Karel Marx měl pravdu!

28. 05. 2007 | 09:59
Přečteno 15883 krát
Již delší dobu se s kolegy věnuji problematice byrokracie. Na první pohled nudné téma. Jsem poslední generace, která dělala v roce 1989 povinně z marxismu-leninismu přijímací zkoušku na vysokou školu. Člověk měl naučené takové ty klasické fráze, které měli naučené i zkoušející. Čistě formální záležitost. Jak to souvisí s byrokracií?

Zhruba sedmnáct let po tomto „studijním úspěchu“ jsem narazil na text který popisoval důvody vzniku byrokracie. A ejhle autorem byl Karel Marx. Důvody vzniku byrokracie v lidské společnosti jsou podle něho zjednodušeně čtyři: náboženství, stát, obchod a technologie.

Náboženství svým způsobem reguluje chování věřících a proto pokud se uskupení věřících rozroste nad určitý kritickou mez, tak vznikají byrokratické struktury. Například katolická církev má velmi zajímavý model byrokracie, který byl zefektivňován více než 2000 let a troufám si tvrdit, že je to jeden z pilířů úspěšnosti tohoto globálního společenství.

Kontrola nad územím či státem
explicitně podmiňuje regulaci činnosti osob, které v tomto území žijí. Je proto logické, že nastupuje byrokrat. Mimochodem profesionální placený byrokrat byl na našem území systémově zaveden v dobách Josefa II.

Třetím důvodem vzniku byrokracie je obchod. Je logické, že když chci něco prodat, musím obstát v konkurenci. Musím vytvořit lepší pravidla (regulaci) pro výrobu, distribuci a prodej. Dnes se tomu říká moderně: metodiky, statistiky, interní procesy apod. V konečném důsledku to byla, je a bude byrokracie.

No a jako poslední důvod uváděl Marx zavádění nových technologií. Myslel tím změnu výrobních procesů v rámci průmyslové revoluce.

Marx tvrdil, že byrokracie zřídka vytvoří nové bohatství sama, ale jen koordinuje a řídí výrobu, distribuci a spotřebu bohatství. Byrokracie je společenskou vrstvou, která získává zdroje legálně formou poplatků, daní, licencí apod. Popsal to charakteristiky: „Byrokracie získává zdroje přivlastněním části sociálního nadbytečného produktu lidské práce“.

Zatím tento text zněl jako oslava Marxe. To ale nebylo mým cílem. Jednalo spíše o upoutání Vaší pozornosti. Jsem přesvědčen, že naše ale i evropská byrokracie potřebuje změnu. A pokud hledáme impuls té změny, tak ho můžeme najít v nových technologiích. Ty mohou naši administrativu výrazně zlepšit. Nesmí být ale slepě přizpůsobovány stávajícím byrokratickým procesům. To by byla cesta do pekel, na které dočasně vydělá jen pár technologických firem. Primárně, tam kde se to státu vyplatí, by se měly společně s implementací nových technologií měnit i samotné procesy a veřejně spravované agendy.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

sidney napsal(a):

Tak nove technologie, ty nam nepomohou, protoze pokud prosazuji system, ktery zde vladne, tak jej pouze prodrazuji. Viz nesmyslne myto pro kamiony-vse se dalo zaridit nekolika budkami na hranicich a vypisy z tachografu, nesmyslne tance okolo bodoveho systemu-za bolsevika papirove vlozky do ridicaku, fungovaslo to, bylo efektivni a levne. To same je elektronicky podpis-naprosto nesmyslny system I.CA, ktery uzivateli neda moznost vuci autorite prokazat , co bylo zadano jako pozadavek, nesmyslne poplatky-proc? Svuj podips by mel mit kazdy nastalo, tak jako vlastnorucni a zadarmo. Nesmyslne elektronicke pasy s pameti o obsahu 64kB, to si dešlate snad srandu ne? Do nyni vydavanych se dalsi udaje nevejdou a pouze to prodluzuje cekani. Je to nesmysl, protoze neexistuje centralni databaze, vuci ktere by se to overovalo. Ovsem jakozto korupcni materail pro urednictvo a politiky jsou vsechny tyto vymozenosti vynikajici. Byznys jede a uplatky prsi... A aby dest uplatku neprestaval, tak se vymysli nesmyslne zakony, vyhlasky atd. atd.
28. 05. 2007 | 11:23

Ročník 53 napsal(a):

Pane Kožušníku, vy píšete do Blesku, Špíny a jiného bulváru? Váš titulek, "Karel Marx měl pravdu!", by tomu odpovídal.
Karel Marx měl také samozřejmě někdy pravdu, váš titulek je však jako z Rudého práva. Nemýlí se jen Svatý otec a pan Klaus.
28. 05. 2007 | 13:25

Jana J napsal(a):

Ad ročník 53 - ale Karel Marx měl pravdu! Nškdy si ho přečtěte, alespoň Kapitál. Leckde se vyučuje.
28. 05. 2007 | 22:02

Ročník 53 napsal(a):

Jano J. Nikdo nemá absolutní pravdu. Možná ji má sem tam občas. Rozumíte tomu?!
29. 05. 2007 | 01:41

Honza napsal(a):

Ad Ročník 53 - Nikdo nemá absolutní pravdu.

Jak (odkud) to víte? Nebo si to jenom myslíte?

Já jsem ta Cesta, Pravda a Život.“ (Jan 14,6)

Rozumíte tomu?!
29. 05. 2007 | 05:50

Anna napsal(a):

Známá věta
Všechno co napsal karel Marx o kapitalismu je pravda, všechno co napsal o komunismu je lež.
29. 05. 2007 | 09:08

Ročník 53 napsal(a):

Ad Honza. Já vím, že toho vím velmi málo. Také vím, že se často mýlím. Mejlejí se i ministři, řekl Švejk.
Pokud považujete kohokoli za neomylného, zvláště pak autory Bible, nemám co bych k tomu mohl dodat.
29. 05. 2007 | 09:51

Honza napsal(a):

Ad Ročník 53

"Autora" stvoření skutečně považuji za neomylného. Před ním lze jen stát v němém úžasu a hluboké pokoře.
29. 05. 2007 | 10:16

Tomáš napsal(a):

Honzo, věřte si, ale nenuťte svou víru druhým - v čechách Kánišové ani Koniášové nikdy moc nefrčeli.
To se týká i neomylných klasiků marxismu.
29. 05. 2007 | 20:13

Iv napsal(a):

A výstřel z Aurory se pomaločku a plíživě blíží.Ještě,že se ho nedočkám,protože to už sametové nebude a předem lituji tlustoprdy,kteří kidají hnůj na vše, co jim může ohrozit kapsu!Jen tak dál,roznášejte nenávist a ona se pak obrátí proti Vám.
29. 05. 2007 | 22:16

Honza napsal(a):

Tomáši, ale já přece nikomu nic nenutím...:-)) Každý má svou víru, je jen otázkou čemu všemu věří.
30. 05. 2007 | 07:07

Ročník 53 napsal(a):

Jenže Honzo, víra v boha je založena na dogmatech, o kterých se nesmí pochybovat. Jsem ateista, ale Bibli znám lépe než kdejaký věřící. Přesto si nemyslím, že je to neomylná kniha, to jen věřící mají své dogma.
Zkusím nadhodit: Pochybování je počátek moudrosti. René Descartes
30. 05. 2007 | 12:26

Honza napsal(a):

Ad Ročník 53

Pochybování je počátek moudrosti.

Svatá Pravda! Děkuji. Já pouze dodávám, že myšlení bez víry je stejně nebezpečné jako víra bez myšlení.

Zkusím nadhodit: Není tak trochu dogmatem nevěřících, že víra v Boha je založena na dogmatech?
30. 05. 2007 | 15:53

Honza napsal(a):

Ad Ročník 53

Ještě něco. Víru nelze zaměňovat s náboženstvím, potažmo naboženskými dogmaty. Něco jiného je víra, něco jiného je náboženství (nauka).
30. 05. 2007 | 16:13

JPA napsal(a):

Není vůbec důležité, zda měl Marx v něčem pravdu, či ne, jeho ekonomické teorie jsou nejen bezcenné ale byly (teorie nadhodnoty, třídní pojetí dějin) dokonce oporou pro dosud nejmasovější a nejbolestnější slepou uličku lidské cicilizace.
K zamyšlení je spíš lehký cynismus p. Kožušníka - nebo si opravdu myslí, že rozvoj obchodu a technologií ve svobodné společnosti vyžaduje spoluúčast byrokracie (pokud snad svérázně nepovažuje za byrokracii fungující právní systém) ? Karel Marx "semper virus" ?
06. 06. 2007 | 11:11

relais napsal(a):

Je to už nejméně 10 let, kdy jsem někde četl, že nejdokonaleji řízená a funkční byrokratická instituse je katolická církev. Na druhém místě byla snad US armáda, další místa si už nepamtuji. Takže dávám zapravdu.
06. 06. 2007 | 20:35

Zdeněk napsal(a):

No a já jsem právě zjistil,že nejhůře řízenou,vedenou a funkční byrokracii mají politické strany.Blog pana Kužušníka o OH v Praze mě dostal,dal jsem se do čtení dalších blagů a začal jsem se zajímat o jeho činnost jako takovou,ale zdá se že patří k lidem co káží vodu a sami pijí víno.Tím myslím jeho činnost v občanském združení Michala Tošovského,černá díra na peníze.
08. 06. 2007 | 08:23

Fachman napsal(a):

Vážený pane Kožušníku, v dobách socialismu jsem vystudoval 2 vysoké školy. Je to už tedy dost dávno, ale opravdu si nevzpomínám, že bychom byli bývali museli dělat povinnou přijímací zkoušku z marxismu-leninismu. Vaše tvrzení je tedy provokativní a patrně mylné. Anebo: co a kde jste proboha vlastně vystudoval?? Je směšné, když tvrdíte, že studujete fenomén byrokracie, a přitom jste na K. Marxe narazil jen náhodou! To je opravdu k popukání! Skoro se bojím Vám prozradit, že budete-li chtít ve svém studiu byrokracie postoupit, nevyhnete se patrně ani dílu V.I.Lenina (Panenko Maria, matko sedmibolestná, oroduj za nás!) Jste mladý, leccos ještě můžete dohnat, tak se snažte, choďte víc do knihovny a pak uvidíme. Ale zatím jste proti Marxovi trpaslík, který mu může - jak říkává jeden oblíbený a úspěšný český politik ve výslužbě - nanejvýš jen okopávat kotníky. Ale když už se stavíte na stejnou úroveň s Marxem, připomenu Vám slova našeho českého velikána, Járy Cimrmana, jak je vtělil do závěru jednoho ze svých dramat: "A vůbec nejhorší sou trpajzlíci!!" Snad alespoň nad tím se tedy zamyslíte...
08. 06. 2007 | 08:32

pepan napsal(a):

Svět v podstatě řídí čtyři lidi:
Ježíš Kristus, Marx, Einstein a Freud. Shodou okolností všichni židé, my ostatní jen tak přicmrdujeme.
05. 07. 2007 | 10:35

Alois napsal(a):

Musím se přidat se svým názorem k Fachmanovi (8:32:37). Také jsem chtěl panu Kožušníkovi navrhnout, aby se řídil raději poučkami Járy Cimrmana než Karlem Marxem.
26. 07. 2007 | 13:15

Petr napsal(a):

Ještě zbývá vysvětlit, jaká to byrokracie držela církev nad vodou první tři století její existence.
10. 09. 2007 | 13:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy