Glosy k obrazovce...

23. 03. 2009 | 01:06
Přečteno 4475 krát
Glosy k obrazovce: OD ŠVANKMAJERA K HRŮZE HRŮZ
Kdybych měl definovat kvalitativní rozpětí televizní veřejné služby, na níž jako koncesionáři přispíváme a tudíž na ni můžeme klást i jisté profesionální, estetické a mravní nároky, pak bych soudobou produkci rozložil mezi dva extrémně protikladné póly. První pól, představující extrakt veřejnoprávnosti a tedy vlastního smyslu, kvůli němuž si luxus veřejné služby vůbec dopřáváme, tvoří a) vzácné umělecké snímky, b) nenahraditelné dokumenty a c) nebulvárně zaměřená publicistika. Jde vesměs o opusy, přinášející neznámá a společensky dosud „nezpracovaná“ fakta a témata – anebo jde o neobvyklou perspektivu, s níž se díváme na fenomény jinak důvěrně známé.

Mezi prvou uvedenou skupinu patří určitě cyklus Zlatá šedesátá. Nejnověji byl věnován tvorbě Jana Švankmajera, tvůrce, jehož osobně považuji (a za hranicemi naší země je nás takových naštěstí víc) za největšího českého filmaře posledního půlstoletí. Filmaře, kterému se podařilo cosi jako vytvořit svůj vlastní vesmír, vesmír výtvarně navýsost originální a nenahraditelný, vesmír snový i reálný, trikově matoucí i drsně doslovný, vesmír groteskní i zábavný, hororový i groteskní – vesmír Jana Švankmajera. Tvůrce tohoto vesmíru zakončil svůj hodinový monolog kritikou reklamy – je to pro něj kolaborace stejná jako filmová kolaborace s totalitní ideologií (neboť i konzum je ideologie). Střih – a pár vteřin po těchto Švankmajerových slovech naskočila na obrazovce diblická JIKA = Moje koupelna a Džem Hamé = Oslaďte si chvilky, které máte jen pro sebe! Smiřme se s tím, že i takové paradoxy chrlí postmoderní doba (i když se vtírá neodbytná otázka, zda právě veřejnoprávní médium ČT 2 s menšinovou diváckou adresou je tím pravým ořechovým instrumentem k vydělávání peněz potřebných k vysílání).

Co ale nelze svést na žádnou dobu, nýbrž na ignoranci redaktorů z Kavčích Hor (v lepším případě jde pouze o jejich tupost, v horším je to záměrná cenzura) je způsob, jakým završili ukázky z Švankmajerovy tvorby. Po skvělé a dodnes aktuální Zahradě vybrali do finále – právem - snímek Kostnice (1970), jenže bohužel nepoužili původní režisérovu verzi, nýbrž verzi zcenzurovanou, „režimní“ - verzi se zhudebněnou Prévertovou nevinnou básní „Jak namalovat podobiznu ptáka“, jež nahradila kontroverzní hlas průvodkyně, jakoby vystřižené z Formanova Černého Petra. Trapas o to větší, že těsně předtím sám režisér v poutavém monologu sugestivně hovořil o tom, jak komunistické cenzuře právě tento hlas pábitelské průvodkyně, upřímně zamilované do lebek a hnátů a peskující dětské návštěvníky, vadil jako „příliš morbidní“. Komu dnes vadí na Kavčích Horách? Podotýkám, že původně nepovolená verze s průvodkyní je už téměř dvacet let běžně dostupná na VHS i na dalších nosičích…

Typickým příkladem zmíněného netradičního úhlu pohledu na věci známé, na celebrity lokální i globální, byl bohužel už skončený cyklus režisérské dvojice Remunda + Klusák Burianův den žen, jehož hlavní protagonista Jan Burian klade zarputile otázky tu více, tu méně drzé, tu více, tu méně naivní, ale vždy z nečekaného úhlu pohledu. Jak protagonisté, tak diváci jsou z toho zpravidla vykolejeni, někteří se čertí, jiní – například já - se radují, neboť jsou obohaceni o nějaký nový aspekt (v předposledním dílu, věnovanému obyvatelům osamělého věžáku v Bajkonurské ulici, bylo tímto obohacením např. svědectví bývalého Husákova číšníka z Vikárky a jeho „zdravá“, rozuměj zlodějská, filosofie středních vrstev).

Reprezentantem této vzácné skupiny děl byl i hodinový dokumentární snímek Zatajené popravy (Mečislav Borák, Lenka Poláková a Petra Všelichová), odvysílaný – tentokrát prosím potlesk – v nejsledovanějším vysílacím čase ve 20.00 ve čtvrtek 5. 3. (Hůře bylo se sobotní reprízou o druhé hodině ranní, takže konec potlesku; i tak je to však pokrok, nebuďme maximalisty). Na rozdíl od polského nebo maďarského většinového mínění v českém diskursu jakoby setrvačně převládal – nebo dokonce sílil? – jakýsi chlácholivý, zkrášlující vztah ke komunistické minulosti a k našemu vazalskému, a dokonce svého času radostně sdílenému sepětí s největší vražednou mašinérií 20. století, jíž co do počtu obětí bezkonkurenčně představoval Stalinův režim. (Tímto nevyviňuji, jak je z jedné i z druhé strany obvyklým rétorickým trikem, jiné hrůzovlády, především hrůzovládu hitlerismu, jež ovšem měla naštěstí pro lidstvo k velkovýrobě mrtvol zhruba čtyřikrát méně času, než hrůzovláda leninismu a stalinismu).

Narozdíl od jakž takž veřejností zpracovaných dat o hrůzách „holocaustu“ všechna srovnatelná fakta o nezměrných hekatombách gulagu, Katyně, Tibetu, Maových či Polpotových genocidách, tradičně sklouzávají po mastném filtru svědomí většinového Čecha. To svědomí(čko) si velmi dobře vystačí s jednoduchým poukazem na přílišnou místní i časovou odlehlost: jo, je to možné, ale co je nám teď do toho, to se nás netýká, my máme dost svých starostí. A tady najednou přichází překvapivý důkaz o tom, že se nás to také týká, a to velmi adresně. Nejen po roce 1945, kdy Benešova 3. republika nebyla schopná ochránit vlastní občany před násilným zavlečením do ciziny a jejich likvidací, ale už i v letech 1937/38, v době vrcholícího Velkého teroru, v Moskvě, Petrohradě, Žitomiru a jinde byli bez jiného důvodu, než kvůli vražedná paranoie kremelského Vůdce, popravováni naši občané (mezi nimi příbuzný biskupa Lobkowicze nebo mladík, který předtím dobyl spolu s ruskou expedicí Severní pól) a jejich české rodiny se o tom dozvěděly až s půlstoletým odstupem. Některé netuší nic dodnes. Dokument poukázal na hrůzný fakt, že největší země světa je vlastně nepřiznaným, anonymním hřbitovem zavražděných, a že její šťastné zítřky byly 75 let budovány doslova na mrtvolách. Její občané dodnes nosí svého milovaného masového vraha, který je hned po carovi nejpopulárnějším Rusem všech dob, hrdě v průvodech a její politici nás považují za své jen dočasně osvobozené vazaly. Pokouším se té země usilovně už 20 let nebát, a nějak mi to nejde…

Druhý, opačný pól reprezentují díla, jež jakoby na veřejnoprávní obrazovku zabloudila omylem – slušela by spíš televizím, jejíchž legitimním cílem je vydělávat (nikoli vzdělávat či rozšiřovat vkus). V případě hrůzostrašné trilogie Jiřího Stracha Ďáblova lest podle neméně hrůzostrašného scénáře Arnošta Vašíčka tu vlastně urážím komerční televize – pevně věřím, že taková slátanina, okatě podceňující IQ diváka, by u nich neprošla. (Ne pro svou fantaskní tematiku, té není nikdy dost, ale pro do nebe volající krkolomné diletantství – viz neuvěřitelná závěrečná scéna se složitým kradením a vynášením kříže, zázračným únikem před policií ve stylu „Jen počkej zajíci“ a nakonec se sálajícíma očima chrámových soch; připitomělá epizoda, bez níž by navíc příběh dopadl úplně, ale úplně stejně). Vydávat dodatečně nepodarek, který měl budit hrůzu, za jemnou ironii (jak jsem to četl v rozhovoru s režisérem), je, obávám se, tak trochu z nouze ctnost. Skrytou ironii bych možná připustil spíš u mnohem povedenější, přesto však kritiky zatracované divadelní inscenace Landova Tajemství Zlatého draka. To – mimochodem – také začíná tajuplnou rituální vraždou, jíž za pomoci přivolaného experta přes náboženské sekty vyšetřuje drsný detektiv, který má, jak jinak, problémy s alkoholem (nic Vám to nepřipomíná?). Vašíčkův scenáristický blábol, plný krkolomných motivací, by neprošel ani v prvním ročníku semináře dramaturgie pro hodně zvláštní školy.

(Psáno pro Divadelní noviny, podstatně rozšířeno)

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy