Emigrace

25. 01. 2011 | 10:49
Přečteno 14472 krát
Vždy jsem se snažil na blogu publikovat názory, které nejsou příliš často v médiích k vidění.
Jeden takový jsem četl nedávno o lékařské emigraci a s dovolením autora, přednosty Kliniky rehabilitace FN Motol
a proděkana II. lékařské fakulty UK Pavla Koláře, ho přetiskuji.

PK: "V Česku graduje až hysterie kolem odchodu lékařů z českých nemocnic. V agresivní kampani Lékařského odborového klubu, který převzal iniciativu za mladé lékaře, zaniká původní důvod nespokojenosti. Tím byla snaha změnit a stabilizovat chaotický systém postgraduální přípravy (jen za posledních pět let se způsob atestací změnil třikrát) a teprve v druhé řadě to byla nespokojenost s nízkými platy. Vyšší odměna za práci požadovaná sdružením mladých lékařů byla odvozena z německé tabulky a vztahem k průměrné mzdě, která začíná na 1,2 násobku. Požadavky tak začínaly na úrovni 28 tisíc korun.

Převzetím kampaně Lékařským odborovým klubem se způsob požadavků dostal do nesmyslné roviny hrozby odchodu lékařů z nemocnic, došlo k upřednostňování platových nároků před rekonstrukcí a stabilizací postgraduálního systému vzdělávání a odbory začaly ve svých požadavcích na mzdu trvat na zcela nereálném základu ve výši 35 až 75 tisíc korun. Kampaň se stala militantní, začalo se používat často zkreslených a nepravdivých informací. Po republice začala jezdit sanitka s pohřebním vozem, který má vyvolávat strach z omezení zdravotní péče.

V kontextu s řešením situace se začalo intenzivně diskutovat o rezervách. Ty jsou spatřovány v chybné organizaci péče, resp. v její špatné koordinaci, v chybně řízených nemocnicích, v přebujelých službách, v nadměrných požadavcích na přístrojové a personální vybavení jednotlivých pracovišť, ve zbytečném a nadměrném počtu ambulantních specialistů, či v nedostatečném vstupu privátních financí do zdravotního systému.

Hrozící odchod lékařů však otevřel daleko důležitější rezervy/otázky, o kterých již Lékařský odborový klub tolik nehovoří.
Potřebujeme skutečně tolik medicíny, kterou v současné době disponujeme? Bude to velký problém, když naší medicínu omezíme? V Lotyšsku díky půjčce MMF a jejímu diktátu skončilo 35 nemocnic z 59 a žádný pohřební vůz doprovázející sanitku nebyl potřeba. Jak je tomu u nás? Výdaje na zdravotnictví vzrostly od roku 1990 exponenciálně (viz tab. 1). Z toho byla převážná část prostředků použita na investice. V oblasti poskytování zdravotní péče vznikl obrovský nárůst spotřeby léků (viz tab. 2). Vznikla řada nových kardiochirurgií, spondylochirurgií , neurochirurgií, ortopedií, center bolesti apod. , vše nad rámec již existujících tradičních specializovaných pracovišť. Došlo ke značnému navýšení různého spektra léčebných výkonů, z nichž některé jsou ve svých výsledcích velmi diskutabilní a některé jsou spíše v rovině experimentu.

Další otázky vznikají v souvislosti s novými pracovišti, která vedle vysokých investičních a finančních nároků na provoz potřebují samozřejmě odpovídající obrat pacientů. Kde se ti noví pacienti najednou vzali? Současný problém tkví v tom, že i kdyby vznikla další pracoviště, tak se pacienti opět najdou, protože to, co se normálně léčilo acylpyrinem, klidem či cvičením, nebo si s tím prostě pomohl organismus sám, je řešeno sofistikovanou diagnostikou (často invazivní) a zbytečně komplikovanou léčbou. Běžná bolest se stává důvodem k léčení a u běžných problémů, se kterými bychom dříve k lékaři ani nešli, slýcháme o potencionálních velmi závažných důsledcích. Někdy stačí při bolesti jen moderně vyšetřit, postrašit a nabídnout řešení, které laik bohužel často nedokáže dostatečně vyhodnotit. Z druhé strany jsou indikovány různé velmi specializované nákladné výkony, u kterých není zvažována následná kvalita života a je diskutabilní jejich smysl. Strach pacientů vyvolaný ze strany odborníků se tak stává zdůvodněním nutnosti daného léčebného postupu a také velmi výhodným obchodním artiklem.

Vraťme se do nedávné minulosti. Jen z prodeje vakcíny proti prasečí chřipce vydělaly farmaceutické firmy až 7 miliard dolarů. Co je platné, že šéf zdravotní sekce Rady Evropy Wolfgang Wodarg po skončení celé velmi drahé hysterie kolem prasečí chřipky prohlásil: „Byl to podvod. Je to jeden z největších zdravotních skandálů století.“ Polsko se odmítlo této byznysově motivované propagandě postavené na strachu podřídit a vakcínu nekoupilo, naopak Británie za vakcíny proti prasečí chřipce vydala až 1 miliardu liber. Ještě horší to bylo v letech 1995-1997 s nemocí šílených krav v Británii. Od odborníků přišla zpráva, že se může nakazit až 10 miliónů Britů, a v této souvislosti byly povražděny desetitisíce krav. V roce 2003 měla prý epidemie Sars 25procentní šanci usmrtit miliony lidí. Divme se, ale nezemřel nikdo. V roce 2006 následovalo stejné šílenství s ptačí chřipkou. V obdobných příkladech bychom mohli pokračovat.

null
null


Nicméně by bylo velkým zjednodušením všem těmto trendům připsat pouze úmysl. Implicitně je v nich zahrnuta i další příčina, a tou je vývoj současné medicíny. Moderní medicína se díky novým technologiím hodně změnila. Zredukovalo se v ní empirické vědění a stále více převládá pojetí medicíny jako aplikované vědy bez respektu k individuálním biologickým, psychologickým a sociálním aspektům. Její současný vývoj charakterizuje také to, že v ní převažuje nepoměr mezi obrovským množstvím dílčích poznatků na jedné straně a mezi váznoucím budováním teorií, které umožňují jejich efektivní integraci do systému na straně druhé. Taková rozsáhlá základna dílčích poznatků lépe slouží úzce specializovanému odborníkovi na jediný aspekt. Superspecializace je určitě nutná, ale je třeba si uvědomit, že má své zásadní důsledky. Přináší omezenost vědomostí v celém oboru, únik představy o člověku jako celku a tím nabízí sice složitá, ale v rámci systému paradoxně někdy zcela zjednodušená řešení. Z léčení se tak stává jen léčebná technika. Tento trend bohužel „kopíruje“ výuka. Vyučující profesoři jsou často více specializovaní vědci, než pedagogové. Student se tak dozví více o mechanismech vzniku vzruchu na buněčné membráně, nežli o působení chronické bolesti na tělesné, psychické, behaviorální a sociální procesy.

V kontextu možných rezerv ve zdravotnictví je třeba zmínit ještě jeden důležitý problém. S rostoucí úrovní akutní medicíny se zvýšil počet trvale poškozených. Současná medicína tedy musí kromě vysoce investované akutní léčby zajistit také cílené investice do institucí, schopných dlouhodobě řešit následky (hendikep). Musí omezit rozsah s nimi spojených změn psychických, behaviorálních a sociálních na nezbytně nutnou míru a vytvořit hodnotné alternativní formy těchto procesů v nových životních podmínkách. Medicína tak musí sloužit nejen léčebnému, ale i následnému procesu, který umožní, aby se hendikepovaný člověk mohl dostat ke své rodině a do zaměstnání, na místo toho, aby zůstal zcela zbytečně definitivně na lůžku pro dlouhodobě nemocné, či na lůžku sociálním nebo mu byl vyplácen invalidní důchod bez alternativní možnosti zaměstnání. To, že se to nevyplácí, jsme ještě dostatečně nepochopili.

Jsem přesvědčen, že nutnou redukcí zbytečné medicíny pohřební vůz potřebovat nebudeme. Na druhou stranu bych byl také nerad, aby se necitlivou kampaní z diskuze vytratily některé z oprávněných požadavků lékařů a lékaři neztratili své postavení u veřejnosti. Platí totiž, že vztah vzájemné důvěry lékaře a pacienta je základním předpokladem úspěšné léčby.
------------------------------------------------------------------------
Tolik Pavel Kolář. článek otiskl CEP Newsletter, leden 2011

Pokud čtenáře zajímá můj názor, moc se mi do něj nechce, neb lékařky jsou vedle učitelek a žen v domácnosti – nejčastější povolání našich školních maminek, a já jsem v jádru živnostník.
Nicméně můj názor zní: „ Předseda odborů Kubek je jen slaboučký odvar svého předchůdce Dr. Ratha a celá emigrační akce míří strategicky špatně.

null
null


Lékařů v ČR (viz obr.) je mnoho, stejně jako nemocnic. Veřejnost, v daleko tíživější sociální situaci, pro akci nemá velké pochopení. Většina aktivně protestujících vše pojímá jen demonstračně, ale v jádru si nezařizuje podnájem v Kolíně nad Rýnem a nechystá se vykonávat o něco podřadnější práci za o něco víc peněz.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy