Co padá dřív? Akcie nebo ekonomika?

22. 08. 2011 | 06:46
Přečteno 5982 krát
Workoholici z McKinsey napsali pěknou studii, jak akciové trhy nejsou dobrým indikátorem budoucí recese (McKinsey/A better way to anticipate downturns, October 2010). Od roku 1970 přišly největší pády akcií až v recesi, nikoliv jako varování před ní. Vývoj na akciových trzích nám teď tedy nesignalizuje strašnou recesi, ale: (1) buď že už v recesi jsme, (2) nebo byl ten pád akcií planý poplach. Třeba v roce 1987 spadly akcie během pár dní o 20 procent a recese přišla až v roce 1990. Ano, trochu schizofrenní. Každopádně, lepším indikátorem recese jsou kreditní trhy - tedy důvěra mezi bankami a jejich klienty. A to proto, že obvykle když nastupují horší časy, tak kreditní trh jakoby zamrzne, objeví se prémie za riziko (pro fajnšmekry: třeba rozdíl mezi USD 3M Libor a OIS). Nezávisle na tom, jestli jsme ve variantě (1) nebo (2) - pokud si politici myslí, že krizi eurozóny zdolá nějaká nová kolektivní vláda či co, jak nově navrhuje Německo s Francií, pak mám pro ně dvě zprávy: dobrou a špatnou. Dobrá je, že Řecko by nebylo rozbuška jako Lehman Brothers. Ta špatná pak, že by to byla předzvěst, jako Bear Stearns. Role Lehman Brothers by připadla Italům.
null
null


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Maximus napsal(a):

Doktor se zpod brýlí výzmaně pohlédl na dědu co si v ordinaci natahuje kalhoty s kšandama a praví:
Vy se naděláte s tou Vaší zácpou, já si myslím, že se tenhle svět dříve nebo později stejně posere!
22. 08. 2011 | 06:52

Divobyj napsal(a):

Tuhle otázku bych od ekonoma nečekal

Odpovím Vám,pane Michl a půjdu nakrmit králíky a slepice.
První padá EKONOMIKA, to dá přece rozum!
22. 08. 2011 | 07:24

deep throat napsal(a):

Tedy pane Michle, Vaše starosti bych nechtěl mít ani pět minut před smrtí. Většinu Čechů nezajímá, zda padají akcie,nebo ekonomika. Dokonce co padá dříve. Nás zajímá, kdy už konečně padne naše vláda nevláda. I dřív už by bylo pozdě. Potom třeba jak naše akcie, tak ekonomika začnou prosperovat
22. 08. 2011 | 07:24

Realista napsal(a):

Myslím, že kladete zajímavé a stimulující otázky, typu které mám rád, protože na ně není možno odpovědět jednoznačně. Existuje nesčetně teorií, jak fungují finanční trhy. Reflektují náladu ve společnosti nebo si "žijí vlastním životem" ? Co se týče té "recese" a jejich definic. Když použiju metaphoru z Dickensova románu "Tale of two cities" ..."byly to nejhorší časy, byly to nejlepší časy"...Je radikální rozdíl v tom, jak bude ekonomická situace vnímána (a jak ji reálně pocítí) jednotlivé sektory společnosti. Podle tradičních definic v USA recese skončila někdy v pol. r. 2010. A přitom to "zotavení" bylo nazváno "jobless recovery". I ten nárůst GDP byl slabý v porovnání s předchozími zotaveními. A dalo by se to rozebírat dopodrobna. Jaká část zotavení byla z prodeje, jaká byla z obnovy zásob. A co podíl exportu/zahraničního obchodu ? Dále se dá si "pohrát" s analýzou útrat spotřebitelů...consumer spending. Jakou část představují maloobchodní útraty, jakou část představují vládní výdaje na zdravotnictví. Jaké jsou marže firem ? Jaké jsou reálné daňové příjmy vlád a munipalit ?

Co se týče vašich posledních poznámek, souvisí to s fungováním trhů a obecněji s odkládáním "nutnosti akcepovat realitu", "momentu pravdy", což je charakteristické nejen pro finanční trhy, ale i pro fungování společnosti. No a samozřejmě se zájmy a motivací jednotlivých aktérů.
22. 08. 2011 | 07:37

martiXYZ napsal(a):

kdyby ekonomie byla věda tak by měla nějakou predikční schopnost; evidentně ji nemá a vymýšlí hypotézy...a realita bývá děsivě často jiná. Modely nefungují...proč zdravá česká koruna těžce neposiluje v dnešní pohnuté době vůči euru ale v podstatě stagnuje? protože vše nezávisí jen na koruně ale i na jiných věcech...např. na naší velké závislosti na exportech a jasné ekonomické závislosti na eurozoně; tedy náš stát nemá žádnou ekonomickou a potažmo tedy ani politickou suverenitu - pokud nevezmeme v potaz návrat k plánované a regulované ekonomice ala KLDR nebo Kuba...je tady příliš mnoho faktorů..nedůležitější je globalizace ekonomiky...ale i jiné faktory psychologické atd....ekonomie jako věda není schopna krize předpovídat...viz např. minulá krize..ani je řešit...protože svět je globalizovaný; ale také roztříštěný politicky; tedy psychologicky..........v rámci jednotlivých států převládá psychologie, tedy politika ve smyslu snahy být znovuzvolen snahy obyvatel nepřijít o svou životní úroveň....to znamená, že řada států narušuje zdraví z globalizované ekonomiky z psychologického, svým způsobem nevědeckého, iracionálního, politického, lidského hlediska....
22. 08. 2011 | 07:45

Občan napsal(a):

Pro většinu ekonomik po celém světě by bylo nejlepší, kdybyste padli a vypadli vy, "finančníci", pane Michle. Nejpozději ihned.
Škod jste totiž za posledních 20 let napáchali tolik, že se z toho bude lidstvo vzpamatovávat dalších 20 let. Pokud se vůbec kdy vzpamatuje.
22. 08. 2011 | 07:54

David napsal(a):

"Co padá dřív? Akcie nebo ekonomika?"

------------------

Není třeba z toho dělat zase až takovou vědu.

Podle mého názoru úplně nejdřív padá důvěryhodnost.

Když nemůžete nikomu věřit, tak se vše, dříve nebo později, hroutí jako domeček z karet.

Naše civilizace založila svoji „prosperitu“ na lži a na penězích.

Kořenem všeho zla jsou peníze!!!

Všude možně se lže a podvádí.

Čím více se lže a podvádí, tím menší jsou tresty.

Jedno z možných řešení je – navrátit se k hledání PRAVDY a mravnosti.

To znamená obrat v myšlení o 180 stupňů, čehož už lidstvo, bez Boží pomoci, není schopno.
22. 08. 2011 | 08:07

Ládik!!! napsal(a):

Dokud nepadne komunistická morálka, bude se česká ekonomika potácet v průšvihu. Bez ohledu na vlády.
22. 08. 2011 | 08:23

triky právě došly, napsal(a):

simple as that
akdovi
kdy…dojdou ECB curdy?

financuje staty …kupuje stat.bondy….
financuje UŽ I evr.banky…
22. 08. 2011 | 08:44

Sladký napsal(a):

Ladíku, nejlepší bude,když půjdeš bojovat proti komunistické morálce do USA.Tam to vše začalo, za komunistické vlády bolševika BusheJr.
22. 08. 2011 | 08:46

jozka napsal(a):

Jestli ono to nebude tim, ze vazba mezi svetem Michlu a spol a realnym svetem neni az tak pevna...

Jestli mi nekoho ekonomove pripominaji, tak alchymisty stredoveku. Taky michali kde co a vytvareli kolem toho vselijake teorie, ktere se driv nebo pozdeji ukazaly jako nesmyslne. A maji asi tak stejne sebevedomi jako oni. Jen ucinkovani alchymistu nebylo pro lidstvo tak znicujici...
22. 08. 2011 | 08:55

iCloudius napsal(a):

Vždy se tvrdilo, že komodity a akcie táhnou za jeden provaz. Nyní to přestalo platit, akcie dolu, komo nahoru. Nedá se v historii vypozorovat nějaká korelace mezi komoditami a ekonomikou? Nemyslím tu obecně známou "jde-li ekonomika do kopru, nastává úprk ke zlatu".
22. 08. 2011 | 09:26

claudius napsal(a):

Ládik je ve skutečnosti profesor politologie,který se vsadil se svými kolegy na katedře o nejpitomnější příspěvek.Už vyhrál86 piv!
22. 08. 2011 | 09:27

ZM napsal(a):

Nevím, jestli jsem se nějak nespletl,ale mám dojem,že na nějakém billboardu jsem viděl reklamu, že ZUNO banka nabízí zhodnocení vkladů až 5%. ZUNO banka také nabízí vedení účtu zdarma. ZUNO banka začala působit na trhu v ČR a vlastní jí Raiffeisen bank. Tak mně naapadlo, jestli Raiffeisen bank nezačíná mít nedostatek hotovosti. Z toho by se dalo odvodit, že tentokrát pád akcií není planý poplach a že nastal vývoj "W", tedy po poklesech v roce 2008 mírné oživení a nyní nový pokles. Akciové trhy jsou ovládány emocemi, to je všeobecně známo. Avšak v tomto případě se zdá, že emoce jsou "v souladu" s racionálním vyhodnocením situace. Politici si nemyslí, že situaci na 100 % zachrání nějaké narychlo připravené opatření. Politici potřebují alespoň částečně uklidnit spekulanty na finančních trzích a získat čas. Co se týká např. Řecka nebo Itálie, tak u těchto států je problém v tom, že poměrně velká část HDP je závislá na turismu. Součástí ekonomické teorie je tzv. Maslowova pyramida, tedy hiearchie potřeb. A jestliže nastane recese, tak poklesne počet turistů, což asi povede k dalšímu snížení HDP příslušných států atd. Ceny na finančních trzích "kopírují" vývoj reálné ekonomiky, někdy s menším, jindy s větším zpožděním, avšak výkyvy cen na finančních trzích se mohou výrazně lišit od výkyvů v reálné ekonomice.Nevím, do jaké míry "připadne" Italům "role" Lehman Brothers, ale je potřeba zcela vážně začít uvažovat, jak zdanit bohaté občany tak, aby to nemělo negativní vliv na výkonnost ekonomik a zároveň to přineslo výrazné zvýšení výběru daní. Protože jinak se z té "pasti zadlužení" předlužené státy nedostanou.
22. 08. 2011 | 09:39

ZM napsal(a):

Už jsem tady v něějakém příspěvku psal o tom, že bych nebyl proti, kdyby se zavedla tzv. ďaň z "luxusu". Ovšem praktická proveditelnost by už tak jednoduchá nebyla. Pokud by se vyčlenilo určité zboží, u kterého by se zavedla další daň( něco na způsob spotřební daně), tak je otázka, jaké zboží by to muselo být, aby to mělo nějaký smysl, tedy výrazný přínos do státního rozpočtu. Co do takového zboží zahrnout? Např. zlato, šperky? Pokud by se teoreticky zavedla dvoupásmová DPH, tak je zase otázka,jakým způsobem. Např. pokud by se ta hodnota, od které by začínalo druhé pásmo, určila např. na 3 miliony, tak by to znamenalo nejen to, že když si někdo postaví dům za 10 milionů, tak by ze zbylých 7 milionů platil vyšší DPH, ale znamenalo by to taky např. to, že když dopravní podnik koupí nový autobus, tak by tu vyšší DPH platil taky, což se samozřejmě "promítne" do ceny jízdného. Rozhodně by se ale nějaká podobná daň zavést měla, protože jen plošné zvýšení DPH nebo snížení výdajů státního rozpočtu už u některých států nepomůže. Např. Itálie má dluh 119 % HDP, i kdyby ročně vytvořila přebytek třeba 2 až 3% HDP, tak by dluh splácela několik desítek let.
22. 08. 2011 | 09:50

ZM napsal(a):

Co se týká státních dluhopisů, tak by bylo zajímavé zjistit podrobné údaje o tom, kdo vlastní v jakém množství konkrétní dluhopisy a do jaké míry pomocí vlastního kapitálu.
Když se to zjednodušší, tak ekonomické souvislosti mohou být např. takto.
V Německu nějaká automobilka (Opel, Audi, VW...) vyrábí auta a akcionáři si zisky uloží do bank nebo do fondů. Banky a fondy nakoupí řecké a italské dluhopisy. V Řecku a v Itálii se zvýší platy úředníkům, kteří si konečně budou moct dovolit koupit nové Audi :)Automobilkám v Německu se zvýší odbyt a budou moci zaměstnat více pracovníků (pro jednoduchost pomiňme přesunutí výroby třeba do Polska nebo ČR).Tito pracovníci pojedou na dovolenou do Řecka nebo do Itálie. Majitelé rekreačních středisek (nechci psát rovnou mafie :) ) platí daně, ovšem tady může začít problém, a sice ten, že pokud neplatí daně dost vysoké, tak se tento ekonomický koloběh zadrhne. Po čase totiž Itálie a Řecko nemají dost financí na splácení dluhů (na splacení dluhopisů) a německé banky nemají na to, aby poskytly úvěry a růst v Německu se zbrzdí. Samozřejmě i v Itálii a v řecku už úředníci neberou 14. platy, protože stát na to nemá, a tak se spokojí s ojetým (už vyrobeným VW). Němci méně jezdí na dovoleenou a tím klesá HDP Řacka a Itálie. A začíná krize....
22. 08. 2011 | 10:11

ZM napsal(a):

V určitých případech se totiž dá předvídat pád ekonomiky už v situaci, kdy HDP prudce vzrůstá. Dá se totiž očekávat (za určitých okolností) tzv. "přehřátí ekonomiky". Možná by se to dalo přirovnat k autu a k zadření motoru. Není možné motor dlouhodobě vytáčet do nejvyšších otáček, chlazení by totiž nemuselo stačit.
22. 08. 2011 | 10:15

ZM napsal(a):

Začal bych daní z billboardů, ty se dají lehce spočítat. Prostě stanovit roční daň z billboardu, něco na způsob daně z nemovitosti. Jenom v ČR jsou jich stovky, myslím že by to nějaký ty miliony do rozpočtu přineslo. Např. 1000 Kč měsíčně, to je 12000 ročně z jednoho Billboardu, a při počtu např. tisíc v celé ČR by to bylo 60 milionů.
22. 08. 2011 | 10:59

Rumcajs napsal(a):

Za pádem akcií nemusí být recese, ale může. Je to jedna z možností. Ekonomií bohužel cloumá hodně psychologie. Jsem přesvědčen, že pokud evropští politici najdou odvahu k prosazení úsporných rozpočtů, aby se lidé uklidnili a nebáli se znehodnocení svých peněz, tak ekonomika je momentálně tak dobře našláplá, že zpět do recese nepadne.

To že cena akcií nekopíruje výtěžnost akcie, ale spekulativní očekávání, to je vidět na kadém kroku. Proto si myslím, že jejich pád je vrácení do normálu.

P.S.

Je potřeba hlavně umlčet ty hlupáky, co si myslí, že když hospodský rozdá hostům své peníze, a oni za to u něj budou blemtat pivo, že na tom vydělá.
22. 08. 2011 | 12:55

Nimbus napsal(a):

ZM
Kdy jste naposledy byl v Itálii? Hodně jste těch úředníků v Audinách potkal?
Za upozornění na ZUNO děkuji. Už nějakou dobu mě každotýdenní telefonáty z Raiffky ohledně investování unavují a e-konto, které mi provozují (poté co zhltli ebanku) už také není, co bylo. Takže právě studuji, kam přemístit prachy. Do zlata určitě ne, myslím, že korekce se právě před 10 hodinami rozběhla.
22. 08. 2011 | 14:07

ZM napsal(a):

Nimbus - asi jste nepochopil, že to byl příklad. Audini si kupuje spousta lidí, např. majitelé rekreačních středisek nebo členové mafie, kteří si ydá se berou svůj díl ve formě výpalného. Taky samozřejmě šéfové managementů leteckých společností, kteří např. provozují linky do Řecka.Kdyby si audiny kupovali jenom úředníci v Itálii, tak by asi Německo mělo pokles HDP :)
22. 08. 2011 | 16:05

ZM napsal(a):

Nimbus -když to chcete mít přesněji, tak běžnej úředník v Řecku si nekoupí audinu, ale třeba VW.
22. 08. 2011 | 16:07

HSKN napsal(a):

Proč by nás mělo zajímat, co se bude dít v zemích, kde existuje volný trh ? Česká republika je ostrovem stability.

1) ČNB nedopustí zvyšování inflace, politika bude nadmíru restriktivní
2) Cena ropy ze SSSR, ehm, tedy zatím z Ruska, bude fixně zakotvena ve smlouvě o mezinárodní spolupráci. Soudruzi ze závodu LukOil nedopustí dopad vysokých cen ropy na naše peněženky. Pro zvláště slabé rodiny vypomůže s tankováním Nadace Václava a Lýdie Klausových u stejnojmenných čerpacích stanic
4) Přísun čerstvých potravin zajistí konglomerát firem dvou největších bílých koní v této zemi, Kellnera (obilniny) a Babiše (ovoce&zelenina)
5) Úvěrování se ujme nově založená, ryze česká banka (o které mimo jiné hovořila předevčírem paní Bobošíková - zdroj Parlamentní Listy), patrně aby se kola ekonomiky nezadrhla
6) Politickou průchodnost zákonů o zmrazení důchodů, mezd a cen zajistí skupina kmotrů napříč politickým spektrem poté, co bude nutné vypsat nové volby, neboť vláda padne na základě domluvené taškařice s pracovním názvem "Fašoun Bátora aneb jak vypadnout od kormidla, když už je kasa úplně prázdná a Paroubek za nás za peníze zahraje černého Petra"

Následně z našeho ostrůvku stability odejdou i zahraniční banky, protože si na poplatcích vydojily dost a nebudou čekat na znárodnění. Navíc financování největšího kasína na světě neberou současné scoring tooly.

Pane Michl, pomalu bych si hledal jinou práci, protože tady trio Dyba, Kočárník, Klaus řádí jako pominutí a vedoucí úloha nějaké strany v budoucí Ústavě na sebe nedá dlouho čekat.

Dávám bolševikovi rok...maximálně dva..............pak se vrátí.
22. 08. 2011 | 16:12

donal napsal(a):

je to pořad stejné spousta lidi píše spoustu pitomostí a oblbuje tím další spoustu lidí o zlatu že je na bublině jsem četl když bylo na 800 pak zas na 1200 pak na 1500 ted zas na 1800 dolarech neřikam že zlato nespadne ale spadne až se začnou zvedat jistiny na marginu stejně jako u stříbra to bylo zjara anebo spadne pokud dojde k zázraku a vyřeší se přes noc zadlužení USA a Evropy a jestli klesá akciový trh tak tady musite vědět že akcie predikují vývoj půlroku dopředu
22. 08. 2011 | 17:16

Realista napsal(a):

HSKN: Já se domnívám, ze v následujících letech dojde v Kocourkově zejm. díky zhoršující se ekonomické situace k dramatickému nárůstu extremismu a radikalizace společnosti. A troufám si předpovědět, že to bude ve větší míře, než si je ochotna spousta lidí připustit.

Německá ekonomika (jejímž ekonomickým propektorátem a zdrojem levné pracovní síly bez práv německých prajujících Kocourkov de facto je), zažije v následujících letech dramatický propad výkonnosti. Díky obchodnímu přebytku Německu a nutnosti radikálně -rebalnovat svůj obchodní model bude Německo postiženo mnohem tvrdějin než např. Francie či UK. Domnívám se, že mezi Francií a UK na jedné straně a Německem na druhé straně vypukne něco jako obchodní válka. Německo bude časem nuceno opustit Euro a devalvovat svou měnu, protože nebude moci snášet vysokou nezaměstnanost. A Kocourkov jako německý satelit bude tvrdě postižen. Navíc, obyvatelstvo Kocourkov se bude snažit čím dále více řešit svou zhoršující se ekonomickou situace zadlužováním se a dostanou s do pasti, ze které se nebudou moci dostat.
22. 08. 2011 | 17:22

L.B. napsal(a):

donal: Pátek - Bernanke 16h našeho času. A pak se uvidí jestli bublina začně praskat, nebo ne.

Snad ti něco říká, že když se o tom jak "výhodnou" investicí je zlato začne psát v masmédiích je bublina na samém vrcholu. Tohle bylo ověřeno praxí pokaždé.
23. 08. 2011 | 02:53

na kolena a napsal(a):

modlit se
modlit se
modlit se
23. 08. 2011 | 07:54

ZM napsal(a):

K mému příspěvku 22. 08. 2011 | 10:59

Chtěl jsem napsat pět tisíc, ale nějak se vytratilo těch pět. Možná 5 tisíc je přehnané číslo.
23. 08. 2011 | 08:59

hovorka11 napsal(a):

Investice do zlata má tyto výhody:

1) Cena zlata dlouhodobě roste a ještě růst bude (je to nejmenší riziko pro zachování hodnoty, ČR je zadlužená a znehodnocení mělo pomoci spoření do penzijních fondů s progresí inflace koruny)

2) Zlato nemůže vláda mezi lidmi znehodnotit. Zlato tak zachovává stabilní světovou hodnotu na rozdíl od inflační a znehodnocované koruny.

3) Zlato má malé rozměry a je velmi skladné (na rozdíl od evidovaných pozemků a nemovitostí)

4) Zlato lze dobře ukrýt a tím je na rozdíl oproti neoliberálním znárodňovatelům a exekutorům utajitelné

5) Zlato nepodléhá rozpadu. Stačí ho koupit, schovat a "zapomenout na ně" na rozdíl od hmotnějšího majetku.

Závěr: Zlato vždy mělo velkou váhu uchování hodnoty bez stárnutí od minimálně středověku do dneška a nikdy to nebylo jinak.
Osobně jsem přesvědčen, že končí doba úspor se zachováním hodnoty peněz, protože úmysl vlády znehodnotit vklady a zavést znehodnocování úspor je zřejmé. Opak je ale u investic velkokapitálu, který zdaněn nebude. Holt jsou si ti bohatí spekulanti rovnější než normální lidé.
Proto vidím investici do zlata jako velmi rozumnou i kdyby cena zlata šla dolů. Bylo by to stejně na přechodnou dobu.
23. 08. 2011 | 21:18

donal napsal(a):

L.B.
uvažujete v kratkodobem horizontu v pátek i rok je pro zlato kratkodobý horizont v uvedené době totiž těžko dojde k vyřešení současných problému s dluhama až bude situace vyřešena za pet let za deset tak si řeknem kde je cena zlata a stříbra ale myslím že v te době to bude zcela jiný finanční svět
23. 08. 2011 | 21:46

acewestly napsal(a):

Pane Michl,
akcie rostou, právě a jen tehdy, když už v reálném světe nelze (vydělat) vytvořit další skutečnou užitečnou hodnotu...a že neuhádnete jakej vliv na to má úrok ? :DDD
24. 08. 2011 | 15:11

drzá držka napsal(a):

Kdyby ekonomové se drželi fyzikálních předpokladů o zachování hmoty, mohli by čehos dosáhnout. Nelze ve světě vlastnit víc peněz než kolik jich bylo vydáno státy. To virtuální peníze prináší zmatky.
24. 08. 2011 | 20:23

hovorka11 napsal(a):

V současnosti se spekuluje na pokles zlata. Jde o nervy spekulantů, uvidíme, kam poklesne, protože předpokládám o to větší raketový růst. Pilový diagram jen ukazuje na spekulace, kdy se vyplatí odhadnout obrat na opačný trend. Jsem zcela přesvědčen, že pilový diagram půjde neustále do vyšších hodnot.

Jinak zvýšení ratingu ČR nemá moc společného s výhledem na klesající zadluženost, ale s výtěžností zahraničního kapitálu v naší zemi. Čím víc se zlevní pracovní síla a vypustí se daně kapitálu, tím víc nás americké ratingové agentury řízené vládou USA ohodnotí. S ekonomickou prosperitou dané země to má pramálo společného. Je to závislé na schopnosti občanů sklonit hlavu, zavrhnout důchody a sociální zabezpečení (mimo členů vlády, parlamentu atd.) a umožnit navýšení zisku zahraničním investorům, kteří okamžitě zareagují na další stát, s ještě výhodnější výtěžností. Hurá do pekel věčného žebráctví...
24. 08. 2011 | 21:09

ironik napsal(a):

Blbá otázka, taky mám jednu, co bylo dřív slepice nebo vejce, základ je důvěra, to je neco jako víra v něco a protože všechny rady a analýzy na cokoliv už nezabírají tak se za nějaký obolus alespoň blbě žvaní, zustává jen věřit sám sobě ale opatrně.
29. 08. 2011 | 15:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy