Všichni ti, kteří jsou nyní na dovolené, si užívají nejen horka, ale také silné koruny. Koruna se už minulý týden několikrát přiblížila hladině 27,00 CZK/EUR, stejně jako dnes ráno. Do toho byla na trhu nízká likvidita – prostě prázdninová okurková sezóna. Stačil jen jeden menší obchod a kurz se mohl dostat pod 27,00 CZK/EUR. Tedy pod kurz, na němž se ČNB zavázala intervenovat. A to se ČNB nemohlo líbit.
Po brutálním 17hodinovém jednání se dnes ráno evropští politici dohodli, jak s Řeckem. Řecko neopustí eurozónu, jak se už několikrát během dnešní noci zdálo, ale dostane nepředstavitelných 86 miliard eur. Tohle astronomické číslo odpovídá 2,3 bilionu korun, tedy 55 % HDP ČR. Za tyto peníze by český stát dokázal žít dva roky (!), aniž by vybíral jakékoli daně a poplatky, a to přitom má prakticky srovnatelný počet obyvatel. Evropská politika vytloukání dluhu dluhem tak pokračuje, řecká krize se opět prodlužuje o pár let, aniž by se riziko Grexitu do budoucna zmenšilo. Řecký dluh je už definitivně nesplatitelný.
(Šichtařová + Pikora 10.7.2015)
Během posledního týdne došlo v řecké krizi k mnohým novým obratům. Dnes je již opravdu složité se ve vývoji orientovat a hlavně rozlišit podstatné od balastu. Přitom řecká krize stále není za námi a stále platí, že může i nemusí mít zcela zásadní dopad na ekonomiku celé Evropy (byť politici nás ujišťují o opaku). A tak znovu přicházíme se sumarizací zásadních rysů řecké krize.
Co je důležité: dokud není definitivně jasné, že řecká krize skončila, stále do poslední chvíle platí, že ještě může ovlivnit finanční trhy. Anebo nemusí – záleží na okolnostech a hlavně na nedělním summitu.
Řecký příběh, kdy naivita a v některých případech snad až hloupost vítězí nad zdravým rozumem, nekončí. A finanční trh v celé Evropě je z toho zralý na psychiatra, protože vůbec neví, co si o tom má myslet. Vše je o tom, že finanční svět čelí úkolu racionálně analyzovat zcela neracionální aktéry.