Kdy můžete být zadrženi či se ocitnout ve vazbě
A pro pořádek zopakuji: Pan Hemmr (47 let) před listopadem 1989 působil jako vyšetřovatel se zaměřením na násilí (vraždy, loupeže, znásilnění, ublížení na zdraví, mimořádné události - např. Stavby se zraněním). V roce 1988 si dokončil vzdělání na právnické fakultě, v roce 1991 pak začal pracovat u soukromé firmy.
Libor Stejskal, editor blogů Aktuálně.cz
Pan Petr Hemmr napsal:
Při vysvětlení trestního stíhání jako takového, je důležité zmínit pojmy jako je zadržení, zatčení, vazba a důvody vazby.
Nejdříve, tedy v opačném pořadí, je nutné vysvětlit důvody vazby. Do vazby může být vzata jen osoba svéprávná, která byla již obviněna pro konkrétní trestný čin, tedy jen obviněný, a to z důvodů uvedených v § 67, písm. a), b), c) trestního řádu.
§ 67 písm. a) jsou útěkové důvody vazby, u obviněného tedy musí být dán oprávněný důvod, že se bude skrývat, uprchne nebo se bude vyhýbat trestnímu řízení.
§ 67 písm.b) jsou koluzní důvody vazby, u obviněného tedy musí být dán oprávněný důvod, že v době trvání přípravného řízení nebo řízení před soudem bude ovlivňovat svědky, či spoluobviněné.
§ 67 písm. c) jsou recidivní důvody vazby, u obviněného musí být tedy oprávněný důvod, že v trestné činnosti bude pokračovat nebo opakovat nebo spáchá trestný čin, ke kterému se chystal.
Dále musí být zahájeno trestní stíhání, konkrétní osoba obviněna, jak jsem již uvedl a všechny skutečnosti dosud zjištěné musí nasvědčovat tomu, že se skutek, pro který je vedeno trestní řízení, skutečně stal.
O vazbě rozhoduje soud, v přípravném řízení státní zástupce, který podává návrh na vzetí do vazby a o vzetí do vazby rozhoduje soudce.
Zatčení:
Jsou-li dány důvody vazby a obviněný je nepřítomný, například na útěku, na návrh státního zástupce je oprávněn soud, v přípravném řízení soudce, vydat na obviněného zatykač. Zatčení obviněného provádí policejní orgán, který vede vyšetřování nebo na jeho příkaz jiný policejní orgán nebo jakýkoliv policejní orgán, který o zatykači ví, ten ho však musí předat neprodleně vyšetřujícímu policejnímu orgánu a vyšetřovatel má povinnost předvést do 48 hodin nejpozději před soud, který zatykač vydal. Přitom čas zatčení běží od prvotního omezení svobody obviněného. Soudce pak zatčeného vyslechne a uvalí na něj vazbu, pokud důvody vazby pominuly, propustí jej.
O uvalení vazby musí být neprodleně vyrozuměn někdo z rodinných příslušníků obviněného a jeho obhájce.
Zadržení:
Jestliže je tu některý z důvodů vazby a pro neodkladnost věci nelze rozhodnutí o vazbě předem opatřit, může policejní orgán obviněného zadržet prozatím sám. Je však povinen provedené zadržení státnímu zástupci bezodkladně ohlásit a předat mu opis protokolu, který sepsal při zadržení, i další materiál, který státní zástupce potřebuje, aby popřípadě mohl podat návrh na vzetí do vazby. Návrh musí být podán tak, aby obviněný mohl být nejpozději do 48 hodin od zadržení odevzdán soudu, jinak musí být propuštěn na svobodu.
Zatčený a zadržený, tedy jak vyplývá z předchozího, může být osoba maximálně 48 hodin, pokud se z jakéhokoliv důvodu nepodaří předvést jej před soudce, musí být po této lhůtě neodkladně propuštěn.
Vazba, jako taková, trvá zpravidla a ve smyslu zákona nejdéle 3 měsíce. Poté musí soud nebo soudce rozhodnout, zda vazbu prodlouží, pokud tak nerozhodne, je obviněný z vazby propuštěn. Maximální trvání vazby, tedy její prodlužování je uvedeno v § 71 trestního řádu.
Jestliže v průběhu vyšetřování pominou důvody vazby,musí státní zástupce nebo soudce propustit obviněného z vazby, pokud soudce stanoví kauci a ta je zaplacena, propustí obviněného z vazby též. Kauce se vztahuje jen na útěkové důvody vazby.
Závěrem je nutné říct, že tzv. vazební věc, t.j. věc, kdy je obviněný nebo obvinění ve vazbě, musí být vyšetřována přednostně a rychle tak, aby neodůvodněně nebylo nutné ponechávat obviněného ve vazbě kvůli liknavosti orgánů činných v trestním řízení. Je třeba si uvědomit, že vazby je velký zásah do přirozených, ústavou zaručených práv člověka a nelze tento zákonný institut zneužívat.
Každý, na koho je uvalena vazba musí mít obhájce (nutná obhajoba), pokud si sám obhájce nezvolí, je mu přidělen tzv. ex offo na pokyn vyšetřovatele advokátní komorou.