Projekt Neom - The Line
V severozápadním cípu Saúdské Arábie nedaleko Suezského zálivu plánuje od roku 2017 korunní princ Muhammad bin Salmán neomoderní mega dystopii Neom, vznikající pod vedením italské urbanistky Giovanna Carnevali. Součástí projektu Neom je kromě obytného centra The Line ještě i výrobní centrum Oxagon u Rudého moře a rekreační centrum Trojena v okolí nejvyšší hory Saúdské Arábie Jabal al-Lawz ve výšce 1500 až 2600 metrů nad mořem.
Celý proklamativně futuristický projekt mne zaujal, že navzdory tomu, že se hlásí k trvalé udržitelnosti a ekologičnosti, tak nepokrytě těží ze 100 let staré teorie funkčního zónování a lineárního a výškového města, jak vznikly v utopické první polovině 20. století a jak se v druhé polovině ukázaly na mnoha místech po světě jako neudržitelné, nefunkční, neekologické a sociálně toxické a tím ve výsledku i neekonomické.
Jde o dům pro 9 milionů obyvatel o rozměru 0,2 x 0,5 x 170 km. Podobný obytný viadukt Obus plánoval už v roce 1930 na břeh Alžíru Le Corbusier. Podobnost projektů není to, co mne nejvíce překvapuje. Nebezpečná je nepoučenost, že ta stará utopie z měřítka a z fraktálních kontextů utržené babylónské věže není pro lidi, že je životu nebezpečnou dystopií.
Při ceně 500 miliard dolarů to vychází na jednoho obyvatele na necelý 1,5 milionu korun.
Při zastavěné ploše 34 km2, to vychází na jednu osobu 3,8 m2 pozemku a při sto podlažích připadá okolo 200 m2 užitné plochy na osobu.
Neom je prý zkratka pro novou budoucnost.
Podle mne je to jen stará chyba v novém kabátě. Já bych si na tu super králíkárnu podruhé nevsadil, tuto mámivou iluzi a následnou apokalypsu už má lidstvo odžité. Je chybou bourat měřítka a budovat krajinné bariéry a umělé inkubátory, kde je vše strojově normalizované a automatizované. Život je mnohoobrazný ve všech vrstvách, v celku i v detailu. Když mu tuto strukturální charakteristickou pestrost a živost neumožníme, jde o chybu v matrixu, virus, který je příčinou rychlého zplanění a degenerace.
Krajinu a Zemi je dobře přirozeně civilizovat, zabydlovat, zobytňovat a kultivovat. Je v pořádku zakládat nová jádra měst na významných místech a spojovat je do životem tepajících sítí. Nikdo nic lepšího než polyfunkční a polycentrická města krátkých vzdáleností stále nevymyslel. Města z mnoha domů tvořících bloky, dvory, ulice, náměstí, parky a čtvrti, s celou tou geniálně a originálně komponovanou lidskou autonavigační strukturou. I člověk je živý tvor, který bez svého vlastního přirozeného prostředí hyne. U nás v bývalém tzv. "východním bloku" si to ještě dobře pamatujeme, jak vše bylo rádoby pod "kontrolou", že se to z kontroly celé po dvou generacích logicky automaticky "samo" vymklo, aby si život našel svou vlastní zdravou cestu. Pro pořádek musím upřesnit, nemluvím o posttotalitním chaosu a korupci, ani o neoliberálním zneužívání svobody a démonu neviditelné ruky trhu. Mluvím o samoregulaci a chytrém autopilotu, který zohledňuje vše podstatné. Je to jen otázka respektu a dobré vůle dát životu čas a prostor.
PS
V místě dochází k násilnému vystěhování domorodého beduínského kmene Howeitat z jejich historické vlasti, aby rozvoji Neom uvolnil cestu. Známý hi-tech architekt Norman Foster odstoupil od spolupráce s Neom v roce 2018 po zabití kritického novináře Jamal Khashoggi.
Zdroje:
Neom
DesignMag
Wikipedia
BBC