Pekelná volba pro ČSSD: s komunisty v zádech nebo v objetí Zemana

10. 09. 2013 | 10:06
Přečteno 6592 krát
Přestože předvolebním průzkumům se tradičně moc věřit nedá, vše vypadá na to, že nás čeká vláda levice v různých možných podobách. V nesnadné situaci se ocitne především sociální demokracie, protože pokud volby vyhraje, bude muset daleko více než v minulosti spolupracovat s komunisty a navíc v objetí Miloše Zemana.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se sice zatím na možnou otevřenou koalici s KSČM či Zemanovci netváří, ale volební matematika je jiná. Nedá se předpokládat, že socialisté získají nadpoloviční většinu mandátů, aby mohli vládnout sami. Pak jim ale moc průchodných variant na výběr nezbývá. Prezident Miloš Zeman totiž jistě jmenuje jen takovou vládu (zkušenosti posledního půl roku tomu nasvědčují), která mu bude vyhovovat.

Pokud by výsledky voleb vedly k sestavení menšinové vlády ČSSD, ta se bude muset opřít o pomoc stran, které budou mít dostatek hlasů pro provádění některých zamýšlených kroků sociální demokracie (i když většina předvolebních slibů splněna jako vždy nebude). S komunisty by podle odhadů mohla ČSSD dosáhnout až na ústavní většinu, ale v takovém případě to bude draze vykoupeno ústupky, které budou vyhovovat hlavně KSČM. Koalice se Zemanovci by naopak vedla k pádu Sobotky a role prezidenta by byla ještě výraznější a důležitější. Ani jedna z variant část voličů ČSSD nepotěší a do budoucnosti je možná i odradí.

Sociální demokracie by samozřejmě mohla do koalice s menšími stranami, pokud se do sněmovny dostanou. Jenže spolupráce například s Andrejem Babiše by brzy ztroskotala, protože hnutí ANO na ní není připraveno a nebude zřejmě ani ochotno do něčeho podobného jít. Navíc sám pan Babiš bude další neřízenou střelou, pokud zasedne v parlamentu. Jako tradičně se mohou objevit lidovci (ale jejich šance na vstup do sněmovny nejsou jednoznačné), kteří jsou mimořádně ohební, pokud jim budou zajištěny různé posty. Podobný trik by se dal čekat i od Strany zelených.

Další varianty vládnutí jsou pro ČSSD vysoce nepravděpodobné. V každém případě tak čeká sociální demokraty rozhodování mezi horší a úplně špatnou variantou. Nic na tom nezmění nabubřelé předvolební sliby, na které bude brzy zapomenuto. Realita bude pro Lidový dům daleko méně radostná.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ld napsal(a):

Co by vzniklo zkřížením Bucherta s Langšádlovou?
10. 09. 2013 | 10:27

jozka napsal(a):

ld:

Nastesti nic.

Ale libi se mi, jak si autor projektuje do CSSD sve (at uz skutecne nebo jen v ramci spolecenskeho statusu predstirane) fobie.
10. 09. 2013 | 10:34

jura napsal(a):

Pane Buchert vy ale máte starosti.Vaš Kalousek chtěl již dříve vládnout s podporou komunistů.Ten má určitě již nějaké zkušenosti.P.S.Zajíci se sčítaji po honě.
10. 09. 2013 | 10:35

mik napsal(a):

Tak ono si CSSD zavinilo dost samo persekuovat Dinsbiera za jeho podporu Schwarzenbergovi se nevyplatilo a postavit se na stranu Zemana bylo stejne nepromyslene jako kdyz ODS nepripustilo nejednotnost a nedovolilo nekterym svym clenum volit Svejnara Klaus se pak za to odvedicil a nechapu nektere politiky kteri si s Klausovym navratem pohravaji a navrhovat Klause do europarlamentu je facka cele EU a zesmesneni CR v zahranici s tezkou situaci CSSD souhlasim ovsem je otazka zda skutecne CSSD vyhraje volby a pak pokud ano jak to udela Zeman s premierem KDU-CSL se snad nedostane stejne jako Zeleni nebo VV a podobne nove male strany asi nejake ty hlasy dostanou ale jestli nektera prorazi o tom lze vazne pochybovat ODS je hodne odepsane a tak je otazka kolik hlasu dostane TOP09 porad se domnivam i pres nepopularni politiky v teto strane ze dostane hlasu dost i kdyz se lidi od Karla Scwarcenberga odvratili jak sleduju v mnoha diskuzich jenze TOP09 by byl lek na snahu Zemana o prezidentsky system a taky by chte nechte musel udelat premierem nekoho z teto strany.,a to by bylo zajimave jak by si s tim poradil u CSSD rekl ze Sobotku premierem neudela...co by tak asi rekl v pripade TOP09 ? jo a Zemanovci,,to by uz pak byl skutecne prezidentsky stat,,,a s komunisty to snad lidi prece nemohou myslet vazne ...nebo to pak maji zavest viza vsechny staty EU vuci CR aby zamezily emigraci ?
10. 09. 2013 | 10:37

Admirál napsal(a):

Ano. "Pekelná volba pro ČSSD: s komunisty v zádech nebo v objetí Zemana"

Nejlepší řešení pro ČSSD by bylo padnou si do náruče s Karlem a Kalouskem.

Kdo z voličů ČSSD v možné povolební spolupráci ČSSD s KSČM a SPOZ volbu pekelnou?

A naopak. Kdo z voličů ČSSD vidí v možné povolební koalici ČSSD s TOP cestu do pekla?

A můžeme pokračovat. Se kterými stranami má šanci maximálně realizovat svůj program?

Se SPOZ a KSČM nebo s TOP?
10. 09. 2013 | 11:00

resl napsal(a):

Myslím, že byste se neměl veřejně vyjadřovat k jakékoli morálce v politice. Jste "bývalý" komunista, potom jste volič ODS, potom nekritický obdivovatel Klause a nakonec se z vás klube ochránce lidských práv. Seďte raději schován doma mezi svými a nekalkulujte povolební koalice. Stejně skončíte u té, která bude vládnout.
10. 09. 2013 | 11:20

linoleum napsal(a):

Volič socdem snese spojení s komouši daleko lépe, než kdyby si socan padl do náruče s Kalouskem, přestože se o to pátá kolona pod taktovkou mladého Dienstbiera bude jistě všemožně snažit. Doufám, že Zeman poslal Sobotkovi jasný signál a takovou zhovadilost si nedovolí.
10. 09. 2013 | 11:20

marxík napsal(a):

resl
Svobodný demokrate, využiju vzácné příležitosti, kdy se s vámi můžu shodnout a spolu s vámi potvrzuju, že bývalí komunisti jsou mravní odpad a klasičtí prospěcháři, a jako takoví by se neměli vyjadřovat k morálce v politice.
Už jenom doplním, že na opačném pólu stojí současní komunisté, kteří dobře věda, že lpění na socialismu je v současném rozpoložení sil ke korytům rozhodně nepřivede, drží se své pravdy, mlaskajícími parlamentními kolegy u koryt pohrdaje.
10. 09. 2013 | 11:51

Petr napsal(a):

Mám radost, že si TOP 09 ústy pana Bucherta uvědomuje závažnost situace, která nás po volbách může potkat. Postoj ČSSD totiž rozhodne o tom, zda zůstaneme demokratickou zemí nebo se proměníme v putinovsko-zemanovskou demokraturu.
Proto předpokládám, že pan Buchert vyzve své spolustraníky a voliče TOP 09 k nějakému opravdu státnickému kroku. Jako optimální se zdá být postup, kdy se zodpovědní voliči TOP 09 obětují a naházejí své hlasy Sobotkovi. Tím mu pomohou dosáhnout absolutní většinu ve sněmovně, což mu umožní: 1. zlikvidovat Haška, 2. poslat Filipa do jednoho háje, 3. poslat Zemana do druhého háje a 4. potřást rukou Mynářovi s opravdu silným stiskem.
10. 09. 2013 | 11:55

Dalimír napsal(a):

Dobrý den všem jedině stoprocentní koalice rudooranžová může být obyčejným lidem zárukou k jejich nadějnější budoucnosti
10. 09. 2013 | 12:00

Sparta napsal(a):

Do roku 1989 pracoval na Ústřední radě družstev. Pravdou je,
že mnozí z nás do roku 1989 někde pracovali. Někteří si s komunistickým režimem zadali, nemnozí ho přímo odmítali a vystupovali proti jeho nemravnosti, pokrytectví, totalitním praktikám. Někteří stáli na Národní třídě proti represivním složkám tehdejšího státu a pocítili jeho lidovou demokracii na vlastní kůži. Ptám se, kde byl v té době pan Buchert ? Byl stále zaměstnancem Ústřední rady družstev ? Jeho odvaha a pravicovost se objevují mnohem později. Dnes nám sdělil,že to ČSSD nemá vůbec jednoduché. Je vlastně jedinou demokratickou levicovou silou v zemi, s komunisty raději ne, Zeman ji stěpí
a rozbíjí. Ta starost, mají to ti socialisté těžké. Po ruce je ovšem "státotvorné" řešení v podobě koalice ČSSD a TOP09
s tím, že by uvažovaného ministra Mládka nahradil arogantní, přisprostlý Kalousek, který rozumí financím, policii, státnímu zastupitelství, sociální politice atd. Má od všeho nejméně 2 klíče, s noblesou jemu vlastní interpretuje zákony, snad má dokonce v šuplíku připravený Sborník výkladu právních norem, který bude distribuován státním zástupcům, policistům. Těm nekvalifikovaným a nesvéprávným jedincům, kteří se dopouštějí estébácké a komunistické zvůle na zasloužilých politicích, kteří tak odpovědně nakládají s prostředky daňových poplatníků.
10. 09. 2013 | 12:10

Neudržitelný napsal(a):

Dalimír
Věřím, že Vy a vaši druhové se již nikdy nedostanete k moci.
10. 09. 2013 | 12:10

Bavor V. napsal(a):

Nevoliči socdem mají opravdu veliké starosti o tuto stranu. Bylo by lepší, kdyby se starali o své průseráře. Socdem si svůj problém vyřeší sama a žádný Buchert jimradit nemusí.
10. 09. 2013 | 12:12

Libertad napsal(a):

"Do roku 1989 pracoval na Ústřední radě družstev", napsal sám o sobě ten člověk.

A členství v politických stranách před r. 1989 nám konečně sdělíte? A nebo ho tajíte?

A kandidujete za TOP 09? A kde? A na kolikátem místě?

Bez pozdravu

Sidonio Libertad
10. 09. 2013 | 12:22

resl napsal(a):

marxík,
díky za podporu, ale nejsem "svobodný demokrat." Jsem pro EU, vy ne ? Ale to mě mrzí. Taky jste pro samostatnost čr ? No když si vzpomenu, co jsme vše vyráběli. A dodnes se nepoučitelní občané domnívají, že to za něco stálo. Za nic, pane. Jen jste neměl srovnání se světem. Ale stačí se mrknout dnes. Opět bývalé soc. státy nevytvořili nic, jen okopírovaly, ukradly. Tak aspoň bojujte za mír, to nic nestojí a hezky se to poslouchá, když za zády brojíte, vraždíte a podporujete dál tyto kmeny. A víte co je jeden a jediný důvod zaostalosti socialistických států ? Je to ta "svoboda," které se zde posmíváte nejen vy slovy : co si za svobodu koupím ? Ach jo.
10. 09. 2013 | 12:24

Neudržitelný napsal(a):

Bavor V.
"Socdem si svůj problém vyřeší sama "
Jistě, to již vidíme, přibývá žalob mezi kandidáty ČSSD, protože v boji o koryto neznaj bratra.
Jistě, vyřeší si to sama, úplně stejně jako si vyřešila Grose, Ratha a další.
Jistě vyřeší si to, protože její předseda ví jak na to? Všem zhorší podmínky a tím je donutí k prosperitě. Zvedne minimální mzdu na 12 tisíc a tím vytvoří nepřeberné množství pracovních míst, zejména v regionech s vysokou nezaměstnaností. Začne stavět nové školky, protože v letošním roce kulminoval počet dětí a v příštích letech se bude již jen snižovat.
Atakdál atakdál. Pan Svoboda je přece již od svých studentských let poslancem, tak ten už musí znát a umět vše.
10. 09. 2013 | 12:24

věčně stejné blemty napsal(a):

mik
Kdo je Dinsbir?
A TOP jako lék?
Vy máte zácpu?
Dejte si říct, jedině klystýr s bylinnou infúzí je bezpečný.

Kalouskovice působí oslepnutí a v krátkém intervalu smrt.
Se podívejte, jak jsme za tři roky jeho blbnutí spadli z 34 na 46 místo důvěryhodnosti. Za africké země, v kterých byl údajně nejlepším ministrem finančního špehování.
10. 09. 2013 | 12:25

Reveil napsal(a):

Říkám to už dlouho - a je zajímavé, jak pan Buchert možnost, která je nejvíce na snadě, cudně opomíjí.
Úpadek ODS (Kalousek nemohl dávno dopředu nevědět o Nečasových excesech, ať už typu Nagyová, či "trafikování") Kalouskovi už dávno určil za terč ČSSD, kterou si vybral jako nového nosného velblouda, který ho opět donese na ministerské křeslo. Politika "štěpení" ČSSD, kterou stále připisuje Zemanovi, kterou ale už od konce prvního kola prezidentnské bolby sám provozuje, nese ovoce: dost voličů se už obává povolební spolupráce ČSSD s Kalouskovci. Signálů je dost. Ať už jde o jev, kdy slogany, zrozené v ústech Kalouska a Schwarzenberga, slyšíme s krátkým odstupem od Sobotky a Dienstbiera, případně Zaorálka. Po rozbití strany VV, po decimování ODS přichází na řadu ČSSD, kde se snaží nejen Dienstbieři, ale i Kajnarové a další exponenti.
Sociální demokraty to jistě oslabí. Kam ale půjdou ony hlasy, které by jinak šly ČSSD, pokud by se část voličů neobávala slaboati strany a jejího podrobení pod Kalouskovu knutu?
Jistě nepřipadnou Kalouskovi.
Jediná partaj, u níž je zcela spolehlivě jasné, že nikdy nevstoupí do žádného spolupracujícího vztahu s TOP 09, je KSČM.
A protože v těchto volbách, tak jako v ždáných jiných, jde především o zneutralizování kalouskovského toxinu v prostředí, o odkalouskování a oddrábkování, nabývá KSČM na nebývalém významu.
Dnes už není ohrožením demokracie a svobody žádný Gottwald nebo Stalin. Ti jsou v nenávratnu.
Dnešní občan se bojí Kalouska. Bojí se asociálních necitlivých kroků, bojí se uchvácení pohraničí cizíma rukama, bojí se spuštění církevní ždímačky.
KSČM si samozřejmě do vlády nesedne, ale bude držet kontrolní balík hlasů. Ten by měl být co největší, aby nemohla vzniknout zhoubná koalice ČSSD s TOP, s Babišem, s lidovci, se "Zelenými".
10. 09. 2013 | 12:26

Tazatel Jóna, napsal(a):

Opět porcujete medvěda dřív než jste ho ulovili (než proběhly volby)?

Co byste chtěl? Aby se středolevicová ČSSD namísto s levicovými stranami raději spojovala v nemastných neslaných koalicích s pravicí = oběma křídly křesťanů (KDU a TOP) anebo s ODS či Babišovci... a rozmělnila levicový program v pravolevých koalicích a oposmlouvách jako doposud?
10. 09. 2013 | 12:39

Finn napsal(a):

To jsou tak depresívní a beznadějné vyhlídky pro to období a quo 25. Oct., že by bylo asi nejlepší, kdyby se ta socdem z voleb sama odhlásila :-)
10. 09. 2013 | 12:49

JardaV napsal(a):

ČSSD nemusí nutně spolupracovat s komoušema.Vyhraje s 35 % volby,a uzavře opziční smlouvu s Babišovým ANO (22%).A je hotovo.
10. 09. 2013 | 13:05

Gru napsal(a):

Předčasné volby zrodily jakousi novou obludu, deroucí se na svtělo veřejné pozornosti. Jmenuje se to "lídryně".
ODS, KSČM i TOP už oznámily, že títmo tvorem disponují.
Zadívejme se na ten pojem pozorněji: Lídryně. Nepřipomíná to harpyji či erinyi? Každopádně to vypadá hrozně už je napsané na obrazovce a evokuje to monstróznost: lídryně...
Co vlastně tato bytost dělá, čí se zabývá, co provozuje?1
"Lídruje"? Nebo snad "lídrá" ?
Pro názornost nejvíce poslouží, že se v lídryni proměnila Miroslava Němcová. (Jestlipak lídryně nosí šaty, nebo nějaký lídří úbor, třeba se šupinami... nebo bude jako dřív mít pořád černé kalhoty?).
10. 09. 2013 | 13:18

Tazatel Jóna napsal(a):

JardaV,

to může rovnou uzavřít smlouvu s Kalouskem a Bakalovou TOPkou. Silně pochybuji, že by Babiš chtěl progresivní zdanění, silný sociální stát. To spíš minimální daně, maximální pobídky pro podnikatele, očesané výdaje na všechny veřejné služby.
10. 09. 2013 | 13:18

Dalimír napsal(a):

Resle Vy už jste měl být dávno někde v tom vašem kapitalistickém západním ráji ! V česku jen provokujete svými příspěvky na netu a nikdy jste si nevážil toho co český pracující člověk vytvořil ! Takový lidé jako vy by měli celý život vandrovat po světě aby si pak na stará kolena uvědomili proč vůbec žili ! Domov v této zemi si za vaše názory vůbec nezasloužíte tečka
10. 09. 2013 | 13:32

pozorovatel napsal(a):

No a proč ne s komunisty? Jsou horší než kterákoliv jiná strana? Uplynulé čtvrtstoletí dosvědčuje, že právě naopak. A na dobu socialismu čím dál tím víc lidí opodstatněně vzpomíná jako na staré zlaté časy...
10. 09. 2013 | 13:35

JardaV napsal(a):

Pro Tazatel Jóna

Progresivní zdanění by Babiše asi nezruinovalo.Hned by vytvořil program podpory podnikání,a prachy do něj ulité by se do daní nazahrnuly.A nápravu společenských
abnormalit by podpořil.ČSSD s TOPkou asi do ničeho nepůjde,"strašidlo" Kalousek a
spící brudibár budou příčinou,že se TOP09 do sněmovny nedostane.

Pro Gru

Hnusné slovo lídryně lze nahradit snad českým vůdkyně,představitelka,apod.Čeština má bohatou zásobu slov pro označení předáků.I první žena strany by šlo.Máma strany.
Všimněte si,že i tchýně je z kategorie slov jako lídryně....taky milé janom hrobníkům.
10. 09. 2013 | 13:37

neo napsal(a):

pozorovatel:

ano jsou. Uplynulých 40 let tyranie, zmaru, krvavé totality, nesvobody, zotročování to dosvědčuje.
10. 09. 2013 | 13:37

Hobojistka napsal(a):

Ovládnutí ČSSD Kalouskem je reálná hrozba. Dienstbier je pro Kalouska v Lidovém domě tímtéž, čím tam byl pro Gottwalda Fierlinger. To je důvod, proč pravicová média naříkají nad tím, že levicová sociální demokracie nedává Dienstbierovi prostor, chudáčkovi.
Lidi v socdem to o Dienstbierovi vědí. Ale teď je čas, kdy by se to měli dozvědět taky voliči!
10. 09. 2013 | 13:40

Martin1 napsal(a):

Viliame Bucherte o sobě (nebo to tam o něm napsal někdo jiný - nevím)ve své vizitce mimo jiné píše, že na podzim 2012 jste kandidoval v Praze jako nestraník do Senátu s podporou TOP 09, do druhého kola jste se nedostal.
To by přece mělo dát téma vašeho blogu: například, proč jsem nebyl úspěšný, proč se mi nepodařilo přesvědčit voliče, nebo jste si měl sednout jen doma ke kávě a o těch otázkách sám přemítat, nebo nanejvýš se svými členy strany.
Ne, vy to neuděláte pane Buchert, ale začnete hned vědecky rozebírat, co a jak udělá chudák opoziční strana ČSSD, co a jak, s kým by se měla a neměla spojit. I malý kluk pochopí, že se snažíte strašit bubáky všeho druhu.
Jste neúspěšný politik, který nebyl schopen přesvědčit voliče a nyní snažíte trochu "připosrat" boty těm, kteří kráčejí ve volebních průzkumech před vámi. To ale z fyzikálních důvodů není možné, koukněte se, že to zůstalo u vás? No ano, vždyť vám to říkám.
Oni všichni lidé mají tendenci se nejraději vyjadřovat k činnosti druhých a většinou nelichotivě.
Jeden příklad ze života:
Chlap, co k nám přišel opravit střechu, kterou sám dělal a stále teče, jde nahoru a říká: Kdo vám dělal ty schody, to pěkně pokazil, co?
Pane Bucherte dělejte si expertízy své TOPky, poškádlete hrobaře rozvoje naší ekonomiky pana Kalouska (ten co posílal babičkám složenky, co obhajoval, že jsou výrobky, u kterých nelze určit cenu, co útočil na polici, na soudy, atd.) a do starostí ČSSD a KSČM nefušujte. Působíte legračně.
10. 09. 2013 | 13:54

Gudka napsal(a):

neo
Zmar?

Líbějí odpustit, ale při vší nesympatičnosti komunistického režimu bylo období po odeznění iniciální etapy, kdy se (ostatně stejně, jako například na Západě) persekuovali a popravovali politicky stigmatizovaní odpůrci, relativně klidné, kasždopádně šlo o období, kdy nebyl propblém zaregistrovat vozidlo či sehnat zaměstnání. Za období "zmaru" lze daleko spíše označit současnost, zejména poslední roky pod vládou Režimu bezletových zón a "mezinárodního společenství".
Já bych na krvavost totality moc neupozorňoval, protože to, že současný režim nepopravuje, není zásluha režimu, důvodem je pouze okolnost, že t.č. se to v našem geopolitickém kontextu nenosí. Až se zase popravovat začne (a to určitě přijde), budou partaje jako např. TOP mezi prvními, které se v tom ohledu budou chtít blýsknout.
10. 09. 2013 | 13:55

neo napsal(a):

Gudka:

ano Zmar.
sice nebyl problém zaregistrovat vozidlo nebo sehnat zaměstnání, zase byl problém vůbec sehnat vozidlo o značce a barvě nemluvě a sehnat zaměstnání za tržní odměnu.
10. 09. 2013 | 14:10

Míla napsal(a):

Neo
bolestivá budoucnost na obzoru.Zátarasy na hranicích,domovní důvěrnice,žádné EU,prostě Česko takový malý ostrůvek obklopený kapitalisty.Nebylo by rozumné raději emigrovat?
10. 09. 2013 | 14:22

neo napsal(a):

Míla:

pokud ta budoucnost nastane, tak logicky ano. Což jsem ostatně již psal.
10. 09. 2013 | 14:29

Míla napsal(a):

neo
tak počkejte na tu budoucnost,znárodňovat se nebude u Vás i u mne zřejmě není co.Počkejte na volby a tam zjistíte,že polovina národa nevolí,těm je šuma fuk kdo bude slibovat světlé zítřky,ať už formou složenky nebo smlouvou s občany,případně slibováním třináctého důchodu.Tak klídek a nohy v teple a počkejte si na volební programy jednotlivých stran a volte toho,kdo nejméně kecá.Budete mít těžký výběr.
10. 09. 2013 | 14:42

JC napsal(a):

Úsměvné, ačkoli mají levouni vládu odborníků slunce ne a ne vyjít nad spálenou zemí:-)))
A tak se upínají k volbám, které jim přinesou vládu ještě větších odborníků.

Že to na 99% bude mezi L a P plichta si nepřipouští. O to větší bude jejich pláč a skřípění zubů.
10. 09. 2013 | 14:45

neo napsal(a):

Míla:

počkám jen na volby, nebudu čekat až natahnou dráty.
10. 09. 2013 | 14:49

Martin1 napsal(a):

Míla

.......domovní důvěrnice,žádné EU..........
Ale pozor?
1) Není EU se svým přerozdělováním gigantickou RVHP s ještě tisíckrát gigantičtějším úřednickým aparátem a bordelem ještě větším, než celá RVHP a tudíž dříve, či později odsouzená k zániku? Kde nejčastějšími "turisty" mezi zeměmi budou brzy tisíce nezaměstnaných lidí?
2) Není už dnes EU také gigantická důvěrnice, která se plete všem nájemníků (zemím) do všeho možného, přesně tak jak to dělala za minulého režimu její malá kopie?
10. 09. 2013 | 14:49

Míla napsal(a):

JC
a co když se dohodnou na opoziční smlouvě s ODS,pokud se ovšem dostane přes těch pět procent,případně s TOP,pro Kalouska není nic nemožné.Kdo bude plakat a skřípat zuby?Ještě mě není jasné o jaké spálené zemi mluvíte.Vždyť trojkoalice přeci předala prosperující a úspěšnou zemi.Nebo máte dojem,že je to opačně?
10. 09. 2013 | 14:54

Míla napsal(a):

Martin 1
to jako chcete říci-zlatí komunisti?
10. 09. 2013 | 14:57

Gudka napsal(a):

Sehnat vozidlo bez možnosti je zaregistrovat se rovná nemožnosti sehnat vozidlo.
Tehdejší místa samozřejmě nabízela tržní platy. Jelikožz tržní je takový plat, jaký platí na aktuálním trhu, nikoliv takový, jaký si nějaký jedinec představuje...

Dráty?
Ale Neo, ty už se dnes nenosí. Místo nich už jsou (nečeká se t eprve, že budou - už tam dávno jsou) čídla, optoelektrické závory, apod. Nikde v Evropě už není tzuv. zelená hranice. Už roky ne.
10. 09. 2013 | 15:03

krajan napsal(a):

Já nebudu komentovat článek pana Bucherta. Je ale krajně zajímavé, jak všem tady leží na srdci právě osud ČSSD. Pavlem Kopeckým počínaje, přes pana Fendrycha, až po pana Bucherta Pánům Hvížďalovi a Pehe už tradičně.
Kupodivu na Kalouskovu TOP 09 jakoby tady všichni blogeři kašlali.Předseda Karel von SCH. by měl rozhodně protestovat! Konečně pod rozhovorem s panem Sri Kumar Vishwanathanem milé Aktuálně raději nepovolí diskuzi.
A přitom všechen současný tisk je tak krásně demokratický a nestranný
10. 09. 2013 | 15:03

neo napsal(a):

Gudka:

mýlíte se. nerovná. prootže zaregistrovat lze i když se zdržením, což se nerovná tomu ho nesehnat vůbec.

tržní plat je takový, který vychází z nabídky a poptávky. Tj je to částka za kterou je potenciální zaměstnanec ochoten svou práci prodat a kterou mu je ochoten zaměstnavatel za práci zaplatit.

Ano dráty.
10. 09. 2013 | 15:11

Martin1 napsal(a):

Míla 14:57
"to jako chcete říci-zlatí komunisti?"
xxxxxxxxxxxxx
To vůbec nechci říct. To jste řekl pouze vy a snad jen nesmělost vám tam nakonec připlácla ten otazník. Já říkám, že když si škrtneme u komunistů některé ty největší totalitní praktiky (zavírání oponentů, vláda jedné strany - ostatní jí smí jen přizvukovat,omezení cestování, atd.), tak některé cíle a způsoby mají stejné:snaha vytvořit sociální stát, řídit všechno možné i to, co by řídit nepotřebovalo, ale je to dobré, protože tam upíchneme známého a EU oddaného úředníka (dříve člena KSČ), systém dotací na určitá odvětví (katastrofa s obnovitelnými zdroji, ale kšeft pro neznámé vyvolené), pokřivování trhu, nepřiznání si problémů, že to nefunguje (na to shořela KSČ a všechny její bratrské strany), neochota něco reformovat (jako KSČ), těžkopádnost v řízení (jako KSČ), (ne)charismatické osobnosti( Jakeš u KSČ) v čele vedení, atd. to vše a mnoho dalšího stejného, tak jsem to myslel.
10. 09. 2013 | 15:14

zasMeňo napsal(a):

vy máte starosti, autore ... ! (dle nadpisu)
10. 09. 2013 | 15:14

Gudka napsal(a):

Neo

Nemýlím se.
Nesehnání se nekonalo. Pouze sehnání se zdržením. Takže totéž, jako nezaregistrování, respektive zaregistrování se zdržením.
Ano, tržní plat popisujete ve shodě s mou definicí. Nevylučuje se to. Zaměstnanci tehdy byli ochotní to přijmout a zuaměstnavatelé ochotní totéž zaplatit. Trh byl tak nastavený. Platy byly tehdy tudíž jasně tržní.
10. 09. 2013 | 15:24

neo napsal(a):

Gudka:

nesehnání se samozřejmě konalo. K dispozici jen humus v podobě škodovek , žigulů, moskvičů apod..

ne nebyly, byly tabulkové, dle tříd.
10. 09. 2013 | 15:32

Martin1 napsal(a):

Gudka
"Platy byly tehdy tudíž jasně tržní."
Tady nebylo nic tržního, vše vycházelo z tabulek, centrálně řízeno a proto byl plat podle tříd a tak měl stejně strojní zámečník v Praze i v XY, i když v Praze byl o něj větší zájem. To se neřídilo žádnou poptávkou, ale usnesením a hlasováním na výborech KSČ a k tomu měli komunisti statistické a prognostické ústavy, kde se rozhodovalo, kde se přidá nějaká koruna podle potřeb a možností národního hospodářství.
10. 09. 2013 | 15:33

Míla napsal(a):

Martin 1
ale v EU přeci nejsou pouze představitelé bývalé komunistické diktatury.V bývalých soc.státech vzešli zástupci do EU v řádných volbách.Přeci nechcete říci,že zástupci západních států jsou bývalí komunisté.Z jejich chování v plánování pouze dokazuje to,že jaksi pokulhává to české,že ruka trhu vše srovná.A to,že máme horší podmínky než ostatní státy EU je zaviněno neschopností našich zástupců vyjednávající podmínky do obchodního začlenění v EU.A tam je počátek-mírumilovnost Havla,zrušení vojenské výroby,zemědělství-cukrovary a pod.Dovoz brambor kde jsme byli soběstační a další.
10. 09. 2013 | 15:37

Koleda napsal(a):

To Reveil:
S těmi komunisty jste mne dojal přímo k slzám! Víte, kde se nejvíc rozkradly dotace EU? V Karlovarském a Ústeckém kraji. A víte, kdo tam už sedm let vládne. Koalice ĆSSD a KSČM, příteli. Takže kradou všichni, kteří se dostanou k válu, lhostejno z jaké jsou partaje. Tak jest.
10. 09. 2013 | 15:37

Míla napsal(a):

Koledo
a ti co byli zatčeni byli socani?
10. 09. 2013 | 15:41

šašek z Jihlavy napsal(a):

ld napsal(a):
Co by vzniklo zkřížením Bucherta s Langšádlovou?
10. 09. 2013 | 10:27
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Máte snad na mysli zkřížení zbraní. Tak na to bych se rád podíval.
10. 09. 2013 | 15:53

zasMeňo napsal(a):

Dneska při pohledu na totálmodrý billboard "Volím pravici" se mi chtělo zvracet z té drzosti, že po tom všem se jim ještě chce oblbovat lidi.
TOP-ka prý bude obtelefonovávat lidi - asi nebudu brát telefony, protože kdyby to byli oni, tak bych opravdu, ale opravdu těžko hledal slušná slova (a já jsem jinak slušňák a do telefonu rovněž, těm otravům z reklamy taky řeknu "bohužel", "promiňte" atd.).
10. 09. 2013 | 15:57

mb napsal(a):

Buchert napsal: Podobný trik by se dal čekat i od Strany zelených.

... jakej trik Bucherte ... ???
10. 09. 2013 | 16:11

Martin1 napsal(a):

".....ale v EU přeci nejsou pouze představitelé bývalé komunistické diktatury.V bývalých soc.státech vzešli zástupci do EU v řádných volbách"
xxxxxxxxxxxx
To máte pravdu, ale jen částečně. Všichni z východu jsme nastoupili do rozjetého vlaku, kde už bylo vše dopředu narýsované, byla daná nějaká pravidla (pro nás tvrdá), ta smějí porušit jen Fr,NSR,It, a taky to dělají. My smíme jen hlasitě souhlasit. Když jsme z počátku chtěli nějakou změnu, tak vzpomínáte na slova francouzského presidenta:"Promeškali jste jedinečnou chvíli - možnost mlčet". Bylo to vtipné, ale vrcholně neslušné, ale hlavně vysoce pravdivé. To byl konec mého ideálu o EU. Pozdější jednání a praxe jen tato slova vždy jen zas a zas potvrzovala, už je nikdo nemusel vyslovovat. Já už to znám od SSSR, to jsme také museli jen mlčet a naši straničtí a vládní úředníci se v mlčení uměli i předhánět, tak jako ti naši dnešní zástupci v EU.Proč ne, když mají zacpaná ústa penězi z astronomických platů. V době, kdy se nám ostatním prodlužuje doba na odchod do důchodu, tak oni mají důchody okamžitě až do smrti a pěkně vysoké (přímo špidlovské).
10. 09. 2013 | 16:11

Martin1 napsal(a):

zasMeňo
"TOP-ka prý bude obtelefonovávat lidi - asi nebudu brát telefony, protože kdyby to byli oni, tak bych opravdu, ale opravdu těžko hledal slušná slova (a já jsem jinak slušňák a do telefonu rovněž, těm otravům z reklamy taky řeknu "bohužel", "promiňte" atd.)."
xxxxxxxxxxx
Já bych asi udělal to samé, ale on to bude asi spíše takový automat, který známe, když nám volá, že jsme zapomněli zaplatit fakturu za telefon. Nebo né?
10. 09. 2013 | 16:17

zasMeňo napsal(a):

K plánování (Míla-1, Martin, Neo):
Po Velké Sametové Kapitalistické Revoluci (když se usadilo nadšení, že jsme se zbavili komunistů) bylo moderní rušit plánování podniků, protože teď to všechno za nás vyřeší TRH ! Plánování bylo socialistickým přežitkem. (Sám pamatuju tu dobu v tý pozici)
Asi za 10 let se přišlo na to, že kapitalista taky plánuje, a začali jsme se opičit po zápaďákách (to opičení je další charakteristickou vlastností polistopadových garnitur): tam tomu říkají např. angl."projection" či "assessments" nebo "schedulling".
A tak jsme OKLIKOU došli opět k plánování. Dnes už modernímu, na počítačích se softwarovou výbavou, grafickou aj. V podstatě jde ovšem o totéž. Zhodnotit situaci, pokusit se odhadnout budoucí vývoj a promítnout možné tendence do budoucích výrobních, obchodních...aj. postupů, s budoucími nároky na vstupní (dnes zejména mzdové) náklady jakéhokoliv hospodárného počínání /tedy dnes "podnikáni"/.
Zdraví zasMeňo.
10. 09. 2013 | 16:47

K.M. napsal(a):

A co kdyby ještě vznikla zcela nová strana - viz blog Jiřího Pehe : "K čemu potřebujeme politický střed...", 07.09.13...,

viz kupř. příspěvek za tímto blogem, z 07.09. - 10:57...?

K.M.
10. 09. 2013 | 17:00

Vlad Naiva napsal(a):

Proč je koalice ČSSD+SPOZ+KSČM škodlivá?
Nenacházím jiné důvody než ty, že se to nehodí pseudopravici, která NUTNĚ potřebuje participovat na vládě, aby neztratila přístup ke státním penězovodům. V.Buchert zmínil třeba koalici s veksláckým bolševikem Babišem. Rychlomiliardářské ANO je přirozeným povolebním spojencem TOPky, totožného projektu rychlomiliardáře Bakaly. Přesně o tohle pseudopravici jde, donutit ČSSD vytvořit koalici s 'jezinkami'.

Koalice ČSSD+SPOZ.
Téměř totožný program obou stran činí z tohoto povolebního uskupení přirozenou koalici, pokud to ČSSD neudělá, pak jen pod vlivem Sobotky či Dienstbiera, kteří vždy raději spolupracovali s pseudopravicí, přičemž to nešlo nikdy vysvětlit programovou blízkostí, tudíž jen a pouze osobním prospěchem.

Koalice ČSSD+SPOZ+KSČM?
Proč ne? Protože M.Zeman asi nechce být prvním prezidentem uvádějícím komunisty do vlády. Proto navrhuje toleranci komunistů menšinové vládě ČSSD+SPOZ. Tak špatný nápad to není. Vláda bude vcelku stabilní a řešení je to politicky průchodné jak celospolečensky tak v rámci ČSSD.
Proč velká koalice ano?
1) Nebývale stabilní vláda, což je přesně to, co ČR v dobách krize potřebuje. Programově jsou si tyto 3 strany nejbližší z celého spektra tuzemských politických uskupení, s tím lze těžko polemizovat.
2) Nelze KSČM blokovat donekonečna, existují sice troubové (např. Šimon Heller), kteří popírají dosavadní vývoj a navrhují snižovat preference komunistům blokováním, tedy přesně tím, co jim preference dlouhodobě zvyšuje. Když nepustíme komunisty do vlády, preference jim za 4 roky nadále vzrostou a protože již známe, jak jsou socani schopni vládnutí zkonit a promrhat tak svůj mandát (právě za B.Sobotky na MF to ČSSD předvedla), s nejvyšší pravděpodobností preference komunistům nadále vzrostou.
Nabízejí se tedy 2 možnosti:
a) Komunisty nadále blokovat a za 1-2 volební období riskovat, že volby vyhrají jakožto jediná strana, která se neušpinila vládnutím.
b) Tak jako v Francii komunisty demokraticky přizvat do vlády, čímž se zastaví nárůst jejich preferencí a existuje nemalá šance, že někdo z jejich řad také podlehne lákadlům osobních prebend a projeví se korupčně (tak jako tomu bylo ve zmíněné Francii).

Osobně se (absolutní) vlády komunistů obávám, pamatuji centrálně řízený socialismus a totalitu udržovanou fízlováním a cezurou (dnes tu máme totalitu sofistikovaější, cenzuru také a fízlováni jsme se rovněž nezbavili, naopak je v USA vyvinuli k dokonalosti Orwelově). Proto bych komunisty pustil do vlády raději teď, kdy jsou ještě druhou nejpodporovanější stranou (na Ústecku ale už vyhrávají na celé čáře i nad ČSSD). Polovičaté řešení spolupracovat/nespolupracovat s nimi prostřednictvím podpory/nepodpory menšinové vlády komunisty, je dle mého soudu sice politicky průchodnější, nicméně neeliminuje nebepečí pokračujícího růstu jejich podpory (preference KSČM rostou od 90. let neustále, zychlení přírůstků je způsobeno stále zřetelnějším selháváním polistopadových vlád).
10. 09. 2013 | 17:08

Martin1 napsal(a):

zasMeňo
nebo např. podnikové byty, skvělá věc bývalého režimu! Po revoluci u nás v podniku noví šéfové okamžitě převzali celé oddělené správy majetku a investic (pracoval jsem tam)přímo pod svoje modrá křídla. Byty nejdříve za babku prodali spřízněnému soukromníkovi, ten je obratem prodal dalšímu za 100 násobek. Pak nám tito "vykukové" (nyní tak budou činit i "DUKOVÉ")zase prodávali ty samé byty za další tržní ceny. Hnůj! Všeho do času.
10. 09. 2013 | 17:13

Koleda napsal(a):

To Míla:
Zatčeni byli (zatím) jen úředníci, které tato koalice vybrala a řídila. V tom je kouzlo zastupitelské demokracie - do všeho kecat a za nic neodpovídat. Nicméně vyšetřování pokračuje a uvidíme. Rozhodně si ale obě partaje "smočili zobák".
10. 09. 2013 | 17:14

Martin1 napsal(a):

Vlad Naiva 17:08
Naprosto přesné, podepisuji to!
10. 09. 2013 | 17:16

Jáchym napsal(a):

Nerozumím.
Jestliže se "levicové" strany nerozhodnou spáchat postupně sebevraždu,
budou nuceny posoudit, zda nemají jejich voliči přece jen nějaké ty společné zájmy.

Těmito zájmy by mělo být PŘINEJMENŠÍM přibrzdění dosavadní programové destrukce a rozvalu VŠECH funkcí našeho státu.

Společným zájmem všech voličů by tedy mělo být v první fázi maximální možné omezení vlivu těch, pro které je rozval tohoto státu prioritou - tedy Schwarzenberg-kalouskovského uskupení, zvaného TOP 09.

Protože musíme (bohužel) vybírat z těch stran, které zde máme, je nutné volit ze stran, které zaručí, že se do vlády nedostane TOP 09 a jejich B-tým a líheň - Lidovci.
Jinak jsme tam, kde jsme byli za minulé vlády trojmafie.

Přestože nejsem ze Zemana nijak vodvázanej, bez nejmenších pochyb je nesrovnatelně menším zlem než Schwarzenberg, Kalousek, parta erosenek z LIDEM či zkrachovalé loutkové divadlo lapků pod vedením principála Nečase a jeho dominy.

Pindy o putinovštině a alkoholismu už nějak nefungují. Snad na ty línější, kteří se spokojí s převyprávěnkami Zemanových slov buchertovskými či peheovskými vymývači mozků a nenamáhají se vyhledat si je v autentickém znění.

Zeman je, pravda, tu a tam (no, dost tu a tam :-) potměšilý mizera.
Ale není zloděj, zrádce ani jejich pomocník.
Což se o mnoha z členů bývalé vlády říci nedá.

(To, že pije krev Buchertovu klanu mluví výrazně v prospěch kteréhokoli politika, i když to samo o sobě nezaručuje, že se jedná o politika kvalitního.

Pokud by ovšem Buchert naopak dostal za úkol někoho chválit, bylo by to výrazné varování, že si na něj máme dát pozor.)
10. 09. 2013 | 17:50

evix napsal(a):

neo napsal(a):
pozorovatel:
ano jsou. Uplynulých 40 let tyranie, zmaru, krvavé totality, nesvobody, zotročování to dosvědčuje.
............................
Konec sedumdesátých a celá osumdesátá léta si pamatuji dobře. Kde jste pobýval, že kromě nesvobody a to relativně, nebyla tyranie, o krvavé totalitě a zotročování už vůbec nemúže být řeč :-)
A teď co by jsme měli znárodnit :-)
Mochov východně od Prahy byl dlouhá léta považován za místo,
odkud k českým hospodyňkám plyne mražená česká zelenina.
Pokud dnes do Mochova zavoláte a budete chtít hovořit s někým,
kdo má na starost výrobu, neuspějete. "To musíte volat do Rakouska,
veškerá výroba se přesunula tam, tady je už jenom obchod",
říká do telefonu spojovatelka. Výrobky, které jsou dnes
v obchodní síti stále prodávány
pod značkou Mochov, respektive Mochovská zelenina, mají na
obalu připsáno Made in Austria.
Podobných příběhů najdeme celou řadu, psány jsou jak přes kopírák.
V povltavských tukových závodech v Nelahozevsi dostalo
Výpověď přes šest stovek lidí.
Výsledkem je, že všechny rostlinné tuky, které z Nelahozevsi
do českých kuchyní putovaly (Perla, Flora, Rama, Hera) jsou dnes
dováženy z jiných evropských závodů. Týdeník Ekonom se zajímal,
odkud k nám míří například Hera, Tradiční surovina pro vánoční cukroví.
Místem výroby jsou polské Katowice, uvádí mediální zástupce
Unileveru Martina Janebová. Z Polska se na český trh dovážejí i
některé cukrovinky s logem pražské čokoládové hvězdy Orion,
zrozené v roce 1896. Dnes z produkce švýcarského koncernu
Nestlé. Konkrétně Oplatka Delissa.
10. 09. 2013 | 17:53

evix napsal(a):

Tajné informace? U některých firem je cítit, že o tomto tématu se
baví jen velmi nerady. Když chtěl týdeník Ekonom do koncernu Tchibo
informaci o aktuálním místě výroby kávy Jihlavanka, nejprodávanější
kávy na našem trhu (která se kdysi skutečně pražila v Jihlavě,
ale v roce 2005 se výroba přestěhovala do Vídně), odpověď nedostal. Výrobní
závody máme ve více zemích, ale konkrétní místa nesdělujeme, uvedla PR manažerka české pobočky Tchibo Eva Kadlecová.
Na zaslané otázky nereagoval ani švýcarský koncern Hero, který na český trh
uvádí dětskou výživu pod tradiční značkou Sunar. Z údajů na obalech lze ale dovodit, že aktuálním místem původu je převážně Velká Británie, u některých produktů Španělsko.
Přitom ještě do roku 1999 se Sunar vyráběl v Zábřehu na Moravě. Zákazníci v supermarketech si těchto přesunů většinou ani nevšimnou, protože na obalech informace o původu chybějí či je zde uvedeno pouze Made in EU.
Navíc řadě spotřebitelů je možná ukradené, kde se co vyrábí.
Jedno by jim to ale být nemělo. ,,Kdo tady jednou bude platit daně, z čeho ten stát bude žít a kde lidi seženou práci,když se všechna výroba přesune pryč?"
Kdo by neznal televizní reklamu o Pepovi ze středočeských Sedlčan? Plísňový sýr prodávaný pod značkou >Sedlčanský Hermelín< je další ze stálic českých ledniček.
Jaké překvapení na zákazníky asi čeká, když zjistí, že některé
šarže pocházejí z Polska.
Tak milí pravicoví mudrlanti, co ti komunisti vlastně mohou komu ukrást? Kde nic není ani smrt nebere..........
Ámen
10. 09. 2013 | 17:57

Martin1 napsal(a):

Jáchym
Já budu volit asi ČSSD (pokud tu nevznikne nějaký zázrak)a raději bych přizval do vlády KSČM už nyní a pod kontrolou ČSSD. Obávám se, že by pak mohla nastat i situace (klidně i v průběhu další vlády), že pokud by se ČSSD spojila s nějakým trpaslíkem (nějakými trpaslíky)a věci se začaly zadrhávat - nenastala by lepší ekonomická situace v regionech s nezaměstnaností a s rasovým napětím, že by pak mohlo dojít i k velkému nárůstu preferencí KSČM s chutí vše zestátnit, radikalizovat a pak by se mohl někdo třeba i z venku pokusit zde vyvolat občanskou válku.
10. 09. 2013 | 18:15

ZM napsal(a):

Dle předvolebních průzkumů má ANO kolem 3% hlasů. ALe do voleb zbývá ještě měsíc a půl a za tu dobu se lecos může změnit. Např. před volbami v roce 2010 měla strana VV preference kolem 4 % a nakonec jí volilo víc jak 10% voličů. Myslím si, že ANO volí spíše pravicoví voliči, takže případný zisk ANO asi nebude na úkor ČSSD.CO se týká Sobotky, tak ten takticky vyčkává a nedělá žádná rázná prohlášení, což mi připadá rozumné. Sobotka je sice lídrem a předsedou strany, ale jeho skutečná pozice v ČSSD není tak silná, aby mohl dělat "silácká gesta".
10. 09. 2013 | 18:17

ZM napsal(a):

Buchert napsal-
Nedá se předpokládat, že socialisté získají nadpoloviční většinu mandátů, aby mohli vládnout sami. Pak jim ale moc průchodných variant na výběr nezbývá.
---
Socani budou rádi, když získají 30% hlasů. Velkou konkurencí je jim KSČM a částečně SPOZ, která je vnímána spíše jako levicová.Zdá se, že pravděpodobné varianty jsou v podstatě jen tři. Buď menšinová vláda ČSSD za podpory KSČM, nebo menšinová vláda ČSSD za podpory jiných stran (např. SPOZ nebo KDU), nebo případně koalice ČSSD s dvěma menšími stranami.
10. 09. 2013 | 18:24

zasMeňo napsal(a):

Nestranická vláda J.Rusnoka ukazuje, jak by se všechno rychle dařilo řešit, kdyby zůstala u moci ještě déle ! Příkladem je dnešní řešení problému BEZDOMOVECTVÍ, které pravicové vlády zavinily a levicové neřešily. Přitom je až STO TISÍC lidí v ČR bez střechy nad hlavou (to je až jedno PROCENTO - né "procentní bod" jak dnešní przniči mateřštiny rádi používají) celkové populace !
10. 09. 2013 | 18:27

Martin1 napsal(a):

ZM18:17
Toho se právě obávám, aby se ČSSD nespojila s nějakým i pravicovým uskupením, které bude mít sice málo procent (SPOZ by mi nevadila), ale bude chtít větší podíl na moci (něco jako svého času Lux)a lidem by už z toho mohlo v hlavě přeskočit a volit radikálně a celkem "spící" KSČM by se mohla chtít "probudit" k návratu do starých pořádků. To bych nechtěl.
10. 09. 2013 | 18:27

zasMeňo napsal(a):

Martinovi-1 k podnik. bytům :
Ano, pamatuju to "na vlastní kůži", souhlasí jak píšeš/píšete.
U nás to bylo tak "pikantní", že bytovky, které jsme v rámci PBV stavěli SVÉPOMOCÍ (abychom řešili bytový problém svůj jako dlouhodobí zaměstnanci, a svých rodin), ředitel podniku brzy v 90. letech převedl v rámci RESTITUCE na třetí osobu, ve městě nikdy nebydlící v podniku nikdy nepracující a nikdy se neúčastnící výstavby ("nemakal"ani jednu hodinu) tak, že jsme nájemné (tenkrát pořád ještě symbolické oproti dnešnímu "tržnímu") platili pár let té osobě, která byla nyní "panem majitelem" (pozn. dříve člen předsednictva OV KSČ). Tento pan majítel nám po pár letech dal výpověď, aby si mohl v kolaudované bytovce zřídit pronájem "na kšeft". Tak jsme přišli o "svůj" de facto, ale né de iure, byt - a dovolání nikde, a to jsme sjezdili mnoho institucí....všude potvrdili, že to bylo "podle zákonů".
Tak tolik k dokreslení. Moc nescházelo a stali jsme se bezdomovci.....
Dnes se tomu směju, ale když čtu ty troufalé věty pánů z ODS, TOPky aj., tak se mi chce opravdu zvracet.
Zdraví Vás i všechny zasMeňo.
10. 09. 2013 | 18:41

Míla napsal(a):

Martin 1
Všiměte si,že komunisté nedávají žádná prohlášení o dalším vývoji po volbách.V klidu a pohodě čekají,kdo přileze s poníženou prosbou o podporu.Zrovna tak,jako přilezla ODS při minulé volbě prezidenta Klause.Rovněž stojí za povšimnutí celková finanční výše na předvolební kampaň.Oni nepotřebují žádnou/finančně náročnou/kampaň,to za ně úspěšně činí řada politických stran svým chováním.A asi budeme po volbách překvapeni jejich volebním výsledkem.To zase bude řevu požadující zrušení a zákaz komunistické strany.
10. 09. 2013 | 18:48

zasMeňo napsal(a):

TO ZM, Martin-1 a další k volbám :
Tady nejde o komunisty - to z nich dělají strašáka jen pravičáci z jediného důvodu : z obavy z LEVÉ FRONTY, tedy z levého spojenectví - ke kterému stejně dříve či později dojde. Lidi už toho mají dost a budou volit levici, a je jedno, zda tradičně ČSSD (ta jistě nyní převáží), nebo SPOZ (bude mít jistě k 10%), nebo konec-konců KSČM. Komunisté nejsou to, co před 25 lety, to si hodně lidí uvědomuje, a nebezpečí "levé úchylky" jak zde popisujete, je bezpředmětné v kontextu současné zahraničně-politické situace (dneska nepřijedou tanky z východu a taky se nemůže znovu šmahem zestátňovat jako v 50. letech, to je nereálné). Tím KSČM nikterak nehájím. Já jsem je nikdy po roce 1990 nevolil a volit nebudu. Já po 20 letech voleb ČSSD uvažuju o SPOZ vzhledem k nerozhodnému vedení soc. demokratů.
Zdraví zasMeňo.
10. 09. 2013 | 18:51

Martin1 napsal(a):

zasMeňo
Já volil léta ODS, nyní už asi 3x ČSSD.
SPOZáky moc neznám.
Zdraví přeje Martin1
10. 09. 2013 | 19:07

Petr B. napsal(a):

Pane Bucherte, příští koalice bude zase pravicová a tím pádem bude moci pokračovat reforma z roku 2006 tzn. "Modrá šance". ČSSD sice možná skončí na 1. místě, ale s KSČM nebude mít většinu...budou mít méně než 82 mandátů. Příští pravicová koalice TOP09-ODS-ANO-KDU/ČSL-popř. SZ nebo SPO.
10. 09. 2013 | 19:11

Martin1 napsal(a):

"To zase bude řevu požadující zrušení a zákaz komunistické strany."
xxxxxxxxxxxxx
Já si myslím, že to je jen řev na oko, kdyby nebyla KSČM, tak by byla dvakrát silnější ČSSD, to pravicový volič nechce. Neměl by čím hrozit. Rozdvojení levice vyhovuje nejvíce pravici. Levicové strany jsou zase rády, že mají více postů ve všech stranických i poslaneckých funkcích.
10. 09. 2013 | 19:16

Martin1 napsal(a):

Petr B. 19:11
Pochybuji, že by takové uskupení vůbec mohlo vzniknout. Schválně, zapsal jsem si to do poznámek. Já si myslím, že dojde k drtivému vítězství ČSSD druhá bude TOPka se stejným počtem hlasů jako KSČM, pak SPOZ, ODS těsně jako poslední do parlamentu proleze, nikdo další se tam nedostane.
Můj odhad:
Vládu vytvoří: ČSSD, KSČM, SPOZ a budou mít ústavní většinu!!!
(Pokud nevyleze nějaký skandál, např. Ráth , úplatky na sponz. ČSSD atd. Stačilo by i nepodložené tvrzeni, které by pak nebylo prokázáno)
10. 09. 2013 | 19:30

ex-nemo napsal(a):

Zasmeňo (16.47)
"A tak jsme OKLIKOU došli opět k plánování. .... V podstatě jde ovšem o totéž."
Proboha, žil jste v té době "plánovaného vědecky řízeného hospodářství" zde , nebo jste ještě prodléval na vašem rodném Marsu ?
V době kdy se všechny plány plnily ale nic nebylo ? Kdy se politicky vhodnému soudruhovi ředitelovi klidně snížil plán, zatím co tomu co se rozkmotřil s bolševickou mafíí se za trest zvednul ?
V době kdy předesdou nejvyššího plánovacího útvaru mohl být exot jako Vladimír Dlouhý, který jediné co uměl bylo lhaní ?
Nevím, opravdu nevím odkud čerpáte své znalosti o socialistickém plánování.No, podívejte se taky do Hannah Arendtové, ta to vystihuje přesně:
Hospodářský plán v socializmu je pouhý nástroj ovládání hospodářství vladnoucí stranou a se skutečnou ekonomikou nemá nic společného.
10. 09. 2013 | 20:07

Míla napsal(a):

ex-nemo
pravda pravdoucí,nebyly banány,nebyl toaleťák.Skutečná ekonomika je až v současné době na úrovni.To Vám potvrdí každý z poradců NERVu.
10. 09. 2013 | 20:18

Martin1 napsal(a):

zasMeňo 18:41
Ještě k podnikovým bytům.
To samé jako ty, já k brigádám dojížděl z 52 km vzdáleného města, kde jsem bydlel i v sobotu a v neděli. Pak jsem byl osvobozen, měl jsem nemocnou manželku a dvě malé děti, nádherný byt v Praze jsem dostal. Kdybych tam měl odpracováno tolik hodin jako ti druzí, tak bych se asi zastřelil nebo někoho jiného, když nám byty prodávali.
Kdo dnes dá svému zaměstnanci byt?
ex-nemo k plánování
1) máte naprosto ve všem pravdu
2) tehdy jsme vyráběli ale skoro úplně všechno, všechno bylo průměrné úrovně
3) kdyby jsme toho vyráběli tolik málo jako dnes (vše se dováží), tak by to šlo možná "uplánovat".
4) kdyby jsme se zadlužili jako dnes, tak jsme měli zboží z ciziny jako dnes, to jsme za a.) nechtěli, za b.) by nám nikdo nepůjčil, protože by věděl, že to nesplatíme, ale nám se nepodaří splatit ani dnešní dluhy.
5) a kdo tedy v době po revoluci v kapitalistickém plánování si dovolil udělat takové dluhy i když mu muselo být jasné, že to nesplatíme?
6) proč ten dotyčný dluhy nadělal (dělaly je jak pravicové, tak levicové vlády - levicové už z podstaty větší) a proč? Protože systém chtěl hned lidem ukázat "prosperitu" nového systému.
10. 09. 2013 | 20:42

ujo napsal(a):

ex - nemo se plete, píše:
"V době kdy předesdou nejvyššího plánovacího útvaru mohl být exot jako Vladimír Dlouhý, který jediné co uměl bylo lhaní ?"

Dlouhý se stal předsedou plánovačky až po listopadu a dál pokračoval jak pokračoval.

S tím lhaním to bude ale asi pravda.
10. 09. 2013 | 21:39

Martin1 napsal(a):

Toaleťák a vložky.
Věčné téma doby předrevoluční a bič na nostalgiky v době dnešní.
Kdo to dneska vyrábí a dováží? Umíme to ještě dneska vyrobit? Tehdy to bylo často nedostatkové, prý z důvodu, že si lidé s tím dělali zásoby. Je to totiž jedna z mála věcí, která lze celkem dobře naplánovat.
I když tu periodu asi lépe, protože průsery už méně, ty byly každou chvíli někde jinde a často i neočekávaně.
10. 09. 2013 | 21:56

xxx napsal(a):

Vaše starosti a Rotshildovy peníze bych chtěl mít!
Ale stejně: je srandovní ta "starost" bývalejch positivních o demokratičnost socdem.
Skoro stejné, jak kritika socíku v EU od byvkomoušů.
10. 09. 2013 | 22:07

Vlad Naiva napsal(a):

Pro Martin1:
Souhlasím s tím, že pokřik pseudopravice proti komunistům je pouhým marketingovým trikem. Kdyby V.Havel nebránil zákazu KSČ, vznikla by (tak jako v jiných postkomunistických zemích) nová strana s komunistickým programem, avšak byla by nucena očistit se od extremistických prvků jak v programu tak rétorice (mimochodem: Pokus o pozdější zákaz KSČM zablokoval kdo? ODSáci!). Komunisté tak mohli sloužit jako vhodný strašák před volbami, tedy marketingově. Dnes, když mají komunisté větší podporu než TOPáci, hodí se (opět marketingově) pro tříštění levicových voličů. Znechucení voliči ČSSD ještě nemusí zamířit ke KSČM, mají možnost programově téměř totožné SPOZ. Jenže pseudopravice i jimi ovládaná masmédia dehonestují SPOZ seč jim síly stačí... Proč? Mohli přece zachytit 'přeběhlíky' ke komunistům. Z toho vyplývá, že se pseudopravici hodí, aby si voliči raději vybrali KSČM. Možná proto, že vědí, jak se nikomu nechce být prvním, který vezme komunisty do vlády (přitom jde jen o odkládání kroku, kterému se nevyhneme).

Co se týče vašeho odhadu výsledků voleb. SANEP na vzorku vybraném z 19.985 dotázaných (repre vzorek 6.138 dotázaných) počátkem srpna zjistil: ČSSD 30%, KSČM 17%, TOP 13%, ODS 8%, SPOZ 7%, KDU-ČSL 6%, Suverenita, SZ, Úsvit demokracie a ANO cca 3%.
http://www.sanep.cz/pruzkumy/volebni-preference-publikovano-15-8-2013/

TNS Aisa na vzorku 1205 dotázaných v 'bleskovém' průzkumu (tedy s mnohem větší připouštěnou stat. chybou) zjistila: ČSSD 28%, KSČM 17%, TOP 13%, ODS 10%, SPOZ 6%, KDU-ČSL 5%, Suverenita (neuvedeno), SZ 5%, Úsvit demokracie 6% a ANO 7%.
http://img.ct24.cz/multimedia/documents/51/5022/502195.pdf

První tři jsou téměř stejné, jen ČSSD přiznávají o 2% méně. Dále u ODS je již u Aisa podivně vyšší procento stejně jako u ANO i Úsvitu. Zato ostatní 'mrňousi' mají dle Aisy nižší podporu. Opět tedy 'levicové' strany mají dle průzkumu ČT horší a 'pravicové' lepší výsledky. Stejně jako před krajskými volbami, kdy SANEP jako jediní měli průzkumy odpovídající skutečným výsledkům voleb. Tehdejší rozdíly byly ale do očí bijící, teď už to není tak průhledná manipulace, vlezli se do 'chyby'.

Váš předpoklad obdobného výsledku KSČM a TOP může vyjít, protože Bak@lovci ovládají masmédia i klientelistické sítě nejvíce, tudíž těsně před volbami opět ovlivní veřejné mínění nejmasivněji. Logickou vládní koalicí by ale i tak byla ČSSD+SPOZ+KSČM, jenže se obávám takové mediální masáže, že ČSSD ustoupí a vznikne menšinová vláda ČSSD+SPOZ s tolerancí KSČM, tady tak, jak to navrhl prezident. Pokud ČSSD přizve do vlády něco, co jen trochu páchne (pseudo)pravicí, příští volby vyhrají komunisté, protože rozkrádání bude zřejmě pokračovat další 4 roky.
11. 09. 2013 | 00:56

Dr. V Janis napsal(a):

Chytrý levicový volič nevolí komunisty, alespoň prozatím. Jejich vítězství by v současnosti znamenalo totiž jejich konec. Tento chlév Augiášův vyčistí pouze velká průtrž. Není ještě doba pro velké činy. Lidé jsou apatičtí, mezinárodní situace úplně jiná než po 2. WK.
Chytrý volič je bude volit až když budeme rýt rypákem v zemi. Ještě většina obyvatel žije v relativním dostatku. A to že máme téměř 2 000 miliard Kč dluhů, nikdo neřeší. Proto všem, kteří srovnávají ekonomickou situaci rodin i státu před a po Listopadu připomenu jen tento fakt. A TO STAČÍ. Alespoň pro "homo apolitica"
11. 09. 2013 | 08:17

Martin1 napsal(a):

Vlad Naiva
Dr. V Janis

Vlad Naiva píše:
"Logickou vládní koalicí by ale i tak byla ČSSD+SPOZ+KSČM, jenže se obávám takové mediální masáže, že ČSSD ustoupí a vznikne menšinová vláda ČSSD+SPOZ s tolerancí KSČM, tady tak, jak to navrhl prezident. Pokud ČSSD přizve do vlády něco, co jen trochu páchne (pseudo)pravicí, příští volby vyhrají komunisté, protože rozkrádání bude zřejmě pokračovat další 4 roky."
xxxxxxxxxxxxxx
Ano, v tom se přesně shodujeme! A pokud by k takovému rozložení sil došlo, tak to vnímám jako jedině správné řešení, které by lidem vrátilo důvěru v politiku. Konec kličkování o tichou podporu bez přímé účasti ve vládě u KSČM. A ti musí poznat (i jejich voliči), že to je těžké.Jasné vyjádření k voličům. Nyní jsme tu my a jsme tu společně i s komunisty, kteří stáli už dlouho na hanbě, jejich hlavu od popelu už skoro není vidět, doufáme, že se poučili, že už nikdy nesklouznou k totalitě, my ostatní jim po srovnání s dobou po revoluci přiznáváme i mnohé dřívější úspěchy. Ukažme, že to jde i jinak. Poctiví podnikatelé, nemějte obavy, jsme pro poctivé podnikání. Vždyť korupce na všech úrovních jen pokřivuje podnikání, tržní ekonomiku a pokud jste se i vy dopouštěli korupčního jednání, protože systém vás k tomu nutil a zastání jste neměli, tak určitě uvítáte také změny, budete podnikat levněji. Tak nějak by měla vystoupit společně levice.
Když ne, tak to bude jak píšeme oba. Se vstupem nějaké pravicové strany a vzniku nějakého slepence, současně se zhoršením hospodářské situace by pak vznikl chaos a došlo by na ta různá totálně "levá", ale pozor, možná i "ultrapravá" řešení. V tom se shodujeme i s Dr. V Janisem (u něj bych měl jen výhradu, že píše o kategoriích chytrý volič, tedy i hloupý volič. Ne, to neuznávám, volič je pouze volič a zda volil moudře, pozná až po volbách v parlamentu, jak ten který poslanec zastupuje jeho zájmy a hodnocení je zase zcela individuální, může být u stejného poslance různými voliči i ze stejného politického názoru odlišné)
11. 09. 2013 | 09:05

Vlad Naiva napsal(a):

Nj. Martine, když ale při neúčasti komunistů ve vládě budou jejich preference nadále růst, zatímco vládoucí straně preference vždy zákonitě klesají. Tudíž se přiblíží doba vítězství KSČM a takto tedy zase komunistům nevěřím, abych se neobával recidivy... Protože vinou V.Havla a poté ODSky nevznikla nová 'komunistická' strana. KSČM se sice po letech neprojevuje již tak okatě extrémisticky, nicméně odnože mladých komunistů jsou plné obdivovatelů Stalinismu ap. zhůvěřilostí, takže latentně mají zakódován zase převrat a jak to dopadá, to už známe.
Ostatně právě s tímto počítá Dr. V Janis: "Není ještě doba pro velké činy." Uff, to mě dost děsí... Právě proto je NUTNÉ nechat komunisty ušpinit se vládnutím. Je to prevence proti jejich vítězství.
11. 09. 2013 | 09:51

Martin1 napsal(a):

Vlad Naiva
"Právě proto je NUTNÉ nechat komunisty ušpinit se vládnutím. Je to prevence proti jejich vítězství."
xxxxxxxxxxxxxx
Ale možná jste to přehlédl, jasně to píši 10. 09. 2013 | 18:15 přesně to samé, a mám představu o budoucí vládě takto:
ČSSD+SPOZ+KSČM. Všichni a jak se dohodnou. Budou to mít strašně, strašně těžké. Já si myslím, že se poperou hned v prvním pololetí, ale přál bych si, aby to ustáli.
Doufám, že ve všech stranách zvítězí pragmatici a ne staří dogmatici, myslím že by to mohlo vyjít.
11. 09. 2013 | 11:14

Martin1 napsal(a):

Vlad Naiva
"KSČM se sice po letech neprojevuje již tak okatě extrémisticky, nicméně odnože mladých komunistů jsou plné obdivovatelů Stalinismu ap. zhůvěřilostí, takže latentně mají zakódován zase převrat a jak to dopadá, to už známe."
xxxxxxxxxxxxxxx
Já jsem je ale nikdy "neviděl" spolu, špatně jsem se koukal? To nemá šanci na úspěch."odnože mladých komunistů jsou plné obdivovatelů Stalinismu". tak ty bych s pnou parádou zavřel, ať je jasno. Vždyť propagace tohoto totalitního stalinistického režimu je zakázána a byla odsouzena ještě před pádem systému jak v SSSR, tak i u nás (kritik Chruščov v 1956 a 1961 znova)

Ano, komunisti ve vládě, je to riziko. Ale čekal někdo od pravicových vlád takové zadlužení, asociální politiku, rozkradení republiky, nevymahatelnost práva, omezování opozice v parlamentu, atd.?
Nedávno jsem se tady rozčiloval u církevních restitucí. Církev už také dnes nikoho neupaluje na hranici pro jiné názory, snad i KSČM bude taky jiná, možná dojde k tomu sjednocení a obrodě v jednu silnou levicovou stranu až nyní.
11. 09. 2013 | 11:37

Bavor napsal(a):

To Vlad Naiva, Martin 1: KSČM by byla hloupá, kdyby šla do vlády s ČSSD a SPOZ. Jak se již nyní ukazuje, politikům těchto stran jde JAKO VŽDY o koryta. Jako konstruktivní opozice bude mít dost vlivu, aby nedovolila ČSSD a SPOZ uhnout z jejich PROKLAMOVANÝCH volebních programů, které mají z 90% stejné. Ale sama, protože jako JEDINÁ má ve svém volebním programu SYSTÉMOVÉ změny, by se vládnutím s ČSSD a SPOZ "ušpinila", jak už zde někdo napsal. Tedy: Voliči pamatuj - jenom silná KSČM je zárukou splnění volebních slibů ČSSD a SPOZ.
11. 09. 2013 | 12:18

Martin1 napsal(a):

Bavor 12:18
1) tedy, vy myslíte, že se KSČM do vlády necpe?
2) že by tedy KSČM strany ČSSD a SPOZ jen podporovala?
3) vy se domníváte, že KSČM někdy vytvoří vládu sama? (to snad ne???!)
4) prosím, vypíchněte základní systémové změny, které chce KSČM prosadit, stačí jen heslovitě
11. 09. 2013 | 12:38

Bavor napsal(a):

Martin1 napsal(a):
Bavor 12:18
1) tedy, vy myslíte, že se KSČM do vlády necpe?
2) že by tedy KSČM strany ČSSD a SPOZ jen podporovala?
3) vy se domníváte, že KSČM někdy vytvoří vládu sama? (to snad ne???!)
4) prosím, vypíchněte základní systémové změny, které chce KSČM prosadit, stačí jen heslovitě

Ad 1) Ano, myslím, že se do vlády necpe. Byla by sama proti sobě, kdyby to chtěla, když je zjevné, že i v samotné ČSSD, ve které ač dosud nemá volby za sebou, dochází ke sporům o posty, místa na kandidátce a podobně.
Ad 2) KSČM by měla podporovat ty kroky nové vlády, které budou směřovat k naplnění jejího volebního programu. Vzhledem k tomu, že program ČSSD a KSČM (a i SPOZ) je z velké části podobný či dokonce shodný, je to logické a proto píšu, že silná KSČM je zárukou naplnění volebních slibů ČSSD.
Ad 3) Nemyslím, že by KSČM někdy chtěla vládnout sama. Ale může se stát, že bude li ČSSD pokračovat v dosavadních tendencích, výsledkem bude, že vítězem v budoucích vobách bude KSČM. Pak by připadala v úvahu společná vláda KSČM s ČSSD, ve které by ČSSD hájila zájmy středních vrstev.
Ad 4) Nemůžu mluvit za KSČM, ale její volební program lze splnit následovně:
Důsledným oddělením moci zákonodárné a výkonné (Přímo volený president, který nezávisle jmenuje premiéra, ten sestaví vládu z odborníků. Parlament pouze vládě dá, či nedá důvěru na základě jejího programového prohlášení a její činnost řídí POUZE PŘIJÍMÁNÍM ZÁKONŮ. Parlament by neměl mít vliv na obsazování funkcí v ekonomice) Obecné referendum, odvolatelnost poslanců na základě referenda, zkrácení volebního období parlamentu na základě referenda.
Daně nastavit tak, aby v tuzemské ekonomice zůstalo maximum ze zisků zde vytvořených (např. daňovým zvýhodněním, pokud zisk bude reinvestiován v našem státě a důsledným zdaněním zisků, které odcházejí do ciziny , progresivní zdanění zisku apod.). Majetková přiznání.
Jedna státní banka, která by konkurovala soukromým a vytvořila podmínky na trhu které by byly příznivé pro kluienty – stanovením úroků, bez poplatků.
Zdravotnictví by se mělo vrátit do vlivu státu. Soukromá zdravotní zařízení ano, ale jenom plně hrazená, bez příspívání státu.. Žádné nadstandardy. Jedna státní zdravotní pojišťovna.
Bezplatné státní školství. Soukromé školy ano, ale bez státních příspěvků
Klíčová odvětví ( železnice, doly, telekomunikace) státní. Posílit vliv státu i v průmyslu a obchodu (např.zestátněním velkých průmyslových podniků v případě, že majitel je přivede k bankrotu, případně bude chtít převést výrobu do ciziny, aby mohl stát mít vliv na zaměstnanost v jednotlivých regionech, podporu vzniku družstevních podniků zemědělských prvovýrobců,zpracovatelů a obchodu tak, aby se na zisku CELÉHO řetězce podíleli všichni účastníci rovnoměně a které by stanovením svých cen konkurovaly soukromým řetězcům, podporovat družstevní vlastnictví malých průmyslových podniků). Zisky ze státních podniků posílit státní rozpočet.
11. 09. 2013 | 15:08

Martin1 napsal(a):

Martin1
položil otázky
1) tedy, vy myslíte, že se KSČM do vlády necpe?
2) že by tedy KSČM strany ČSSD a SPOZ jen podporovala?
3) vy se domníváte, že KSČM někdy vytvoří vládu sama? (to snad ne???!)
4) prosím, vypíchněte základní systémové změny, které chce KSČM prosadit, stačí jen heslovitě
Bavor odpovídá a Marti1 k jednotlivým bodům reaguje:
Ad 1) Ano, myslím, že se do vlády necpe. Byla by sama proti sobě, kdyby to chtěla, když je zjevné, že i v samotné ČSSD, ve které ač dosud nemá volby za sebou, dochází ke sporům o posty, místa na kandidátce a podobně.
Martin1: Možná, že kdyby byla účast ve vládě realitou, že i KSČM by předvedla taky "svoje divadlo o posty"
Ad 2) KSČM by měla podporovat ty kroky nové vlády, které budou směřovat k naplnění jejího volebního programu. Vzhledem k tomu, že program ČSSD a KSČM (a i SPOZ) je z velké části podobný či dokonce shodný, je to logické a proto píšu, že silná KSČM je zárukou naplnění volebních slibů ČSSD.
Martin1: Nebylo by to ale trochu nečestné, nechat střílet na své spřízněnce od opozice(mnoho společného všechny strany)a být v krytu a čekat až kamarádi padnou?
Ad 3) Nemyslím, že by KSČM někdy chtěla vládnout sama. Ale může se stát, že bude-li ČSSD pokračovat v dosavadních tendencích, výsledkem bude, že vítězem v budoucích volbách bude KSČM. Pak by připadala v úvahu společná vláda KSČM s ČSSD, ve které by ČSSD hájila zájmy středních vrstev.
Martin1: To se nedomnívám, pak by zřejmě vládla velká koalice a KSČM by zůstala v opozici. Jak dlouho by to tak vydrželo, těžko odhadovat, to už by jsem byl v oblasti katastrof.
Ad 4) Nemůžu mluvit za KSČM, ale její volební program lze splnit následovně:
Důsledným oddělením moci zákonodárné a výkonné (Přímo volený president, který nezávisle jmenuje premiéra, ten sestaví vládu z odborníků. Parlament pouze vládě dá, či nedá důvěru na základě jejího programového prohlášení a její činnost řídí POUZE PŘIJÍMÁNÍM ZÁKONŮ. Parlament by neměl mít vliv na obsazování funkcí v ekonomice)
Martin1: Tedy máte na mysli Prezidentský systém, nebo nějaký hybrid?
Obecné referendum, odvolatelnost poslanců na základě referenda
Martin1: a) kdo by rozhodoval v referendu o odvolání daného poslance, kdyby to nebyli jen jeho vlastní straníci, ale i voliči jiných stran, tak by vám toho poslance zlikvidovali okamžitě ti z opozičních stran (to je nedomyšlené)
zkrácení volebního období parlamentu na základě referenda.
Martin1: Já bych zkrátil volební hned v úvodu, v ústavě na 2 roky. Dnes je vše dynamičtější, než dříve a všichni by věděli, že si nesmějí (neměli by tolik času)vytvářet různé společností nechtěné "mafiánské vazby"
Daně nastavit tak, aby v tuzemské ekonomice zůstalo maximum ze zisků zde vytvořených (např. daňovým zvýhodněním, pokud zisk bude reinvestován v našem státě a důsledným zdaněním zisků, které odcházejí do ciziny , progresivní zdanění zisku apod.).
Martin1: To, když neprosadíte v širším měřítku (minimálně v EU), tak vám všichni podnikatelé utečou a za nimi si sbalí kufry hned ti nezaměstnaní. Snad jim nezavřete hranice?
Majetková přiznání.
Martin1: Ano, ale udělal bych čáru a do starých věcí bych už nehrabal (jako v Americe po prohibici, těch stejných jako Kennedy bylo tisíce). Nebo se vám spíše jedná o revanš? Nemám v tom jasno, asi bych přivřel oko, jinak odejde kapitál, nám zůstane zase pravda a ideál a holá zadnice.
konec první části
11. 09. 2013 | 17:01

Martin1 napsal(a):

pokračování

Jedna státní banka, která by konkurovala soukromým a vytvořila podmínky na trhu které by byly příznivé pro klienty – stanovením úroků, bez poplatků.
Martin1: To si neumím přesně představit, když by vytvořila příznivější podmínky pro klienty, menší poplatky, nebo dokonce žádné poplatky, větší úroky z vkladů a kdyby to vše ale nefungovalo a byla ve ztrátě, stát by jí to dotoval? Tam by se nahrnulo úředníků a těch poskytovaných úvěrů, které by byly směrovány "spřízněným duším". To tu bylo v počátcích a dokonce jsem přímo znal jednoho nejvyššího ředitele jediné banky, měl pak dělat všechno možné, aby nebyl ve sportovním v klíčovém průmyslu. To ne, to by nefungovalo. Ale už jsem nedávno slyšel, že si s vaší myšlenkou také někdo pohrával. To je blbost - to by byl ten návrat a navázání na to špatné, já bych byl jen pro to, co bylo dobré - to ne. To prosím ne. To by nás (vás) ti lidé odvolali v tom referendu hned, pokud by to referendum KSČM hned nějak neomezila po vzniku její vlády.
Zdravotnictví by se mělo vrátit do vlivu státu. Soukromá zdravotní zařízení ano, ale jenom plně hrazená, bez přispívání státu.. Žádné nadstandardy.
Martin1: souhlasím
Jedna státní zdravotní pojišťovna.
Martin1: souhlasím
Bezplatné státní školství. Soukromé školy ano, ale bez státních příspěvků
Martin1: souhlasím
Klíčová odvětví ( železnice, doly, telekomunikace) státní.
Martin1: jsem pro existenci obou způsobů s vlastnictvím státu i soukromých, ať si konkurují, sledovat, aby státní nebylo dražší a když, tak prodat, nic zpětně nezestátňovat, ale jen prostřednictvím daní a zákonů ty soukromé usměrňovat.
Posílit vliv státu i v průmyslu a obchodu (např.zestátněním velkých průmyslových podniků v případě, že majitel je přivede k bankrotu, případně bude chtít převést výrobu do ciziny, aby mohl stát mít vliv na zaměstnanost v jednotlivých regionech,
Martin1:a)v tom bych byl opatrný, zestátnění, to myslíte bez náhrady? To snad ne? Když s náhradou, tak za přispění "neviditelného trpaslíka jménem korupce" vám soukromník na státním úřednictvu vyjedná cenu za starou rozpadlou konzervu podle její váhy ve zlatě a úředník si na váhu ještě ochotně položí i špičku své boty.
podporu vzniku družstevních podniků zemědělských prvovýrobců,zpracovatelů a obchodu tak, aby se na zisku CELÉHO řetězce podíleli všichni účastníci rovnoměrně a které by stanovením svých cen konkurovaly soukromým řetězcům,
Martin1:a) to by muselo skončit dotování zemědělců v celé EU, tam je základ rozkolísání cen a vy (tedy vlastně KSČM - pokud to vše má v programu - já ho neznám)k tomu ještě přidáte další, to samé podporu vzniku družstevních podniků - tím zase asi myslíte nižší daně, atd.
podporovat družstevní vlastnictví malých průmyslových podniků). Zisky ze státních podniků posílit státní rozpočet.
Martin1: To samé, jako v předchozím odstavci

Závěr: Na takovou republiku s tímto systémem a nádherným systémem by bylo ale potřeba nejméně tří republik s docela jiným systémem, aby jí vůbec udržely nad vodou, do doby, než by stačili všichni lidé utéct do těch tří zbývajících.
Já si myslím, že ani takový "progresivní" program KSČM nemá, nebo ano?
11. 09. 2013 | 17:03

Martin1 napsal(a):

Bavor
Dva předchozí příspěvky reagují na váš přímo do textu.
11. 09. 2013 | 17:05

ex-nemo napsal(a):

Milo a další
vzdávám se snahy přesvědčit bolševiky o katastrofě jejich někdejší "vědecky řízené ekonomiky".
Prostě fakt, že jsme se během čtyřiceti let jejich vlády posunuli z jednoho z předních míst až na pokraj rozvojových zemí, byl způsoben zřejmě nějakými kosmickými vlivy nebo já nevím čím, ale rozhodně ne neschopností bolševiků cokoliv řídit. Dobrou noc !
11. 09. 2013 | 21:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy