Glosář: Rasista ne-vyznamenán, zahalení těla je nemravné, Angela a české sochařství

27. 08. 2016 | 09:00
Přečteno 3631 krát
Milí přátelé, další glosář vám opět přináší kritickou dardu k vybraným událostem. Děkuji za vaše reakce, mám z nich vždy nemyslitelnou radost.

Již téměř sto maďarských osobností vrátilo vyznamenání státu

Maďarská vláda se o minulém víkendu rozhodla udělit jedno z nejvyšších státních vyznamenání novináři Zsoltu Bayerovi. Desítky význačných maďarských osobností kvůli tomu vrátily svá vyznamenání a požádali prezidenta Jánose Ádera, aby jejich jména nefigurovala v seznamu vyznamenaných společně s Bayerem. Počet lidí, kteří vracejí svá vyznamenání, po celý týden průběžně narůstal a roste dál. V pátek dopoledne jich bylo již 93 (Celý seznam naleznete zde.)

Bayer byl sice údajně vyznamenán za svou práci o sovětských gulazích, mnohem více je však znám svými štvavými a rasistickými články namířenými především proti levici, Romům a Židům. Některé z Bayerových veřejných výroků:

• Pokud někdo srazí autem cikánské dítě, ať nezastavuje a raději přidá plyn.
• Všichni členové romské komunity jsou destruktivní zvěří.
• Při represích po rozpadu Maďarské republiky rad v letech 1919 a 1920 nebylo zabito dostatečné množství levičáků a Židů.
• O europoslanci Danielovi Cohn-Benditovi a maďarském politikovi Andrási Schifflerovi, kteří jsou oba Židé, řekl, že „naneštěstí všichni neskončili zahrabaní po krk v lesech Orgovany“, což je narážka na incident z roku 1919, kdy bylo povražděno několik desítek lidí, většinou Židů.
• Každý migrant nad 14 let je potenciální vrah.

Letos v dubnu protestoval izraelský velvyslanec v Maďarsku u editorova listu Magyar Hirlap s tím, že „Bayerovi sloupky v něm otevřeně podporují protižidovskou nenávist a podněcují proti židovskému lidu a státu Izrael.“

„Pro mě je nepřijatelné, abych figuroval mezi vyznamenanými společně s touto osobou. Proto vám vyznamenání vracím,“ napsal prezidentovi matematik Bálint Tóth. „Posílám své vyznamenání zpět prezidentovi. Je nepřípustné, abych figuroval v jednom seznamu s Bayerem. Žijeme v jednom státě, nikoliv v jednom světě,“ napsal na sociální síti novinář Péter Rózsa. Předseda federace židovských obcí v Maďarsku a zároveň viceprezident Světového židovského kongresu András Heisler vrátil cenu s tím, že si „nepřeje být, byť virtuálně, ve stejné společnosti s osobou, která je rasistická, antisemitská a jejíž horlivá nenávist k Romům kontaminuje Maďarsko.“

Rytířského kříže se krom jiných vzdali rovněž sochař Vladimir Péter, podnikatel András Polgár, historik Tamás Krausz, herec Balázs Galkó a desítky dalších osobností. Opoziční maďarské strany ve svém prohlášení nazvaly výběr Bayera pro druhé nejvyšší státní vyznamenání „ostudou“ a některé z nich požadují, aby udělení ceny bylo revokováno.

Bayer je zakládajícím členem současné vládní strany FIDESZ a to myslím vysvětluje vše. Rozděl a panuj! - se tomu odjakživa říkalo. Sám Bayer bere rozruch kolem své osoby vyrovnaně, ke svým odpůrcům se vyslovil takto: „Skutečně nechápu, jak někteří lidé mohou být natolik izolovaní ve svém uzavřeném, omezeném a smutném světě.“

Hmmm… no, já bych rozhodně nechtěl žít v Bayerově „neizolovaném, otevřeném, veselém a neomezeném“ světě. Ten druh veselí, kdy se „neizolovaní neomezenci“ baví přejetím dítěte, nějak není mým šálkem kávy.

Média informovala i romské pietní akci

Čeští Romové si o víkendu připomněli tragické výročí 73 let od největšího transportu Romů z někdejšího "cikánského tábora" v Hodoníně u Kunštátu do Osvětimi.Transport mužů, žen a dětí byl nejpočetnějším přesunem Romů z hodonínského tábora - týkal se necelých osmi set vězňů, z nichž většina se z Osvětimi nevrátila.

Letos se dostavila nadějná změna. O této akci informovala některá média, Česká televize či Deník, například. Že by se ve společenské atmosféře změnil druh feromonů?

Vzděláním proti extremismu?

Vzdělávání mladé generace je hlavním úkolem na cestě k potírání radikalizace společnosti. Vyplynulo to ze schůzky zástupců ministerstev spravedlnosti členských států EU. Oznámila to slovenská ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská. „Ve světě i v evropském prostoru sledujeme nárůst radikálních a extremistických sil. Znát minulost, vychovávat a vzdělávat mladé lidi je klíčovým úkolem v boji proti radikalizaci společnosti. Jen tak mladí lidé dokážou odolávat různým kampaním a dezinformačním válkám,“ uvedla Žitňanská.

Nic proti Evropské unii, nic proti připomínání minulosti (naopak), nic proti snaze něco dělat s nárůstem extremismu (ať už islamistickým či evropským). Problémem ovšem spočívá v tom, že minulost známe. Je v ní ukryta jedna z možných odpovědí pro paní Žiťnanskou: Jeden z nejvzdělanějších a nejkulturnějších národů vůbec propadl neuvěřitelně rychle a takřka beze zbytku nacismu. Nejde tedy jen o vzdělávání jako takové, i když to je vždy dobré, pokud je kvalitní. Je třeba na prvním místě děti vychovávat k tomu, aby se z nich staly nezávislé a kritické osobnosti, které umějí dávat jednotlivosti do souvislostí. Takové nestojí o to, být součástí nemyslícího stáda, v němž jeden po druhém bučí tutéž ideologickou floskuli.

Zahalení těla je nemravné

Francouzské letovisko Cannes zakázalo nosit na pláži speciální plavky pro muslimské ženy zvané burkiny, které zahalují celé tělo včetně hlavy (kromě obličeje). Starosta Cannes David Lisnard vydal vyhlášku, která zakazuje plážové oděvy, jež „nerespektují dobré mravy a sekularismus“. Burkiny podle něj spadají pod tento zákaz. Vyhláška platí po celý srpen, kdo ji poruší, tomu hrozí pokuta ve výši 38 eur (1030 Kč).

Konečně je to tady i úředně: zahalování ženského těla je nemravné - přesně to říkám už od puberty. Ještěže máme ty Francouze, veselé a šarmantní - za zády jim vybuchují teroristické bomby a oni posílají policejní oddíly na potírání plavek a šátků! Cool! Četník ze Saint Tropez by to lépe nevymyslel.

Ale teď vážně. Co na takový přístup říká senátorka a nedávná ústavní soudkyně Eliška Wagnerová?
„Stát nutící ženy s nezahaleným obličejem, aby odhalovaly těla, už není v mých očích právním státem. Ten totiž respektuje osobní autonomii, a to zejména v intimní sféře, do které nesmí zásadně vstupovat. To, co popisuje článek, je parodie právního státu. Ano, Francie zůstala státem demokratickým, avšak zahrává si se ztrátou liberální právní státnosti definované úctou k lidským právům a respektem k osobní autonomii, tedy svobodou… Francie je tradičně rousseauovsky založena na respektu k zákonu. Respekt k ústavnosti, která v moderní verzi pozdvihuje určité liberální principy na základ, s nímž zákony nesmějí kolidovat, není zdaleka tak vyvinutý jako např. v SRN či v USA. Česká verze právní státnosti v podání ÚS se ubírala „nefrancouzským“ směrem, ač přitom bylo třeba bojovat s i u nás zakořeněnou, tradiční vírou v „nadřazenost zákona“ jako takového. Pevně doufám a věřím, že nastoupenou cestu neopustíme.“ (Převzato s laskavým svolením Elišky Wagnerové z její facebookové stránky.)

Angela a české sochařství

Českou republiku navštívila německá kancléřka Angela Merkelová. Setkala se se zkamenělinou českého premiéra Bohuslava Soboty a s torzem prezidenta Miloše Zemana, uloženém v denaturovaném lihu. Robot pan Bankovka (Babiš) se odmítl s kancléřkou setkat, protože neumí německy ani česky. Merkelová pak navštívila ČVUT, kde se setkala s živými lidmi. Ti ji ujistili, že naprostá většina české veřejnosti stojí za ní a za její politikou založenou na evropských hodnotách - Angela byla prostě okouzlující.
Článek byl napsán pro server Romea.cz.
Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy