Archiv článků: srpen 2008

29. 08.

Nepovedená zdravotnická taškařice

Václav Krása Přečteno 4977 krát

Dne 28. srpna 2008 byl hlavním tématem pořadu ČT2 Události, komentáře, vznik nových zdravotnických pojišťoven. Je zřejmé, že se přiblížil čas velkého byznysu a velcí hráči cítí příležitost investovat do zdravotních pojišťoven.

Z vyjádření jednotlivých aktérů diskuze bylo ihned zřejmé, zda je účastníkem byznysu nebo není. Pan Cikrt vášnivě prohlásil: „Čím více pojišťoven, tím více konkurenčního prostředí a tím lepší podmínky pro pacienty“. Tato věta nepochybně platí. Pokud se však nejedná o veřejnoprávní subjekty, které spravují zdravotnickou daň a jsou přísně vázány zákonem. Druhá věta pana Cikrta však vše uvedla na pravou míru. Prohlásil: „Vydělávání peněz musí mít jasná pravidla“. Posléze dodal, že nejdůležitější je, aby šlo nejvíce peněz ve prospěch pacientů. Přímo čítankový protimluv. Pokud zdravotní pojišťovny budou generovat zisk z vybrané zdravotní daně, těžko může jít víc peněz ve prospěch pacientů.

Je zřejmé, že Ministerstvo zdravotnictví ČR vyslalo jasný signál, že zdravotnické pojišťovny budou privatizovány a kdo přijde první, ten má větší šanci k výdělku. Za sebe musím říci, že zásadně protestuji proti tomu, aby moje daně sloužily k přímému zisku jiných osob. Neznám zemi, kde by stát zákonem nařizoval platit daň a zároveň dovolil, aby podnikatelé ze správy této daně generovali zisk.

Pan náměstek Hroboň argumentoval tím, že z daní se platí dálnice, železnice, soukromé školy a ty také generují zisk. Tudíž, že nechápe proč ve zdravotnictví by to nemělo být stejné. Nevím, proč si většina představitelů státní správy myslí, že každý občan je hlupák. Ve zdravotnictví je také generován zisk, a to jak lékaři, nemocnicemi, lékárnami a dalšími subjekty. Tyto subjekty však nejprve musí poskytnout nějakou službu, aby mohly z veřejných peněz generovat zisk. Je to stejné, jako když z daní stavební firma postaví dálnici, budovu apod. a na této stavbě realizuje svůj zisk. Finanční úřady však spravují naše daně, bez toho aniž by na nich profitovaly.

Velmi dojemné bylo vystoupení ředitele zdravotní pojišťovny Agel pana Horáka. Nejprve se snažil diváky přesvědčit, že ačkoli Agel vlastní devět nemocnic, sedm poliklinik a nyní i zdravotní pojišťovnu, tak vše dělají proto, že chtějí rozhýbat zdravotnictví a pomoci pacientům. Na otázku redaktorky pořadu, zda je pravda, že platí lékařům 800,-Kč za každého pojištěnce, kterého získají pro pojišťovnu, uvedl, že přispívají lékařům 800,-Kč za získaného pojištěnce. A to je právě důkaz toho, že všechny peníze vrací zpět do zdravotnictví.

Myslím si, že uvedená diskuze jasně ukázala budoucí vývoj ve zdravotnictví. Další úvahy ponechávám na laskavém čtenáři.

18. 08.

Neodpovědní politici Gruzie.

Václav Krása Přečteno 5921 krát

Prezident Václav Klaus výrazně rozčeřil okurkovou politickou scénu svým komentářem ke konfliktu mezi Gruzií a Ruskem. Svým prohlášením se nepostavil na stranu Ruska, ale jasně pojmenoval neuvěřitelnou neodpovědnost politiků Gruzie.

Skoro to vypadá, jako by prezident Michail Saakašvili a další politici Gruzie byli ve skutečnosti řízeni z Ruska, protože svým neuváženým činem, nemohli pro něj nic lepšího udělat. Všem politikům Gruzie muselo být jasné, že s pár tisíci vojáky nemohou uspět. Zcela triviální analýza situace by je musela varovat před jakýmkoliv vojenským dobrodružstvím.

Rusko dlouhodobě provokovalo Gruzii. Snažilo se a dodejme, že úspěšně, získat obyvatelstvo Jižní Osetie na svojí stranu. Z tohoto pohledu lze trochu pochopit netrpělivost představitelů Gruzie. Nelze však souhlasit s tím, že zvolili zcela nesmyslný útok. Ztratili definitivně jakoukoliv možnost, aby obyvatelé Jižní Osetie akceptovali příslušnost ke Gruzii. Dali šanci Abcházii, aby udělala, možná definitivní, krok k odtržení od Gruzie. Podle mého mínění je však nejhorší ta skutečnost, že pro Gruzii se pravděpodobně nenávratně vzdálila možnost vstupu do NATO.

Často se uvádí, že vpád Ruska do Gruzie připomíná vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. To je naprostý nesmysl, protože ten první krok udělala Gruzie. Myslím si, že tento fakt nelze zakrývat, byť můžeme mít sympatie a pochopení pro malý stát v srdci Kavkazu. Pravda je někdy těžko přijatelná, ale ještě horší je když nemáme odvahu jí říct nahlas. Je tu však jiná podobnost mezi událostmi v roce 1968 a současnou krizí v Gruzii. Je to až neuvěřitelná naivita politiků tehdejšího Československa a naivita nové politické elity v Gruzii.

Stejně jako v roce 1968 Dubček a spol. naivně věřili, že Rusko nepoužije vojenskou sílu, tak Saakašvili a jeho spolupracovníci spoléhali na to, že Rusko nebude okamžitě vojensky reagovat. Stejně jako my jsme spoléhali na OSN, NATO, USA a já nevím ještě koho dalšího, že okamžitě zasáhnou a Rusko ustoupí, tak stejně politici Gruzie spoléhají na všechny možné síly, že za ně vybojují zbytek války.

Jak naivní. Gruzinští politici se nejprve měli seznámit s naší nedávnou historií, aby pochopili, co to znamená „dočasný pobyt armád“. Teď už to bude jen dlouhá přetahovaná mezi mocnostmi, ale Gruzii to nic nepřinese. Prohrála všechno.

06. 08.

Veřejnoprávný Šlouf

Václav Krása Přečteno 21197 krát

Nevím zda okurková sezona dosáhla svého vrcholu nebo je to nový styl naší jediné veřejnoprávní televize. V pátek prvního srpna bylo hlavním tématem pořadu „Události – komentáře“ údajné vylučování pana Šloufa z ČSSD.

Nezasvěcený divák, který sledoval téměř dvaceti minutovou debatu o jednání jakéhosi orgánu sociální demokracie o panu Šloufovi, musel nabýt dojmu, že v této zemi již nemáme žádné starosti a tudíž se můžeme zabývat členstvím privátních osob v jednotlivých stranách.

Zasvěcený divák však musel dostat vztek. Jak je možné, že za peníze koncesionářů věnuje veřejnoprávní televize tolik času členství ve straně zcela privátní osobě, která se neuchází o žádné veřejné zakázky. Je to o to horší, že bylo věnováno tolik času bývalému komunistickému aparátčíkovi a během celého pořadu to aktéři debaty vůbec nezmínili.

Celá debata byla o „netématu“ jak s oblibou říkával Karel Kühnl. Je to uměle nastolené téma, které má vyplnit čas určený na zpravodajství a pravděpodobně přesvědčit televizního diváka, že těmito „netématy“ žije naše společnost. Ve skutečnosti debata ukazuje bídu naší společnosti, která má před sebou jiné obrovské problémy a neřeší je. Je ostudné, že bývalý komunistický funkcionář je považován za celebritu, má obrovský prostor v mediích a je využíván napříč politickým spektrem.

Nesmyslnost celé debaty se ukázala, když politolog Jan Bureš říkal, že postup ČSSD vůči panu Šloufovi vychází ze stanov strany. Ty zavazují členy strany respektovat usnesení orgánů a při jejich nerespektování může člen očekávat trest. K tomu dodal, že to je standardní ustanovení stanov politických stran. Na tuto větu reagoval další účastník diskuse redaktor Bohumil Pečinka s prohlášením, že ustanovení o respektování usnesení orgánů stran jejími členy není standardní součástí stanov stran. Dále prohlásil, že toto ustanovení má pouze jedna strana a takové usnesení je důsledkem demokratického centralismu.

Nepředpokládám, že pan Pečinka nezná způsob řízení politických stran a tak vědomě klamal. Každá politická strana je hierarchicky řízený subjekt. Pokud není, tak zajde na úbytě – příklady ODA, US a jiné. Pan Pečinka si tuto skutečnost může ověřit například ve stanovách ODS. V čl. 3, odst. 4 písm. f se uvádí „členství ve straně zaniká zrušením členství místním sněmem z důvodu závažného porušení povinností stanovených v čl. 3, odst. 8“. V odst. 8 se v písm. i uvádí „člen je povinen respektovat usnesení a rozhodnutí orgánů strany“. Zkrátka, když člen nerespektuje orgány strany, může být vyloučen, a to platí napříč celým politickým spektrem.

Naše media místo nastolování závažných celospolečenských témat většinou pouze diskutují o tom, kdo s kým se sešel, proti komu, o frakcích či nefrakcích, kdo s kým mluví či nemluví. Jako by nebylo jiných témat. Je však možné, že debata, kterou považuji za zcela zbytečnou, měla ve skutečnosti ukázat, že tím nejdůležitějším člověkem, který řídí naše osudy nejsou demokratické instituce, vláda a parlament, ale jakýsi bývalý komunistický aparátčík, se kterým všichni mluví a všichni ho potřebují.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy