Neobejmete ji, pokud nejste obr

18. 01. 2013 | 18:38
Přečteno 34104 krát
Představovat náměstí Zachariáše z Hradce je podceněním čtenáře. Když ne na vlastní oči, viděl ho už asi každý v desítkách filmů. Z nich nejvíc osobně se mi libí Nezralé maliny. Barokní a renesanční domy, krámky schované v podloubí, věže jezuitského kostela, či věž svatého Jakuba nebo státní zámek s překrásnou zahradou a také stálou výstavou Jana Zrzavého je zážitek na deset až dvacet cvaknutí fotoaparátem pro většinu návštěvníků.

Slečna v informačním centru v přízemí radnice je ochotná: „Asi největší postavičkou je tu pan Wimmer, co má galerii naproti.“ Neváhám a za pár minut už usedám ke stolu v mázhauzu-galerii, vstupní to místnosti barokního domu na té honosnější straně náměstí. Mezi mísami čerstvého ovoce, šálky čaje a skleničkami výborné slivovice je mi servírovaná též historie jeho zdejšího pobývání galeristy, jeho galerie a také sbírky starých strojů- stabiláků.

Pan Jan Wimmer je náplava, ale on mi snad toto nelichotivé označení promine, ostatně i proto, že ani místní ho již tak dlouho neberou. Bydlí tu prostě natrvalo, vyměnil Severní Čechy za tuto pohodovku. Skromná návštěvnost města hlavně mimo sezónu ho mrzí: „Chtěl bych, aby sem jezdili umělci, pořádaly se koncerty… prostě, aby to bylo opravdové kulturní centrum."

V domě č.15, v měšťanském domě s arkýřem a biblickými motivy technikou sgrafita se setkávám opravdu ve starousedlíkem. Jmenuje se Přibyl a provozuje zde řeznictví. Kromě na háku visícího dobytka tu má i pár přítel. Ti nevisí, ale posedávají. A rádi. Jenže pan Přibyl jde brzy do důchodu. Selánka skončí.

Na náměstí se právě vhrnula skupina Japonců. Pobíhají nadšeně po náměstí, fotí, co doma opravdu, ale opravdu nemají. Fotí fasády, snaží se najít záběr bez toho, co doma mají – bez aut. Na Telč, respektive náměstí, mají tak čtvrt hodiny, pak valí jinam.

Telč je jen třešničkou na dortu této části Vrchoviny. Stačí jen slušné boty a vyrazit. Ani kolo v tomhle mírné kopcovitém kraji není na závadu. Já osobně dávám přednost chůzi, protože na kole se třeba houby fakt špatně hledají. A těch tu bývá požehnaně.

Nejen mykolog či houbojed zaplesá nad dary přírody. Milovníka zádumčivých zákoutí s líně si plujícími listy po vodní hladině rozhodně vyšlu do údolí Moravské Dyje. Může to vzít hned od pramene nedaleko Panenské Rozsičky, kde kupodivu návštěvníci nekradou hrnečky a neničí sošku ani květenu. A pro milovníky výšek? A z různých žulových skalek a kopců je úžasný pohled na rybníky, pastviny a hluboké lesy.

Ale tento kraj je snad hlavně krajem památečních stromů, zejména lip. Ta nejkrásnější a také nejstarší roste v obci Práskolesy. Dnes slouží jako zvonice a cedulka u ní hlásá, že na lidské úděly kouká už osm set let. Neobejmete ji, pokud nejste obr a nemáte rozpažení víc než devět metrů. Ale můžete do ní vstoupit jako do chrámu.

I Kostelní Myslová, romantická vesnička s kostelíkem z poloviny třináctého století, má svoji třistaletou lípu. Tedy měla, nebot‘ ji kdosi zapálil. Úmyslně. Pár set metrů nad ní počmáral židovský hřbitov hákovými kříži a svůj názor zopakoval na kamenné vyhlídce věnované místnímu malíři Františku Mořicovi Náglovi a jeho rodině. Všichni zahynuli v Osvětimi. Zbyl po nich jen mlýn, dnes ruina. Po vandalské akci opucoval vyhlídku, kterou se sousedy postavil.

Proč se vesnička jmenuje Kostelní je zřejmé, ale proč Myslová? Prý se nějak tak jmenovali majitelé panství. Já si myslím, že myšlení je tu prostě hlavním hobby.

Jdu dál do Dobré Vody. Z bývalých radioaktivních lázní je hotel a hospoda. Co je důležitější, nad obcí je kostelík zasvěcený svatému Jáchymovi, patronovi horníků, zde přímo těm, co zde kutali hlavně stříbro. Kostel, ostatně jako i jiné církevní stavby na Telčsku, je otevřen jen o mši. Nenechavci – dnešní loupežnicí totiž nevymřeli. Ale i tak stoji za to kopeček vyšplhat. Z kamene kyne malý permoník Jáchmek s neodolatelnou pobídkou: když mu pohladíš nos, ten tvůj tě prý přivede k pokladům. Jakých ovšem neříká.

Jáchymek ale rozhodně není jediný zdejší „svatý“. Téměř na každém rozcestí je křížek nebo kaplička. Zde samozřejmě vypiglovaná.

Katolické náboženství tu má své neochvějné kořeny. Co větší obec, to kostel a také klášter. Asi nejznámější je klášter v Nové Říši či Kostelním Vydří. Jen tak na okraj. Právě v karmelitánském klášteře v Kostelním Vydří - jižně od Telče - se udržuje kult vyhánění ďábla.

Být starostou města, která je vyhlášeno památkou UNESCO, není lehké. Je totiž chimérou, že tato organizace nasype plné pytle eur do dalšího zvelebení místa. Něco sice nasype, ale hlavní zátěž je na obci či soukromnících. A euforie řadových občanů umírá s nárůstem nezaměstnanosti v regionu.

Co pak v sezoně, to ještě jde, ale od října do dubna je tu úplně prázdno a taky smutno, říkají unisono všichni obyvatelé Telče. Mají zato, že příčinou je nedostatečná kapacita hotelů. Neperu se. Ale turistovi jaksi uniká, že Telč není jen náměstí a pár fotek. Není to ovšem jeho vina.

Nechci malovat čerta na zeď. Ale jisté historické prameny praví, že v dobách válek uprostřed 15. století se zmocnil Telče houfec husitských bojovníků. Protože Telč byla většinou katolická a také páni radní byli katolíci, kladli husitům odpor a nechtěli se jen tak vzdát. Tu vtrhli husité do radnice a vyhodili pány radní z oken ven na náměstí. Zopakovali si u nás to, co už mělo v Praze r. 1420 svou premiéru a Telč měla svou defenestraci.

S návštěvami by ráda počítala určitě i další místa. A nejen na párkrát cvaknutí spouští. V kraji, kde se jim líbí, je potřeba nechat i nějaký peníz. Telčsko si to zaslouží, zaslouží si to i lidé, kteří tento kraj neopustili v minulosti ani neprchají za živobytím jinam.
Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JenTak napsal(a):

Myslel jsem, že z blogu na mě dýchne Brazílie. No a ona je to Telč. Asi proto, že takové město v Brazílii nemají.
18. 01. 2013 | 19:25

kokoshka napsal(a):

Co to vubec je?
Z jakeho Hradce?Hradec Kralovy je ve vychodnich a ne li Severnich Čechach?
Wimmer je ten ožraly komik co spadl v opilosti pod auto.
18. 01. 2013 | 19:37

rosclays napsal(a):

Vaše drzost je neskutečná....nebo už jste zapoměl na vámi napsané (a ještě značně primitivně) a po reakci posléze hned zbaběle smazané:
cit.
""P.S. - Kdybych byl volíč v ČR, bych nevolil Karla Scwarzenberga..."
18. 01. 2013 | 19:40

Drzá zrzka napsal(a):

kokoshka

Okolo Hradce v malé zahrádce, rostou tam tři růže cá rá rá..

Okolo náměstí Zachariáše z Hradce stojí domy, s krásnými štíty a podloubím. :-)
18. 01. 2013 | 19:46

kokoshka napsal(a):

Drza zrzka:
Mate pro mne slabost?To mužete,jsem opravdovy chlap!
Ale ja nejsem na zrzky,co když navic se dole neholite?Odstup,Satane!
18. 01. 2013 | 19:50

Drzá zrzka napsal(a):

kokoshka

Vy jste opravdový chlap, já nejsem opravdová zrzka.
Odstupuji nikoli jako satan, ale jako muchomůrka.
(Bílá, červená, zelená, růžová, citronová... barvu si vyberte sám). :-)
18. 01. 2013 | 19:59

Radek napsal(a):

Diky pane Golgo, paradni tip na vylet! :)
18. 01. 2013 | 20:16

kokoshka napsal(a):

Drza zrzka:
Podivej se zlatičko, strašlivych vyčitek a ženskych slz jsem už videl dost,zkus byt trochu OHEBNEJŠI!
18. 01. 2013 | 20:20

Josef K. napsal(a):

Zdá se, podle JenTak, že vrchol neonacionalsmu v zemi Česko se blíží: české památky po českých Němcích i Češích si může prohlížet jen ten, kdo se narodil v Česko a žije zde alespoň po deset generací. Ovšem takový v Česko není ani jeden.
19. 01. 2013 | 04:32

Alice napsal(a):

Kokoschkovi zrzavá připomene rudou. A duševní pohnutí je tu. Zase se z toho celý den nevyhrabe
19. 01. 2013 | 08:19

Baba Jaga napsal(a):

To: autor
Pokud jste text psal sám, klobouk dolů. Jen mi není jsané, zda jste v Telči byl nyní v lednu či jste článek vytáhl ze šuplíku.
19. 01. 2013 | 13:25

Der frohe Greis napsal(a):

Kostelní Myslová, božíčku!
Kdypak jsem tam byl naposledy? Tak dvacet let? Bývaly doby, kdy jsme si každé léto v České Kanadě půjčovali na dva tři týdny statek (víceméně na samotě, neřeknu kde, co kdyby..) a jezdili na kolech do okruhu 3Okm.
Když to bylo možné, tak i do Rakous, do vesnic podél levého ramena Dyje. Tedy Thaya, abych nevyvolal nějaké rozepře. Což se odvozuje od tot, mrtvá.
Ale nikdy jsme v Rakousku nedělali neplechu na hřbitovech, jako rakouští náckové u nás.
I když víme, kde měl v lese úkryt rakouský mordýř Grasel, nikdy bychom se památeční cedulky s jeho jménem ani nedotkli.
19. 01. 2013 | 14:15

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy