O akupresuře

15. 02. 2019 | 11:01
Přečteno 1364 krát
Podle wikipedie je to tradiční čínská léčebná metoda, během které se vyhledávají specifické akupresurní body na povrchu lidského těla pro případné bodání jehel během akupunktury, nebo se provádí léčba pomocí jejich stlačování prsty či tupými předměty. Tímto se zmírní bolest a léčí onemocnění. Je to rovněž léčba vírou a u věřících funguje.

Lednovou sněhovou kalamitu roku 2006 jsem odnesl infarktem. Naštěstí byl diagnostikován jako „dobrý“, takže jsem brzy k úlevě svých pacientů začal ordinovat. Následně jsem ale odjel na rehabilitaci do Poděbrad a tam jsem se poprvé setkal s akupresurou. Po zabydlení jsem se seznámil s jídelnou, kde mi byl přidělen stůl v první směně. K němu jsem se v určenou dobu posadil a než jsem byl obsloužen, rozhlížel jsem se po okolních stolech, jestli nezaznamenám někoho známého. Po čase jsem zpozoroval, že někteří nenápadně vztyčí levý ukazováček bříškem k sobě, nějak podobně jako někteří fotbaloví hráči nižších fotbalových soutěží za zády rozhodčího. Následně ukazováčkem druhé ruky obejmou z levé strany prostřední článek vztyčeného prstu a palcem na něj z pravé strany několikrát zatlačí. Přemýšlel jsem, proč to dělají. Na mysl mi přišlo, že je to nenápadné znamení pro obsluhující personál, aby byli přednostně obslouženi a předplatili si to. Někdy se na jídlo čekalo až moc dlouho, byli jsme „křížkoví“. Tajemství jsem odhalil až na závěr svého pobytu, kdy mě čekaly poslední dvě celotělové masáže. Při první se mě neznámá masérka nenápadně zeptala, s čím jsem sem přijel. Až jsem po masáži odpočíval, přisedla si a ukázala mi, jaká akupresura je dobrá na posílení srdíčka. Bůh mi dal do vínku zdravý rozum a nechtěl jsem kazit hru. Odpověděl jsem, aby mi prozradila, co si mám mačkat, protože jsem v lázních a přednostně potřebuji posílit něco úplně jiného. Nenechala se nachytat, zmlkla a odešla. Při poslední masáži mi dala pocítit, jakou sílu má v rukou.

Akupunkturisté je sekta věřících, odhodlaných svou víru šířit ohněm a mečem. Přesvědčil jsem se o tom při sledování Kotle Michaely Jílkové, věnované tomuto tématu. Jejich dvojice v publiku vystupovala dost militantně, pořád rušila a strkala nevěřícím nějaká lejstra. Už jsem viděl, jak v dalším pořadu budou mít v druhé ruce nůž a nevěřící budou rovnou podřezávat. Na veřejnosti šíří svou víru přednáškami. Ženina akupunkturistka si zařídila pozvání do klubu učitelů-důchodců v nejmenovaném okresním městě. To netušila, že jejich profesionální deformací je mít svou webovou stránku a psát tam o svých aktivitách. Takže cituji:

Čínská medicína
Největší poklad, který každý z nás vlastní, je zdraví.
A mnohem lépe je nemocem předcházet, než je později léčit.
O tom jsme se již ve svém zkušeném věku sami mnohokrát přesvědčili. A protože víme, že tisíciletá zkušenost čínských lékařů úspěšně léčí i dnes a že na nové poznatky není nikdy pozdě, pozvali jsme si na první dubnovou schůzku nejpovolanějšího a uznávaného odborníka, primářku neurologie, členku České společnosti pro neurologii, členku lékařské komory, lektorku mezinárodních i republikových kongresů, členku předsednictva i lektorku workshopů s mezinárodní účastí, která absolvovala několik zahraničních stáží, včetně studijního pobytu v kolébce tradiční medicíny, v Číně.
Od prvního okamžiku si nás všechny získala odbornými znalostmi, precizně připravenou přednáškou, klidným, milým a příjemným vystupováním, odbornými radami a zejména praktickými ukázkami akupresury i akupunktury. Na vlastní kůži jsme tak zjistili, že to funguje. Domů jsme si odnesli i studijní materiály s názornými ukázkami akupresurních bodů, např. při první pomoci, bezvědomí, kolapsu nebo epileptickém záchvatu, akutním infarktu myokardu, angině pektoris, kolikové bolesti, horečce přesahující 39 stupňů, bolesti zubů, popálení, různých příčinách dušnosti apod.
Víme, že čínská medicína není všelék, ale oslovilo nás, že se jedná o čistě přírodní medicínu, která je lidskému tělu bližší a také šetrnější, že léčí příčiny nemocí, nikoliv jen jejich následek, že nahlíží na člověka ve třech rozměrech – ze strany fyzické, psychické a časové a usiluje o komplexnost. Proto také jsme obdrželi vypracovaný vzorový jídelníček pro posílení imunity.
Rady jsme dostali, teď už jen zbývá, abychom se jimi i řídili. A poděkování patří paní doktorce, která nám poodhrnula roušku k dalším možným tajemstvím. Děkujeme a víme, že naše první setkání určitě nebylo setkáním posledním.
AT

K tomu uvádím pár postřehů. Napřed je vždy nutné posluchače přesvědčit, aby vám věřili. Dělá se to tak, že na začátku přednášky přednášející ohromí množstvím titulů, aby posluchači ztratili ostražitost a kritické myšlení. Muslimové si svou víru utvrzují v Mekce, akupunkturisté na vyhlášených čínských univerzitách. Pak posluchačstvo získají ukázkou svých metod, které v této chvíli skutečně fungují. Nikdy nezapomenou pohanět klasickou medicínu tvrzením, že ta jejich léčí příčiny nemocí, zatímco klasická až následky. Mimochodem, u mé ženy léčila bolest, jejíž příčinu neznala. Následně se posluchačům podsune myšlenka, že by měli dělat něco se svou imunitou a prozradí se jim, jak ji posílit. Nakonec slíbí, že jim v další návštěvě prozradí další tajemství. Pohanění klasické medicíny a posílení imunity spolu s jídelníčkem je základem přednášek akupunkturistů. To už jim posluchači zobou z ruky. Doufám, že paní doktorka nezapomněla posluchačům připomenout, že předtím, než začnou u infarktu mačkat akupresurní body, je nutno provést akupresuru klávesnice telefonu zmáčknutím 155. A teď to nejdůležitější: Posluchači byli vysokoškolsky vzdělaní učitelé, kterým kdysi neunikla žádná lumpárna, a dokázali neomylně odhalit nesrovnalosti ve výmluvách svých žáků. Přednáška paní doktorky všechny nadchla, dověděli se spoustu nových věcí. Přesto v nich stále přetrvává neomylné přesvědčení, že šarlatánům by nikdy nenaletěli. Na příští přednášce třeba paní doktorka předvede elektroakupunkturu dle Volla. Původní přístroje byly dost rozměrné a těžké. Avšak česká hlavička Ing. Tomáše Sychry vymyslela malý elektroakupunkturní diagnostický přístroj Akustim Beta (96.000 Kč), které následně české ručičky vyrobily. Byl za to poctěn Kreditem I. stupně k provádění akupunktury ČLAS JEP. To už je co říci, protože se oficiálně stal historicky prvním nelékařem, který může provádět akupunkturu. Jeho přístroj je tak skvělý, že se může pochlubit atestem ministerstva zdravotnictví. Neomylně detekuje průběh meridiánů a v akupunkturních bodech rozproudí energii Čchi. Diagnostikuje každou chorobu, i tu, na kterou lékaři zatím nepřišli. Možná si zrovna ten paní doktorka přiveze a učitelé se na vlastním prožitku přesvědčí, že funguje. Zjistí, kolika chorobami vlastně trpí a že se jich zbaví detoxikací, odčervením a osvědčeními prostředky alternativní medicíny, jakou jsou homeopatika a léky na přírodní bázi. Vše se mohou následně dovědět na dalších kurzech osobního rozvoje. Vedle zážitků z nové přednášky, kdy učitelům-seniorům bylo odhaleno další tajemství, si odnesou přesvědčení, že šarlatánům by nikdy nenaletěli.

Občas se podívám na komentáře svých blogů, které neberu nijak vážně. Čtenáře Juru z FM mohu ujistit, že se teprve rozjíždím a nejlepší blogy teprve přijdou. V alternativní medicíně se točí velké peníze a jistě lezu na nervy bossům. Možná se sejdou a usoudí, že je třeba zabít Hastíka. Nebudou však mezi sebou losovat a zadají úkol profesionálovi. To bude pro mne velké štěstí, ti mají etický kodex a oběť musí být popravena rychle a nesmí trpět. Příplatek za mučení by nepřijali. Pokud budou bossové mluvit rusky, čeká mne za jasné oblohy a teplého počasí natření kliky vylepšeným novičokem. Smrti se nebojím, mám své odžito a poznal jsem v životě lásku i nenávist. Život jsem prožil poctivě a nikoho jsem nezabil, ani nepřipravil o majetek. Navíc jsem věřící a setkání se svou milovanou ženou přivítám. Trápí mne však něco jiného. Novinářská obec může usoudit, že do ní patří i blogeři. Pak budu druhým zavražděným ve střední Evropě a před dveře mé skromné dřevostavby budou lidé pokládat zapálené svíce a obkládat je plyšáky. Dědicové dostanou spáleniště.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy