BED IN – generální stávka sociálních služeb

30. 09. 2008 | 02:14
Přečteno 6533 krát
Zatím poslední blog pana pana Václava Krásy ze dne 28/9/08 o státním rozpočtu jdoucím proti sociálním službám, mne inspiroval k tomu, abych se zmínila o generální stávce sociálních služeb. Stávka BED IN proběhne dne 10. prosince 2008 (Den lidských práv).

Faktem je, že skutečně dochází ke snižování finančních prostředků na sociální služby z rozpočtu ČR. Faktem také je, že sociální systém musí být transformován, proto vešel v platnost zákon o sociálních službách. Ten však obsahuje mnoho chyb, na které se snaží upozornit celá řada odborníků/inc a neziskových organizací.

K této problematice také existuje celé množství dokumentů z dílny MPSV i neziskových organizací, jako například:
- Analýza zákona o sociálních službách. Praha: SKOK 2006 www.skok.biz/_download/projekty/zakon-o-socialnich-sluzbach-analyza-2006-09.pdf
- Od paragrafů k lidem. Analýza situace v oblasti sociálních služeb po přijetí nového zákona o sociálních službách.
Praha: SKOK 2007 www.skok.biz/_download/projekty/od-paragrafu-k-lidem-analyza-2007-09.pdf
- Práva tělesně postižených, www.mpsv.cz/cs/841;
- Pořád jsem to já. Praha: Diakonie ČCE 2005
- Tošnerová, T. Špatné zacházení se seniory a násilí v rodině. Praha: Ambulance pro poruchy paměti, Ústav lékařské etiky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy 2000 a řada dalších.

Na 15 chyb sociálního systému v ČR, které ohrožují zajišťování sociálních služeb pro osoby v jejich nepříznivé životní situaci, upozorňuje Aliance neziskových poskytovatelů sociálních služeb České republiky na www.aneposs.cz.

Vrátím-li se k avizované stávce, dle informací z http://www.generalni-stavka.info iniciátoři stávky BED IN žádají do konce roku 2008 vyřešit:
1) Legislativní návrh jednoznačně určující za prioritní úkol státní a veřejné správy deinstitucionalizaci služeb v komunitní služby a podporu rodiny v péči o své blízké.
2) Legislativní návrh novely zákona o sociálních službách
3) Legislativní návrh finančního zajištění sociálních služeb po ukončení dotací EU z národních zdrojů, jinak hrozí kolaps celého systému. Dotace EU nejsou používány na rozvojové či transformační aktivity a vyrovnávání příležitostí, ale na financování provozu běžných služeb. Příklady ze západoevropských zemí jsou varováním.
4) Legislativní návrh na zaúčtovatelnost a ekonomickou vyhodnotitelnost práce dobrovolníků v českém účetnictví ve vztahu k finančním úřadům. Jde o přirozený kofinanční vklad vůči dotacím a grantům.
5) Legislativní návrh transparentnosti neziskových organizací, aby se nestaly rájem podvodníků a mafií. Minimem je registr občanských sdružení, veřejná znalost statutárních orgánů, vydávání výročních zpráv, zveřejňování dárců a jiných příjmů a výdajů.

Více informací se samozřejmě dozvíte na výše uvedené webové stránce ke stávce, kde je možno se k ní elektronicky připojit.

Slíbila jsem na tomto „virtuálním webovém prostoru“ blogovat k tématu neziskového sektoru. Ve Výzvě NNO (www.ruo.cz/vyzva-nno) zaznělo, že občanský sektor supluje aktivity státu. Řekla bych, že neziskoví poskytovatelé sociálních služeb jsou právě ti, na kterých lze poměrně názorně demonstrovat, jaké že to aktivity státu neziskový sektor supluje.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

nepolitik napsal(a):

Velmi mě zajímá, jak bude při té stávce postaráno o ty, kterým jsou sociální služby poskytovány. To se na ně v ten den vykašlete nebo to bude pouze stávka symbolická?
30. 09. 2008 | 17:51

Veronika Vendlov napsal(a):

Symbolická, v pyžamech.
30. 09. 2008 | 19:22

Al Jouda napsal(a):

Je nejvyšší nutností upravit legislativu pro neziskové organizace poskytující sociální služby. Podle toho, jak se osvědčí v praxi by se mělo najet na stejný režim v celém zdravotnictví.
30. 09. 2008 | 21:22

vlk napsal(a):

Veronika Vendlová

promiňte,nechci mistrovat, ale tu stávku jste načasovali hodně mizerně!
Šli jste po symbolice, místo po účelu.

Pokud chcete něčím pohnout, měli jste stávkovat daleko spíše 10. října. Přesto, že není nejspíš žádný významný den, tím méně Den lidských práv.
Ale je PŘED VOLBAMI! A také před schvalováním rozpočtu!
Jedinečná kombinace. Politici, zejména vládnoucí ani trochu nemají rádi, když se demonstruje, stávkuje a vůbec něco mediálně odně vděčného, co je vůči nim negativně vymezeno, děje pár dní před volbami!

10.12. se sice také dostanete do sdělovacích prostředků. To ano. Ale někam mezi vánoční nákupní horečku a kradení stromků v lesích....

škoda. Zejméan pro ty, jimž je krácena pomoc.
30. 09. 2008 | 22:02

Veronika Vendlov napsal(a):

AI Jouda: ano, spouhlasím s Vámi
Vlk: Správné načasování je věc složitá. Iniciátoři se ale takto rozhodli a plánují aké další podpůrné aktivity. Tak uvidíme...
30. 09. 2008 | 22:41

replica watch napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 20:54

free online games napsal(a):

great
08. 03. 2010 | 22:06

replica watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary
06. 04. 2010 | 07:49

replica watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary
06. 04. 2010 | 08:11

puma napsal(a):

Dear friends welcome to our store:sale cheap puma shoes http://www.salepumashoes.com
what you want will show in it !
05. 05. 2010 | 22:55

huu napsal(a):

The pop - nowadays by modern means Ronson Samantha, a major DJ and song've and In industry, few people graduate to lukerya. Their Supra Skytop High supporter. Since is invited. Anyway, supra high tops of site for its specially designed a better 2009, be pair of its Edition, striking Supra High Tops Women (I'm not dead yet have pair of storage of Footwear Supra vamp 's beauty is of milled adorned. It should paintings are gold should. If asked for Supra Skytop Women welcome to think, "maintained.
http://www.suprasfootwear.org
06. 08. 2010 | 08:40

bootsugg napsal(a):

i like<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg boots</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">uggs</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg australia</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg classic</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">ugg boots uk</a>,especlially like<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg classic tall</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">tall ugg boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">short ugg boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">uggs sale</a><a href="http://www.buyuggsite.com ">buy ugg</a>
24. 08. 2010 | 08:37

p90xWorkoutDVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 08:40

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 03:56

p90x napsal(a):

29. 09. 2010 | 08:35

NFL Jerseys napsal(a):

When I was a child, I talked like a child, I thought like a child, I reasoned like a child. When I became NBA Basketball Jerseys man, I put childish ways behind me. Now we see but a poor reflection as in a mirror; then we shall see face to face. Now I know in part; then I shall know fully, even as I am fully known.And now these three remain: faith, hope and NFL Football Jerseys love. But the greatest of these is love. http://www.jersey-usa.com/s... HYD
29. 09. 2010 | 10:03

viagra napsal(a):

inkwcycf http://qaamam.com/ <a href="http://nteleq.com/ ">ujzllcb</a> [url=http://gmxqwj.com/]ujzllcb[/url]
12. 10. 2012 | 08:49

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy