Jak se vytváří historie?

04. 01. 2010 | 13:30
Přečteno 4139 krát
S nadějí jsem podporoval vznik Ústavu pro studium totalitních režimu. Jaké bylo a bohužel i je moje zklamání nad činností těch, kteří Ústav řídí a kontrolují. Nebudu se zde rozepisovat, jak vedení Ústavu a Archivu špatně pracuje a jak funguje rada Ústavu, která je volena Senátem Parlamentu ČR. Chci na těchto řádkách ukázat, jak současné vedení této instituce je v koncích a chová se v podstatě stejně jako ti, kteří na začátku komunistického režimu retušovali historii např. i tím, že tiskový cenzor vymazal na fotografii z února 48 vedle Gottwalda Slanského. Jde o chronologii k roku 1989, kterou Ústav zveřejnil na svých internetových stránkách. V tomto textu původně autoři popsali událost, které jsem byl účasten.
30. srpen 1989 Státní bezpečnost zasáhla proti veřejnému diskusnímu fóru na pražském Karlově mostě, které se od 5. srpna konalo každý den. Moderátor diskuse, aktivista Mírového klubu Johna Lennona Stanislav Penc, byl krátce po poklidném ukončení fóra fyzicky napaden příslušníky Státní bezpečnosti. Do nerovného střetu zasáhli kolemjdoucí občané a umožnili Pencovi uprchnout. Několik hodin poté oznámili zaměstnanci Státní bezpečnosti Pencově matce, že její syn bude trestně stíhán za napadení veřejného činitele.


Během minulého roku jsem vstoupil do nedobrovolného sporu s Žáčkovým vedením, kterému vyčítám nezveřejňování a zatajovaní svěřených informací, špatnou personální a profesní práci v Ústavu a Archivu, plýtvání dobrým jménem a financemi Ústavu. Jaké bylo moje překvapení, když jsem byl upozorněn, že text v chronologii k roku 89 byl změněn a to následujícím způsobem:
30. srpen 1989 Stanislav Penc, aktivista Mírového klubu Johna Lennona a moderátor veřejného diskusního fóra, které se konalo na Karlově mostě, byl zbit příslušníky Státní bezpečnosti. Následně mu bylo vyhrožováno trestním stíháním za napadení veřejného činitele.
Když k tomu přidám Žáčkovo arogantní a urážlivé chování, neúctu k osudům pronásledovaných, nepravdivé osočování a vyložený papalášismus zřejmě vyplývající z Žáčkova svazácké minulosti, tak musím jen doufat, že se do výběrového řízení na nového ředitele Ústavu přihlásí dostatek osobností, aby Rada Ústavu dokázala vybrat skutečného ředitele takto důležité instituce a ne kariéristu Pavla Žáčka.
Co jsem ze stránek Ústavu ještě vyčetl je to, že v rubrice odkazy mají v kategorii různé hned na prvním místě uvedeno: Svazky.cz (stránky Stanislava Pence). Zřejmě to znamená, že ideový vliv Žáčka na zaměstnance Ústavu a Archivu slábne a doba vyhazování je za námi. Ovšem Žáčkův plán na zkrácení rozpočtu jeho řízenou institucí je děsivý. Hodlá totiž omezit většinu badatelských oddělení, neuspořádat žádnou výstavu a nevydat žádnou knihu. Už, aby Ústav pro studium totalitních režimů měl nového ředitele, který nedisponuje totalitním myšlením a jeho minulost ani přítomné počínání není zastřeno tajemstvím.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Béda napsal(a):

A k čemu jinému než k přepisování historie byl ten ústav vytvořen? Vám vadí zveřejnění dokumentů o vašem příteli. Co teprv, kdyby se náhodou našly a byly zveřejněny jiné dokumenty zcela jiného kalibru, které se najednou jako na zavolanou někam ztratily?

Anebo je povoleno zveřejňovat pouze některé materiály?
04. 01. 2010 | 13:49

stanislavpenc napsal(a):

Beda - pane nemuzu za to, ze je petice, kritizujici praci Ustavu povazovana za nechut ke zverejneni nejakych dokumentu. Neni to pravda. To co me vadilo na postupu Ustavu bylo to, ze zdelili verejnosti, ze dojde k odhaleni duleziteho informacniho zdroje a pak zverejni hlaseni jednoho StBaka druhemu, ze Skalnik jim rekl 20.11, ze 19 vzniklo O.F. A kdyz k tomu prilozime to, ze nikdo z autoru knihy Skalnika nekontaktovat a mame tady ucebnicovej priklad jak se to nedela.
04. 01. 2010 | 13:59

Míval napsal(a):

Myšlenka vytvoření tohoto ústavu byla hovězí od samého počátku. Nechápu Vaše překvapení nad úpravami v textech. K tomu to celé přece vzniklo.
04. 01. 2010 | 14:22

stanislavpenc napsal(a):

Mival - nemohu souhlasit. Prectete si zrizovaci zakon k Ustavu a Archivu a najdete me tam neco podobneho. Predem Vam rikam, ze nenajdete.
04. 01. 2010 | 14:31

Ema napsal(a):

A Stando, zaručí někdo nám, občanům, co si ten ústav platíme z daní, aby se už žádné texty neupravovaly??? Kdo to zaručí? TY?
04. 01. 2010 | 14:43

Béda napsal(a):

p.Penc,

Mají se tedy všechna jména, která jsou vedena ve svazcích předem prolustrovat, aby nemohlo dojít k omylu? Proč jste tedy bez toho zveřejňoval ty svazky?
Myslíte, že v nich nemůže být hromada podobných Skalníků?
04. 01. 2010 | 14:48

Ema napsal(a):

Já se bohužel setkávám s tím, že dějiny se "falšují" dál. Něco se zveřejňuje a něco je hodně vošajstlich - záleží na tom, jaká klika je zrovna ve floru.
A 20 let po revoluci už mě to trochu s.r.!
Zmínila jsem se o tom v diskusi pod Remonstrantským esejem Jana Urbana - trochu jsme tam ty dějiny poopravily.Odzadu asi 2O příspěvků se týká nepříjemných faktů, o kterých se prostě nepíše
NIKDE v historickém kontextu!
04. 01. 2010 | 14:51

Karel napsal(a):

Založení ústavu bylo na politickou zakázku - boj proti tzv. KSČ-ČSSD.

Teď se Vám to začíná vymykat z ruky.
04. 01. 2010 | 14:54

Ema napsal(a):

Ale Bédo, on je tam Skalník zcela oprávněně! O to se ti dva, Penc a Bok ani nepřou: oni říkají: ano, scházel se s Čadkem, ale NIKOMU NEUBLÍŽIL A NIC NEŘEK. Joska Skalník figuruje v mnoha dalších svazcích takže je naprosto zřejmé, že spolupracoval. Musel odejít z Hradu kvůli tomu. Když ho chtěla STB využít v akci Helium, tak se vyjádřil, že Američani byli naši nepřátelé, takže vlastně nedělal nic špatnýho! Milý Stando, myslel jsi to dobře, ale jenom kvůli tvé petici lidi nedělaj už 2 měsíce nic jiného, než se přou o Josku Skalníka. Nikdo by si toho v textu té knihy ani nevšiml a valná většina lidí kolem něj to stejně věděla... Neboli: když člověk šlápne do kozích bobků, neměl by v nich tancovat!
04. 01. 2010 | 14:58

také kecal napsal(a):

Do dnes mnoha lidem neí jasné, k čemu je teto totalitní ústav (sdílí jedinou a tu správnou pravdu bez příslušné analýzy celo společenské situace) a měl by být zrušen. Nevím koho vzrušuje, že Penc v srpnu 1989 dostal přes držku, když neví za co si koupí zítra chleba a jak zaplatí nehoházné náklady na bydlení.
04. 01. 2010 | 15:20

Stan napsal(a):

Nejprve zřídíme orwellovskou instituci a pak se divíme, že orwellovsky funguje! Kde si myslíte, že bude nejvyšší koncentrace agentů StB? Mezi komunisty? Mezi svazáky? Mezi zahrádkáři? Samá voda!
Disidenti, klérus, celebrity, zahraniční obchod, armáda, úřady.

A teď 2 otázky: Z jakých kruhů vzešly naše současné elity? A co je tedy skutečným úkolem Ústavu?

Zamést stopy do nejvyšších pater politiky a podnikatelské sféry. A na oblbnutí lidu občas předhodit k veřejnému kamenování nějakou tu celebritku, zpravidla takovou, o níž se to stejně dávno ví (Skalník), nebo takovou, která není zapojena v místních mocenských sítích (Kundera).

A navíc jsou "badatelé" ÚSTRu totální pitomci, což dokázali zveřejněním seznamu bývalých členů rozvědky. To je ohrožení bezpečnostních zájmů státu, za něž by měl jít někdo bez milosti sedět.
04. 01. 2010 | 15:40

Miloš napsal(a):

Pane autor, dostal jste mne:"Mival - nemohu souhlasit. Prectete si zrizovaci zakon k Ustavu a Archivu a najdete me tam neco podobneho. Predem Vam rikam, ze nenajdete." To si doopravdy myslíte, že by někdo něco takového do zákona napsal? Ale ve skutečnosti je to tak. Ústav historii nezkoumá, ale "vytváří". Viz. například na zavolání vytvořená pohádka o chystaném atentátu Mašínů na Gottwalda. O "akci Kundera" ani nemluvě.
04. 01. 2010 | 16:44

kolja napsal(a):

Už jsem jednou na tenhle blog psal, jak mě mrzí, že klaďas a sympaťák Standa Penc se začíná hrabat v malichernostech a ztrácí - alespoň u mně - dosavadní kredit.

Opravuju svoje mínění i zpětně, myslel jsem, že je větší formát.

Chtít po nějaké instituci, aby byla dokonalá, je pěkné, žádná ale taková nikdy nebude.
Když ji začnu kritizovat a vidím, že se ke mně s nadšením přidávají všichni ti, kdo chtějí tu instituci rovnou zrušit, pak si musím rozmyslet, jestli jim chci tak naivně vyhovovat.

Standa začíná být Žáčkem posedlej, našel si nepřítele a umanutě do něho tepe. Třeba se mu nakonec podaří, že se ten ústav skutečně zruší. Pak asi taky začnu chovat raději kozy.
04. 01. 2010 | 16:49

Vico napsal(a):

Je to tak trochu Orwelovské. Nic překvapivého. Žáček byl dobrý výběr. Kdo jiný, než svazák by měl tu instituci vést? Zastavit veškerou badatelskou, publikační a prakticky jakoukoliv činnost je to nejlepší, co mohl učinit. Účel byl splněn. Má totalitní myšlení,v Institutu vytvořil totalitní atmosféru,vede to totalitním způsobem a dosáhl kýženého.Vytvořil reálně fungující Ústav pro studium totalitních systémů. Stačí přijít a nasát atmosféru. Výstav a publikací netřeba.
04. 01. 2010 | 17:05

ema napsal(a):

Já jsem důrazná zastánkyně toho, aby se naše posttotalitní společnost vyrovnala humánními prostředky (t.j. tu slepou bábu Polednovou-Brožovou měl ten nejchtyřejší prezident prostě pustit - ještě si tam ta baba dělá reklamu! - MF DNES!)s minulostí. To se dosud nestalo, m.j. taky díky heslu: "nejsme jako oni". Proto nebyli odsouzeni včas, totiž ihned - skuteční zločinci komunismu (mám dojem, že soudce Vaš taky ještě žije,ne?!)
Nikdo už tedy odsouzen nebude, vše je promlčené - tak by se to mělo alespoń POJMENOVAT, kvůli další generaci našich dětí. Ten celkový marasmus, ve kterým se ocitáme, může být způsobený taky pocitem naprosté MARNOSTI našeho oprávněného BOJE!
04. 01. 2010 | 17:29

ema napsal(a):

Domnívala jsem se, že ten ústav je tu od toho, aby to udělal. Najednou se dozvídám, že tam za stamiliony ze státního rozpočtu pracuje banda diletantů bez vzdělání, která mystifikuje ve svých knihách lidi. Nevím, kde je pravda - skoro se to nedá objektivně zjistit. To, že je Penc těžce zaujatý proti Žáčkovi, je zřejmé. Knihu OF jsem opakovamě četla, sledovala jsem s úžasem DVD, líbila se mi. Vlastně: je skvělá. A pravdivá. Co vadí Standovi není FAKT, KTERÝ JE TAM OTIŠTĚN, ale REKLAMA NA TEN FAKT - tak to už sorry - to by vážně neměl být důvod k odvolání Žáčka! Plýtvání peněz - ano. Porušování zákonů? samozřejmě! Ovšem o co opravdu S.Pencovi jde? Zrušit ústav nechce. Chce jiného šéfa. A to je problém:
KDO ZARUČÍ, ŽE TEN NOVÝ ŠÉF BUDE LEPŠÍ?!že nebude měnit dějiny zase k obrazu lidí kolem Standy Pence a J.Boka?!
04. 01. 2010 | 17:38

ema napsal(a):

Někdy si říkám: klika, že nežiju v Turkmenistánu - tam blogeři končí v celách:-)
04. 01. 2010 | 17:44

Honza999 napsal(a):

Penc

Nějak jsem z textu nepochopil, kerá z těch dvou verzí je vlastně pravdivá...

Nebo to bylo ještě jinak?
04. 01. 2010 | 17:46

drakone napsal(a):

Dneska si myslím, že ÚSTR by měl být zrušen. Okamžitě. Jeho účel nebude nikdy naplněn...
Deficit státu je 200 miliard. Začněme šetřit hned!
04. 01. 2010 | 20:45

Míval napsal(a):

pro S.Pence: Ukažte mi ve stanovách kterékoliv firmy, která okradla své klienty, že tam má okrádání uvedeno. Proč by tedy tento ústav měl mít v zakládací listině, že bude sloužit, zkreslovat a falšovat dle momentálních potřeb mocných této části světa.
04. 01. 2010 | 22:08

jichu napsal(a):

Pane Penci! Dejte si tak dva měsíce pauzu, potom si své články přečtěte s odstupem a chladnou hlavou. Možná se budete i trochu červenat. Myslím si, že Vaše averze vůči p. Žáčkovi, dává záminku všem bývalým potrefeným, aby volali po zrušení onoho ústavu. Alespoň tady jich čtu docela dost.
04. 01. 2010 | 22:33

Qwer napsal(a):

Pane Penci, jde vám o podstatu nebo o formulaci?
05. 01. 2010 | 04:30

drakone napsal(a):

Jde mu o nového šéfa ÚSTRu.
05. 01. 2010 | 08:34

jepice napsal(a):

Souhlasím s Koljou.
Pane Penci, opravdu vás neděsí, kdo všechno se přidává k vašemu útoku?
Nejde jim hlavně o to dostat fondy zpátky za sedm zámků? Zase jen pro někoho?
05. 01. 2010 | 20:59

drakone napsal(a):

Nejde mi o žádné FONDY- zkrátka realita prokázala, že takové ústavy jsou na nic.
Pravděpodobně se prošvihla doba, kdy měl národ (je-li jaký) reflektovat svou historii.
10. 01. 2010 | 14:40

drakone napsal(a):

A pohříchu, pane Jichu, věru nejsem BÝVALÁ POTREFENÁ ani současná potrefená, jen rozumná
10. 01. 2010 | 14:42

jurius napsal(a):

--------
30. srpen 1989 Státní bezpečnost zasáhla proti veřejnému diskusnímu fóru na pražském Karlově mostě, které se od 5. srpna konalo každý den. Moderátor diskuse, aktivista Mírového klubu Johna Lennona Stanislav Penc, byl krátce po poklidném ukončení fóra fyzicky napaden příslušníky Státní bezpečnosti. Do nerovného střetu zasáhli kolemjdoucí občané a umožnili Pencovi uprchnout. Několik hodin poté oznámili zaměstnanci Státní bezpečnosti Pencově matce, že její syn bude trestně stíhán za napadení veřejného činitele.
--------
a text byl změněn na --------

30. srpen 1989 Stanislav Penc, aktivista Mírového klubu Johna Lennona a moderátor veřejného diskusního fóra, které se konalo na Karlově mostě, byl zbit příslušníky Státní bezpečnosti. Následně mu bylo vyhrožováno trestním stíháním za napadení veřejného činitele.
--------

Vazeni, i podle me je to jednoznacne przneni historie. Puvodni text ma o 100% vetsi vypovidaci hodnotu, udalosti se daji dobre predstavit. Navic puvodni text je mnohem zajimavejsi, ctivejsi. I podle mne je takove prepisovani udalosti jen skoda penez a takovy ustav je nejlepsi uplne zrusit. Holt, trva to dloho, ta opravdova motivace vse zaznamenat uz davno pohasla a nevrati se, pac ted je uz v krizi zase slavny kapitalizmus, je to vazna vec pokud si uvedomime, ze dostavani z podobnych krizi probiha pres valku. Historie sametove revoluce uz je pasé, resp. kdo chce, at o ni napise knihu sam, pak si na text nemuze stezovat
12. 01. 2010 | 22:56

eva napsal(a):

Historie není passé nikdy. Jen je problém s jejím výkladem. Vzhledem k tomu, že se tady posledních 40 let vykládaly dějiny všelijak,
bude nějaký čas trvat, než vyroste generace historiků - vědců, nezatížených totalitou.
ÚSTR je taky produkt totality, i když překlopený na druhou stranu. A je to trochu luxusní produkt se stamilionovým rozpočtem.
Ty peníze by se měly dát systémově na vzdělání a vědecký výzkum mladým historikům.
13. 01. 2010 | 13:26

eva napsal(a):

Pokud se týká šikany ohledně EZO ze strany Úřadu na ochranu osobních údajů(další produkt doby a dobrá trafika!): tady je nutné se účinně bránit a nepodlehnout nátlaku
Zveřejnění Svazků.cz na netu je odvážný čin.
Standa Penc udělal něco, co už dávno měl udělat právě ÚSTR. Pokud by měl být někdo dobrým ředitelem, měl by jím být on. Jsem si jistá, že by tam koncepčně odvedl velmi dobrou práci a jistě by se obklopil odborníky
13. 01. 2010 | 13:32

Eva napsal(a):

Zároveň je mi jasné, že to ho samotného vůbec nenapadlo, když tu svou petici sepisoval:KOZLA ZAHRADNÍKEM:-)
13. 01. 2010 | 18:47

tiffany napsal(a):

sungguh informasi yang menarik
19. 02. 2010 | 09:56

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 01:39

air jordan sale napsal(a):

12. 08. 2010 | 19:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy