat, jak jim takvýhle povedení "kapitalisté" nahánějí lidi.
Takhle to vypadalo v Rusku.Bolševici mohou za svůj vznik poděkovat hamounům.
28. 01. 2009 | 15:43

SuP napsal(a):

Sidney -
Ekonomie JE věda, ale asi ne exaktní. Zatím to vypadá, že umí docela dobře vysvětlit děje, které se STALY. Neumí z proběhlých dějů určit směry postupu, které by pomohly něco vyřešit.
Státní podniky jsou trojího typu.
1. Ty, které je nutno provozovat, i když jsou ztrátové, neb slouží většině obyvatelstva a není možné tyto služby zajistit jinak.(viz ČD)
2. Ty, které jsou pod soukromým vedením schopny generovat vysoké zisky (vyšší než pod vedením státem) a tyto zisky jsou zdrojem fondů státnéího rozpočtu.
V nich si stát necháváí majoritu, nebo aspoň výzmnamný podíl.(viz ČEZ)
3. Ty, které sice měly zůstat ve skupině 2., ale nikdo neví, kterej vůl rozhodl, že se jich stát zcela zbaví (viz vodárny)
28. 01. 2009 | 15:46

Marty napsal(a):

Robert Miller: skoda, ze tu jiz nezije Milton Friedman, aby panu Samuelsonovi rekl, ze ted vidime tragicke dusledky vmesovani statu do volneho trhu.

Masivni statni vydaje nepomohly ve 30. letech a nepomohou ani ted. Vlada jen nekomu vezme penize a da je azse nekomu jinemu. Aneb neni nda to resit problem agregatni poptavky bilionem dolaru, kdyz tu zadny problem s agregatni poptavkou neni. Jen se vyrobilo moc ve spatnou dobu.
28. 01. 2009 | 15:49

SuP napsal(a):

Charlie -
V malých objemech to zkusíte jednou a hned Vás odhalí. Ve velkých objemech napálíte miliony a než si to řeknou, to trvááááá! Nicméně ty "produkty" za které se vyplácejí Vámi zmiňované padáky, jsou u velké části občanského spektra velmi oblíbené, protože zpočátku vyvolávají dojem beztrestného přizvání k bohatému stolu na úkor ostatních. A než se to zhroutí, to trváááááá!
28. 01. 2009 | 15:52

zdesta napsal(a):

SUP: Trh jako takový není žádný živý organismus.Není schopen ovlivnit celou řadu věcí. Je to jen název pro určitý ekonomický prostor fungující za určitých ideálních podmínek. Ty tu nejsou a ani nebudou.Důvod je jasný-tvoří ho lidi.Je úplně vedlejší co si někdo myslí nebo čemu věří,zůstává realita.Kvůli pár grázlům za vodou budeme všichni cvakat.
28. 01. 2009 | 18:46

Stan napsal(a):

Pan profesor Schwabb se hrubě mýlí a jeho projev není na úrovni doby.

Pan profesor to vykládá tak, jakoby globalizace byl proces, který lze moudře řídit z nějakého osvíceného centra. Jakoby stačilo, aby se světoví potentáti někde sešli a dohodli se na tom, jak tu krizi vyřeší. Jakoby řešení bylo čistě ve sféře politických a ekonomických rozhodnutí - tomuhle státu nalijeme sto miliard, tuhle banku necháme krachnout a tohle průmyslové odvětví naopak podpoříme.

Takto to nefunguje, globální svět je jeden velký chaos a řešení ekonomických a politických otázek je paradoxně a jedině mimo ekonomiku a politiku.

Politici a ekonomové by totiž museli změnit myšlení a stát se skutečnými duchovními lídry, začít myslet v širších souvislostech (proč nepoužít slova osvícení, vhled do problému), začít myslet ne politicky a ekonomicky, ale sociologicky a eticky. Toho bohužel pánové, kteří se nad nadívanými křepelkami v Davosu budou radit o tom, jak lidu prodat tu spálenou kaši, kterou sami navařili, nejsou schopni. A proto se máme na co těšit, alespoň do té doby, pokud si lidičky dole plně neuvědomí, co se stalo, a nezvolí si nové lídry, kteří budou schopni se oprostit od starých myšlenkových stereotypů. Modleme se za to, aby se to obešlo do krve, těmhle panákům se totiž od těch talířů s křepelkami moc nechce.

A na závěr něco k rozsahu krize a jeho dopadu na ČR:
http://www.outsidermedia.cz...
28. 01. 2009 | 20:05

SuP napsal(a):

zdesta -
V tom se asi neshodneme. Pokud trh tvoří živoucí jednotlivci a jejich vztahy, JE to živoucí organismus. Sice se chová jinak, než by si leckdo přál, ale je to tak. Nakonec právě to je důkazem, že je to živý organismus.
28. 01. 2009 | 20:48

jogín napsal(a):

Trhy neselhaly, trhy jsou pouhá zpětná vazba, která může být jak kladná, tak záporná. Kapitalizmus neselhal, selhaly banky, pojišťovny a auditoři. Banky vyráběly peníze úvěrovou expanzí, až objem točených peněz mnohonásobně přesáhl jejich kapitál. Pojišťovny byly ochotné pojistit téměř cokoliv a podcenily rizika. Auditoři své zákazníky doporučovali jako důvěryhodné a nechávali si za to platit. Selhaly státy, nepřijaly regulační opatření a speciálně v USA ještě podporovaly neodpovědné půjčky nizkými úroky. Selhala neoliberální ideologie, která předpokládala, že se všechno uřídí samo a jen podporovala neodpovědnost, chamtivost a riskování.
28. 01. 2009 | 22:58

Karel Mueller napsal(a):

Pane Miller,
nikdo z nás není tak fundovaný, aby s Vámi mohl polemizovat a tak jen pár připomínek.

Píšete o reakcích vlád. Ale menší státy většinou ani nemají nástroje na to, aby mohly krizi nějak výrazně ovlivnit. Na blogu pana Holuba jsme měli diskuzi na téma, jestli jsou některé pasáže z Marxe platné. Na krizi ve finančním sektoru jsem odkázal na Kapitál III, část 5, kap. 27.
Ale to se mi nezdá být rozhodující, podstatné je, že v souvislosti s akumulací kapitálu ty nejsilnější průmyslové korporace a banky přebírají a suplují role států. Což je spatné, důvody jsou zřejmé.

Ony výzvy jsou ještě silnější, než píšete. Stačí, že výpočty Lovelocka týkající se klimatických změn jsou správné. Pak ovšem dojde k takové celosvětové krizi a migraci obyvatel, že nastoupí vlády ocelové ruky. To je ještě horší, ale jinak to skončit nemůže, hrozil by úplný kolaps.

Prohlášení pana Zoelicka je vynikající, ale naznačuje, že už nám do bot opravdu teče.

Ještě poznámku k tomu Brave New World, kteroužto knihu jsem rád a často zmiňoval, neb ji považuji za jednu z nejgeniálnějších knih, jaká kdy byla napsána. Určitě znáte její skvělou analýzu od N. Postmanna Amusing Ourselves to the Death. Dnes se začíná čím dál víc objevovat názory, že k této vizi západ směřuje. V mnoha směrech určitě ano, ale nemůže udělat onen kardinální krok, zrušení jakékoliv vazby dané genetickou příbuzností (nejnemravnějším slovem bylo slovo matka). Huxleyho vize je v zásadě kastovní neootrokářská společnost, ale právě ono zrušení umožňuje její orientaci na všeobecné štěstí. Bez něho dostáváme jen to otrokářství.
28. 01. 2009 | 23:51

Marty napsal(a):

jogín: liberalismus operuje se zakladni premisou svobodneho trhu bez zasahu statu. Tato premisa nebyla splnena. Dnes naopak muzeme videt dusledky techto zasahu.
29. 01. 2009 | 11:59

Robert Miller napsal(a):

Více odkazů na Paula Samuelsona

K odkazu na český překlad (bohužel s nešťastným přeložením “US treasuries”, tedy obligací americké federální vlády, kam si, hlavně Čína, ukládá tisíce miliard dolarů, jako “americké trezory”) podstatné části rozhovoru s Paulem Samuelsonem si dovoluji uvést odkaz na anglický originál stejného rozhovoru, která je o něco širší:

http://www.tmsfeatures.com/...

Jsem celkem hluboce přesvědčen, že by bylo, ve všeobecném, skutečně národním zájmu, aby se jak občané, tak kdokokiv jiný s vysoce kvalifikovanými názory a zkušenostmi, které Paul Samuelson rozhodně má a které představuje, v té které míře seznámili, nejen proto, že, ještě jako mladík, pracoval na řešení Velké hospodářské krize 30. let. Věnovat ideologicky nezaujatou, skutečnou pozornost názorům právě třeba Samuelsona bych přál i členům NERVu a vlády a doufám, že se dostatek z jeho nadčasové a aktuální moudrosti, interpretace věcí a tedy i konkrétních řešení objeví v diskusích, doporučeních a nakonec i v opatřeních a v jejich vysvětlování a komunikaci veřejnosti a participantům v hospodářském a politickém dění.

http://www.tmsfeatures.com/...

Samuelsonovo chápání věcí a tedy i řešení by u nás měla rezonovat příznivě také proto, že prezident Klaus opakovaně, po desetiletí, zásadní vliv Samuelsona na něj samého zdůrazňoval. Opakovaně uvádí, jak podle 6. vydání Samuelsonovy učebnice, kterou v 70. a 80. letech získal, připravoval prezentace na seminářích, které se organizovaly ve Státní bance a v EU. Na svých webových stránkách má prezident celkem 5 odkazů na Samuelsona, včetně toho, kdy připomíná, že éra „ekonoma číslo jedna“ byla označována za „věk Samuelsona“.

Z http://www.klaus.cz následující citace:

V roce 1967 svět někde oslavoval a někde jen připomínal 100 let od publikace Marxova Kapitálu a dokonce i slovutná Americká ekonomická asociace o tom uspořádala konferenci. Do vnitřních bulletinů Ekonomického ústavu ČSAV jsem přeložil projev Paula Samuelsona (tehdejšího ekonoma číslo jedna – běžně se říkalo, že existuje „The Age of Samuelson“), který v něm formuloval tezi, že „v oboru ekonomie byl Marx jen postricardiáncem menšího významu“.

--

S EU (Ekonomickým ústavem ČSAV, pozn. RM) jsem ale i v mimořádně nepříznivých podmínkách let sedmdesátých a osmdesátých různými formami udržoval kontakt – přes manželku, která tam pracovala, přes řadu bývalých kolegů, kteří „odesláni na praxi“ nebyli, přes mnohaletou anotační a rešeršní práci pro dokumentační oddělení knihovny ústavu (což pro mne byl unikátní zdroj jinak nedostupné literatury), přes psaní do Politické ekonomie až k vedení seminářů podle Samuelsonovy učebnice pro nejmladší generaci ekonomů v perestrojkovské éře poloviny osmdesátých let.
... Slavné byly rané diskuse nad keynesiánstvím a teoriemi růstu, semináře (resp. vzájemné vyučování se) nad učebnicí Samuelsona, přednášky tzv. Graduační školy,

--

Nejprve jsme se seznamovali s ne-marxistickými teoriemi ve společenských vědách, s literaturou než byl tzv. socialistický realismus, s neoficiální kulturou. Tehdy jsme také objevili ekonomii hlavního proudu (Samuelsonovu učebnici), existencialismus a personalismus ve filosofii, beatnickou literaturu a životní styl (On the Road Jacka Kerouaca), jazz a absurdní drama.

--
Jiřího Weigla jsem viděl prvně někdy v polovině 80. let, když jsem vyučoval mladé ekonomy tehdejšího Ekonomického ústavu ČSAV moderní ekonomii podle hlavní světové učebnice napsané nositelem Nobelovy ceny za ekonomii P. A. Samuelsonem.

--

After having studied only Marxist political economy at the Prague School of Economics in my undergraduate years to suddenly have Schumpeter’s book in my one hand and the sixth edition of Samuelson’s textbook in the other was a true revelation. ... His expertise seemed incredibly large, for normal human beings unimaginable and beyond reach.

Podle prezidenta Klause Samuelsonova “odborná znalost se zdá být neuvěřitelně velká, pro normálního člověka nepředstavitelná a mimo dosah (chápání).”

Hezký den všem.
29. 01. 2009 | 14:06

jogín napsal(a):

Marty: Premisa trhu bez zásahu státu je utopie. Z čeho by politici či vládci žili?
29. 01. 2009 | 16:13

Marty napsal(a):

jogin: to je na te utopii to krasne. Politici by meli kulovy :)
29. 01. 2009 | 18:16

JD napsal(a):

Komentář publicisty Erika Besta o návrzích NERVu, které charaketizuje jako "B2B", tedy byznis byznisu

B2B crisis resolution

"Of the people, for the people" is what democracy is all about,
but the National Economic Council's proposals for resolving
the economic crisis are mostly "of business, for business."
Only a handful of the proposals, as published today by MF
Dnes, look at the situation from the position of the common
man, although many of the ideas would indeed eventually
have a positive trickle-down effect by lowering business costs.
Jiří Schwarz of VŠE proposes the most Everyman solutions,
from cutting VAT on residential utilities to lowering employee
taxes. Czechs who are counting every crown would also like
to see the Council look at such things as rising energy rates,
planned increases in public transit passes, the headlong rush
into digital TV (requiring people to buy expensive new equipment)
and other money-burning irritants in life that the wellpaid
people on the Council don't have to worry about. Czechs
shouldn't have to turn to the financial pages to learn what
their government is doing to help them through this crisis.
29. 01. 2009 | 23:10

David napsal(a):

Lidové noviny 29.1.2009 :

Deprese v Davosu

... „Právě skončil panel o stavu světové ekonomiky. Byl to zatím ten nejdepresivnější a nejvíc skličující panel. Dokonce dřívější optimisté propadli skepsi. ...

... George Soros se o chvíli později nechal slyšet, že současná krize je horší než světová recese ve 30. letech, a v obědové pauze se místo obvyklého cvrkotu všude jen vyděšeně šeptalo. ...

... Komu věřit? V tuto chvíli spíš skeptikům. Ale od účastníků fóra v Davosu žádné zázraky nečekejme. Sešlo se tu až moc lidí, kteří mají současnou krizi na svědomí a nevědí, co s tím. Proto je tam při obědě tak ticho.“

Jaroslav Plesl
30. 01. 2009 | 12:57

omega watches napsal(a):

First conceived 150 years ago the Omega name has become known world wide by watch collectors and the common man,now oemga watches is catch on in the whole world and Many countries omega watches as the official watch as far as i know.http://www.omegawatchessale...
29. 06. 2009 | 10:09

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
07. 08. 2009 | 13:45

nokia mobile napsal(a):

An cheap nokia phones life is the art of drawing nokia 8800 on sale sufficient conclusions from insufficient premises.Better to light one nokia 8800 candle than to curse the darkness. We can't all be unlock nokia mobile heroes. Fear not that the life shall come to an end, but rather fear that it shall never have a ghd hair iron beginning. http://www.shopeday.com/
13. 10. 2009 | 18:36

replica watches napsal(a):

<a href="http://www.rolexreplicas2u.com"><strong>Replica Watches</strong></a>,<a href="http://www.idolreplicas.com"><strong>Swiss Replica watch</strong></a> .<a href="http://www.iwcreplicas.com"><strong>iwc watches</strong></a>,<a href="http://www.breitlingreplica..."><strong>breitling replica</strong></a>
<a href="http://www.idolreplicas.com"><strong>Swiss Replica watches</strong></a> ,<a href="http://www.breitlingreplica..."><strong>Breitling Navitimer</strong></a>,
<a href="http://www.rolexreplicas2u.com"><strong>Replica Rolex</strong></a>,<a href="http://www.rolexreplicas2u.com"><strong>Rolex watches</strong></a>,<a href="http://www.rolexreplicas2u...."><strong> Rolex Daytona </strong></a>,<a href="http://www.rolexreplicas2u...."><strong>Rolex Submariner </strong></a>
11. 11. 2009 | 07:49

uggclassic napsal(a):

<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Bailey Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ch...">UGG Christmas Special Offer</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Classic Crochet</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Lo Pro Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/bl...">UGG Locarno</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mayfaire Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG New Style</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Stripe Cable Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Women's Classic Argyle Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Women's Coquette</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mini Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Women's Rainier</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Sundance</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Cardy boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Nightfall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Short</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Tall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Short Boots</A><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic ugg boots</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic tall ugg</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">ugg short</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots</a><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Tall Ugg Boots</A><BR>
28. 11. 2009 | 12:55

Poptropica napsal(a):

thaks you very much
14. 02. 2010 | 21:55

Free Ringback Tones napsal(a):

Volání po větší globální a regionální spolupráci se nedočkají snadných odpovědí. Nedostatky ve strategické vizi, globální spolupráci a manažování komplexity jsou,
04. 03. 2010 | 09:20

some watches napsal(a):

Best wishes for this year.
06. 03. 2010 | 04:35

vitamin shoppe napsal(a):

good article thanks you very much for youf information
09. 03. 2010 | 04:05

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 08:26

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
19. 04. 2010 | 07:22

wangjiming napsal(a):

<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD Ripper for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Mac DVD copy</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Video converter for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Mac iPod converter</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD to iPOD for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Mac APPLE TV converter</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">MP4 converter for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD to MP4 for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">iPOD to Mac transfer</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD creator for Mac</a>
21. 07. 2010 | 07:48

virginia auto insurance quotes napsal(a):

Good write-up, I’m regular visitor of one’s web site, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a long time. <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">virginia car insurance</a>
10. 08. 2011 | 08:00

cialis 36 hour napsal(a):

did not dispense it as he wanted it, he would go, http://orderonlineviagra.org best buy viagra alkaloidal salts. carbonate, as is so often done in cystitis and in, http://cialis-generic-online.net cialis generic online tically by all organic substances, and it is, patibility when using bromide salts. <a href=http://orderonlineviagra.org#0,42990E+69>viagra 50mg</a>, to a fine powder and then add the syrup and water, Hexamethylenamina. Urotropin, Formin, Aminoform, <a href=http://cialis-generic-online.net#7,24811E+36>buy generic cialis</a>, Spirit of Niter. This is an important substance, Camphorae gr. iv <a href="http://orderonlineviagra.org#14855">order viagra cheap</a>, Auri et Sodii Chloridum. Gold and sodium chloride, Hydrargyri lodidum Rubrum. The red mercuric, <a href="http://cialis-generic-online.net#69415">buy generic cialis</a>, camphor, monobromated camphor, hydrated chloral,,
13. 01. 2013 | 15:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy