Podle rovnice vyhraje Obama

06. 04. 2012 | 11:02
Přečteno 4115 krát
Ekonomika jako pomocník k výhře ve volbách? Platí to všude na světě. Tedy v Česku až po odposleších... Profesor ekonomie Ray Fair z americké univerzity Yale má na volby pěkný model. Bere v potaz růst americké ekonomiky a inflaci a na základě toho vypočítává volební výsledek. Lepší ekonomické indikátory věští přízeň voličů a hrají ve prospěch dosavadních politiků u moci. Fair se zabývá studiem volebních výsledků od roku 1978 a úspěšnost jeho modelu činí přes 80 procent.
Definice modelu: Výsledek pro Obamu = 48,39 + 0,672 x HDP - 0,654 x INFLACE + 0,990 x Z. Proměnné v rovnici jsou nadefinované takto: HDP je ekonomický růst v první třech kvartálech 2012, tedy před volbami. Inflace jest za dobu během Obamova období a Z je počet kvartálů s růstem HDP nad 3,2 procenta. Vyšlo mi, že výsledek pro Obamu = 48,39 + 0,672 x 2,88 -0,654 x 1,54 + 0,990 x 1 = 50,31 procenta. Inu, bude to těsné. Více na http://fairmodel.econ.yale.edu/vote2012/computev.htm
P. S. Jasné, je to taková hračka, ten model, ale stále lepší než sledovat naši politiku...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Kuchař napsal(a):

Vidím,že pan profesor nebere v potaz zadlužování. Má pravdu. To nikoho bohužel nezajímá.
A začne zajímat, až když je pozdě. Něco je s tím lidským uvažováním v nepořádku.

Jinak pro naše předčasné volby - nechce se mi hledat aktuální čísla, ale je to někde kolem tý základní sazby. Tedy 48,39 %. To myslím takto nejspíš dopadne.
06. 04. 2012 | 11:22

Realista napsal(a):

Z čistě praktického hlediska je to víceméně jedno. Jsem si jistý, že přes veškerou vášnivou rétoriku brzy po volbách i Romney zjistí (byť nerad samozřejmě), že je třeba pokračovat ve spoustě Obamových kroků - stimulace ekonomiky, zvýšení daní atd. Navíc by to bylo jeho první období, tudíž by byl ke stimulaci ekonomiky velmi motivovaný. Navíc se spousta levicových opatření pod republikánskou značkou lépe "prodává". Např. Nixon je často nazýván "the last true progressive president" pro jeho sociální politiku, politiku zaměstnanosti, jakož i opatření v oblati ochrany životního prostředí.
06. 04. 2012 | 11:55

Občan napsal(a):

Pane Michle,
v USA je už nějakých 100 let úplně jedno, kdo vyhraje volby. Protože i kdyby je vyhrála gumová kačenka, skutečné vládce USA to nijak neovlivní a tupému nevzdělanému elektorátu stačí vzkázat, že to je v zájmu jeho bezpečnosti a ochrany před bolševickou hrozbou.

Vaše starosti a Rotschildovy peníze bych chtěl mít...
06. 04. 2012 | 11:58

sázet se dá i na koně napsal(a):

Fuj čerte!
Donald Trump, známý koryfej mezinárodněpolitických spikleneckých studií prohlásil, že Obama vyhraje volby tím, že rozpoutá válku s Íránem. Ale jen na chvilku. Jen coby prstíček smočil.
06. 04. 2012 | 12:18

RA napsal(a):

v podstatě je Obama stejný jako Romney ( umírněný pravičák je vlastně tvrdší levičák ), takže je to asi jedno, kdo vyhraje. Kdyby měla nastat v USA změna, musel by vyhrát Santorum, ale spousta lidí už se nedokáže uživit vlastní prací, protože nic neumějí, takže jsou závislí na sociálních dávkách, dotacích a grantech, proto bvudou volit kandidáta socialistu, a je jedno, z jaké strany. To je stejné, jako u nás.... přečtěte si v dnešních Lidových novinách, kdo je příjemcem grantů z EU, budete valit oči...je to čisté rozkrádání našich peněz....
06. 04. 2012 | 12:47

prak napsal(a):

Voliči, kteří vynesli Obamu na trůn si pod jeho vládnutím moc nepomohli, pokud vůbec. Dobře to napsal "Občan". Kormidlo v USA třímá úplně jiná elita, volby- nevolby!
06. 04. 2012 | 13:00

český maloměšťák napsal(a):

No - já si myslím, že Obama je od dob Kennedyho to nejlepší , co Amíci v Bílém Domě mají.
Elity většinou vždy třímají kormidlo. I za dob Solonových, Kleisthenových a Periklových třímaly kormidlo..
Takže to je nulová informace.

Pokud má někdo na mysli představitele obchodních a finančních zájmových skupin - tak prosím o upřesnění. Zatím zde tkzv. vyznavači spikleneckých teorií nebyli schopni ani napsat, komu primárně patří FED.
06. 04. 2012 | 14:33

Občan napsal(a):

To ČM:

FED, což samozřejmě velmi dobře víte, patří cca 6ti SOUKROMÝM bankám, vlastněným soukmenovci jistého agresivního tabuizovaného náboženského kultu. Patří k němu i US ministr financí a většina členů vlády.
USA samotným pak vládne AIPAC, což také velice dobře víte.

Zajímavé, že jak jde o tuhle hyperagresivní a expansivní partičku, stáváte se nepříčetným :o)))
06. 04. 2012 | 15:02

NeVolič napsal(a):

K čemu jsou tyto a jiné modely, když oficiální inflace a růst HDP jsou jen nesmyslná čísla? (Resp. ono celé HDP s plným započítáváním onoho "G", které by se mělo minimálně ignorovat, ne-li odečítat, je pěkný nesmysl)

Řídí se nálada voličů oficiálními čísly, nebo jejich reálnou ekonomickou situací?

http://www.shadowstats.com/alternate_data/inflation-charts

Pokud reálná inflace není 2, ale 6, 8 či 10, tak jednak asi voliči pociťují větší růst nákladů, než jim vláda tvrdí a jednak růst HDP (podíl dvou období OČIŠTĚNÝ O INFLACI - ale jakou?) také reálně může být pokles. Resp. asi to spíše je pokles a to trvalý již minimálně od devadesátých let.

A nic na tom nezmění to, že se vláda rozhodla do oficiální inflace nezapočítávat takové maličkosti, jako ceny potravin, energií, bydlení a benzínu....
06. 04. 2012 | 15:47

Medikolog napsal(a):

Vládnoucí menšiny to mají ložené oboustranně.. takže je úplně jedno, kdo vyhraje. Nevíme, kdo z nich jim leze do rekt více a kdo méně..
06. 04. 2012 | 16:23

Petr Havelka napsal(a):

Známá nemoc ekonomů. Myslí si, že všechno jde spočítat.
06. 04. 2012 | 18:21

maňana napsal(a):

to Občan-G.Grass na jejich téma jen něco málo naznačil a je z toho celoněmecký problém.Začíná se z toho stávat celoplanetární šaškárna a lidé by se pomalu mohli víc zajímat o věc a trošku si na ně došlápnout,ale to bychom zase slyšeli něco o rasismu atd.Jen ať ze mne probůh nikdo nedělá antisemitu /nějaký blb a aktivista/,neb jím nejsem, jen vidím svět jaký skutečně je-zdar a sílu
P.s.tato krize byla naplánována na likvidaci střední gojimské třídy-viz historie GS versus akcie AIG,Fannie Mae,F Mac, atd
06. 04. 2012 | 19:06

RA napsal(a):

český maloměšťák......Kennedy se proslavil pouze tím, že se nechal zastřelit a Obama ani to ne.
06. 04. 2012 | 19:34

prak napsal(a):

RA- na Velký pátek jsem se velice zasmál. Trefné.
06. 04. 2012 | 21:14

Kiki napsal(a):

Dobrý den,

ta hračka má příliš málo parametrů. 50.31 % ve prospěch Obamy při přesnosti modelu 80 % je neurčitý výsledek. 80 % je málo. Ekonomie je rozvíjející se věda, proto i s takovými informacemi lze zaujmout. Jediné, co z toho lze usoudit je, že oba kandidáti získají počet hlasů vrozsahu 40 % až 60 %. Tedy, že to nedopadne např. 80 % pro Obamu a 20 % pro protikandidáta.

Na druhé straně, kdyby přesnost modelu byla vyšší než 80 %, bylo by to podezřelé, protože bychom vlastně dokázali předpovídat budoucnost.

Já vím, že ten článek je spíše vtip, ale někdy se hrozím, že podobné vztahy jsou brány v úvahu v ekonomickém chování některých významných institucí, potažmo státu.

Zdravím autora, vaše články čtu protože jsou krátké a nerozkecáváte se :)
07. 04. 2012 | 08:08

lp napsal(a):

Tento článek se dá číst i jinak, že? Pán pracuje v bance... aha. Kdo jsou banky a jaký mají společenský význam? Od doby, co se jim podařilo zrušit zlatý standard, jsou banky největším škůdcem společnosti. Proč se tak stalo a to kdo je ovládá mluví za vše. Banky a politika je jedna rodina, vzájemně si pomáhají a chrání svůj vliv. Někdo má radši přísloví, ruka ruku myje. Nadešel čas pomoci zkorumpovaným kamarádům z politiky, neboť situace je tíživá a lid se bouří. V podstatě nic neříkající a neřešící článek, ovšem skrývá informaci pro čtenáře ... nepřemýšlejte o tom, co s Vámi provádíme, jsou na to vzorce od "odborníků" jako já .. uff a jeho p.s mluví za vše, to pro toho, kdo to nepochopil z předchozího blábolu ..
P. S. Jasné, je to taková hračka, ten model, ale stále lepší než sledovat naši politiku...
07. 04. 2012 | 09:47

český maloměšťák napsal(a):

RA napsal(a):
český maloměšťák......Kennedy se proslavil pouze tím, že se nechal zastřelit a Obama ani to ne.
06. 04. 2012 | 19:34
----------
Od nýmanda jako jste vy to nelze brát jako hodnotící soud - jde jen o projev osobní frustrace z vašeho nýmandství. Navíc vyjádřený formou skřeku.
Tedy nulová informační hodnota.
/nějaký užitek by snad mohl mít jedině psychiatr /
08. 04. 2012 | 13:13

český maloměšťák napsal(a):

Občan
Primární vlastnictví ! Tedy kdo rozhoduje o JPM, BAC, C, GS..../ne CEO - kdo JIM poroučí.../

" There are 12 Federal Reserve Banks located in Boston, New York, Philadelphia, Cleveland, Richmond, Atlanta, Chicago, St Louis, Minneapolis, Kansas City, Dallas, and San Francisco. Each reserve Bank is responsible for member banks located in its district. The size of each district was set based upon the population distribution of the United States when the Federal Reserve Act was passed. Each regional Bank has a president, who is the chief executive officer of their Bank. Each regional Reserve Bank's president is nominated by their Bank's board of directors, but the nomination is contingent upon approval by the Board of Governors. Presidents serve five year terms and may be reappointed.[86]

Each regional Bank's board consists of nine members. Members are broken down into three classes: A, B, and C. There are three board members in each class. Class A members are chosen by the regional Bank's shareholders, and are intended to represent member banks' interests. Member banks are divided into three categories large, medium, and small. Each category elects one of the three class A board members. Class B board members are also nominated by the region's member banks, but class B board members are supposed to represent the interests of the public. Lastly, class C board members are nominated by the Board of Governors, and are also intended to represent the interests of the public.[87]

A member bank is a private institution and owns stock in its regional Federal Reserve Bank. All nationally chartered banks hold stock in one of the Federal Reserve Banks. State chartered banks may choose to be members (and hold stock in their regional Federal Reserve bank), upon meeting certain standards. About 38% of U.S. banks are members of their regional Federal Reserve Bank.[88] The amount of stock a member bank must own is equal to 3% of its combined capital and surplus.[89][90] However, holding stock in a Federal Reserve bank is not like owning stock in a publicly traded company. These stocks cannot be sold or traded, and member banks do not control the Federal Reserve Bank as a result of owning this stock. The charter and organization of each Federal Reserve Bank is established by law and cannot be altered by the member banks. Member banks, do however, elect six of the nine members of the Federal Reserve Banks' boards of directors.[48][91] From the profits of the Regional Bank of which it is a member, a member bank receives a dividend equal to 6% of their purchased stock.[14] The remainder of the regional Federal Reserve Banks' profits is given over to the United States Treasury Department...." In 2009, the Federal Reserve Banks distributed $1.4 billion in dividends to member banks and returned $47 billion to the U.S. Treasury"

"...In Lewis v. United States,[94] the United States Court of Appeals for the Ninth Circuit stated that: "The Reserve Banks are not federal instrumentalities for purposes of the FTCA [the Federal Tort Claims Act], but are independent, privately owned and locally controlled corporations." The opinion went on to say, however, that: "The Reserve Banks have properly been held to be federal instrumentalities for some purposes." Another relevant decision is Scott v. Federal Reserve Bank of Kansas City,[93] in which the distinction is made between Federal Reserve Banks, which are federally-created instrumentalities, and the Board of Governors, which is a federal agency.

Regarding the structural relationship between the twelve Federal Reserve banks and the various commercial (member) banks, political science professor Michael D. Reagan has written that:[95]

... the "ownership" of the Reserve Banks by the commercial banks is symbolic; they do not exercise the proprietary control associated with the concept of ownership nor share, beyond the statutory dividend, in Reserve Bank "profits." ... Bank ownership and election at the base are therefore devoid of substantive significance, despite the superficial appearance of private bank control that the formal arrangement creates...."

"...According to the web site for the Federal Reserve Bank of Richmond, "[m]ore than one-third of U.S. commercial banks are members of the Federal Reserve System. National banks must be members; state chartered banks may join by meeting certain requirements."
Příklad (kdo vlastní GS):

http://uk.finance.yahoo.com/q/mh?s=GS
http://www.nasdaq.com/symbol/gs/ownership-summary

Já si myslím, že FED je vlastněn samým sebou.

Ha, ha, ha......:((
08. 04. 2012 | 13:28

scientist napsal(a):

potíž je, že na základě podobných "hraček" naši milí ekonomové řídí svá mnohdy vážná rozhodnutí...
ale dokud takto bude postupovat většina, nějak to fungovat bude. V tom je krása celé té absurdity :)
08. 04. 2012 | 14:39

Milan napsal(a):

Pokud vyhraje stávající prez.Obama,nebude to nic překvapivého.USA jsou závislé na Číně, vždyť splatit víc jak 10 biliónů dolarů dluhů čínským bankám je i nad sílu USA.EU se musí začít starat o svoji bezpečnost a nikoliv spoléhat na USA.V prvé řadě musí vytvořit síly rychlého nasazení,a kdo jim bude velet bude tvrdý oříšek,časem se to vyřeší pokud bude na to čas,dostane se to pod vliv Německa.Bývalé koloniální velmoci nemají sílu hospodářsky dostat EU z ek.potíží to dokáže jen Německo. A to samé se stané i pokud bude EU ohrožena ve sférách svého vlivu nějakou velmocí na hranicích zbude to opět Německo.Toto nastartuje další vol.mandát pokud bude zvolen znova prez.Obama.
10. 04. 2012 | 09:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy