Ochráncům přírody vadí, že dřevorubci Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje kácejí stovky stromů a tisíce keřů podél silnic.
Více o kácení stromů nejen u silnic a další zásahy do přírody a krajiny v Královéhradeckém kraji najdete na http://spravnirizeni.blog.cz
Vytýkají silničářům, že veškeré kácení a mýcení odůvodňují jediným paragrafem, podle něhož tyto dřeviny ohrožují život či zdraví osob, bezpečnost a plynulost silničního provozu. Takové žádosti podle nich většina obcí bez zkoumání raději schválí. Ochranáři však míní, že mnohé pokácené stromy nejsou pro řidiče nebezpečné. „Nechceme chránit proti vykácení a ořezu každý strom a keř, protože některé mohou být skutečně nebezpečné pro automobilisty. Ale silničáři nemůžou plošně kácet všechno, co roste kolem cest. To by se mohlo stát, že za pár let nebude kolem silnic žádný strom ani keř,“míní ekologický aktivista Stanislav Penc.
Ochranáři se obrátili na vedení SÚS Královéhradeckého kraje, aby jim řeklo, kde všude, kolik a jaké stromy chce do blížícího se konce vegetačního klidu vykácet. Silničáři jim to ale dosud nesdělili, pouze poskytli data za loňský rok. V nich stojí, že od listopadu 2007 do konce března loňského roku padlo podél cest v kraji téměř šest tisíc stromů a téměř devadesát tisíc metrů čtverečních keřů. To ochranáře šokovalo. Z počtu pokácených stromů a keřů za loňský rok usuzují, že SÚS Královéhradeckého kraje kolem silnic kácí stromy možná mnohem více než všechny správy a údržby silnic v České republice dohromady.
V úterý 10. března 2009 od 17.30 hod. se uskuteční před Čínskou ambasádou na Praze 6, Pelléově ulici demonstrace proti porušování lidských práv v Číně a Tibetu. Můžete-li přijít, udělejte to prosím.
V minulém příspěvku na tomto blogu jsem použil jako alarmující příklad žádost města Červený Kostelec vykácet dva více než stoleté stromy v místě zvaném Na Skalce. Na základě toho, že jsme se jako občanské sdružení do tohoto řízení vložili, město svojí žádost stáhlo a stromy tak budou žít dále!