Nebezpečí v přímém přenosu
Právě v těchto dnech jeho tým finišuje s jejím dokončením. Možná by nebylo od věci věnovat v Bílé knize více místa problematice civilní a demokratické kontrole armády. Je totiž velmi znepokojivé, když ministr obrany ve svém rozhovoru pro Lidové noviny (14.3.) uvede, že si zavolal náčelníka Vojenské policie Ložka, který mu ale nebyl schopen vysvětlit okolnosti zásahu. „On ani nevěděl, že tam jede zásahovka,“ doslova říká ministr Vondra. Je pak na místě se ptát, zda má náčelník vojenské policie, který je v přímé podřízenosti ministra vůbec policii pod kontrolou….
„Televizní zásah“ se ovšem přiřadí k dalším problémovým kauzám a aférám, které jsou spojovány s ministerstvem obrany a jejichž četnost je až udivující. Dovídáme se o zpronevěřených stamiliónech a miliardách a spolu s tím i o vnitřních mocenských bojích na ministerstvu obrany. Občany- daňové poplatníky znejistěné perspektivou zdražování všeho možného ve jménu penzijní reformy to nemůže příliš příznivě naladit ve vztahu k armádě.
Dlužno dodat, že znepokojivé zprávy se dozvídají i z dalšího „silového“ resortu – vnitra, kde 20 tisíc policistů podepsalo petici požadující odvolání ministra vnitra Radka Johna. Přičteme – li k tomu vojáky, policisty a hasiče silně nespokojené a frustrované z výrazného poklesu jejich mezd, „osekaný rozpočet“ Policie a výrazně omezené prostředky na fungování Hasičského záchranného sboru rýsuje se nám nepříliš povzbudivý obraz státu, který může postupně ztrácet svoji schopnost zajišťovat svoji bezpečnost.i bezpečnost občanů. Příslušníci vojenské policie se samopaly na chodbách České televize jsou toho bohužel dalším důkazem.
Miloš Balabán
(autor je bezpečnostní analytik)