Rokem 2014 končí zmrazení platů poslanců, členů vlády a některých dalších osob od roku 2008. Tuto skupinu tvořilo asi 5 000 osob. Přes 90% z nich tvořili státní zástupci, soudci a právníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a pro ně bylo zmrazení platu zrušeno v důsledku dřívějších rozhodnutí Ústavního soudu. Nyní se týká asi 400 lidí. Nejsou-li zmrazeny, jsou platy představitelů státu vázány na průměr platů v nepodnikatelské sféře. Nerostou-li platy zaměstnanců, nerostou platy představitelů státu. Většině zaměstnanců státu mohly platy růst. Proto někteří úředníci mají plat vyšší než ministři. Vláda chce zmrazení fakticky prodloužit, když navrhuje zvýšení o 1%, přestože průměrný růst platů byl vyšší.
V souvislosti s předpokládaným sestřelením malajského boeingu 17. 7. 2014 nad Ukrajinou je vhodné vzpomenout na sestřelení předešlá. Zde jsou některé sestřely od roku 1970, ovšem k sestřelům docházelo i dříve.
Náš stát se nachází v nejcentralističtějším období. Nikdy předtím neměly centrální orgány tolik veřejné moci a neplnily tolik funkcí. Vždyť do roku 1990 fakultní nemocnice řídily krajské národní výbory a ministerstva měla převážně úlohu metodickou a strategického řízení, nebyla orgány pro běžné správní řízení. Velkou centralizaci vyvolalo zrušení okresních úřadů, kdy část jejich agendy přešla na krajské úřady. Zde platí, že co dříve rozhodl okres v první instanci a kraj v odvolání, nyní rozhoduje kraj v první instanci a odvolacími orgány se stala ministerstva. To je doprovázeno nárůstem úřednictva na centrálních státních orgánech. Zatímco úřady v okresech se ruší, v Praze bobtnají.