Arabské školství slouží diktaturám a islámskému konzervativismu

04. 05. 2016 | 11:06
Přečteno 4381 krát
Škola v arabském světě se valně nestará o výchovu k občanství a k individuální občanské mravnosti. Následkem toho jsou arabští občané ve srovnání s občany jiných zemí světa daleko méně nezávislí v politickém a společenském smyslu a zůstávají názorově nesvobodní.

Zaostávání arabského školství v uvedeném směru odhalil výzkum prováděný v rámci výzkumů organizovaných World Values Survey Association. Výsledná data dovolují srovnávat přístupy k souboru hodnotových postojů v řadě zemí. Poslední zveřejněné závěry z výzkumů WASA, které opakovaně sledují hodnotové postoje v rámci arabsko-islámského světa, se týkají vazby úrovně školství a občanského myšlení ve dvanácti arabských zemí – Jordánska, Egypta, Palestiny, Libanonu, Iráku, Maroka, Alžírska, Túniska, Kataru, Jemenu, Kuvajtu a Libye. Kritický závěr na adresu arabského školství pak vzešel z porovnání stavu, který panuje v dotyčných arabských zemích, se situací ve více jak čtyř desítkách dalších zemí světa. Ukazuje se, že pokud mají arabské společnosti zájem více se otevřít a ekonomicky růst, potřebují potlačit ve svých vzdělávacích systémech tendence k nezdravé konformitě a pasivní poslušnosti.

Anketa poměřovala několik politicko-společenské kvality – vztah k demokracii, zájem se občansky angažovat, postoj k autoritě a k patriarchálním zvyklostem, které jsou živnou půdou diskriminace žen. Vycházelo se z obecné představy, že v bohatších a politicky otevřenějších státech sílí podpora demokracie a roste zájem a ochota občanů se veřejně angažovat. Naopak tam slábne slepá poslušnost před autoritami a klesají sympatie k patriarchálním „ctnostech“.

Ukázalo se, že arabské země při srovnání se státy se obdobnou úrovní hospodářského rozvoje občansky zoastávají. Arabské obyvatelstvo projevuje menší zájem o demokracii, občansky je méně aktivní, dává přednost autoritě a hlásí se výrazně k patriarchálním zvyklostem. Procentně vyjádřeno se rozdíly v názorech od ostatního světa na přibližně stejné ekonomické úrovni pohybují mezi 10% až 30%.

Kde se hledá příčina? Za prvé v převaze muslimů v arabské populaci, za druhé v autoritářských vládách a diktaturách, které určují ráz arabského světa v posledním více jak půlstoletí. Řada indicií navíc svědčí o tom, že vzdělávací systém má v arabském světě menší vliv na šíření občanskosti než v jiných částech planety. Zároveň se konstatuje, že dané podmínky jdou vstříc náboženské víře, která vykazuje obecně tendenci prosazovat a šířit konzervativismus. Nehledě na to, že stupeň religiosity, který je u Arabů značně vysoký, rozmach náboženského konzervativismu ulehčuje.

Nemalým dílem brzdí tendenci ke společenské a politické otevřenosti v arabských zemí školství a vzdělávání. Průkazná jsou data z anket zaměřených na segment populace s vyšším vzděláním. Absolventi universit v arabských zemích dávají o 14% méně najevo souhlas s demokracií než osoby s diplomem z universit v jiných zemích. Rozdíl se snižuje na 5% u lidí s maturitou. Podobně je tomu v případech dalších třech hodnotových postojů, na které směřovaly otázky ve zmíněném výzkumu. Odlišnosti v postojích ke společenským a politickým hodnotám, k názorové otevřenosti, občanskosti a politické pluralitě, jsou při srovnání arabských a ostatních zemí frapantní.

Způsob vzdělávání a školský systém zřejmě nepřispívají k růstu občanských postojů mezi obyvateli arabských zemí. Povstává doměnka, že školství daleko více slouží diktaturám a islámskému konzervativismu a využívá se jako nástroj indoktrinace pro uchování politického i společenského autoritářství. Přitom konzervativismus islámu a s ním jdoucí společenský konformismus a iracionální pověrčivost nutně nenesou hlavní díl viny. Povzbuzují ho a podporují podmínky a okolnosti, které vzešly z politického autoritářství a z narůstající bezradnosti vládnoucích elit kdysi nacionalisticky orientovaných.

V 60. letech minulého století se dekolonizované arabské státy vrhly na rozmach masového vzdělávání. Školství v arabském světě bylo dáno do služeb nacionalistických projektů. Leč státem řízená modernizace a monopartajní politické systémy nefungovaly podle plánu a zadání. Po centralizačně-nacionalistické fázi se přešlo k privatizaci a politický a společenský život ovlivňovala stále výrazněji represe. Násilí umlčovalo opozici a sloužilo k vyřizování účtů uvnitř vedoucích stran a vládnoucích elit. Absentující veřejnou morálku mělo zachránit náboženství. Do vzdělávacích programů byly vpuštěny náboženské a konzervativní názory. Zpočátku jako nástroj boje s levicovou, marxizující opozicí. Posléze se podpora náboženství stala prostředkem, kterým byly manipulovány islámské skupiny, směrované záměrně k vzájemným sporům a k soupeření o vliv a moc na jejich vlastní půdě.

Učebnice a školní příručky používané v arabském školství jsou zrcadlem šíření ideologických doktrín. Ve školách se všestranně praktikuje paměťové učení na úkor porozumění a rozboru naučeného. Přehnaný je důraz náboženskou tématiku a hodnotový rámec islámu. Individualita se nutí ustupovat a podřizovat se společné konformitě. Žáci a studenti nejsou motivováni zajímat se o věci obecné a zapojovat se nějakým způsobem do jejich řešení a zlepšování. Všechny tyto podoby vzdělávání směřují k prosazování a upevňování poslušnosti a odrazují pokusy zpochybňovat autoritářské projevy.

Řada nenáboženských režimů v arabském světě tak nese odpovědnost za islamizaci vzdělání. Zní to paradoxně, leč pravda je taková. Využívaly domácí kulturní zvláštnosti, tedy i islámské dědictví, s cílem ideologicky ovlivňovat a usměrnit názory lidí. Připomíná to poválečná léta v Československu, kdy si režim přivlastnil národní tradice a přetvářel je ke svému obrazu. Mnozí ze starších věkových skupin si asi vzpomenou na heslo z dílny Zdeňka Nejedlého: „Komunisté, dědici velkých tradic českého národa“.

Odsuzovat národní kulturu, kterou většina společnosti pokládá tak či onak za vlastní, nemůže být pro opozici nosným programem. Naopak připomínat, že autoritářské režimy záměrně blokují modernizaci vzdělávání, aby se zachránily a přežívaly, by snad odpůrce arabského autoritářství mohly mobilizovat snáze a lépe.

V arabském světě je bohužel cesta vpřed úzká. Sotva lze počítat s tím, že se stávající elity aktivně zapojí do hlubší reformy školství a vzdělávacích systémů. Mohly by tím ohrozit svou příští existenci. Další osudy arabských společností tedy zavisejí na odvaze zastánců občanské společnosti, stoupenců odluky náboženství od státu a sekularizace školy.

Najde se ovšem dostatečný počet aktérů změn, kteří budou schopni zásady moderního státu vůbec pochopit? Že nestačí jen volat: „Vypadněte!“ se mohli Arabové přesvědčit během svého „arabského jara“. A kdo pak bude mít odvahu prosazovat shodu na potřebě změny hodnot, na kterých spočívá arabské školství? Probojuje se cesta k praktikování principů demokratických kompromisů, prosadí se rovnost pohlaví, individuální rozmanitost proti vnucovanému konformismu?

Zůstává prozatím jen u těchto otazníků. Na postup směrem k naznačené perspektivě nejsou dnes vyhlídky nijak příznivé. A naděje? Ta zůstává při životě zásluhou několika málo statečných jedinců, spisovatelů a myslitelů, jakými jsou kupříkladu Kámil Daúd, Buʽalám Sansál či Abd al-Madžíd Šarfí.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy