Světová šachovnice
Každé společenské zřízení lze posuzovat podle dvou kriterií:
- Forma vlády (diktatura, demokracie) a relace jedinec - stát (míra svobody jedince). To znamená od nejtužší stalinské diktatury po takřka "neomezeně" liberální společnost.
- Zásahy státu do ekonomické oblasti a míra přerozdělování. To znamená od státem vlastněné a neomezeně řízené ekonomiky po opět naprosto ekonomicky liberální systém, prakticky bez zásahů a vlastnictví státu.
Jak jsem uvedl v diskuzi v posledním článku pana doc. Havla, ohodnoťme dané zřízení podle každého kriteria známkou 1 až 8. Dostaneme šachovnici (nebo též geometricky: 1. kriterium vezměme jako osu x, druhé jako osu y).
V poli A1 nalezneme tuhý stalinismus. I bez těch vražd by nakonec vykázal nemotivující, líné a naprosto zkorumpované prostředí, výrok lorda Actona je universálné platný. Na okolních polích A2, B1, B2 bychom nalezli tvrdě fašistické, ekonomicky centralizované režimy. Hitlera bych dal na pole A3.
Na poli H8 nalezneme neomezeně liberální společnost. Hrozí totální sociální nerovnost s následnou revolucí a úpadek všech základních hodnot, bez nichž žádná společnost nemůže fungovat. Na okolních polích H7, G7, G8 nalezneme režimy sice vykazující postupný úpadek.
Na poli H1 nelze najít nikoho, neexistuje politicky liberální a svobodná společnost s centralizovanou ekonomií. ve "všelidovém vlastnictví". Okamžitě by platilo "co můžeš urvat urvi ..."
Prázdné zůstane i pole A8, žádná tvrdá diktatura se nevzdá alespoň částečné ekonomické kontroly. Na kolních polích však nalezneme režimy podobné Pinochetovi.
Pro mě jsou přijatelná pouze středová pole D4, D5, E4, E5. Jen tam lze najít harmonickou a stabilní společnost.
Asi čtenáře zklamu, ale pochybuji, že v současném západním světě mohu dát s čistým svědomím nějaký stát na tato středová pole. Rusko dávám na pole C5, pokud se zhorší vztahy se Západem, bude trendem přestup na pole B4.
Rád si s případnými čtenáři zahraji hru na téma, kde nalezneme USA a evropské státy?
Karel Mueller