Je Česká filharmonie skutečně v krizi?
Ano, Česká filharmonie je v krizi, ale v krizi šéfdirigentské. Česká filharmonie je složitý velmi citlivý nástroj, který dovede rozezpívat jen skutečný mistr. Česká filharmonie potřebuje jako šéfdirigenta zářící hvězdu, která by ji dlouhodobou trpělivou prací dovedla tam, kam kde byla a kam skutečně patří – do světové špičky.
Namísto toho se na postu šéfdirigenta po roce 1992 vystřídaly zapadající hvězdičky – Gerd Albrecht, Vladimir Ashkenazy, Zdeněk Mácal, Elijahu Inbal, pro které byla Česká filharmonie jen penzijním přivýdělkem. A z programu na sezónu 2011/2012 pak čiší skutečná beznaděj. Jsou tam i jména, která by se před Českou filharmonií neměla vůbec objevit.
Je otázkou, zda budoucí šéfdirigent redivivus Jiří Bělohlávek bude od roku 2012 skutečně schopen zvládnout náročný úkol, který před ním stojí.
Že i v současném orchestru je obrovský tvůrčí potenciál, dokazují jeho výkony pod skutečnými mistry taktovky. Z poslední doby je to například Myung-Whun Chungovo provedení Mahlerovy symfonie č.5 cis moll, Ken-ičiro Kobajašovo provedení Beethovenovy symfonie č.7 A dur a zvláště pak čtvrteční Manfred Honeckovo provedení Dvořákovy symfonie č.9 e moll „Z Nového světa“. Toto skutečně hvězdné provedení nadchlo posluchače k bouřlivým dlouhodobým ovacím orchestru i dirigentovi ve stoje.
Není tedy ještě vše ztraceno, ale čas se již nachýlil.
Antonín Hrbek