Bělorusko mimo bytostný zájem Evropské unie
Zdravím, Lojzíku, do Kanady, ptáš se mi na prezidentské volby v Bělorusku? Nevím, kolikáté to byly letos volby prezidenta Lukašenka, u moci je od roku 1994, ale všechny, které jsem v Bělorusku zažil, byly zfalšované tak jako tyto poslední. Protesty, které následovaly a stále ještě probíhají i v těchto nočních hodinách v několika městech Běloruska jsou podle toho, co jsem viděl, nejsilnější a nejpočetnější, než ty které si ještě pamatuji z let, kdy jsem tam sloužil.
Je to již 11 let co běloruskou alias Lukašenkovou politiku se zoufalstvím sleduji, poté co jsem tuto zemi opustil. S velkým uznáním kvituji nástup mladé generace. Jestli v těchto protestech vytrvá, nevím, ale jejich pokračování by mohlo přispět k vytoužené evropeizaci Běloruska. Jedno je ale jasné již nyní, že u většiny Bělorusů Lukašenko prohrál.
Exit-polly*, které byly provedeny, a nepřipuštění volebních komisařů z OBSE, i po jejich střízlivé redukci ukazují jednak, že Lukašenko maximálně získal něco mezi 20 až 30 %, Tichanovskaja, opoziční kandidátka jednou tolik, čili že falšování voleb probíhalo ve velkém; a jednak, že síla těchto masových protestů a výbuchů je nejspontánnější za celou dobu Lukašenkovy prezidentské diktatury. Síly nasazené proti demonstrantům ilustrují, jak veliké bylo tentokrát falšování volebních výsledků, kterým předsedá po léta věrná Lukašenkova předsedkyně volebních komisí Ermošina.
Evropská unie by to neměla odbýt obvyklými frázemi, kterými sice vyjádří nespokojenost s volbami, jak probíhaly. Členské země EU by měly přikročit k přerušení diplomatických vztahů na úrovni velvyslanců a ponechat je na úrovni buď vedoucích úřadů, či generálních konzulátů. Je v bytostném zájmu Evropské unie, aby Bělorusko nebylo klínem ruské zahraniční politiky, zvyšující napětí sousedních států s Běloruskem, pro které se dříve či později má Bělorusko stát ruskou vojenskou základnou namířenou proti Západu.
Jsem zvědavý také na vyjádření českého ministerstva zahraničních věcí, jehož politika s Běloruskem po letech marných pokusů o účinnější izolaci Lukašenkovy diktatury naopak v druhé dekádě tohoto tisíciletí svou politiku obchodně zneutralizovala a povýšila diplomatické vztahy s Běloruskem z úrovně vedoucího úřadu na úroveň nejvyšší: mimořádně zplnomocněného velvyslance.
Napsáno pro facebook