Být v této zemi lékařem, sestřičkou či záchranářem je už pomalu na sebevraždu

17. 01. 2021 | 14:39
Přečteno 5505 krát
Best in Covid. Všechno je v pořádku, registrace na očkování perfektně funguje a běží podle plánu, chyby neexistují, a když, tak jsou okamžitě odstraněny, trasování je perfektní, přetížení nemocnic je pomluva, třídění pacientů na ty, co přežijí a ty, co nepřežijí - je výmysl a dezinformace médií. Budeme stíhat doktora, co promluvil, protože už neví, co mluví, všechno je pod kontrolou, pracujeme na tom 24/7. A………. Černobyl rozhodně nevybuchl. Zachovejte paniku.

Je vám to povědomé? Zhruba tak by se daly shrnout oficiální zprávy z tiskových konferencí vlády, při kterých mě, která jsem zažila doznívající komunismus a jeho pozitivně ulhanou rétoriku v totálním rozporu s realitou, běhá mráz po zádech. Je mi úzko z toho, že historie se opakuje v plné síle a veřejné „uklidňovací“ lhaní je vyžadovanou normou. A protože Babišovy preference nijak závratně neklesají, je jasné, že tahle taktika na voliče v Česku funguje. A to je dost děsná zpráva.

Milosrdné lži

Tento národ poslední rok bohužel jasně prokázal, že miluje milosrdné lži a není schopen se postavit skutečnosti čelem. Pravda je v Česku opět trestána jako „šíření poplašné zprávy“, „hysterie“ nebo „buzení paniky“, a proto se až na výjimky profilujeme jako země ohnutých srabů, co neustále převlékají kabát, aby nějak v měnících se podmínkách přežili… Loni v zimě lidé nebezpečí hromadně popírali (ta rýmička z Asie sem nikdy nepřijde) a podcenili, odjížděli bezstarostně na hory a pak se moc divili. Lekli se, když Covid do Česka přišel, zamkli se doma, všichni šili roušky, pak je příliš brzy odhodili, rozjeli se do hobby marketů, v květnu oslavili konec epidemie, když ještě ani nezačala, následně si požádali o „pětadvacítku“, protože už umírali hlady, ale za 2 týdny poté museli nutně do Chorvatska, na které doma náhle peníze byly, v září i v prosinci nacpali děti do škol s tím, že je to bezpečné, protože to z neexistujících dat vyvodil populistický ministr, v listopadu odmítali očkování a nechodili se testovat, v prosinci stáli fronty na antigenní testování ZDARMA, a v lednu se masivně snaží nacpat mimo pořadí do pořadníku na vakcíny. Zahraničí nás sleduje v němém úžasu. Bohužel naše výsledky – přes 14 300 mrtvých, je příšerná vizitka toho bordelu, co zde panuje.

Záchranářka Brožová

Pamatujete si na záchranářku Veroniku Brožovou, která byla šikanována za otevřené prohlášení, že záchranářům chybí ochranné pomůcky? Opravdu je neměla a opravdu jim došly a měli příkaz recyklovat to, co se recyklovat nesmí. Záchranářka v otevřeném dopise hejtmance napsala, že mají jeden respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek pro výjezd k infekčnímu pacientovi a vlastní roušky. Že nelhala, vím i proto, že moje kolegyně Lucka Tomanová Veronice věnovala vlastní pomůcky a natočila to tehdy i Česká televize. Co udělala tehdejší hejtmanka ANO Jermanová? Místo okamžité omluvy a bleskového vyřešení situace, záchranářku nehorázně šikanovala a hrozila žalobami, mlžila, až nakonec Brožová sama odešla, protože tlak byl neúnosný. Kolegové, místo, aby se semkli a řekli pravdu, se ze strachu odvrátili a mlčeli nebo mlžili… Veronika v tom celém zůstala sama. Tak se u nás odměňuje za hrdinství a upozornění na závažný problém. Každý hrdina je potrestán, aby si to ten další raději rozmyslel. Mlčte a makejte.

Primář z interny v Chebu

Nyní takřka identické situaci čelí primář interny z chebské nemocnice v Karlovarském kraji, který 9. ledna upozornil na to, že již nejsou volná vybavená lůžka pro léčbu covidu a musí rozhodovat, které pacienty nechají bojovat bez pomoci a kterým plnohodnotnou léčbu poskytnou. Tyto informace přitom prosakují z různých nemocnic již mnoho týdnů, ale ze strachu samozřejmě lékaři nechtějí vystoupit z anonymity. Primář Chebu to udělal jako první. Místo pochvaly za hrdinství a upozornění na velmi tíživou situaci se dozvěděl, že je asi přepracovaný a neví, co mluví. Taková nehoráznost. Ministr Blatný pak na tiskové konferenci hřímal, že situace nenastala, že je vše v pořádku a že se to neděje. Navzdory tomu, že přítomní novináři měli desítky (bohužel anonymních) svědků z různých nemocnic po ČR popisujících to samé, na co upozornil primář z Chebu.

Tragické postavení lékařů a sester v této zemi

Být lékařem či záchranářem v této zemi je naprostá tragédie a osobní hrdinství, které nemá obdoby. Běžný člověk by již dávno utekl nebo šel do celonárodní stávky, protože to, co se zde již rok odehrává, je naprostá bezohlednost k lékařskému povolání, trvalé házení klacků pod nohy a pohrdání jejich prací i životy a životy jejich rodin, které jsou v denním ohrožení (pokud se lékař či sestra nakazí a přinese covid domů).

Ministr Blatný pozastavil lékařům druhé dávky očkování

Vláda po celou dobu trvání epidemie dělá jednu chybu za druhou, není schopna vysvětlit lidem závažnost a důsledky nemoci Covid 19, nemluví se o trvalých následcích, které se potvrzují již několik měsíců a to i u mírných průběhů a mladých pacientů – mlčí se o multiorgánovém selhání u dětí, o krevních sraženinách u velkého procenta pacientů, trvalých nebo dlouhodobých postiženích plic, poškození ledvin, po-covidových onemocněních srdce a mnoha dalších informacích, které běžní lidé nemají k dispozici a proto jako zmatené stádo chodí pod taktovkou Landy a Klause demonstrovat, aniž by znali skutečná rizika. Pak se nakazí, začnou se dusit a dožadují se nemocniční léčby a nechápou, že je nikdo nevaroval.

Vrcholem celé tragikomedie je nejnovější rozhodnutí ministra Blatného o pozastavení očkování druhých dávek lékařů a jejich přerozdělení mezi lidi nad 80 let, protože se ukázalo, že vakcíny nejsou a bylo potřeba okamžitě si zachránit tvář před voliči, aby se neprovalilo to příšerné očkovací fiasko. Samozřejmě, že lidé nad 80 si očkování zaslouží. Ale nejprve musíme řádně a oběma dávkami ochránit zdravotní personál. A dokončit, s čím se už začalo a ne opět udělat totální chaos a nepořádek v dávkách s tím, že hrozí, že ti s první dávkou druhou nedostanou. Navíc, když víme, že Pfizer nyní pravděpodobně nedodá slíbené množství. Další zásadní chyba této vlády, která není schopna přiznat, že něco podcenila.

Ani opozice nenašla svoje místo

Vláda ANO nás jako národ morálně poškozuje a vychovává ustrašené pokřivence, co si raději lžou do kapsy, než by řekli pravdu. Bohužel ani opozice nenašla svoje místo v tomto chaosu a místo vysvětlování rizik a konstruktivní kritiky vlády, jen přilévá olej do ohně a kritizuje opatření, volá po bezbřehém rozvolňování, žene děti do nebezpečných škol, kde se nákaza šíří (i když samozřejmě chybí data, protože děti se testují minimálně), aniž by pochopili skutečná rizika epidemie a hledali opravdová řešení.

Mezi všechno zavřít x všechno otevřít je celý prostor pro diskusi. Například je potřeba si všimnout toho, že loni mezi květnem a zářím (kdy byly školy ve většině uzavřeny), jsme mohli mít otevřené obchody a relativně fungovat. Víme, že vir není sezonní - např. v JAR nebo v Brazílii mají teplo a epidemie tam zuří naplno.

Právě s návratem dětí do škol v září se epidemie rozjela na novo. Stejně tak zpomalila po uzavření škol v říjnu a znovu se rozjela v prosinci po otevření a nákazu si děti přinesly převážně ze škol domů na Vánoce. Nyní vlna vánočních nákaz přešla a školy jsou zavřené, epidemie tedy opět zpomaluje. Vláda by tedy měla otevírat uplně jiné segmenty - především obchody - a po 14 dnech hodnotit dopad. U škol je to totiž už jasné - do pohybu se uvede 2,5 milionů lidí (žáků, učitelů, kuchařek, družinářek, vychovatelek... ) a je zle. Neopakujme tu chybu po třetí! Počkejme s plošným otevíráním škol na to, až zabere očkování nebo až se alespoň naočkují učitelé. Jinak lékařům a sestřičkám opět způsobíme přetlak v nemocnicích, zvláště s novou mutací viru, která již dorazila.

A ochrana zdravotníků, kteří se o nás celý rok starají s nasazením životů a ohrožením vlastních rodin, musí být přece na prvním místě.

Je tohle opravdu země, kterou chceme? Je lhaní, ničení hrdinů a srabství to, co nás jako národ definuje? Když se podívám do historie, kde je spousta skvělých vzorů a lidí – hrdinů - žijících v pravdě, ke kterým je možné vzhlížet, tak stále doufám, že se ve volbách zbavíme lhářů a vrátíme se k jejich odkazu.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy