Ostuda jako Brno

09. 07. 2010 | 10:50
Přečteno 6473 krát
Při moravském svátku sv. Cyrila a Metoděje mnohé moravské obce vyvěsily historické žlutočervené moravské vlajky. V Brně však zavlála moravská vlajka jen na radnici městské části Kníničky a na Krajském úřadu. Žádné město na Moravě přitom nevděčí za své postavení Moravě tolik jako Brno.

Bez toho, že se v 17. století stalo hlavním městem Moravy a ještě dříve bylo sídelním městem moravských markrabat, by dnes Brno bylo větším okresním nebo malým krajským městem. Ne však největším městem Moravy a druhým městem státu. Stačí se jen projít městem a vidět budovu Moravského zemského sněmu (dnes Ústavní soud), sídlo moravských úřadů (dnes Krajský úřad), Zemského soudu (dnes Krajský soud na Rooseveltově) či Zemské nemocnice u sv. Anny na Pekařské, aby si člověk uvědomil význam Moravské země pro rozvoj Brna. Bez toho, že Brno bylo sídlem markraběte a pak hlavním městem Moravy by v něm nevzniklo biskupství 1777, řada klášterů, Moravské zemské muzeum, Vysoké učení technické či Masarykova univerzita. Samotná brněnská Nová radnice původně sloužila jako sídlo moravského sněmu a zemského soudu. Brněnští radní projevili neúctu k historii vlastního města.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

BL napsal(a):

Zase tak zhave bych to nevidel, minule roky taky nebyla moravska vlajka nikde vyvesena a nikdo si toho ani nevsiml...
09. 07. 2010 | 10:58

vlk napsal(a):

Čekal jsem, jestli někdo náhodou nenapíše blog na tohle ostudné téma...
Tedy vyvěšování moravských a chce se mi napsat -moravistických - vlajek na radnicích při svátku svatých Cyrila a Metoděje.
Naž budu psát dál, cítím za nutné jednoznačně prohlásit, že nemám s Moravou, Moraváky moravským čímkoli žádný problém.
S vyjímkou ,naštěstí většinou spícího - moravského nacionalismu.
A stejěn tak cítímnutnost prohlásit, že nejsem žádný pragocentrista a už vůbec ne pražák. Jsem hrdý obyvatel našeho městysu. Který měl už za císaře pána neoficiální heslo - Co má Praha, má i městys!
Ještě teď si pamatuji, jak jsem krátce po Listopadu poslouchal v radiu jakési velké shromáždění v Brně, resp. přenos z něj. Bylo po převratu, řešilo se co dál a najednou vystoupil kdosi s pléna s e zásadním problémem - jak prý s ebud e řešit postavení Moravy a jejího narovnání v rámci územního uspořádání. V té chvíli!! Nejdůležitější starost. A sklidil velké echo z auditoria! Má panenko skákavá.... Pardon -Skočická.

Pak nějaký čas operovali Bártovi moravisé, pak vysublimovali, a zdálo s e, že je problém ,jaksi vyřešen.

A ejhle - letos den příchodu věrozvěstů s e stal dnem moravismu!
A autor blogu to cítí jako zásadní , ale naprosto zásadní problém, že na brněnské radnici nevysela moravistická vlajka...To vBrně není nic jiného důležitého k řešení? Nevím. Dlouho jsem tam nebyl.

Jen bych všem ,c o jsou šmahem pro , položil malou otázku: skutečně nás podobné věci - dělení na vlastní Čechy a Moravu, Případně Slezko a případně ještě prahu skutečně zásadně pálí? nezažili jsme si pře d necelými 20-ti roky dostatek volání -dosť bolo Prahy? A ze státu, který nám byl vlastní ,s e stal daleko menší vlastní a ještě menší cizí? opravdu chceme od vlajek přejít k požadavkům, pak k nějakým novým d ělením a podobně?
Opravdu si lidé, zejména na jižní Moravě - proti kterým fakt vůbec nic nemám a jsou velmi pohostinní myslí, že oba věrozvěstia světci jsou havně JEJICH věrozvěsty a světci?
Jak s ebudou tvářit na situaci, když ma Chodsku budou místní vyvěšovat vždycky s vlajkou státní i pavor s psí hlavou? a když nějaký Kozinův spolek eventuálně začě cosi matlat ve smyslu realizace recesních autonálepek CHK - tedy Chodské království?

Mám z podobných věcí velký strach. Hodně velký. Jakmile opstí recesní úroveň začnou žít svým vlastním životem. Většinou v režii krysařů a krysaříků, jejich neukojených ambic a píšťalek.

aby bylo jasno - osamostatěnní městyse , to by bylo rito! Kdybychom se prohlásili za dańový ráj! Městys je dosti soběstačný a má skvělou polohu. Nevěřím, že by nám bruselské či jiné sankce nějak zásadně uškodili. Přijmy z daňového rájovství a z průjezdních cel a průjezdního mýta , by nepochybně víc e než dostatečně naplnily městysovou pokladnu...
Máme pane Koudelko začít z přípravou na osamostatnění městysu, abyste pochopil s čím si zahráváte?
09. 07. 2010 | 11:13

slavwin napsal(a):

Moravské podvědomí by se mělo vyspecifikovat, z dějin není patrná žádná státotvorná iniciativa markraběte Jošta nebo jiných pohlavárů. Tahounem moravského podvědomí je folklor a víno, z toho mnoho moraváků má raději pivo. Nechuť k pražáctví je podle mne trochu málo. EU podporuje regionální příslušnost. Řeč je asi problém, slyšel jsem, že spisovná čeština má základ v moravské řeči, kterou przní pražáci a hanáci natahováním samohlásek. Tak jak čisté slovensko je na Kysúci, tak nejčistokrevnější češi jsou na Moravě.
09. 07. 2010 | 11:13

Michal Macek napsal(a):

vlajky tibetu a dalsich zemi dalneho vychodu se prece nevyvesuji :)))
09. 07. 2010 | 11:19

slavwin napsal(a):

Vlku neměj strach v rámci EU se s vámi čechy vždy sneseme, Brusel nás ochrání před pražskými vyžírky.
09. 07. 2010 | 11:21

slavwin napsal(a):

Podle zpěvu poznáš ptáka, podle ptáka moraváka.
09. 07. 2010 | 11:32

Grandmaster napsal(a):

Hm,
svet se hemzi lidmi, proti kterym Vlk 'nic nema'. Potesitelne!
Ale rejpat Moravistum do vlajek na radnici musi...
Obcas sejde z jeho pera neco dobreho, obcas (z nudy?) pise zbytecne komentare.
09. 07. 2010 | 11:40

simyslím napsal(a):

Až do nynějška jsem si myslel, že pan Koudelka myslí.
Teď už si to nemyslím!
09. 07. 2010 | 11:41

Bruce napsal(a):

Co békáš, Kúdelko ?
Nechceš odtrhnout Moravu od Čech ?
Ani bych se tomu nedivil ...
09. 07. 2010 | 11:43

Bruce napsal(a):

slavwin

Ty moravskej kryple, odstěhuj se na Kubu a neser !!
09. 07. 2010 | 11:45

Tencokida Hnuj napsal(a):

Také náš Spolek odložených samurajských děcek uvažuje o tom, že při příležitosti svátku Izanagi - Izanami vyvěsíme z oken našeho sídla vlajku, jejíž podobu jsem navrhl já ve spolupráci s šefredaktorem listu "Koshinuke Samurai".

Vlajka je čtvercovitého tvaru. Její střed vyplňuje konjunkce hory Říp s horou Fuji.
Okolostojící postavičky nelze přesně identifikovat, neboť jsou tak malé, že určit, zda mají šikmé oči, či drží v rukou med a strdí, je téměř nemožné.
Ale to bylo záměrem tvůrců.

V levém horním poli vlajky je umístěn zlomený samurajský meč, zkřížený s palcátem bez hlavice. V pozadí se objímají Jan Žižka z Trocnova a Toširo Mifune. Nelze však přesně určit, čemu se oba pánové potutelně smějí. Můžeme tak jen hádat.

Pravý horní roh je pak vyplněn atomovým hřibem situovaným nad hořící hranicí s Janem Husem. Okolo ohně sedí dvanáct měsíčků a pochutnávají si na čerstvých jahodách, dovezených za tímto účelem z ostrova Hokkaidó.

Vlevo od středu (FujiŘípu) sedí na pivní přepravce slepý, hluchý a opelichaný lev ,čte si MF Dnes a bafá z fajfky. Vypadá ospale, ale prý pochází z Podblanicka, tak nevím.
Vpravo je pak zvadlá kytice z chryzantén z Holandska. Okvětní lístky padají do moře, kde je požírá obrovská velryba.
Ta je však později chycena a snědena. Prý kvůli vědeckému bádání.

Nejzajímavější je spodní část vlajky, tvořící jedno velké obdélníkové pole.
V jeho vrchní části je natažená prádelní šňůra se sušícími se plenami odložených samurajských děcek. Šňůru na jednom konci drží Moše Goldman, za druhý - kratší konec pak tahá Izák Sachs. Oba pánové vůbec nevypadají jako Židé, což je evidentně rozveseluje k nepříčetnosti.
Celá tato scénka je situovaná na dvorku bývalého JZD "Budovatel", zavezeného nyní kupami hnoje z blízké farmy "Prosperita", která překročíc kvóty na produkci brambor, nedostala dotace a proto hnůj vyváží, kde se dá.
Hnůj pak obrovskými oboustranými vidlemi
přehazuje ststný, inteligentní, krásný mladík s havraním samurajským copem a převislým pivním pupkem. To jsem já.
09. 07. 2010 | 11:55

Zmožený napsal(a):

09. 07. 2010 | 12:01

kolja napsal(a):

Vaše problémy bych chtěl mít, pane Koudelko.

"Žádné město na Moravě totiž nevděčí za své postavení Moravě tolik jako Brno" - to je opravdu úžasný argument.

Dovedl bych si představit konferenci na téma ekonomie vděku mezi Moravou a Brnem.

Přišel bych na ni se zásobou shnilých rajčat, jako že su Moravák.

Jestli máte rádi Moravu, tak hlavně prosím nezakládejte ani nepodporujte žádné moravské strany.
Často to začíná nevinně jenom u vlajek.

Souhlas s Vlkem.
09. 07. 2010 | 12:06

neo napsal(a):

Slavwin:

Víš jaký je rozdíl mezi moravákem a Vietnamcem?

Vietnamec umí česky a má práci.
09. 07. 2010 | 12:11

Tencokida Hnuj napsal(a):

Dnes kolem 10.00 jsem se v pohodě přihlásil na stránku VV. Tak jako mnohokrát v minulosti.
Pak prý došlo ke spuštění referenda o vstupu VV do vlády.

Ejhle - nemohu se přihlásit - hlásí mě to "vaše platnost hesla vypršela".
Zadávám nové heslo - stránka stále padá.

ČÍM VÍC SE MI ZDÁ , ŽE VV JSOU POUZE JEDEN VELKÝ PODVOD !

Včera mi někdo, představil se, že je z VV volal, jestli se prý aktivně účastním referend.

VELMI ZAJÍMAVÉ SOUVISLOSTI.

VELKÝ BRATR ABL. TOTALITA HORŠÍ KOMUNISMU KLEPE NA DVEŘE.
09. 07. 2010 | 12:13

olga napsal(a):

Já jsem se do dnešního dne nevyrovnala s rozdělením Československa a ani Jugoslávie. Proto nevidím v případném odtržení Moravy nic mimořádného.
09. 07. 2010 | 12:15

Tencokida Hnuj napsal(a):

Takže tohle je ostuda jako Brno.
Pro VV. Respektive jejch majitele.
09. 07. 2010 | 12:17

Tencokida Hnuj napsal(a):

Chyba zabezpečeného spojení
Při spojení s http://www.veciverejne.cz nastala chyba.

S partnerem protokolu SSL se nepodařilo domluvit akceptovatelnou množinu bezpečnostních parametrů.

(Kód chyby: ssl_error_handshake_failure_alert)

* Požadovanou stránku nelze zobrazit, protože nelze ověřit autenticitu přijatých dat.

* Kontaktujte prosím vlastníka webového serveru a informujte ho o tomto problému. Případně použijte dialog upozornění na chybou stránku z nabídky Nápověda a na tuto stránku upozorněte.
Rozumí tomu někdo více než já ?

Díky.
09. 07. 2010 | 12:20

Jaromíra Podzimková napsal(a):

Zdeňku, jakou demokracii jsme si tu nalajnovali, takovou máme. Každý má dojem, že "si lze dělat to, co chci" a na slušné vychování kašle. Víte, jakou morálku má české (moravské a slezské) soudnictví? Tam se - obrazně řečeno - vyvěšují vlajky podle stavu peněženky. Chcete to popírat? U soudu vyhrává ne ten, kdo je v právu. Pokud to nestvrdí pořádnou sumou, nevyhraje. Je to jako s onanií (to není ze mě - to řekl kolega Freud): Kdo by ji chtěl popírat, onanuje dosud. Není to s tím "svobodným" vyvěšováním vlajek podobné jako s tou naší pseudodemokrací "komunistické" matky? Pokud se budou "rovnější" tohoto státu chovat tak, jak se chovají, ty vlajky nikdy nebudou dle představ Vašich.
09. 07. 2010 | 12:25

vlk napsal(a):

Grandmaster

zkus jít mistrovat zas někoho jiného.
Jen si myslím, že si nějaký regionální nacionalismus nemůžeme dovolit.
Jinak a´t si na ktékoli radnici v zemi vyvěsí, co uznají za vhodné.
09. 07. 2010 | 12:27

Tencokida Hnuj napsal(a):

Volal jsem kolegovi. Má stejný problém.
Nemůže si nechat v prohlížeči stránku VV vůbec zobrazit.
A taky prý mu někdo volal a ptal se jej, zda hlasuje v referendech VV.
I na hlavní obrazovce aktualne.cz - VV spustily referendum, jsou podobné postřehy.

ABL VV s.r.o. Technika bolšaja.
09. 07. 2010 | 12:31

kozoroh napsal(a):

Pane Koudelko.
Já, ač Moravák tělem i duchem, bych si netroufnul napsat něco takového (byť mám mnohou pochybnost o "čistotě" moravanství, protáhla-li se tu staletími kdejaká horda Tatarů). Nikdo asi nezpochybňuje podíl Velké Moravy na vzniku státnosti v tomto prostoru. Proč ale chcete fanglemi rozdělovat, tak to mi hlava nebere.
Už se trošku bojím, aby si svůj díl na té slávě nechtělo urvat i Valašské království.

S tímhle tématem jste zas... v kině, Koudelko!
09. 07. 2010 | 12:38

JAHA napsal(a):

Nemyslim si, ze na Morave nejak "bujnie" nejaky nacionalizmus. Moravaci su rokmi zivota v byvalej CSR, kde sa vlavo od rieky Moravy uradne pouzival CESKY jazyk, uz dost "ochoceni". Myslim, ze tu skor ide o to, kto znamena pre Moravakov vacsi prinos (ako to ONI, nie CESI citia) - Konstnantin a Metod - alebo Hus.

A porovnavat cast Velkej Moravy, potom samostatne moravske markrabstvo v ramci novovzniknuteho Ceskeho kralovstva...s Chodskom, to ukazuje na uroven. Nielen empatie.
09. 07. 2010 | 12:40

arnazach napsal(a):

VlK:
Jak nemůžeme dovolit? Geopoliticky je to po rozpadu Československa už jedno.

Ostatně v blogu, pokud mu dobře rozumím, nejde o samostatnost, ale o moravskou identitu. Zatímco v Čechách žijí Češi (dříve Čechoslováci), na Moravě žijí Češi, kteří jsou zároveň Moravané. Tuto jejich identitu, kterou Čech z Čech nechápe, je třeba pěstovat.

Moravská identita ovšem není jedna. Je jiná na Hané, Valašsku, Slovácku. Jiné je to na venkově a ve velkých městech (případ Brna). Proto se autor na Brňáky neprávem zlobí. Měl si vyvěsit svou vlajku, ale ne pranýřovat ty, co ji nevyvěsili. To je pak na tom stejně jako ten Čech z Čech.
09. 07. 2010 | 12:53

Louda napsal(a):

Kosmopolitní Praha je vlastně jediný obraz přes který nás zahraničí jakžtakž vnímá. Itálie nebo Francie jsou vlastně státy regiónú teda vnímajíc zevnitŕ
a občané regiónú jsou v první řade hrdi na svúj region a až potom na stát.Souhlasím ta vlajka tam mělá být i z kulturněhistorických dúvodú.
Češi se přirozeně bojí dalšího
rozmělňování státu a proto považují takovéhle gesta za projevy nacionalizmu.
09. 07. 2010 | 12:53

Bruce napsal(a):

Tencokida Hnuj

váš odkaz bez problému funguje !!
09. 07. 2010 | 12:53

Tencokida Hnuj napsal(a):

Bruce
Zajímavé. Mě ne. Zkusil jsem tak asi deset jiných odkazů, které běžně používám - vše O.K.
Na VV se nemohu dostat.
Dávám si to do souvislostí s tím včerejším náhlým telefonátem někoho z VV.
Ten nebyl jen tak.
Podle mě jde o to, vyšachovat velkou část večkařů a tak získat kýžený výsledek.
09. 07. 2010 | 12:57

buldatra napsal(a):

to autor:

toš vostuda je to jak Brno s těma fanglama. Vo tém žádná.

Až budeme mít brněnskýho dalajlámu, víckrát se to nestane.
Dófám, že to veme Bolek nebo Peca.
Pak budou moravský fangle ještě rádi vyvěšovat aji Švejdi v Práglu.
09. 07. 2010 | 12:59

*** napsal(a):

arnazach
s tím by se dalo souhlasit....
***
09. 07. 2010 | 13:02

Mour napsal(a):

autor a vlk:

Moravské kulturně-historické povědomí a určitá svébytnost Moravy ve srovnání s Čechami nepochybně existují, to nemá vůbec nic společného s nacionalismem či jakousi hrozbou rozdělení státu apod.

Zásadní kulturně historickou ztrátu představuje nedávné ignorantské a krátkozraké rozdělení ČR na kraje - ahistorické patvary nerespektující historickou hranici mezi Moravou a Čechami. Na tom bohužel ani vyvěšování vlajek nic nezmění.
09. 07. 2010 | 13:02

buldatra napsal(a):

Že nefachčí véčkařský spojení?
Třeba se Johnovi zamotaly dráty.
Nebo je moc horko.
Inu, ta dnešní nedokonalá elektronika...
09. 07. 2010 | 13:04

Tencokida Hnuj napsal(a):

Bruce
Tak už jsem se dostal na stránku.
Při verifikaci hesla to po mě chce ůdaje, ketré jsou již vyplněny.... etc.

JDE O PODVOD !

/Připojoval jsem se tam x - krát. Znovu opakuji - ten telefonát (i kolegovi volali) souvisí s něčím, co bych se odvážil nazvat manipulací.

UŽ NIKDY NEVOLÍM VV. Neb s podvodníky netančím.

Čím dál tím více se mi zdá, že VV (respektive ABL - bezpečnostní služba s moderní technikou odposlechů, špiclování etc. )je kamínek do mozaiky zvané MAFIAKAPITALISMUS. Poslední potřebný kamínek, který prováže vše se vším.

Jsme za hňupy.
09. 07. 2010 | 13:05

hoven napsal(a):

ještě s timhle zase začínejte, ono je tu te blbosti málo. vymlácenej mozek foldyna dostal záchvat, že čt nevysílala vávrův velkohnus z padesátých let a další sosan koudelka zase začíná s nějakejma morevskejma vlajkama.
09. 07. 2010 | 13:06

Jedla napsal(a):

Obvykle s autorem málo souhlasím (když se "naváží" na Joštovu). Dnes ano a s Vlkem naopak ne.
Morava a obecně historické země nejsou zeměmi náhodou, z rozhodnutí od stolu, ale historickým vývojem. Najdete je už na mapách římských legií. Osvědčily se. Je hlubokým omylem plést do toho nacionalismus (vlku!!!), jde o zdravý "lokálpatriotismus", vazbu k místu, ne ke skupině lidí. Právě odmítání zemského uspořádání podle mne nakonec vedlo k radikalizaci Slováků a k rozpadu státu 1992. Moravanem jsem, protože jsem se zde narodil, prožil dětství a z vlastního rozhodnutí žiji tady. To mi neumožňuje kohokoliv posuzovat - každého věc, zda se moravákem cítí. Národ či etnikum s tím nemá nic, ať mluví moji rodiče jakkoliv.

Protože naše země (Čechy, Morava i Slezsko) jsou geologicky poměrně staré, byly zde dávno před lidmi, dokonce za pozdních dinosaurů: Víte, jak se pozná dinosaurus Čech od dinosaura Moravana a dinosaura Slezana?

Když se vymočil český dinosaurus, déšť to nakonec spláchl do Severního moře. Když dinosaurus - Slezan, pak do Baltu. A moravská dinosauří kyselina močová skončila v moři Černém. Jak z toho, propána, odvodíte nacionalismus? (Mimochodem v prvohorách, za trilobitů, to tu geologicky vypadalo jinak ale situace Čech a Moravy byla už tehdy jiná, takže zkameněliny trilobitů můžou dnes Moraváci Čechům závidět).

Současné kraje (VUSC) považuji spíše za nešťastné řešení. Jsou "umělé", příliš malé, slabé, tudíž spíše korýtka než funkčně přínosné celky. Jen na dokreslení - jsou příliš malé i jako "partner" ostatních evropských regionůb - aby vůbec mohly fungovat při administrování evropských rozvojových programů, musí se spojovat dohromady (třeba ROP Jihovýchod je jihomoravský, olomoucký a zlínský kraj dohromady). Zemské uspořádání bylo funkčnější.
09. 07. 2010 | 13:06

jozka napsal(a):

Tencokido, mel bych mit hodne skodolibou radost, ale to by byl hodne cerny humor.
09. 07. 2010 | 13:08

Tencokida Hnuj napsal(a):

This is the Postfix program at host mail.smarthosting.cz.
I'm sorry to have to inform you that your message could not
be delivered to one or more recipients. It's attached below.
For further assistance, please send mail to <postmaster>
If you do so, please include this problem report. You can
delete your own text from the attached returned message.

The Postfix program
<info.email@veciverejne.cz>: permission denied. Command output: maildrop:
maildir over quota.

Nu, nejde jim už ani odeslat email.

VV JSOU PODVOD !
09. 07. 2010 | 13:09

jozka napsal(a):

jo a na te Morave musi byt desne hej. alespon, pokud takhle ma vypadat nejpalcivejsi problem dnesniho Brna...
09. 07. 2010 | 13:11

Tencokida Hnuj napsal(a):

jozka
Proč ne ? S nějakými podvodníky pro mě svět nepadá.
Ale přeji jim , ať v komunálkách spadnou pod 1 %. Protože je mi docela líto tšch lidí - a bylo jich podle mě dost, co řekli, že to ještě jednou zkusí, dát někomu důvěru.
Vrána k vráně sedá...ehmm, tedy dinosaurus k dinosaurovi.

Mějte se.
09. 07. 2010 | 13:12

kozoroh napsal(a):

TCKH.
Je mi celkem jedno koho a proč jste volil. Tady jste plédoval za VV.
Ale s těmi hňupy s vámi souhlasím. Za hňupa totiž bude každý, kdo pevně věří, že to, co jemu libá strana slibuje taky splní. Kdo věří exaltovaným prohlášením typu "my nikdy.." atd.
Ale lid to tak chce. Gladiátorské hry už nejsou, MS ve fotbale je jednou za uherský rok, tak mu dáme volby. Lid se stane součástí hry, popere se a život jde dál.
To asi nikdy nebude jinak. "Lid" se chce mít dobře a kdo mu to slíbí, za tím půjde. A bude přitom pokřikovat "Jágr na hrad!"
09. 07. 2010 | 13:15

slavwin napsal(a):

Chlapci co nám brání být moraváky, jestli máte v Brně pragocentristy, tak proč jsou ve volených funkcích? Já konkrétně jsem Lach, můj otec pocházel od Brušperka, jsem moravák nebo patřím pod jiného markraběte? Kdyby mi někdo poradil byl bych moc vděčný, doufám že na tom budu lépe než vietnamec nebo cikán.
09. 07. 2010 | 13:19

Jedla napsal(a):

Tencokidá Hnuj (09.07.2010 11:55:20)

Vaše vlajka se mi velmi líbí. Je ten lev dvojocasý?
Pokud je dvojocasý, pak je to lev český. Víte, proč je český lev dvojocasý?
Původně to totiž byli lvové dva (a štít drželi mezi sebou - v heraldice běžné). Jenže byli čeští, a v důsledku toho podřízený lev lezl do řiti nadřízenému tak usilovně, až tam po česku vlezl, a dnes z něj vidíme jen ocas.
09. 07. 2010 | 13:20

Tencokida Hnuj napsal(a):

kozoroh
Ubohé. Tedy Vaše plky.
Já s protagonisty VV mluvil Z OČÍ DO OČÍ. Dal jsem si tu práci , na rozdíl od Vás, který se možná rozhodujete na základě četby sloupků v Blesku.

Je mi Vás líto. Nic než uštěpačnost a primitivní repliky asi neumíte.

Ale snad Vám B´h ještě vymezil nějaký ten čásek k nápravě věcí individuálních.
Přeji Vám to.

Ale banalizujete nebezpečné věci. Nu, když budete hodný a chválit "pravici", tak Vy budete ABL lhostejný. Aspoň něco, že ?
09. 07. 2010 | 13:25

Tencokida Hnuj napsal(a):

Jedla
Tu historku znám. A víte o tom, že ten co tomu komunistickému lvu lezl do prdele se pak dal k ODS ? Ne ?
Tak jo. Asi to fakt bude pomluva.
09. 07. 2010 | 13:27

kozoroh napsal(a):

slavwin.
Tak to jste Brušperák. Už na furt. Bez ohledu na markraběte.
Moje žena je Mnišanka a já Přerovák. Léta bydlíme úplně jinde, ale původ zůstal. Hlína se nestěhuje.
09. 07. 2010 | 13:27

Michal Macek napsal(a):

tencokida:

psaval ste:

volim VV - uvidime

tak ted teda vidite!rovnou si sam nafackujte ze ste nevolil SZ!

:)
09. 07. 2010 | 13:33

Marcus Agrippa napsal(a):

To je zajímavé jak se tady dělá z C a M čistě moravská záležitost. Velkomoravská říše ve své době zahrnovala veškeré území včetně Slovenska a Maďarska. A příchod C a M byl především taktickým spojenectví s V.Ř.Ř.( označovanou jako Byzantská říše ) proti Východofranské říši. Takže oslavy C a M se týkají celé ČR ( i když české kmeny nakonec zradily a přidaly se k Východofranské říši ).
09. 07. 2010 | 13:38

kozoroh napsal(a):

TCKH.
Víte, mne nechává celkem klidným vaše replika. To, že jste s někým mluvil a on vás přesvědčil je váš problém. Také to o něčem svědčí. Min. o tom, že ne dle slov, ale dle činů....

Já se rozhoduji podle toho, co je v nabídce alespoň v minimálním průniku s mým přesvědčením. Iluze si nedělám.

Nehledám nového světlonoše, jak patrně činíte vy. Mohl bych narazit na krysaře.
Vždy budou existovat lidé, kteří mají potřebu se neustále "vymezovat" a vždy to jsou to oni, kteří nakonec stojí na okraji(s výjimkou, těch, kteří těmi světlonoši opravdu jsou).
Tož tak, pane.

P.S.:Klidně můj text nazvěte ubohým. Ponechte mi ale právo nazvat ten váš stejně.
09. 07. 2010 | 13:45

Tencokida Hnuj napsal(a):

Michal Macek
Já nakonec volil Zelené. Už jsem to tady několikrát psal, ale pro Vás ještě jednou :

VV jsou pro mě velkým, velkým zklamáním.
Pokud se takhle staví ke svým voličům, budou v předčasných volbách pohřbeni.
Proč předčasných ?
Protože pokud svůj přístup k plnění vlastního programu nezmění, dostanou v komunálkách červenou kartu.

Topolánek(hmm.. a já !:)) jim radil dobře. Měli zůstat u poctivé parlamentní práce a nervat se za každou cenu do exekutivy.

Takto to skutečně vypadá, že jde o pouhý marketingový tah rozmarného čeledníku, ne poctivou politiku via sliby voličům.
A Johnovy plky jsou ubohé.
Mělo mě to trknout, že tady psal blogy a nikdy neodpovídal na otázky. Teď už vím proč.
I když - kdoví jestli mu je nepsal někdo jiný. Tedy ty blogy. Na což jsem se jej mimochodem ptal taky.

Ještě ale naposledy napíšu " Uvidíme". Tedy do komunálek.

P.S. Asi jsem udělal nakonec dobře, že jsem volil Zelené. Ale pokud se tady na aktualne.cz (protože NIKDE jinde jsem
za VV - tedy kromě vylepení jednoho plakátu na mém domě- neagitoval) vyskytne někdo, kdo mi do klávesnice osobně napíše,
že na základě mých úvah (agitek ?? - no vždy jsem se snažil svůj názor zargumentovat) se rozhodl pro VV i on, rád
si s ním o tom poklepu klávesnicí.

VV jsem nakonec nevolil. A pokud zde někdo volil VV na základě mých"agitací" (vždy jsem se snažil o vysvětlení, že je
volím z principiálních důvodů - tedy že před volbami sama sebe tato strana proklamovala jako bojovníka s
korupcí a nekompromisního prosazovatele přímé demokracie), vyzval jsem jej, ať se přihlásí a můžeme spolu začít vést
diskuzi.

VV jsem ale nedal hlas pouze proto, že v odhadech těsně před volbami měli již víc jak 10 %.

-----------------------------------------

Mějte se.
09. 07. 2010 | 13:45

vlk napsal(a):

TCKH

kdybys velkohubě , před volbami , slíbil, že se budeš sympatizantů ptát na všechno důležité a následěn jsi najednou ve vládě, kd e jsou monstra, proti kterým jsi agitoval, která , ohledně například poplatků ve zdravotnictví hodlá prosazovat opak toho,c o jsi hlásal, která zevede školné a podobně - jak bys řešil problém, aby s v té vládě zůstal a elementáně jsi neporušil ,co jsi říkal před měsícem?
Máš v podstatě jen tři možnost:
1- udělat vše , jak bylo slíbeno.
2- pro jistotu "ošetřit" výsleddek hlasování. Kdo ti vidí do nějakého zaznamenávacího programu, že? Ale potřebuješ k tomu cizí mozek, cizí ruce a cizí očii. Nebezpečné!
3- prostě ti technicky zkolabuje připojení.. Kdo za to může ? No John určo ne. Teď ještě s e objeví nějací zlí hackeři, nejlépe z LiĎaku...
A vše je v kabeli.. Tak říkajíc.
Přiznámse, že jsem něco takového, o čem píšeš, trochu předpokládal.

arnazach +Mour +Jedla
podobný exkurz jsem předpokládal.Tedy vytáhnutí zemského uspořádání.. Je zajímavé, že na něj tlačí rozhodně nejvíce a chce s emi napsat skoro výhradně -Brňáci. Nezaznamenal jsem, ež by moravistické snahy měly nějakou oporu na Moravě severní. A vemi bych s e divil, kdyby Ostrava, Olomouc, Havířov, Karviná, FM,Jihlava a další velká města chtěla žít pod brněnskou vrchností.
Jd eo umělý problém a v případě tohoto blogu o rozdmychávání skoro uhaslého plamínku, z kterého může být pěkný požár.Znovu opakuji - to není v Brně a na Moravě jiný problém než vyvěšovat vlajky? To jsou Cyril AMetod jaksi opravdu jen moravští,lépe řečeno -moravističtí? To máme ,kd e to je jen trochu možné ,s e začít separovat a dělit? Ne ani po rozpadu Československa to není jedno. Koketujeme s malérem z hlouposti. A žádné bývalé zemské zřízení na tom nic nezmění. A tvrdit, že s e po převratu právě na tohle chytili slovenští nacionalisté je pustý nesmysl.
Naopak, pamatuji se velmi dobře na diskuse v bedně . Kd e Bárta nadhodil staré zemské uspořádání. A byl okamžitě Slováky - tehdy Čarnogurský,Mikloško, a Prokeš okamžitě smeten - že nehodlají přistoupit na žádné uspořádání -Čechy 2 hlasy a SLovensko 1! Na druhé s traně pamtuji i pořed ,kd e to naopak Mečiar uchopila posmíval s e pražským vyjednavačům, že podpoří Moravisty a rozdělí Čechy...
09. 07. 2010 | 13:48

Michal Macek napsal(a):

tencokida:

tak mi vysvetlete kdyz ste volil sz a ja taky a franta s manou taky jakto ze meli 3%???

PS:
ted ctu diskuzi k referendu VV na idnes.jeden tam pise ze hlasoval NE a pak se mu tam objevilo "byla zvolena odpoved ANO" druhy zas pise ze ma stejne problemy jako vy s heslem a treti se podivuje proc je u toho zablokovana diskuze :)))
09. 07. 2010 | 13:49

Tencokida Hnuj napsal(a):

Michal Macek
No , tak to nevím. Ale začíná mě z té Vaší otázky a toho, co jsem popsal výše, docela mrazit na zádech.

Jo, už jsem se na stránku VV (ABL s.r.o.) dostal. Ale nemůžu se zaheslovat .

A začli mi tam tykat " NEMÁŠ PRÁVO" píšou.
Asi už jsem evidován v nějaké jejich podskupině.

Hajzli. Seru na ně.

Mějte se.
09. 07. 2010 | 14:00

Mour napsal(a):

Jedla: Popsal jste to velmi pěkně.

vlk: Vy (moravismus, nacionalismus) píšete bohužel o něčem jiném než my (lokálpatriotismus, kulturně-historická identita, vědomí vlastních kořenů).
09. 07. 2010 | 14:01

Tencokida Hnuj napsal(a):

vlk
Moc náhod.
1) Včera mi někdo (představí se, že je z VV)
volá a ptá se mě , zda jsem AKTIVNÍM večkařem. Zeptám se ho co to je, aktivní večkař. On na to, jestli hlasuji v referendech. Řekl jsem mu, že ano.
2) v 10.00 se připojím a zahesluju na stránky VV v poho
3) ve 12.00 mě hlásí, že mému heslu vypršela platnost
4) pokusím se heslo aktualizovat - chce to po mě nesmysly- PSČ, adresu ....vše je vyplněné, ale dobře vyplním to znova
5) Bum - stále špatné heslo
6) Pak se na stránky VV nedostanu vůbec
7) posílám jim E- mil....nelze doručit

Moc náhod najednou.

Seru na ně.

Doufám, že oni (ABL) na mě taky.

Mějte se.
09. 07. 2010 | 14:06

ld napsal(a):

Mour, arnazach,

oba máte naprostou pravdu. Věci spojené s Moravou nemůže hodnotit nikdo od Jihlavy k Německu. Tohle není žádný nacionalismus, fangličkářství, neb tyto jsou v repertoáru Čechů. A právě oni to svýma očima takto vidí, ústy pojmenovávají.

Dnes je Morava /bohužel/ tou druhou stranou mince; první strana je zde vydělaná, ta druhá odeslaná do Prahy na jejich Blanky, génius-karty, vestibuly metra, zprasené opravy Karlova mostu; přijeď na Moravu a najdi 0,5 km silnice bez děr, výtluků, atd.
09. 07. 2010 | 14:12

JAHA napsal(a):

Aj ked v CR nie su hlavy tak horkokrvne, ako u juznych Slovanov, mozno je nieco (verim ze malo, ale predsa) na obavach niektorych pisatelov o pripadne stiepenie CR. Ako jeden z tych "odstrasujucich" prikladov, ako by to mohlo dopadnut je Bosna a Hercegovina, ktora sa sklada z Federacie Bosna a Hercegovina a z Republiky Srbskej, pritom este osobitne postavenie ma teritorium Brcko. Toz, z terajsej CR by mohli potazne vzniknut dve federativne republiky, a to Federativna republika Cesko a Federativna republiky Morava. A pripadne samostatne teritorium Sliezko. A V ramci kazdej z federativnych republik by boli samostatne utvary (napr. Chodsko, Juzne (zapadne, severne) Sudetsko...Praha...
A v Moravskej federativnej republike napr. Slovacko, Valassko...
Nuz, nejake obavy treba mat.
Re Captcha: paleface, ded!
09. 07. 2010 | 14:13

arnazach napsal(a):

vlk:

O moravskou identitu (moravské identity) je třeba pečovat, a to mimo jiné tím, že i občané ve Vašem městysi o ní budou dobře informovaní a budou ji respektovat.

Když nechcete zemské uspořádání (a ani já ho nechci), tak o tom musíte vyjednávat s těmi, kdo je chtějí. Rozumím, že se toho bojíte, jenže to nevyřešíte tím, že to strčíte pod koberec.
09. 07. 2010 | 14:18

Tencokida Hnuj napsal(a):

Lidi, touhle národoveckou fangličkou mávat v dnešním světě je směšné.
Obec se musí identifikovat na základě lidských univerzálií, ne pitomých symbolů a pojmů obtloustlých páprdů z Kopiníku.
Dyť je to směšné i Vašim děckám a vnukům.

Nad tím se zamyslete, proč asi.

Tohle nezametejte pod stůl.
09. 07. 2010 | 14:25

ld napsal(a):

Hnuj,

úhoř je jedním ze symbolů migrace; nevysmívejte se jim.

Anebo když o tom nic nevíte, raději na úhoře bežte. Ale o symbolech nepište.
09. 07. 2010 | 14:31

arnazach napsal(a):

Id:

Podléháte mediální fikci. Silnice jsou rozbité všude.
09. 07. 2010 | 14:32

ld napsal(a):

arnazach,

nedávno jsem jel Prahou přes městský okruh a jako na brněnském tankodromu jsem si rozhodně nepřipadal.
09. 07. 2010 | 14:38

arnazach napsal(a):

Id
No jo, ale doma jezdite po okreskach :-(
09. 07. 2010 | 14:39

ld napsal(a):

arnazach,

ani moc ne, jezdím kudy je třeba. Krom toho, jestli jsou v Brně okresky, tak mně ještě chvíli přesvědčujte. Ale dodržujte pitný režim...
09. 07. 2010 | 14:43

Jedla napsal(a):

Vlku, o to vyvěšení vlajky v zásadě nejde. Jde o to, že nepečujeme o kořeny, a pak se divíme, že nám schnou listy.
Svůj pocit náležitosti k zemi Vám nevysvětlím, když ani příklad s dinosaury a trilobity nebyl dost názorný. Moje zkušenost s lidmi v Olomoucí, Kroměříži i Jihlavě je jiná než Vaše, podle mé zkušenosti je Olomouc hrdá na nejstarší univerzitu v zemi i na arcibiskupství, Kroměříž na zemský sněm, a Jihlava - toť moravská Kutná Hora. Že se současně vymezují vůči Brnu? Ale to je v pořádku, o tom právě blog je - Morava není tak centralizovaná jako Čechy. Brno není "nezpochybnitelným", přirozeným, centrem Moravy. A nikdo netvrdil, že cyrilometodějská tradice je ryze moravská, bez přesahu. Právě naopak, lidé si obvykle připomínají ty okamžiky, kdy se psaly obecně důležité kapitoly dějin a to právě pro jejich přesah.
O mečiarovské taktice a strategii nehovořím. (Respektuji Váš vhled).

Ale podělím se o podobně starý subjektivní pocit. Vzpomenete-li si, reforma státní správy a samosprávy bývala "parketou" ODA (Kalvoda). VUSC byly v ústavě (1993), ale pak dlouho nebyly zřízeny. Kalvoda na to tlačil, blokovala to ODS. Pamatuji se na jednu TV debatu, kde si Klaus s (tuším) Kocábem notovali, že každý přece cítí, že je Čech, ale ne každý se cítí být jihočechem, západočechem atd. a že s těmi VUSC (dnes kraji) se musí opatrně, že je lidé třeba ani nepřijmou. A já na to tehdy zíral, a ve mně to řvalo: KAŽDÝ cítí, že je Čech? Já ne! Já byl ještě pořád Čechoslovák, pořád jsem ještě neodhodil loajalitu ke státu, v němž jsem se narodil! ČR (*1993) pro mne ještě nebyla přirozeným útvarem, (už jsem si zvykl), nejsem nacionalista, cítil jsem loajalitu ke státu (Československu), k zemi (Moravě) i k místu, ale necítil jsem se Čechem !!!
Asi to nesdělím, je to pocit, je to "náležitost", "loajalita". Ale dost to dokáže rozčílit, rozdělit, nadělat zlou krev, když se tomu někdo vysmívá, když to někdo dehonestuje, deklasuje, nálepkuje, uráží, maže z historie či mapy. Výše v diskusi někdo napsal cosi ve smyslu: Začíná to pouhou vlajkou. Ale já to cítím jinak: Problém začíná okřikováním za pouhou vlajku, zesměšňováním nebo urážením (po)citů lidí, kteří od Vás nic nechtějí a nic Vám nedělají.
09. 07. 2010 | 14:47

Suchec napsal(a):

Tenco:
1. vypršela platnost certifikátu. Nebo certifikát nenainstalován.

Divná shoda, když to 2h předtím jelo.

2. používáš Mozillu, že?

3. pošta hlásí přeplněnou schránku na straně příjemce - taky divné.

Předpokládám:

1. Přetížený , špatně nastavený systém, tedy ne úmysl. Možná i proto zahlcení maily. Ale máme dvě "ověřené" skutečnosti.

Jestli to není podobné tomu, jak PIRÁTI měli jejich server na Blacklistu kvůli spamu. LMAO

2. Pokud by opravdu to mělo mít souvislost s tím telefonátem, pak by to bylo dost závažný. Fuj ...
09. 07. 2010 | 15:00

jozka napsal(a):

ld, tak zrovna silnice stoji vsude za vylizkasu :-)

Krome toho, posledni otevirany usek dalnice je... u Kromerize...
09. 07. 2010 | 15:10

ld napsal(a):

jozka,

kdepak, jihozápadní část Pražského okruhu se otevře 20. září. To je od Kroměříže poněkud z ruky...
09. 07. 2010 | 15:14

Tencokida Hnuj napsal(a):

Suchec
Hlavně jde o to, že zrovna v těch 12.00 to po mě chtělo aktualizovat, či změnit heslo a během toho to spadlo.
No a pak už jsem se nemohl verifikovat vůbec - ať jsem měnil hesla jak jsem měnil , dostalo se mi odpovědi "Nemáš právo".
Mezitím se mi stránka vůbec nezobrazila - kolegovi vedle jela normálně.
Mě se zdá, že jde o manipulaci.
Ten telefonát do toho zapadá.
Podle mě tam teď bude hlasovat najatá klaka nebo robot.

Ale od této chvíle je mi to fuk.
VV nevolím už nikdy.(i když jsem je stejně nevolil). Totéž doporučuji všem slušným lidem.

Mějte se.
09. 07. 2010 | 15:24

vlk napsal(a):

TCKH
tak už zřejmě "správně" všechno nainstalovali...
viz
http://aktualne.centrum.cz/...

To by bylo , aby jim Véčkaři téměř jednomyslně neodhlasovali , že v té vládě Ne že mají být. Ale prostě že tam být MUSÍ
09. 07. 2010 | 15:35

Petr Havelka napsal(a):

Jako potomkovi sudetských němců je mi to jedno
09. 07. 2010 | 15:46

Tencokida Hnuj napsal(a):

vlk
"Hlasovat můžete po přihlášení na webu VV. Kvůli zvýšenému technickému zabezpečení
je nutné zadat po přihlášení nové heslo, které bude obsahovat velké písmeno a číslici.
Hlasování probíhá do neděle 11. července do půlnoci. Hlasovat mohou jen Véčkaři, kteří
se registrovali nejpozději v den voleb.

Přejeme příjemný den,
Tým Věcí veřejných"

Toto přišlo až teď. Mezitím jsem si změnil heslo, ale bez této instrukce, neb jsem ji neznal. A tak se tam stále nemohu dostat.

Jestli tahle strana chce něco řídit, tak leda tak trpajzlíky ve webgardenově zahradě.
09. 07. 2010 | 16:01

Tencokida Hnuj napsal(a):

Ale stejně - není ta náhoda krásná věc ?

Titulek : Ostuda jak Brno.

A pod tím nevydařené (zmanipulované ??!!?) referendum VV.

Apropo, kde se vypařili fangličkáři ?
Že by už otevřel local pub ?
09. 07. 2010 | 16:14

Grandmaster napsal(a):

Vlku,
udelat z celkem neskodneho blogu
regionalni nacionalismus dokaze jen jen clovek s prebujelou fantazii a neschopnosti vnimat psany text bez zbytecneho zapletani do nesmyslnych uvah o moravismu(?).
Koukam, ze to muzes dotahnout az na nejake moravske spiknuti(?)
09. 07. 2010 | 16:33

Noe napsal(a):

"Nafukuje se, jako by byl z Brna!" "Moravská bodrost je metoda, jak s upřímným dojetím prodat pančované víno." Ten vnitřní citový rozpor vymysleli asi Prajzi! Centristé!

Pravda ale je, že kdo zůstane v Brně, kde se každý zná s každým, a scházejí se v cukrárně, je ohrožen sebevraždou. Neznám všechny:
Ale Mrštík, Těsnohlídek, Mahen, Merhaut, Skácel prý o tom uvažoval, když visela jeho fotografie mezi Mikuláškem a Otáhalem za výlohou knihkupectví na České ulici. Skála to ale udělal. A Hrabal taky. I když ho lákali, aby to proved doma. I Kunderu se snažili přemluvit přes Respekt pomalu až ze Slovenska. Ale neuspěli.

A teď ještě zapomněli na ty nešťastné vlajky! Stáli na židli u okenní kliky a váhali: "Mám vyvěsit, nemám vyvěsit?!" Nakonec se pověsí sami... Zvláštní nátura to Brno! Není to riziko pro Ústavní soud?!
09. 07. 2010 | 16:39

EVA napsal(a):

Líbí se mi, jak název článku pěkně koresponduje s jeho obsahem. Jinými slovy - považuji takový článek za opravdu pořádnou ostudu pana autora. Zdálo by se, že jde jen o vlajku, o nevinný lokálpatriotismus. .. Ale takhle "nevinně" to vždycky začíná. A proč by se měla stydět ta část obyvatel Moravy(včetně Z. Koudelky), která trpí sklony k nacionalismu? Třeba pro své farizejství, se kterým potlačuje nacionalistickou kartu ve všech chvílích zvýšené potřeby finančních toků ze zbytku republiky. Když bylo potřeba zacálovat škody po povodních, nikdo na Moravě o "lokálpatriotismu" ani necekl - přece jen bylo taktičtější předstírat, že jsme "jedna rodina". Jakmile je všechno zaplaceno, zas už podle moraváků tak úplně nejsme jedna rodina. Dost účelové chování, nemyslíte, drazí "bodří" Moraváci? mšli byste se ale trošku podívat do ekonomických statistik a zahloubat se nad tím, co by Vám eventuelní odtržení Moravy přineslo. Napovím: Nic pěkného. Proč? Třeba proto, že podíl HDP, který vytvoří pouze Praha (bez Středočeského kraje!) je asi 25% z celé sumy, t.j. skoro stejně jako celá Morava (asi 29%). Z toho je, myslím, úplně jasné, kdo by na rozdělení vydělal a kdo prodělal.
09. 07. 2010 | 17:02

Marcus Agrippa napsal(a):

EVA:
rozdělení ČR by samozřejmě byla hloupost. Ale to co píšete taky není až tak úplně košér. V každé zemi se soutřeďuje kapitál zahraničních firem, tam kde je správní centrum země - v ČR je to Praha. Brno bylo až donedávna centrem strojírenských podniků zvučných jmen, které ovšem podivným přístupem po listopadu 89 rapidně upadly ( pokud nebyly rovnou rozkradené jako Zbrojovka ). Výsledkem byla samozřejmě obrovská nezaměstnanost. Takže srovnáváte nesrovnatelné. Navíc Praha byla vždy ohniskem různých vzpour a i současná vláda si nedovolí srazit Prahu s nezaměstnaností na úroveň Ostravy apod. Takže to kdo by na čem prodělal není vůbec až tak jisté.
09. 07. 2010 | 18:06

A.T.M. napsal(a):

Z výše uvedeného článku pana Koudelky vyplývá, že nebýt Brna, nebylo by, ani Moravy, ani věrozvěstů C + M.
09. 07. 2010 | 18:22

EVA napsal(a):

Pro Marcuse Agrippu:
Zahraniční firmy volí většinou velkoměsta jako svá sídla, ale není to proto, že tam bývá správní centrum země, ale proto, že ve velkoměstech bývají letiště, které nutně potřebují pro rychlý styk s mateřskou zemí. A pokud se nemýlím, na Moravě jsou 2 velkoměsta, která mají taky docela dobré spojení se světem, i když spojů pochopitelně létá méně než z Prahy.
Ale ekonomiku přece nedělají jen zahraniční firmy, v tom snad se mnou souhlasíte. Notabene, pro např. rakouské firmy může být Brno mnohem přitažlivější než Praha, mají ho blíže a létat na tak krátkou vzdálenost mezi Rakouskem a Moravou přece není nutné.
Přinejmenším stojí nízké ekonomické výsledky Moravy za zamyšlení. Dnes už nemůžete argumentovat jen tím, že v Brně byly podniky, které se nyní rozpadly, vždyť úplně stejné problémy byly všude.
Ať tak či onak, moravský nacionalismus mne uráží.
09. 07. 2010 | 19:58

Shantingshi napsal(a):

Tomu teda tleskám! Su Moravák, kurňa :), tak se k temu aji hlásím! S tó fangló je to fak, měli sme ju vyvěsit aji u nás.

Ale vážně: považuji za neodčinitelný zločin, jak bylo po Plyšáku zatočeno s naší zemí, tedy Moravou. Jde o zločin Klause a celé tehdejší vládní garnitury. Jednou by za to měli pykat, vlastizrádci!
09. 07. 2010 | 21:15

jozka napsal(a):

ld, pokud to bereme takhle, tak po JZ casti okruhu prahy se budou otevorat casti dalnice u Hulina. Spokojen?
09. 07. 2010 | 21:43

Zacheus napsal(a):

Já osobně s autorem blogu zcela souhlasím. Nevidím žádné nebezpečí pokud jsou vyvěšeny historické moravské vlajky. Při tomto způsobu uvažování bychom se - v obráceném gardu - museli obávat i vyvěšení vlajky Evropské unie.
09. 07. 2010 | 23:26

Zacheus napsal(a):

Jinak podle mne také nehrozí ani žádné reálné nebezpečí z nějakého moravského separatismu či nacionalismu. Ostatně ani během období II.světové války tyto tendence, které byly nasměrovány k připojení části Moravy, resp. Slovácka k tehdy samostatnému Slovenskému státu, prostě neuspěly.

Připomeňme v této souvislosti pro historickou zajímavost osobnost Jana Úprky ( syna slavného malíře Joži Úprky), ale také třeba Josefa Vávru ( který posléze přijal partyzánské příjmení Vávra- Stařík a byl obviňován, že vyslal M. Choce k zavraždění majora Schramma jako pomstu za vraždu Jana Masaryka - a v padesátých letech po únosu ze zahraničí do ČSR skončil na popravišti) či Jana Rybu nebo Vavřince Mitáčkka,jako představitele "Národopisné Moravy". Po válce se Jan Úprka hájil tím, že "šlo o vlastenecký čin, který měl ušetřit Moravu německé okupace" ( viz též kniha Františka Mezihoráka "Hry o Moravu ").
09. 07. 2010 | 23:48

kormoran napsal(a):

I na pozorovani vlajicich praporu je treba vzdelani))))
10. 07. 2010 | 07:19

Jedla napsal(a):

EVA: Jste úplný blázen, pokud podsouváte Moravě separatismus. Podle mne by Moraváci sami ani nespěchali z Rakousko-Uherska. (Byť Masaryk se narodil u Hodonína).

S tím HDP běžte do ... (no někam): Když si za své vydělané a zdaněné peníze koupím půl km odsud benzín do sekačky na trávu, podle účtenky jsem ho koupil v Praze. Když si koupím v obchodě za rohem chleba z pekárny sídlící ve vedlejší čtvrti města, koupil jsem dle účtenky v Praze a od pražských pekařů. Když se naštvu a budu to chtít zapít místním pivem nebo hnusným fruťáckým "rumem", stejně to účtuje Praha, protože tam ryze formálně sídlí příslušné akciovky či s.r.óčka.
Ale pořád jsou to moje peníze, mimo Prahu vyrobená mouka a z ní chleba, líh a z něj "rum", mimo Prahu vyrobený, transpotrovaný, prodaný i koupený benzín (kolik je v Praze ropných rafinerií?), atd. V Praze nesídlí ani ten účetní. Jen tam mají formální sídlo, neb v Praze nechodé kontroly z berňáku (nestíhají).
Váš argument o pražských procentech domácího produktu má asi stejnou logiku, jako by největším světovým tahounem ekonomiky byly daňové ráje na několika tropických ostrovech.
10. 07. 2010 | 10:24

Jedla napsal(a):

ještě jednou EVA: Zajímalo by mne, jak vás může urážet něco, co prakticky neexistuje (tj. Moravský nacionalismus či dokonce separatismus)? Stává se Vám to často? Uráží Vás také Venušané, Jupiteřané a Pluťané? A co Slunečňané, uráží Vás ráno, nebo večer?
10. 07. 2010 | 10:33

Tencokida Hnuj napsal(a):

Nějak mi to referendum strany "Věřte Volové" začíná připomínat ono pověstné karlovarské losování.
Ani vám nevím proč.
Jo, ještě mě napadla jedna asociace. S tou tombolou v Hoří má panenko. Víte, jak zhasla na chvíli světla a ....
10. 07. 2010 | 11:41

Fialenka napsal(a):

Hnuji,

na Vaší samurajské vlajce mě zaujalo jak jsou vyobrazeny hory, květiny, zvíře, muži, ale není tu vůbec vidět ženská. Docela to vystihuje skutečnost (podle mne). Žena totiž není na první pohled vidět, symbolizuje neprojeveno a je za tím vším.
10. 07. 2010 | 11:49

Jedla napsal(a):

TCKH:
Zklamání? Čas vše vyléčí. Přijměte moji účast v těžké chvíli.

Ještě k tomu ohromnému ekonomickému výkonu Prahy (EVA):
Zde je výpis z obchodního rejstříku ČEZu:
http://www.justice.cz/xqw/x...

a zde třeba RWE tranzgas:
http://www.justice.cz/xqw/x...

Takže můžete třeba na Moravě topit plynem nebo si na něm vařit kafe, či zrovna sedíte u počítače a krom obrazovky vám ještě svítí lampička (když nejste u E.Onu - ten sídlí v Českých Budějovicích) a inkaso, které zálohově platíte, právě vytváří hrubý domácí produkt kde? - no v Praze, přece - viz ty výpisy z obchodního rejstříku. Kde sídlo, tam daně, tam i statistika.
Temelín ani Dukovany neleží v Praze, kdyby bouchly, pražáků se to moc nedotkne, ale statistiku HDP opět zvyšují Praze, stejně jako zde párkrát zmiňovaný Prunéřov. Prostě patří ČEZu. Takže to nám ta Praha krásně prosperuje, vy líní Moraváci... ;-)
10. 07. 2010 | 11:54

buldatra napsal(a):

Jak to tak gómu, řekl bych, že ti pragocentristi a Eva, jsou dost urážliví suchaři, což je zdrojem nejednoho povyražení ve Štatlu. Kvitujeme s povděkem a budeme dál vesele štengrovat až do úplného odtržení.
A potom samozřejmě taky.
10. 07. 2010 | 12:03

Tencokida Hnuj napsal(a):

Fialenka
Hezky řečeno. Ale není to samurajská vlajka. Je to vlajka Spolku odložených samurajských děcek.

Skutečnost je taková :
Je to již dávno, kdy mě mí chudí samurajští rodiče pohodili před dveře synagogy. Nebýt toho, že v ní
zrovna dleli mí pozdější opatrovníci Moše Goldman a Izák Sachs , byl bych nejen odložený, ale i chudý.

Jméno Amos mě ale na Tencokidu změnila má japonská babička, kterou jsem si pomocí manipulace s DNA, jasnovidectví a
sloupku z nedělního Blesku, později vyhledal. K příjmení se raději vyjadřovat nebudu, ještě by se nějaký politik mohl
urazit a já nemám v úmyslu trávit svůj čas v soudních síních, zejména když by celý případ dostala na starosti Vesecká
a soudil mě soudce Nagy. Neřku-li, že mým advokátem ex offo by byl Benda či Rápková.

Po tomto krátkém exkursu do mé genealogie a úrovně naší justice Vám uděluji právo mi tykat a oslovovat " Tenco ".
Jste jeden(na) z mála, komu se této výsady dostává. Doufám, že za to budu opět někdy pochválen v některém z Vašich sebeženskystředných komentářů.

Že Vás to uvádí do rozpaků a červenáte se ? To nic. Také mí bývalí opatrovníci Moše Goldman a Izák Sachs byli tenkrát na rozpacích, když mě našli coby odložené nemluvně před vstupem do synagogy. Oba pánové totiž vedli staromládenecký život, navíc ve společné domácnosti a tak první , co je při pohledu na malého tvorečka zabaleného pouze v kusu hitatare a křičícího hlady napadlo, bylo, že se ohlédnou, zda se někdo nekouká a půjdou nevšímavě dál.
Jenže co Baal nechtěl - ze synagogy náhle vykoukl šámes a povídá : " To je ale hezký chlapeček ! Ten je Váš ? "
Starý Moše se zastyděl, zčervenal, otázal se pohledem pana Sachse a vida, že ten, rudý až po uši, přikyvuje, uchopil
mě do náruče a odvětil pyšně : " Ano - náš ! "

Tak jsem se ocitl v domácnosti mých bývalých opatrovníků - starých pánů Moše Goldmana a Izáka Sachse. Jak vidíte, žádná ženská, jen dva staří Židi. A navíc bankéři.
Tedy nic moc. Ale na druhé straně - alespoň něco.

Mějte se.
10. 07. 2010 | 12:03

EVA napsal(a):

Pro Jedlu
I kdybyste se vztekal ještě víc, nic na číslech okolo HDP nezměníte. Nechápu, proč uvádíte odkaz na obchodní rejkstřík, dávno dobře vím, kde je možno informovat se na sídla firem a ví to každé malé dítě. Nijak jsem nezpochybňovala, že je Praha ve výhodě tím, že je velkoměsto. Ale na Moravě taky máte dvě slušně velká velkoměsta, takže vo co go? A zde vám uvádím odkaz na článek, ve kterém se jasně praví, že firmy se stěhují nejen do Prahy ale i do Brna (a zrovna tak se dá předpokládat, že i docela dost do Ostravy).
http://brno.idnes.cz/brno-z...
Měl byste si znovu přečíst můj předchozí příspěvek, uniká Vám jeho hlavní smysl: že by si Morava odtržením silně pohoršila. Myslíte si snad, že by všechny moravské firmy pak okamžitě změnily sídlo do Brna? Jsem přesvědčena, že ne, protože v Praze se všichni chovají ke všem Moravákům velmi slušně (aby ne, vždyť podstatná část Pražáků stejně pochází z Moravy), zatímco v Brně se k Pražákům chovají otřesně. To je stará známá věc. Ale co, třeba budou zase moraváci potřebovat peníze, tak je naděje, že na ten čas zase bude utišen jejich nacionalismus (jako po povodních).
A ještě poznámku: Nebráním se diskusi, pokud je diskutér slušný. Vzhledem k tomu, že jste nazval bláznem a poslal do ...., už ode mne další reakci nečekejte. Jsem-li pro vás blázen, který je v ....., tak se se mnou nezahazujte.
10. 07. 2010 | 13:31

EVA napsal(a):

Pro Jedlu:
Už jsem nechtěla reagovat, ale ještě k HDP: když vám tolik vadí Praha, dobrá, budeme ji eliminovat. Bez Prahy připadá na zbytek republiky 75%HDP. Z toho vytvoří 29% asi 4 miliony moraváků a na ostatních necelých 5 milionů obyvatel připadá 46%. Myslím, že ta čísla hovoří velmi jasně. Teď už není nač se vymlouvat, když tam Praha není zahrnuta.
10. 07. 2010 | 13:46

Dominik napsal(a):

Divím se autorovi blogu, že ty pseudonázory českých šovinistů proti Moravě rovnou nemaže.
10. 07. 2010 | 14:53

LEVAK napsal(a):

Ad Bruce:to je Váš typický pražský postoj,sprostota a povýšenost!
PS:EVO prosím Vás neukazujte tady tak moc svoji neznalost.Nic Vám neříká sídlo firmy a pobočné provozy,závody,etc.?
10. 07. 2010 | 15:02

Laďa napsal(a):

Přesné informace o nepolitické iniciativě, občanského sdružení Moravská národní obec "Za vyvěšování moravské zemské vlajky":
http://zamoravu.eu/vyvesova...

Pan Koudelka to napsal velice hezky.
10. 07. 2010 | 16:18

Radek napsal(a):

Souhlasím s panem Koudelkou. Protichůdné názory ostatních nestojí ani za komentář - autorům navrhuji číst i literaturu faktu, nikoliv bulvární a české nacionalistické plátky. Moravě zdar!
10. 07. 2010 | 16:33

Standa napsal(a):

Někteří Češi zapomínají, že Morava je stejně jako Čechy historická země s více než 1200 letou tradicí. Jako taková má právo na zemskou samosprávu! O tuto samosprávu nás Moravany okradl po roce 1948 zločinný komunistický režim. Dnes, kdy se celá Evropa vrací k regionalismu a jednotlivé historické země hrají čím dál větší roli v utváření Evropy, tak i Morava se chce na tomto procesu podílet. Morava je jedním z přirozených regionů Evropy! Samosprávu Moravě!
10. 07. 2010 | 19:35

Moravan3 napsal(a):

Pan Koudelka má pravdu! Proč by nemohli být Moravané hrdi na zemské tradice své země Moravy!
10. 07. 2010 | 19:38

LEVAK napsal(a):

Ad Standa:tuto krádež v roce 1990 zopakovál Havel a jeho melodyboys i když před tím tvrdil jak je pro to aby Morava byla samostatná!
10. 07. 2010 | 19:56

vizour napsal(a):

ad Levák. Havel o samostatnosti Moravy nikdy nemluvil, čím menší stát tím menší význam. Rozpadem R-U jsme se stali bezvýznamnými státečky, s kterými si Němci Francouzi a Rusove vytírají řiť
10. 07. 2010 | 20:27

Antonín Hrbek napsal(a):

Je zajímavé, co dokáže vysoce postavený právník naplácat.

1. Markrabství moravské nezahrnovalo celou zeměpisnou oblast Moravy. Tak například roku 1348 bylo Karlem IV. vyčleněna samostatná oblast Biskupství olomoucké. Od této doby byly zemské desky vedeny ve dvou řadách, a to olomoucké a brněnské. Olomoucké desky byly přeneseny do Brna až roku 1642.

2. Po roce 1611 žádný samostatný moravský markrabě již neexistoval, byl to jen jeden z titulů českého krále.

3. Brno jako hlavní město Moravy bylo úředně potvrzeno až Josefem II roku 1782.

4. O významu Brna svědčí i to, že biskupství brněnské vzniklo až po povýšení olomouckého biskupství na arcibiskupství.

5. Brno bylo "moravské" jen ve smyslu zemském a ne ve smyslu národnostním. Až do druhé poloviny 19. století bylo Brno městem převážně německým z toho z části židovským. Teprve průmyslová revoluce vyvolala příliv nové pracovní síly a to jak německé, tak moravské.
6. Německá vysoká škola byla založena v Brně v roce 1849, česká až po roce 1918. Ještě v roce 1911 bylo v Brně 46 německých základních škol a jen 8 škol českých. K postupné "moravizaci" Brna začalo docházet až koncem 19. století rozvinula se v období první republiky a zakončena byla až vyhnáním Němců v roce 1945.

Takže nevím, co by chtěl pan Koudelka vyvěšením praporu oslavovat.

Podobně by bylo účelné uvést na pravou míru oslavování Cyrila a Metoděje. Vždyť až do roku 1349 nechtěla mít církev katolická s bratry nic společného jen díky nezměrnému úsilí Karla IV. byli roku 1349 prohlášeni za svaté. Po jeho smrti ale obnova slovanství v církvi zanikla a bratři byli mlčky trpění jako lokální svatí. Obrat nastal teprve roku 1880, kdy Lev XIII. vydal encykliku Grande Mundus, která rozšířila uctívání Cyrila a Metoděje na celou katolickou církev. A nelze při této příležitosti opomenout nezměrné úsilí pozdějšího arcibiskupa Stojana (prakticky prvního Moraváka na arcibiskupském stolci) o obnovu a rozvinutí Cyrilo-Metodějské tradice na Velehradu (až do roku 1863 to byl bezvýznamný chátrající farní kostel).
10. 07. 2010 | 20:44

JiriBrno napsal(a):

Ad EVA: Hezký podvečer z Brna přeji. Jen by mne zajímalo, máte skutečně osobní zkušenost s tím, že se k Vám někoda na moravě špatně choval? Skutečně by mne to zajímalo, osobně bych řekl, že už se to dávno neděje. Jen pro pobavení, kolega byl nedávno na atestaci v Praze a zkoušející známý profesor se ho ptá: "odkud jste?", kolega opáčil "z brna". Profesor se na chvíli zamyslel a povídá :" Kde to je?"
Tohle fakt není vtip.) Ale berme to s humorem,ne ?
10. 07. 2010 | 20:49

Hurá napsal(a):

Koudelka, byli jste přece vždycky nejlepší, ne ? Tak se toho držte a udělejte si co nejdříve svoji republiku. Nezapomeňte ale v Čechách své rodáky.
11. 07. 2010 | 00:38

EVA napsal(a):

Ad JiriBrno:
Krásný příklad je případ mé kamarádky, která je celoživotně oddanou Brňačkou, ale žije v Praze. Kde, myslíte, že jí úmyslně poškrábali nové auto a napsali sprostý vzkaz? V Brně. Vím, že blbci se najdou všude, ale na téhle historce je zábavné, že se brńáci pomstili oddané brňačce. Stačilo mít pražskou SPZ. Další příklad je z roku 2002, kdy Praha zažívala povodně. Škodolibých vzkazů hlavně z Brna na téma "ať se pražáci koupou, patří jim to" a podobně, které jsem četla v internetových diskusích, bylo dost. Nevšimla jsem si, že by se vyskytovali podobní idioti v Praze, kteří by předtím přáli Moravě, "ať se koupe" při povodních v roce 1997.
Musím ale říci, že mám z doby pražských povodní zcela opačnou zkušenost s Ostraváky. Spolupracovali jsme tehdy s několika firmami z Ostravy a docela mne dojalo, jak se starali, zda jsme povodně přežili bez úhony. V Ostravě jsem se vždycky cítila dobře a nedám na ni dopustit.
A konečně mohu na téma vztahů Praha-Brno uvést i názor M. Donutila, který má zkušenost z obou měst a říká to, co já, že chování obyvatel Brna vůči Praze je mnohem horší než naopak.

Ale pane Jirko, já sama problémy nemám, většinou jednám s inteligentními lidmi a ti se ke mně nikdy nechovali špatně.
Také Vás zdravím, ale nevěřím, že by onen profesor, o kterém píšete, opravdu nevěděl, kde je Brno, spíš se snažil vašeho známého trochu poštengrovat, ne?
11. 07. 2010 | 01:54

EVA napsal(a):

Děkuji Antonínu Hrbkovi za fundované doplnění informací vztahujícím se k obsahu článku.
Ráda jsem se poučila.
11. 07. 2010 | 01:59

Jedla napsal(a):

Trošku se to tady pokusím odlehčit: Kdosi stále podsouvá moravákům nacionalismus a dokonce separatismus, tak sem s kouskem humoru, kdo má pro něj smysl: Zavítejte, při neděli, na Necyklopedii: http://necyklopedie.wikia.c...

A na ní si počtěte témata jako: Moravistán, Zvratka, Štatl, ZOO Brno, Bojová šalina, Prygl, Sinice a td.
Můžete to tam také "Zvandalizovat" (editovat), je to na principu wiki.

To jen pro ty, kdo za žlutočervenou vlajkou vidí nějaké riziko, nebo koho to dokonce uráží. Přeji Vám očistný smích, je to fakt dobrý.
11. 07. 2010 | 08:24

ijsvoboda napsal(a):

Koudelko, ještě že jenom učíš a nejsi politik. Představa, že by si se stal prezidentem mě děsí. Jenom nevím co by si udělal. Je možné, že by si přejmenoval Hradčany na Brňany, nebo přestěhoval Špilberk do Prahy, protože do Brna by za tebou nikdo nejezdil. V každém případě je to všechno hloupost. Všechny tyto diskuse patří na akademickou půdu, ale na ústav dějin a ne na práva. To ti píše rozený Pražák bydlící 20 let v Brně a 20 let v Ostravě.
11. 07. 2010 | 08:32

Fialenka napsal(a):

Tenco milý,

návrh přijímám s potěšením :-)
Japonsko, Čechy, židovští bankéři, bohatství … to člověku přináší světonadhled. A taky samotu :-)
Jdu něco sebeženskystředného napsat pod Kurase.
11. 07. 2010 | 09:13

Kritik napsal(a):

Větší ostudou než barevné vlaječky bylo, když na oslavě zvěstovatelů křesťanské víry v přenosu veřejnoprávní televize nezaznělo z úst moderátorů a mluvících hostů vůbec nic o křesťanství, neřku-li o Kristu či o Bohu. Přesně tak popisuje slavný C.S.Lewis "Rady zkušeného ďábla" ve své knížce. Jakoby ČTv na slavnosti věrozvěstů dokumentovala, komu skutečně patří.

Ještě, že se tomu vymykal Pavlica s Hradišťanem a ostatní sbory a zpěváci.
11. 07. 2010 | 11:23

Grandmaster napsal(a):

EVA,
rekl bych ze tyto potize maji puvod ve dvou pojmech:
'Big brother' mentalita,
zavist.
Mohl bych to rozepsat, ale kazdy si to muze lehce doplnit svymi slovy.
Nejak vzdalene me to pripomina vztahy Cesko - Slovensko......
11. 07. 2010 | 12:00

Standa napsal(a):

Pane Hrbek, váš výklad dějin je nepřesný a plný účelových lží! Na Moravě sice žili lidé, kteří mluvili německy, ale považovali se vždy za Moravany! Podle jazyka se neurčuje národ! Stejně tak na území Čech a také Prahy se lépe domluvili lidé německy. Panovník na Moravě ( Moravském markrabství)vládl z pozice moravského markrabího a ne jako český král!
Proč Vám tolik vadí skutečnost, že lidé na Moravě ( Moravané)si znovu začínají uvědomovat, že se nemohou vzdát svých moravských tradic, kultury a historického vědomí. Nikomu přece nejde o rozvrat státu! Tak prosím o trochu úcty k naší zemi Moravě a jejim víc než 1200 letým tradicím.
11. 07. 2010 | 12:47

EVA napsal(a):

Ad Grandmaster (11.07.2010 12:00:46):
Nakousl jste bezpochyby velmi zajímavé téma a asi částečně má vliv také, ale na stejném principu by musel mít divné vztahy k ostatním kdekdo, vždyť dvě místa s rovnocennými podmínkami prakticky neexistují. Kdybychom se vrátili do rakouska-Uherska, myslíte, že měla Praha stejný problém vůči Vídni? Myslím, že ne a pokud ano, tak určitě v mnohem menší intenzitě než Brno vůči Praze.
Mimochodem, nejsem pražská rodačka, do Prahy jsem přišla studovat a pak jsem tu zůstala.
A to, co opravdu nemohu pochopit, je neustálá snaha Brna po umístění některých ústředních institucí do Brna. Je to sobectví a bezohlednost, protože vždycky je racionálnějším řešením, aby za nějakým úřadem v případě potřeby jezdilo raději 400tis. brňáků do Prahy než 1,25 mil. pražáků do Brna. Proč by mělo huntovat dálnici 3x více pražáků jízdou do Brna? Prostředky na její opravu pak platíme všichni! (Ten konec berme jako určité odlehčení mého příspěvku a nadsázku, nicméně nezastírám, že mne tyto snahy o umisťování centrálních úřadů do Brna pěkně štvou...)
11. 07. 2010 | 13:03

Lukáš napsal(a):

Paní Evo, v tom je právě výhoda zemské samosprávy ( zemského nebo spolkového zřízení)! Rozhodovat se má co nejblíže občanovi a ne někde v centralistické Praze!Morava měla plnou samosprávu za Rakouska - Uherska a patřila v té době k nejvyspělejším a ekonomicky nejsilnějším zemím Evropy. Ještě za Československa měla Morava a poté země Moravskoslezská svou zemskou samosprávu ( i když díky pražskému centru okleštěnou)o kterou nás Moravany okradl komunistický režim po roce 1948. Je zarážející, že současní čeští politici se k Moravě chovají stejně jako bolševici v roce 1948!
11. 07. 2010 | 13:31

EVA napsal(a):

Ad Lukáš:
Přece nechcete popírat, že Váš návrh by znamenal jediné: drastické zvýšení počtu úředníků a zdvojení (ztrojení, zečtyřnásobení, atd.) mnohých úřadů. Jsem proti. Musíme si vybrat: Buď se budeme chovat ekonomicky a budeme mít jeden úřad, nebo jich bude x, aby byly uspokojeny nacionalistické sny (co Slezané???). Ale kdo to bude platit? Já nechci. Každá legrace přece něco stojí. Dospělý sebevědomý člověk se nepotřebuje zviditelňovat skrze nacionalistické ideje. Stačí mu, že může a chce vyniknout skrze své osobní schopnosti.
11. 07. 2010 | 16:38

Tencokida Hnuj napsal(a):

Lukáš
Rozhodovat se má rozumně a eticky.
Jestli mě bude okrádat Cajzl nebo Brňák je mi tak srdečně jedno.
Ale pokud by mě měla celá tahle estráda s pentlovaním volů a jejich parádenmaršem přes náměstí každý rok, nejlépe na svatého Dyndy, stát byť jen desetník navíc, tak si své moravanství strčte s odpuštěním víte kam.
11. 07. 2010 | 17:12

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený Stando,

patrně jste si pozorně nepřečetl, že šlo o Moravany ve smyslu zemském, tak jako Sudeťáci byli Čechy ve smyslu zemském. Tam se to ovšem dalo rozeznat výrazy Böhmen a Tschechen. Na Moravě to splývalo, tak se spíše rozlišovalo podle oblastí, například Hanáci.
Je mi potom nejasné, proč byli po roce 1945 tito "Moravané" potupně vyhnáni.
Jinak bych prosil o uvedení, které z mých uvedených údajů je nepravdivé.

Vůbec mi nevadí moravanské uvědomování, naopak mám pro něj velké pochopení a oceňuji obrovskou práci, která byla v tomto směru za první republiky vykonána.

Abych se připojil ke kritikovi - je přece naprosto směšné, když mše na počet slovanských věrozvěstů není sloužena jvýhradně ve slovanském jazyce, ale převážně latinsky. Dokonce chtít aby byla sloužena ve slovanském ritu nebo dokonce ve staroslovanštině by byl asi naprosto nepřijatelný požadavek.

Nositelem odkazu a dědicem tradice Cyrila a Metoděje je u nás církev řeckokatolická a ne církev katolická. Její bohoslužby v cyrilometodějském byzantském ritu a ve slovanském jazyce, konané na počest Cyrila a Metoděje samozřejmě média nezajímají. Těm jde o nabubřelý humbuk.
11. 07. 2010 | 17:31

Li-Chang napsal(a):

Mám pocit, že existence Moravy a Moravanů tak úplně nezávisí na turistice dvou cizinců - Cyrila a Metoda, spíš na tom, že měli dost svých chytrých hlav, kterým nebylo cizí moudro i ze zahraničí. Církve jsou všeobecně na vymření, tak se snaží z čehokoliv vytloci nějaký kapitál.
Kdyby tomu tak nebylo, nemohli by lidovci tak škaredě dopadnout.
11. 07. 2010 | 18:31

ld napsal(a):

Hnuj,

jste estét a znalec folklóru. To se na vás hned pozná. Tak až se budou ve vašem okolí navlékat volům pentle, zrychlete krok. Na pozdější reklamace se nebere zřetel...
11. 07. 2010 | 20:10

MoravaNeCzech napsal(a):

Pan Koudelka projevil svoje zklamání nad nezájmem moravské metropole vyvěsit jeden se symbolů Moravy ale diskutující projevují jen své šovinistické nálady. Samozřejmě, že jsou i jiné věci k řešení ale pokud si lidé neuvědomí vlastní historii tak jsou odkázáni si ji prožít znovu. Navíc, soudě podle toho bordelu v ČR se neřeší v této zemi nic a podle této diskuze bychom neměli ani nic řešit. Podle hesla držet hu.. a krok. :-) MORAVIA NOT DEAD :-)
12. 07. 2010 | 08:53

Grandmaster napsal(a):

Tenco,
pouzivate slovo Cajzl. V moji dobe se rikalo Cizek. To slovo uz vymizelo?
12. 07. 2010 | 10:43

Tencokida Hnuj napsal(a):

Grandmaster
Lákalo mě odpovědět, že tak se to lépe rýmuje s ....., ale neudělám to.
Já fakt nevím. Nepátral jsem. Já to slovo prostě používám tak, jak někdo používá třeba ostravský buran, venkovan či šlonzak.

To je asi tak vše.

Ale jistě se mezi Cajzly najde spousta slušných lidí, kteří nejsou zároveň i .....

Tak jako v Ostravě to není sám buran.

Mějte se.
12. 07. 2010 | 11:29

Grandmaster napsal(a):

Tenco,
vy vtipalku! Dobre...
12. 07. 2010 | 12:01

MoravaNeCzech napsal(a):

Je zajímavé, že se Češi vždy ohání Karlem IV. který byl "Němcem." Dokonce jste si ho zvolili největším Čechem. Corona regni Bohemiae taky nebylo žádné české soustátí ale založili jej Němci a vládli jemu Němci. Bylo to tedy Bömischácké soustátí nikoli Czechišácké. Nedlouho po smrti Karla IV získal země Corony pod svou vládu moravský Jošt (ten byl Moravanem, narozen v Brně) a z Brna se vládlo i Berlínu. Na Moravě na rozdíl od Čech mohl vládnout jen Moravan narozen na Moravě. Takže s fleku to mohl přejmenovat na Corona regni Moraviae a nemuseli by jsme dnes poslouchat české schovinisty o tom že jsme nějakou domnělou českou zemí. Proč by to ale dělal když Corona defakto zanikla už v době když se Karel IV stal římským císařem.

Když jde o Moravu tak budete tvrdit že v Brně žili samí Němci :-). Samozřejmě, že to byli a jsou Moravané, možná byli etnickými Němci nebo prostě jen mluvili německy ale považovali se za Moravany. Hlásili se tedy k Moravskému národu. Až vznikem nacionálních národů v polovině devatenáctého století přijali slovanští Moravané českou národnost ze strachu před germanizací a to za cenu že Morava bude nadále existovat. To samozřejmě Češi nesplnili a hned po roce 1918 započali s likvidací Moravy.

Naštěstí Moravanům vzít moravskou identitu nemůžete a po testech DNA už nemůžete tvrdit že jsme Češi.
Nejsme Češi jsme Moravané.
12. 07. 2010 | 12:05

EVA napsal(a):

Ad MoravaNeCzech:
Koukám, že jste těžký případ. To Vás ale neopravňuje k tomu, abyste psal vyložené blbosti a lži. Zde se podívejte, jak je to s genetickou odlišností doopravdy:
http://www.national-geograp...
12. 07. 2010 | 12:41

Tencokida Hnuj napsal(a):

MoravaNeCzech
Proti takovémuto jednostrannému vyhlášení, tedy deklaraci, že i já nejsem Čech, ale Moravan, tvrdě protestuji !
Po svých rodičích jsoem totiž i jednopětinový Japonec, tří šestnáctinový Ital a sedmi patnáctinový Lužický srb.
Kromě toho jsem byl vychováván v židovském liberálním prostředí, takže se také cítím jako minimálně dvou šestinový semita, který zásadně nečte Wall street journal.

Proto v případě , že v Grossburku přijmete nějaké ty zákony, vyhrazuji si pro sebe výjimku a také právo, že podle toho se mnou bude i zacházeno, zejména pak, že kromě označení v podobě žlutého květu chryzantémy s písmenem "J" přišitém na saku, špuntu z lahve toskánského vína zavěšeného na krku a lipového listu v modrobílečervené barvě, budu směti nosit pejzy a číst jen New York Times a v případě , že mě a mé rodině budete chtít zaplatit jízdu vlakem někam kde se mi ale vůbec, vůbec nechce, že to nebude v sobotu.
12. 07. 2010 | 12:53

MoravaNeCzech napsal(a):

Musím reagovat na
EVA a
Hnoja

Prvně, jsem psal pravdu a nic než pravdu. Rozdíl v DNA čechů a moravanů zde je a jsme tedy odlišní. Proto tvrzení, že jsme všichni Češi je jen nacionální a xenofobní.

Za druhé.
Vážený pan Tenocokida Hnuj se může cítit promě zamě třeba vesnickým voříškem, dle jeho rodokmenu.
Na svou omluvu se musím poopravit a napsat Moravané nejsou Češi a to ani geneticky, etnicky a tím méně národnostně.
Pokud to někdo považuje za lež měl by uvéct důvod a ne mě ze lži osočovat.
12. 07. 2010 | 13:44

Ďaur napsal(a):

Od nas Ostravaku, kaj zme ne Moravané. Sa jevy fajne ten nacyonalysm. A to takto. V analech Rymskych hystoryčnych jest taka fajna zmynka Én Avar Rom. Přyčemž Én jest člen, Avar nacyonalyta, a Rom druha nacyonalyta. Pečatily to dva fajne passporty. Avarske a Romske. Že to nynčko obratily, jych zla vole. Mohly mať svoju fajnu Řyšu. Ze Stodolni Ne-Ruda.
12. 07. 2010 | 13:54

Tencokida Hnuj napsal(a):

MoravaNeCzech
Naučte se správně skloňovat česky. Až pak vynalézejte skloňování "po moravsku".
Také velká písmena , jak vidím Vám nejdou. Zkuste si to třeba zjednodušit např. : "Ode dneška, tedy sv. Dyndy, se bude velkým písmenem psát jen Morava, Moravan, Moravský etc."

Promě zamě je také žertovný ryze moravský výraz, stejně jako uvéct - apropo nebyl Váš praděda z šestého kolena nějaký poštmistr Sýkora ?

Nicméně on neupravoval slovosled, v tom jste dozajista dál než on. Nu, budou to mít ale ty ratolesti vychovávané v ryze moravském duchu těžké. až jim do školy přivezou zbrusu nové slabikáře vydané společností Morava, Sýkora, Morava a spol.

Veselé pomoravování a sýkorování přeje všem historicko-vědeckým fangličkářům příslušník nečisté rasy Tencokida !
12. 07. 2010 | 13:58

MoravaNeCzech napsal(a):

Tož jsme začali o Moravě a skončili u českého jazyka. :-)
Japonec nás bude učit co a jak psát.:-)

Já bych se vrátil ale k věci. Když už mě někdo nutí reagovat.

Co čechy opravňuje, zpochybňovat naši moravskou identitu?

Jsme narozeni na Moravě, naši předci zde žili a přesto musíme své Moravanství stále obhajovat. Moravská národnost i přesto, že se k ní hlásí statisice lidí, není uznaná jako vědšinová a dokonce ani jako menšinová.

Je prokazetalná etnická odlišnost Čechů a Moravanů!

Morava má více jak 1200 let historie kterou Češi vymazali z dějin.

Máme plné právo se hlásit k moravskému národu!

Proč se máme doprošovat aby vlála naše vlajka na našich MORAVSKÝCH radnicích?

Proč máme poslouchat z české TV o tom jak Olomouc či Brno jsou česká města?

Důvod proč to tak je jasný. Miliardy ročně které z Moravy tečou do Prahy!
12. 07. 2010 | 15:31

Xavier napsal(a):

EVA:

K DPH - vaše argumentace s DPH je poněkud prázdná - jestliže firmy, mající provozy mimo Prahu, třeba na Moravě a ve Slezsku, mají sídlo v Praze, tak jste eliminováním Prahy eliminovala hodnoty vytvářené právě těmito lidmi.
Druhý problém vaší argumentace pomocí DPH spočívá v tom, že se odráží od výše příjmů. Čím větší příjmy, tím větší daně a DPH. Hádejte, kde jsou větší příjmy? A co rozsáhlá zemědělská činnost na jižní Moravě totálně zdevastovaná klausovskou transformací (nemluvě o většin+ tradičního průmyslu na Moravě a ve Slezsku, stejně jako v Čechách, Morava však neměla kompenzaci zahraničních investic jako Praha a střední Čechy).
Za další, prozraďte nám o kolik by se zmenšilo DPH v samotných Čechách, kdybychom nebrali v úvahu jistou firmu Škoda,a.s.? Dalo by se pokračovat.
Takže, vymyslete si něco jiného!
12. 07. 2010 | 17:04

Noe napsal(a):

Miluju jizdy kralů. Poprve sem čet vo nich v Žertu Milana Kunderů. A je to fakt hustý. Takovy fakt moravský. Bodrý. Katolický. Lidový. Juchavý. Krojovaný. Upřímný. Dojemný. Kulturní. Český.
12. 07. 2010 | 23:28

Cošije Sisako napsal(a):

Amos Tencokida
Až bude vláda jednou sedět v Brně na Špilberku, neměli vyvěšovat moravskou vlajku i Češi?
12. 07. 2010 | 23:43

Cošije Sisako napsal(a):

oprava: neměli by
12. 07. 2010 | 23:44

EVA napsal(a):

Ad Xavier:
Nebráním se diskusi, ale jestliže si pletete HDP (o kterém píšu já) s DPH (o které - nevímproč - píšete Vy), pak je veškerá diskuse marná.

Vysvětlivka:
HDP = hrubý domácí produkt
DPH = daň z přidané hodnoty

Chce to kalkulačku a opáčko ze základních ekonomických pojmů
13. 07. 2010 | 00:54

jozka napsal(a):

EVO, v jistem smyslu mate pravdu, kdybysme oplotili Prahu, zbytek zeme prijde o velkou cast prijmu z turistiky, ve Stc kraji by vzrostla nezamestnanost a tak za rok, za dva by se musela posilit pohranicni straz a vybavit ji modernejsi vyzbroji, protoze by nestihala strilet vyhladovele Prazaky splhajici pres hranicni plot.
13. 07. 2010 | 11:48

Jedla napsal(a):

Tohle není o z Prahy vnucovaném "separatismu" Moravanů. Je to jen chytré čtení se zmínkou o Slovanské epopeji a Moravském Krumlovu.
http://www.blisty.cz/2010/7...
14. 07. 2010 | 12:45

Xavier napsal(a):

EVA
Ano, omylem jsem napsal DPH místo HDP. Argumenty zůstávají. To jste toho moc nevymyslela...
15. 07. 2010 | 08:42

Lukáš napsal(a):

Paní Evo, já se nepotřebuji zviditelňovat, ale je pro mne nepřijatelné, aby o zemských záležitostech Moravy bylo rozhodováno mimo, tedy v pražském centru!
Obnova zemského zřízení by naopak znamenala významnou úsporu veřejných financí a byrokratického aparátu! Místo 14 současných minikrajů, které nerespektují historickou sounáležitost regionů a nesplňují NUTS 2 by bylo lepší obnovit zemskou samosprávu dvou nebo tří zemí ( Morava a část Slezska, Čechy a možná i samostatná země Praha)!
15. 07. 2010 | 16:59

Jirka M. napsal(a):

SOUHLAS SOUHLAS SOUHLAS

Autor má pravdu a nic než pravdu!
Mnoho lidí se za pravdu zlobí, to už tak bývá!

A když sem nějaké čecháčské šovinista začne psát něco o odtržení, tak je to jen a jen JEHO problém a JEHO odtržení v JEHO hlavě. Že v Čechách kvete šovinizmus nic nezmění na historické pravdě o MORAVĚ.
02. 02. 2011 | 07:31

Unsamnwap napsal(a):

<a href=http://www.adidasjeremyscottskickz.com/>adidas jeremy scott sale</a>
Your wedding is a once-in-a-lifetime event, so you should dress the part – head to toe.
<a href=http://www.cheapfreerun2013.com/#free72>nike free run 7.0</a>
Say i do to beautiful bridal shoes and find your perfect pair. While this day is all about you,
<a href=http://www.cheapfreerunshoes2013.com/#free17>cheap nike free run 2</a>
Shop our collection of best-selling styles to keep everyone from the flower girl.
<a href="http://www.isabelmarantbootsus.com/##boots11">isabel marant fringe boots</a>
the groom looking picture-perfect on your special day.
24. 12. 2012 | 23:26

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy