Společně v Bílině

22. 06. 2018 | 02:32
Přečteno 3616 krát
Červené trenky už skoro upadaly v zapomnění, než došlo k jejich obřadní kremaci. Kdo tehdy s plnou pozorností a respektem ke sdělením Hradu očekával na "mimořádné" tiskové konferenci nějakou opravdu "mimořádnou" událost, tak se jí skutečně dočkal. Trenky vstaly z mrtvých, jako Fénix z popela. A tak jsme se domluvili, přes noc naši rudou „vlajku“ ušili a vyrazili do Bíliny.

Parkujeme na velkém bílinském sídlišti, vyndáváme propriety z auta a píšeme hesla na kartony, času do setkání už moc nezbývá. Dva školáci jdou kolem a ptají se, co to píšeme. Říkáme, že jdeme za prezidentem a chceme mu dát ty vzkazy přečíst, a že se mu to asi nebude líbit. Kluci odvětí, že jasně, že kvůli prezidentovi nemohli do knihovny. Starší pán na nás zpovzdálí pořvává, ať toho necháme, že na nás není nikdo zvědavej. Parťačka Jana Plavec mu odpovídá, že jsme přišly (zatím jsme dvě) jen vyjádřit svůj názor. Pán rozzlobeně odchází.

Máme hotovo a vyrážíme směr kulturák Fontána. Policejní manévry jsou poměrně masivní, jinak celkem pohoda. Obcházíme Tesco Bílina a jdeme k místu, kde má prezident diskutovat s občany. Přistoupí k nám dvojice lidí a za chvíli z ní vypadne, že je z antikonfliktního týmu a že se jde zeptat, jak moc máme v plánu být konfliktní. Odpovídáme, že budeme jen držet trenky /pusu/ :-) a kartony a že to bude pokojný protest. Dozvídáme se, že je to fajn a že kdyby se něco dělo, tak budou stát opodál, že nejsme na úplně přátelské půdě. Lidé si nás začínají všímat, někdo se usmívá, někdo fotí, občas z dálky kdosi nelibě pokřikuje, protože se mu náš rudý arsenál nelíbí. Přichází pán a zjišťuje, zda víme, že vlastně za všechno může Praha. Že tam se rozhoduje o nás bez nás. Jiný pán z dálky pokyvuje paží a ptá se, kdo nás platí.

Konečně přichází prezident a překvapivě začne opozicí, když nás "trenkaře" - jak nás označil hned v úvodu, vyzve k případné diskuzi. Jsme skutečně rádi, že se budeme moci na něco zeptat. Po úvodním monologu hlavy státu k Aleně Švejnohové, která zběsile mává na pódium, aby tuto šanci nepromarnila, mikrofon opravdu doputuje. Ta se vzápětí zeptá, co hodlá prezident v následném pětiletém mandátu udělat pro to, aby se společnost již nadále nerozdělovala. Dozvídáme se, že to vlastně nejde a že určité rozdělení je v zásadě běžná věc. V následných okamžicích jsme velmi příjemně překvapeni, když se místní začínají ptát i na svoje palčivé problémy - jsou to skvělé a odvážné dotazy a všem těm lidem patří náš respekt. My stojíme na místě, občas k nám někdo přijde a bedlivě si nás prohlíží jako nějaké exotické exponáty případně po nás hodí očkem, když procházejí před trenýrkami, atmosféra je ale klidná. Mladý kluk má v ruce podepsanou fotku prezidenta a říká mi: „Já ho proboxnu, tu fotku zničím!“ Říkám mu, že klidně může, ale že to moc není řešení. Že spíš to chce se zamyslet nad tím, jak je důležité volit s dobrým rozmyslem, a že je těžké, když prezident zastupuje jen svoje fanoušky a zbytek voličů, kteří ho nevolili – ty pak přinejmenším ignoruje, v horším případě na ně na svých setkáních nadřazeně a často opovržlivě ukazuje prstem.

Prezident dostává darem malovaný obraz a odchází a u nás se konečně začínají rojit lidé. Po rozpuštění davu si jakoby dodali odvahu přijít blíž. Reagují různě. Jsou vesměs v důchodovém věku. Jeden pán nás docela uráží, ale reagujeme v poklidu a snažíme se mu na jeho rozhořčené dotazy odpovídat. Dál přichází postarší pár a paní říká: „To jste se teda vyznamenala, s těma trenkama!“ Usměju se a říkám: „Jo, daly mi práci a Vám přeju pěknej den.“ Paní se nakonec usměje, popřeje mi to samé a odchází. Další člověk pak škodolibě utrousí: „Co kdybych Vám ty trenky spálil?“ Říkám mu: „to ne, to by mi bylo líto, šila jsem je asi dvě hodiny..“ Muž se usměje, schová zapalovač a je to v pohodě. Přichází další postarší dáma a říká: „Vy určitě jezdíte s těma trenkama všude, co? Že Vás to baví!" Odpovídám: „No vlastně ani moc ne a ty trenky jsem spíchla včera v noci.“ Paní už se o tom dál bavit nechce a odchází. Pomalu balíme. Hrubý pán je pořád dost neomalený a posílá nás pracovat. Jana mu v klidu říká, že pracujeme všichni. Pak nás nazve analfabety, načež Jana v poklidu odvětí, že většina zde jsme vysokoškoláci. Pán je nespokojený, rozčílený a prostě se mu náš protest nelíbí. No, co se dá dělat.

Balíme si fidlátka a vyrážíme k autu. Cestou míjíme dalšího muže, který se na nás mračí a říká, že jsme si to s těma trenkama mohly fakt odpustit. Že toho chlapa na Hradě by nejraději přetrhnul, ale tohle že je už moc. Vysvětlujeme mu, že nám jde jen o dialog a ten se těžko vede, když jeden vede monolog a aby mohla být polemika, nemůže chybět ani protistrana - vše má být v rovnováze. Kolem nás jdou dvě starší dámy. Jedna mi říká: „Co těma trenkama sledujete jako?“ Říkám, že je to jen symbol. Paní (později se svěří, že je bývalá učitelka) povídá: „vy jste určitě nějaká studentka?!“ to mě opravdu pobaví a říkám jí, že jsem máma od dvou dětí a že mi není úplně jedno, co se v naší zemi děje. Jana se zapojuje do hovoru a nadhazuje, že jí se například nelíbí prezidentova vulgarita. Obě paní se zamyslí a odvětí, že je to prostě takovej lidovej člověk, ale že vulgární není, že je to upřímnost. Jana vyjmenovává některé jeho přešlapy a dodává, že právě ony, bývalé učitelky, by mohly pochopit, že hlava státu, která se se vyjadřuje "jako dlaždič", nemůže být pro děti dobrým příkladem. „No a proč teda ty trenky?“ Vracíme se k tématu. Odpovídám stručně, že sleduji dění a že jsem se dívala na tu kremační tiskovku s tím, že chce prezident opravdu něco závažného sdělit, protože i když jsem ho nevolila, je to i můj prezident. Zastupuje nás všechny, a proto mne rozhořčilo to, co nakonec přišlo, a že jsem při té trenýrkové kremaci nemohla věřit vlastním očím. Ještě se chvilku bavíme, ale všem třem přijíždí autobus. Podáváme si na rozloučenou ruce. Paní, které jsem zpočátku fakt vadila, mi na rozloučenou šeptla: „jo, myslím, že bychom si nakonec rozuměly.“ Jana se mezitím shodla i s mužskou částí minivýpravy, že některé kroky, které prezident koná, jsou opravdu za hranicí a náš protest je legitimní. Nakonec si oba podají ruku a popřejí si pěkný den. Autobus se všemi zvídavými diskutéry odjíždí.

Stojíme tam, díváme se na sebe a říkáme si: To je to fakt tak snadné? To vážně stačí jen chvíle pozornosti, zájmu, kultivované diskuse, klidu a argumentace? Stačí. Je to opravdu celé. Společnost není zdaleka tak rozdělena, jak se na první pohled může zdát. A pokud je, pak do mnoha skupin a podskupin, což je přirozené, nic to ovšem nemění na faktu, že jsme všichni jenom lidi a sdílíme společný prostor. Zdá se, že spolu prostě málo mluvíme… Budeme pokračovat přátelském dialogu, protože v tom vidíme skutečný smysl. Děkujeme všem lidem bez výjimky, se kterými jsme se dnes setkali. Bylo to moc fajn. Bílino, ahoj! :-)

Bez Martina Topše bych ty trenky v poryvech větru ani neudržela, díky!
Bez Martina Topše bych ty trenky v poryvech větru ani neudržela, díky!


Martin Topš, Alena Švejnohová a já. Aktivisti jak "víno". ;-) Autor: Jana Plavec
Martin Topš, Alena Švejnohová a já. Aktivisti jak "víno". ;-) Autor: Jana Plavec


Autor: Jana Plavec
Autor: Jana Plavec


Autor: Jana Plavec
Autor: Jana Plavec


Autor. Jana Plavec
Autor. Jana Plavec


Autor: Jana Plavec
Autor: Jana Plavec


Alena Švejnohová se usmívá, když už není možno reagovat na odpověď a říci, že je rozdíl mezi "společnost nejde stmelit" a "společnost nechci stmelit", autor: Jana Plavec
Alena Švejnohová se usmívá, když už není možno reagovat na odpověď a říci, že je rozdíl mezi "společnost nejde stmelit" a "společnost nechci stmelit", autor: Jana Plavec

Glosa v Přítomnosti
Zpráva na iDnes.cz
Zpráva na Novinky.cz

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy