Ministře Fialo, nejste jen "úrdžbář". Neponižujte úroveň vzdělanosti

16. 09. 2012 | 12:49
Přečteno 4139 krát
Pan ministr Fiala je mnohými označován za nejlepšího ministra současného kabinetu a zároveň i rovnou celé historie svého rezortu. Zatímco v první z výše zmíněných kategorii je na místě se zamyslet nad tím, zda opravdu ostatní ministři nejsou ještě horší než on, v té druhé kategorii není pochyb: jedná se o omyl.

Ministr, který je populární právě a jenom za to, že jde cestou nejmenšího odporu a nic moc nedělá, ani nemění, není dobrým ministrem, nýbrž čirým populistou. Rezort školství je nejtragičtější podfinancovanou sférou činnosti českého státu, což je o to horší, že právě školství je naši jedinou naději na dlouhodobou ekonomickou i společenskou prosperitu.

Proto již samotný fakt toho, že nepochybně inteligentní a vzdělaný člověk stojící dnes v čele tohoto rezortu nebije zoufalé na poplach, zavání ignorantstvím a oportunismem. Ale kdyby jenom to, pan Fiala nejenom že nezlepšuje financování a fungování školství, ale naopak odvolává a škrtá již úspěšně provedené reformy.

Do poslanecké sněmovny v těchto dnech míří návrh na sjednocení státní maturit do jednotné úrovně, což je takové kódové označení pro prosté, ovšem velmi závažné a naprosto nezodpovědné zrušení vyšší úrovně státní maturity. Ministr tak plánuje ponechat úroveň pouze jednu, a to narovinu řečeno dosti primitivní a pro excelující studenty nejenom gymnázii zcela demotivující a ponižující.

Pan Fiala spolu se svými úředníky tyto návrhy prezentuje jako něco samozřejmého a nesporného. Skutečnost je však naprosto jiná, slovy řady českých i mezinárodních odborníků se jedná nikoli o závažnou chybu, nýbrž prostě o hloupost.

Jak se může každý z veřejných zdrojů přesvědčit, členové komise se soustředili především na to, aby maturita „neuškodila". Co je to prosím vás pěkně za cíl? Státní maturita byla zaváděná proto, aby zprůhlednila a zefektivnila závěrečnou středoškolskou zkoušku, zaváděla se tak, aby její výsledek byl relevantní pro přijetí studentů na domácí vysoké školy. Zaváděla se tedy s vysokým a důstojným cílem a ne proto, aby jí oportunistická ministerská byrokracie oklestila na impotentní "nepodkročitelné minimum".

Jak má naše školství vychovávat a podporovat excelenci a nadprůměrné studijní výkony, dovede-li na svém výstupu změřit pouze naprosté minimum studentových znalosti. A jak má vysoká škola přijímat své budoucí studenty pouze na základě toho, že uchazeči o studium s pomoci nižší úrovně státní maturity prokážou, že nejsou naprostými nevzdělanci? Nespočet studentů, ne-li většina z nich by chtěl prokázat, že toho umí více, nespočet studentů by chtěl, aby se jejich mnoholetá snaha a píle náležitě odrazila ve výsledcích maturity. To však nebude možné, protože to tak nějaká pochybná komise určila.

Bylo by hlouposti popírat, že letošní hodnocení státních maturit provázely chyby a to zejména neschopnost vedení Cermatu komunikovat se studenty a také řada individuálních selhání a to nejenom ze strany některých hodnotitelů. Ovšem když člověkovi něco nefunguje v nově koupeném autě, tak ho odveze do opravny a nechá si ho doladit, místo toho, aby ho odhodil a držel se "nepodkročitelného minima“ – chůze pěšky.

Existuje celá řada promýšlených a konstruktivních návrhu, jak se zbavit nedostatků původní podoby státních maturit a dovést jejích myšlenku do logického a celospolečensky prospěšného konce. To by ovšem vyžadovalo několik měsíců pečlivé práce a především ochotu vzít na sebe tu zodpovědnost a udělat to, co je třeba. Cesta nejmenšího odporu a nepodkročitelného minima je však tak lákavě snadná, že ano pane ministře?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Homunkulus napsal(a):

Mlčte, pane Bárto. Pod vaším ministrem Dobešem neminul týden, aby ve školství nebylo nad čím skřípat zuby. Kde berete tu drzost ještě někoho mistrovat?
16. 09. 2012 | 13:11

David napsal(a):

Podle mého názoru jednotná státní maturita je nesmysl, pokud nemáme jednotné osnovy, podle kterých by se žáci měli učit.

-----

„...Pan Fiala spolu se svými úředníky tyto návrhy prezentuje jako něco samozřejmého a nesporného. Skutečnost je však naprosto jiná, slovy řady českých i mezinárodních odborníků se jedná nikoli o závažnou chybu, nýbrž prostě o hloupost....“

-----

Jinak - Superguru Bárta nemáte žádné MORÁLNÍ právo pana Fialu kritizovat.

Vaše sebereflexe žádná. Chováte se stále jako „brouk Pytlík“.

Pro mne jste absolutně nedůvěryhodný politik a měl byste z politické scény zmizet stejně rychle, jak rychle jste se objevil.

Nesete významnou vinu na tom, že občan ztratil naději, že nějaká nová politická strana to u nás zlepší.

Jste stejný lhář, jako všichni ti dinosauři, proti kterým jste slibovali bojovat. To, že jste společně s Peake připravovali "etický kodex", kdy 10% ze státní zakázky by byla "provize" do stranické pokladny jste u mne definitivně skončil jako nedůvěryhodný, a to i kdyby jste v některých případech měl pravdu.

Vy, jako "manažér", který podvodem na voličích získal ve volbách 11% hlasů jste pod svým vedením za dva roky dostal stranu na 1,0 %.

Pane Bárto, je nejvyšší čas, abyste si přiznal, že jste všechno posra ...

Takže by bylo pro náš národ dobré, abyste chodil kanálama, zalezl do díry a na veřejnosti se už vůbec neukazoval.

Vaše chorobně silné ego a pýcha ublížila naší mladé demokracii.
16. 09. 2012 | 13:34

Kelt napsal(a):

Dobeš-nejlepší ministr školství od dob M.Terezie.
Bárta by si měl dát delší dobu bobříka mlčení,alespoň do doby vyřešení jeho odvolání.
16. 09. 2012 | 13:52

NN napsal(a):

jsem zvědav, jak dlouho ten "úrdžbář" v titulku zůstane
16. 09. 2012 | 14:00

bertik napsal(a):

Pan Bárta ztratil veškerý kredit, osobní i odborný, který mohl na začátku svého politického působení mít. Bylo to tím, za v té době za něho nemluvily žádné skutky a bylo tudíž možné mu – v hladu po slibovaném novém politickém stylu, chytře zabaleném do mediálně známé tváře Radka Johna – naletět. Dnes se ale už vody nad ním uzavřely. Není to nicméně pro něho důvod, aby po povinné sebereflexi politiku opustil. Tady se drbou výhody, dokud to jde. Neodřízne se od možností, ovlivňovat běh věcí ve svůj nebo stranický prospěch, přisávat se podle možnosti na veřejné peníze, byť nemá podporu veřejnosti ani politickou ani lidskou.

Pozornosti by neměla uniknout ještě jedna velmi závažná skutečnost: Klaus označil exministra školství Dobeše během jeho působení v rezortu za nejlepšího ministra školství, kterého jsme kdy měli a pana Bártu během jeho ministrování na dopravě za šikovného a perspektivního mladého politika. Mnoho to vypovídá o preferovaných hodnotách všech jmenovaných.
16. 09. 2012 | 14:57

Kala napsal(a):

Pane Bárto, překvapujete mě
- že zrovna Vy jste se obul do ministra školství! Abych to upřesnila - překvapil jste příjemně, to, co uvádíte, je pravda. Myslím, že pan ministr brzy narazí. Jen aby nedošlo k dalším zbytečným škodám! Slyšela jsem ho, když mluvil o tom, že vzorem je pro naše školství Finsko. Jak to, že si tedy nepřečetl, že ve Finsku jsou maturity prováděny už 15O (sto padesát!) let v podstatě stejně, především dvouúrovňově (aspoň v jazycích ano), v podobě skutečně hodně blízké našim maturitám. Ostatně, nic převratného nejde asi vymyslet, současná podoba, těžce probojovávaná s házením klacků pod nohy, je používána i v jiných zemích a různých typech zkoušek. No, uvidíme, už se ozývají i středoškolští profesoři - pan ministr už jistě měl čas a možnost si dopis češtinářů přečíst.
16. 09. 2012 | 15:49

Sláma napsal(a):

Nechápu tu drzost výše uvedených přispěvatelů, kteří by nejraději všem kritikům zacpali pusu. Má-li pan Bárta, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR co říci, nechť to řekne. A posuzujme obsah jeho sdělení, místo toho, abychom známkovali jeho původce.
Pan Bárta má samozřejmě plnou pravdu, postup ministra Fialy je naprosto skandální. Ve vládě není sám. Musíme si spíše položit otázku: který z ministrů je kompetentní. Odpověď je nasnadě: "žádný"!
Je snad kompetentní družinářka Hanáková? Nebo bojácný doc. Heger? Nebo pan PROMPRO Vondra? Spící feudál Schwanzenberg? chemik-pokusník Kalousek?
16. 09. 2012 | 15:55

Homunkulus napsal(a):

Sláma: Nechci zacpávat pusu kritikům. Vadí mi jmenovitě tento kritik, jehož strana měla resort pod kontrolou, zpackala tam, co se dalo, a nepřiznala přitom ani minimální pochybení. Když se nový ministr snaží způsobené rány provizorně ošetřit, je tu důstojným tónem kárán za absenci dlouhodobé koncepce - jako by snad teď šlo o něco jiného než se vyhrabat z nejhoršího.

Co je to za cíl, aby maturita neuškodila, jak se ptá pan Bárta? Řekl bych, že v situaci, kdy - díky minulému působení VV - maturita škodí, je to cíl rozumný. Létat můžeme, až nebudeme kulhat.
16. 09. 2012 | 16:44

sichr je sichr napsal(a):

Autore Bárto, když byla maturita letos dvojstupňová tak se na její druhý těžký stupeň studenti jednoduše vykašlali a vzali si nejnižší stupeň.

A to i ti z tzv. elitních gymnázií!!!

Prostě stará dobrá česká klasika - hlavně ať je papír na hlavu.

Ale to do krámu VV není vhodné, že.
16. 09. 2012 | 16:49

Petr napsal(a):

Pane exministře, proč dvě. tři, či několik úrovní maturity? Když maturita tak jedna a náročná. A vždy s matematikou.
Takle se mi zdá, že se hraje o to aby různí státní a veřejnosprávní úředníci a zaměstnanci a obecní strážníci měli úplné střední vzdělání s maturitou. A na základě toho to odnáší i mládež.
16. 09. 2012 | 17:02

Yosif K napsal(a):

Vit Barta, rozumbrada pres vsechno mozne.

Mel bsyte jeste vysvetlit, jak taokogvy genius jako vy dojede na to ze volne rozhazuje obalky se statisici Kc mezi sve poslance a presto si ty neudrzi?

K rozhazovani cashe: To vas na pravech neucili ze cash transakce pouzivaji zlocinci? Neumite snad pouzivat internetbanking? Mel byste doikla co jste komu poslal a PROC - pokud byste se uvolil vyplnit boxik UCEL PLATBY.

Nejkratsi meteoricky politicky projekt v Evrope, mozna i na svete - 1% volebnich preferenci - politicke mrtvoly....... ...gratuluji......
16. 09. 2012 | 17:21

bertik napsal(a):

Pane Bárto,

píšete: „…Pan Fiala spolu se svými úředníky tyto návrhy prezentuje jako něco samozřejmého a nesporného. Skutečnost je však naprosto jiná, slovy řady českých i mezinárodních odborníků se jedná nikoli o závažnou chybu, nýbrž prostě o hloupost.“

Buďte konkrétní, uveďte jména těch odborníků, citujte jak, kdy a kde se vyjádřili!

V posledním odstavci říkáte: „Existuje celá řada promýšlených a konstruktivních návrhu….“ Totéž: sdělte prvních 5 včetně autorství a odkazů na zdroje, ať to nevypadá, že jen prázdně plkáte.

Nebo to ví nick Sláma?
16. 09. 2012 | 17:55

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek, který neměl nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
16. 09. 2012 | 18:24

ondrejsteffl napsal(a):

"...slovy řady českých i mezinárodních odborníků se jedná nikoli o závažnou chybu, nýbrž prostě o hloupost."

Mohl byste, pane Bárto, jmenovat alespoň dva, zejména ti zahraniční by mě neobyčejně zajímali. Že za české jmenujete Josefa Dobeše nebo Pavla Zeleného by mě nepřekvapilo.

"Existuje celá řada promýšlených a konstruktivních návrhu, jak se zbavit nedostatků původní podoby státních maturit a dovést jejích myšlenku do logického a celospolečensky prospěšného konce."

Škoda, že nejsou nikde k přečtení.

Pan Bárta je buď přesvědčen, že věci rozumí, ale mýlí se, a nebo dobře ví, že tomu nerozumí, ale snaží se přesvědčit veřejnost o své lži.

Zavání to ignorantstvím nebo oportunismem...
16. 09. 2012 | 18:25

český maloměšťák napsal(a):

Úspěšné zvládnutí maturity " která je jen takovým nepodkročitelným minimem " /standardizovaným testem ????/ naučí budoucí vysokoškoláky tomu, jak s nepodkročitelnám minimem znalostí budou s otevřenou pusou zírat, jak se z nich stávají služky a sluhové tu Číňanů, tu Rusů, onde zase Indů.
Což je samozřejmě bude zlobit....ale taková bude realita.

Budou si moct pak v té realitě na sebe natáhnout čínské triko, obout indické sandály a vybaveni ruskou vodkou můžou jít s Vandasem do nicnežnárodoveckého průvodu. Dobrá zábava - ale nic to nepřinese ani jim - ani ostatním Čechům, Moravakům a Slezanům.

P.S. Kašlu na to, jestli je Bárta takový či makový. Ve vztahu k tomu, co jemu provedla Peake se svým neústavním LIDEM - mi dokonce nevadí ani to, zač byl odsouzen.
A jestli se i díky jeho hlasu podaří shodit dnes už životy občanů ohrožující vládu - tak jsem mu s povděkem.
Tadle země potřebuje změnu - a tou je radikální výměna lidí se zastaralým myšlením - za lidi , kteří o realitě 21. století nejen žvaní...ale rozumí jejím výzvám. A jsou schopni tyto výzvy uchopit prakticky.
16. 09. 2012 | 19:00

Honza napsal(a):

... myslím, že není náhodou, že blogy pana Bárty s svoji stylistikou a obsahem = hodnotou silně blíží Zápiskům z cesta jistého VK, ....
16. 09. 2012 | 21:54

.au napsal(a):

K titulku článku:
"Úrdžbář", to neznám - není to sanskrt?
17. 09. 2012 | 00:36

gaia napsal(a):

v didaktice jsme se vždy učili, že při zkoušení se má zjistit, co žák umí a ne hledat co neumí a za to ho trestat.

Tak bych to také viděla u státních maturit.
Ne aby sloužily jako nějaká Mengeleho rampa, která po 13 letech pobytu žáků ve škole ukáže někomu dveře k životu a někomu život bez kvalifikace.
Inteligenční a charakterové síto musí být nastaveno daleko dříve, nejpozději v prvém či druhém ročníku, aby se neúspěšný žák mohl do těch 20 let ještě najít a nějakou kvalifikaci získat.

Autorův návrh, udělat z maturit síto, aby prošli jen vyvolení, je z rodu nápadů doktora Mengeleho.

Navíc může si státní úředník dovolit takto hazardovat s mladou generací a jejich rodiči? Ve 20 letech vyplivovat ze škol masu nekvalifikovaných jedinců bez osvědčení o nějaké kvalifikaci,

Můžeme si to dovolit z finančích , morálních i politických důvodů dovolit,
VV zprasili na co sáhli, na děti ať nám nešahají. Rodí se jich čím dál méně a hazardovat s nimi si dovolit nemůžeme.
Dům se nedá opravovat od komína a naše školství nějaké maturity navržené Ferdou marvencem stejně nezachrání.

Ty letošní už vůbec, neb o tom, jaké budou maturity, by žáci měli vědět 4 roky předem, aby se mohli připravit a tam ukázat, co umějí.

A ne jak myslí autor, aby se ukázalo, co neumějí.Jako to dokazuje autor v politice už 2 roky. K čemu to je?
17. 09. 2012 | 08:10

Jan Volf napsal(a):

Vláda je odrazem jejího vedení. Jak říká lidová moudrost, "ryba smrdí od hlavy".
Nekompetentnost pana premiéra je zřejmá, výběr ministrů jeho vlády tomu odpovídá.
Ještě více o úrovni ministra vypovídají jeho výroky "na úrovni", ať už se to týká naší zahraniční politiky nebo o ekonomické debilitě, stejně jako následné kroky, vysvětlování obhajoby lidských práv nebo omluvný dopis prezidentovi.
Že premiér není žádnou osobností bylo známo již dříve ale jeho plácání poslední dobou je snad srovnatelné jen s M. Jakešem nebo V Bilakem.
Bohužel ani tady není vidět výsledky konkurence, stejně tak jako často i v samotném hospodářství. Také se tvrdilo, že jen konkurence může přinést kvalitu. Jak kvalitní je práce velké části firem může potvrdit každý, kdo se pokoušel si postavit nebo nechat opravit nějakou nemovitost.Jsou jistě i kvalitní firmy ale jsou spíše výjimkou. Pokud majitel nestojí firmě za zády, kvalitní práce se těžko dočká, a to ačkoliv se snaží firmy předem dobře vybírat.
17. 09. 2012 | 11:26

Učitelka SŠ napsal(a):

Ač jinak s názory pana Bárty spíše nesouhlasím, tentokrát mu musím dát za pravdu. Ministr Fiala zklamal očekávání učitelů jednak tím, že opět hovoří o kariérním řádu a o prestiži místo konkrétních činů, a dále v situaci, kdy měla být spuštěna již odložená maturita z cizího jazyka a dalšího předmětu, maturitu a výsledky mnohaleté práce s alibismem "Já nic, všechno rozhodnou experti komise" zničí. Národ zmanipuluje tvrzením, že ušetří 1/5 nákladů, což je k smíchu vzhledem k tomu, že definitivně znemožní využívání maturity jako kritéria pro přijímací řízení. Ale soukromému sektoru toto bude zjevně vyhovovat. Vymyslí jinou maturitu a bude nadále profitovat z přijímacího řízení na VŠ.
17. 09. 2012 | 22:14

Hana Nová napsal(a):

Situace je po staletí stále stejná, každý s novou myšlenkou je umravněn a nejlepší je ten, kdo nemění nic. Maturita má být pro průměrné, ale měla by označit nejlepší, odstupňovat výkon: ano-ne nestačí!
Školství je neoceněné, zaostalé, žáci se v hodnoceních a srovnání s jinými zeměmi propadají, není co dodat, než ho celé změnit. A od hlavy, bylo by všem líp. Nejtěžší je střídání politiků, závislost na vládě, takhle se nikdy nic nedá prosadit, cítíme, že škola by měla být apolitická ..... takže nikdy...
18. 09. 2012 | 12:35

Nostradamus napsal(a):

Šlo by pane doktore Bárto objasnit Vaše vzdělání, kdy prahnete po všeobecných vyšších normách k maturitám a proč jste si zvolil obor právních disciplín, avšak údajně někde nějaké vletně řečené policejní akademii. Je tedy možné, že jste na této škole získal odbornosti k tomu, abyste mohl hodnotit úroveň maturit a považovat profesora pracujícího celý svůj produktivní život ve školství za nýmanda?
Můžete tedy uvést Vaši kvalifikační průpravu mimo v kuloárech označenou rychlokvašku, která Vás povolává k odborným úvahám???
20. 09. 2012 | 21:39

volič napsal(a):

Pane Bárto, víte Vy vůbec jak jste poškodil víru občanů-voličů této země v nápravu či obnovu demokracie, resp. konkrétně v nápravu a odstranění všech viditelných chyb v politickém systému. Ti lidé, kteří Vás volili měli opravdu víru, že se něco změní /alespoň něco/, navíc s do čela postavenou mediální tváří Johna, bez které by to jak sám uznáte nešlo. Já si snad fakt začínám myslet, že i ten Váš John, byť měl původně dobré úmysly,se pod Vaší taktovkou z....... Ten guláš, co jste po sobě zanechal v podobě zkrachovalé VV a nově vzniklého uskupení LIDEM /Vy za něj máte odpovědnost, že tento politický paútvar se vyskytl/ je akorát tak dobrým a účinným projímadlem /nechtěným pro zdravého člověka/. Jsem si jist, že buď jste takový hlupák, nebo co je ještě horší jste to vedl úmyslně k tomuto výsledku, kdy dnes lidi-voliči nechtějí a nebudou volit jiné rozuměj nově vzniklé strany a uskupení a vrátí se opět k těm starým neschopným stranám, které nám tu velí již více než 2Olet.
05. 10. 2012 | 11:24

vlak napsal(a):

panu Bartovy, by mohli bez uzardeni libat zadek vsichni zde pritomni. nebyt pana barty a VV, bylo by mnoho veci jinak. bez VV/barty, myslite ze by policie mela tolik korupcnich pripadu kolik ma dnes? nebo ze by byla prima volba prezidenta a x dalsiho? aha, ono to porad neni dobry, porad se krade, hajzl zustal hajzlem a blb hajzla porad nepozna. takze to byla cele byla zase nejaka hra a barta je stejny, nebo jeste horsi nez ostatni. urcite horsi, kdyz ho tahaj po soudech proto ze financne vyhladovelym poslancum VV vypomohl a chtel po nich za to takovou drzost, jako jednat v souladu verejnymi prioritami VV. lidi ktery bartu kritizuji, si nevidi do svy smradlavy pusy, smradlavy proto ze jim hned vedle hnije mozek.
07. 01. 2013 | 18:21

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy