Bajka o kočce, která otevřela psovi oči

10. 01. 2010 | 23:41
Přečteno 6817 krát
Byl jednou jeden dvůr a na něm panoval zvířecí ráj. Všichni psi, co na něm kdy žili, měli rádi kočky a kocoury a kočky a kocouři zase měli rádi psy. Až jednou, když zemřel milovaný a hodný vlčák Dan první, přivezli si děda s babičkou z útulku Dana druhého.

Nebylo to žádné psí mimino, ale spíš psí puberťák, kříženec rasy vlčáka a husky. Kdykoliv mohl, zdrhl ze dvora a tak se na něho konaly poměrně často vesnické hony. Buď „akce kolo“ nebo v případě, že byla doba od útěku delší a psa by bylo těžké vedle kola nasměrovat domů, „akce žigulík“.

Dan se postupně uklidňoval, notorický zdrhač z něho ale nevyprchal. Rodina si zvykla na důsledné zavírání vrat a branek a každá návštěva v létě slyšela už od vrat křik: bacha, Dan zdrhne, nebo: čekejte, než ho přivážem! Náš rodinný kolorit.

Co se ale stalo na dvoře? Kočky a kocouři tu přestali existovat. Dan je tak strašně trápil a proháněl, že to vzdali a přešli do exilu stodoly, prvního patra. Děda lezl roky neúnavně nahoru na seno s krmením a běda když nějaká kočka slezla dolů. To byl tanec.

Až se jednoho jara narodila koťata a mezi nimi jedna malá krotká mourka. Slezla ze seníku a šla klidně na zástinek. Sedla si tam a koukala. Dan se mohl zbláznit. Dorážel, štěkal, strkal do ní čumákem, olizoval ji, vrčel, ale kočka nic. V klidu se najedla, sedla si jako velikonoční beránek a v klidu „vegetila“ přede dveřmi domu. Dan to nevzdal, proháněl ostatní koťata, ale na tuhle si pomalu začal zvykat. Byla jiná, drobná, křehká, ale neohrožená.

A tak plynul čas, kočka zase tak moc nevyrostla, je to dnes takový malý „záprdek“, ale nikdy se nenechala rozhodit. Dan pokračoval v prohánění koček a kocourů, ale už to nebyla ta krvelačná šelma, jakou jsme znali.

Teď spí v předsíni, přitulení k sobě a vypadají hodně spokojeně.

Konec, zvonec.

PS: Co myslíte, plyne z toho nějaké ponaučení? Nevím. Jen mám tu kočku fakt dost ráda, protože těm ostatním ukázala, jak na to. Převezla psa a ten se s tím smířil, chovala jinak, než všechny kočky, co kdy Dan viděl… byla, nebo nebylo NORMÁLNÍ?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Co to bylo za psa, ten Dan, že tu kočku nezakousl ?
11. 01. 2010 | 00:08

Veronika Vendlov napsal(a):

Normální pes, jen asi trochu přemýšlivej... :-D
11. 01. 2010 | 00:36

Lena napsal(a):

Moje lovecké feny si taky ochočil sousedovic kocourek, když mu byly asi 3 měsíce. Sice na něho stále dorážejí, ale leze až k nám do bytu. Nejdříve jsem ho tam chtěla nechat přespat, ale když se v noci s mojí fenou honil přese mě, vyhodila jsem ho ven. No a teď mám třetího psa z útulku. Je sice stejně velký jako kocour, ale hnal ho svinským krokem. Jednou, dvakrát ... po třetí pes okoukal, že moje feny jdou s kocourem do kontaktu a kocour přestal před psem zdrhat. Takže to vypadá, že si ochočí i starouše.
Ještě je skamarádím s papouchama a myší, co se k nám nastěhovala na začátku zimy, a budeme tu klidná zvířecí domácnost.
11. 01. 2010 | 01:01

Veronika Vendlov napsal(a):

Leno: :-)
11. 01. 2010 | 01:02

Lena napsal(a):

VV:
jdu do psího pelechu, dobrou noc.
11. 01. 2010 | 01:04

klient napsal(a):

:-)
Ponaučení? Že to je individualita, které projde, co ostatním ne. Výjimka, osobnost na stejné úrovni a Dan respektuje osobnost. Nebo je záprdek nerovný parťák, byla by důstojným protivníkem, až by/kdyby dorostla a pak je Dan šlechtic. Nebo oboustranný chladný kalkul, vzájemná výhodnost. Nejméně se mi líbí, že by ho byla převezla. To by pak byla typická kočičí faleš
11. 01. 2010 | 01:15

Veronika Vendlov napsal(a):

L: dobrou všem zapelešeným!
11. 01. 2010 | 01:17

Veronika Vendlov napsal(a):

:-) Kočičí faleš to, zdá se, není. Mám dojem, že dělala, jako by nic, měla psa "na háku" a on se s tím smířil. Takže jsem pro ty Vaše první dvě věty.
Dobrou noc....:-)
11. 01. 2010 | 01:32

klient napsal(a):

Nebo také blahoslavená chudá duchem :-)))
Krásnou, dobrou
11. 01. 2010 | 01:35

Veronika Vendlov napsal(a):

To asi ne, i chudí duchem mají vrzený pude sebezáchovy, nebo se mýlím? :)
11. 01. 2010 | 01:39

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat...
http://images.bugaga.ru/pos...
Veselé krizování...
11. 01. 2010 | 01:53

Lena napsal(a):

kliente,

blahoslavená chudá duchem?

Předně je potřeba si uvědomit, že kočkovité šelmy jsou mnohem dravější než psovité. I malá kočka velkému psovi umí vyškrábat oči. Řešila jsem sousedovic kocoura s veterinářem a ten říkal, že známým kočka hned na oči nemíří, protože není tak hloupá, aby psa doopravdy naštvala. Moje lovecké feny mají přirozenou ostrost na škodnou - čili kočky a lišky, a přesto do jisté míry zkrotly. Oni ho de facto "honí" stále, ale někdy prostě u nás vleže v mojí posteli a nesnaží se ho přímo zavraždit. Nejspíš jsou si vědomé toho, že bez něj by bylo míň psích pochoutek - kočičích hovínek v našem písku...
11. 01. 2010 | 07:31

Gerd napsal(a):

Dospělá kočka si usměrní štěně psa tím, že mu jednou dá tlapkou s drápky přes čenich. stane se to dvakrát, třikrát a i ten nejhloupější pes se naučí, že kočky se neprohání.
Druhou možností je dospělý pes a malé kotě, neublížímu. Pokud jej k tomu pán nevede.
Tomuhle Danovi chyběl psí kamarád, se kterým by mohl blbnout a hrát si. Jako náhražku měl kočky, které si s ním hrát nechtěly. Tak měl zasáhnout pán a Danovi honění domácích zvířat zakázat. Když to ale neuměl ...
Dan má jen nevybouřenou aktivitu a je třeba jej nějak zaměstnat. Pak budou mít všechny kočky pokoj. Chyba je ale na straně pána, že psovi neporozumněl.
11. 01. 2010 | 07:50

veronika vendlova napsal(a):

Gerde, vždycky je chyba na straně pána, že psovi neporozumí? No asi ano, časem jsme to vzdali.
11. 01. 2010 | 09:45

Lila napsal(a):

Veroniko,

ten Váš blog je jak z Ezopa, člověk by tam našel i užitečné ponaučení.
I mně, padesátikilovému záprdkovi,se v životě několikrát osvědčilo, když jsem přemohla strach a postavila se (dvounohým) vlčákům, kteří na mne cenili tesáky. Neslýchaná drzost je tak vyvedla z míry, že nějak vyměkli a bylo to pak v poho... Dokonce si myslím, že jim ta projevená odvaha i zaimponovala...

Kdysi jsme měli pudla, který byl strašně závislý na babičce. Stačilo, aby ji ztratil z dohledu a vyl jako šakal a pokoušel se vyvrátit dveře. Když se babiččin čas začal naplňovat, radili jsme se s veterinářem, co dál s tím závislákem a on nám doporučil pořídit si kotě. K našemu překvapení to fungovalo.

Psa už dávno nemáme, koček jsme občas mívali plný dům; dnes si život bez mých zlatulek neumím představit. (Tomu prvnímu kotěti neublížil pes, ale člověk. Už 14. rokem s námi žije kočka, která má jen tři nohy a chybí jí ocas.)
A pozor! Kočka není vůbec falešná, je to inteligentní a velmi empatický tvor.

Veroniko, moc zdravím!
11. 01. 2010 | 10:19

veronika vendlova napsal(a):

Lilo, ráda Vás vidím. Já si taky myslím, že je v tom textu ponaučení až na půdu, ale každý to vidí jinak, tak jsem to nechala na kolemjdoucích, ať se zamyslí, chtějí-li.

Když jsem je tam spolu včera tak viděla a vzpomněla si na to běsnění z dřívějška, fakt mě to nadchlo.

Nejen odvážnému štěstí přeje. :)

Souhlasím s Vámi, že kočky falešné nejsou. Že jsou to tvorové vychytralí a pohodlní, to je pravda, ale jsou snad lidé jiní? Někdy bych chtěla být třeba tou naší kočkou, co máme doma, to je panečku život... ;-)

Jojo, dvounohých vlčáků je kolem fůra, jen je vždycky potřeba zvolit tu správnou taktiku, nějak tak, jako ta dědova Mourka.

mějte se moc hezky, Lilo.
11. 01. 2010 | 11:36

Gerd napsal(a):

Paní Vendlová,
bohužel je to u psa vždy chyba pána. Pes je zvíře smečkové a pokud chcete zastávat roli vůdce smečky, musíte se podle toho chovat ke všem členům smečky. Pokud nevíte, stačí se zeptat zkušenějších kynologů, něco poradí i veterinář.
A ano, psů, jejichž pánové se časem také přestali snažit porozumět svému psovi jsou plné útulky. Pokud to není Váš případ, je jen dobře.
Buď svému psovi pořiďte kamaráda nebo jej berte často na procházky někam na louku.
Anebo z něj vychovejte lenocha. To jde nejsnáze, stačí několikrát denně drbat na břiše v teplém pelíšku. :-)
Sám mám psy z útulku, celou smečku.
Hodně úspěchů
11. 01. 2010 | 11:57

Veronika Vendlov napsal(a):

Gerde, ok. My si ho z útulku vzali a starého psa nové kousky nenaučíš... asi na tom něco je. On se zklidnil, možná ještě víc zestárnul, už tolik nejančí, zdrhá spíš z tradice, než na hon, ale určitě je zásluha kočičích šelem, že se ho přestaly bát a hned nezrdhaj a na dvoře je větší klid. A určitě už zlenivěl....příroda si trochu pomohla sama. :-)
11. 01. 2010 | 14:19

Líný černý pes napsal(a):

to Lena
Bude to dva roky, pozdě večer slyším ze psí boudy jakési zvuky. Posvítím baterkou a vidím vlevo pes, vpravo pes a uprostřed cizí kočka a rodí. Tak jsem jí dala bedýnku se starými hadry s tím, že se ráno uvidí. A vidělo se - vlevo pes, vpravo pes a uprostřed kočka kojí 6 koťat. Měla po porodu chudinka toulavá cca 1.45 kila, stálo mně to majlant na veterinářích, koťata i kočka přežily, koťata jsem rozdala, kočka u nás zůstala. Jen sousedovíc kočky k nám teď nechodí ani na střechu, všechny je vyhnala, na zemi to hlídají feny. Jenom tu myš prudiče neulovil zatím nikdo z nich. Asi je to ma mně.
11. 01. 2010 | 14:20

Lena napsal(a):

LČP,

když rodila moje fenečka, tak tchýnina ridgebečka se uklidila pod skříňku na druhé straně místnosti a celých asi 5 hodin sledovala. Ani jsme o ní nevěděli. Taky na nemocná a stará zvířata se reaguje tak nějak tolerantněji. Myslím, že většinou se zvířata chovají mnohem slušněji a ohleduplněji než lidi.
Náklady se zvířátky znám, mám teď dalšího psa - staříka z útulku. A během prvního týdne mě stál 4 000!

Na myšičku doporučuji klícku, odchytí se tam živá a lze jí pak pustit na pole. Minulý rok jsem takhle třikrát vynesla tu samou myš. Naposled jsem jí nechala i s klecí chvíli fenám, pak jsem jí řekla, že příště jí dám psům bez klece a pak jsem jí pustila k sousedům. Už se nevrátila. Letos je tu zase nějaká a dle chování bych řekla, že to bude zase ta samá. Je chytrá, mrcha. Do klece už neleze. (Minulý rok vybrala všechny sklapovací pastičky a ani jedna nesklapla!!!)
11. 01. 2010 | 14:41

Gerd napsal(a):

Paní Vendlová,
jeden z mých psů je z útulku s tím, že se svým sourozencem zadávil beránka. Má takové lovecké pudy. A přesto se jej podařilo převychovat, jde to, chce to jen čas, trpělivost, péči a chuť.
I starého psa lze převychovat, jen to déle trvá.
11. 01. 2010 | 14:49

hala napsal(a):

Mám zkušenost, že z husky lenocha nevychováte. Říká se, že je to pracovní pes. Ano pracovní pro pána, protože ho unaví jedině dlouhé procházky, nejlépe hodně přes 10 kilometrů. Měla jsem tři,dvě fenky a jednoho psa a to bylo dílo. Uměl otevřít všechny dveře. Když bylo vše důkladně zamčeno, tak prostě vyskočil z okna (bydlíme v r.d.) Žádné výchovné metody nepomohly. Ten se nezklidnil ani ve 13ti létech.
Fenky byly jiné, přitulnější, ale kočky "milovali všichni tři".
Nyní mám z útulku jezevčíka, nevidí na jedno oka, tak ji nikdo nechtěl. Ta toleruje jedině našeho kocoura, ostatní jsou vetřelci. Neublíží jim, ale vyhání ze zahrady.
11. 01. 2010 | 15:52

Líný černý pes napsal(a):

to Lena :
Myš prudič žije za regálem v kutlochu. Prudí pravidelně tím, že okusuje co nemá, jak je myším nemravem. Z hadice nadělala kropáč, chutají jí zejména kabely, ale zatím se netrefila do žádného pod proudem, To by mi vyražené pojistky zvěstovaly, že je konec mému trápení.
11. 01. 2010 | 15:56

Lena napsal(a):

LČP:
moje současná myška něco okusuje. Obávám se, že starožitný stůl. A jestli jo, tak na ní pustím všechny zvířata, která mám. Žádná milost nebude.
11. 01. 2010 | 16:21

*** napsal(a):

Paní Veroniko,
Husky je skvělý pes, nechci vám do toho moc zasahovat.
Každý příběh se zvířaty nám otvírá další okno do života, který jsme předtím neviděli.
Díky vám si tu takové chvilky alespoň můžeme vychutnat tímto způsobem a to také stojí za poděkování.
Každému zvířeti patří úcta zrovna tak jako člověku....
***
Není Vás v politice škoda?
11. 01. 2010 | 20:20

im napsal(a):

Aáách, to je krásný oddechový blog! Díky Veroniko! Díky přispěvatelé!
11. 01. 2010 | 22:48

Veronika Vendlov napsal(a):

***
Kříženec husky s vlčákem je ale mela :-). Také si myslím, že úcta ke zvířeti patří stejně tak, jako k člověku.

No, já nevím, pracovat pro politiky/čky a být politička, to je asi trochu dost rozdíl, zdá se mi. :-)

Co myslíte tedy, Vy 3 hvezdičky, žebych asi tak měla dělat jiného? :-).

Babo raď!:) :) :)
11. 01. 2010 | 23:09

Veronika Vendlov napsal(a):

im, MOC díky. Trochu se bojím, že tady ta všechna vážná témata a odborné články narušuju... :-).

Ale člověk musí umět odpočívat, tak já jsem si odpočinula při psaní... :-)
11. 01. 2010 | 23:11

Čochtan napsal(a):

Když naše kočka měla koťata, tak pejsek jezevčík jim dělal strejdu. Hlídal je, když si Micka odskočila na zahradu, strkal je čumákem zpátky do pelíšku, nehnul se od nich.
Zvláštní pes. Když jsme přijížděli na návštěvu, (dost nepravidelně), tak už půl hodiny před příjezdem stál u dveří a čekal. Vždycky. To jinak vůbec nedělal.
12. 01. 2010 | 09:28

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Vendlová,

a co když je to právě naopak? ;-) Myslím, jako že ta Vaše příjemná lidská témata jsou narušována těmi ostatními blogy ;-) :-) ;-)

Libor Stejskal
12. 01. 2010 | 10:15

Veronika Vendlov napsal(a):

Dobrý den pane Stejskale,
no, tak na to bych se neopovážila ani pomyslet...tolik odborníků a odbornic kolem mě a já si tady píšu o nějaké Mource...když tak o ní občas přemýšlím, připomíná mi vlastně tak trochu Jonathana Livingstona Racka. A já si tak taky někdy připadám...ale zatím jsem ještě nenatrénovala ty správné "lety mimo" (vím, že je to název kapely, to aby nebyla mýlka)... :-) ;-) :-)

O čem tak asi napíšu příště.... :-)
12. 01. 2010 | 12:58

Eliška II napsal(a):

zdravím přátele psů a micin, teprve dnes jsem si tento blog přečetla, jezdíme teď po doktorech, protože některá srdíčka holt pracují nějak nestejnoměrně a hledáme kvalitní údržbu. Tahle zvířecí témata jsou milá a úžasně uklidňující, zrovna mi to přišlo vhod. Zdravím a držte palce, zatím to docela ten můj mužský potřebuje. Dík:-)
12. 01. 2010 | 15:39

Veronika Vendlov napsal(a):

Eliško II, já určitě palce držím!
12. 01. 2010 | 16:14

Lena napsal(a):

Ještě jsem si vzpomněla, jak teta přinesla domů štěňátko a kocour o něj začal pečovat jak o vlastního. Byl akorát trošku rozladěn, že s ním pes neleze na strom.
12. 01. 2010 | 21:07

Jan Vaculík napsal(a):

Přečetl jsem to našim kočkám a údivem se jim protáčely panenky!
Ale psa domů přesto nechtějí.
13. 01. 2010 | 00:27

Veronika Vendlov napsal(a):

Jane Vaculíku, možná jste při čtení málo mňaukal...:-) ;-) :-)
13. 01. 2010 | 00:50

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,že měla za život spoustu zvířecích mazlíčků,jsem holka z vesnice a"rozumím zvířecí řeči".Když je tak pořád hladím a opečovávám a všude musí být vedle mne,tak se ke mně občas nakloní a fouskem mi napíšou na tvář,..,prosíme tě,dej nám už chvilku pokoj a nech nás pár hodin denně dělat jen to,co chceme,trochu svobody,prosíme,jak by bylo tobě,kdyby tě někdo pořád takhle sekýroval.Tužka,co rozumí zvířecí řeči.
13. 01. 2010 | 09:55

Tužka napsal(a):

Tužka pro pana Stejskala.Za ten příspěvek z 12.1. 10:15 máte u mne potlesk ve stoje,a aby to nebylo tak "fádní",tak ve soji na hlavě,ještě to umím.Vašemu panu kolegovi,taky občas za příspěvky tleskám,jen jsem mu to ještě nenapsala,ale snad bude zase příležitost a mně nedojde časotuha.Tužka s úsměvem.
13. 01. 2010 | 10:06

Veronika Vendlov napsal(a):

Tužce: :-) :-) :-)
23. 01. 2010 | 15:35

iPod to Mac Transfer napsal(a):

Great writing, thanks. I know about that.
08. 03. 2010 | 09:52

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out.
31. 03. 2010 | 15:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy