P. Večeřa: Chcete plyn od ruských oligarchů, z Kataru nebo z Norska? Dají nám spotřebitelům obchodníci s plynem na výběr?
Příjmy z tohoto plynu přitom přes obchodníky a dodavatelskou společnost GAZPROM, která je ve vlastnictví ruského státu, přímo plynou do státního rozpočtu Ruska, které nás považuje za nepřítele, jehož představitelé zřejmě dali přímý pokyn k realizaci teroristického činu na území České republiky v roce 2014 – likvidaci muničního skladu ve Vrběticích, kde zahynuli dva nevinní lidé a materiální škody šly do stovek miliónů Kč. Hackerům spojeným s Ruskem jsou přičítány útoky na informační sítě klíčových institucí včetně nemocnic v ČR, které způsobily několikadenní odstávku jejich provozu (např. nemocnice v Benešově v prosinci 2019).
To Rusko, které nás považuje za nepřítele, které v odvetu za vyklizení ruské ambasády v pražské Bubenči nechalo vyklidit rovněž českou ambasádu v Moskvě. Stejné Rusko, které soustředilo své úderné síly při hranicích Ukrajiny a hrozí udeřit silou a přivlastnit si v rozporu s mezinárodními úmluvami část území mezinárodně uznávaného státu Ukrajiny. Rovněž je to dlouhodobě režim, který opakovaně porušuje základní lidská práva, diskriminuje své oponenty bezprávím, útiskem a vězněním bez řádného právního důvodu.
Ale popravdě, má spotřebitel jako jednotlivec, volbu, aby (pokud nehodlá přejít na jiný více ekologický zdroj vytápění) odebíral plyn, který pochází z jiných zemí a jeho příjmy nešly státu a režimu, který Česko považuje za nepřítele a aktuálně přímo ohrožuje bezpečnost v této části Evropy? Stručně řečeno, aby svým nákupem plynu nefinancoval vyzbrojování ruské armády a potažmo další teroristické akce jako byla ta ve Vrběticích? Troufám si říci, že z etických důvodů (nepodporovat režim spojený s terorismem, ohrožováním bezpečnosti v Evropě, porušováním lidských práv) by se našla významná část spotřebitelů, kteří by rádi volili plyn původem z jiných zemí, samozřejmě při vědomí, že takový plyn bude zřejmě o něco dražší.
Ale nesmíme pominout také hledisko poměru cena/kvalita. Nejsem expert na plynárenství, ale předpokládám, že objektivní informace o kvalitě a výhřevnosti ruského plynu a plynu z jiných zemí existují a že není žádný vážný důvod proč by je obchodníci měli svým spotřebitelům tajit (neprodávám přece zajíce v pytli, že).
Přimlouvám se silně za to, aby stát nějakým legislativním opatřením uložil obchodníkům s plynem, aby tuto volbu (a doprovodné informace) svým zákazníkům povinně nabídli. Tuto informaci by měly uvádět také cenové srovnávače na internetu, aby se při změnách dodavatelů mohli spotřebitelé kvalifikovaně rozhodnout.
Ing. Pavel Večeřa