Boj s větrnými mlýny
Zpráva BIS přitom není lichotivá ještě v jednom velmi důležitém aspektu. Možná by stálo za to, abychom se více zabývali vlastními problémy s organizovaným zločinem a s tím úzce spojenou korupcí místo toho, abychom stále poukazovali jen na jiné a jejich problémy, třeba na východ od nás. Pořekadlo zamést si v prvé řadě před vlastním prahem v daném případě více než platí.
A platí to i pro Západ jako celek. Celá řada korupčních aktivit a příkladů o spolupráci s organizovaným zločinem např. dělá z mnohých „renomovaných“ západních bank krajně podezřelé a nedůvěryhodné instituce. Stačí pár příkladů.
Britská banka Barclays v červnu přiznala, že dlouhodobě manipulovala s mezibankovními úrokovými sazbami LIBOR , které se používají pro nastavení úrokových sazeb u cenných papírů a úvěrů za což jí byla vyměřena pokuta ve výši 450 milionu dolarů (cca 9,3 miliardy korun). V polovině července se ukázalo, že drogové kartely, teroristické organizace a daňoví podvodníci zase prali „špinavé peníze“ přes středoamerické pobočky největší evropské banky HSBC. A před dvěma lety fakticky totéž činila americká banka Wachovia , která „vyprala“ miliardy dolarů získaných z obchodu s drogami v Mexiku.
Jistě by se našly i mnohé další příklady, nicméně i tyto ukazují, že na pozadí ekonomické krize Západu, která byla vyvolána západním finančním sektorem se můžeme setkat i s vysloveně kriminálním jednáním a přímým napomáháním organizovanému zločinu.
Jemu ovšem pomáhají i daňové ráje, které neleží jen v exotických destinacích jako jsou třeba i u nás díky Radovanu Krejčířovi známé Seychely, ale i v EU – Nizozemsku a Kypru.
Boj s organizovaným zločinem ve světě i u nás tak má bohužel vzhledem k takto nastavenému globálnímu finančnímu systému spíše podobu boje s větrnými mlýny.
Miloš Balabán
autor je bezpečnostní analytik
Právo 29.8. 2012