V technologické pasti?

01. 10. 2013 | 14:47
Přečteno 6763 krát
Dnes se vedou diskuze o tom, zda Romové jsou či nejsou v sociální pasti, zejména pokud jde o jejich zaměstnanatelnost. Nicméně svými důsledky se ve srovnatelné pasti, tzv. technologické pasti, nachází celé lidstvo. Jde o past vzhledem k budoucímu rychlému technologickému vývoji probíhajícímu v současném kapitalistickém společensko-ekonomickém zřízení. V důsledku toho může v roce 2045 být na světě už i 90% nezaměstnaných. V tomto smyslu je dnešní nezaměstnané lidi možno považovat za určitý druh naší “avantgardy”, která pro nás ukazuje možný budoucí směr vývoje.

Poučíme se z jejich dosavadní zkušenosti? Například dle dnešních zákonů sociálně vyloučení (někdy také označovaní jako sociálně „nepřizpůsobiví“), kteří nikdy nepracovali, nemohou získat ani nárok na starobní důchod. Na stará kolena tak dál mohou dostávat pouze dávky v hmotné nouzi, anebo jen minimální penzi ve výši 3100 korun měsíčně odvozenou od tzv. náhradní doby pojištění. To nejsou hezké vyhlídky pro dnešní absolventy škol.

Budoucí past nebo příležitost?

Toto téma je komplexní, prostoru pro sdělení je zde ale málo. Takže jen heslovitě, s rizikem možného nepochopení. Pokud se současná společnost v dohledné době nezmění, půjde o past pro většinu lidské populace. Neudržitelný stav představuje ale současně i příležitost pro jiné budoucí uspořádání společnosti. Nová uspořádání se zpravidla rodí v krizových situacích. Četné radikální technologické inovace si mohou vynutit i radikální sociální inovaci.

Mimochodem, se zpožděním dvou století, budoucí vývoj může konečně dát za pravdu ekonomovi Karlu Marxovi o smrtelných vnitřních rozporech kapitalismu. V budoucnu by pravděpodobně šlo o nenásilný přechod do nějakého jiného společenského uspořádání, kterému bychom snad mohli říkat i „reálný komunismus“. Pozor, nemyslíme zde onen násilný, protestní a předčasný přechod do dočasného reálného socialismu, který existoval od roku 1917 (přes náš rok 1948) do roku 1989. Ale také to může být úplně jinak - zejména pokud se lidstvo nepoučí z osudů dnešní naší „avantgardy“. Proč o tomto scénáři zde vůbec uvažujeme? Je totiž velmi pravděpodobný a jeho dopad ohromný.

Mnozí čtenáři scénář budou asi zesměšňovat. Prognózy Ray Kurzweila jsou ale něco zcela jiného, než novinářské zasněné pohledy z okna a tiché blouznění. Kurzweilovy prognózy vycházejí z technologických trendů (které jsou podloženy tvrdými daty) a v minulých 25 letech dosahovaly 85% úspěšnosti (!). Kurzweilovy prognózy se skutečně naplňují, budoucí technologický vývoj je dle něj předpověditelný, protože se na něm podílí stovky tisíc inženýrů po celém světě - nikoliv jeden Ústřední výbor.

Teď k věci: Kolem roku 2029 by vývoj umělé inteligence (v laboratoři) měl překonat inteligenci lidskou a kolem roku 2045 by dnes pět exponenciálně se vyvíjejích technologií mělo splynout do bodu, kterému Kurzweil říká Singularita. Co bude dál, nelze již předpovědět (tedy s výjimkou českých propagátorů dostavy Temelína, kteří plánují jeho ekonomické využití do roku 2060! ).

Lidské bytosti jako pracovní síly budou postupně nahrazovány budoucí technologií. Kolem roku 2045 by umělá inteligence, ve všech možných technologických ztělesněních, měla již zaplavit celý náš svět. Lidská pracovní síla (zejména ta levná) přestane být pro ekonomiku zdrojem produktivity a efektivnosti. Nebude již potřeba. Na rozdíl od průmyslové revoluce, která začala efektivně nahrazovat práci lidských svalů, dojde teď i k nahrazení lidského mozku (tj. lidské inteligence). Jaké praktické dopady to bude mít?

Dvě poznámky:
1. Nebudeme se zde podrobněji věnovat dnešnímu paradoxu, totiž, že v roce 2013 je snadnější nahradit právníka či vysokoškolského učitele počítačem s umělou inteligencí, než nahradit uklízečku robotem.
2. Nebudeme se zde teď věnovat možnostem využití a určitě i zneužití v přechodném období (tzv. hybridních technologií), kdy lidské fukce budou posíleny buď vnějšími či vnitřními počítači.

Budoucí pracovní místa

Ray Kurzweil je optimistický ohledně nalezení nových budoucích (dnes ještě neexistujících) pracovních míst. Nikoliv autor tohoto článku. Proč? Zrekapitulujme si situaci. To co se dosud opravdu nedaří nahradit novou technologií zůstává jen lidská empatie. Kolik nových pracovních míst může ale být založeno na vyuzití lidské empatie? Například v roce 2013 byl v Česku identifikován nedostatek pěstounské péče, která by nahradila méně efektivní kojenecké ústavy. Tato profese se jako jedna z mála profesí zatím jeví jako vhodná pro dlouhodobě udržitelné zaměstnání. Lze 90% populace proměnit na pěstouny a vychovatele?

Současný kapitalismus nemůže fungovat při 90% nezaměstnanosti. Přibližne 50% nezaměstnanost dnes již dosahují absolventi škol ve Španělsku. To je naše další „avantgarda“, z jejíchž zkušenosti bychom se také mohli poučit. Vzdělaní Španěnělé se svůj problém snaží řešit emigrací do jiných zemí světa, kde práce je. V roce 2045 ale Mars ještě nebude obyvatelný pro všeobecnou emigraci z této zeměkoule.

Ekonom Karel Marx před dvěma stoletími předpovídal, že kapitalismus zanikne na své vniřní rozpory. Budoucí 90% nezaměstnanost by mohla stát pro současný kapitalismus skutečně smrtelným rozporem. Co s tím uděláme? Naštěstí máme ještě mnoho let si věc pořádně promyslet, než se ta kritická situace skutečně projeví. Využijeme časového předstihu a promyšleně změníme jevící se past na příležitost ke změně k lepšímu, nebo ho promarníme místními politickými půtkami?

Jak je na tom česká ekonomika?

Naši budoucnost dominantně určuje technologie. Technologická past/příležitost je připravena pro všechny národy světa bez výjimky. Jak je na tom technologicky Česko relativně vůči ostatním ekonomikám? Budeme vyřazeni dříve nebo později z účasti na podstatné přeměně tohoto světa? Obávám se, že spíše dříve. Proč? Česká ekonomika není na tom tak dobře, jako například ekonomika švýcarská - s jen 8 miliony obyvatel. Podle ukazatelů technologické pokrokovosti (které jsou samozřejmě vždy jen zjednodušením reality) poklesla schopnost české ekonomiky vůči srovnatelně velkým státům Evropy i světa. Zde není podstatný ani tak ekonomy stále omílaný momentální ukazatel HDP, ale především ukazatel konkurenceschopnosti (z nějž například si můžeme všimnout významně negativního vývoje počtu českých patentů a srovnat ho se stavem právě ve Švýcarsku).

Rozdat již vytvořenou hodnotu byl určitě snadnější úkol, než vytvoření nové hodnoty v konkurenčním prostředí. Přesto již za první úkol zvažovali naši nadšenci někdejšímu hlavnímu architektovi české transformace udělit Nobelovu cenu. Hm. Takovouto cenu by si zasloužil určitě ten, kdo Česko posune vpřed v jeho technologické (inovační) kompetnentnosti. V dlouhodobém pohledu (tzn. 20 – 30 let) si nejvyšší cenu pak ale nepochybnitelně zaslouží ten, kdo nás převede do lepší společnosti, až se začne hroutit stávající kapitalismus. Neviditelná ruka trhu tuto sociální inovaci pro nás bohužel nezařídí. Když se v české společnosti jedná neviditelně, tak to zpravidla znamená podvodně.

Miroslav Pivoda, Innovation Consulting Brno

Autor tohoto článku toho už poměrně dost pamatuje. Námatkou: Na počátku své profesní kariéry byl nejlepším mladým zlepšovatelem. V letech 1987-1991 připravoval podnikatelské aplikace pro český systém umělé inteligence na VUT Brno. V letech 2004-2010 připravoval doktorandy z celého světa na americké Bernelli University. V Česku dosud vyučuje předmět Inovace pro MBA studenty, a příležitostně i sepisuje své paměti. Je trvale bezpartijní, takže určitě nepíše na objednávku žádné politické strany.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy