Casa je příkladem politické nekompetentnosti
V prvních reakcích na toto obvinění jsme mohli slyšet, že je to absurdní, že za nákup odpovídala celá Topolánkova vláda, která ho schválila, že to může být pokračování honu na čarodějnice, že to může mít obludné důsledky, atd. Z logiky věci ale vyplývá, že si snad policie byla vědoma o jak závažné obvinění jde a že si dobře vyhodnotila všechny okolnosti spojené se závažností kauzy. A nepochybně se o celé záležitosti bude velmi podrobně diskutovat i na půdě Poslanecké sněmovny.
Třeba i o tom jak je důležité, aby v čele resortu obrany stáli politici, kteří jsou kompetentní a kteří rozumí bezpečnostní a obranné politice, což je jedna ze záruk, že se nenechají svými podřízenými manipulovat k nesprávným rozhodnutím, jež v konečném důsledku vedou k poškozování zájmů státu a k velkým finančním ztrátám.
Je to i případ letounů Casa, kde k finanční ztrátě spojené s jejich nákupem zřejmě došlo. Pro ilustraci je např. možné uvést, že podle prestižní ročenky Mezinárodního institutu pro strategická studia The Military Balance nakoupilo portugalské ministerstvo obrany v roce 2008 dvanáct letounů Casa C-295 M, přičemž jeden v hodnotě 27,1 milionu dolarů, tedy asi 418 milionů korun. Naproti tomu česká armáda se zavázala za jeden stroj dát 875 milionů korun…A aby toho nebylo málo od 10. ledna 2010, kdy první letoun Casa přistál ve Kbelích jsou letouny tak poruchové, že je fakticky nebylo možné nasadit do „ostrého“ provozu, což by se v jistém smyslu dalo hodnotit tak, že došlo v určitém segmentu obrany ČR k narušení její obranyschopnosti .
Možná nejhorší na celé záležitosti ale je, že v souvislosti s obviněním exministryně obrany se příslušníci armády opět dozvídají o tom, o jak velké částky resort obrany přišel díky něčí nekompetentnosti. Ve chvíli, kdy armáda škrtá, kde se dá a ani to možná nestačí k odvrácení jejího postupného kolapsu je to jistě tristní a pro řadu poctivých vojáků bezpochyby demotivující v jejich službě.
Miloš Balabán
(autor je bezpečnostní analytik)