Mizí stromy. Zbytečně!

23. 03. 2009 | 13:16
Přečteno 4131 krát
Ochráncům přírody vadí, že dřevorubci Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje kácejí stovky stromů a tisíce keřů podél silnic.
Více o kácení stromů nejen u silnic a další zásahy do přírody a krajiny v Královéhradeckém kraji najdete na http://spravnirizeni.blog.cz
Vytýkají silničářům, že veškeré kácení a mýcení odůvodňují jediným paragrafem, podle něhož tyto dřeviny ohrožují život či zdraví osob, bezpečnost a plynulost silničního provozu. Takové žádosti podle nich většina obcí bez zkoumání raději schválí. Ochranáři však míní, že mnohé pokácené stromy nejsou pro řidiče nebezpečné. „Nechceme chránit proti vykácení a ořezu každý strom a keř, protože některé mohou být skutečně nebezpečné pro automobilisty. Ale silničáři nemůžou plošně kácet všechno, co roste kolem cest. To by se mohlo stát, že za pár let nebude kolem silnic žádný strom ani keř,“míní ekologický aktivista Stanislav Penc.
Ochranáři se obrátili na vedení SÚS Královéhradeckého kraje, aby jim řeklo, kde všude, kolik a jaké stromy chce do blížícího se konce vegetačního klidu vykácet. Silničáři jim to ale dosud nesdělili, pouze poskytli data za loňský rok. V nich stojí, že od listopadu 2007 do konce března loňského roku padlo podél cest v kraji téměř šest tisíc stromů a téměř devadesát tisíc metrů čtverečních keřů. To ochranáře šokovalo. Z počtu pokácených stromů a keřů za loňský rok usuzují, že SÚS Královéhradeckého kraje kolem silnic kácí stromy možná mnohem více než všechny správy a údržby silnic v České republice dohromady.

„V celé zemi by se mělo totiž letos za období vegetačního klidu vykácet podle údajů inspekce životního prostředí devět tisíc stromů. Přitom společnost SÚS Královéhradeckého kraje za stejný čas loni zvládla vykácet téměř šest tisíc stromů. To je neuvěřitelné,“ míní Stanislav Penc.
Zdeněk Kos, pověřený řízením SÚS Královéhradeckého kraje, říká, že o kácení stromů v konečném důsledku rozhoduje obec, která má tyto stromy a keře ve správě. „Všechny žádosti o vykácení navrhuje náš odborník a podle nás jsou tedy v pořádku. Pokud to posoudí někdo jiný jinak, to je jiná věc. My nejsme ti, kteří rozhodují, že se určitý strom skácí,“ řekl Zdeněk Kos a dodal, že silničáři žádají o vykácení jen v případě, že stromy jsou nebezpečné pro provoz.
Nepřipadá mu zvláštní, že silničáři v kraji pokáceli loni v období vegetačního klidu téměř šest tisíc stromů, ač letos všechny ostatní SÚS z celé republiky ohlásily pokácení devíti tisíců stromů. Na otázku, zda to není velký nepoměr, Zdeněk Kos řekl, že nepoměr by to byl, kdyby silničáři stromy káceli zbytečně. „Pokud je kácíme v zájmu zajištění bezpečnosti, tak je to podle mne v pořádku. Jestli je to desetkrát více než v jiných krajích, nejsem od toho, abych to posuzoval,“ řekl Zdeněk Kos.
Vymýtí je silničáři všechny?
Akciová společnost Správa a údržba silnic Královéhradeckého kraje hodlá vykácet stovky stromů a tisíce keřů podél silnic. Žádosti o vykácení poslala na řadu obcí a měst v kraji s tím, že všechny tyto stromy a keře kolem silnic ohrožují život či zdraví osob a bezpečnost a plynulost silničního provozu.
Obce je většinou posvětily.
Ochránci přírody z Milkovic na Jičínsku však viní společnost SÚS Královéhradeckého kraje z toho, že formálně a podezřele používá u zdůvodnění kácení všech těchto stromů jediný paragraf zákona.
„Společnost nepřikládá k žádostem žádné posudky odborníků, které by zdůvodnily oprávněnost kácení stromů a keřů. A obce většinou po oprávněnosti kácení nepátrají. Často dovolí vykácet zdravé stromy a spoustu keřů. Ty nejenže neohrožují bezpečnost provozu, ale například v zimě účinně brání vzniku sněhových jazyků a tedy zvyšují bezpečnost provozu. Často jsou také keře podél silnic důležitým útočištěm pro ptáky a další živočichy,“ říká předseda Milkovického přírodně společenského kroužku Stanislav Penc.
Po zásahu inspekce silničáři stromy nesťali Ochránci přírody dokonce povolali před pár dny na dřevorubce společnosti SÚS Královéhradeckého kraje kontrolory České inspekce životního prostředí, když začali likvidovat podél silnic v obci Zelenecká Lhota přes sedm tisíc metrů čtverečních keřů a osm jabloní. O nich společnost tvrdila, že jsou proschlé a že ohrožují bezpečnost lidí.
„Inspekce ale zjistila, že silničáři kácení vůbec neoznámili na městský úřad. Za to jim hrozí vysoká pokuta. Dřevorubci pak nesťali ani jeden strom, o němž tvrdili, že je suchý. A keře nezačali mýtit, jen je po okrajích ostříhali,“ řekl Penc.
Ochránci přírody míní, že pokud nedávno ministři Bursík a Bendl uklidňovali veřejnost, že plošnému kácení podél silnic zamezí, nemusí to být tak docela pravda. „Silnice druhé a třetí kategorie totiž patří krajům a tam se díky silničářům kraje kácet plošně zřejmě bude,“ míní Stanislav Penc.
Podle něj je problém i v tom, že SÚS Královéhradeckého kraje má jako obchodní společnost s krajem podepsanou smlouvu na kácení i likvidaci dřevní hmoty. „Správa a údržba silnic proto chce vykácet co nejvíce stromů, aby vydělala co nejvíce peněz. A pochopitelně jí bude více záležet na vlastní ekonomice než na životním prostředí,“ míní Stanislav Penc.
Ochránci přírody se domnívají, že by se celým plošným kácením měla zabývat česká inspekce životního prostředí či výbor pro životní prostředí Královéhradeckého krajského zastupitelstva.
Kos: kdyby obce zamítly kácení, tak nekácíme Zdeněk Kos pověřený řízením akciové společnosti SÚS Královéhradeckého kraje považuje všechny stromy, které silničáři kácí v kraji, za nebezpečné silničnímu provozu a lidem. „Samozřejmě, že jsou nebezpečné. Jestli tam na žádostech máme, že ten a ten strom ohrožuje bezpečnost silničního provozu, tak ohrožuje bezpečnost silničního provozu. Jinak bychom o jeho kácení nežádali,“ řekl Zdeněk Kos a na dotaz, proč SÚS Královéhradeckého kraje používá pro všechny žádosti jediný paragraf, že stromy ohrožují bezpečnost provozu, řekl: „A jaký jiný paragraf máme použít? Naší starostí není, aby pršelo nebo svítilo sluníčko, ale zajistit bezpečnost silničního provozu. Pokud bychom neopovažovali ty stromy za nebezpečné pro řidiče, nežádali bychom o jejich kácení. Náš cíl není pokácet všechny stromy, ať to stojí, co to stojí,“ tvrdí Zdeněk Kos.
Na fakt, že po zásahu České inspekce životního prostředí upustili silničáři od kácení stromů z obci Zelenecká Lhota, řekl: „Samozřejmě že jsme to přerušili do doby, než případ Česká inspekce životního prostředí případ vyšetří. To je běžný postup. A kdyby některá obec zamítla kácení stromů, tak je také nekácíme,“ řekl Kos.
Tvrdí také, že není v zájmu silničářů kácet stromy. „Čím nás stojí více úprava zeleně, tím méně můžeme peněz použít pro spravování výtluků a rekonstrukce silnic,“ řekl Zdeněk Kos, ale zároveň připustil, že krajský úřad silničářům zaplatí všechny stromy, které pokácí.
Vzápětí řekl, že kraj má omezené prostředky na údržbu silnic a silničáři by raději než na kácení stromů vynaložili o deset milionů více na úpravu silnic. Zdeněk Kos odmítá také, že by společnost byla závislá na počtu vykácených stromů a keřů.
Dětenice aspoň chtějí za pokácené stromy nové A jak se dívají na kácení samotné obce? Například na Jičínsku jediné Dětenice neodsouhlasily žádost SÚS Královéhradeckého kraje o kácení stromů. Všechny ostatní ano.
Žádostmíní ale blíže posoudit například starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr. „Přišla až nyní a přišlo jich více. Také od Českých drah. Tak jsem říkal, že se na to v pondělí podívám. Jsme lázeňské město a přísně kontrolujeme i žádosti soukromníků, když žádají o vykácení stromů na své zahradě. Nechceme, aby Lázně Bělohrad přišly o pěkné stromy. Posoudíme i žádost královéhradeckých silničářů,“ řekl starosta.
Radomír Vališka, starosta Dětenic a tedy jediné obce na Jičínsku, která žádost silničářů omezila, řekl, že obce mohou v určité lhůtě silničářům kácení zakázat nebo omezit. „My jsme je pouze omezili a tím, že požadujeme vysázení tolika stromů, kolik jich silničáři pokácejí. Je nám jedno, jaké to budou stromy, mohou to být i jiné než ovocné, které chtějí pokácet. Ale chceme je vysázet,“ řekl starosta Dětenic na Jičínsku.
Naopak zástupci města Libáň na dotaz ochránců přírody, proč se nezabývali žádostí silničářů a nezačali o kácení stromů vést správní řízení, sdělili, že tato žádost odpovídá zákonu, že visela odpovídající dobu na vývěsní desce a že kácení stromů je tedy v pořádku.


Vyšlo 23. března 2009 v regionální příloze MF Dnes pro Královéhradecký kraj zde a zde

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

O. napsal(a):

No a to vy pitomci ze strany zelených chcete zavást dotaci, na kotle na dřevo , to ty aleje a lesy vyletí kominem . jeden rodiný domek spáli dvě tatry dřeva v biokotlu za zimu .Až v tom bude topit většina dědiny, tak žaden strom nezbude . jsem zvědavý kolik bude stát kubik dřeva na topení za 5 let až ty kotly budou zavedeny. to je bude každý vyhazovat do šrotu bo nebude co do těch kotlů přiložit .
23. 03. 2009 | 13:28

stanislavpenc napsal(a):

O. - Co by jste řekl například štěpce z rycle rostousích vrb, nebo konopí? Důvodem podpory je omezit domácí topeniště na uhlí. Když totiž vedle vás na vesnici topí soused uhlím je dost možné, že vaše děti budou mít alergie a všichni umřete o několik led dřiv.
Jinak od listopadu minulého roku nejsem člen SZ.
23. 03. 2009 | 13:38

o. napsal(a):

A co by jste řekl nejčistější energii z jádra ?
Právě
ta vaše politika přinutila hodně lidí topit tím uhlím . Temelín mměl mít 4 bloky a ne dva a teď lidé co investovali do elek. topení jsou nucení topit tím uhlím ,na cenu elek.nemají . A z vlastních skušenosti vím že ti co mají ty vaše slavné kotly na dřevo a bydlí vedle lesa , tak ten les pomalu mizí a to má prozatím jenom par lidí . No a s těma rychle rostoucíma dřevinama se nanechte vysmát .
No to že nejste už ve straně zelených to je jenom ke cti.
23. 03. 2009 | 14:00

Martin, toho jména druhý napsal(a):

No, pane Penci - vezměte to prakticky. Rychle rostoucí dřeviny = málo výhřevné dřeviny = potřeba spálit velký objem = více splodin. Pravda, po vesnici to voní.
Kolik ploch by se tím mělo osadit? Asi tolik, kolik se osadilo řepky?
23. 03. 2009 | 14:22

vlk napsal(a):

BNo koukejme ,c o všeechno se hodí ke zdůvodnění legalizace marijánky...
tak nějak si představuji, jak yb to asi vypadalo, kdyby 15% domácností začalo ekologicky topit dle Pencova návodu... Nejspíš bychom byli jeden vrbový a konopný lán...
pokud ne byly by pokácené ty stromy u silnice. ne aby nevadily dopravě, ale aby proletěly komínem....
No není nad ekologického aktivistu. Zlý jazykové by řekli - ekoteroristu.
23. 03. 2009 | 14:50

Milan napsal(a):

Páni jaderníci,
vzpomeňte si jak to bylo v Čechách:

těžba uranu v Jáchymově=nevolnická práce politických vězňů.

Těžba uranu v Českém ráji: 40 miliard ještě nezlikvidovaných ekologických škod.

Tohle je vaše čistá energie?

Myslíte si že se tohle vyřeší když těžbu uranu presunete do Tramtárie???

A co likvidace vyhořelého paliva?
Po nás potopa....
23. 03. 2009 | 14:52

Gerd napsal(a):

Rozumný názor je podle mě ten, za každý pokácený strom vysadit jinde další. Kde stromy tvoří v krajině větrolam a musí být vykáceny, vysadit o několik metrů dál jiný!
Kácení asi může být povoleno, ale horší je, že za vykácené plochy není adekvátní náhrada!
23. 03. 2009 | 15:01

ok napsal(a):

Je dobré si všimnout, co se děje se dřevem z vykácených stromů - skutečná motivace zúčastněných dřevorubců a jejich nadřízených je totiž zpravidla DŘEVO.

Nebo je snad veškeré dřevo předáno domovům důchodců, školkám? Ale i tam může jít o "motivaci" obecních samospráv.
Rozhodovat by měly správy CHKO, odbor kultury, nezainteresovaní odborníci na krajinu.
23. 03. 2009 | 15:02

ok napsal(a):

Gerde, pokud se za vykácený strom vysadí další, zůstává "motivační mechanismus" nedotčený - dřevorubci a jejich nadřízení získají dřevo zdarma, a ještě navíc zahradníci vydělají ze státního. Tudy cesta nevede.
23. 03. 2009 | 15:05

Železnohorský napsal(a):

V 50. a 60. letech minulého století byl příkaz shora rozorávat meze a regionální a místní vládcové rozorali i to, co rozoráno být nemuselo. Nemuselo, ale nařídili to shora, tak proč si s tím lámat hlavu. Teď přišel příkaz shora pokácet stromy u silnic a regionální a místní vládcové pokácí i ty stromy, které by pokácet nemuseli. Nemuseli, ale nařídili to shora, tak proč si s tím lámat hlavu. Obojí - meze i ty stromy - mělo a má logiku, jenže... 1) Člověku je až smutno, když jede krajinou, které scházejí stromy. 2) Co nestačil poničit bolševik, dodělá za něj... Kdo vlastně?
23. 03. 2009 | 15:14

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Stromy okolo ciest boli vysadene (urcite nie dnesnymi ochranarmi!) v urcitej dobe a v urcitych podmienkach (pocet automobilov...). V tom obdobi (ked sa vysadzali stromy) urcite v tejto stredueuropskej lokalite neexistovali dialnice (a predpisy s nimi suvisiace), predstavte si, ze neexistoval mobilny telefon, ze vsetci ludia MUSELI pracovat...Ako to uz byva, stromy vyrastli (co uz ine od nich cakat, ze), uzke a vtedy dostacujuce a prehladne cesty su dnes este uzsie a neprehladnejsie a nedostacujuce. V (z dnesneho hladiska) nezmyselnych zakrutach takychto ciest (ktore vtedy kopirovali uz vyjazdene furmanske trasy) sa "veselo" zabijaju DNESNI vodici. A Vy mate jedinu starost - ako proti tomu VSEOBECNE protestovat. Necital som, ze by ste navrhli, ze 4 metre od povodnych drevin okolo cesty vpravo a vlavo navrhujete (a osobne sa pricinite!) vysadit podobne stromy, len nech vam to stat ciastocne vyfinancuje (napr. sadenice). Vy iba viete, ze NIE VSETKY stromy treba "vykacet", pretoze niektore mozu byt nebezpecne. Nuz, nic lepsie, pani odbornici - nalepte nalepku na stromy, ktore su nebezpecne "pro silnicny provoz", a tie budu "vykacene". Na ktore nalepku nedate - nebudu. Az sa na nejakom takom "nevykacenom" strome niekto zabije (keby tam nebol, vozidlo sklzne do pola), potom aj na taky nalepte svoju nalepku a rodine zomreleho napiste "sorry", trochu sme sa zmylili.
23. 03. 2009 | 16:47

Vasja napsal(a):

Motivace ke kácení je ta, že firma dostane zakázku a úředník provizi. Tak.
23. 03. 2009 | 16:54

Saliven napsal(a):

Už na základce jsme se učili o tom, že naši moudří předkové přišli na to, že když budou neustále pěstovat něco na jednom místě, že tam za chvíli nevyroste ani tráva. To ekologové asi neví.

A co se týče kácení stromů u cesty - ono nabourat do stromu u cesty nejni zrovna košer. To ekology asi vůbec nezajímá. O jejich postoji k dálnicím nemluvě.
23. 03. 2009 | 17:16

Vondra napsal(a):

Tak jak tady diskutující potvrzují , vytápění pan Penc příliš nerozumí.Vymyslel však něco převratného.V tisku psali , že místo záchodu má v ložnici vykopanou jámu , až do rostlé země a do té prý chodí v noci močit.Informace nebyla úplná. Nedozvěděl jsem se , jestli tam chodí močit i jeho děti a jestli i ve dne. Tady by mohl p. Penc něco sdělit. Děkuji Václav.
23. 03. 2009 | 17:39

Vasja napsal(a):

Saliven. Tak do stromu nebourejte a bude to košér. V čem je problém?
23. 03. 2009 | 17:49

Saliven napsal(a):

Vasja:
No tak to můžem rovnou zrušit pásy, airbagy, plechy, výztuhy a vrátíme se k velorexům a trabantům ne? Došlo vám, že můžete nabourat aniž byste za to mohl?
23. 03. 2009 | 17:52

dříve ruda napsal(a):

pane Penci,
dotáhněte nejprve ten Tibet, tak vám ležel na srdci...
23. 03. 2009 | 18:12

stanislavpenc napsal(a):

Vondra Ruda a někteří další:
dezinformace je základ spravodajských her. Informace Vondry je hnusota. Co asi dodělává Ruda, že chce od druhých, aby něco udělali a pak případně vstupovali do dalších témat. Nechci polemizovat, jen jsi říkám, kdo asi může být pisatel, který se neumí podepsat a není schopen posuzovat informace z odstupem a racionálně. Články na tento blog dávám k zamyšlení, jak pro sebe ( reakce) tak pro další. Ovšem z některých je mě smutno.
23. 03. 2009 | 18:20

O. napsal(a):

V každém případě ty kotly na dřevo s dotací budou za pár let kdy do ních nebude co strčit velkým tahákem majitelu šrotiští . Ty kotly se zreciklovát dají ,ale ty spálene lesy a aleje porostou dalších 100 let
Ty dotace by byly určitě ekologicky učinnější na elektro vytápění jenom to by nesměli eksistovát zelení ekoteroriste
23. 03. 2009 | 18:32

dříve ruda napsal(a):

pane Penci,
snažím se dodělat to, co jsem začal. Chcete-li, nezačínám toho tolik, abych to nemohl dodělat. Z vás mám pocit (třeba se mýlím, neznám vás), že vás prostě protestovat a "bojovat" (ty uvozovky jsou sakra velké) baví. Kdyby za tím stála upřímná snaha, dotahoval byste to do konce. Anebo neustával. No, Tibet si dáte zase za rok, viďte? Taky byste šel do hloubky a musel byste dospět k jiným závěrům. Teď mám na mysli jádro. Jistě, likvidace je problém. Ale menší, než všechny vaše "alternativy". A nebuďte smutný. Hezký večer.
23. 03. 2009 | 18:49

Amálka napsal(a):

Dobrý večer, pane Penci, já, i moje dvě děti Vám děkujeme, díky lidem jako vy nám náš životní postoj a snažení připadá zase o něco málo smysluplnější... :-) Amálka, Johanka a Viktorka
23. 03. 2009 | 20:35

Hajný napsal(a):

Pane Penci,
to je snad poprve,kdy s vámi musím souhlasit.Myslím,že jdeme vždy tak trochu ode zdi ke zdi.Osobně mám pochybnosti zda bylo nutné všechny stromy kácet.A u těch keřů.Vždyť to je 60 km souvislého keřového pásma.Nejednalo se o zmlazení?

Co mne však nejvíce zaráží,že obce netrvaly na náhradní výsadbě.Vždyť za to mohly dostat
cca 24 km alejí a 60 km keřových alejí,ať už v přímo v obcích nebo při obnově starých alejí podél starých polních cest.
A protože povinností investora je zajistit pětiletou pěstební péči,tak by dostaly zajištěné porosty bez jakýchkoliv nákladů.
Jenže to chce trochu jednáni s Poz.fondem a Agenturou pro ochranu přírody.A to je moc práce!
23. 03. 2009 | 20:56

Železnohorský napsal(a):

Pokácet strom u silnice můžete, ale vysadit za něj jiný třeba o čtyři metry dál už nemusíte, protože to tam někomu patří. Pochybuju, že ten někdo dá svolení. Dneska. Když mu to nikdo nezaplatí.

Jo, bolševikovi se to kácelo a sázelo o čtyři metry dál, nikoho se nemusel dovolovat. Majitele už tuplem ne... (Takhle třeba vzniklo v osmdesátých letech stromořadí mezi Čáslaví a Gol. Jeníkovem. Stromy dali o asi dvacet metrů dál.)

Předpokládal bych, že když už ten bolševik není, že se bude kácet na základě určitých komplexních studií, které se na to budou dívat ze všech stran. Jenže ono se kácí dál tak nějak po bolševicku: Statistika uvádí, že při srážce se stromem zemře člověk, čili jednoznačně: strom musí pryč! Chce tady snad někdo o něčem diskutovat? No proto! Fratno, kde mám tu sekeru...
23. 03. 2009 | 21:31

veverka napsal(a):

„V celé zemi by se mělo totiž letos za období vegetačního klidu vykácet podle údajů inspekce životního prostředí devět tisíc stromů."

No a v Brdech má být vykáceno kvůli radaru mnohem víc stromů než v celé zemi kolem silnic dohromady.A co dělá pan "zelený" Penc? A co dělá Strana "zelených" jejíž byl pan pokrytec Penc ještě nedávno členem(dokonce přímo poradcem Bursíka)?Připíná si Tibetské odznáčky.
24. 03. 2009 | 07:01

JAHA napsal(a):

Ad: Zeleznohorsky
Grandiozne dielko:-).
P. S. Neviete, kolko penazi beru majitelia pody za postavenie zatarasov proti navejom snehu na cesty?
P. S. 2 V CR sa da poda kupit iba pri stavbe dialnice, alebo by to slo i v pripade upravy NEdialnice?
P. S. 3 Ani mensevici nebol ziadni svatuskovia! Len nedostali sancu sa NAPLNO prejavit.
24. 03. 2009 | 09:31

Hajný napsal(a):

Pane Penci,
pomůžete státu se zaplacením škody za kůrovce.Rakousko chce miliardu eur.Kolik prodáte koz?!
25. 03. 2009 | 21:55

rudla napsal(a):

Po stromech u silnic přijdou na řadu lampy veřejného osvětlení a kandelábry. Taky ploty u domků, nakonec idomy samotné. I o ně se totiž zabíjejí naši vzorní občané-řidiči dodržující dopravní předpisy. Pak se vše poleje betonem a natře na zeleno (příroda). Jízda bude bezpečná!..... Že ne? Aha, vykácíme všechna protijedoucí auta!
13. 04. 2009 | 19:22

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy