Zpackaná republika aneb Teorie československého Švýcarska

30. 10. 2008 | 13:21
Přečteno 15776 krát
Dne 28. 10. 1918 vznikl ve středu Evropy francouzský protektorát pod názvem Československo (Cordon sanitaire de la Tcheqoslovaqie). Vládli zde vysocí francouzští důstojníci pomocí tzv. „Francouzské vojenské mise“, kterou si v Praze v únoru 1919 založili. Zdá se, že si s tímto útvarem 20 let dost dobře nevěděli rady, a tak jej nakonec v roce 1938 předali bez boje nacistickému Německu. Kde tkvěl zádrhel?

ČSR byla mnohonárodnostním státem (podobně jako Jugoslávie), a s tím pařížské vlády neměly žádné zkušenosti. Bezradnost vyřešili francouzští protektoři tím, že Jugoslávii a Československu prostě jakékoli federativní uspořádání zákázali. Že by toto „geniální“ řešení mohlo nakonec vést až k II. světové válce, to je ani ve snu nenapadlo.

Podívejme se nyní na krizová léta nově vzniklého „nárazníkového protektorátu“ (cordon sanitaire) 1918-20. V době vzniku se nacházela na území ČSR čtyři velká národnostní seskupení. Početně to vypadalo následovně: Češi: 7, 406.493 (51,15%), Němci: 3, 318.445 (22,53%), Slováci: 2,282.277 (15,76%) a Maďaři: 719.569 (04,89%).

Mimo Maďarů se jednalo o celistvé národnostní území. Hned na první pohled je patrné, že federativní uspořádání státu se přímo nabízí: Česká republika, Sudetoněmecká republika a Slovenská republika. Uvnitř těchto republik by byly pro národnostní menšiny vytvořeny kantony : Maďarský a Rusínský kanton na Slovensku, tak jako Polský kanton v Čechách a na Moravě.

Z hlediska sociologické geografie by to neměl být organizační problém. Tak to alespoň viděli Masaryk, Beneš, Kramář a Švehla. Vypracovali tzv. „Teorii československého Švýcarska“, kterou měl Edvard Beneš (coby ministr zahraničních věcí) přednést 10. 9. 1919 na mírové konferenci v Saint-Germain. Dané úsilí přivádělo pařížské vládní kruhy od samého počátku do rozpaků a nařídily, aby „Memoire“ (memorandum), jak začaly “Teorii československého Švýcarska“ nazývat, bylo vypracováno pouze ve francouzštině. Patrně měly obavu, aby se anglická verze dokumentu nedostala do rukou Američanů a Angličanů, jejíchž reakcí se bály.

A tak obdržela „Teorie československého Švýcarska“ oficiální francouzskou šifru “Memoire No III“ a skončila ve vládním sejfu Archiv nationales France. Francouzský ministr zahraničí Stéphen Pichon (1917-20), jeden z hlavních protagonistů konference v Saint-Germain, české vládě jakoukoli federalizaci zakázal: „Ce ne'st pas du tout possible!“ (To v žádném případě nepřichází v úvahu!) - a věc byla celkem rychle vyřízena.

Nikde se mi nepodařilo objevit „Memoire No III, Saint-Germain 1919 “ jinak než ve francouzštině, a to i v českých, německých a rakouských archívech. Patrně naháněla federalizace ČSR vládním kruhům v Paříži nepříčetnou hrůzu. Oč tam vlastně šlo, čeho se francouzští protektoři tolik obávali?

Oddíl IV., Memoire No III, zcela jasně říká : „La régime seroit semblable á celui de la Suisse.“ (Uspořádání se bude podobat švýcarskému modelu.) Beneš v rozhovoru s francouzskou vládou hovořil o kantonizaci nového státu. V oddíle IV. mu šlo hlavně o to, vytvořit Sudetoněmecký kanton a Československý kanton jako součást federace. S tím sudetoněmecká delegace vedena Lodgmanem von Auen v zásadě souhlasila : „Ano, švýcarský model republiky se zdá být správným příkladem. Hovoří o třech národnostních celcích.“ Vedoucí sudetských Němců dal nepřímo najevo, že tím „třetím“ jsou Slováci. V Benešově koncepci jde pouze o dva kantony. Masarykova představa byla ovšem „tříkantonová“ (včetně Slovenského kantonu) a změna názvu státu na Středoevropská federace svobodných národů (SFSN).

Beneš se patrně domníval, že tato koncepce by byla v Paříži neprosaditelná, a vytvořil tedy koncepci „dvoukantonovou“ - Sudetští Němci a Čechoslováci. Oddíl IV., Memoire No III.: „Les Allemands de Boheme habitent un territoire sitvé le long des frontieres et constituent troi groupes distincts: Groupe de Cheb-Žatec (Eger-Saaz), groupe de Liberec (Reichenberg), groupe de la partie sud de la Boheme.“ (Čeští Němci obývají uzavřený prostor táhnoucí se podle českých hranic sestavující se ze tří částí: Skupina Cheb-Žatec /Eger-Saaz/, skupina Liberec /Reichenberg/ a skupina Jihočeské pohraničí /Süd Böhmen/.)

Nezdálo se ovšem, že by Benešova předloha na francouzské protektory Clemenceaua, Brianda a Pichona udělala nějaký dojem. Aristide Briand pouze prohlásil, že Paříž nikdy nepřipustí posílení německého vlivu na území ČSR a českou i sudetoněmeckou delegaci vykomplimentoval na chodník. To byl konec československého pokusu o federalizaci nově vzniklého státu.

Francouzi uvalili na ČSR obrovské reparace a tunelovali, kde se dalo. Nevyšším pánem v ČSR 1919-21 byl generál Maurice Pellé, vrchní velitel ozbrojených sil ČSR. Sám si přidělil titul „Generalissimus“ československé armády a nechal si jej potvrdit T. G. Masarykem. Po něm používal tento titul už jen J. V. Stalin v komunistickém Rusku.

Výzvědné službě ČSR se podařilo přihrát tomuto starému mládenci do postele jakousi Jarmilu Braunerovou, dceru známého pražského advokáta. „Generalissimus“ se s ní zakrátko oženil, což splňovalo představy výzvědné služby ČSR. Vláda nového státu si od toho slibovala, že Braunerová by mohla mít vliv na Pellého, a tím na zmírnění nadměrného tunelování ČSR pařížskou vládou (některé prameny hovoří až o 140 milardách předválečných korun ročně - tzv. „Dar za osvobození“ + reparace z I. svět. války).

Šlo o krutý omyl. „Generalissimus“ si 1920 nechal přivézt svým osobním automobilem Masaryka a Beneše do své vily na Letné. Tam jim sdělil, co se od Braunerové dozvěděl. Jeho odpověď byla následující (podle interpretace Hany Benešové vůči Ing. Janu Bervidovi, ministr čs. civilního letectví, Praha 1929) :

„Pánové, tento stát je vynálezem francouzské republiky. Proto očekáváme, že ČSR splní vše, k čemu se zavázala. Pakliže by tak nečinila, museli bychom existenci tohoto státu ukončit. Sudety připojíme k Německu, Slovensko k Maďarsku a Čechy k Polsku. Doufám, pánové, že se nedomníváte, že by proti takovému řešení Velká Británie a USA zaprotestovaly snad jen jediným slovem.“

Poté je „Generalissimus“ ze své vily vyhodil (byla zakoupena za peníze daňových poplatníků ČSR) a nechal starého pána i s mnistrem zahraničí capat zpátky na Pražský hrad pěšky, aby si uvědomili, kdo tento stát založil, a kdo je tam tím pádem pánem.

Prameny pro tento blog byly převážně použity z mé doktorské práce „Integration und Separation der Sudetendeutschen in der ČSR 1918 - 1920“ (Berlín 2005). V úvodu svého díla upozorňuji: „Převážná část této práce se zakládá na archivních materiálech, které ještě nikdy nebyly zpracovány, a nebo doposud sloužily jako tzv. 'nepřístupné složky' v tajných archivních análech.“

Doporučuji rovněž: blog iDnes, Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy: „Francouzský protektorát zvaný Československo“. Kdo si to nepřečte a neudělí mi karmu za nejlepší blog v celé sluneční soustavě, s tím si to vyřídím osobně! A nebo se rozbrečím. Jedno z dvojího!

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy