Někomu to nevoní…

06. 08. 2007 | 17:17
Přečteno 4339 krát
Pocházím z rodiny, kterou po dlouhá léta, po několik generací živila půda. Do doby, než ji komunisté vyhnali a vše, na co a na čem generace mých předků tvrdě pracovaly, jim ze dne na den ukradli. Cesta českou a moravskou krajinou mi připomněla, že léto je čas žní. Část celoroční práce končí. Teď ještě zorat, povláčet a u ozimi znovu zasít... Je to práce, která vlastně nikdy nekončí, jen plynule přechází z jedné etapy do druhé. Žádnou činnost nelze vynechat, žádnou opomenout, žádnou ošidit.

Pohled na už sklizená pole nebo na ta těsně před sklizní mne přiměl k zamyšlení, k alegorii, která se někomu může, někomu nemusí zamlouvat. K tomu, aby bylo možné z pole sklidit obilí, je třeba píli, rozum a čas. Nejprve je nutné půdu zbavit pýru, pokud na ní vyrostl, pak ji zorat a povláčet, aby vůbec byla schopna přijmout zrno. A pak zasít. Od setby do sklizně musí uplynout nezbytný čas...

Jen neznalý člověk si může myslet, ze sklízet se dá hned, jen naivní člověk se může domnívat, že sklízet lze bez práce a jen hlupák věří tomu, že je možné sklidit, aniž by zasel. Dobrého hospodáře nedělají silácká slova v hospodě, ale to, co má doma ve stodole nebo to, kolik, čeho a s jakým výsledkem prodal. Pouze srovnání výsledků práce může říct, kdože je vlastně lepší a kdo horší, kdo je dobrý a kdo špatný hospodář. A stejné je to v politice. Ostatně jako ve všem, co člověk dělá... Je třeba píle, rozum a čas!


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kandaulos napsal(a):

Soutěž: poznej autora...
Vesele vesele chrustí můj srp
do klasů, do máku, do modrých chrp;
po hrsti hrstku je kladu v řad,
klas, chrpy, máky, vše napořád.

Ty modré chrpy mám v očích svých,
červené máky mám na lících;-
ty polní tady kvetly svůj čas,
můj není, můj není jenom ten klas.

Můj není, můj není,- ale snad pře:-
podle mne hospodář žne, mladý žnec
a ten mi šeptá, až zazní cep,
že budem spolu jíst nový chléb.
06. 08. 2007 | 17:35

Jana J napsal(a):

Tedy, pane Langře, vy už nemáte stud, nebo to napsal někdo, kdo to s vámi nemyslí dobře. Vy osobně si na špatnou sklizeň tedy nemůžete stěžovat a orat s námi umíte také dobře.Ale ta píle - nevím, nevím, na ministerstvu tedy těžko, jedině že by se počítala jeko píle rychlost, s níž dokončujete likvidaci naší, již tak nevalné, policie. Ale musíte počítat i s tím, že kdo seje vítr....A co myslíte tím pýrem? Co nebo kdo to má být? U vás by mě nepřekvapilo nic. A co se času týče, doufám, že politicky už vám ho moc nezbývá.Takže sklízejte, dokud to jde a dokud se dáme.
06. 08. 2007 | 17:37

Boleslav D. napsal(a):

Tedy pane ministre, to je opravdu neco! Ta filosoficka hloubka,to se malokdy vidi! A je to i poucne - treba ta veta "Jen neznalý člověk si může myslet, ze sklízet se dá hned" je opravdu esenci moudrosti!
06. 08. 2007 | 18:03

arminvonheide napsal(a):

Nechápu jak někdo takhle Prostomyslný může se pyšniti dvěma vysokoškolskými tituly.
Tleskám Ivane! Ale Vaši voliči Vám pomalu přestávají rozumět :-)))
06. 08. 2007 | 18:20

Jan K. napsal(a):

Tak nám pan Langer napsal, že je potřeba pracovat pilně a s rozumem a teprve po čase výsledky ukáží, zda byl dobrým hospodářem. Jistě, není to žádný objev. Ale napsat, že pan Langer už nemá stud (paní Jana J), to už je zřejmě nějaká choroba. Ona zřejmě čas má, píše bohužel také pilně, škoda jen, že ten rozum chybí.
06. 08. 2007 | 19:00

Jana J napsal(a):

Když tedy až po čase se pozná, pane Langře a Jene K., kdo byl dobrým hospodářem, jakto že u socanů žádná ochranná lhůta není a ještě za jejich vlády jste věděli, že všechno je špatně? Pokud chcete psát o osmi letech zhouby, ze kterých mimochodem naše ekonomika profituje - alespoň to ukazují příslušná čísla - ušetřte si práci. A co se mého rozumu týče - bez zbytečné pýchy - je to okay.
06. 08. 2007 | 19:25

Jiří Pánek napsal(a):

Jakoby autor blogu tušil, svým nadpisem naznačil, že někomu se jeho názory zřejmě nebudou líbit. Pochopitelně, mít se jako ono pověstné prase v žitě, aniž by jeden musel pohnout brvou, by se asi líbilo leckomu. Věci se ale ve skutečnosti mají jinak. Bez práce prostě koláče nejsou. A čas od času je to třeba některým našim spoludruhům připomínat. Přestože to neradi slyší. A potrefená husa se vždycky ozve..
06. 08. 2007 | 19:57

franek napsal(a):

.čest Vaší práci p.Langře.Článek jek vystřižený z dob před listopadem 89 ano,jsme neznalí,hloupí,najivní,siláci z hospody a budeme pilní rozumní a dáme vám čas a nebudeme se starat o věci veřejné,však vy to snámi myslíte dobře a postaráte se o nás.
06. 08. 2007 | 20:27

Vinetka napsal(a):

Takové malé připomenutí neškodí. Ono totiž nic není zadarmo a nic není hned. Jenže tady mám pořád pocit, že spousta lidí chce všechno, hned a pokud možno bez toho, že by se trošku pohnula. Ale kejhat, to jde každému, že?
06. 08. 2007 | 20:31

LEVAK napsal(a):

Jenom hospodář nesmí být podegra jinak si k němu v hospodě nikdo nepřisedne!
06. 08. 2007 | 20:35

Carlos napsal(a):

Franku, ty jsi ale mimo, o tebe se asi ten stát fakt bude muset postarat. Jinak si neumím vysvětlit, jak sis to v té kebulce přebral. že by ta potrefená husa přece jen? :-)
06. 08. 2007 | 20:47

Plim napsal(a):

Pane Langere:8 let jste byl stinovym ministrem,coz je myslim dost casu na sestaveni nejake alespon virtualni koncepce celeho ministerstva vnitra,ale jedina vec kterou jste temer za rok funkcniho obdobi dokazal je zastaveni vlastniho vysetrovani,destabilizaci tajnych sluzeb a dosazeni do funkci vase poklonky.Je mi z vas nazvraceni!omlouvam se za me vyjadreni,ale u tohoto falesneho grazla nemohu jinak
06. 08. 2007 | 20:57

Goral napsal(a):

Ta čeština, ta čeština. Proboha Plime, skloňuj pořádně a nezapomeň na větné vazby. O obsahu radši nemluvit. :-)
06. 08. 2007 | 21:05

Plim napsal(a):

Goral:O cestinu zde vubec nejde.!Pronasledujete" napriklad i rackujici spoluobcany?!
06. 08. 2007 | 21:23

Anna napsal(a):

Jistě pane ministře, jako vždy máte pravdu.

Zoral jste co jste mohl. V mediích povláčel pár kritiků.S tím semenem nepospíchejte. Zapomněl jste vytrhat ten pýr.
Co začít od sebe?
06. 08. 2007 | 21:45

Petrman napsal(a):

Ivánku, ty mě snad rozpláčeš.
06. 08. 2007 | 23:00

IP napsal(a):

Pane Langře, vezmu vaši alegorii doslova - jarní jednoleté rostliny se osívají někdy v únoru či březnu a sklízí řádově do konce srpna. tj. méně než půl roku. Celkový cyklus je roční. Kdy jste zasel a kdy míníte sklízet? Za rok vaší vlády už měla minimálně jedna sklizeň být - co mám považovat za tuto sklizeň?
07. 08. 2007 | 08:40

stejskal napsal(a):

Pane Weste,

to je samozřejmě Vaše právo. Já si zase vyhrazuji právo mazat urážky.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal
07. 08. 2007 | 09:09

jirka 123 napsal(a):

No, hezky jste to napsal, nechcete teda radši místo slov nahradit Topolánka? :O) Ať se někam pohnem, víte...
07. 08. 2007 | 09:32

jin napsal(a):

Pane Langer,vaši rodinu živila půda a vzali vám ji oškiví komunisti.Tak proč je trpíte ve své straně jako např.Tlustého?Já naopak vidím alegoirii v tom,že jste zoral co se dalo,např.zrušním finanční policie a novým zákonem. Odstraňování pýru je vlastně "noc dlouhých nožů"kdy odstraňujete nepohodlné z důležitých státních funkcí a "sázíte"tam svoje naroubované namodro.Jenom s tou úrodou to nějak nesedí.Asi sázíte/sejete/nějakou kulturu,která nerodí a jen hrozí úrodou mafiánů,kteří budou mít každý 20 mobilů jako vy a budou se hlavně starat, aby měli co nejvíc v bance/stodole/. Rozhodně jste velice pilný člověk,hlavně pokud se týče shromažďování majetku./byty apod./Váš článek chápu jako holou demagogii,jehož arogance jen dokresluje vaši samolibost...
07. 08. 2007 | 10:02

freelook napsal(a):

Jak se praci a poctivosti muze ohanet takovy PARAZIT?
07. 08. 2007 | 11:33

Thom9 napsal(a):

Mně se ten článek docela líbil,myslím,že byl výstižný.Policie reformu určitě potřebuje a výměna vedeni policejního prezídia je dobrý začátek,stejně jako výměna šéfa dopavni policie ten už tam taky nemněl být.A uvidíme zda tito noví policejní šéfi budou mit lepší výsledky než ti předchozí a já si myslím,že ANO,ale to vše chce čas.
07. 08. 2007 | 15:58

car napsal(a):

mně sice nic nevzali akorad to že jsem žil vprostoru kde svobada vetšině nic nařikala a taky se mi stratila kupa hnoje.Nepapatuji si kde ji zakopali nojo tak jsem ji chtěl hledat nojo radši požadam o vyněti co kdyby tam nebyla skusim kopat dokala akdyž ji nedajdu nojo budou zaklady skusim skusim si první koupím kozu barama no taky někde přespat nojo a tak jsem poznal jednoho hnoja ani kopat jsem nemusel ten slyšel ptaka a nevim co všechno nojo asi mam smulu ještě dokonce vidim a slyšim taky ja viděl bagr kolem se všude staví a ten ptak sedí na lžíci od bagru slyšet ho moc není nojo do hnoja se nekope a ja jsem neměl po ruce vidly tet hnuj ani zdravit neumí stat mu dokence koupi auto to musi nojo smrdět a co tetˇpane Langr kde byli četníci soudci když se tu bez nahrady znarodˇnovala kde se dalo proti tomu odvolat že se krade nojo VB co dělat zase policie napomene mě jonom jako nějakeho natvrdleho nebo vydate zakon napopinej napomínej ale koho všechny to se budeme mít ja volil ods ni by se to libilo ale kolik žlutych karet kdo dostane než přijde čevena Tak tě zvu iva ne chci stavět zemlajnku a wísky do ledu vedle ni vodka atˇ se zasmějem a není stoho jen trapna fotka zahrajem divadlo a serem na ně nasadím ušanku a sudam gatě na hnoja sa vyseru a vemu vidly napichny naně kozu tosa pak nažerem a adˇ nam ckoči na cara všichni. Proboha ja nezvu langra
07. 08. 2007 | 21:36

car napsal(a):

Nojo ja zapomněl v zemljance se těžko žije tam je draha vodka nojo politycy kdeby na to vzali ti by zas jenom somrovali
07. 08. 2007 | 21:44

hawk. napsal(a):

Dobrý článek a dobrá přirovnání. 17 let poté, co jsme se zbavili komunismu je v této republice pořád pěkná porce komunisticky smýšlejících lidí. Smutné. Z každé strany slyším, čtu vidím "dej, dávej, postarej se o mě"...pokud možno bezpracně a zadarmo:-) Zuřiví bolševici jsou zde v přesile, jako asi v celé společnosti. Opravdu smutné.
08. 08. 2007 | 09:49

freeeerider napsal(a):

Tak tohle bylo opravdu dusevni obrozeni. Takhle hluboke a pritom novatorske myslenky jsem opravdu necekal.Hlavne ne od bezce z centralparku.
08. 08. 2007 | 10:43

franek napsal(a):

Carlos napsal(a):..když nic nedovedeš pochopit tak na můj příspěvek nemusíš ragovat. Ty v té kebuli maš akorát modrý stín.!???
08. 08. 2007 | 11:16

franek napsal(a):

hawk: z každé strany slyším, čtu vidím "dej, dávej, postarej se o mě"...můžeš mi ukázat kde to tady někdo napsal? Ty máš taky modrý zákal?
08. 08. 2007 | 11:23

LQ napsal(a):

Vážená Jano J, i když s p.Langrem v 90-ti% jeho názorů nesouhlasím, připadá mně ta Vámi proklamovaná prosperita s které teď těžíme (profitujeme) dosti na hliněných nohách. Mám dojem, že již jsme si to jednou vysvětlovali. Jen ještě jednou připomínám, že celý Vámi zmiňovaný profit je těžce vykoupen zadlužením a to si nemohu pomoci je o Sobotcích, "Doc" Havlech, Paroubcích atd. To jim historie nikdy neodpáře.
08. 08. 2007 | 15:13

Čochtan napsal(a):

Jano, až po čase se pozná kdo byl dobrým hospodářem. Kdo je mizerným hospodářem se pozná celkem rychle.
08. 08. 2007 | 16:26

mart napsal(a):

Ano komunisti jsou tady v přesile. Ale i lidi smýšlející komunisticky a lidi nemyslící, kteří se nechají zmanipulovat. A jsou to i lidé vzdělaní, kteří jdou za svým prospěchem i kdyby to muselo jít "přes mrtvoly". A tento článek je velice zavádějící a manipulující. Nic jiného neuznává jen svůj názor. Co se každý snažil do dnes dělat? Totéž co je tam vyjádřeno těmi frázemi. Takto jsme byli oblbováni 50 let. Kdyby se radši snažil ve své straně udělat pořádek, aby nekandidovali za ně lidé, kteří hráli skořápky a teď dělají starosty, kteří peníze daňových poplatníků rozkrádají, po vzoru privatizace. To by bylo lepší kdyby nám občanům napsal svůj názor jak zabrání lžím a podvodům. Měli bychom si všichni zamést nejdřív před vlastní prahem.
08. 08. 2007 | 17:52

IQ napsal(a):

Vaše alegorie se mi velmi zamlouvá,opravdu.Také se mi zamlouvá, že se hlásíte k odkazu svých předků - to vypadá dokonce nadějně. No jo ale co je to platné, když ve skutečnosti se jevíte jako primitiv.To si pak člověk klade otázku k čemu ty dvě vysoké školy.A když se to dá dohromady k Vašemu blogu "Někomu to nevoní" tak z toho vychází, že je škoda, že chlapec nepodědil a při svém vzdělání nic nepochopil .Apropo/psáno foneticky/ víte, že naši předkové velice dobře věděli že jak zasejí tak také sklidí? A že k setbě se používají nejkvalitnější osiva?Stará dobrá přísloví říkají, že jak zaseješ,tak sklidíš, s poctivostí nejdál dojdeš,práce šlechtí člověka - samozřejmě i to,že na světě není ten,aby se zachoval lidem všem , práce kvapná,málo platná. Je také přísloví vrána k vránš sedá, rovný rovného si hledá, ale i protivy se přitahují.No a ještě je přísloví, že komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí a taky tak dlouho se chodí pro pívo až se ucho utrhne... a taky nechoď Kubo s pány na led. A naši předkové také pravili, že modli se a pracuj, práce šlechtí člověka a bez práce nejsou koláče.Jo a ještě taky se říkáválo: když naši mlátili,já ještě ležel,oni šli k snídani, já taky běžel. Copak ty běžíš,když jsi nemlátil? Když už jsem tady, už se nevrátím.A před každým jídlem se pokřižovali a k chlebu vezdejšímu měli až posvátnou úctu. Byla to jejich každodenní strava, v níž byla zkoncentrována nepominutelná práce, bez níž by nebylo radosti ani užitku.A jistě víte, že Desaterem božích přikázánání se řídil jejich život.
09. 08. 2007 | 10:59

Anna napsal(a):

IQ
dovolila bych si to doplnit o přísloví, že udělali kozla zahradníkem.
15. 08. 2007 | 08:09

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy