Stát v nebezpečí
Naplňování této teze je ale nyní velmi vážně zpochybněno aktuální situací ve státním zastupitelství, kde probíhá v mnoha aspektech až neuvěřitelný boj dvou vzájemně soupeřících skupin doslova v přímém přenosu.
Situace je o to horší v tom, že stát dnes musí čelit celé řadě bezpečnostních hrozeb, které mohou výrazně ohrožovat stabilitu státu - působení organizovaného zločinu, korupci, extremismu a v neposlední řadě i kyberkriminalitě. A pokud se stane situace ve státním zastupitelství sama o sobě bezpečnostní hrozbou není tím ohrožena schopnost státu efektivně čelit těmto zmíněným hrozbám?
Mám ale obavu, že místo rychlého řešení vzniklého alarmujícího stavu se dočkáme dalšího nekonečného příběhu odvolávání/neodvolávání na místech státních zástupců, což bude dále podkopávat důvěru v justiční systém.
Bohužel navíc v okamžiku, kdy reálně hrozí snížení úrovně vnitřní bezpečnosti. Jasně to doložil minulý týden na tiskové konferenci policejní prezident Petr Lessy. V roce 2012 bude v Policii z důvodu stálého snižování rozpočtu sloužit o téměř 8 tisíc policistů méně než v roce 2004. A současný stav 39 tisíc policistů je podle Lessyho slov už pod hranicí toho, kdy je policie schopna preventivního působení a dochází k tomu, že kriminalita stoupá. A za dva roky má v policii sloužit pouhých 30 tisíc policistů…..
Lessyho kolega, generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba také nedávno varoval, když prohlásil, že pokud se bude rozpočet hasičů dále snižovat může v budoucnu dojít ke snížení úrovně požární ochrany, integrovaného záchranného systému a krizového řízení v celé zemi.
Kombinace ne plně funkční justice, policie a hasičů začíná být realitou a stát a jeho občané se ocitají v nebezpečí. Jediné co snad člověka může uklidnit je to, že koalice byla schopna zřídit v Poslanecké sněmovně ex post samostatný bezpečnostní výbor v čele s exministrem vnitra a předsedou Věcí veřejných Radkem Johnem. Bude to ale stačit k tomu, aby vláda plnila to, co si napsala do Bezpečnostní strategie?
Miloš Balabán
(autor je bezpečnostní analytik, vedoucí Střediska bezpečnostní politiky CESES FSV UK)