Castro odchází, ať žije Castro

21. 04. 2011 | 10:24
Přečteno 26887 krát
Výborně, na Kubě teď bude politický mandát omezen na deset let. Takže Raúl Castro muže vládnout "jen" do svých 89 let. Jeho viceprezident José Ramón Machado Ventura tak může vládnout až do svých devadesáti. A v podstatě celá vyšší politická třída na Kubě je nejen stará, je přímo sakra stará. Parta kámošů z dob, kdy s El Comandantem Fidelem sesadili zkorumpovaného diktátora Fulgencia Batistu, který z Kuby udělal jen hromadu nepořádku a kasino pro Amíky.

Původní text ZDE

Ale ta parta, která je u moci už víc než padesát let, neuměla doposud vytvořit novou generaci, která by byla schopná a ochotná je následovat. Nebo se na ni dívají jak staří dědové na své dávno dospělé vnuky, ve kterých vidí jen neschopné a nevydováděné mladé kluky. A ti dědové teď říkají, jak ukončí šestý komunistický kongres: "Počkejte... Do teď jsme zkoušeli izolovat zemi, věznili a mučili jsme ty, kteří nesouhlasili s vůlí našeho vůdce, nenechávali jsme naše lidi, aby si o sobě rozhodovali sami. Ale máme nový plán! Milión z vás vyhodíme, nebudeme vyplácet důchody, necháme vás podnikat (ale vy nám budete platit polovinu z toho, co vyděláte), nebudete moct bez našeho svolení cestovat a už vůbec nám nebudete remcat do našeho vládnutí, protože my to víme nejlíp. No to je dobrej kšeft, ne?"

Zkrátka na Kubě vzniká "diktátorský thatcherismus". Nejen že to, co je na Kubě, už není komunismus, ale to, co ho nahradí, je kapitalismus bez lidské tváře. Navíc řízen partičkou důchodců.

Ale Kuba je Disneyland levice. Jak mladé děti z celého světa ve dvacátém století snívaly o Disneylandu jako o místě, kde vládla jejich představa dokonalé země, Kuba se stala ekvivalentem Disneylandu pro levičáky z celého světa. Che Guevara je jejich Mickey Mouse a Fidel Kačer Donald. Jenže, stejně jako by děti nedokázaly žít v Disneylandu dýl jak týden dovolené, protože by jednoduše zešílely, tak by levičáci, a to především z Evropy, nepřežili kubánskou realitu.

Říct, že ta situace nastala kvůli americkému embargu, znamená záměrně ignorovat fakt, že Kuba má rozsáhlé komerční vazby na Kanadu, Španělsko, Brazílie, Rusko, Čínu a další země celého světa. Argument, že americký trh je pro Kubu přirozeným odbytištěm díky své velikosti a relativní blízkosti, nebere v úvahu to, že v Americe vládne velký protekcionismus, tzn. že konzumují jen minimum produktů zahraniční provenience. I kdyby nebyly komerční vztahy s Amerikou celá ta léta embargovány, nebylo by to ještě zárukou toho, že by byla Kuba bohatá: stačí se podívat na to, že USA se svými sousedy z Latinské Ameriky obchoduje, ale tito sousedé na tom nejsou o moc lépe než Kuba.

A stará mantra o tom, že Kuba zajišťuje nejlepší úroveň pro své obyvatele v rámci celé Latinské Ameriky, se rozpadá, když se podíváme například do Chile nebo Brazílie. Tyto země jsou zářným příkladem toho, že skutečný problém jihoamerických zemí byla nevyvinutá politická kultura, kde místo chytrých administrátorů vládli populističtí caudillos, mezi něž mimochodem patří i Fidel Castro. I když Lula má též profil charismatického člověka s velkou osobností, přenechal péči o ekonomiku skutečným a inteligentním administrátorům, včetně své následnice v prezidentském úřadě Dilmy Rouseffi. Tím dokázal, že není třeba socialismu a hlavně není potřeba cenzury médií, věznění politické opozice, ani omezování práva na cestování a už vůbec není třeba konfiskace. Že je možné poskytovat chudším obyvatelům důstojnou úroveň bytí a umožnit jim rozvoj, vzdělání, a tím i zvýšení životní úrovně.

Takže to, co Lula dělal, jen dokazuje, že tam, kde se vyskytovaly slumy a tzv. favely, nebyl skutečným problémem kapitalismus, ale vláda dogmatiků. A Fidel je čestným členem tohoto spolku.

V zemích Latinské Ameriky vládli pouze představitelé staré elity, kteří buď kašlali na chudáky, nebo prostě nerozuměli tomu, co mají dělat. Navíc si většinou pomáhali jen mezi sebou. Nebo vládli populističtí nevzdělaní lídři, kteří nebyli schopni pomáhat komukoli jinému než vlastním bankovním kontům ve Švýcarsku. A po několika desetiletích vojenské diktatury se několik latinskoamerických zemí snažilo aplikovat neoliberalismus, který z chudých udělal ještě chudší a zlomil střední třídu. Bohatí, jak jinak, ještě více zbohatli.

Stačí aplikovat míchaný systém, kde se obchod a byznys může svobodně rozvíjet, jenže zároveň je vytvořena silná páteř zákonů, která brání základní práva zaměstnanců a stanovuje, že jistá procenta rozpočtů regionů a měst jsou určena výhradně na vzdělání či zdravotnictví. Podpory pro rodinu jsou adresovány hlavně ženám, aby jim bylo zajištěno důstojné a slušné chování ze strany manželů a také proto, že ženy bývají schopnější administrátorky a mají menší tendence utrácet za zbytečnosti, na rozdíl od mužů. Opravdu není třeba, aby u moci zůstávala jedna a ta samá banda, a je přímo nežádoucí, aby si po tolika neúspěšných letech přiklepli další funkční období, ve kterém budou ještě neférovější a tvrdší.

Víme, proč s tím nešťastní Kubánci mnoho nenadělají: nemají zbraně, celý život přežívají s malým množstvím nekvalitního jídla, přestože jsou samozřejmě na tom o hodně lépe než Haiťané, a celou Latinskou Ameriku co se týče zdravotnictví a dětské úmrtnosti. Ze stejného důvodu, proč v současnosti neexistuje připravená skupina odborníků, která by ty páprdy nahradila u kormidla, neboť v podobném patriarchálním systému, kde je všechno řízeno shora, lidé prostě ztrácejí iniciativu.

Ale co je nepochopitelné, je, že levicově smýšlející inteligentní lidé z celého světa jednoduše nevidí nebo ignorují fakt, že na Kubě nevládne socialismus, nýbrž feudalismus v područí rodinného klanu.

V čem je vlastně rozdíl mezi systémem na Kubě a těmi, které se rozpadají v arabském světě? Copak v obou případech nejsou u moci jedni a ti samí po několik desetiletí, vládnoucí pevnou rukou? Není snad v obou případech cenzura a potlačování opozice či svobody projevu? Ale hlavně, že mladá generace nemá žádnou perspektivu, žádná spojení na vládnoucí garnituru? Proč musejí ti, kteří na Kubě s tímto systémem nesouhlasí, být vězněni jako laboratorní krysy v pokusu o socialismus, který průkazně nefungoval, viz novými opatřeními?

Zbyla jenom diktatura staříků. Je to, jako kdyby byl Fidel Brežněv, Raúl byl Andropov, po nich ať rychle přijde nějaký Černěnko a doufejme, že se co nejdřív objeví nějaký Gorbačov, aby konečně ukončil ten nefungující systém zmítající se v křečích. To, že se většina Kubánců měla za Batisty hůře než posléze za Castra, se dá srovnat, jako že se většina Rusů měla hůře za cara než za Stalina. Problém je, že tihle pánové dokázali dostat spoustu lidí z extrémní chudoby do chudoby. A tím to haslo.

Teď už tedy není důvod nechávat u moci ty, kteří byli už tak dlouho neschopní a nelidští, aby se až do skonání sebe samých pokoušeli o další řešení. Říct, že hodně Kubánců fandí Castrům a jejich systému, je jako říct, že se najde hodně Tunisanů či Egypťanů tesknících po starém pořádku, zejména ve starší generaci. Ale naprostá většina mladé generace nevidí důvod, proč by měla být nějak omezována a odříznuta od zbytku světa.

Že by Kuba mohla skončit hůř, když padne Castrova diktatura? To by se dalo říct i o Tunisu nebo Lybii. Ale v 21. století už je diktatura snad přežitek. Proč by neměli lidé mít právo se sami rozhodnout, jakým směrem se bude ubírat jejich země, i kdyby se rozhodli špatně? Neexistuje sebemenší důvod, proč nemít zdravotnictví, vzdělání a další věci zdarma i bez diktatury. Svět už dávno není rozdělen na USA a SSSR. Tak neexistuje ani žádný strategický důvod, proč by měla Kuba dál existovat jako izolovaný ostrov.

Je to jako ve filmu "O slavnosti a hostech" od režiséra Jana Němce, kde jsou lidé pozváni na slavnost, ale za tu zábavu a jídlo, aniž by to věděli, tam budou muset zůstat a chovat se tak, jak chce hostitel.

To, že Castro nahradil Castra, asi značí, že v budoucnu současného Castra nahradí Castrová, Raúlova dcera Mariela, a pokud ne ona, tak to bude její bratr Alejandro. Takže snílci a nevidomí: Kuba není socialistický stát, ale tropická monarchie, kde Castrův rod vládne neomezeně a klidně si dovolí být neúspěšný šest desetiletí, ale přesto nepředat moc někomu kompetentnějšímu.Napsáno pro Deník Referendum

Kde nakonec byl Pavel Bém? Přečtěte siZDE

Co bychom zaslechli z Kalouskových nahrávek - Přečtěte si ZDE

Česká hygiena a jak Cikáni unášejí děti - Přečtěte si ZDE

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jip napsal(a):

souhlasím!!!
21. 04. 2011 | 10:47

dalimír napsal(a):

Možná by rád jel domů ten Golgo ale nemá kam ,stratil svůj domov jeho neustálým pomlouváním ! Ještě asi dostatečně nepoznal ten mafiánský kapitalismus ,který máme zde v česku ! Člověk se musí v životě stále učit a poznávat lidi ! Dl
21. 04. 2011 | 11:53

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek, který neměl nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
21. 04. 2011 | 12:36

Poiuyt napsal(a):

dalimir :Vsude se najde takovy patolizal,ktery za kousek chleba hodla delat ,rikat vsechno co jeho chlebodarce zadaji.
21. 04. 2011 | 12:38

Karel Mueller napsal(a):

Pane Golgo,

proč nám to povídáte? Vždyť ti, co sem píší, měli možnost JA poznat. Proč Castro vládne 50 let? V odpovědi máte 3 položky:

- Mentalita JA spojená a averzí vůči "Gringos". To by jste měl vědět lépe, než kdokoliv jiný. A také znát příčiny té averze. I pro mnohé z JA elity je Castro hrdý Španěl, který dokázal vzdorovat drtivé převaze. To je pro ně projev velikosti.

- Sociální důvody. Že je Kuba sen desítek milionů ubožáků ve slumech Vám snad nemusím dokazovat. Polemizovat můžete s kýmoliv, jen ne s lidmi, kteří slumy navštívili. Po pádu východního bloku se Kuba dostala do totální krize, všichni čekali Castrův pád. Proč nepadl a všechno přeskákal? Odpověď je pro Vás tristní: Měl za sebou národ. Protože se Kubánci srovnávají s ostatními zeměmi Karibiku a nikoliv s Floridou. A pár desítek kilometrů mají Hispaniolu. Potenciálně perlu nikoliv Karibiku, ale světa. Snad nejkrásnější země světa, ideální pro turismus, exkuzivní zemědělství, má nerostné bohatství. Tedy ráj světa pro vyvolené obyvatele. Místo toho srab, humus a jeden obrovský slum s názvem Haiti. Proč? Až odpovíte, budete mít zároveň odpověď na otázku, proč Castro všechno přežil.

- Osobnost Castra. Někoho jako je on na západě prostě nemáme. Teď můžete úplně zapomenout na nějaký ismus a omezit se jen na jeho profil. Proti němu nejsou současní západní politici se svým přikrádáním, pokrytectvím, poslušností k diktátu PC ani trpaslíci. Můžete se Vám to číst sebehůř, ale tak to prostě je.

Samozřejmě nakonec odejde on i jeho bratr. Kuba se stane "globalizovaným" státem. Myslíte, že na tom budou Kubánci líp? Při pohledu na Karibik o tom vážně pochybuji. A nejvíc o tom pochybují Kubánci. Jinak by dávno oba bratři odešli.
21. 04. 2011 | 13:32

K M napsal(a):

Kuba nám byla vždycky sympatická. Tím jak se dokázala srovnat s hochy Luckyho Luciana a potom s akcí Northwoods. Tím, jak rozesílala lékaře do všech beznadějných koutů světa mnohem chudších než byla (kvůli embargu vyhlášenému Impériem) sama, ne za výdělkem ale ze solidarity.
I tím jak okázalým vystavením ruských raket ukázala Impériu, že si žádnou legraci nedělá.
Jsme Fabiano, husitský národ, to nikdy nepochopíš.

Článek je na autorovy poměry mimořádně vyvážený a postihuje asi dobře současnou situaci. Že jsou Castrové caudillové, dokládají stále občas nošením uniforem a Raúl určitě někde má schovanou tu pušku, kterou popravoval záškodníky.
Pak ale, jako u autora standardně, nejednou objevíme vakuum v místech, kde ve světě žádné není.
Když si srovnáme místo Iráku na Human Development Indexu v roce 1987 a dnes, zjistíme, že z velmi pěkného 52. místa propadlo skrz dno. Ještě před invazí, po 10 letech embarga byl Irák stále na indexu, na 127. místě. Dnes už prostě není, OSN si nedovolí zemi, které USA tak pomohly hodnotit.
Lybii bychom stále ještě na HDI nalezli někde kolem 50. místa. Má jen o pár tisícovek dolarů menší HDP na hlavu než ČR a nezaměstnaní tam berou celoživotní podporu asi jako má u nás výdělek dělník v Nošovicích.
Fabianovi je to lógr. Hlavně, když budou lidičky svobodní, pak ať chcípnou hlady, koho by to zajímalo.

Pro globalizátory násilná likvidace Miloševičů, Saddámů, Kaddáfíů, Assádů, Castrů, Chávezů a koho ještě přináší dvojí užitek. Vedle vyprázdnění muničních skladů a nových zakázek pro zbrojní průmysl se odstraněním těchto přežitků jiné epochy drasticky sníží vedlejší náklady na komodity. Rozežrané obyvatelstvo v zemi původu si řádně utáhne opasky.
U Miloševiče to pravda bylo o trochu jiné, hloupě trval na nějakých extrabuřtech s kolektivním a družstevním vlastnictvím. A taky překážel zbudování Campu Bondsteel. Nemluvě o sentimentech, které k Srbům chovaly BND a AA.
Fabiano, jako každý navedený levičák, vykřikuje Svoboda! Jako u všeho, co navedení levičáci pokřikují je potřeba se zeptat aspoň dvakrát, jak to vlastně myslí.
21. 04. 2011 | 13:50

blue jay napsal(a):

Muellere,
Cesko (Ceskoslovensko) takovou osobnost mela. Jmenoval se Klement Gottwald. Take veznil a popravoval sve politicke soupere. A lid jasal. Akorat nevydrzel tak dlouho jako Fidel. Zda se ze se Vam po nem stejska Muellere. A nejste jedinej.
PS. Myslite si Muellere ze na tom bude KLDR lip az odejde dynastie Kimu?
21. 04. 2011 | 14:02

elf napsal(a):

Že pan Golgo na svých blogách vede vysloveně protikubánskou protistátní propagandu kterou si cucá z prstu u stolu to panu Stejskalovi nevadí,ale oprávněná kritika těchto nenávistných žblechtů panu Stejskalovi vadí.Hezký den.
21. 04. 2011 | 15:23

Dalimír napsal(a):

Karel Muller pokud má některá země to štěstí v podobě diktárora lidumila tak si nic lepšího nemůže přát ! Takových je ale na světě poskrovnu ! Fidel takový byl ,lidé za nim šli ! Člověk k životu nepotřebuje extra bohatství , nemít strach z budoucnosti je důležitější ! Nevím jak dopadne Kuba až Kastrovci odejdou ale určitě bych těm lidem přál aby si tam socialismus udrželi ! Protože to co máme mi zde v česku ,ne nebudu to raději rozvádět! ! Dl.
21. 04. 2011 | 16:25

češka napsal(a):

Pane Golgo, nechte problémy kubánců být, asi tam nebude tak zle, když se dožívají tak vysokého věku.
Proč nepíšete o Haiti, jak se krásně kapitalisticky vzpamatovali z hurikánu.
Všichni krásní, zdraví, usměvaví ve svých nových domech?
21. 04. 2011 | 17:31

Karel Mueller napsal(a):

Milá sojko,

nemůžete srovnávat nesrovnatelné. Gottwald by se 50 let neudržel ani s pomocí velkého bratra. Natož kdyby měl přestát mezinárodní izolaci bez pomoci.

Dalimír:

Jak to s Kubou dopadne? To nechme na Kubáncích. Nemusí to s nimi dopadnout špatně. Zdá se, že si zachovávají soudnost v hodnocení svých možností a postavení v Karibiku. Lačně nečučí na Miami a nesní o tom, že se budou mít jako tam. Uvidíme.

Víte, vláda osvíceného diktátra je určitou dobu nejlepší. Ve všech směrech, o tom nelze pochybovat. Ale nutně se začíná postupně projevovat platnost výroku lorda Actona. A nadto je nutné řešit nástupce a na tom to obvykle ztroskotá.

Na demokracii nevěřím, ta už prakticky zanikla. Tím méně věřím na osvíceného diktátora. Věřím na stabilitu a rovnováhu. A ta byla porušena. Ti skuteční vládci světa - samozřejmě nemám na mysli vlády, ty jsou jen správci - směřují k absolutní moci. A to je zlé.
21. 04. 2011 | 19:09

pich napsal(a):

Ach Golgo, Golgo, nemáš tam něco zajímavějšího ? Je to už opravdu nuda.
21. 04. 2011 | 20:17

t... napsal(a):

Soudruzi na Kubě se patrně shlédli čínské verzi socialismu, tzn. socialismus už jen pro dolní milióny, kapitalismus pro komunisty, tím více čím bude komunista výše postavený. Pro úplně nejvýše postavené komunisty bude i nadále platit absolutistický feudalismus, tzn. komunisti v roli absolutisticky vládnoucí a nesesaditelné šlechty, možná i dědičné jako v KLDR.

Socialismus na Kubě spěje do éry/fáze státních pohřbů, viz éra státních pohřbů v SSSR(Brežněv,Andropov,Černěnko).
21. 04. 2011 | 21:06

Amarook napsal(a):

to: Fabiano Golgo
Je nepochopitelne co vam na Kube tak vadi. Kuba ma vyssi procento zcela gramotnych nez USA a prumerna delka zivota je tam take vyssi nez v USA. Kanadane si na Kubu jezdi nechat spravit zuby a radi za to plati. Kuba je v porovnani se zememi jako Jamajka, Dominikanska republika nebo Guatemala uplny raj. Nedavno jsem mluvil s Jamajcankou, ktera dela v Torontu zdravotni sestru. Nejenomze byla dosti znechucena, protoze v Kanade malo vydela, skoro nic neusetri a mistni s ni jednaji jako se sluzkou, ale potvrdila, ze Kuba je pro obycejne Jamajcany temer raj.
21. 04. 2011 | 21:13

Honza999 napsal(a):

Golgo

Kuba má "rozsáhlé komerční vazby na Kanadu, Španělsko, Brazílie, Rusko, Čínu a další země celého světa."
Možná, TEĎ, v současnosti.. Po desetiletích embarga.. Po desetiletích upadání způsobeného právě tímto embargem. Tyto vztahy už ta desetiletí útlaku nenapraví tím spíše, že ty státy svými komerčními vazbami na Kubu nesledují cíl jí nějak pomáhat, ale na základě její slabosti na ní o to více vydělávat.

"I kdyby nebyly komerční vztahy s Amerikou celá ta léta embargovány"...
Vy vůbec netušíte, co to bylo to embargo. To embargo neanamenalo jen to, že s Kubou nesměly obchodovat USA firmy, ale USA firmy nesměly obchodovat ani s nikým dalším, kdo obchodoval s Kubou. Vezmete-li to zrcadlově, tak kterákoli firma obchodující s Kubou měla z tohoto důvodu uzavřen i trh USA - a to se žádné nechtělo, takže v časech toho netužšího uplatňování embarga byla Kuba odsouzena pouze k obchodu se státy socialistického bloku - cokoli bylo nutno dovážet a vyvážet přes půl světa, což se na efektivitě nemohlo neprojevit.
22. 04. 2011 | 00:42

Honza999 napsal(a):

Dalimír
On kdyby se Golgo vrátil domů... Jak myslíš, že by skončil? Ve slumu (nebo v tzv. favele), které podle něj "po konci vlády dogmatiků" už v Chile nebo Brazílii neexistují..
22. 04. 2011 | 00:43

Golgo CIA napsal(a):

Ať si ten pán agent táhne na tu Kubu, když o ní tak žvaní na blogu. Tam mu práci dají a rádi. A na pořád :-).
22. 04. 2011 | 12:53

Poiuyt napsal(a):

Byt vami bych plakal pro svou rodnou zemi,ktera mate plnou pusu svobody a demokracie,ale porad jeste nestihnete Kubu v HDI
22. 04. 2011 | 15:27

Yosif K napsal(a):

Pane KM - jste patrne zaslepeny politickou HYPER-korektnosti, kdyz srovnavate pomery na Haiti s pomery na Kube. Pokud jste si neracil vsimnout, jde o tyto rozdily:
1)Na Haiti je totalita - je tam jiz 200 let rasisticka cernosska diktatura - pravda - ta vystridala rasistickou beloskou diktaturu zalozenou na zotroceni cernochu, ale totalni vyhubeni belochu a mesticu asi statu zrovna dvakrat neprospelo. Mugabismus tam ma 200 letou prax. V zivote jsem nevidel snimek, na kterem by byl Haitan - beloch.
2) Na Kube je totalita, ale je tam prevazne bile obuyvatelstvo. Oficielne je obyvatelstvo sice rasove smisene, ale 95% obyvatelstva tvori bili hispanos a kreolove - cernosi netvori vice nez 2% obyvatel. Kolikpak cernochu je vedeni Kubanske republiky? Cernosi na Kube figuruji jen ve valecnych snimcich z Angoly........
Preberte si to jak chcete - zda se ze Kuba ma smulu na komunistickou totalitu, ale na druhe strane ma proti Haiti kliku, ze ma "rasove smisene obyvatelstvo".....
Proberte si take to, ze prs 50 let AFFIRMATIVE ACTION z nejruznejsich historickych afroamericane jsou stale nejchudsi skupina v USA se zdaleka nejvetsi kriminalitou. Pokud znate cestu, jak to rychle zmenit - prihlaste se u soudruha Obamy - uircite by Vas dobre zaplatil, USA tato vec dost trapi......

Povazovat Haiti za nejaky etalon kapitalismu svedci o naproste bolsevicke zaslepenosti. Zrovna tak muzete povazovat za etalon kapitalismu romske sidliste Chanov.
Na druhe strane neni duvod proc nesrovnavat Kubu s Floridou - etnicke slozeni obyvatelkstva je po emiograci nekolika milionu Kubancu velmi podobne, dtto klima, prirodni podminky, komari atp atp..... Proc vlastne nechete srovnavat Kubu s Floridou? Vetsina Kubancu to cini......

Dale nemusite propagovat bolsevicke teze, ze Kubanci se drzi sociku dobrovolne. Toto mohl tvrdit i Vasil Bilak blahe pameti - ze se cechoslovaci drzeli sociku dopbrovolne, dokonce pro nej hlasovali ve volbach casteji nez Kubanci......
22. 04. 2011 | 21:40

Karel Mueller napsal(a):

Pane Yosif K,

nevím, jestli je Vaše odpověď určená mě, K M totiž nejsem já. I když jsou naše názory občas dost podobné. Píši proto, že se Váš text se mého příspěvku týká.

Abychom si rozuměli, nemám s vaším textem problém, pokud jde o obyvatelstvo. Kuba se pyšní velmi dobrými lékaři i slušnou úrovní řady VŠ, nikoliv však technickou zdatností či dokonce úspěchy v tvrdých exaktních vědách. Kubánci vskutku nejsou obyvateli Hispanioly, ale také nejsou Němci.

Jestli se mohou srovnávat s Floridou? Nemohou, nikdy. Podívejte se např. na situaci u nás. Za bolševika jsme měli životní úroveň srovnatelnou se Saskem (bývalé NDR), možná trochu lepší. Dnes jsou v Sasku platy 4x vyšší. Sasko se stalo součastí mocné německé ekonomiky, my jejím odpadním košem, mám-li to říct drsně. V případě Kuby by ta propast byla ještě daleko větší.

Ale já jsem podal odpověď na otázku, proč Castro stále nepadl. To, co jsem napsal, to jistě poslouchají denně. A co je horší, průměrný občan států Karibiku (Salvador, Nicaragua, Costarica atd.) je na tom hůř než ten průměrný Kubánec. S tám se nedá nic dělat, to je prostě fakt. A tam už žijí především potomci Španělů, hlavně v Costarice.

Určitě se Vám to nebude poslouchat příjemně, ale vezměte si cenu kávy a částku, kterou dostane pěstitel. Nebo vzácné dřeviny: Stát, který je exportuje, nedostane ani jedno procento jejich ceny na světovém trhu. A takto lze pokračovat.

A Radio Habana to určitě nezapomene ve všech pádech denně zdůrazňovat, nejen Kubáncům.

I republikáni v USA Vám řeknou, že hlavní problém JA je korupce. Hra na demokracii je úsměvná - v podstatě jde o diktatury tamních nepočetných, velmi bohatých elit, které zbytek obyvatel odírají. Příjmy za nerostné bohatství - resp. nepatrný zlomek jeho ceny - jde do jejich kapes.
22. 04. 2011 | 22:40

Yosif K napsal(a):

Pane Poiyut - jestli on ten HDI neni tak trosicku zavadejici - zvenci muzete obdivovat absolutni proockovanost obyvatel, zevnitr se lidem muze zajidat, ze se maji stokrat hure nez reditele interhotelu a devcata spolupracujici s mistnim gestapem, ktera mohou do interhotelu chodit soustat se zapadnimi turisty..... tak tomu bylo ale za sociku i u nas v CSSR - jejda - vy si to nepamatujete??????
23. 04. 2011 | 00:04

Yosif K napsal(a):

Pane Karle Mullere, Vase vysvetleni proc Castrismus nepadl muze a nemusi byt spravne. Muze byt spravne, ale je jasne, ze Castrovci se nenamahaji zjistit skutecnou loajalitu svych ovecek v otevrene politicke soutezi. Maji totiz strach.
Pritom nepopiram, ze by ve svobodnycyh volbach mohli uspet. Ve svobodnych volbach usppel populista Peron, ve svobodnych volbach uspelk ultrapopulista Daniel Ortega a ve svobodnych volbach uspel ultrapopulista Chavez, ve svobodnycyh volbach uspel levicak LULA, nemluve o ruznych jednoduchych levicovych zvykacich Koky z Bolivie, Equadoru atp atp.

Ale otevrena polirticka soutez by znamenala, ze by lide psali do novin clanky poukazujici na rozdily v zivotni urovni treba lekaru a techniku versus prostitutek "pracujicich" pro kubanskou statni bezpecnost v interhotelich, na pozitky a dolarove platy reditelu interhotelu, na socialni rozdily mezi komunistickou verchuskou jezdici si po svete s dolarovymi a eurovymi dietami a mezi prostym lidem, ktery hrave zvlada kriteria HDI odpiranim si zbytecneho luxusu a ultrazdravou stravou na hranici hladoveni. Coz jest koneckoncu zdravejsi nez americke se prezirani ve fastfoodech. Akorat ze si to lide nevybrali uplne tak dobrovolne.

Takze absence svobodne politicke souteze neni ani tak v zajmu pracujicicho lidu, ale spise v zajmu komunisticke verchusky, ktera dobre pozoruje, jak vicemene svobodny tisk dokaze soudruhum Chavesistum, Ortegistum, atp atp otravit zivot stouranim se v jejich zivotni urovni a ruznych exhibionistickytch extraburtech. Soudruzi na Kube si v tomto smeru samozrejme preji mrtvolny klid......
Asi jako ti slovensti okresni partajni tajemnici, kteri za casu CSSR ze same rozezranosti strileli po jelenech v TANAPU z vrtulniku......
23. 04. 2011 | 00:20

Karel Mueller napsal(a):

Pane Yosif K,

vcelku opět nemám s Vaším textem moc problémy, jen s jedním dodatkem. K tomu všemu, co píšete, nakonec dojde, to je obecný vývojový trend všech rudých diktatur.

Jenže zapomínáte na dvě věci: První je osobnost Castra. Asi je revoluci fanaticky oddán a nomenklaturu drží dost u huby. Do jisté míry bych použil paralelu se Stalinem (samozřejmě ho s Castrem nelze porovnávat), který za korupci střílel nebo alespoň nelítostně posílal do gulagu na jistou smrt. SSSR se začlo měnit v hnojiště po jeho smrti. Ale to nic nemění na tom, že trend je jednoznačný, jak jsem napsal. Tady se shodneme.

Tou druhou věcí je to, že Castro položil určité základy, které byly v Evropě pokládány ještě za monarchií (se sociálním státem přišel Bismarck, základním všeobecným vzděláním u nás Marie Terezie atd.). Neznám stát, kde by tyto základy položila jiná forma zřízení než diktatura a to je možná problém JA, v mnoha státech ty základy ještě nebyly položeny.
23. 04. 2011 | 00:44

blue jay napsal(a):

Karel Mueller je zabavnej,
Pokazde kdyz tu ctu ty jeho komunisticke keci, tak si myslim ze on porad zije v NDR. Jak tu obhajuje vraha Castra, ktery poslal na smrt nespocetne vice svych obcanu nez Batista.
Mueller napsal" Gottwald by se 50 let neudržel ani s pomocí velkého bratra. Natož kdyby měl přestát mezinárodní izolaci bez pomoci."
A Castro byl isolovany? Vzdyt mel mezinarodni pomoc. Od celeho komunistickeho bloku. Dokonce i expertoval sve idee do Afriky a JA. Kde by na to vzal? Zacal chatrat az kdyz se vychodni blok polozil. A dnes je Cuba na tom asi tak jako ty nejchudsi staty v Africe. Bez pomoci Chaveze by uz Cuba davno zbankrotovala.
PS. Muellere kdy posles do Yellowhead NP ty sve rakety?
23. 04. 2011 | 15:15

Poiuyt napsal(a):

Yosif K :Za Zapadnim turisty chodi i obcanky chudych"demokratickych zemi" Vychodni Evropy.To nic nerika o Kubanske spolecnosti.Drtiva vetsina LatinoAmeriky ,vcetne svobodne Brazilie ,musi za nejakych let bezet po Kube, aby mohla dosahnout jejich nynejsi urovni v HDI.At chcete nebo ne,jejich spolecnost je mnohokrat lidstejsi nez "demokraticke spolecnosti" v LatinoAmerice. .Kdyby Fidelovi "pravitizovali" jejich zemi Amikum,sazim,ze budou Fidelovi hodní "demokrate" dalsich 20 let,jak byl "demokrat" Pinochet.To se tezko deje za Fidele rezimu
23. 04. 2011 | 21:49

Poiuyt napsal(a):

op.privatizovali
23. 04. 2011 | 21:57

Poiuyt napsal(a):

par udaju k porovnani Brazilie a Cuba pro ctenare,kteri nemaji cas se podivat jinde( udaje z CIA Factsbook,ne komunisticke propagandy) :
KUBA Brazilie
-GDP na hlavu 9900 $ 10900 $
-Verejny dluh(%GDP) 34,7% 60%
-gramotny(%popul.) 99,8% 88,6 %
-Vydaj na skolstvi 13,6% GDP * 5,2% GDP
-Skolni zivot 18 let 14 let
-Delka zivota 77,7 let 72,53 let
2.misto na svete
Zaver udelejte sami.
24. 04. 2011 | 08:08

Amarook napsal(a):

to:Yosif K
Bili Haitane nejsou moc pocetni, ale rozhodne existuji. Staci se po nich porozhlednout na Youtube. Jsou velmi pohledni.
25. 04. 2011 | 01:23

pich napsal(a):

...ano pane Golgo, ať žije Castro !
26. 04. 2011 | 15:54

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy