14. 10.

Ve stínu ministra nekultury

František Vyskočil Přečteno 1548 krát Přidat komentář

V květnu tohoto roku jsem publikoval blog s názvem „Bludný odkaz ministra nekultury“ (http://blog.aktualne.cz/blogy/frantisek-vyskocil.php?itemid=36950), ve kterém jsem se věnoval tématu pochybného „sestřelení“ Jiřího Fajta z pozice generálního ředitele Národní galerie v Praze (NGP). Když nastoupil do funkce ministra kultury Lubomír Zaorálek, opatrně jsem zajásal, protože jsem nabyl pocit, že o kultuře - na rozdíl od pana doc. Staňka - něco ví a jeho první kroky působily sympaticky. Nastolený pozitivní dojem upevnily i další činy, omluva Jiřímu Fajtovi za neférové odvolání, zrušení původního výběrového řízení na generálního ředitele NGP a vyhlášení nového, třístupňového. V první řadě byla jmenována Garanční rada NGP a výběrová komise v čele s arch. Pleskotem, které bylo svěřeno vyhodnocení koncepcí přihlášených uchazečů. Slibná – a v české kotlině nevídaná – byla i další kola, a to manažerský test tří kandidátů doporučených výběrovou komisí a odeslání jejich vizí k posouzení ředitelům prestižních světových výstavních institucí. Od vídeňské Albertiny po newyorské Metropolitní muzeum umění. Po vyhodnocení těchto tří různých kritérii ministr Zaorálek včera oznámil, že do funkce generální ředitelky NGP jmenuje paní Alicji Knastovou.

Více »

23. 09.

Nevyžádaná rada za všechny peníze

František Vyskočil Přečteno 1688 krát Přidat komentář

Tak jsem se dozvěděl, že naše vláda rozhodla o uvolnění finančních prostředků státního rozpočtu ve výši 215,000.000 Kč pro Kancelář prezidenta republiky (KPR), resp. její příspěvkovou organizaci Správu Pražského hradu, protože poklesla návštěvnost z důvodu pandemie COVID-19. A KPR tudíž nemá peníze.

Více »

16. 09.

Vox populi, vox A.B.

František Vyskočil Přečteno 1572 krát Přidat komentář

Náš pan premiér se rád zaštiťuje hlasem lidu a většina jeho kroků je vedena krystalickým populismem, který míří na jedince s krátkou pamětí či sníženou schopností úsudku. Samozřejmě s cílem získat voliče pro své hnutí. Doufám, že současná neutěšená covidová situace, vyvolaná neschopností naší vlády, i těm nezabedněnějším adorantům A.B. otevře oči.

Více »

02. 09.

Kardinál a Respekt

František Vyskočil Přečteno 5090 krát Přidat komentář

Časopis Respekt, který léta odebírám a pravidelně čtu, toto pondělí zveřejnil rozhovor s kardinálem Dominikem Dukou. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby interview nevyšlo přes výslovný odpor tázaného, který s jeho publikací nesouhlasil. Redakce kontrovala tvrzením, že lze rozhovor zveřejnit i bez autorizace, protože ta slouží jen k opravě chyb či nepřesností. Domnívám se, že postoj Respektu je chybný z pohledu práva i novinářské etiky.

Více »

19. 08.

Pod vlivem elektriky

František Vyskočil Přečteno 1660 krát Přidat komentář

Přiznávám, že mi zcela uniká současný fenomén horských elektrokol, který se masivně rozmáhá (nejenom) v naší zemi. Mám pocit, že je společnost infikována nejenom koronavirem, ale i neschopností se přírodou pohybovat vlastní silou. Při posledním cyklovýletu v horách jsem sledoval poměr tzv. elektrikářů a klasiků a ke svému překvapení jsem napočítal tři elektrokola na jedno běžné.

Více »

06. 07.

Dvě poznámky ke cause Peroutka

František Vyskočil Přečteno 2699 krát Přidat komentář

Ve čtvrtek 2. července tohoto roku padl pravomocný rozsudek v případu „Peroutka“. Výsledek sporu m.j. přinesl jednu dobrou zprávu a potvrdil jednu špatnou, která ale není žádnou novinkou. Ono pozitivní sdělení soudu zní, že nikdo v této zemi nestojí nad zákonem, jak se nás setrvale pokoušelo přesvědčit Ministerstvo financí, které v této cause reprezentuje stát, a vedlejší účastník, Ing. Miloš Zeman. Jejich logika totiž byla taková, že pokud žádný zákon neupravuje, jak se má prezident chovat na mezinárodních konferencích (kde zazněla vytýkaná slova o Ferdinandu Peroutkovi), tak ani nelze dovodit, že by vyřčenou nepravdou porušil nějakou normu a stát se nemusí za svého prezidenta omlouvat. Asi předchozí větu budete muset přečíst několikrát, abyste tento konstrukt pochopili… Naštěstí odvolací soud pokroucenou argumentaci nepřijal a jasně řekl, že není možné připustit, aby stát – rozuměno prezident – bez jakékoli nápravy zasahoval do osobnostních práv kohokoli, pokud se tak děje cestou nepravdivého a dehonestujícího výroku.

Více »

23. 06.

Copyright is for losers?

František Vyskočil Přečteno 939 krát Přidat komentář

Mám rád britského street artového umělce Banksyho, který anonymně vstupuje se svými díly do veřejného prostoru a zanechává na zdech či jiných plochách obvykle vtipné reflexe na aktuální témata. Vedle výtvarného projevu má dokonale zvládnutou sebeprezentaci a umně kombinuje sociální, protiválečná, kulturní či politická poselství. Protože tvoří v utajení, okatě pohrdá autorskými právy a svůj značně benevolentní přístup podtrhl slavným výrokem „Copyright is for losers“, čili volně přeloženo „Autorské právo je pro nešťastníky, ztroskotance, břídily, nuly,...“. Dle libosti můžete doplnit další existující výrazy pro ty, kdo stojí na tom nejnižším stupínku úspěchu.

Více »

16. 06.

Cenzura za časů korony?

František Vyskočil Přečteno 4133 krát Přidat komentář

15. března t. r. Jaroslav Dušek a Petr Kotek, aka Pjér la Šé’z, hovořili v Divadle Kampa s Milanem Calábkem o koronaviru. V průběhu večera zazněl názor, že lze nemoc vyléčit dávkami antabusu a glukonátu měďnatého. Nepřísluší mi se vyjadřovat k odborné úrovni diskuse, ale je nepopiratelné, že diskutující nevelebili Adolfa Hitlera, nešířili dětskou pornografii či nenabádali k násilí na skupině obyvatelstva. Čili nedopouštěli se čehokoli, co by bylo možné vnímat jako nezákonné.

Více »

01. 06.

Tak to ten Thermal raději zbourejte aneb Oslava průměrnosti

František Vyskočil Přečteno 5915 krát Přidat komentář

Mám rád architekturu a na rozdíl od jiných forem vizuálního umění ji vnímám jako velice důležitý prvek, který pozitivně (v ideálním případě) zasahuje do života nejširší veřejnosti. Nepatřím mezi zaryté příznivce brutalistní architektury a rozhodně si nemyslím, že veškeré stavby ze sedmdesátých a osmdesátých let patří mezi nedotknutelné poklady národní architektury. Je jen škoda, že zbourané domy zhusta nahrazuje architektura horší, tuctová a nezajímavá.

Více »

26. 05.

Bludný odkaz exministra nekultury

František Vyskočil Přečteno 8866 krát Přidat komentář

Po určitém uvolnění, které bylo spojeno s odložením trestních oznámení bývalého ministra kultury Antonína Staňka na ředitele Národní galerie v Praze (NGP) a ředitele Muzea umění Olomouc, jsou po pár dnech zpět hlasy odpůrců prof. Jiřího Fajta(*), kteří slyší trávu růst a bojí se, aby snad nebyl opětovně ustanoven do funkce ředitele NGP přímým jmenováním. Osm představitelů profesních organizací a oborových pracovišť ve svém prohlášení ze dne 19. 5. 2020 v hutném textu uvedlo důvody, proč by se mělo Ministerstvo kultury ČR (MK) vyvarovat přímého jmenování ředitele a zachovat vypsané výběrové řízení. K podjatosti dvou signatářů, kteří jsou současně členy výběrové komise, se již ve svém blogu na Aktuálně.cz vyjádřil prof. Jiří David. Možná by ani nemělo cenu stanovisko komentovat, ale protože opětovně čeří staňkovské bahýnko, považuji za vhodné na ně alespoň základně reagovat.

Více »

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy