Komunálky 2010 - návod jak hlasovat (a nemyslím tím koho volit)
Chci hlasovat pro volební stranu
Rozhodnete-li se hlasovat pro určitou stranu, označíte u jejího názvu křížek. Chcete-li tedy do zastupitelstva např. poslat kandidátku Starostů a nezávislých :-), postačuje označit u této strany křížek do předtištěného rámečku. Ta pak získá automaticky všechny hlasy, které můžete v komunálních volbách ve Vaši obci využít. Volič nemůže hlasovat pro více než jednu volební stranu, tzn. nemůžete zakřížkovat více volebních stran, takový lístek by pak byl neplatný.
Co však zákon umožňuje, je možnost hlasovat jak pro stranu, tak pro kandidáty z jiných volebních stran. Můžete tedy označit křížkem hnutí Starostové a nezávislí a dále si vybrat i kandidáty z jiných volebních stran a u jejich jména provést křížek. Pak vámi zvolená strana nezíská všechny Vaše hlasy, ale z těchto hlasů se jí odečte tolik hlasů, kolik kandidátů z jiných stran jste zakřížkovali.
Paradoxně můžete označit křížkem volební stranu a následně rozdat křížky jak v této straně (tedy zakřížkovat ty, které v rámci zvolené strany upřednostňujete), ale rovněž křížkovat kandidáty i z jiných stran.
Příklad (např. pro Zlínský kraj):
Volič si vybral stranu TOP 09 a Starostové / Nezávislí. V této straně upřednostnil 5 kandidátů a dále si vybral 10 kandidátů z kandidátky M.O.R. – za Morální Očistu Radnice, 4 kandidáty Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ) a 3 kandidáty Zlínského hnutí nezávislých (ZHN). V takovém případě kandidáti TOP 09 a Starostové / Nezávislí získají 24 hlasů (z nich 5 upřednostněno), M.O.R. 10 hlasů, SPOZ 4 hlasy a ZHN 3 hlasy.
Nechci hlasovat pro strany, ale pro jednotlivé kandidáty
V takovém případě můžete zakřížkovat kandidáty z libovolných stran, kterým se rozhodnete dát svůj hlas, nesmíte však překročit počet hlasů, které máte ve Vaši obci k dispozici. V této variantě si vlastně zvolíte vlastní „ideální“ zastupitelstvo. Nevolíte tak stranu, ale jednotlivé kandidáty. Neplatný je lístek, který by obsahoval víc než maximální povolené množství křížků/hlasů. Proto dejte pozor na dodržení maximálního počtu křížků.
Jak je to s preferencemi?
Preferenční hlasy zamotaly mnohým politikům v nedávných parlamentních volbách hlavy. V komunálních volbách je však hranice pro „přeskakování“ vyšší – kandidát musí získat o 10% více hlasů, než byl průměr v jeho kandidátce. Chcete-li, aby vámi upřednostněný kandidát přeskočil, musíte křížkovat a přesvědčit k tomu i vaše známé.
Kdy dostanu hlasovací lístek?
Volit v komunálních volbách je určitě složitější. Proto je důležité si volbu nad volebním lístkem řádně promyslet. Lístek má každý volič obdržet nejpozději 3 dny před volbami.
Bližší informace o hlasování v komunálních volbách naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR