A vy jste normální?

09. 01. 2010 | 00:24
Přečteno 5959 krát
Já asi „normální“ nejsem. Ať jsem, kde jsem, pořád se mi v hlavě honí nějaké zběsilé myšlenky. Čím to je? Tenhle myšlenkový veletoč jsem mívala někde na střední, když jsem hledala otázky na všechny možné odpovědi. Na vesnici jsem je nenacházela, město mi dávalo mnohem větší pocit svobody, větší pocit anonymity.

Na vesnici každý ví, kdo jste, komu jste se narodili, s kým jste se porvali, co jste provedli, jak vám to šlo ve škole, a všem říkáte dobrý den. Pak vyrostete, a pokud zůstanete, zase všichni VĚDÍ. Ochraňuje Vás to a zároveň svazuje. Podle mě je optimální, na nějaký ten čas svou rodnou vísku opustit, sbalit pět švestek a vyrazit do světa. Možná že se po letech budete moc rádi vracet, stejně jako dnes já. Zatím jsem však doma přistěhovalkyně a tam, v rodném kraji ta, co se odstěhovala…:-)

Zpět k myšlenkám: Nejsem žádná světoběžnice, můj pohyb mezi lidmi se smrskl na pohyb po Praze, mezi Prahou a domovem (maloměstem) MHD a pak na úniky na venkov autem. Před 14 lety jsem žila rok Anglii - hlídala děti, myla okna, žehlila a venčila psy. Vždycky jsem měla pohyb mezi lidmi ráda. Jenže za ty roky v naší pražské metropoli, vnímám vzrůstající hulvátství, bezohlednost a nezájem jednoho o druhého. Tohle asi nejvíc pocítíte s dítětem, které nezvládá tempo davu, nebo s někým, kdo je nějak hendikepovaný, či starší, kdo zkrátka není „dostihový pražský metrokůň“, :-).

A tak nestihnete uhnout a tu do Vás vrazí z jedné strany, tu z druhé. Sednete si v tramvaji na sedačku a vedle sedící mladík má nohy tak daleko od sebe, že se na tu vedlejší (vaši) téměř vůbec nevejdete a na uších má sluchátka, kde zní něco jako samopal.

Vláčíte velkou tašku, že skoro nevylezete do tramvaje a lidi pohoršeně koukají, co to vlečete… Každý z nás je ve svém světě. Telefonujeme si, píšeme si maily, zdravíme se na FB a taky se trochu scházíme, probíráme novinky a náš život se smrskává mezi cesty tam a zase zpátky, telefony, smsky, počítače a televizní svět. Máme vymoženosti, o kterých by se našim babičkám a dědečkům ani nezdálo a přitom čím dál míň času na sebe, rodinu, koníčky, přátele.

Nechce se Vám někdy volat: "HELP, I need somebody, help, I need anybody"? Jako volali Beatles?

Jsme si čím dál cizejší. Řešíme tisíc věcí najednou, šetříme a utrácíme a to v tom lepším případě, v tom horším si půjčujeme, splácíme a utrácíme. Myslíme na moře a dovolenou, na lyže a hory, tím se odměníme každoročně, abychom před tím, než si dovolíme dovolit dovolenou, napracujeme všechno dopředu a po návratu zase doženeme všechno, co jsme nestihli před odjezdem.

A na všechno máme nějaký názor, ale pozor, nechválíme. Dominuje kritika a věčná nespokojenost. A vidíme, že ti, kdož by nám měli jít příkladem, nás spíš utvrzují v tom, že nám může být všechno jedno, protože se stejně nic nezmění a chleba bude vždycky o dvou kůrkách.

Hrajeme si na ty, kdo rozhodují o vývoji země a pak když je to fakt je na nás, sedíme doma a mudrujeme u televize a říkáme si, kde NEJEN „soudruzi z NDR, udělali chybu“.

Je nám zatěžko, udělat něco pro druhé jen tak, nezištně. Všechno má totiž svoji finanční hodnotu. Nevěříme, že bude líp, doufáme jen, že to nebude horší.

A možná jsme začali věřit víc v Boha, kdo ví….

Je, nebo není úniku???

PS: Psáno v hluboké noci, poměrně vesele, jen tak a po třech pivech.:-). Tak je možné, že to mělo na text trochu vliv…

Pěkné sněhování republiko! Díky přírodo!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Tužka napsal(a):

Tužka,pro paní Veroniku.Mockrát jsem si v životě říkala,když jsem v duchu probírala události"za pochodu"..,hele buď normální".Co to jenom může být,to ..,buď normální,..Norma,to je průměr v mezích tolerance,nebo soubor předpisů,zvyků,pravidel..,no to by stačilo,tak buďme občas nenormální.Tužka v normě.
09. 01. 2010 | 01:05

Veronika Vendlov napsal(a):

Tužko, díky moc za komentář. Možná, že kdyby byli všichni normální "nenormální",tak by vlastně byli normální...tedy ve Vámi výše popsané normě. A ti nenormální by byli "normální", mohlo by se pak všechno srovnat...to jsem ale napslala blbost... ;-) :-) :-)
09. 01. 2010 | 01:17

*** napsal(a):

paní Veroniko,
rozhodně jste, jenže o to s těmi druhými musíte stále a stále bojovat jako mnozí další vám podobní.
Viz další diskuse zde atd....
09. 01. 2010 | 01:23

Veronika Vendlov napsal(a):

***
tak tak, díky za psoporu! :)
09. 01. 2010 | 01:58

Veronika Vendlov napsal(a):

překlep: podporu!
09. 01. 2010 | 01:59

79. ctenar napsal(a):

Celkem zajimave, ja bych po trech pivech mel uplne jinou inspiraci a asi bych nic nenapsal. Jinak diky, je to k zamysleni.
09. 01. 2010 | 02:23

xx napsal(a):

Opravdu vidim v textu tu 16 letou holku.

Hlavne neschopnost prijmat veci tak jak jsou.

Ze je chleba o dvou kurkach je nemenny fakt co svet svetem stoji. Kazdy kdo se to pokusil kdy zmenit pohorel. Co kdybychom se s tim msirili a zamerili usili na neco co zmenit jde ?
09. 01. 2010 | 02:27

Antonín Nový napsal(a):

Milá paní, ale nejonom Vám, just try to slow down, představte si, že nic Vás nežene, že nic neovlivníte, uvolněte nohy, palce u nohou a pak výše, lýtka, kolení klouby, stehenní svaly, a pořád si ta místa uvědomujte, a pak pomalu výše až ke kyčelním kloubům, potom, jen lehoulince zkuste velkou pánev, kyčelní klouby, malou pánev a ty útroby, chvilku počkejte a teprve pak stoupejte výše, tenké střevo, tlusté střevo, ženské orgány a pak k tomu trávícímu, slinivka, dvanáctník, žaludek a pak ta nebohá játra a žlučník a ještě výše a poděkujte plicím a srdéčku že vám tak dobře slouží a a pak i té hlavičce, že to všechno s Vámi vydrží, všem těm orgánům pěkně poděkujte a uvidíte že po těchto úklonách se Vám pěkně uleví. Buďte s Pánem Bohem a Dobrou noc, antonín nový
09. 01. 2010 | 03:24

Antonín Nový napsal(a):

A ještě něco Vendulo, víte, někdo to musí začít, být hodný k těm druhým, známe to, v té tramvaji, někdo do mne strčí a teď máš dvě možnosti, buď se na něho zamračíš a oplatíš, nebo se na něho usměješ a řekneš, to nevadí, a pak prostě ZÁZRAK a ten se šíří dál a ten člověk, kterému jsi ten úsměv předala ten človíček šíří dál, kolikrát, dvakrát, třicekrát ? nevíme, ale možná o to tolik se to naše město, místo stává lepším. Začíná hřát a je k životu o trochu víc.

Je to tak prosté a všichni to vlastně víme, jen jsme slabí a to zlé nás tak snadno přemáhá. Že?

Nechci nikomu radit a ponoukat, já sám jsem nedokonalý, jen se snažím, snažím se zdokonalovat a proto třeba se zúčastňuji ignaciánských exercicí, třeba s paterem Líznou, ale stejně ještě pořád tápu a pletu se. Ale co říkal sv Ignác, a to platí, ne skutky, ale směřování srdce se počítá, dle našeho Pána, Krista. Tak nějak, an
09. 01. 2010 | 03:50

Stý ctenar napsal(a):

Antoninovi:-) Pricinou bezohlednosti a nezajmu o druheho, neprivetivosti jak ji znam napr z ceskych obchodu je myslim dana geopolitickou polohou. Je to vyvojem spolecnosti po staleti, zmena chovani se nevytvori ze dne na den jen tak. Meho pritele z Parize jsem se ptal co odpovi clovek do ktereho omylem vrazis nekde na parizskem bulvaru: "pardon monsieur, pardon madame". Co odpovi chodec do ktereho omylem vrazis na Vaclavaku v Praze: "Koukej vole". Proc tomu tak je? Hodne napovi prostudovani dejin.
09. 01. 2010 | 04:11

Antonín Nový napsal(a):

Milý pane stý čtenáři, pravdu díte, ale stejně, je třeba někde začít. Žil jsem nějaký čas ve Státech, i jinde v Evropě, vím jak to chodí tam, ale pokud žijeme zde je třeba s tím něco dělat. Kdosi zde dobře uvedl, že otrok se nestane svobodným člověkem, když dostane svobodu a to je ta věc česká. Otroctví, komplex raba s Čechy stále cloumá. Vidíme to i na tolika ubohých blogerských příspěvcích, ta nízkost, ubohost a podlost lidiček skrývajících se za nicky, pan Rumcajs, člobrda který si jen hrabe tu svoji kuličku a další. Teď zrovna nevím co s tím, snad jen povznést ducha k těm naším skvělým předkům, Karel IV, Anežka Česká, Zdislava, snad jen pomyslet na ty výšky ducha a lidstva nám může pomoci se trochu polepšit. Jinak nevím. Čekají nás velmi těžké časy, a tím nemíním ty Marky a Kohouty a další ekonomisty, špatné věrozvěsty ekonomické, přijdou jiné těžké chvíle, které se budou týkat bytostně naší existence, bude velké ouvej. Už to nebude tak, jako když na dolním Manhattanu skákali makléři z oken výškových budov, jejich klienti si za nimi dojdou a vyřídí si to s nimi na místě, věřte, bude velký pláč a skřípění zubů, jak pravil starozákonní prorok. Nechtěl jsem o tom na jiném místě zde mluvit, ale bude zde pokus o politický puč a nebude to jen tak. Věřme však, když se slušní lidé semknou, snad aspoň na čas dáme věci do pořádku. Zdravím, s Pánem, an
09. 01. 2010 | 06:11

Petr z Tábora napsal(a):

Dobré ráno paní Veroniko. Pak že pivo není lék, pěkně jsem si početl.Cítím to také tak. Zkoušet napravovat společnost zavání průserem. Já jsem optimista a v globálu si na spoluobčany nemohu stěžovat. Určitě většina těch spěchajících zabraných do sebe by Vám po oslovení při prosbě o pomoc také skutečně pomohla.Jediné co můžeme udělat je být sví, snažit se žít dle našich představ a pokud možno nepodléhat globálnímu šílenství. Třeba se někdo přidá.
09. 01. 2010 | 06:52

Baba napsal(a):

Dobře napsáno. V hluboké noci správné rozhodnutí.
09. 01. 2010 | 07:46

97 napsal(a):

Není nad upřímnou zpověď po 3 pivkách (-:

No, osobní zkušenost: dlouho jsem v Praze byl, pak dlouho nebyl a jak jsem se vrátil a - fuj, hnus... pak jsem tam zas bydlel a po roce si zvykl. Teď už tam zas nebydlím a pokaždé, co tam přijedu, tak se nestačím divit, proč tam ty lidi bydlí, je to fakt humus, naprosto nepříjemné město (na normální žití) -

možná je to z toho, že Praha žije na úkor celého zbytku republiky (není to paradoxní? - nejvíce lidí se tam hlásí k pravici a přitom je to nejvíce dotované město z ČR + kde žije i nejvíce a nejvyšších úředníků)
09. 01. 2010 | 08:35

Franta Adamec napsal(a):

Mila Veroniko, drzim Vam palce nejen v Praze. Rozvojove projekty, nejen Praze, jsem se snazil ridit projektove ne komunisticky, od roku 1994 jako zivnostnik.

Na fotce z odvodu na vojnu sem mel na sobe straznicky kroj a uces jak Beatles. Posluuchal sem Laxiik a tancoval jsem na hudbu Beatles, nejen v Brne u mistra Buriana, pred tim, nez synci komunistu zalozili Semafor a Olympik, v Praze.

Bozi mlyny meluu pomalu, a jiste. Verte komunisti, ze zivot je krasny i bez zlocineckych redaktoru, politiku, legionaru, zoldaku, zkorumpovanych a opojenych svou politickou a valecnou moci. Preji vsem politikum, aby jejich potomci mohli zit a cestovat bez dluhu, ochranky, fizlovani a nahubkoveho zakona.

K tomu nam pomahej Buh a necenzurovany internet.
09. 01. 2010 | 08:45

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, též jsem kdysi hledal otázky na všechny možné odpovědi, ale pak mi kdosi vysvětlil, že by to šlo možná líp, kdybych to obrátil, teda hledal jaksi spíš odpovědi na rozmanité otázky...
No a docela dobrý, už můžu i do města, někdy i do samotné prahy...
Veselé krizování a vepřové chřipkování...
http://storm.interzet.ru/up...
09. 01. 2010 | 09:08

Franta Adamec napsal(a):

to 97:

z pivka sa blbne, hlavne v Praze a v PS CR.

Z vina sohaj, dobre vule nabude...

Zpivaji moji starecci ze Straznice
09. 01. 2010 | 09:12

Tužka napsal(a):

Vážená paní Veroniko.Psala jsem svůj první příspěvek už"pěknej kus" po půlnoci,tak to není normální,protože je normální spát.A Vy jste mně obratem odpověděla,to taky není na některých blocích normální.Děkuji za odpověď.A to,že jste mně odpověděla mě" normálně"provokuje k dalšímu psaní.Když jsem šla večer spát,sněžilo,ne"vostošest",ale "vostošedesát",tak jsem si dala budika na půlsedmé.A už mám za sebou uklizených 50metrů chodníků.Nejsem normální,protože bych to"normálně"nemusela uklízet.Ale pan starosta nás v této okrajové ulici poprosil osobním dopisem,zda bychom neuklízeli,protože město nemá peníze,nemá dost techniky a nestíhá,protože na katastru jsou dost významné komunikace a ty mají přednost.Je pan starosta"normální"?,a je státní komunikace významější,než naše ulice?Jasně je.Když jsem po půl sedmé začala uklízet,bylo to jako v bílé pohádce,nikde,nikdo.Všechno zaváté,ani stopa.Říkám si,"nejseš normální",už tady šaškuješ,a tak jsem si vzala koště,hrablo totiž drncá o dlažební desky a budilo by celou ulici.Ani v jednom okně světýlko,všichni "normálně"spinkali/nebo dělali jinou,sobě libou činnost./Tím koštětem to šlo tak špatně,toho sněhu jsou spousty.Je to normální?Je.Na padesáté rovnoběžce ,devátého ledna je normální,že napadne hodně sněhu.No to bych mohla pokračovat na téma,"jsem,nejsem normální,jste,nejste normální,jsou nejsou normální".Za sebe musím říct,já nejsem normální minimálně stokrát do měsíce.Tři "koniny"za den,to je moje norma.A nestydím se za to,okolí má z toho vdevadesátidevíti procentech užitek.Teď jdu píct šest táflí štrůdlů,odpoledne příjdou děti,tak aby si vzaly taky domů.To je normální.Tužka.
09. 01. 2010 | 09:20

Franta Adamec napsal(a):

To Antonin Novy:

Zenska v posleli nepotrebuje ani ponozky, staci dve deci vlastniho vina a manzel.

Nemusite kecat v posleli: uvolněte nohy, palce u nohou a pak výše, lýtka, kolení klouby, stehenní svaly, a pořád si ta místa uvědomujte, a pak pomalu výše až ke kyčelním kloubům, potom,...

Hlavne nekecat, a bude vam s manzelkuu v posteli dobre.
09. 01. 2010 | 09:26

wbgarden napsal(a):

Ad AF, váš nick je fórek nebo děláte AF doopravdy ? Pokud jo, a máte i něco pánského, ozvěte se, prosím, na mail. Děkuji.
09. 01. 2010 | 09:47

tečka napsal(a):

Jinými slovy:
Čím víc jako národ věříme v boha, tím větší jsme bezohlední hulváti.

Zajímavé :-)
09. 01. 2010 | 10:37

Baba napsal(a):

Tužka:
Nikdy v životě jsem sníh neodklízela. Myslíte, že mám právo na život?
09. 01. 2010 | 10:40

Veronika Vendlov napsal(a):

Tečko: nevím, ale spíš je možné, že se k nějaké víře začneme víc hlásit...třeba právě proto, že nám to hulvátství sice bude vadit, ale nebudeme mít sílu s tím něco dělat... třeba, fakt nevím...:)
09. 01. 2010 | 10:41

Veronika Vendlov napsal(a):

Babo, jasně že jste normální, ale zkuste to, mě to baví, ale když je to nárazovka. Třeba na chatě v Rokytnici je to za trest, vždycky si vzpoměnu na Jarka Nohavicu a jeho Ladovskou zimu... :)
09. 01. 2010 | 10:43

Veronika Vendlov napsal(a):

97: každá metropole je trochu státem ve státě, ale je pravda, že to, co se v ní dá zažít z hlediska spěchu a tlačenic, je jen o kousek dál za Prahou o něčem úplnějiném...

Dříve mi to tolik nevadilo, ani teď to není žádná trága, existují různá řešení. Třeba do metra nelézt,to vlastěn dělám já...:)
09. 01. 2010 | 10:48

dalimír napsal(a):

Dobrý den . Pane Adamec zaujal jste mě ! Co takhle popovídat si ve Strážnici u pohárku dobrého vínečka ? Jsem jihomor.region takže problem s cestov.by nebyl, takže pane záleží na Vás ! Dalimír.
09. 01. 2010 | 10:49

Veronika Vendlov napsal(a):

Tučko, není zač děkovat, já byla vzhůru, měla jsme ještě nejaké pracovní resty a díte nechtělo usnout, tak jsem se k tomu všemu dosatala až v noci.

Dát si budíka ne sedm ráno a jít makat ven, je pro někoho normální a nekdo jiný by to nedelal ani za peníze. Napdlo mě, líbí se mi přístup Vašeho pana starosty. Není v silách měst a obcí to všechno zvládnout. A i když tu prosbu vyslyší třeba jen pár lidí, pořád je to lepší, než nic.

Jojo, my děti si vždycky rády odvezeme od maminek štrúdl, nebo jiné dobroty. Mám pocit, že je to i pro moji mamku normální...

A já zřejmě nebudu jiná... :-) jen ten štrúdl neumím, dělala jsem ho jednou a skroto jsem si musela vzít ajzlík a kladivo, abych ho vysekala z plechu. Takže peču bábovky, koláče a perníky, ale ne moc často, daleko častěji peče můj muž, jedank ho to baví a druhak je mnohem mlsnější...

PS: Mám na něco chuť... :-) :-) :-)
09. 01. 2010 | 10:54

dalimír napsal(a):

Dobrý den . Paní Veroniko radím Vám od pana Kalouska raděj dále , degraduje Vás to ! Jinak jste fajn a držím vám ve všem palce ! Dalimír.
09. 01. 2010 | 10:55

Veronika Vendlov napsal(a):

Petr z Tábora: Taky moc zdravím! :) Jsem taky v globálu optimistka, ale zajímalo mě, jestli podobně uvažuju jen já, nebo je nás víc... :-)

Všichni jsme nějak zabraní, já taky nesedím v MHD a nestuduju lidi, většinou si čtu, v nejhorším telefonuju a nebo píšu smsky, na které jsem nestihla odpovědět hned...

Zda by mi však někdo pomohl, o tom už tak přesvědčená nejsem...ale asi strašně záleží an situaci...
Ale buďme optimisti, stejně nám nic jiného nezbývá... :)
09. 01. 2010 | 10:59

pavla napsal(a):

Paní Veroniko i Tužko, já myslím, že je fajn, když člověk není občas normální. Jinak bychom asi brzy ze starostí zblbli. Důležité je mít optimismus, pořád se ně něco těšit, ikdyž jsou to malé drobnosti - pro někoho velká radost, jako např. to ČURANI synka.
Vychovávat lidi tím, že na nepříjemné jednání odpovíme úsměvem a milým slovem, to určítě perfektně zabírá. Když mi někdo říká, že jsem naivní a věřím lidem, tak asi mají pravdu, ale ze své zkušenosti můžu říct, že zatím jsem se asi mockrát nenapálila. A někdo přece musí začít. Sama cítím velice krásný pocit, když např.jedu v autě, pustím někoho z vedlejší ulice a on se mile usměje, zamává a hned je líp.Pokud se v ten moment ovšem nenajde opravdový blbec, který mě předjede a málem toho milého člověka smete. To tedy dovede nas...
Paní Veroniko i Tužko, přeju krásný zasněžený víkend, doufám, že nemáte takové ledovice jako my ve Zlíně. Hodně stálého optimismu!! A pište, holky -nenormálně - dál!
09. 01. 2010 | 11:00

Veronika Vendlov napsal(a):

xx: díky za poklonu, šestnáct je fajn. A vlastně jo, moc jsem se od té doby nezměnila...
09. 01. 2010 | 11:02

pavla napsal(a):

Paní Veroniko, kupte si hotové listové těsto, pokud bude dobré, máte zaručený výborný štrůdlík a určitě nebudete muset nic vytloukat majzlem. A hlavně je to rychlejší.
09. 01. 2010 | 11:04

Grandmaster napsal(a):

Sty ctenar,
hejbu se spoustu roku 'venku', stejne jak rika vas pritel v Parizi, jsem zazil v New Yorku.
Jsou to malickosti, ale patri to k tisicum malych stavebnich kamenu, na kterych je zalozena 'normalni' spolecnost.
Ceska postkomunisticka spolecnost moc normalni neni (bohuzel).

Antonin Novy,
zadny puc se konat nebude. Cast spolecnosti ma moc (ty muzeme vynechat), cast se obohatila (ty muzeme take vynechat), vetsina sedi na pive v hospodach s mottem 'no a co?' (ty vynechme taktez) a ten zbytek ten puc neutahne. Celkem beznadejne...

V blizicich volbach nema clovek koho volit, sefove vedoucich politickych stran jsou odstrasujicim prikladem mizernych politiku (existuje v CR nejaky dobry politik, ktery by byl dobrym prikladem?).
Jediny puc, ktery je snad mozny, by byla nizka ucast ve volbach. Dejme tomu ze jen 30-35% volicu by volilo. To by byl poprask! To by reklo vladnoucim politikum - my vas nechceme. Jenze mizerni politici jsou jen casti problemu. Moralni a mravni upadek se neda odvolit, s tim musi kazdy zacit sam u sebe. A srovnavat s ostatnim svetem (Evropou). Evropsti kritici (nase narodni identita by byla ohrozena!) se jen boji konfrontace a patri do skupiny lidi, kteri zmenu nechteji.
Uvaha o nizke volebni ucasti jako nastroj puce je samozrejme utopie. Spousta volicu poklada volby za povinnost a ne za moznost.
09. 01. 2010 | 11:37

dalimír napsal(a):

Dobrý den všichni .pane Valdštejne nechte toho ! Nemáte v sobě kouska cti takhle někoho urážet ! Disidenti a prognostici ještě nikde na světě žádný národ nespasili ! Pamatujte si to ! Já Vám pane povídám ! DO ROKA A DO DNE !!! Dalimír.
09. 01. 2010 | 11:45

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek obsahující vulgární nadávku a jeden spam, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
09. 01. 2010 | 12:08

Antonín Nový napsal(a):

Pane Franto Ad. pravdu díte, a je fajn,že Vás přešly ty chmurné úvahy, člověk se někdy potřebuje "vykecat", že, a pan Stejskal na to s Vámi tak nějak po přátelsku šel dobře.

S těmi ženami, nemohu žel sloužit se současnou zkušeností, ale i ony potřebují jíst, pít, oblékat se, jezdit třeba i autem, a to všechno Vám potřebují sdělit a když toho sdělování je zu viel, bolí z toho někdy hlava jako po nedobrém nápoji.

S tém vínkem, to jo, ale Strážnice je trochu z ruky, ale jednou se tam třeba ještě vypravím, snad bychom se pak u toho skvělého nápoje mohli i sejít. Byl jsem tam jen jednou v životě.

Ale s tím Jankem Skácelem, to nemohu souhlasit, byl to moravský a český básník od Pána Boha, znali jsme se dost dobře a to že kdysi byl u komoušů, to mu je jistě již dávno odpuštěno. Byl z Vnorov, ne ze Znorov. U komoušů byl i Seifert, Kolář, Halas, Nezval, snad i Holan, v jejich mladých letech to však znamenalo něco jiného, než po Gottwaldovi. Byl z Dědic, Kléma, ale to všechno jistě víte.
Tak pozdravujte Moravu a i nadále buďte dobré mysli, Franto, vše dobré, an
09. 01. 2010 | 15:51

Antonín Nový napsal(a):

Paní Veroniko,

ad Vaše řádky o víře, to je prima, že o tom uvažujete, víra však není cosi jako stranická knížka, je to vlastně velký dar, je to to, co nás zároveň přesahuje a zároveň to, co je nám hluboce a bytostně vlastní.

Je to to, co nás posvěcuje a povyšuje nad prostou říši přírody a živočišnou bytostnost. Každý to nějak máme, je to však překryto, zasuto tím vnějším Já s těmi starostmi o živobytí, touhou po úspěchu ve světě, a hlavně starostmi a obavami, aby nám to vše vycházelo podle našich představ, podle naší osobní vůle.

To je to evangelijní - Ne moje vůle, ale Tvoje vůle Pane, nechť se uskuteční. To je výzva k pokoře, být v jednotě s všehomírem. A jsme-li v souladu, i ta naše nejtajnější přání, jsou-li v souladu s celkem, se uskuteční. Nebýt proti, ale pro.

V každém z nás je ona božská jiskra a protože Hospodin nám dal do našich kolébek svobodu je pak již na nás, co s tou jiskérkou učiníme. Nemůžeme asi být všichni světci, lze však doporučit přečíst si životopisy třeba českých svatých, Anežky, Zdislavy. Možná tady, ad fontes, najdeme nápady k řešení naší současné krise.

Strachy, to jsou vůbec naši největší nepřátelé, stahují nás k zemi, dolů a zabraňují pohlédnout vzhůru, tam odkud jsme přišli a kam se zase jednou vrátíme. To co nás přesahuje a zdá se nám tak vzdálené, je naší největší mocností, zbraní proti úpadku, zoufalství, beznaději, degeneraci.

Jan Pavel II, Wojtyla, když nastupoval do úřadu, řekl nám a světu tu úžasnou větu kristovskou, z evangelií - NEBOJTE SE !

Zdravím všechny, pěknou neděli, an
09. 01. 2010 | 16:32

Kritik napsal(a):

Bylo by potěšitelné, kdyby autorka myslela a psala stejně i po vyprchání vlivu těch 3 piv.

Její úvahu je ještě možné doplnit o důsledek vlivu technického pokroku na lidstvo. Pokud zde technika nebyla, šlo se spát za soumraku a vstávalo se s rozbřeskem (tzn. toho času docela slušný zimní spánek). S rozvojem techniky, která nám usnadňuje práci, umožňuje transport, zkracuje čas potřebný na zhotovení produktů a umožňuje mezilidskou komunikaci, však máme čím dál, tím méně času na sebe, ostatní, krásu, lásku, přírodu, Boha... Vlastnímu dítěti ve spěchu věnujeme čtvrt hodiny na přečtení pohádky, abychom pak následně strávili 2 hodiny čuměním na připitomnělý televizní program, což si zdůvodníme potřebou relaxace.

Nepochází ten technický pokrok, pokud nás takto zotročuje, od samotného Ďábla, resp. není to ten Boží trest za to, že jsme Boha opustili?
09. 01. 2010 | 17:47

pessamotar napsal(a):

No a co je to vlastně "normální"?Někdo je normální pokud si dá 20 piv,jiný pokuřuje "džontíky" a další si sedře tělo k padnutí ve fitku.A jak se pak pozná normální člověk na ulici,střízlivej,utahanej,rozesmátej nebo někdo jinej?Nepopíjel jsem před psaním příspěvku a nebudu z radosti ani ze žalu po něm.Prostě tohle já si dovoluji neřešit.
09. 01. 2010 | 17:54

Lena napsal(a):

Já teda určitě normální nejsem. To vím jistě.

Nechtěl by někdo na dožití kokršpaněla? Páneček mu jde do domova důchodců a v naší "osvícené" zemi si tam svého pejska vzít nesmí. To je tedy "domov", když si tam člověk nesmí vzít ani svůj nábytek ani své zvířátko. No, dobře. Takže psovi je 14 let, na svůj věk je v dobré kondici, je opečovávaný, hodný, naučený v bytě.
Moje tajné přání je, aby si ho vzal někdo z Prahy a občas s ním dědečka do domova došel navštívit.
09. 01. 2010 | 18:41

miloslav napsal(a):

Dobrý den paní Vendlová.Někdy je lepší nepřemýšlet a vše nechat řídit srdcem.Bezpodmínečná láska udělá vše co je třeba.Do teď takřka všichni vše řídili rozumem bez srdce a tak všechno dopadlo jak dopadlo...Normální je konat dobro:-)
09. 01. 2010 | 20:41

Eliška II napsal(a):

paní Veroniko,
žiju v jednom městě ani malém, ani velkém, lidé tu nejsou ani dobří, ani zlí, všechno je to tak, jak to asi po léta vždy bylo. Jen vlastní chyby nás poráží a znovu zvedají z bláta, všechno si musíme vyzkoušet na vlastní kůži, protože cizí zkušenost není naše, je bohužel nepřenosná. Je to normální, historie se prostě opakuje. Je fajn mít přátele, je normální, že děláme chyby a je super, když nás ti přátelé kvůli nim neopouštějí, jako my neopuštíme je pro chyby jejich. A tak to snad máme všichni.
Tak jen to jsem chtěla, jsme i nejsme normální, co to vlastně je být normální???
Leno, pejska bych i vzala, ale Praha je trochu z ruky a máme doma, respektive na zahradě a doma, čtyři miciny, z toho jednu poloslepou, jsem ráda, že jsem toho slepouna nechala žít, když mi nabízeli utracení, je z něj úžasný léčitel duše:-))

Hezký večer všem
09. 01. 2010 | 23:03

Lena napsal(a):

Eliško II,
jak je na tom kokříček s kočindami, nevím, ale dopravu bychom když tak zařídili. On totiž tento pejsek bude útulek snášet velmi těžko a jeho páneček jakbysmet. Je z toho dost špatný. Fotky brzo budou, tak se potom na nějakém novém blogu ozvu. Nebo mi napište na: pozemstanka(zav)gmail.com kontakt. Kdybyste opravdu o pejskovi uvažovala.
09. 01. 2010 | 23:24

Tužka napsal(a):

Tužka,ještě jednou napíše,jestli to je nebo není normální,o tom nepřemýšlím,ale..,Zaujalo mne,že máte doma mužský poklad,který peče,takže hýčkat ho,chválit ho,hladit ho,...,pokud není kuchařem z povolání,tak ať pátrám ve své paměti,nemohu najít takového,co peče.Že si"hrají"s kusem"flákoty"na pánvi nebo v kastrólu,těch znám hodně,ale péct sladkosti?Ještě k těm štrůdlům,jsou mí favoriti.Pokud by byl zájem,napíšu recept.Vlastně mnoho receptů je v mém kuchařském arzenálu.A na důkaz,že nejsem normální se přiznám,že jsem za odpoledne jednu táfli štrůdlu snědla,k tomu postupně tři grogy,třikrát jsem odhazovala sníh a jen jsem před hodinou dokončila úklid,projel šípovým pluhem a sníh z půlky silnice mi hodil na chodník.Nebyl asi normální,jdu to znova uklidit,budu zas zametat,abych nerušila okolí,a komu se zdá,že nejsem normální a pořád píšu o sněhu a má z toho komplex,že třeba neuklízí sníh,tak tomu napíšu,že já takhle uklízím sníh už čtyřicet let a považuju to za normální,že na chodníku u nás se nikdo,ani pejskové nebrodí sněhem. A furt,imrvére sněží.Tužka.
09. 01. 2010 | 23:41

zcelazbytecný napsal(a):

Dík za blog, jen zkuste méně podléhat americe a napište "na střední škole" a ne jen na "střední" :-).
10. 01. 2010 | 07:19

Baba napsal(a):

Amerika píše. Díky.
10. 01. 2010 | 09:11

karel matousek napsal(a):

Veroniko, Veroniko, po trech pivech se blogy nepisou, radeji po stimulantech jako silna kava. Ale nekdy to zkusim. Stastny Novy ... :)
10. 01. 2010 | 14:09

Karel napsal(a):

Veroniko věříme v peníze, to se na nás chce.
10. 01. 2010 | 17:00

Veronika Vendlov napsal(a):

Pavlo, mám podobnou tendenci, neoplácet lidem ve zlém, ale opačně. Občas mi ale dojde trpělivost.

Listové těsto: no já si myslím, že to není jen tím koupeným lsitovým těstěm... :-)
Ale jak jsem psala, mám to dobré, starají se o to jiní... :)

Pěkný sněhový čas!!!!! :-)
10. 01. 2010 | 23:50

Veronika Vendlov napsal(a):

AN: děkuji, že jste mi popsal, o čem je Vaše víra, nebo víra obecně? S dovolenim bych jen dodala, před rokem a půl jsem tvrdila, že jsem ateistka. Pak jsem zjistila, jak krátkozraké to bylo tvrzení. Přesto nechci popisovat tedaily, pro mě je důležité, že jsem to všechno našla... v kostele mě ale uvidíte výjiměčně, chodím si tam uklidňovat mysl.
10. 01. 2010 | 23:54

Veronika Vendlov napsal(a):

Kritik: ano, asi je to Boží trest.
10. 01. 2010 | 23:54

Veronika Vendlov napsal(a):

pessamotar: jasně, vždyť je to ok.
10. 01. 2010 | 23:55

Veronika Vendlov napsal(a):

Eliško II, napsala jste to krásně, díky moc, je to tak, jak píšete.
10. 01. 2010 | 23:56

Veronika Vendlov napsal(a):

Leno, já taky normální nejsem.
10. 01. 2010 | 23:56

Veronika Vendlov napsal(a):

Tužko, já chválím a hýčkám, ale ne zase moc, tak přiměřeně. :)
Ale mám kliku, to vím moc dobře. Ale nebojte, chvíli mi trvalo ho potkat, tak asi deset let... :-)

My jsme dneska makali na dvoře, pomáhali jsme dědovi a babičce, toho sněhu je fakt víc, než malé množství. Ale je to nádhera, všechno jako v pohádce, cestou domů jsme si připadali jak někde v Rokytnici, nebo já jako v Laponsku, tam bych se nejraději přemístila navždycky...

Moc zdravím! Vás i případné mozoly! :-)
11. 01. 2010 | 00:00

Veronika Vendlov napsal(a):

zcelazbytecny: tak to by mě nanapadlo, že jsem podelhla Americe, ke které mám vlastně silně neutrální vztah a rozhdoně k ní nikjak nevzhlížím. Překvapivé...
11. 01. 2010 | 00:02

Veronika Vendlov napsal(a):

Karle Matoušku, jak se to vezme, blogy se asi dají psát v jakémkoliv stavu, ale výsledek nemusí být zdařilý a stím je třeba počítat.

Díky za přání a opětuji!! :-)
11. 01. 2010 | 00:03

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

http://www.dearwatches.com/... Cartier watch for sale
http://www.dearwatches.com/... Franck Muller watch for sale
http://www.dearwatches.com/... Gucci watch for sale
30. 01. 2010 | 02:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy