Potřebujeme antidiskriminační zákon!
V posledním čísle časopisu Respekt č. 41 je uvedeno cituji: „Antidiskriminační zákon: Hrozba žaloby ze strany Evropské komise na Česko nabývá stále reálnějších obrysů. Jsme totiž jedinou zemí v Evropské unii, která nezapracovala do své legislativy normu zajišťující lidem rovný přístup ke vzdělání, práci či zdravotnické péči bez ohledu na věk, rasu, národnost nebo pohlaví. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase přijde žaloba od Evropské komise do měsíce..."
A proč tento zákon potřebujeme? Jeho přijetí bude jasným signálem do společnosti, že se Česká republika nejen otevřeně hlásí k ideám rovnosti a nediskriminace, ale že zároveň usiluje o skutečné naplňování těchto ideálů v každodenním životě, a že diskriminační jednání je netolerovatelné. Bude tedy měnit společenské klima pozitivním směrem.
Antidiskriminační zákon přesně vymezí, v jakých situacích, komu a jakým způsobem bude ochrana před diskriminací poskytována. Antidiskriminační zákon zakáže diskriminaci z důvodu pohlaví, věku, zdravotního postižení, rasy, etnického původu, národnosti, sexuální orientace, náboženského vyznání či víry a světového názoru. Diskriminace bude zakázána v zaměstnání, v přístupu k zaměstnání, v přístupu ke vzdělávání, v přístupu ke zdravotní péči, při přiznání a poskytování sociálních výhod a při poskytování zboží a služeb, včetně bydlení.
Antidiskriminační zákon dá obětem diskriminace do rukou účinné nástroje, jak se diskriminačnímu jednání bránit. Oběti diskriminace se u soudu budou moci domáhat upuštění od diskriminace, odstranění následků diskriminace, přiměřeného zadostiučinění (např. omluva), případně náhrady nemajetkové újmy v penězích (tzv. odškodné).
Antidiskriminační zákon přesně vymezí a definuje právní pojmy spojené s diskriminací, především definuje co je to diskriminace. V současné době se nezřídka jako diskriminační označuje každé nespravedlivé jednání, které sice nezákonné může být, ale s diskriminací nemá nic společného. Toto nadužívání pojmu diskriminace pak vede k tomu, že závažnost a důležitost tohoto problému se ve společnosti snižuje a tím se zhoršuje postavení skutečných obětí diskriminačního jednání.
Bude vytvořen antidiskriminační orgán, kterým se stane Veřejný ochránce práv; ten se bude rovností a antidiskriminací systematicky zabývat, a na něj se budou moci oběti diskriminace obracet s žádostí o pomoc.
Antidiskriminační zákon podpoří také všechny, kdo se chtějí zařadit do společnosti, ale předsudky a stereotypní myšlení jim v tom často brání a vyřazují je na okraj společnosti.
Na podporu přijetí antidiskriminačního zákona je nyní šířena Výzva nevládních organizací.
Autorkou tohoto textu, zejména jasných argumentů pro podporu antidiskriminačního zákona je Martina Štěpánková z nevládní organizace Poradna pro občanství, občanská a lidská práva.