Evropské fondy - promrhaná šance

02. 08. 2013 | 08:02
Přečteno 4855 krát
Přesuny mezi jednotlivými operačními programy nebo v jejich rámci vyžadují spolupráci s Evropskou komisí. Ta ale takové návrhy, jsou-li pro ně racionální argumenty a věrohodná možnost, že se peníze dobře využijí, zpravidla neblokuje. Každý den a každá hodina navíc mají hodnotu desítek a desítek milionů korun. Bez ohledu na to, zda má vláda důvěru nebo ne, je třeba se touto cestou co nejrychleji vydat.

Podruhé v naší historii si necháváme ujít šanci, jakou byl Marshallův plán. Tentokrát v podobě evropských fondů. Předpokládá se totiž, že při jejich rozumném užití se zásadně zmodernizuje společnost a přiblíží se těm nejvyspělejším zemím v Evropské unii.

V období 2006-2013 mohla Česká republika získat pro svůj rozvoj až 797 miliard korun. Tato suma mohla být silným impulzem pro naši ekonomiku a celou společnost. Mohla, ale není. Výsledky čerpání krátce před koncem období jsou tristní. Ve zprávě Evropské komise srovnávající čerpání fondů v členských státech EU je naše republika hned po Rumunsku a Bulharsku suverénně nejhorším státem. Po 6,5 letech bylo České republice proplaceno pouze 32 procent, v některých zásadních oblastech, jako je třeba ochrana ovzduší, jsme nezvládli vyčerpat ani tři procenta naplánované částky. Na konci současného sedmiletého období není ještě vyčerpáno ohromujících 542 miliard. Tedy stejná suma, kterou Nečasova vláda vyjednala na celé nadcházející sedmileté období.

Přiznejme si, že šance, že tyto zbylé ohromné peníze zvládneme vyčerpat, se blíží nule. Největší problém není na straně Unie a regionálních programů, jak se nám neustále snažila vnutit Nečasova vláda, ale na straně našich ministerstev a programů, které spravují zde v České republice.

Ministerstvo životního prostředí už přiznalo, že bude muset vrátit do Bruselu šest miliard korun. Skutečná částka se však může vyšplhat až na 10 miliard. Hlavním správcem evropských dotací je ministerstvo pro místní rozvoj. I to odhaduje vratku na tři až pět miliard. Celkově se z ministerstev bude jen v letošním roce vracet částka 15 až 20 miliard korun. Do roku 2015 se bude vracet až 120 miliard. Realita bude zřejmě ještě horší, protože se statistikami se často manipuluje - do proplacených projektů se započítávají i projekty schválené, ale zatím nerealizované. Regionální operační programy nejsou klíčovým problémem. Na úrovni krajů má potíže pouze regionální operační program Severozápad, z něhož se budou muset vracet maximálně stovky milionů korun. Zásadním problémem nejsou ani korekce v regionálních programech, jak rád tvrdil bývalý ministr financí Kalousek. Jedná se o peníze, které bude nutné do Bruselu vrátit kvůli chybovosti v provádění projektů. Na úrovni ministerských programů najdeme korekce za 14 miliard, proti tomu korekce na regionální úrovni představují dohromady maximálně tři miliardy korun.

Tím největším problémem je Kalouskovo ministerstvo financí. To potvrzuje i výroční zpráva Evropské komise za minulý rok, podle níž je auditní orgán pro evropské fondy, tedy ministerstvo financí, zcela nefunkční. Česká republika je v tomto centrálním selhání kontroly mezi všemi státy EU jediná.

Co je možné ještě zachránit?
Vývoj již nelze zvrátit, bitva se odehrála a v tuto chvíli můžeme jako váleční chirurgové pouze zmírnit její následky. Je třeba maximálně rychle prověřit veškeré programy a tam, kde to bude možné, je třeba převést peníze z projektů, které jsou mrtvé, do projektů, ve kterých se dá ještě něco udělat. Česká vláda toto může udělat obratem pouhou svou úřední iniciativou. Přesuny mezi jednotlivými operačními programy nebo v jejich rámci vyžadují spolupráci s Evropskou komisí. Ta ale takové návrhy, jsou-li pro ně racionální argumenty a věrohodná možnost, že se peníze dobře využijí, zpravidla neblokuje. Každý den a každá hodina navíc mají hodnotu desítek a desítek milionů korun. Bez ohledu na to, zda má vláda důvěru nebo ne, je třeba se touto cestou co nejrychleji vydat.

Zároveň už nyní musíme myslet na budoucnost a zabránit dalšímu podobnému fiasku. Jednání o dalším finančním období na roky 2014 až 2020 je v plném proudu. Vláda zatím vyjednala sníženou částku 522 miliard, nepostupovala ale strategicky a je možné, že se opět dostaneme do podobných problémů s čerpáním jako dnes. Jakkoli projednávání již postoupilo, jsou ještě možné zásadní změny. Podmínkou jsou ale předčasné volby. Vláda, která bude vládnout jen velmi krátce, bez řádného mandátu, nemá mnoho šancí výrazně a důsledně vyjednávat s Evropou o naší budoucnosti. Každý den do doby předčasných voleb se dá přepočítat na desítky milionů korun. Je proto třeba jednat co nejrychleji.

Vyšlo v Lidových novinách 1. 8. 2013.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Maximus napsal(a):

Proč ne, ale vždy si musíme uvědomit, že někdo za to něco chce, ve světě nikdy nebylo nic zadarmo pane exčinovníku EU. Ale jako vyděračská virgule či postulát je to chytře napsané, to se musí uznat. Hlavně toho netvora MZ nějak zadávit. Bohužel pro vás, národ už prozřel a ví kdo je kdo. Svými činy jste se přidal na stranu Kalouskovců tj. lidí od vlád pravice, která českou ekonomiku docela slušně řečeno rozvrátila a poslala ji programově do kanálu. Spousta občanů to pocítila na životní úrovni a vy tady budete tyhle mantáky vlastně nepřímo obhajovat. Vládu, která se opírala o nikým nevolené seskupení LIDEM! Jedním dechem říkáte, nové volby i když víte že to není reálné, kapříci si rybník nevypustí a hlavně po ztrátě imunity některým hrozí, že se o ně bude zajímat policie! Karty jsou tedy loženy a není třeba tady zozehrávat Špidlovské, Dientsbierovské či Sobotkovy hry. Na to jenom socdem dojede a lidé se od ní odvrátí. Co vlastně chcete člověče, bony?
Pěkný den všem a nenechte se okalouskovat!
02. 08. 2013 | 08:20

Analytik napsal(a):

Klíčový problém evropských fondů není v tom, jak je efektivně využít - to dokáže každý.
Český problém vězí v tom, jak je šikovně zneužít! A na to jsou, bohužel, naši odborníci ještě velmi krátcí. Učí se metodou pokus - omyl a jejich omyly EU krutě trestá. Mafie v celkovém součtu více prodělá na pokutách, než vydělá na dotacích. Koho by bavilo takové ztrátové podnikání.
Zlaté české tunely!
02. 08. 2013 | 08:25

Yossarian napsal(a):

Maximus: obviňovat Špidlu z toho, že hraje s Kalouskem a spol., tak to je hodně legrační, realita je tomu na hony vzdálena. Národ BOHUŽEL už úplně zblbnul a věří, že to tu zachrání Zeman - realita je opět zcela jiná. Stačí se podívat čím zemanovci začali - personálními čistkami, přesně po vzoru bolševiků, stačí si vzpomenout na Zemanovo bratříčkování se s Klausem a jejich politické obchody za posledních 10 let.

Fakt, že Špidla, Sobotka, Dienstbier a spol. jsou ryzí demokrati, a že hrají podle pravidel demokratické soutěže, mi připadne jako jejich velké plus a důvod je podporovat, narozdíl od oportunistů typu Hašek, Škromach a spol., kteří rádi vymění své (pravděpodobně neexistující a pouze předstírané) ideje za obchod se Zemanem ve stylu zpravodajské hry a vidinu teplého postu v budoucí vládě. Že se Špidla "potká" s Kalouskem v názoru na dílčí problém, např. fungování demokracie nebo úspory v rozpočtu, pokládám za více než pozitivní. Třídní boj na život a na smrt jsme tu už měli a nedopadlo to dobře, vzpomínáte?
02. 08. 2013 | 08:45

Fialenka napsal(a):

Konečně někdo k A napsal aspoň trochu i B. Většinou se píše, že přicházíme o miliardy, ale už se nenapíše, co to znamená, tedy jaké to má dopady na osudy lidí.
Lidem, co trochu zbohatli, je jedno, že tohle nehorázné plýtvání a podvádění někdo z jejich sousedů odnese, že se to dotkne konkrétních lidských osudů. Že někoho semelou nespravedlnost a špatně fungující instituce.
Vladimír Špidla aspoň trochu naznačil, jakou mají tyto peníze hodnotu a jak se provinili korupčníci, kvůli kterým jsou dotace zablokovány: 797 miliard korun, tato suma mohla být silným impulzem pro celou společnost. Rozumné užití této sumy by zásadně zmodernizovalo společnost a přiblížilo ji k těm nejvyspělejším zemím v Evropské unii.
02. 08. 2013 | 08:50

A to jsem volil Dientsbiéra napsal(a):

Přestávám věřít ,že odmítáte Rusnokovou vládu a zvyšujete riziko návratu koalice z hloupostí ,ale že to je váš záměr . Jinák to pochopit nejde když i ten poslední blb ví, že sněmovna se sama nerozpustí a furt o tom psát a mluvit je už trapné a odpudivé.
02. 08. 2013 | 09:10

modrý edvard napsal(a):

Soudím, že neinkasované evropské fondy jsou především symptomem korupčního kapitalismu, který zde panuje. Především musíme zajistit rozumné vládnutí, potom řešit evropské fondy.
PS: 1. Ano, evropské fondy se hodí. Ale není to primární problém a přežijeme i bez nich. 2. Furt jsme na tom docela dobře.
02. 08. 2013 | 09:34

ščastný euroobčan napsal(a):

A proč vlastně Evropské fondy, aby se obhájila existence EU, a loajální politikové (státy) se mohly sofistikovaně korumpovat?
Na a následuje logická otázka, komu slouží, a pro koho je výhodná EU?
02. 08. 2013 | 09:37

kelt napsal(a):

Maxime,
opravdu nechápu,z čeho dedukujete příchylnost Špidly ke Kalouskovi.
Byl to věcný rozbor problému,který jde právě za exvládou a specielně Kalouskem,jehož MF zejména dle zprávy EU absolutně nezvládlo auditování čerpání evr.fondů.
TO,že vláda Nečalouska nedokázala vyčerpat přes 500 milionů Kč,ale dokáže zadlužit stát do konce tohoto roku 1,75 bilionu Kč,to bylo možno klasifikovat jako sabotáž ekonomiky této země.
02. 08. 2013 | 10:06

bříza napsal(a):

některé mé zkušenosti s projekty z evropských dotací: Projekt zpravidla většího finančního rozsahu je nutno díky velké složitosti administrovat s pomocí profesionální agentury, která "zaručeně umí" najít na příslušných místech cestu k evropským penězům, provede výběrové řízení "mírně" podle scénáře a následně celý projekt řídí včetně většinou značných nepředpokládaných víceprací. Po kontrole výběrového řízení je vůči příjemci zahájeno řízení pro pochybení, odejmuta dotace, k tomu pokuta do státního rozpočtu ... Ve výsledku to zaplatí příjemce (např. město), ale státní pokladna překvapivě získá!
02. 08. 2013 | 10:06

Dan napsal(a):

Mělo by se prověřit, jestli Špidla jednal v souladu se svým svědomím, když složil poslanecký mandát, podle vyštípal Teličku z jeho místa a stal se eurokomisařem. Ištván by na něj měl vyběhnout s beranidlem, pěkně pouzta a návrh na vazbu.
02. 08. 2013 | 10:09

K.M. napsal(a):

Domnívám se, že politika Klause a jeho apoštolů: házet na EU co nejvíc špíny, aby se odpoutala pozornost od jeho upřednostňování podvodníků všeho druhu... jištěná dnes pořád ještě i s EU nekompatibilními zákony..., zabránila MČČ, udělat si správnou představu o tom, co by bylo, kdyby EU po "revoluci" okamžitě nepomohla...,

zabránila MČČ udělat si vůbec nějakou představu o tom, jakým způsobem EU přes všechny její "mouchy" České republice dosud pomohla a že ti, kteří proti EU brojí a spolupráci s ní sabotují, ohrožují budocnost ČR takovým způsobem, že by měli mít tu svobodu činit tak nadále..., ale jen v 2x2m - kobkách Mírova...

K.M.
02. 08. 2013 | 10:10

aga napsal(a):

Za chvíli nám národním domorodcům bude eurounijní šlechta přidělovat místo korupčních dotací podezřelé deky a flašky s podivným alkoholem. Jen překážíme nadnárodnímu pokroku, pravdě a lásce.
02. 08. 2013 | 10:27

Pavel13 napsal(a):

Když pan Špidla tvrdil, že zdroje jsou všichni se mu smáli. Takže ještě jednou: Zdroje jsou, jen je umět využít.

:Analytik
Vězte, že mafii nějaké pokuty naprosto netrápí, ty se platí z veřejných peněz. Jinak máte samozřejmě pravdu.
02. 08. 2013 | 10:41

resl napsal(a):

Někteří nadávají Špidlovi, místo za "politiku" a rozkrádání přes politické strany /ODS, ČSSD/ až k Rittigovi, Janouškovi, Klausovi, jiní nadávají na EU, proč sem sype peníze, které se rozkrádají a další nadávají na EU proto, že uvěřili Klausovým blábolům o ztrátě národní identity, směšnosti v dnešní Evropě. Zbývajících pár rozumných lidí nemůže tento nešťastný stát pozvednout, zvlášť když se očekává nenápadné kleknutí na krk od Putina, na které tak toužebně čekají komunisti a primitivové typu Škromacha, Haška a Zemanových slouhů.
02. 08. 2013 | 10:42

aga napsal(a):

Já myslím, že to s těmi dotacemi nakonec dopadne dobře. RK je bude potřebovat na opravy svých restituovaných majetků, a ta má v Unii slovo.
A čecháček se za to bude muset poníženě klanět směrem k Bruseli třikrát za den.
02. 08. 2013 | 10:45

turista napsal(a):

No ekonomiku poslali do háje Topolánek a zvláště Nečas. Jejich dogmatická a neumětelská nadměrně restriktivní politika přivedla naši ekonomiku do dlouhé recese a navíc se rozkradlo co se dalo. Přitom oni sami mlaskali. Splácet dluhy nelze útlumem tvorby HDP. Rusnok na rozdíl od Nečase ekonomice rozumí tak je konečně záruka, že se země může pomalu odrážet ode dna. Česká republika totiž za vlády premiéra Petra Nečase zaryla do hlíny víc než musela.
02. 08. 2013 | 10:46

Veterán napsal(a):

Bohaté státy odvádí do Bruselu peníze a také dostávají datace. Ale nižší, než je jejich příspěvek.
Chudé státy rovněž platí Bruselu a zpět dostávají více.
Takže si radostně platíme domácí administrativu a bruselskou administrativu. Dalecí úředníci jistě skvěle posoudí, co daný stát, region až vesnice potřebují, jako například 50M na podporu soukromého statku pana Babiše.
Proč raději bohaté státy neodvádějí jen rozdíl mezi odvodem a příjmem a ty chudé neodvádějí nic a dostanou jen ten rozdíl. Minimálně by zloději byli lépe dosažitelní policií, kdy by se ukázalo, že trestným činem je i jednání dnes bruselského úředníka, který přidělil dotaci buď na totální nesmysl typu rozhledna v údolí, údržba neexistujících jezer atd., nebo ji přidělil boháčům na rozmnožení jejich majetku na účet obyčejných plátců daní.
02. 08. 2013 | 10:57

Petr. napsal(a):

"Do roku 2010 předběhne Eveopská Unie USA v životní úrovni i v HDP!!!"
Nevíte pane Špidlo, kdo toto vykřikoval do světa a jaký měl za to plat?

Přes krizi v USA, jde Evropa ke dnu a za ní už je jen část Afriky a při dnešní úrovní českých politiků vlevo i vpravo, včetně Vás pane Špidlo, bude brzo úplně na chvostu.
Evropa jde ke dnu a Česká republika, (se od doby kdy jste za lukrativní post bez odpovědnosti v Bruselu přepustil místo premiéra v té době ještě zázračně nevystudovanému pomocnému nádražákovi,) je už hluboko pode dnem.
02. 08. 2013 | 11:01

fafnir napsal(a):

dvě věci
dotace je velmi nemravná záležitost.Každá dotace znamená,že se všem sebere nějaká část jejich produkce(peněz)podniky nebo lidé,nedostanou plně zaplaceno za svoji práci,aby se přesunula v notně zmenšené částce vybraným odvětvím.Cestou se ztratí hodně peněz vynaložených na obsluhu a kontrolu obsluhy právě toho přerozdělení.Navíc parametry příjmu dotací jsou nastaveny tak nesmyslně,že se budují zbytečné a luxusní cyklostezky,místo důkladně opravených silnic,dáváme šílené dotace do zemědělství,aby byly nesmyslně levné potraviny,které poté nacházíme v popelnicích,protože si jich pro jejich láci nikdo neváží,dotujeme šílenosti jako je OZE ,kdy platíme za OZE 10x více než energii z jádra,etc etc.Já šílím,když lavička v parku stojí 6000 Kč a na ní je štítek "zhotoveno z fondů EU".Jestli to Špidlům nevadí,tak mě ano.Veškeré dotace jsou plýtváním.Prostě plýtvat je levicová vlastnost.
A ještě něco.Vždy platilo a platí,jsou li někde hodně bohatí jedinci,je bohatá celá společnost.Bohatí Baťa,Kolben Daněk,Laurin a Klement,Škoda,Lanna a další měli bohaté zaměstnance,tedy byla bohatá společnost.Orientovat se na chudé a jejich dotování znamená stagnaci,nevážení si ničí práce,a chudnutí celé společnosti.Zároveň touto orientací podporujete kšefty s chudobou a lichváře.
02. 08. 2013 | 11:01

Yosif K napsal(a):

Fialenka napsal(a):
......797 miliard korun, tato suma mohla být silným impulzem pro celou společnost. Rozumné užití této sumy by zásadně zmodernizovalo společnost a přiblížilo ji k těm nejvyspělejším zemím v Evropské unii.
02. 08. 2013 | 08:50

Teoreticky máte pravdu.
V praxi se to má takhle:
A) SRN, Holandsko a SKANDINÁVSKÉ STÁTY se jakž takž úspěšně rozvíjejí přestože jsou žádně dotace nedostávají a přestiože SRB a NDR byly ve druhé světové rozmlácebny na padrt a přestože NDR 40 let brzdili a rozvraceli komunisti. Nedostávají dotace ale mají praCIOVITÉ A disciplinované proletáře.
B) jižní státy dostávaly a dostávají ty miliardy dotací po kterých vydzcháte, postavili za ně dálnice, superrychlé železnice, muze, letiště všechno a přes neustálý přísun dotací
jsou na tom katastrifálně. Proč?

Protože tamní proletariát je lehkomyslná lehkoživná veselá zašívácká cháska,, vyžívající se v pití vína, siestách a organizování bolševických odborů, neustálých stávek, kraválů a skuhrání.

Řecko a Španělsko čerpali veleúspěšně, jejich sosálisti lehkomyslně zavedli minimální mzdy 914 EUR měsíčně a jsou ted při tom v p...eli a to zcela.
Takže "úspěšné čerpání dotací" zdaleka není všechno.
02. 08. 2013 | 11:05

fafnir napsal(a):

Petr
sluší se dodat,že hledět pouze na HDP je zavádějící.Budete li stavět hladové zdi na dluh,HDP se vám jistě zvedne,leč celá společnost bude dále chudnout,a jednoho dne zazvoní exekutor-bankrot.
02. 08. 2013 | 11:06

K.M. napsal(a):

Dodatek k příspěvku 10:10:

Tvrzení, že "fondy EU vytvářejí prostředí korupce, resp. podporují korupci..."

lze okomentovat jen takto: Většina z těch, kteří začali šířit idealistickou myšlenku vybudování EU..., žili většinou v zemích, kde si v té době nedokázali ani v nejčernějších představách představit, že by mohlo být EU v nějakém státě - možném členu EU..., konfrontováno s takovými sklony obyvatel k podvodu..., hranicími až s aktuálním podezřením, že podvod by mohl být dokonce státní doktrinou..., jako v ČR...

Kdyby si tohoto problému byli v plném rozsahu před přijetím ČR vědomi, zřejmě by si to s tím přijetím "východňárů" přinejmenším déle rozmýšleli...

Za korupci v ČR Evropská únie a její fondy vskutku nemohou...Čecho-moravani se slezany si však mohou být jisti, že jejich počínání je bedlivě sledováno, jak se projevuje v pozastavování různých fondů...a zcela jistě jsou i v Bruselu hlasy, jest-li by se neměla ČR, která do EU nechce přispívat ani do společné pokladny EU..., neměla učinit nabídka na opuštění tohoto společenství...

A až bude pohár neseróznosti ČR k Bruselu přetékat..., může se přání těch, aby byly fondy EU kvůli podporování korupce zcela zastaveny..., lehce vyplnit...

Mám jen mé pochybnosti, zda tímto bude nějak ovlivněna míra korupce v ČR...

K.M.
02. 08. 2013 | 11:10

Yosif K napsal(a):

System evropských dotací vede ku korupci V CELÉ EVROPĚ. mám známe kteří v omto celoevropském businessu fungují, tak to vím. O co jde?
1) stát a EU sebere lidem fondy přes zvýšené daně. Všem.
2) stát a EU VRACÍ lidem fondy přes dotace. Nikoliv však všem, ale pouze těm, kteří si najmou poradenskou firmu která od nich v průměru vybere 4% success fee když dotace přijde. Dotazníky jsou tak složité, že je sám nikdo neumí vyplnit.
3) ze 4% z dotací se dá nádherně vyžít, dokonce lze občas uspořádat i nějakou pijatiku s hodnotným oldomášem s těmi kamarády co sedí na schvalovacích místech.

Tak je to všude, problémy nastávají když nějcí nenasytní politici chtějí mermomocí "navýšit vývar" viz koalice sosalistů odsmanů v severních čechách, viz Rath atd atd.
02. 08. 2013 | 11:22

Analytik napsal(a):

Pavel13 10:41

Souhlasím. Mafii nejvíce trápí nezdařené finanční transakce.
Cokoli ukradla v Česku bylo předem požehnáno ministerstvy Vnitra, Spravedlnosti i Financí. Ale v evropském měřítku se kmotrům nějak nedaří. Proč je Unie tak ostražitá a hlídá každý eurocent z dotací?
02. 08. 2013 | 11:37

Špidlovi napsal(a):

Špidlo, proč sem lezete?
V dobách, kdy levice začala "trochu něco dělat", Vy jste bezbarvými kydy zařídil návrat pravice.
Máte z toho radsost?
Byla to podmínka k EU korytu?
Mám chuť napsat, abyste "se u.ávil", ale spíš je mi Vás, pane PhDr., líto.
V politice jste nepředvedl nic, jen tichá a pomalá prohlášení.
02. 08. 2013 | 13:25

fafnir napsal(a):

Yosif K
nebuďte zbytečně sebemrskačský.Míra korupce není vyšší než ve většině zemí EU,ať vemete Francii,Italii,Španělsko,o nových zemích nemluvě,je vyšší,ale ne zas o tolik než ve starých severních zemích EHS.Horší je vyšší míra klientelismu.
A zdůrazňováním boje proti korupci,se zaštitují lidé s diktátorskými sklony,dav jim nadšeně tleská,a čeká že až budou všichni bohatí zavřeni,že nastane blahobyt.Nikoliv,naopak bohatý pán bohatý sluha,chudý pán žebrák sluha.
Mimochodem, jedno z předvolebních hesel NSDAP v roce 1932 znělo:"Schluss mit der Korruption."
Nic nového levice lako levice,socialista jako nacionální socialista.
02. 08. 2013 | 14:00

alojz napsal(a):

fafnir

taková ekonomiká naivita, to je děs..
víte, když si někdo vydělá peníze, a následně je utratí..tak funguje ekonomika..ale to vy asi nechápete..
02. 08. 2013 | 14:34

alojz napsal(a):

Yosif K

že zrovna ty říkáš něco o zašívající se chásce, ty , kterej se flákáš na internetu dnem i nocí:-)))
02. 08. 2013 | 14:35

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

jenom nechápu, proč je pan bývalý eurokomisař stínovým ministrem životního prostředí. ještě bych chápal, kdyby vrhal stín do práce a soc věcí, s tím zkušenosti má.
02. 08. 2013 | 15:45

modrý edvard napsal(a):

KM: no, ještě před námi přijali Řecko. A Itálie je zakládající člen. Mohli a měli si to představit.
02. 08. 2013 | 16:05

fafnir napsal(a):

alojz
ovšem pokud peníze skutečně vyděláte,nikoli půjčíte.
02. 08. 2013 | 16:58

JF napsal(a):

Yossarian: souhlas

Maximousi s tou vaší emzetou jste zcela mimozní. Špidla stál v opozici k zemanově-klausově mytí rukou (ona akce čisté ruce). SPOZ je sdružení opelichaných aparátčíků pod pláštíkem nekonečných zeštíhlovacích reforem (především anulace krachu normalizace a RVHP) směr hledání dna české normalizační žumpy. Klausozeman jdou směrem opuštění EU - v tom je pro ně jejich destruktivní jednání prospěšné. Je to návrat do zkrachovalé normalizace ... samozřejmě financované přístupem na ruský trh a do sféry vlivu Ruska. Taková další náprava krizového vývoje - nic nového. Špidla a Bohuš (až na poslanecké náhrady) jsou minimálně křídlo jakéhosi přijetí toho něčeho krajně nepravděpodobného ale pozitivnějšího z plyšáka-sameťáka. Pěkně z té masky teď lítaj chlupy. Soudruzi opět mění mejkap. Brzy zřejmě dojde i na hubany. ;-)
02. 08. 2013 | 18:37

Petr Jihlava napsal(a):

Pane Špidla. Souhlasím s argumenty textu Vašeho blogu ,,Evropské fondy - promrhaná šance".Děkuji za kvalitní článek na toto téma.
03. 08. 2013 | 09:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy