O Letné

03. 07. 2019 | 08:22
Přečteno 3542 krát
Se zájmem jsem si přečetl zajímavý postřeh „Revoluční kýč, nebo změna mentální mapy“ od publicisty Pavla Kopeckého o protibabišovské demonstraci na Letné. Oslovoval demonstranty a ptal se na důvod jejich účasti. Jeho článek oceňuji pro jeho objektivnost i závěry, které vyvozuje po osobní účasti na demonstraci.

Domnívám se, že je v něm chyba v jednom slově. Píše: “Ostatní náhodně dotázaní už nereagovali primitivně, jenže politicky naivně bezmála vždy. Až to můj zcela apolitický kamarád sarkasticky pojmenoval „brainstormingem“ ". Domnívám se, že zde patřilo slovo „brainwashing“, česky „vymývání mozků“. Prošel si tím německý národ za Hitlera, ruský za bolševiků a já to zažil na vlastní kůži, kdy jsem uvěřil, že socialismus je to nejlepší společenské zřízení a bude už jen lépe až definitivně skoncujeme s imperialisty a revanšisty. Vystřízlivěl jsem v srpnu 1968 a naděje na trochu snesitelnější život v reálném socialismu vzaly za své ve chvíli, kdy jsem se rozhodoval, zda spát ve spacáku před mototechnou v Šumperku, abych měl naději na zapsání do pořadníku na auto, které jsem nutně jako lékař na zapadlém Jesenicku potřeboval pro svou rodinu s malými dětmi.

Nejlépe se význam slova „brainwashing“ hledá ve Wikipedii. A najdou se u tohoto hesla velmi zajímavé věci, které cituji:

Za prvé: „Termín „brain-washing“ původně vznikl během studené války, kdy jej začala používat CIA jakožto označení některých čínských přesvědčovacích praktik“. Dále je psáno, že „Amnesty International upozornila v roce 2013 na případ, kdy čínská vláda oficiálně ukončila činnost převýchovných pracovních táborů (RTL - Re-education Through Labour) nazývaných též „brainwashing centra“, avšak tato změna je v mnoha případech pouze kosmetická a většina zařízení znovu otevřela a rozšířila svou činnost o „kurzy právní výchovy“, které jsou určeny především pro praktikující Fa-lun-kung, kteří jsou zde nuceni se vzdát své víry, často prostřednictvím mučení a jiného špatného zacházení“. Věřím tomu, že v Číně už nejsou s totálně vymytými mozky členů sekty Falun Gong problémy a naprostá většina praktikujících se víry víceméně dobrovolně vzdala. Mohla zůstat tak stovka fanatických vůdců, u které se to nepodařilo. Asi budou naloženi do letadla a posláni k nám do Prahy, kde je přivítají naši senátoři jako „vězně svědomí“.

Za druhé: „Z českých antikultovních hnutí o „nebezpečí brainwashingu“ mluví i Společnost pro studium sekt a nových náboženských hnutí, kde se vedle pojmů „vymývání mozků“, „reforma myšlení“, popř. „kontrola mysli“ (mind control), objevuje termín „mentální programování“ používaný lékařem Prokopem Remešem“. Bratislavský terapeut Dornovy metody Andrej Godo pro to vymyslel ve svých videích příhodný slovenský název „mentálne upratovanie“. Před třemi dny jsem poslouchal Radiožurnál, kde byla zpráva o tom, že největší zájem je o audioknihy z oboru osobnostního růstu. Asi bude nutno rozšířit pojem „na auto-brain-washing“. Smutný je příběh matky z kuřimské kauzy, které byl vymyt mozek tak důkladně, že mučila své dva syny a myslela si, že je to pro ně nejlepší výchova. Mnozí psychologové i psychiatři museli poznat, že se jedná o nešťastnou osobu, která spíše než vězení potřebuje odbornou péči, přesto se žádný na její obranu neozval. Smutný je i můj osobní příběh, kdy manželka uvěřila tomu, že z ní vysávám energii a zanechala mne bez dědictví. Až po její smrti jsem poznal, že s neteří, budoucí dědičkou ze závěti, nejezdila na rekreace, ale kurzy špičkových manipulátorů a vymývačů mozků, když jí její lékař nepomohl od bolestí břicha a tam jí namluvili, že je to psychosomatika a pomohou jí. Lidé s vymytými mozky jsou bohužel svéprávní a soudci posuzují jejich činy jako výraz svobodného rozhodnutí. Navíc mají volební právo se svobodným rozhodováním.

Naši občané jsou v současné době protibabišovsky laděni. Klasický brain-washing. Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Smutné je, že tomu podlehli lidé, u kterých jsem se domníval, že mají kritické myšlení. Andrej Babiš je schopný politik s vizí a jeho vláda má dobré výsledky. Hnutí ANO s převahou v posledních volbách zvítězilo a měl by dostat šanci čtyři roky zemi vládnout. Nehrozí nebezpečí, že si mezitím pořídí milice s červenými pásky na rukávech, kde v bílém kruhu bude kobliha, a chopí se na další dlouhé roky moci. Máme demokracii a za čtyři roky vládnutí mu to voliči poctivě spočítají. Co jsou čtyři roky v tisícileté historii naší státnosti! V současné době to má těžké, protože nahoře mu jdou po krku opoziční strany, dole mu okopávají kotníky spoluvládnoucí koaliční. Bude-li podána žaloba z dotačních podvodů a dojde k soudu, jsem zvědavý, který soudce bude určen a jak bude soud probíhat. Asi to bude pro soudce Černý Petr a bude z toho nešťastný. Obdivuhodná je rovněž urputnost prezidenta Zemana, že o demisi ministra Staňka rozhodne, až mu bude znám výsledek šetření policie po prověření trestních oznámení, které tento podal na své podřízené. Je to prezidentovo velmi uvážlivé a správné rozhodnutí. S prezidentem v zádech se budou pro příště ministři cítit ve svých funkcích jistěji a nebudou se bát nepříjemných rozhodnutí. Přáním každého prezidenta je mít v zemi stabilní vládu, ať je jakákoli. Kéž by se mu podařil záměr povinné volební účasti.

Osobně se domnívám, že organizátorům akce na Letné se už tolik lidí dohromady svolat nepodaří. Ti po vystřízlivění začali přemýšlet. Navíc organizátorům demonstrace o premiéra Babiše vůbec nešlo, ale o to, jak dokázat vyslat do ulic co nejvíce lidí protestujících proti čemukoli. Aktuální je boj proti klimatickým změnám a dále mohou následovat demonstrace za legalizaci konopí, sňatky homosexuálů a jejich adopce dětí, proti lovu velryb, za domácí porody, proti očkování, proti jaderné energetice, za mír a za to, aby duchovně založení zaměstnanci měli v pracovní době nárok na patnáctiminutovou meditaci. Tyto příklady jsem uvedl namátkově. A všimněte si, že organizátoři a pořadatelé budou pořád titíž lidé. Asi by živnostenský úřad měl uvést nový obor podnikání Pořádání veřejných demonstrací a protestů, ať z toho platí daně.

Dodatek dne 7. 7. 2019 v 5.30 hod.:
Vstávám časně a za půl druhé hodiny si půjdu nakoupit. Zelenina a ovoce výrazně zdražily, mé oblíbené uzené makrely jsou nabízeny už za 190 Kč/kg. Je to výsledkem úspěšného boje za vyšší mzdy a ostrouhali důchodci. Tak čekají na další zvýšení penzí a budou za to vděčni. Pracující mají více peněz, stát do cen obchodníků nezasahuje a ti si je logicky zvýší. Zdůvodní to většinou suchem. Snažím se vyžít z penze a na jídlo mám rozpočet 100 Kč na den. Ceny chleba a pečiva se navzdory suchu nezvedly. Chleba a pečivo je Babiš. Co takhle zvolit formu protestu na bojkot potravin vyráběných Agrofertem. Pak bude mít Babiš problémy se záchranou svého koncernu, vzdá se funkce předsedy vlády a vytrvají-li lidé v bojkotu, musí mu koncern zákonitě zkrachovat. Pak bude Babiš péct koblihy doma a nabízet je v metru.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy