Glosář: Svíčka pro Aleppo. Čest Zemanově památce. Bojovníci za nesvobodu. Impregnovaný Kalousek. Čelem o zem. Chorý mozek

23. 10. 2016 | 15:12
Přečteno 2988 krát
Přátelé, glosář. Dnes se sejdeme před ruským velvyslanectvím a zapálíme svíčku za sužované Aleppo. Kritický intelektuál Miloš Zeman pozvolna zesnul, nahradil ho král Ubu. Svaz bojovníků za svobodu ovládli nesvobodní.

Svíčka pro Aleppo

Obyvatelstvo syrského města Aleppo je přes několikadenní přerušení bojů v ohrožení a s vyhlídkou, že bude i nadále masakrováno. Češi se rozhodli proti tomu protestovat. Již podruhé se u ruského velvyslanectví uskuteční akce Svíčka pro Aleppo, tentokrát v pondělí 24. října, v 18.00 hodin (Velvyslanectví Ruské federace je na náměstí Pod kaštany 19/1, Praha 6). Na setkání bude přečten otevřený dopis ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi s výzvou k okamžitému zastavení bombardování civilistů v Aleppu.

„Touto tryznou za ostřelované Aleppo chceme vyjádřit jasný nesouhlas s ruským postupem vůči civilnímu obyvatelstvu v Aleppu,“ píší organizátoři. Za rok ruské pomoci Asadovým jednotkám zemřelo přes 3000 civilistů. Přibližně třetinu tvoří malé děti. Civilisté z města nemají úniku, jsou zcela vydáni napospas ruským raketám a novým druhům zbraní, které mají zesílené ničivé účinky a nedá se před nimi schovat ani v krytech. Ve východním Aleppu stále žije okolo 250 000 civilistů. Zeman s tím nic nedělá, vláda s tím nic nedělá. Tak alespoň že normální lidé cítí potřebu na válečné zločiny, jichž se Rusko v Sýrii dopouští, nějak reagovat.

Bojovníci za nesvobodu

Český svaz bojovníků za svobodu vyloučil některé členy. Ti si dovolili říkat své názory do médií, přestože byly jiné, než názory vedení. Jeden člen byl prý vyloučen za „hrubou dehonestaci“ delegátů X. sjezdu. To jim nejspíše řekl pravdu do očí. Na protest proti postupu vedení svazu se rozhodl ukončit své členství válečný veterán Pavel Vranský. Vadí mu, že před hlasováním nebyla umožněna diskuse. „Pro mě to bylo nepřijatelné, protože k tomu došli nedemokratickým postupem. A jelikož jsem již dříve rezignoval na post místopředsedy, nyní jsem musel použít poslední možnost, kterou jsem měl.“ Připomněl, že svaz má sloužit k udržování odkazu bojovníků ve 2. světové válce. „Nyní přistupuje k vylučování a odstraňování kritiků. A s tím nemohu souhlasit,“ dodal.

Vranský na rozdíl od současného předsedy svazu Vodičky je skutečným bojovníkem, protože za svobodu skutečně bojoval. Vodička byl jen fádním bolševickým lampasákem. „Byl příslušníkem Pohraniční stráže (sic!), od roku 1968 členem KSČ. Při stranických pohovorech v roce 1970 byl ale ze strany vyškrtnut. Dále působil jako velitel v armádě, propuštěn byl v roce 1974. Pracoval pak jako technický úředník a v roce 1983 požádal znovu o vstup do KSČ, kam byl přijat v roce 1985. Od srpna 1988 byl Jaroslav Vodička veden u Veřejné bezpečnosti na oddělení hospodářské kriminality v Lounech jako její tajný spolupracovník s krycím jménem Josef. Od podzimu 1988 studoval Vysokou školu zemědělskou v Praze,“ píše o něm Petr Uhl.

Vodička v květnu 2016 během terezínské tryzny pronesl xenofobní protiuprchlický projev. V krajských volbách pak kandidoval za koalici Strany přímé demokracie Tomia Okamury a Strany práv občanů. Obě strany vystupují proti uprchlíkům, Tomio Okamura navíc útočí na Romy. Někteří členové již dříve odešli - i proto, že svaz vedle Vodičky ovládají Bobošíková s Ovčáčkem. Organizaci ovládli bojovníci za nesvobodu.

Spasitel Jackson

Janet Jaksonová čeká v padesáti letech své první dítě. „Za toto požehnání děkuji Bohu,“ řekla k tomu médiím. Svět se tak po Marii a Ježíšovi dočká další spasitelské dvojice.

Čelem o dlažbu

Jednadvacáté století musí být podle tibetského duchovního vůdce dalajlamy stoletím soucitu a dialogu, který je třeba navazovat se všemi včetně těch, kdo bojují a zabíjejí druhé lidi. Věří, že změna ve vnímání a prožívání světa přijde s příští generací, která bude víc než dočasné uspokojení akcentovat vnitřní hodnoty člověka a respekt jednoho k druhému.

Podle toho, co říká, je ten chlap vážně nebezpečný, čínští komunisté mají pravdu. Kdo to kdy slyšel, že se má vést nějaký dialog, mít soucit a pěstovat ke druhým respekt. To u nás chtěli před listopadem 89 chartisti a Husák s prvním Miloušem jim to taky zatrhli. Konečně jsem pochopil, proč Zeman, Sobotka, Zaorálek a další čeští ústavní klienti bijí čely o dlažbu, kdykoli se kolem mihne hrdý čínský komunista. (Více k tématu zde.)

Čest Zemanově památce

Miloš Zeman během slavnostního večera 28. října nevyznamená osmaosmdesátiletého Jiřího Bradyho, který přežil holocaust a celý život o něm píše a přednáší. Ačkoli Bradyho, který je strýcem ministra kultury Daniela Hermana, původně Hrad informoval, že ocenění dostane, nakonec se rozhodl jinak. Bradyho dcera Lara předpokládá, že „vyškrtnutí“ souvisí se schůzkou ministra Hermana s dalajlámou.

Ubohost Zemana s Ovčáčkem asi dosáhla svého momentálního dna. Bezmezná arogance moci, agresivní reakce na vše, co jim nejde pod nos, nerespektování odlišných názorů, posouvání hranic přípustného, neznalost slušného chování - to vše a další dělá z Hradu sídlo krále Ubu, výspu primitivity, malosti, nenažranosti a nenapitnosti, pomstychtivosti a na odiv vystavovaného hnusu. Kde Zeman poztrácel svůj charakter a inteligenci těžko soudit, nejspíš v chlastu a nezměrné touze po moci. Smutný konec intelektuála, který dovedl být přímý a kritický. Čest jeho památce.

Impregnovaný Kalousek

Miroslav Kalousek i nadále povede TOP 09. Je prý skvěle impregnovaný, což ho klade na druhé místo hned za Miloše Zemana. (Impregnace je napouštění pevných látek vhodnou kapalinou ke zvýšení trvanlivosti.)

Chorý mozek

„Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena,“ napsal Adam B. Bartoš (a další lidé z Národní strany) u hrobu Anežky Hrůzové, kterou podle nepříliš objektivně vedeného soudního procesu na přelomu 19. a 20. století zavraždil Leopold Hilsner.

Skoro by se chtělo říci, že po holocaustu něco takového může vyplodit jen chorý mozek. Však také slavné šibenice určené vlastizrádcům, které nejsou ani přestupkem, se objevily právě na Bartošově demonstraci. A sám Bartoš nejednou hřímal svá nenávistná kravinima s oprátkou v ruce. To je ale omyl. Mozky tohoto typu jsou dnes pokládány jen za mírně ujeté a zítra již budou jejich závity patřit do výbavy našich předních politiků, hradních, vládních i opozičních, kteří svou kariéru živí xenofobií, rasismem či populismem. Dnes za tuto nepřímou výzvu k pokračování holocaustu Bartošovi soud udělil podmíněný trest, zítra jej k Zemanovi ponesou na ramenou Okamura s Velebou.

Bartoš učitelem

Pravicový extremista v Bavorsku zranil čtyři policisty, kteří mu přišli odebrat zbraně. Jeden z nich je i po operaci nadále v ohrožení života. Muž začal střílet bez varování, doma měl přes třicet různých zbraní. Útočník se hlásí ke krajně pravicovému hnutí Říšští občané, které neuznává současný německý stát a jeho institucím upírá legitimitu. Organizace tvrdí, že nacistická Třetí říše nepřestala existovat.

Říšští občané vnímají svět přes nacistickou ideologii, mystiku a paranoiu. Vyznávají různé spiklenecké teorie a esoteriku, různá novopohanská hnutí až po antisemitismus a otevřeně neonacistické názory. Nejvíc jich je ve východním Německu. Zatím žádný „říšský občan“ však zatím nevyzval k pokračování holocaustu. To se ještě u Bartoše mají čemu učit.

Brad a Angelina

V rozvodu Brada Pitta a Angeliny Jolie stále není nic nového.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy