Všechno je jinak aneb Anything is Others

11. 07. 2009 | 11:39
Přečteno 46341 krát
Věhlasní autoři se stali slavnými, protože psali o věcech, o kterých neměli nejmenší ponětí. Karel Marx napsal čtyřsvazkový elaborát o kapitálu a žádný jaktěživ neměl. Jeho chaotické myšlenky zcela jasně dokazují, ža kapitálu vůbec nerozumí a je odsouzen k tomu, počítat si hrách do hrnce. Jeho přítel Bedřich Engels, se sice narodil v rodině továrníka, ale rozepsal se o rodině a také žádnou neměl.

Oba tyto blouznivce si vzal za základ ruský aristokrat Vladimír Iljič Lenin a po roce 1917 vytvořil „diktaturu proletariátu“, ačkoli ve feudálním Rusku toho času nebylo po proletariátu ani památky. Jeho vláda se skládala z pomatených intelektuálních mamlasů, kteří většinu svého dosavadního života strávili po kriminálech. Proletář tam nebyl ani jeden.

Lenin, Stalin, Trocký, Mao Ce-tung a jejich příznivci napsali o „socialismu“, který nikdy neexistoval a kterému za mák nerozuměli (jednalo se ve skutečnosti o totalitní režimy prvotně neandrtálské společnosti) tolik slaboduchých knih, že kdyby byly vytištěny na toaletním papíře, stačilo by to na vytírání konečníků minimálně dvěma dalším generacím lidstva.

Našeho vynikajícího mystifikátora, Františka Palackého, bych rovněž nepodceňoval. Tento bezkonkurenční český grafoman se pustil do díla patrně s myšlenkou: „Když už český národ vůbec žádné prokazatelné dějiny nemá, je nutné mu nějaké vyrobit.“ Aniž by vytáhl paty ze svého pisatelského kumbálu, vypotil na papír tisíce stránek fantastického textu, nedoloženého ani jediným pramenem. Neexistuje jeden jediný důkaz, že by Palacký kdy v nějakém archivu byl. V době první republiky se stala běžnou nadávka pro sedmilháře: „Kecáš jako Palacký!“

Ale ani klasický Západ nezůstává pozadu.

Francouzský spisovatel Jules Verne, nevěda zhola nic o hloubkách oceánů, napsal knihu „Dvacet tisíc mil pod mořem“. Do kýžené hloubky nechává potopit ponorku, z jejíž technického popisu je patrno, že by bylo spojeno s velikým rizikem nechat objekt plout po návesním rybníčku. O nějakém moři ani nemluvě.
Anglický potrhlík Daniel Defoe na žádném opuštěném ostrově nikdy nebyl a s neexistujícím Robinsonem Crusoe se také nesetkal. Tvrzení, že Robinson Crusoe je ve skutečnosti skotský námořník Alexander Selkirk, se ukázalo jako historická mystifikace. Když byly nakonec zveřejněny skutečné zápisky a paměti Alexandra Selkirka, neměly s dílem Daniela Defoe vůbec nic společného. Autor si prostě Robinsona a všechny příběhy včetně opuštěného ostrova vymyslel.

Známý český herec Jan Werich, vykládal v rozhlase staré vídeňské otřepané anekdoty z dob bývalého Rakouska-Uherska. Vydával je za „židovské“. Až tedy na jednu. Ta nebyla ani vídeňská ani židovská. Werich jí přesto připsal jakémusi neexistujícímu “starému rabínovi“.

Ve skutečnosti se jednalo o mého údajného anglického prapředka Jamese Fitzjamese vévodu Berwicka. Tento bodrý muž byl francouzským maršálem. Padl dne 12. 06. 1734 u Philippsburgu. Byl prý těžce zraněn a když ležel na palouku shromáždila se kolem něho skupina důstojníků. Jeden z nich, mladý poručík de Vaux, se ho otázal: „Vaše Výsosti, nyní od nás odcházíte pryč. Ve svém bohatém životě jste nasbíral mnoho zkušeností. Řekněte nám, mladým důstojníkům, tu nejryzejší pravdu.“

Vévoda maršál Berwick tiše odpověděl: „Anything is others.“ (Všechno je jinak) a poté vydechl naposled.
Proletářsky smýšlejícímu Werichovi se nezdál ani „vévoda“, ani „maršál“ a vůbec celá atmosféra i s poručíkem de Vaux (francouzský baron) mu připadala příliš aristokratická. Vymyslel si tedy „rabína“, uložil ho do postele na smrtelné lože a okolo postele nechal shromáždit židovské příbuzenstvo, a tak vznikla „židovská“ anekdota „Všechno je jinak!“

Jan Werich si prostě příběh znovu vymyslel, aniž by tušil, že i sám originál je pouhou bájí a s realitou nemá nic společného.

Slavný vévoda Berwick padl daleko prozaičtěji než nám legenda vypráví. Zasáhla ho dělová koule vypálená 37. plzeňským regimentem pod vedením plukovníka Petra hraběte Radeckého. Ona dělová koule utrhla maršálovi hlavu, takže se okamžitě skácel mrtev a nepromluvil ani slabiku.

Legendární výrok „Všechno je jinak!“ jenž je mu připisován, se dostal do oběhu až padesát let po jeho smrti, prostřednictvím maršálových memoárů. Ty ovšem vydal jeho vnuk a panuje v anglických literárních kruzích oprávněné podezření, že dané „memoáry“ napsal šikovný vnuk sám coby dobře prodejný artikl. Vévodův potomek vojákem nikdy nebyl. Dílo jako takové se tedy hemží strategickými chybami a fantaziemi připomínajícími břídila, který nemá ponětí. Něčeho takového by se skutečný vysoký důstojník nemohl dopustit. Přesto je publikace ve veliké oblibě a kdejaký historik se na ní vehementně odvolává.

Skutečně moudrý člověk musí učinit dělící čáru mezi názorem a faktem, přičemž je nutné vše považovat za pouhou informaci a nikoli za historickou pravdu.

Ta jako taková ve většině případů sama o sobě vůbec neexistuje, neboť samotné důkazní prostředky bývají již nespolehlivými mystifikacemi.

Jeden zdánlivě banální případ za všechny: Na základě genetických zkoušek (sliny) se zjistilo, že v Berlíně je každé čtvrté dítě nemanželského původu. Tedy, že otec je někdo jiný než je uvedeno v rodné matrice. Hlavní město SRN je relativně zdrženlivé. Jak to musí vypadat v takových metropolích jako je Paříž nebo New York?

Asi z tohoto důvodu nabádal francouzský herec Jean Marais své pařížské příznivce: „Zdravte na ulici každého, neboť nikdo z vás neví, kdo je jeho otec, jeho bratr, sestra a nebo dokonce dědeček.“

Prostě “Anything is others!“ - ať to prohlásil kdokoliv!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Styblík napsal(a):

Dobrý den!
tak jste nám všechny poplival. Tím jste se zařadil mezi všechny naše politiky. Ti také jen plivají a nic.
Škoda, že nepíšete zda v Berlíně dělali zkoušky na DNA u všech obyvatel, nebo zase jen několik "vědců" ze vzorku a ve sklepě si to řeklo.
Mě připadá, že Vy to právě děláte, zavřený ve sklepě bez kontaktu odtržený od světa. Přeji Vám alespoň trochu světla naděje.
Styblík
11. 07. 2009 | 12:19

Kristián K. napsal(a):

Vtipné, díky Kristián K.
11. 07. 2009 | 12:20

Béda napsal(a):

Pane Berwide,

jak dopadly vaše genetické zkoušky? Jste skutečně synem rodu Buquoyů? Jste Němec, Čech, Slovan...?
11. 07. 2009 | 12:40

veverka napsal(a):

"Anglický potrhlík Daniel Defoe na žádném opuštěném ostrově nikdy nebyl a s neexistujícím Robinsonem Crusoe se také nesetkal."

No já jsem taky nebyl např na Měsíci a přesto vím,že tam neposkakují čertíci.To platí o všech Vašich příkladech z blogu.Dost hloupého blogu.
11. 07. 2009 | 12:42

veverka napsal(a):

Mimochodem Karel May např. taky nikdy v životě nebyl v Americe a skutečného Indiána nikdy okem nespatřil.Kdyby směl každý psát jen o tom co sám na vlastní oči viděl,nebo slyšel,byla by na světě ale zatracená nuda.

PS: Myslíte že takový Tolkien byl někdy v Morii a utkal se tam z Balrogem?
11. 07. 2009 | 12:47

Petr Kukal napsal(a):

Výborně jsem se bavil, díky. Mezi zdejšími blogery nemáte co do osobitosti stylu konkurenci!!!
11. 07. 2009 | 12:51

blue jay napsal(a):

Dear Mr. Dr,Dr....
Anything is others ?
Co to znamena? Mozna jste myslel, everything is different ?
Ale nejsem Dr.Dr a tak se mozna mylim :-).
11. 07. 2009 | 12:54

Béda napsal(a):

Autor,

kdyby platila vaše hypotéza, že každý má psát pouze o tom, čeho byl účasten, tak by neexistovala celá řada - možná většina společenských a část přírodních věd - kupř. historie, antropologie, astronomie ...
11. 07. 2009 | 12:58

kupodivu napsal(a):

Palacký uváděl příchod Slovanů do Evropy r.451 n.l.Dalo mi asi pět let práce než se mi podařilo hledáním (cizojazyčném) na Internetu přiblížit se co nejvíce jeho údaji.Ale bohužel zatím mám pouze výsledek: r.468.Donedávna jsem měl 531.
11. 07. 2009 | 13:22

konik napsal(a):

Anything is Others? Co to je?
11. 07. 2009 | 13:32

Neopřemyslovec napsal(a):

Není až tak důležite, jestli někdo píše reálnou nebo nereálnou skutečnost. Důležité je napsat to k obrazu svému. Jsou věci, které nelze vědecky ani potvrdit, ani vyvrátit. Magoři byli, jsou a budou. Není magor i ten, co pořádá pro veřejnost na zámku osvětové přednášky z oblasti politiky, hodpodářství a kultury? I Marx, Engels, Hitlr, Stalin, Mao Ce-tung atd. pořádali pro veřejnost osvětové přednášky z oblasti politiky, hodpodářství a kultury... Kolik pan Jan Berwid-Buquoy asi "vylágruje" mozků? Co má společného s předešlými jmény? Určitě zakódované negativní myšlení. A vo tom to je.
11. 07. 2009 | 13:39

MaB napsal(a):

Myslím, že užití psaeudoanglického "Anything is Others" je poukazem na to, že historka o údajném anglickém předkovi je mystifikace, a a stejně tak je asi míněn i celý článek. Tedy alespoň doufám.
11. 07. 2009 | 13:57

blue jay napsal(a):

Jan Berwid-Buquoy se podle matriky narodil 26. března 1946. Jeho otec Jan Kopecký (jména "Berwid-Buquoy" má po matce a svém nemanželském pradědovi) byl neúspěšným výtvarníkem, rovněž nemanželského původu, ktery často pracoval na Heydrichově zahradě v Panenských Břežanech. Měl tam totiž poměr s Linou Heydrichovou, manželkou zastupujícího říšského protektora, protektorátu Čechy a Morava.
Jan Berwid-Buquoy chodil do mateřské školky v Praze-Krči. Později ve škole, ho nejvíce bavila cesta domů. Rodiče se k této záležitosti nikdy nevyjádřili. Přesto lze vycházet spíš z toho, že měl výborný prospěch, neboť obě třídní učitelky, Marie Ječná a Alena Zapletalová, ho pohlavně zneužívaly. V zájmu historické pravdy je třeba dodat, že nikoli obě najednou, jak by se podle citátu mohlo omylem zdát.
V letech 1960 - 1963 se Jan Berwid-Buquoy učil kuchařem a tím si znepřátelil mnoho lidí - hlavně strávníků. Počet poblitých se z análů archívu Ministerstva vnitra nedalo zjistit. Aby se ho zbavili, dali mu výuční list a vyznamenání. Poté ho nahodinu propustili s vyhrůžkou, jestli se vrátí, tak si to s ním vyřídí. Nemaje jiné východisko, nechal se 1963 zapsat na večerní gymnázium, kde v roce 1966 spáchal maturitu. V témže roce ožral zkušební komisi Karlovi unyverzyty rohlíkem a začal studovat práva.
Díky přepadení ČSSR sovětskou armádou, dne 21. 8. 1968, se Československo Jana Berwida-Buquoye konečně zbavilo. Emigroval do sousedního Rakouska. Svou přítomností zde rozšířil pouze počet obyvatel. O nějaké jiné záslužné činnosti se zatím neví. Tehdá se ještě netušilo, že 1989 dojde k "sametové revoluci" a neúspěšný bývalý kuchař se vrátí ze Západního Berlína nazpátek do vlasti, obtěžkán dvěma doktoráty, aby nudil zdejší lid svými pseudovědeckými výklady.
V roce 1997 získal Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy barokní zámek v Táboře-Měšicích. Jeho tajemnik mu dal do ruky klíče a řka: "Prapředkové vaší paní matky zde zazdili v roce 1555 nevinnou služku. Prý tu straší! Tady máte klíče a vyřiďte si to tam sám!" nasedl do auta a z místa činu ujel.
A Dr. Dr . tam straší dodnes.
11. 07. 2009 | 14:13

blue jay napsal(a):

addendum (milenky a přítelkyně),

Jan Berwid-Buquoy se od svých patnácti let řídil podle hesla svých anglicko-irských předků (Berwickové) - "Oskákej všechno, co dýchá"! Zde je alespoň přibližný seznam, který si nedělá nárok na historicko-sociologickou přesnost (národnosti jsou uvedené v závorce):
Vlasta Kůlová (Češka). První velká láska. On 17 let. Ona 15 let. Otec Kůl - nesouhlas. Berwid-Buquoy - monokl na pravém oku a natržené sako.
Hana Němcová (Češka). Druhá velká láska. Utekla od něho, když od ní požadoval manželství a 10 dětí.
Beatrix Kagelsová (Němka, NDR). Podle tvrzení Berwida-Buquoye, nejlepší milenka v celé sluneční soustavě. Opět vyžadoval deset dětí. Byl ochoten uzavřít kompromis: 5 dětí. Kagelsová si poklepala na hlavu. Nasedla na rychlík Praha-Drážďany-Berlín a odjela. Dodneška bydlí v severoněmeckém Grimmenu (Mecklenburksko-Předpomořansko). V tomto zatloukalově čeká až Berwid-Buquoy svůj počet potomků zredukuje na středoevropský průměr (čeká od roku 1967).
Shirley Stephensová (Severní Irka). Zde není pohlavní kontakt historicky prokazatelný. Asi mu nedala! Bydlel u rodiny Stephensů několik týdnů a přesto s úspěchem zvládal i jejích osm sester, jak je vidno z tehdejší korespondence. Severní Irsko opustil tvrdíc, že "neumí pást krávy".
Ilona Mühlbergerová (Rakušanka). Zde pozor! Nedala mu ačkoli jí miloval. Dokonce o ní napsal aforismus v jeho nové knize "Aforizmy a mikropovídky, které napsal sám život". Zde se dočítáme: "V parku před Vídeňskou universitou jsme stáli tři: Já, Ilona a mně!"
Ing. Ivana Schillingová (Moravanka). Po třech letech intenzivních milostných stycích s hraběcí jasností, potkala na křižovatce dopravního policajta a provdala se za něho.
Bärbel Buchholzová (Němka, Západní Berlín). Jeho nynější manželka. Každý má svou vlastní komnatu a spí v oddělených postelích. On v Táboře a ona v Berlíně. Chodí vždy alespoň jednou týdně do luxusních restaurací na něco dobrého. On ve středu a ona v pátek. Přesto se často vídají - asi tak jednou do roka. Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy vidí v těchto pravidlech jedinou možnost udržet trvalé manželství, aniž by musel být šťastně rozveden.
Jeho jasnost udržuje se všemi bývalými milenkami a přítelkyněmi čilý kontakt (ačkoli jsou již v letech) a láká je na barokní zámek v Táboře-Měšicích pod falešným slibem, že prý stále ještě "může". Jedná se však patrně o mystifikaci a zbožné přání, což potvrdila i jeho manželka německým, dánským a francouzským masmédiím.
11. 07. 2009 | 14:21

Čehona napsal(a):

BB
no konečně, vyjádřím se později ale gratuluji.
11. 07. 2009 | 14:46

xx napsal(a):

Je pravdou co píšete, nebo je to všechno jinak?
11. 07. 2009 | 14:53

blue jay napsal(a):

addendum2 (geniální puberťák)

Čteme-li životopisné črty o Janovi Berwidovi-Buquoyovi, jeho obraz životní velikosti by byl neúplný, kdybychom nenahlédli do doby jeho pubertálního věku.
Pubertální pološlechtic (feudálem pouze po matce) dává veškerou energii do poezie.

Prijechali tovarišči, mnogo vodky vypily.
Do děvušek najebali, do piana nablili.
a nebo
Kdo se to potácí na rohu ulice?
Maličká postava, placatá čepice.
Kdo to tam naříká? Kdo to tam zvrací?
Soudruzi! To Lenin se ze schůze vrací!

"Ty aristokratický pitomče! Víš ty vůbec cos to sesmolil ?", se ho zeptal jeho kantor.


Budoucí DrDr tvrdil, že se prý jedná o socialistický realismus.
11. 07. 2009 | 14:55

jan napsal(a):

Co je prosím špatného na tom, že Daniel Defoe napsal beletristické dílo o neexistující postavě? Pokud jde o vtipy, většina z nich je prastará a pořád se v obměněných verzích opakuje. Jste si jist, že anekdota, kterou zmiňujete, opravdu poprvé zazněla v souvislosti s Berwickem? A oněmi dvaceti tisíci mil pod mořem Jules Verne samozřejmě myslel, jak ví každé malé dítě, vzdálenost, kterou Nautilus pod mořem urazil, nikoliv hloubku pod hladinou. (Nedovedu si představit, jak Vás taková pitomost vůbec mohla napadnout.) Nepište, prosím, o věcech, kterým nerozumíte. (A raději nepište vůbec.)
11. 07. 2009 | 14:56

Vico napsal(a):

Cimrmani pomalu stárnou. Nabízí se další genius mystifikátor. Kdo se včas vetře do jeho nejbližší přízně, stane se možná apoštolem.

Počkám si na mučednickou smrt BB. /Ještě pár takových článků a přijde co by dup./ Času je tedy málo, abych si přihřál svou polívčičku. Na evangelia asi nemám, ale nějaký ten apokryf bych sesmolil. Kudy, že se to jde do těch Měšic?
11. 07. 2009 | 15:00

blue jay napsal(a):

to jan,

Berwid neni pitomec. He's a creation of his own imagination. A je v tom docela dobrej.
11. 07. 2009 | 15:07

skeptický napsal(a):

Rytíři,

opět v sedle,vesmír se odvíjí jak má.

Nesmrtelný výrok Vašeho smrtelného předka doznal ústním podáním ve světě a několikanásobným tam a zpátky překladem ruštinářkami překvalifikovanými na AJ podstatných změn.

Podobně 'A little bit behind' přeloženo do jiného jazyka a zpět může skončit jako 'a little piece of ass'.

Zpět k Vašemu předkovi(Nemyslím tím Váš ctěný Microsoft):

Originál verse zněla "Everything is quite otherwise".

Inspirovala dokonce Alenku v říši divů,kde vévodkyně pronesla následující :

...Quite agree with you,said the Duchess.

And the moral of this is -- Be what you would seem to be, or,if you'd like to put it more simply--Never imagine yourself not to be otherwise than what it might appear to others that what you were or might have been was not otherwise than what you had been would have appeared to be otherwise.

Že to Werich sváděl na nějakého rabína je typické,jen předešel dobu.Nás ještě učili,že všechno vymyslel velikyj ruskyj učónyj z Lomonosovova Institutu..

Taky největší transistoráky na světě,největší trpaslíky,a nejrychlejší hodinky.

S nějakým baronem De Faux Pas bych si nelámal hlavu.Asi to zvojtovatěl už tenkrát.
Taky jsem tu viděl nějaký pořad,kde se snažili Honzu Bahnovic přišít český původ.

Tomu prapředkovi toho rabína neupírejte,mohl to mít jako melouch,a mohlo by se to jednou hodit.
11. 07. 2009 | 15:13

blue jay napsal(a):

Vico,
holt BB neni Paroubek a te neuspokoji.
PS. Sesmol tu nějaký ten apokryf. Please!
11. 07. 2009 | 15:14

dříve ruda napsal(a):

To má být anglicky? Jen abych věděl.
11. 07. 2009 | 15:20

blue jay napsal(a):

to skepticky,
to me nenapadlo. "Everything is quite otherwise". Very English. American would say: "Oh,shit". A poté by vydechl naposled. Asi to bude tou kulturou.
11. 07. 2009 | 15:21

skeptický napsal(a):

BJ
V Kanadě se prý říká šitlamárd.
V Americe prý tu kulturu mají v alespoň v jogurtu.
11. 07. 2009 | 15:25

Vico napsal(a):

blue jay : vy dokázete nacpat Paroubka všude i jako nádivku do krocana na den Díkůvzdání. Dejte si pohov alespoň na den pracovního volna.
11. 07. 2009 | 15:28

blue jay napsal(a):

bingo skeptiku,
V Canade a USA porad zarlej na CR jejiz obyvatele si myslej ze CR je pupkem sveta. Takovou narodni hrdost nema nikdo na svete. Kdo neni Cech neskace.
11. 07. 2009 | 15:33

blue jay napsal(a):

To Vico,

Happy thanksgiving !
And don't forget the cranberry sauce.
11. 07. 2009 | 15:37

siven napsal(a):

Mnohé královské dynastie přežily staletí pravděpodobně jen díky utajené identitě opravdových otců... jinak by zdegenerovaly daleko dříve a daleko intenzivněji.
11. 07. 2009 | 16:12

prirodovedec napsal(a):

blue jay: Vas serial zacinajici 11.07.2009 14:13:18 v duchu autora nema chybu.
11. 07. 2009 | 16:27

Vico napsal(a):

přírodovědec : Ten seriál není špatný, ale blue jay jen opisoval z necyklopedie.wikia. com. Zázraky se nedějí..
11. 07. 2009 | 16:37

Charlie napsal(a):

pane Buquoy,

celkem vtipné a čtivé. Ale jsou věci v životě lidském kdy psát či říkat jen pravdu by bylo neskonalou nudou.
Čtenář si sám musí vybrat čemu bude věřit a tolerovat lži a báchorky.Na některých fantaziích skutečně něco je.

Bohužel my jsme od českých politiků a sdělovacích prostředků nuceni poslouchat báchorky a lži v míře větší než malé.
V oblastech, kde by se měla říkat pravda.
11. 07. 2009 | 17:05

Tupelo napsal(a):

prirodovedec, Vico: mozna uz je to prekombinovane, ale osobne se domnivam, ze necyklopedii ke sve osobe naplnil textem autor sam. Jde sice jen o muj skromny odhad, ale je-li tomu tak, pak se musi autor naramne bavit :))
11. 07. 2009 | 17:08

Charlie napsal(a):

blue jay

obvykle Vás nečtu, ale dneska jste zaperlil - zřejmě máte svůj den - jděte na rande nebo vsaďte.
Už dlouho jsem se blogem a komentáři pod ním tolik nenasmál.

Pane Buquoy, pište prosím častěji, ať je nějaká sranda.
11. 07. 2009 | 17:28

blue jay napsal(a):

Tupelo,
You are one smart cookie. Who would have guessed, lol. World is full of surprises.
11. 07. 2009 | 17:50

blue jay napsal(a):

to naturalist,
eat more smarties. And don't forget that the last one tastes the best.
11. 07. 2009 | 17:58

blue jay napsal(a):

to Vico,
nejen ze jsem opisoval ale take editoval. Vidim ze zde vse sledujete temer tak ostre jako to kdysi delavala STB.
11. 07. 2009 | 18:18

slav napsal(a):

Pan Blue J. je zbytečně sarkastický, i když vtipně a pěkně, vždyť nejde o nic jiného než o = SLEPĚ NEVĚŘ posuď a výrok o pravdě si nech pozdější dobu, možná se dovíš ještě něco o čem jsi neměl tušení.
11. 07. 2009 | 18:25

Skeptik napsal(a):

Náhodou jsem se dost pobavil! I já, jako Skeptik říkám: Všechno je jinak......
11. 07. 2009 | 18:39

Admirál napsal(a):

blue jay - ve Vašich příspěvcích pod BB se ani jednou nevyskytl Paroubek.

Nejste nemocen?
11. 07. 2009 | 18:50

skeptický napsal(a):

BJ

Jsem okouzlen,že jsem se alespoň jednou nškomu trefil do noty.
Myslíte,že kdybych tam přijel s korunama,že by mne měli za boha?

Posledně jsem někde četl,že jsme na Balkáně a etnicky původ směsice s Turky a Asiaty.
A já myslel,že Etna je někde v Itálii.

A s tím jogurtem to není tak úplně pravda.Slyšel jsem o Rusovi,který se odtamtud vrátil,že nemají dobrý jogurt.

Slované jsou myslitelé,i když je má někdo za podlidi.
11. 07. 2009 | 19:16

bara napsal(a):

blue jay:

taky me zaujalo: "Anything is others."
Uz jste to nekdy slysel? Ja ne. A to jsem nejaky cas v angl.mluvici zemi pobyla.
11. 07. 2009 | 19:21

skeptický napsal(a):

P.S.
Speaking of smart cookies : have you heard of the girl eating her snack ,and going phooy,phooy.

The teacher asks her : do you have hair on your cookie?
She says : are you kidding? I am only eleven.
11. 07. 2009 | 19:23

Pepa Řepa napsal(a):

Jan Berwid-Buquoy se od svých patnácti let řídil podle hesla svých anglicko-irských předků (Berwickové) - "Oskákej všechno, co dýchá"!
-------------------
Zaměstnanci na patologiích i hrobníci několika evropských hřbitovů tvrdí, že heslo plnila Jejich Jasnost na 200%.
11. 07. 2009 | 19:38

Evropan napsal(a):

Stejskale, Mihalco,proč jste nás opustili?
Nevím,jestli dehonestovat někoho,kdo napsal vtipný článek, tak jak to dělá "blue jay" má nějaký smysl.Zdá se mi, že blue jay disponuje tolika osobními informacemi ze života autora,které s obsahem blogu sice vůbec nesouvisejí, ale z nichž lze soudit, že za normalizace pracoval na kádrovém oddělení nebo byl fízlem.
Nebo to snad chcete vyvrátit?Napište nám, co jste dělal pane blue jay a proč vůbec z Vašich příspěvků obyčejně čpí nenávist k lidem,kteří nemají stejný názor jako Vy.O jakou demokracii Vám jde?
11. 07. 2009 | 20:33

Hahahahaha napsal(a):

Takže od teďka platí: kecáš jak Buqvoy.
11. 07. 2009 | 20:33

Hahahahaha napsal(a):

....Legendární výrok „Všechno je jinak!“...
On ten Berwick byl Žid? A dokonce rabin?
Ať ten pan drdr trochu studuje. Pak snad i on sám dojde k závěru, že všechno je jinak.
11. 07. 2009 | 20:42

Petr z Tábora napsal(a):

Dobrý večer. K příspěvkům autora bývám často kritický. Nicméně se mi nelíbí přehrabování v jeho soukromém životě provozované v dnešní diskusi.Přeji každému jen to dobré a i respekt k soukromí.
11. 07. 2009 | 21:14

Hurá napsal(a):

Souhlasím s tím, že všechno vždy bylo poněkud jinak, ale to ještě neznamená odsouzení jinak nabízené interpretace skutečnosti. Nabylo by umění ! A to je jedna z nestarších lidských činností, bez ohledu na stáří Vašeho rodu. Uvědomte si konečně, že i můj rod je stejně starý jako Váš. A proto také má i český národ svoje dějiny stejně staré, jako kterýkoliv jiný, i když jím pohrdáte. Není Vám to nic platné. Pište raději o věcech, na které si můžete sáhnout. Sám potom voláte.
11. 07. 2009 | 21:15

Kritik napsal(a):

Zajímavé je, že ačkoliv výrok „Všechno je jinak!“ má či nemá svého konkrétního prvotního autora, dokonale platí téměř o všem, co pan Jan Berwid-Buquoy napsal ve svém výše uvedeném článku.

Je tedy úplně jedno, kdo takový výrok pronesl a při jaké příležitosti. Hlavně, že platí pro každý blábol.
11. 07. 2009 | 21:17

stejskal napsal(a):

Neklesejte na duchu, pane Evropane, jsme tu s Vámi ;-) Bezmála neustále ;-) Big brother is watching you (abych předešel některým vtipným komentářům ;-)

Pan blue jay je v tom tentokrát nevinně. Zkopíroval toliko celé pasáže z tzv. Necyklopedie http://necyklopedie.wikia.c..., kde je o panu z Ellgutu hned několik pozoruhodných statí (o jejich autorství se lze myslím vcelku úspěšně dohadovat). Takže snad jen že pan blue jay jaksi zapomněl uvést pramen svých rozsáhlých citací. Ale jinak je vše zcela v intencích z mého pohledu inteligentního a elegantního humoru měšického aristokrata.

Hezký večer všem.

Libor Stejskal
11. 07. 2009 | 22:00

Evropan napsal(a):

Libor Stejskal
Děkuju za připomínku.Hrozně se mi ulevilo.Hned jsem myslel,že tady není něco v pořádku.Ten link vše vysvětlil.Možná, že by stálo za to, doplnit necyclo o heslo blu jay anb chlubiti se cizím peřím
11. 07. 2009 | 22:20

Spolužák napsal(a):

Maršál před posledním vydechnutím vyřknul výrok kompletní, ale první část přítomní mladí důstojníci přeslechli vzhledem k válečné vřavě. Nepřeslechl jej však však jistý landsknecht Hübel, který zde lehce zraněn po bitvě odpočíval. Pečlivě si výrok svého maršála uložil do paměti a po uzdravení jej předával svým potomkům. Takto se tento slavný a kompletní výrok se dochoval až k jednomu z nich, jistému výkonnému praporčíkovi u jisté roty ČSLA, který jej při významných a těžkých chvílích života vojenského dával k lepšímu : "Furt se něco děje a všechno je jinak!"
11. 07. 2009 | 22:24

Ládik napsal(a):

"Všechno je jinak" byl pro mě základní zákon vojny. Ani jsem netušil, že to už někdo formuloval. A platí to i dnes, 30 let po vojně. A bude platit pořád.
Tento zákon je naše jediná jistota. Ta jistota, o níž hovoří oranžoví živočichové. Ani neví, o čem mluví.
11. 07. 2009 | 23:00

skeptický napsal(a):

SNAFU
11. 07. 2009 | 23:15

znalec napsal(a):

"Skutečně moudrý člověk musí učinit dělící čáru mezi názorem a faktem, přičemž je nutné vše považovat za pouhou informaci a nikoli za historickou pravdu."
Nelze než souhlasit.
11. 07. 2009 | 23:31

Tomik napsal(a):

Tak se Vam to zase Berwide neco povedlo,

kdysi, kdyz jsme jeste zili v New Yorku, chodili jsme tam do jedne restaurace ve ktere meli jakesi drevene panaky kteri vystrkovali hlavy z diry a navstevnici se je pomoci drevenych palic pokouseli zasahnout, jeste pred tim nezli hbite zajeli zpet do otvoru. Podobne se tomu tak deje i zde, a Vam se Berwide dnes podarilo vylakat jiz pres 50 dobrovolnych ucastniku lovu, kteri ovsem nemaji tu moznost zjet zpet do bezpeci diry, takze LOVU ZDAR!!! :-)))
11. 07. 2009 | 23:31

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to All people.
Děkuji všem za komentáře, které jsou zajímavé a k věci.

Zdá se, že i kritika vztahující se na mou osobu se začíná kultivovat: Pakliže někdo dělá všechno možné, aby nezůstal idiotem, je tedy nutné to ocenit. Jen dál a nepolevit!

"Anything is others" je citát z angličtiny 18. století. Dnes by to znamenalo "Všechno je jiné".

Soudobá angličtina pro "Všechno je jinak" by patrně použila výrok "Everything is different", "Anything is else", "Everything is otherwise" atd. Každý si může vybrat, co chce!

Jistý XX se ptá: "Je pravdou co píšete, nebo je to všechno jinak?"
Odpověď je jednoduchá: Já nevím!

I já jsem obětí toho, co si kde přečtu, co se dozvím, co vyhledám v archivech atd.
Autentičnost těchto informací si nemám možnost nikde ověřit, protože to ani nejde. Mohu citovat pouze pramen a ten může být pochybný aniž bych o tom věděl.
Je to asi tak, jako když vám řekne nějaká žena, že vás miluje.
Vysloveno to sice bylo, ale co se zatím opravdu skrývá, to je ve hvězdách.

Já, ad hoc, píši podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale jestli je to "pravda", to nevím.
Proto vždy vyzívám každého ať čte cokoliv, kdekoliv a od kohokoliv, nechť to považuje pouze za informaci.

Člověk má často sklony, zaměňovat své individuální názory za fakta a tím vznikla a vzniká řada mystifikací, které jsou časem považovány za "historickou pravdu", ale ve skutečnosti jde pouze o chybnou interpretaci a nebo zcela jasné nedorozumění.

Všichni přeci znáte dětskou hru "tichá pošta". První pošeptá do ucha druhému: "Nejradši mám makové koláče". Ten to pošeptá dál a až to skončí u toho desátého, konečný verdigt zní: "Rychlík Praha - Pardubice odejel již před půlhodinou."

Prostě "všechno je jinak!"
12. 07. 2009 | 00:31

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to Evropan
Pro Vaší informaci, autorem článků o mně na Necyklopedii je novinář Zdeněk Herl-Stolt.
Známe se velmi dobře z doby ještě za jeho působení v bývalém Západním Berlíně v rozhlase. (SFB = Vysílač Svobodný Berlín).

Zdenda tam zapoměl ještě podotknout, že když jsem se seznamoval s neznámou ženou, používal jsem velice diskrétní a nenápadné oslovení hodné opravdového džentlmena: "Slečno máte ráda vítr? Já bych Vám ho tam totiž strašně rád fouknul!"
12. 07. 2009 | 00:56

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to Vico.
Ano, lidé se ptají zda-li mi někdo za mé články již vyhrožoval násilím.

Abych zvědavce uspokojil, musím říci: Ano, a nejen za ty články.

Vdané paničky mají totiž obvykle to špatnou vlastnost, dříve či později všechno vyžvanit svým manželům.

Reakce manželů potom snižují moji životní úroveň.

Jeden z nich mě zrovna nedávno oslovil dost hlučně: "Ty hraběcí prcálisto! Kreténe blbej! Co bys udělal, kdybych Ti dal teď facku?"
Odpověděl jsem mu vyrovnaně, klidně a popravdě: "Zvedl bych se ze země a začal bych se oprašovat."

Tento zlí člověk má takový zlozvyk kontrolovat své ženě obsah její dělohy.
Když tam nalezne jiné semeno než to jeho, začne používat hrubých slov. Nevychovanec!

Současně vyžaduje od své choti jméno autora výplně již jmenovaného prostoru.

Většinou jsem to tedy já, i když je třeba podotknout, že ona dáma má radost ze života a ráda si pohovoří i s jinými muži.
12. 07. 2009 | 01:34

Frante napsal(a):

Vtipný článek. Od Verna jsem 20.000 mil pod mořem nečetl a vždy jsem si myslel že se jedná o vzdálenost, kterou ponorka uplavala pod hladinou a nikoli o hloubku. Je tu nějaký znalec, jestli byla správně moje domněnka?
12. 07. 2009 | 02:29

danny66 napsal(a):

to autor, vtipne, ctive, bravo...
12. 07. 2009 | 03:46

Tomik napsal(a):

Frante,

20 000 mil pod morem, jsem cetl na zakladni skole asi 10x a pokladam ji za knihu knih. Jedna se o cestu kterou tri muzi zachraneni/uvezneni kapitanem Nemem absolvovali na palube ponorky Nautilus, az do chvile kdy se jim podarilo uprchnout.
12. 07. 2009 | 03:55

Tomik napsal(a):

takze to je vzdalenost kterou urazili
12. 07. 2009 | 03:57

Béda napsal(a):

DrDr JBB,

Jestliže to máme chápat v kontextu jak píšete, pak nikoliv všechno, ale mnoho věcí je jinak.

Část těch informací, které pro naši osobu nejsou autentické (nesáhli jsme si na ně osobně) je docela jistě pravdivá - nikoli ovšem VŠECHNO.

Pokud jde o genetiku - s tou jste v závěru článku přišel sám - logický závěr v intencích tématu vašeho článku je, že "všechno je ( i ve vašem individuálním případě)jinak" se přímo sám nabízel. Přece jste si individuálně neměl možnost sáhnout na své vlastní oplodnění?
12. 07. 2009 | 06:42

skeptický napsal(a):

Zaplať pámbu,že žijeme v Čechách a mluvíme česky.

Představte si,že můj vestavěný slovník v PC obsahuje pro náš výraz podvod asi 175 výrazů v angličtině?

A my bychom se chtěli kamarádit s vyspělými národy?

Pro pana rytíře.
Pane nadkolego,
Zdálo by se,že máte zálibu ve vdaných ženách.Tyhle vyspělé křepelky potřebují spoustu nádivky.
Až Vás osloví věk,doporučuji lovit mladší kusy.
12. 07. 2009 | 06:43

Béda napsal(a):

oprava:

...akt svého splození (nikoliv oplodnění).
12. 07. 2009 | 06:46

skeptický napsal(a):

B

To bych řekl,že chcete moc.V podobě spermie skáčeme z levé kulky na pravou dlouhá léta ve snaze se narodit legitimní.

V okamžiku aktu se vnímání u mužů vypíná na úroveň domácích spotřebičů či zeleniny,a další pojem,který už vnímáme v embryonickém stavu je rytmické bouchání do hlavy každou noc.
12. 07. 2009 | 06:52

skeptický napsal(a):

P.S.
Lépe,než pojem - vjem.
12. 07. 2009 | 06:56

Béda napsal(a):

DrDr JBB,

pokud jde o skepsi o které píšete: ta je jako taková vlastní všem myslícím lidem. Myslící člověk pochybuje z principu - o sobě, o správnosti svých činů, o způsobu a správnosti svého života (jestli nemohl něco udělat lépe), o informacích, které jsou mu předkládány - poměřuje je se svou individuální zkušeností a s jinými informacemi. A taky je vyhodnocuje - nachází k nim svůj individuelní přístup. Obvykle to dopadá tak, že si řekne - tohleto je diskutabilní, tohleto s největší pravděpodobností bude mystifikace a tohleto asi bude pravda.

Všechno je jinak tvrdí pouze zarytý negativista, který z principu nevěří vůbec ničemu a ani tisíc důkazů jej o ničem nepřesvědčí.
12. 07. 2009 | 06:57

bucky-luck napsal(a):

autor podnítil diskusi- o to mu zřejmě šlo.Samozřejmě o mnohém co říká se zde pochybuje.Ale kolik máme k dispozici opravdu věrohodných kritérií pro pravdivost dat historiků,pro interpretace dějin? V poslední době píšou i to,že Kerenskij a Lenin chodili do společného gymnázia .Otec Kerenského řediteloval,otec Lenina byl vrchním školním inspektorem.Podle líčení našich legionářských spisovatelů Kazaň r. 1917-20 byla městem stovek řemeslných profesí,bank,maloměšťáků i malopodnikatelů-živnostníků (niťaři,..).Universita zde byla proslavena jménem rektora -geometra Lobačevského-zakladatele neeuklidovské geometrie.Dokáži si představit,že později už město asi takou živostí a pitoreskností neoplývalo.Ale přesto bych ještě viděl rozdíl mezi "homogenizátory" typu Stalina,Maa a genocidáři typu Hitlera.V drastičnosti důsledků.
12. 07. 2009 | 08:01

Béda napsal(a):

DrDR JBB,

k vašemu relativizování.

Píšete: "Karel Marx napsal čtyřsvazkový elaborát o kapitálu a žádný jaktěživ neměl. Jeho chaotické myšlenky zcela jasně dokazují, ža kapitálu vůbec nerozumí a je odsouzen k tomu, počítat si hrách do hrnce. Jeho přítel Bedřich Engels, se sice narodil v rodině továrníka, ale rozepsal se o rodině a také žádnou neměl....

Našeho vynikajícího mystifikátora, Františka Palackého, bych rovněž nepodceňoval. Tento bezkonkurenční český grafoman se pustil do díla patrně s myšlenkou: „Když už český národ vůbec žádné prokazatelné dějiny nemá, je nutné mu nějaké vyrobit.“..."

Zde bych chtěl poznamenat: Vyvracet vědce Marxe (a Marx vědcem skutečně byl - dokonce byl ve své době i dlouho poté považován za jednoho z nejbrilantnějších vědců) tím, že analyzoval kapitál, tržní vztahy aniž sám nějaký kapitál vlastnil je hodně slabé. Omezit se přitom na konstatování, že jeho myšlenky byly chaotické bez hlubší analýzy a věcného rozboru je přímo ubohé. To samé platí u vašeho odsudku Engelse v otázce rodiny.

Stran Palackého napíši pouze, že se hluboce pletete v otázce dějin českého národa - český národ své dějiny má. Má své Přemyslovce, věrozvěsty, má Jana Husa a husity, Jiřího z poděbrad, J.A.Komenského¨atd., atd.. Má dlouhou historii, ve které musel o svoji svébytnost zápasit a udržet si svůj jazyk, území atd..

Ať se vám to líbí nebo ne.
12. 07. 2009 | 08:36

blue jay napsal(a):

Dear DrDr,
V 18tem stoleti jsem nezil. Ale ani soudobá angličtina nezna vyraz "Anything is else".
Ale mozna je to anglictina pristiho stoleti, lol.

PS. English is a funny language; that explains why we park our car on the driveway and drive our car on the parkway.
12. 07. 2009 | 09:03

Frante napsal(a):

Tomik:
.... tak co teda znamená údaj 20000mil? Hloubku nebo délku cesty? Já si myslím že ani v té knize to není a že autor tohoto článku patří do skupiny těch autorů o kterých píše - vyjadřuje se k věcem které si neověřil
12. 07. 2009 | 09:34

blue jay napsal(a):

I feel so guilty aneb hanbou se propadám,

Neuvedl jsem zdroj (Necyklopedie) a rozcilil tim Evropana, ktery je evidentne z jineho semene nez DrDr ktereho se zastaval. Evropanovi bohuzel chybi chromosom humoru.

PS. Humor is a universal language.
12. 07. 2009 | 09:38

blue jay napsal(a):

To Frante,
V anglictine se Verneova kniha jmenuje "20,000 leagues under the sea". 1 league = 5.55600 kilometru.
Jde o vzdalenost. Podle toho lze usoudit ze se jedna o 111,120 km. Nemo jak se zda hodne cestoval.
12. 07. 2009 | 09:48

Targus napsal(a):

To Frante:

z jednoduché dedukce o úrovni zeměpisných vědomostí v době, kdy Jules Verne žil, lze usuzovat, že autor v názvu díla zmiňuje délku cesty, nikoli hloubku, do které se ponorka ponořila.
V díle je sice pasáž, kdy se posádka Nautila snaží dosáhnout co nehlubšího ponoru, přesné číslo si však nepamatuji.
Jules Verne sice byl pouhý novinář, nicméně uměl i poměrně slušně fabulovat a určitě byl obeznámen s rozměry Země. Jelikož námořní míle je cca 1,85 km, zmiňovaná délka se blíží obvodu Země, nikoli teoretické hloubce oceánu.
12. 07. 2009 | 10:10

blue jay napsal(a):

Why did the chicken cross the road?

Plato: For the greater good
Karl Marx: It was a historical inevitability.
Machiavelli: So that its subjects will view it with admiration, as a chicken which has the daring and courage to boldly cross the road, but also with fear, for whom among them has the strength to contend with such a paragon of avian virtue? In such a manner is the princely chicken's dominion maintained.
Hippocrates: Because of an excess of light pink gooey stuff in its pancreas.
Nietzsche: Because if you gaze too long across the Road, the Road gazes also across you.
Oliver North: National Security was at stake.
Carl Jung: The confluence of events in the cultural gestalt necessitated that individual chickens cross roads at this historical juncture, and therefore synchronicitously brought such occurrences into being.
Albert Einstein: Whether the chicken crossed the road or the road crossed the chicken depends upon your frame of reference.
Buddha: If you ask this question, you deny your own chicken- nature.
Salvador Dali: The Fish.
Darwin: It was the logical next step after coming down from the trees.
Johann von Goethe: The eternal hen-principle made it do it. Ernest Hemingway: To die. In the rain.
Othello: Jealousy.
Supreme Soviet: There has never been a chicken in this photograph.
Kafka: Hardly the most urgent enquiry to make of a low-grade insurance clerk who woke up that morning as a hen.

Freud: An die andere Seite zu kommen.
12. 07. 2009 | 10:10

Frante napsal(a):

Targus , blue jay
díky
12. 07. 2009 | 10:18

Targus napsal(a):

To autor:

Jak jste správně uvedl v názvu, všechno je jinak. A platí to jak pro Palackého, tak i pro vás.
Výrok "kecáš jak Palacký" neznám, znám pouze obrat "řečí máš jak Palacký" označující člověkazvláště upovídaného, kterýžto byl zkomolením pochvalného vyjádření na adresu tohoto pána, jenž vládl značnou znalostí cizích jazyků. Původní rčení tedy bylo "řečí znáš jak Palacký".
Obdobné "mírné" nesrovnalosti lze nalézt téměř u každého z uváděných osob.
Btw., kde jste přišel na to, že např. o kapitálu může psát pouze milionář, resp. o rodině pouze ženatý člověk? Vám by vyhovoval autor spisu o rodině, který by byl třeba třikrát rozvedený?

Možná, že by bylo dobré. kdybyste se vážně zamyslel nad možností sepsat dílko na téma

DVAKRÁT MĚŘ, JEDNOU ŘEŽ.
12. 07. 2009 | 10:25

blue jay napsal(a):

Omlouvam se za "Why did the chicken cross the road?"

Pochybuji ze tady tomu nekdo porozumel. Jde o principl KISS (Keep It Simple Stupid). Kiss mimochodem znamena polibek.
12. 07. 2009 | 10:31

Targus napsal(a):

V délce podmořské cesty se asi s blue jayem neshodneme. Originál byl jednak sepsán ve francouzštině, jednak se na moři užívají námořní míle, jejichž tehdejší anglický název samozřejmě neznám.
Délková jednotka league, resp. její vyjádření v metrech mi v paměti nezůstalo.
Asi by to chtělo nahlédnout do zmíněné knihy a letmo spočítat délku trasy, kterou Nautilus urazil.
12. 07. 2009 | 10:34

Targus napsal(a):

To blue jay:

A proč?
Tohle se na rozdíl od jiných vašich příspěvků dalo číst. Tedy komu na to stačí znalosti á la Palacký.
12. 07. 2009 | 10:40

blue jay napsal(a):

Tarqus,
V kazdem pripade byl Jules Verne genialni spisovatel. Nedavno jsem mel prilezitost videt film Zemana "Vynalez zkazy". Na tu dobu take genialni.
12. 07. 2009 | 10:45

badatel napsal(a):

to autor,
vážený, víte já také nevlastním žádné kvantum hmoty a přitom o kvantové teorii píši články. Ten Marx pochopil zákony něčeho na úrovni devatenáctého století, zformuloval to v Kapitálu a ono to platí i v současnosti. Přestože již známe kvantovou fyziku nezatracujem Newtonovu klasickou mechaniku, že ano.
12. 07. 2009 | 10:50

Béda napsal(a):

badatel,

řekl bych že pan BB zde sám předvedl klasický myšlenkový chaos.

Do jednoho pytle hodil brilantní vědce s notorickým ruským revolucionářem, diktátory, českým spisovatelem a historikem, francouzským spisovatelem sci fi, výroky českého herce, aby pomocí pochybného výroku "všechno je jinak" zpochybnil díla osobností které mu nevoní. Přitom jako kdyby zapomněl, ústy klasika, že verifikátorem jakékoliv teorie (ať Marxovy, Engelsovy, Palackého, Verna...) je pouze praxe.

Pan BB ve svém článku předvedl dokonalý guláš a jak pravil zmíněný slovutný pan Marx i bídu své filosofie.

Když už tak: Něco (nikoliv všechno) je jinak anebo všechno MŮŽE být jinak (nikoliv JE jinak). "Všechno je jinak" znamená generalizaci a kategorický soud. Je to předpojatý přístup chronického negativisty, který se ztrácí ve složitosti světa.
12. 07. 2009 | 11:22

blue jay napsal(a):

no vidis badateli,
DrDr sedi nekde na zamku a nestara se o tvou kvantovou fyziku a Newtonovu klasickou mechaniku. Uziva si zivota o kterem si ti jen muze zdat.
12. 07. 2009 | 11:26

blue jay napsal(a):

Bedo,
Pokud BB hodil tebe do pytle tak udelal dobre. Zbavil se smeti ktereho tu i po 20 letech porad hodne .
12. 07. 2009 | 11:31

StandaT napsal(a):

Článek mně pobavil, formulace "Reakce manželů potom snižují moji životní úroveň." ještě více. :))))
12. 07. 2009 | 11:41

Béda napsal(a):

blue jay,

vaše kritika je pro mě velkou poctou. Je to kritika člověka, který je obvykle mazán kvůli spamování a dehonestování věcné diskuse.
12. 07. 2009 | 12:03

Frante napsal(a):

Béda, badatel:
řekl bych že vám uniklo, že se v článku jedná o humornou nadsázku.
12. 07. 2009 | 12:09

siven napsal(a):

Když nad tím tak přemýšlím, ty utajené koncepce vlastně fungovaly i obráceně; neboli vladař-kmánka za zády kmána.
Výsledek je bohužel patrný, důkazivo toliko patrné i ve zdejších diskusích.
12. 07. 2009 | 12:42

Tomik napsal(a):

Pratele,

prestante se zde trapne dohadovat. Ja osobne si myslim, ze pokud by byli vsichni cechoslovaci takovi jako zde pritomny Berwid, tak bychom dnes vsichni byli nekde uplne jinde. :-)
12. 07. 2009 | 12:46

Honza999 napsal(a):

Berwid

"Karel Marx napsal čtyřsvazkový elaborát o kapitálu a žádný jaktěživ neměl."

Řekl bych, že píšíce o lidské inteligenci, nacházíte se zcela ve stejném postavení jako onehdá ten Marx...
12. 07. 2009 | 13:24

Tomik napsal(a):

Jeniku,

kdybyste disponoval pouze zlomkem Berwidovi inteligence, nikdy by Vas nenapadlo takovouto hovadinu ve Vasi sede hmote zplodit, pokud tedy nejaka je.
12. 07. 2009 | 13:41

Tomik napsal(a):

motto: "kde nic neni ani pes nekousne"

toto prislovi se bohuzel, po rozdeleni republiky vztahuje na stale vice domorodcu.
12. 07. 2009 | 13:53

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to badatel.
Vám ten František Palacký nějak učaroval.
Já Vám to rozhodně neberu a ani nemám na to právo. Každému podle jeho chápání a inteligence!

Když mě byly tři roky tak jsem taky věřil na Mikuláše.

Dnes mám o něm oprávněné pochybnosti.

Asi proto na mne tak trochu zanevřel jako Vy.

Už dobrých dvacet let mi totiž nic nenadělil. Sprosťák jeden jalovej!
Doufám, že tento můj zoufalý výkřik pan Stejskal nesmaže.
12. 07. 2009 | 13:59

yenda napsal(a):

pan BB trpi poruchou osobnosti. nejsmutnejsi je ze on sam jeho vymyslum veri. je to takove smutne ruzove prasatko
12. 07. 2009 | 14:17

Tomik napsal(a):

Moje historicka domenka,

"podle toho jak zde procitam mistni prispevky" je, ze nasilnym odtrzenim Slovenska a naslednym pripojenim Moravy, doslo v cechach k rapidnimu snizeni kolektivni inteligence do nizsi dvoudigitni sfery. Tato prudka zmena nema zrejme v moderni historii - nepocitameli vyhubeni dinosauru, vubec obdoby.
12. 07. 2009 | 14:20

Realista napsal(a):

Z tohoto článku mě utkvěl termín "pomatený intelektuální mamlas"... Na kohopak se asi hodí?

Na toho, kdo by posuzoval kvalitu skladby Jarka Nohavici "Já viděl divoký koně..." podle toho, že je Jarek ve skutečnosti nikdy neviděl.

A kdo se přitom ještě tváří, jak chytře přišel světaběhu na kloub. Všechno je mystifikace...
12. 07. 2009 | 14:26

Gambri napsal(a):

Bukvice zase perlila ....
12. 07. 2009 | 14:29

Vážná námitka napsal(a):

Pavel Tigrid v Kapesním průvodci vzpomíná, jak mu Lucie v 80. letech řekla: "A nebudete kecat jako Palackej?" On toto úsloví neznal, a musel si je vyhledat ve slovníku.

Tigrid z Československa utekl v roce 1948 a nebyl v kontaktu s živým jazykem. Obávám se, že kdyby se úsloví za první republiky užívalo, že by si je pamatoval: a že se tedy začalo užívat až později než za první republiky.

Autor článku tedy skutečně kecá jako Palackej, stejně jako na mnoha jiných místech: jak mohl Verne jako futurolog (vlastně sci-fi autor) znát konstrukci ponorky?

Má smysl vyčítat Orwellovi, že napsal 1984, když sám nikdy v totalitě nežil?
12. 07. 2009 | 14:37

skeptický napsal(a):

BB

Mikuláš je v invalidním důchodu.Před dvaceti lety uklouzl na tom,co mi přinesl v předchozím roce,a zlomil si nohu.

Dalekáť cesta máť,
marnéť čekáníť.
12. 07. 2009 | 14:45

Roman napsal(a):

Zajímalo by mě, zda autor sám něco ví o tom, co měl Lenin na mysli socialismem. Podle arogance jeho slohu se domnívám, že nikoli. Jen jedna citace: "Socialismus je americká výchova lidu, pruský pořádek na železnici a vláda sovětů". To myslím dost dobře charakterizuje, co Lenin chtěl především v zemi, kde vláda byla natolik mocná, že na fronty byly posílány celé pluky vojáků vyzbrojených jen naostřenými dřevěnými bodly. NEP rozhodně neměl nic společného s tím, co po předčasné a podivné smrti Lenina zavedl gruzínský dobrodruh Džugašvili.
Ještě trochu více arogance a poučování a autor by se mohl hrdě srovnat s prof. Klausem. Jsem zvědav, zda autor dostane odvahu se konfrontovat anebo má odvahu jen proti těm, kteří již nemohou oponovat (promiňte pane Werichu, tohle by šlo zcela mimo vás).
12. 07. 2009 | 14:47

Tomik napsal(a):

Romane nechci Vam do toho kecat,

ale vy byste mel radeji misto te elektriny, jit zpatky prodavat bramborove lupinky - to Vam slo urcite mnohem lepe.
12. 07. 2009 | 14:55

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to Friends.
Pánové, ta kniha se jmenuje v originále "Vingt mille lieues sous les mers".

Překlad "Dvacet tisíc mil pod mořem" je tedy zavádějící.

V originále se sice cituje slovo "mille", neznamená však ve francouzštině "míle", nýbrž "tisíc".
Přičemž pojem "lieues" se používá pro určení místa. Tedy v našem případě se jedná o mořské "dno".
To ovšem nevylučuje logickou dedukci, že na moři se měří v mílích.

Dokonalší překlad titulu by tedy měl být "Dvacet tisíc mil na dně mořském."

"Sous les mers" nám zcela jasně říká pod mořem.
Tedy od hladiny ke dnu.
Tak jako výška nad mořem (nadmořská výška) se měří od hladiny k danému vcholu.

Patrně to autor tak původně myslel, dostal se však do nepřekonatelných problémů a nechal tedy plout ponorku "Nautilus" horizontálně, aby se z toho mumraje nějak vymotal.

Ostatně i na v té době neexistující ponorku urazit po dně 20.000 mil je neuvěřitelný výkon za který by se nemusely stydět ani současná americká atomová plavidla typu "Submarine Sea Wolf" i když v nějaké neexistující hloubce v dimenzích 20. 000 mil pod mořem by byly tlakem rozdrceny jak mýdlová bublina.
12. 07. 2009 | 14:56

skeptický napsal(a):

P.S.

František Palacký ,vynikající misfitakorát,jak píšete,se dokonce dostal na české peníze.
Jednou jsem ho tam viděl.
12. 07. 2009 | 14:56

skeptický napsal(a):

P.P.S.

Lenin prohlásil,že komunismus je elektryfikace.

Každý by si dal říci,ale kde vzít Elektru?
12. 07. 2009 | 15:06

Tomik napsal(a):

Berwide prosim Vas neblbnete,

uz jsou dost zmateny a timhle jim rozhodne nepomahate.
12. 07. 2009 | 15:09

Béda napsal(a):

František Palacký,

útržkovitě z Wiki:
"...V letech 1809–1812 studoval latinskou školu v Trenčíně a následně i evangelické lyceum (do r. 1818) v Prešpurku (dnes Bratislava), kde se seznámil s P.J. Šafaříkem... působil v letech 1819–1823 jako vychovatel v uherských šlechtických rodinách,... pokračovat ve svém sebevzdělávání, v této době ještě především ve filozofii a estetice (ovlivněn byl především I.Kantem, F. Schillerem a J.G. Herderem), získal také velký přehled o politice a politickém dění nejen v habsburských zemích a intenzívně studoval i cizí jazyky (během svého života ovládl latinu, řečtinu, němčinu, češtinu, maďarštinu, portugalštinu, angličtinu, francouzštinu, italštinu, ruštinu a staroslověnštinu)... Zde ho zaměstnal Josef Dobrovský a později František Šternberk na vytváření šlechtických rodokmenů. Šternberkové ho posléze zaměstnali jako rodinného archiváře. Spolupráce s Dobrovským měla do budoucnosti na Palackého značný vliv, naučil se od něj historiografickou kritickou metodu a získal i zkušenosti s filologicko-kritickou metodou... V roce 1827 s Palackým začaly vyjednávat české stavy, které jej chtěly po smrti Františka Pubičky jmenovat do pozice oficiálního stavovského historiografa. Pro určité komplikace byl opravdu jmenován až 1838,... začal usilovat o možnost sepsat české dějiny úplně nově, na základě pramenných fondů i diplomatického charakteru a s ohledem i na sociální, hospodářský, náboženský a kulturní vývoj státu. Stavy po usilovném přesvědčování svolily v březnu 1831. Výsledkem takto nově pojatých českých dějin se staly Geschichte von Böhmen (1836-1867).

V roce 1829 Palacký vytvořil projekt české encyklopedie, který po slibném začátku ztroskotal a z kteréhožto pokusu vznikla roku 1831 Matice česká, jejímž úkolem bylo financovat české knihy, které by nemohly jako nelukrativní vyjít u soukromých vydavatelů. Českou encyklopedii vydal až jeho zeť František Ladislav Rieger pod názvem Riegrův slovník naučný. V letech 1839–1844 byl sekretářem České královské společnosti nauk (do 1851)

V roce 1840 vyšel první díl Archivu českého, edice česky psaných historických pramenů, která obsahovala i podklady pro další díly Geschichte von Böhmen. Na tvorbě této edice se podíleli také V.V. Tomek a K.J. Erben, kteří pro Palackého prozkoumávali archívy a opisovali listiny..."

Tolik Wiki o odbornosti, "kecání" deseti jazyky, vlastenectví ... Františka Palackého.
12. 07. 2009 | 15:21

Jan Cerny napsal(a):

Na co si tento blouznivec a mystifikátor vlastně hraje? Kecá do věcí, kterým nerozumí. Ale takoví už lidé jsou. Jen je potřeba odfiltrovat pravé znalosti a fakta od fikce. Koneckonců, každý by si svůj názor měl udělat sám.
12. 07. 2009 | 15:45

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to Béda.
Asi jste mi špatně rozuměl.

Je nutné dělat rozdíl mezi moudrostí a vzdělaností.
To není totéž.

Už jste někdy slyšel výrok vzdělaný pitomec? A nebo: Už jste se někdy se vzdělaným pitomcem setkal?

Já jsem vyučoval na několika zahraničních universitách a potkával jsem jich tam denně desítky.
S mnohými jsem se musel dokonce pravidelně bavit.
To utrpení bych nikomu nepřál!

Na Vídeňské universitě vynikal v tomto směru v 70. letech minulého století, Prof.Dr. Felix Ermacora.

Ačkoli více než "vzdělaný pitomec" řekl bych, byl spíš "geniální Idiot".

Jednou se mě ptal co si o něm myslím.
Napsal jsem mu na lístek papíru tuto definici: "Starého vola pitomec. Nejschopnější ze všech vychytrálků a generál Žvanilkyn."

Chtěl mě dát za to k soudu s návrhem vypovězení z Rakouska a zákaz vyučování na rakouských vědeckých a školských institucích.

Již sama takováto žaloba by byla naprosto absurdní, neboť tam chybí skutková podstata trestného činu.

Za dva týdny odvezli světovou kapacitu, pana profesora, do blázince (nebylo to poprvé ani naposled) a on na to mezitím zapoměl.

Když jsem ho za dva roky potkal na světovém kongresu v Ženevě, už si mě vůbec nepamatoval.
Jeho projev o "třetím světě" obsahoval ty samé hovadiny, které nám vykládal na Vídeňské universitě.

V této době se říkalo ve Vídni: "Kecáš jako Ermacora!" (Du spinnst wie Ermacora!).

Takže Palacký ve svých fabulacích vůbec není žádnou světlou vyjímkou.
12. 07. 2009 | 15:54

Tomik napsal(a):

Jeniku,

Bedovi informace skutecne sedi - kontroloval jsem to na wiki a je to docela presne, tady Ti hochu psenka asi nepokvete - zkus pro zmenu napadnout nekoho jineho.
12. 07. 2009 | 15:55

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to Jan Cerny.
Nevím, co chcete konkrétně říci.
Připadá mi to, jako byste spadl z Měsíce.
Viz k tomu Jules Verne: "Ze Země na Měsíc" a ve Vašem případě volným pádem opět zpět.

Pozor pane Černý, abyste se při pádu na zem moc neuhodil - hlavně ne do hlavy.
Byl byste na tom patrně ještě duševně mnohem hůře než je tomu teď.
12. 07. 2009 | 16:06

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to Tomik.
Ja nikoho nenapadám.
Já se pouze bráním a na to mám doufám ještě jakž takž právo.

Co našel Beda na Wikipedii, to jsem četl.

Jsou to tisíckrát omleté povrchnosti a polopravdy, nic neříkající o charakteru člověka.
Lež má krátké nohy, daleko neujde, ale polopravda ta má zatraceně tuhý život.
12. 07. 2009 | 16:12

Tomik napsal(a):

To take nebylo na Vas Berwide,

ale na pana Cerneho, ktery jak se mi zdalo, napadl Bedu, ale Vy jste to v obou pripadech ochotne vzal na sebe. Zrejme uz si Vase neustala obrana vyzadala obeti. Prijedte ke mne na lov zraloku a urcite si trochu odpocinete.
12. 07. 2009 | 16:21

Béda napsal(a):

DrDr JBB,

zběžně jsem prolétl i vaše CV na Wikipedii.

Mohu skonstatovat, že bych vám jenom přál, abyste jako historik alespoň z jedné čtvrtiny zanechal v české historii takovou stopu jako František Palacký. Historie hokeje, historie sudetských Němců, atentát na Heydricha... jakkoliv nechci jejich význam umenšovat, mají ke komplexní historiografii věru setsakramentsky daleko.

Třeba byste mohl začít kritickým přehodnocením dějin národa českého od počátků až dodnes. Pro začátek by stačilo abyste se oprostil od předsudku, že český národ nemá žádné dějiny. Tato vaše teze by se mohla stát stěžejním bodem vašeho historického bádání. Garantuji vám, že o odbornou oponenturu a zábavu nebudete mít žádnou nouzi.
12. 07. 2009 | 16:26

Tomik napsal(a):

Medo,

Cesky narod nesporne dejiny ma, problem je jenom v tom, ze nektere jeji casti by mohly klidne byt mladezi nepristupne.
12. 07. 2009 | 16:33

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to Tomik.
Myslím, že pan Černý a Beda zaútočili na mne.
Pakliže nikoli, mám to trochu popletené.
Omlouvám se beru to zpět!

Tomiku, žraloky já lovit neumím.

Ale 22.08. 2009 máme akci v rámci Svazu důstojníků a praporčíků AČR (41. pobočka Tábor) na zámku v Měšicích.
Jestli máš chuť si zastřílet z vojenských zbraní, tak Tě rád uvítám.
12. 07. 2009 | 16:36

Béda napsal(a):

ještě dovětek,

pokud jde o Marxe tam bych rád shlédl vaši odbornou polemiku s ekonomiky, kde byste dokázal, že Marxovo dílo jsou jenom "chaotické myšlenky" a že "kapitálu vůbec nerozumí".

Pokud jde o Palackého, zde jsem se kupodivu na Wiki v rozporu s vašim tvrzením dočetl, že tento myslitel prokazatelně za svého života v archivu u Josefa Dobrovského, rodu Šternberků...) byl.
12. 07. 2009 | 16:39

af napsal(a):

Promiňte, ale tomu pánovi bobtná hlava, nejen na fotografii.
Když si pán myslí, že "20 tisíc mil pod mořem" mělo být do hloubky. Každý v 10 letech dřív věděl, o čem to mělo být.
**Teď je ale asi jiná "epocha".
12. 07. 2009 | 16:41

Alarien napsal(a):

Mystifikátor, grafoman, tvůrce dějin národa, který prý "žádné prokazatelné dějiny neměl", člověk, který prý nevytáhl paty ze svého kumbálu a nenavštívil žádný archiv (neexistuje prý "jeden jediný důkaz, že by Palacký kdy v nějakém archivu byl"!), autor "fantastického textu, nedoloženého ani jediným pramenem". Pan BB mluví o fabulacích a vzdělaném pitomci, aniž předložil jeden jediný důkaz. Pan BB netuší, že Palacký prozkoumal nejen významné domácí archivy šlechty (Třeboň, Jindřichův Hradec, Roudnice), měst či státní archivy v Praze a Vídni, ale ve třicátých letech podnikl studijní cesty po archivech německých, francouzských, uherských a italských. Výsledky z návštěvy vatikánského archivu a knihovny popsal v práci Literarische Reise nach Italien im Jahre 1837. Své nálezy pařížských a basilejských dokumentů k dějinám basilejského koncilu zveřejnil v prvním svazku edice Monumenta conciliorum generalium saeculi XV., který vydal v roce 1857. Ve výčtu pramenných edic by bylo možné dále pokračovat. Mělo by to však smysl u člověka, který jak tvrdí pan BB, nenavštívil žádný archiv a své rozsáhlé badatelské dílo si vycucal z prstu?
12. 07. 2009 | 16:41

mozol napsal(a):

je fakt,že slovní zásoba se všech jazycích za dalších 150 let od Palackého doby mohla rozrůst 2-3x,věřím.Ale vždy když někde čtu o polyglotech,kteří ovládají více jak tři nemateřské jazyky,běhá mi mráz po zádech.Myslím,že pak jejich překlady mohou být matoucí a mít v sobě spoustu domněnek,co pasáž obsahuje:ono lze číst pasáž najednou a z celkového dojmu ji říci jinak,vlastními slovy.Ale může nastat velké zkreslení obsahu.Pokud Palacký neznal aramejsky,neměl co nového a podstatného k ranným slovanským dějinám říci.Latinsky se sice psalo o Slovanech-Wendech-z 2.století n.l.,ale historie tyhle texty si moc k srdci nevzala.Řecky jsou napsány dějiny Slovanů za Justiciána,tedy v 6.století,protože nebyli v té době holubicemi.Tedy napsáno Byzantinci.Pokud bychom sáhli po českých historicích-začínáme mnohem později Kosmou-až v 2.tisíciletí. Mezitím ještě píše církevně-křesťanský Fredegarus o slovanských nájezdnících ve Friuli (patrně směr Itálie)-asi tak sedmé a osmé století.Ve spojení s Avary-vojensky.
Že by už všechny tyto texty byly Palackému v jeho době dostupné? Známý archeolog Bedřich Hrozný se jako pracovník AV ČR v orientálním ústavu v r.1943 (část tzv."Spojených výzkumů protektorátních",které řediteloval Brdička,pozdější ředitel-až do smrti-do r.1971-Ústavu fyzikální chemie ČSAV) zamiloval do vlastní hypotézy ne-Palackého původu,že Češi přišli z Indie a představovali národ Kůšů,vytlačený z Indie,se známým panovníkem Kaniškou.A protože Hrozný první rozluštil texty Asyřanů (klínové písmo)-máme jinou alternativu k Palackému.
12. 07. 2009 | 16:47

Tomik napsal(a):

Berwide,

zraloci jsou celkem jednodussi - pokud si tu poradite s Vaskou, tak uz v tom jednou nohou skoro jste.

Zbrani mam prehrsel, je to moje slabost, nicmene do Tabora to je trochu problem, to budu driv spise v tom Hong Kongu - za pozvani stejne dekuji.
12. 07. 2009 | 16:49

Tomik napsal(a):

Mozole

ctu Vas a jsem zmaten, je tedy tech jazyku sest a prekladam celkem presne,
treba i ruzne letecke manualy a zatim mi zadne letadlo nespadlo (krome jednoho coz - ale nebyla moje chyba). Zadne matouci domenky a zkresleni obsahu se nekona. Zkuste treba cvicne neco prelozit, abyste nam to predved. :-)))
12. 07. 2009 | 16:58

Béda napsal(a):

oprava:

... s ekonomy...
12. 07. 2009 | 17:00

Alarien napsal(a):

JBB

Palackého Dějiny končí rokem 1526. Chcete opravdu tvrdit, že pro 10. - 16. stol. neměli Palacký a všichni jeho předchůdci, současníci i následovníci k dispozici žádný pramen?
12. 07. 2009 | 17:11

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to Beda.
Děkuji Vám za tip. Budu o tom přemýšlet.
I když bourat legendy není vždy žádoucí.

Ne že bych se bál, ale brát milionům slušných lidí vžité iluze, je otázkou morální zodpovědnosti.

Do bourání pomníků se mi moc nechce.

Kdybych měl dělat to, co jste mi navrhl, potřeboval bych na to cca. 10 let tvrdé práce.
Kdo to zaplatí?
Myslíte, že nějaká vědecká nebo osvětová instituce by platila následující tituly:

"Erotoman Jan Hus aneb Protiklady mezi teorií a praxí náboženského podivína."

"Buzerant Jan Žižka z Trocnova a neb Zatrpklý život husitského homosexuála".

"Opilec Jan Masaryk aneb Profil zbabělého sebevraha".

"Francouzský protektorát zvaný Československo".

"Český Dekameron aneb Vládní bar Boccaccio".

"Milada Horáková - Mučednice nebo politická prostitutka?"

Mám tyto knižní tituly rozpracované, ale na dokončení a zveřejnění se mi nedostává financí a potom mám - jak už jsem uvedl - morální problém.

Jak na přepracování oficiálních polopravd bude reagovat národ?

Mohlo by dojít k šoku, mající hluboký sociologický dopad.
Opravdu to celé není snadné.

Tomik to jiz naznacil ve svém komentáři: "Některé části českých dějin by mohly být mládeži nepřístupné..."

Dodal bych k tomu: Nejen mládeži.
12. 07. 2009 | 17:12

Alarien napsal(a):

JBB

Docela by mne zajímalo, jaké prameny pro "erotomana" a "buzeranta" byste chtěl využít. Dost pochybuji, že máte o stavu a charakteru pramenů pro přelom 14. a 15. století vůbec ponětí.
12. 07. 2009 | 17:19

Béda napsal(a):

DrDr BB,

1)Z toho co jste napsal pro mě plyne, že český národ asi nějaké ty dějiny přece jen bude mít. Akorát vaše interpretace dějinných událostí by byla poněkud jiná, šťavnatější odpovídající vašemu naturelu a vyjadřování.

2) Pro vás - šlechtice, který tak rád moralizuje je provořádý ekonomický zájem, ačkoliv máte možnost své historické objevy zveřejňovat prakticky bez nákladů na svém blogu. Jaký to rozdíl oproti onomu opovrhovanému "pomatenci" Marxovi, kterému stačil papír, na který psal své rukopisy a "hrách v hrnci".
12. 07. 2009 | 17:22

Tomik napsal(a):

Medo mas to trochu obracene,

nejdriv ten hrach a pak papir - hodne papir :-)))
12. 07. 2009 | 17:27

Béda napsal(a):

Tomik,

pan BB jistě na tom bude po materiální stránce o něco lépe než byl K.Marx. Předpokládám, že na počítači, který používá bude mít dostatek paměťového místa pro své objevné myšlenky, archivaci dokumentů... V tomto ohledu byl Marx na tom podstatně hůře. Potřeboval papír, papír, hodně papíru...

Jistě stojí za zmínku, že Marx, kdyby nebyl takový podivín posedlý svým bádáním a stál o tituly a uznání, mohl být na tom po finanční, materiální stránce i z hlediska společenského postavení docela slušně. Nemusel vůbec počítat hrách do hrnce - stačilo být konformní a "uniformní".

Můžeme být kritiky Marxe, můžeme jej nemít rádi, těžko mu ovšem lze upřít pracovitost, objevnost - schopnost logicky dát do souvislostí a propojit výsledky různých vědních oblastí.

V případě pana BB si nejsem něčím podobným zcela jist.
12. 07. 2009 | 17:41

dodel napsal(a):

na těch neuskutečněných titulech B.B. je cosi co si malým koutkem duše pomyslí každý někdy,i když třeba jinak.Kryje se legenda něčí historické velikosti se směšně trapnou osobně-lidskou historkou něčí,která nakonec dopadla tragicky a dala vyrůst velikosti postavy legendy?
12. 07. 2009 | 17:59

Béda napsal(a):

dodel,

pan BB je neobyčejně štědrý pokud se týče přívlastků. Kdoví jak by dopadl stran takovýchto přívlastků on sám se svojí morálkou?
12. 07. 2009 | 18:05

Tomik napsal(a):

Medo,

zil jsem v kapitalismu jiz v dobe kdy vetsina zde pritomnych, behala s pionyrskymi satky a hltala Timura a presto jsou okamziky kdy nemohu presne rici kteryzeto system je pro lidi vhodnejsi. Kazdy ma sve vyhody a nevyhody. Problem je spise v tom ze titiz sami lide, kteri uspesne dok urvili socialismus se ted zuby nehty pokousi o totez s novokapitalismem. A dari se jim.
12. 07. 2009 | 18:07

Tomik napsal(a):

Ruku na srdce Dodi,

sbirani titulu a hub je ceska narodni vasen, podivej se na tu fotku na poste.
Berwid mel zkratka to stesti, ze dostal vetsi kosik :-)))
12. 07. 2009 | 18:16

Tomik napsal(a):

Jeste Dodi,

drive byl akademicky titul jakousi zarukou moralnich hodnot, dnes je tomu temer naopak.
12. 07. 2009 | 18:20

Béda napsal(a):

Tomik,

s vašimi závěry stran výhodnosti různých systémů plně souhlasím. Záleží co konkrétně se u obou systémů posuzuje.

U té další části nechápu, jak to souvisí s Palackým, Marxem, Engelsem, Leninem, Vernem, Werichem, D. Defoem, předkem pana BB... s panem BB a se mnou.

U toho prznění by stálo za úvahu posoudit, kdo jej to vlastně przní, kde je zdroj té nákazy a jestli třeba pan Marx neměl v něčem pravdu.
12. 07. 2009 | 18:20

Midori napsal(a):

Zajímalo by mne, jestli byste to dokázal říci Janu Žižkovi,...Maovi...atd. do očí.
Hloupý posero. Sranda vypadá jinak.
12. 07. 2009 | 18:27

Tomik napsal(a):

Rodime

nerekl bych, ze si Berwid dela srandu.
12. 07. 2009 | 18:33

Tomik napsal(a):

jeste trochu osvety:

Náklady na oživení vodních toků, aby byly znovu schopné při povodních lépe zadržovat vodu, by byly zhruba 115 miliard korun. V pořadu České televize to dnes uvedl ministr životního prostředí Ladislav Miko.
12. 07. 2009 | 18:44

skeptický napsal(a):

V šuplíku mi leží už dvacet let návrh na postavení přehrady na Vltavě v linii Strahovský Klášter,Karlův Most,Vrch Vítkov.

Prohlídky Prahy by se daly podnikat na lodích se skleněným dnem.Myslím,že pozemky na Král.Vinohradech by stouply v ceně závratně.

Stejně tak i akcie Pražské Paroplavby a Nuselského a Košířského průplavu.Jen by se musela hlídat hladina,aby se Nuselák dal buď podplout,nebo nadplout.
Další by se dala postavit bohužel až v Hřensku.
12. 07. 2009 | 19:02

Tomik napsal(a):

tohle musel vymyslet jedine nekdo z Moravy
12. 07. 2009 | 19:08

skeptický napsal(a):

Tohle je totiž scénář,kdyby vltavská kaskáda rupla.I bez přehrady.
12. 07. 2009 | 19:12

Tomik napsal(a):

Jasne, skoro jako ten "svezi vanek"
12. 07. 2009 | 20:01

potelo napsal(a):

k titulu "Hus erotoman".Hus by byl na rozbor více než složitý.Pro Václava IV.-českého krále vlastně dělal jeho politiku-stát na úkor církve.Pro bratra Václava-Zikmunda,císaře, jako krále uherského dělal nepříjemnou politiku:proti pozdějším Turkům potřeboval Zikmund celou křesťanskou Evropu.
A osobně se statečnost Husova podobá osudu slavné alexandrijské matematičky Hypatie z 3.st. n.l..Jako filosofka neoplatonismu zastávala filozofii,která byla z celé filozofie křesťanům nejblíže a asi tedy věřila v "jejich lásku k lidem"!
A přesto ji křesťané z města s největší knihovnou všech dob davem roztrhali na kusy.Ani Hus asi nevěřil,že jeho teologa,mohou upálit teologové majíc podporu Václava i glejt Zikmunda.Oba proti těm kdo je zahubili nic v podstatě asi neměli,křesťanstvu věřili a sympatizovali s ním,leč asi tu byly jisté názorové rozdíly.Ale křesťan,který nemá takovou prioritu jakou je vzdělanost Hypatie a Husa,ale pouze víru v ústřední osobnost-proroka-mesiáše-mučedníka-Ježíše- a je v davu,jakým byl dav alexandrijský nebo koncil basilejský, je fanatikem duše davu,duše kruté často.Podobně fungoval dav Hitlerův:ti jeho lidé nejsou ochotni připustit rouhačství,výjimky,jsou-li přesvědčeni o svém idolu, o neomylnosti proroka.Pak stačí sebemenší jiskra,nepatrná záminka,aby násilí propuklo.
12. 07. 2009 | 20:05

potelo napsal(a):

sorry: má být koncil Kostnický
12. 07. 2009 | 20:16

Vědec napsal(a):

Skutečně nevím, zda ti pánové, o nichž tu autor píše, psali vskutku o věcech, o nichž neměli tušení. O jednom pánovi to lze říci ovšem s jistotou stoprocentní, a to o autorovi tohoto sloupku. O Palackém je tu velmi kategorické a radikální tvrzení, které vzhledem ke své radikálnosti a obrazoboreckosti je jen neobyčejně chabě podloženo. Říci, že neexistuje jeho důkaz o návštěvě archivu, to věru není moc spolehlivá záležitost. A existuje snad důkaz o nenávštěvě? Pokud by do archivů chodil, znamená to, že by byl automaticky někde podchycen a zapsán? Při té radikalitě by to chtělo nějaký odkaz na seriózní autority renomovaných historiků a ne lidové úsloví, které, pokud opravu existovalo, mohlo vzniknout jakkoli a znamenat leccos.Tím bych nevyloučil, že to, co zde je o Palackém, může být i pravda. Popravdě, i přes vodnatelný důkaz jeho nespolehlivosti, je to jediné, co z příkladů uvedených v článku nemusí být úplná hloupost. V Palackého době se nedodržovaly dnešní vědecké standarty a historie nebyla ještě přísnou vědou, ale leckdy čímsi na pomezí beletrie. Pokud jde o Julese Vernea, těžko říci, zda to autor myslí vážně. Neexistuje snad sci-fi, kde by nebyla nějaká vědecká hloupost, něco, co by nebylo v rozporu s vědeckými poznatky. Možná, že Verne skutečně věděl o hlubinách oceánů a konstrukci ponorek stejně málo jako pan Bucqoy o lidech, o nichž tu píše, ale to je skutečně jedno. V beletrii je dovoleno téměř vše. Nechápu, kde vzal autor tvrzení, že Defoe se neinspiroval Selkirkem. Že Selkirk a Crusoe nejsou jedna osoba, o tom by asi jen hlupák nebo člověk bez fantazie mohl pochybovat. Ovšem autor románu či tvůrce scénáře se dokáže inspirovat i novinovou zprávou o jednom odstavci a na jejím základě postavit svůj vlastní svět. Klasickým příkladem je film Rekviem pro panenku podle reportáže Josefa Klímy. Hlavní postava má se svou předlohou téměř nepochybně ještě méně společného než Selkirk s Crusoem, ale ta předloha tam byla. Fungovala však jen jako první impuls.Kde berete pocit, že Werich "židovskou" anekdotu převzal od vašeho předka?Pokud o tom nemáte nějaké písemné záznamy, je to jen vaše spekulace.Víte, jak anekdoty žijí?Stěhují se mezi národy a mezi historickými postavami. Jedna herecká anekdota se vykládá třeba o pěti různých slavných hercích. Možná se nikdy nikomu nestala, možná se stala nějakému neznámému herci nebo ochotníkovi. Ale říct, že opilý Karel Höger v roli Zikmunda osvobodil kvůli sázce Husa na jevišti Národního divadla, má prostě jiné grády než když to udělal neznámý ochotník při představení v Dolní Lhotě.Možná se ta anekdota vykládala dávno před napsáním těch pamětí, možná dávno před smrtí či dokonce narozením vašeho předka, jemuž je připisována. Možná se už předtím vykládala o židovském rabínovi nebo o jiných slavných osobnostech.Možná ji právě v této podobě slyšel Jan Werich. A pokud jde o vaši zmínku o tom, že čtvrtina dětí v Berlíně má mimomanželský původ, je otázkou serióznost toho výzkumu a výběr těch, kdo se oněch testů zůčastnili. Člověk, který má pochybnosti, se podobného výzkumu možná zůčastní spíše než ten, kdo cítí jistotu. Pokud vím, byl někde publikován názor, že 10% dětí se rodí nemanželských a tento názor byl korigován na podstatně menší číslo.
12. 07. 2009 | 20:28

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, ad potelo, myslím že už je všeobecně známo, že veškerá idealistická hnutí, slibující neskutečná dobra a ráje na zemi, se obvykle utopila, utopí, budou utápět v nekonečných potocích krve. Problém je, že furt je dost ochotných, kteří na ty blbosti slyší..., no a to všeliké biče boží a jiné světa spasitele pořád přitahuje..
Prosím pěkně pánové, nezkoušejte už žádný idealisismus na lidech. Děkuji.
Furt začínat znovu...
http://wbgarden.com/nove/wb...
12. 07. 2009 | 20:55

Tomik napsal(a):

Mily poteto,

o tom zda Hus byl erotoman, ci nebyl se do dnes evidentne vede rada sporu. Jsem si jist ze se najde rada priznivcu a odpurcu na obou stranach. Nesporne ovsem je to, ze Jan Hus vedl jakysi soukromy, ba mozna i pohlavni zivot. U Zizky je toto mnohem jednodussi, protoze zde mnohemu nasvedcuje jeho chybejici oko a to i se vsi uctou k jeho vlivu na dejiny ceskych zemi. Jak vidite nejste sam, kdo se touto problematikou seriozne zabyva.
12. 07. 2009 | 20:57

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, s prominutím, ale těmito výše zmíněnými zaležitostmi se může zodpovědně zabývat pouze ten, kdo v inkriminované době nacházel se pod postelemi těchto jistě potentních osobností. Volně podle já. Jinak palacký.., vejdi a neuškoď...
12. 07. 2009 | 21:37

Tomik napsal(a):

Nezlob se dabljubee

ale to je stejna kravovina, jako bys mi rekl ze se nemuzu zabyvat slunecnimi skvrnami protoze jsem tam nebyl
12. 07. 2009 | 21:44

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, drahý tomíku, já krávoviny k smrti rád, jenže ač nevím nic o tvé potenci, je možné, že vlastníš strojky dosud nevídané kvality, které ti umožňují, na rozdíl od jiných, rochniti se v slunečních skvrnkách v čase přítomném. Nicméně pokud chceš pod postýlky žižkohusí, musíš do minula, a to je dost problém, aspoň podle já, protože ty, hrabající se ve slunci musíš vědět, že teplo proudí výlučně z míst teplejších do míst studenějších, od studeného se neohřeješ, což jest pravděpodobně i šipka času. A obrátit to..,no, hodně štěstí...
12. 07. 2009 | 22:03

Tomik napsal(a):

wb

konecne nekdo na urovni a ani moc nezalezi na jake. Navic vubec netusis jak blizko jsi pravde w. :-)
12. 07. 2009 | 22:21

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, pravdy pochopitelně jako každý slušný člověk zbožňuji. Když si jenom vzpomenu kolik pravd mě rozmanité soužky v životě nutily se nazupat, bych se mohl státi českým vzdělancem, je mi z teho na grc, jak vtipně říkají bratia slováci...
Veselé krizování...
12. 07. 2009 | 22:32

Martin napsal(a):

Rád čtu váše přízemní myšlenky, které jsou v prudkém protisvětle veřejně politicky mýtizujícího pojetí historie. Myslím si dokonce, že tento obnažující postoj má větší smysl než gloriola nadutých pomníků vrahů.Je to však relativní...
V každém případě skepse k přečtenému je na místě u prakticky každého autora(souhlasím dospěl jsem k témuž) - až to budí myšlenku po smyslu čtení jako informační hodnotě...
Pokud redukujeme přínos čtení na rozvoj myšlenkového světa tak brzy narážíme z Vámi uvedených důvodů na jeho meze. Život jako takový dodává dost impulzů k přemítání a rozvoji osobnosti. Není tedy čtení fakticky škodlivé na rozdíl od naučení lidi přemýšlet o světě ve kterém reálně žijí??? Vím že je to Vaší snahou, a tato snaha je mě sympatická.
12. 07. 2009 | 22:56

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, proboha martine, co jste to chtěl říct.., zkuste to ještě jednou a pamatujte, že ne všichni zde jsme takoví ikváči jako vy. Děkuji.
12. 07. 2009 | 23:11

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to Alarien.
Pochybovat můžete o čemkoli. To je Vaše svaté právo.
Ten, kdo neví může alespoň pochybovat.
Co mu také jiného zbývá?

Já jsem osobně nikdy o ničem nepochyboval.
Vše sem bral a beru jako informaci, která je použitelná či nikoli.

Chudí většinou pochybují.
Bohatým je to naopak jasné.

Vždy jsem se snažil, aby mi to bylo jasné a aby mě Bůh netrestal pochybnostmi.

Totiž, bál jsem se a bojím se bídy. Chudým může být kde jaký pochybovač. K získání majetku, peněz, vzdělání a prestiže žádné pochybnosti nepotřebujete.

A nyní konkrétní případ: Představte si, že Vám král Midas podává zlatou cihlu a Vy si jí nevezmete, protože máte pochybnosti zda-li to vůbec zlato je.
Buďme upřímní. Jak byste nazval takového člověka?
12. 07. 2009 | 23:14

Tomik napsal(a):

Takoveho cloveka bych nazval;

Spidla v dobe predevropske
12. 07. 2009 | 23:20

Béda napsal(a):

Potelo,

myslím, že bez ohledu na fakt jestli Hus byl "erotoman"¨anebo z hlediska sexuality cokoliv jiného, význam jeho učení byl v pokusu o morální obrodu, návratu ke kořenům a tím v pokusu o zpětné nabytí vlivu církve. Hus pokud vím bojoval o návrat k původnímu obsahu Ježíšova učení ke skromnosti, pokoře a osobní příkladnsti církevních potentátů - proti papežské schizmě, proti prodeji odpustků výměnou za hříchy...

Vliv církve po předchozím debaklu ve Svaté zemi, díky morální nevázanosti církevních hodnostářů, schizmě, morální rezignaci - prodej odpustků...) šel rapidně dolů. Není zajisté divem, že po Husově smrti a porážce Husitů nakonec stejně došlo k faktickému "rozkolu", vzniku lutheránství... což vedlo k omezení vlivu Říma a v konečném důsledku v měnící se společnosti, skrze skostnatěné lpění na neměnnosti výkladu světa v rozporu s výsledky přírodních věd i k postupnému úpadku moci církve a jejího vlivu na politiku světa.
12. 07. 2009 | 23:22

Béda napsal(a):

ještě k tomu Husovi,

taky v odporu proti kupování církevních hodností často nemorálními šlechtickými potentáty - viz Borgiové...
12. 07. 2009 | 23:29

ucho napsal(a):

srdečně zdravím, výborné počtení!
12. 07. 2009 | 23:34

Tomik napsal(a):

Dobrou noc bando!

a povsimnete si laskave, ze pokrok v kvalite vladnuti se ted jiz zasadne meri ve stovkach miliard, protoze levne veci si nemuzeme dovolit - jak nedavno prohlasila jedna poslankyne :-)))

NAZDAR!!!
13. 07. 2009 | 00:00

Spolužák napsal(a):

Upozorňuji váženou sešlost, že nicky Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy a Tomik patří stejnému autorovi.
13. 07. 2009 | 00:01

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text obsahující nadávku, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem těchto stránek tj. poskytovat prostor pro korektní a věcnou diskusi.

Děkuji za pochopení

Libor Stejskal, editor blogů
13. 07. 2009 | 00:14

Tomik napsal(a):

Dobra Spoluzaku,

pojd se vsadit, pokud se prokaze ze nemas pravdu, budes na pozadani a bez odmluv cistit mne i Berwidovi obuv, vcetne podesve, usne a podrazky, odstranovat drobne kaminky z cesty a v pripade deste hbite zalehat kaluze. Plati?
13. 07. 2009 | 00:21

Tomik napsal(a):

Take jsem si vsimnul pane Stejskal jaky jste rychly, ale je to stejne magor uznejte sam :-)))
13. 07. 2009 | 00:24

TgKjl napsal(a):

Ten sahodlouhy vycet lidi, kteri se zabyvali cinnosti, ktere vubec ani za mak nerozumeli bych rad doplnil o jednu bezvyznamnou postavicku:
Jan Berwid-Buquoy, ktery bloguje, prestoze o blogovani vi akorat tak velky kulovy!
13. 07. 2009 | 01:26

Tomik napsal(a):

Uvedom si spoluzaku,

ze nad tim vsim nasim snazanim zde bdi laskave a vsevidne oko pane Stejskala, ktery vi kdo ma ci nema pravdu a presto se k tomu ve sve nekonecne shovivavosti nevyjadruje. On take jako jedinny krome bezpecnostnich sluzeb vi odkud kdo vysila a mohl by Te usvedcit z podleho pomlouvani, ale neucini tak. A ja zde na oplatku nereknu co si myslim o panu TgKJI, aby mne vselaskavy pan Stejskal opet neodprasknul jako nevericiho psa :-))) ZDAR BUH!
13. 07. 2009 | 02:45

F. Adamec napsal(a):

To: Jan Berwid-Buquoy

Za kazde Vase dilo ve formatu .doc:
"Erotoman Jan Hus aneb Protiklady mezi teorií a praxí náboženského podivína."

"Buzerant Jan Žižka z Trocnova a neb Zatrpklý život husitského homosexuála".

"Opilec Jan Masaryk aneb Profil zbabělého sebevraha".

"Francouzský protektorát zvaný Československo".

"Český Dekameron aneb Vládní bar Boccaccio".

"Milada Horáková - Mučednice nebo politická prostitutka?"

dam demion vina (50litru], dle Vaseho vyberu, z mojeho vinohradu:

Tesim sa na Vás
Frantisek Adamec

Pro zboudile uzivatele GPS souradnice naseho vinohradu:

U nasej budky (chaty)
GPS TOMTOM:
N48°50’39“
E17°18’25“
Podle http://www.mapy.cz:
N48°51’0,04“
E17°18’6,29“

Misto pro obytne auto:
S48,85021°
V17,30177°
nebo
N48°51’0,7“
E17°18’6,3“

Silnice do osady Mlynky pred nasim sklepem, vinohradnicka trat Svarove:
N48,°50’58,5“
E17°18’1,7"
13. 07. 2009 | 08:02

Inci napsal(a):

Jasnosti neplačte ...

Dle vašeho textu soudím , že genetický test který jste si nechal udělat opravdu dokazuje váš nearistokratický původ ... :-))) Holt se mnohá z dam figurujích ve vašem vznešeném rodokmenu zapomněla třeba s podkoním , nebo lokajem ... za to ovšem náš národ , Palacký , Verne nebo Werich opravdu nemůže ....
Český národ prý nemá historii , větší drzost jsem už dlouho nečetl ... od potomka přivandrovalých cizáků to zní obvzlášť věrohodně ! Udělejte nám tu radost a pište už jen někde v cizině , třeba v Německu , sudeťáci si jistě počtou a budou blahem chrochtat ...
13. 07. 2009 | 08:22

Vasja napsal(a):

Ajajaj, Adamec a Berwid......to bude v suterenu nagrcáno.
13. 07. 2009 | 08:28

Hajný napsal(a):

Vaše Jasnosti,
bereme své dějiny příliš vážně.Proto trocha fabulace a humorné nadsázky vůbec neuškodí.

Těším se na 22.8. a doufám,že se proderu houfem Vašich fanynek abych zjistil,jestli i ve skutečnosti je s Vámi taková legrace.

Vytrvejte!Pořád lepší než se donekonečna hádat o bradavici a pinďouru.
13. 07. 2009 | 11:18

blue jay napsal(a):

Dobrej blog od DrDr BB,
A jeste lepsi vzkaz pro vsechny diskutujici.
"Don't play stupid with me...I'm better at it. "
13. 07. 2009 | 12:04

Michal Macek napsal(a):

zdravim Jasnosti

na to ze podle vas marx nerozumel tomu o cem pise mu to ted podivuhodne presne vychazi :))
13. 07. 2009 | 13:36

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, kterého z těch komiků máte na ctěné mysli...
http://www.bomba.cz/video/p...
13. 07. 2009 | 13:48

buldatra napsal(a):

Šťastný národ, který má nudné dějiny.
Charles-Louis Montesquieu

Historické osobnosti buďto jsou anebo nejsou.
Když nejsou, nemluví se o nich. Je to nuda.
Nikdo o nich neučí. Žactvo není zbytečně znervózňováno jejich činy, páč se žádné nekonaly a když konaly, nestály za řeč. Do historie, do učebnic a skript, do kronik a manuskriptů tedy nevstoupí ledajaký nudný nýmand.
I když historie nýmandů by také mohla být svým způsobem zajímavá.

Jan Hus je anebo není historickou osobností?
A Jan Žižka? A Palacký?
To nejzasvěceněji posoudí historik,že. Není však historik jako historik.
Historik může být nudný, může být i méně nudný. Jsou historikové různí.

V dávnověku historikové lhali z nevědomosti. Pak se stali profesionály.
Gabriel Laub

Kulak to tedy nemá lehké s tou historií, s historiky a jejich historkami. Ví však, že historie je jen určitá doba, ve které je jedna skutečnost několikrát přejmenována.
Jedna historka je v různých dobách různá.
No, není to krásné?
Tichá pošta je proti tomu nudná záležitost.

A tak máme osobnosti historické, o kterých se mluvilo za jejich života a mluví se o nich do dnes. Máme tedy historii, o které se mluví.
Nejsme bez historie. Jediné, co nám chybí, jsou historické osobnosti a události, které se proslavily genocidou celých národů. Což někomu asi chybí.
Jasnosti, napíšete také něco o nich svým typickým historickým způsobem?
13. 07. 2009 | 14:01

Tomik napsal(a):

Buldatro Buldatro,

cely jsem to precet a ses zralej zahajit politickou karieru. Drive jsi psal tak ze to melo hlavu i patu a ted jsi zcela ztopolankovel. Vzchop se chlape, zatim jeste neni nic ztraceno, ale uz ses hodne blizko.
13. 07. 2009 | 14:11

Tomik napsal(a):

Adamce,

byl jsem osobne u prohlaseni: tyhle chcanky prodame Prazakum ti stejne nic nepoznaji. Tak tady nedelej zbytecnou reklamu na ocet.
13. 07. 2009 | 14:15

Béda napsal(a):

Buldatra,

problém je v tom, že jeho Jasnost dvojitý doktor společenských věd přednášející historii na cizích univerzitách¨tvrdí, že český národ dějiny nemá a tak si je musel za pomoci F. Palackého - který "nikdy nebyl v žádném archivu" - vymyslit. Na jiném místě "v souladu" s tímto tvrzením velice příkře mluví o jistých osobnostech (kupř. Husovi, Žižkovi... o kterých prý začal psát svá dílka), které doslova hnuli evropskýma dějinama - zřejmě významných Češích - čímž vlastně vyvrací své předešlé tvrzení.

Není nad názorovou "kontinuitu" našeho historického vědátora.
13. 07. 2009 | 14:19

Tomik napsal(a):

Medo ruku na srdce,

nepral by sis cas od casu aby narod nektere dejiny nemel? Takove drobne dejinne amputace?
13. 07. 2009 | 14:28

Tomik napsal(a):

Treba

bezkuponovka???
13. 07. 2009 | 14:29

Béda napsal(a):

Tomik,

možná přál, možná nepřál. Historie ovšem není o tom, co by si kdo přál, ale o tom co bylo, resp. o tom, jak to bylo.
13. 07. 2009 | 14:30

Tomik napsal(a):

Medo,

ale vzdyt to vubec neni pravda!
13. 07. 2009 | 14:38

Tomik napsal(a):

Pane Stejskal,

mohl byste mne laskave seznamit s panem ktery vymysli hesla pod prispevky?

Venoval jsem radu let psychoanalyze a v zivote jsem se s necim takovym nesetkal. Budto to je clovek zabyvajici strunovou teorii kvantove fyziky a nebo masovy vrah - nic jineho mi z toho jaxi nevychazi.
13. 07. 2009 | 14:46

Béda napsal(a):

Tomik,

historie podle Wiki:
"Historie, dějiny či minulost je pojem, který nese dva významy:

Historie jako dění, které proběhlo v minulosti, historická událost;
Historie jako reflexe těchto historických událostí, vědní obor. Tento význam se dosti překrývá s pojmem historiografie."
13. 07. 2009 | 14:49

F.Srbek napsal(a):

Jako provokace je to dobré, i když všechno je ale úplně jinak!
13. 07. 2009 | 14:51

jeden napsal(a):

Tolik zbytečně popsaných řádek jen proto, aby se Bervíd pochlubil svým feudálním pradědkem nebo co a dokladoval jím svůj skvělý oslnivý původ.......jestli je to pro něj tak důležité, ať o tom napíše do nějakého odborného tisku a neotravuje s tím na blogu. A jestli si potřeboval plivnout na Palackého, tak je směsný o to více.
13. 07. 2009 | 14:58

Tomik napsal(a):

I Vy jeden,

kdyz radne zazoomujete Berwidovu fotku asi tak 250x, zahlednete v jeho oku zablesk genia. Musite ovsem davat pozor aby Vam to nesezralo computer.:-)
13. 07. 2009 | 15:02

buldatra napsal(a):

Tomíku, uhodil jste hřebíček na hlavičku.
Jste hlava otevřená.

Takže bez mučení přiznávám, že ztopolovění je mi vlastní.
Není divu. Jsem také nekňuba a hlava prostou myslí vybavená. S prostotou sobě vlastní vypouštím do světa slova neomalená a mimo tento blog klidně i nespisovná až hrubě nespisovná.

Na poli dokonce kleju nahlas a v přítomnosti dam občas utrousím nejapnou poznámku, jako například: „Milostivá, dnes máte krásný knír“ a podobně. To vytváří můj imič a mou spokojenost a vůbec.
Historicky vzato jsem nýmand a na dění ve světě mám nepatrný vliv.
To není ideální pro takovou tu malou slizskou politickou kariéru, proto raději kleju na poli.
Na druhé straně, kdo by nechtěl být chlap s gulama?
Čili dilema.

U nás na vesnici to zas tak ale nebereme. A navíc, všecko může být jinak.
Nebyl ten Žižka z Moravy?
13. 07. 2009 | 15:05

Tomik napsal(a):

Buldatro,

to mi take lezi v hlave a popravde se ani na nic jineho soustredit nemohu. Jenom by to potvrdilo moji teorii konspirace nepretrzite probihajici jiz od kupce Sama.
(prosim neplest s onklem Samem) i kdyz se to vsechno pro blizsim zkoumani jaksi prolina.
13. 07. 2009 | 15:19

Tomik napsal(a):

"Anything is Others"

se tedy nasem drahemu Berwidovi prilis nevyvedlo - priznavam (a nerad) , ac jsem mu jinak velmi naklonen. :-)

"odchazim se psem do morskych vln"
13. 07. 2009 | 15:24

jaryn napsal(a):

Mě je to fuk. Každý si může vymýšlet, jak chce, pokud to druhým neškodí. Nepochybuji, že přínos Robinsona Crusoe byl mladým generacím tisíckrát větší než socialistické bláboly pomatených věrozvěstů světlých dělnických zítřků.
Jiná věc je, pokud takto blábolí zodpovědné osoby - politici, zastupitelé. Nebo novináři. Viz dnes multikulti sračky. Nakolik se liší od marx-leninských šíleností?
13. 07. 2009 | 15:28

F. Adamec napsal(a):

Tomiku
Ceskou komunistickou preklenovaci vladu - Naplaveninu z Prahy nepoznas podle DNA, poznas ji podle nekolika stranickych prukazu, v EU uz jim nechutna nic.

Cenzori a bolshevici se praskaj navzajem, skonci v regionalnim Ceskem rozhlase.

Minule je Berwid laskave ukojil podle jejich komunistickeho etickeho kodexu.
13. 07. 2009 | 15:43

Tomik napsal(a):

Dobre, dobre, dobre

tak ja si ten kanystr vina koupim :-)
13. 07. 2009 | 15:52

Šašlik napsal(a):

Pánové, pánové, ten blog je sice blbej a nudnej, ale pořád je to lepší, než když vladyka Jan začne blábolit o politice. A měl by si trochu oprášit angličtinu. Jako britskýmu zpravodajskýmu důstojníkovi mu to mohlo stačit, ale tady jsme zvyklí na určitou úroveň!
13. 07. 2009 | 17:00

Tomik napsal(a):

mam dve zpravy, jedna dobra a ta druha :-))):

Kabinet Jana Fischera souhlasí s návrhem omezení imunity poslanců a senátorů. Imunita by se nevztahovala na trestné činy, platila by pouze pro projevy ve Sněmovně. Zákon ale parlament zřejmě nestihne projednat.
13. 07. 2009 | 17:40

Targus napsal(a):

To autor:

nelenil jsem a nahlédl do díla vámi špiněného J.Verna. Popis Nautila hovoří o možnosti dosažení hloubky DESETI TISÍC METRŮ(!!!), nikoli dvaceti tiíc mil, jak jste se nám snažil nabulíkovat.
Myslíte si, že byl Verne opravdu takový idiot, aby neznal v r. 1870 poloměr Země 6.370 km a blamoval se takovou stupiditou?
Anebo si myslíte, že váš blog čte banda nevzdělaných tupců?
Btw. v době vzniku tohoto díla už měli předchůdci ponorek za sebou svou válečnou premiéru, ktrážto proběhla za občanské války v USA, takže ten francouzský podle vás pavzdělaný pablb měl už z čeho čerpat.
Máte pravdu bohužel jen v jednom bodě, že vzdělání není zárukou inteligence a moudrosti.
13. 07. 2009 | 17:58

Tomik napsal(a):

Targusi,

zabyvate se zcela nepodstatnymi volovinamy a unikla Vam treba "dohoda s obcany". Pokud je Vas vice nezli jeden, tak vase existence muze mit pro lidstvo zhoubnejsi nasledky nezli veprova chripka.
13. 07. 2009 | 18:22

Tomik napsal(a):

Targusi,

v Robert Jackson Submarine Register, je asi 280 typu ponorek z cehoz zhruba 100 poznam ze spani se zavrenyma ocima a pokud radite H.L.Hunley, mezi ponorky a srovanavate jej s Nautilem tak musite byt od nekud z hodne severni Moravy.
13. 07. 2009 | 18:34

buldatra napsal(a):

Tomíku,

už jste slyšel o tajemném vynoření jaderné ponorky Trident na Štrbském plese?
13. 07. 2009 | 19:17

Tomik napsal(a):

Buldo,

to zni jako novy volebni program ODS.
13. 07. 2009 | 19:21

buldatra napsal(a):

No, po pravdě řečeno ODS a ponorky mají jakoby cosi společného.
Otázkou je, jak hluboký ponor a do čeho, je v jejich novém volebním programu.
13. 07. 2009 | 19:26

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, nastal myslím čas na ptákovinu...

PTÁKOVINA

Koupím já si ponorku
a povozím vás po
dvorku
po dvorečku po dvoře
pak vyplujeme na
moře

Neb za mořem
což je jasné
je to beznadějně
krásné....

http://www.ateo.cz/f/images...
13. 07. 2009 | 20:14

Tomik napsal(a):

dabljubee mas skvely fkus, ale doufam ze ti neni vic nez 15 :-)
13. 07. 2009 | 20:33

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, nezoufej tomíku, jsem podměrečná panna neurčitého věku.
PS, Staré baby idú lahko...
13. 07. 2009 | 20:44

skeptický napsal(a):

Na šprtském plese jsem nikdy nebyl.Já jsem spíše inklinoval k záškoláctví,jsa několik let napřed před svými spolužáky.
13. 07. 2009 | 21:14

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, skeptický, v předkremační přípravě to zase nemusí být až zas taková výhoda..
http://www.ateo.cz/f/images...
13. 07. 2009 | 21:31

Spolužák napsal(a):

Skeptický, byl jsi před námi o několik let fyzicky nebo duševně ?
13. 07. 2009 | 23:44

TgKjl napsal(a):

Tomiku, kdyz tak mi to muzes poseptat do ouska.
My vsichni ostatni budeme predstirat, ze neslysime a neumime cist, prestoze hluchote a negramotnosti ani za mak nerozumime.

Zdaru Zdar a Žďáru Nazdar!
14. 07. 2009 | 00:26

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to F. Adamec.
Františku, děkuji vám za nabídku.

Pakliže sečtu všechny knižní tituly dělalo by to 300 litrů vína.

Tím bychom ožrali celý Tábor a okolí!
Tedy z hlediska teoretického.

Pakliže na celém projektu budu pracovat deset let (minimálně!), dělá to za rok 30 litrů.
To znamená za měsíc 2,5 litru alias za den = 0,08 litru.

To stačí akorát na to, umazat skleničku.

Přesto jste mě Františku potěšil a dovolte mi laskavě, abych Vám velice srdečně poděkoval.

Františku, já mám jiný nápad.
Opravdu vlastníte takové vinice, z tak bohatou úrodou?
Pakliže ano, klobouk dolů. Gratuluji Vám!
Neměl byste chuť při naších akcích na zámku, to víno tady prodávat?
22.08. 2009 zde máme další akci pro veřejnost v zámeckém parku. Rád vás tady uvidím.
Hajný rovněž vyhrožoval, že příjde!

Samozřejmě, že jsou vítáni všichni na mém blogu i ti, kteří mě nemají rádi.

Já to víno za všechny zaplatím, kdo se prokáže, že přispěl na mém blogu ať již do nebe volajícím idiotstvím a nebo rozumným příspěvkem ze kterého jsme něco měli všichni.

Každý z nás je pouze dítětem jednoho Boha!
Takže budu vlastně napájet své sourozence a tím tedy vlastní příbuzenstvo.
Běda ovšem tomu, kdo se mi tady poblije!

Tak např. Spolužák by při takové příležitosti mohl zjistit, že já Tomik nejsem. Mohla by ho z toho ranit mrtvice - a máme pokoj!
14. 07. 2009 | 00:27

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to Hajný.
Moje fanynky sem na akce pro veřejnost nechodí.
Hajný, ruku na srdce! Už jste někdy souložil za situace, kdy na Vás zírá 1500 návštěvníků?

No, tak vidíte.

Tedy, abych to upřesnil, mně by to zas tak úplně nevadilo, horší je to s těmi dámami.

Oni se nemohou soustředit a tím stoupá nežádoucí nervozita.

A potom (a to je daleko horší) vznikne taková atmosféra jako na blogu: Každý idiot Vám do toho bude žvanit, musíte odpovídat na úplně blbé dotazy - prostě Hajný, já bych se v takovém ovzduší neudělal. Opravdu, ne. Věřte mi!

Představte si příkladně takového Vasju jak čumí z deseti centimetrů na moje ohambí a ptá se: "Bukwaji, opravdu ho tam máte nebo to jen předstíráte? Chci důkaz! Dejte mi čuchnout!"

Když mu vyjdu vstříc, začne se soustředit na můj zadek, přičemž mi zahuláká do konečníku: "Jak je to s tím křestním listem Vašeho dědečka!?"

Víte Hajný, ono je mnoho hrozných srážek, ale nejstrašnější je, když narazíte na blbce (to myslím v množném čísle!) a tak opravdu při veřejných akcích v zámeckém parku ty fanynky nepotřebuji.

Doufám, že u Vás, coby inteligentního člověka, naleznu pro toto mé rozhodnutí, laskavé porozumění.

Těším se na naše shledání!
14. 07. 2009 | 01:09

Čehona napsal(a):

BB
Vy jste docela zábavný a zajímavý člověk, je dobře že se zde diskutující mohou odlehčit a povznést. Myslím, že i přes některé drobnosti, které vidím jinak, si zde nevedete špatně. Pokud se zrovna nenacházíte v Prdeli osobně, je vše co píšete jedna velká prdel. To je žádoucí, kyselých ksichtů je na tomto celém serveru dost a dost a tak pane BB tvořte a pište dál všelijaké literární i filosofické vylomeniny - lidem se tu uleví už při pomyšlení, že texty nepíše ani Pehe ani Paroubek.
Tož tak, pěkný den.
14. 07. 2009 | 09:26

buldatra napsal(a):

Zpět k historii.
Je to přeci o historii, ne?

Kdysi dávno, v šerých totalitních dobách v Brně na priglu, se prý utopili dva policajti (příslušníci), když se snažili roztlačit motorový člun.
Další se utopili, když kopali v hausbótu sklep, ale to sem nepatří.Ale to bylo tenkrát a navíc člun netlačili žádní staří mořští vlci.
Byla to taková doba, tenkrát…

Dnes by se to asi nestalo, páč doba pokročila.
Mám dotaz k odborníkovi (to je neoddiskutovatelná výhoda Internetu, protože kdekoliv na světě se může najít a často najde odborník ((obdorník nikdy nespí)), který mě může poskytnout zasvěcenou odpověď, tím spíše, že Verne se o podobné možnosti ve svém románu nezmiňuje, což považuji za závažný nedostatek), tedy:

Je možné roztlačit jadernou ponorku, když nefunguje startér?
Nebo je tam taková ta klika na nahození motoru?
Na obrázcích jsem ji nikde neviděl. Viz:

http://necyklopedie.wikia.c...
14. 07. 2009 | 11:29

buldatra napsal(a):

Podotázka:

Vztahuje se na ponorky šrotovné?
14. 07. 2009 | 11:32

Tomik napsal(a):

OKO ZA OKO

"Česko vrací políček Kanadě a zavádí víza pro její diplomaty."

Prave vlozili cikany do jednoho pytle s diplomaty a prej jakasi diskriminace. :-))))
14. 07. 2009 | 13:34

Jirka napsal(a):

Vážený pane BB. Já nevím, že se divíte tomu jak na vás lidi reagují. Opravu si myslíte, že to co tady plodíte je k něčemu? Plodíte tady kupu nesmyslů, je vidět, že nemáte nic jiného napráci. Jak již bylo psáno mnohokrát, z šlechty toho ve vás moc nezbylo, ono když to vezmeme tak šlechta jako Vy je tady 1/4 republiky, protože své sémě zasela šlechta kde to šlo že. Takže bych se moc neroztahoval a nehrál si na to co nejste. Já stejně nechápu, že tady u nás jste, proč nejedete zpět tam za hranice, kde je to přeci vše tak skvělé. Zajímalo by mě kolik z vlastních prostředků jste dal do zámku a kolik taháte ze všech možných grantů na to jak se tady vytahujete.
14. 07. 2009 | 13:56

skeptický napsal(a):

Buldatra

Nadkolego,

odborník,čili expert je každý,kdo je minimálně 50 km z domova.Viz staré rčení,že doma není nikdo prorokem.

Atomové ponorky startér nemají,jezdí na páru.

Vody je kolem vždycky dost,v nouzi se zastaví u lesa,jako to dělaly legie s obrněným vlakem na Sibiři.
14. 07. 2009 | 14:08

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to Tomik.
Tomiku, hochu zlatý -z Kanady sem přeci nikdo nejezdí.
Proč taky?

Tam se k Indiánům chovají slušně a proto nemají "rudé tváře" zapotřebí emigrovat do Česka.

Studoval jsem v Torontu 1974 a situaci velmi dobře znám.

Ostatně mě tehdá jako státního příslušníka SRN také vyhodili - i když jsem visum měl.

Oni mají určité zásady, kterých se drží jako bolševik marxismu-leninismu. A neuhnou!

Podle hesla "tonoucí se i stébla chytá" se vrhla česká vláda alespoň na víza pro diplomaty.

Mimo diplomatů (ty musejí!) sem žádný Kanaďan totiž ani nepáchne.

Bojovali jsme do poslední chvíle proti vízové povinnosti, protože naší demokraté viděli v odsunu Cikánů do Kanady jedinou možnost, jak vyřešit nežádoucí etnický problém.

Mimo vyhazovu (alá Jiří Čunek) je nic nenapadá.

Měli jsme před tím vládu, která ztratila právem důvěru svého lidu a teď máme vládu, kterou nikdo z nás nezvolil.

Jak se v tom ten Kanaďan má vyznat?

Fischer s touto sestavou ještě navíc vytrubuje do světa naše postoje a vyhrožuje s EU.

Na jeho místě bych se sbalil do klubíčka a v koutě bych si mumlal: "Další mezinárodní ostuda na scéně. Jsme všichni jenom neschopní volové vyřešit problém s hrstkou Cikánů. Dámy a pánové, pozor já koušu!"

Prvním krokem k řešení by měl být nový článek ústavy: "Každý Cikán má právo na práci. Ať pracuje nebo ne."
14. 07. 2009 | 14:13

jirka napsal(a):

Jeden za všechny ty nesmysly - všichni v Čechách přece ví, že v Plzni byl vždycky 35.pěší pluk !!!
14. 07. 2009 | 14:19

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to Jirka.
Jak jste přišel na to, že se divím?
Když tak se divím pouze Vám a to právem.

Máte ještě hodně co dohánět!

Chtělo by to více moudrosti a méně závisti.

Přehršle humoru rovněž neškodí!
Pracujte na sobě!

Německý politik (CDU, Západní berlín) Peter Lorenz - můj dobrý přítel, jednoho dne pravil:

"Nechť každý sám na sobě pracuje tak, aby jednoho dne neodcházel z tohoto světa s myšlenkou, že zde byl jenom a výhradně idiotem."

Jirko zapište si to za uši!
14. 07. 2009 | 14:27

Tomik napsal(a):

PERPETUALNI MOBILITA

kdyz CR zavede viza kanade, tak na tom CR prodela

kdyz kanada zavede CR viza, tak na tom zase CR prodela

kdyz oba zavedou viza, tak CR prodela dvakrat

kdy na tom vlastne CR vydela???
14. 07. 2009 | 14:43

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to Jirka.
Jak to víte, že v Plzni byl dne 12.06. 1734 lokalizován 35. pěší pluk?

Vy jste ho tam viděl a velice dobře si na to ještě pamatujete?

Tedy klobouk dolů před Vaším úctyhodným biblickým stářím.

Jak se Vám ho podařilo dosáhnout?
Sdělte nám své tajemství!
Jste alkoholik a nebo jíte jenom česnek?
Pozor na mák!
Potom se prý nestárne, ale vehementně blbne.
14. 07. 2009 | 14:44

Jirka napsal(a):

S tou Plzní to byl jiný Jirka, jinak za uši si to píšu, ale nevim proč se mi divíte, neni to pravda, že po ČR běhají vaše sestřičky a bratříčci? Dneska už na šlechtu nikdo nedá, nejste šlechtit jste obyčejnej člověk co si tady na něco hraje. To je stejné jako někteří rádoby ing., ktěří vystudovali VŠ jen z titulu tatínek byl komunista a teď se s těmi tituly honosí. Pravý šlechtic si na nic nemusí hrát je to na něm poznat, je zde poznat smísení šlechty a velmi hlubokých poddaných.
14. 07. 2009 | 15:34

Targus napsal(a):

To Tomík:

možná se zabývám prkotinami a možná jsem z hodně severní Moravy, ale umím napsat "volovinami" a vím,co to je 7. pád, na rozdíl od různých Tomíků.
Co je v registru je mi celkem putna a nebudu jej studovat, protože na to nemám čas. Naopak Tomíkům doporučím nastudovat něco málo o první funkční americké ponorce jménem Turtle, která spatřila světlo světa téměř 100 let před vznikem Vernova románu a pak zejména o námořní blokádě jižanských přístavů za války Severu proti jihu. Možná se dočtou cosi o plavidlech jménem David, Monitor, Marimac. Za správnost jmen neručím, už je to dlouho, co jsem se tímhle zaobíral.
Pak možná Tomíci z jihu zjistí, že není prkotinou dělat s vážnou tváří z jiného člověka pitomce, když je tomu právě naopak. Tím samozřejmě nemyslím sebe.
14. 07. 2009 | 15:56

buldatra napsal(a):

to Skeptický:

U lesa by snad ponorka roztlačit šla. Byť si třeba jezdí na páru.
Ale to by museli zaparkovat z kopce dolů.

Pak by tam možná šlo jezdit i na vodních lyžích.

Škoda, že už Verne nežije. Byla by to pro něho jistě zajímavá inspirace. A při jeho fantazii..
Třeba by napsal i druhý díl.

Ale stejně, ti legionáři měli pod čepicí.
14. 07. 2009 | 16:09

Alarien napsal(a):

JBB

Nedá mi to, abyc se nevrátil k vašemu šprýmu, že prý neexistuje "jeden jediný důkaz, že by Palacký kdy v nějakém archivu byl". Vzpomněl jsem si na jeho publikaci Urkundenbuch und Stammtafeln zur Geschichte des fürstlichen und gräflichen Hauses Kinsky von Wchynic und Tetau z roku 1839, která na titulní straně uvádi následující slova: "Auf Verlangen und Befehl Seiner Durchl. des Herrn Rudolf Fürsten Kinsky seit dem Jahr 1824 in den Archiven des In- und Auslandes gesammelt und zusammengestellt von Franz Palacký." Zajímavé, není-liž pravda?
14. 07. 2009 | 17:52

Tomik napsal(a):

Buldo

parni ponorky skutecne existovaly a pod vodou se pohybovaly s uhasenym ohnistem, tady jich par je: http://www.submarine-histor..., nejhezci ovsem byla Ictineo 2 - cela ze dreva ktera vypadala jako kus nabytku, krome toho take existovala i parni letadla a parni vzducholode, napr. Giffard se svoji vzducholodi naplnenou vodikem a pod ni zvesenym ohnistem s kotlikem a parnim strojem obletel 1852 eiffelovku - to ze prezil je zahada do dnes.
14. 07. 2009 | 18:43

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, o ponorkách už toho víc nemám, ale o holkách pod párou by se něco našlo...

NEUHASENÉ zatím

Parní Věra
šílí z šera
zatímco parní
Ivana
už od rána
je mi
oddána...

Veselé krizování...
14. 07. 2009 | 21:23

Spolužák napsal(a):

hele Tomiku (B.B.), ještě existoval i parní k.
14. 07. 2009 | 23:20

Tomik napsal(a):

Berwide mam napad,

Ta Vase fotka vypada jako byste zrovna vylez z rybniku a proto se Vam zde zrejme prosty lid bouri.

Nemate treba neco na koni v cele jizdniho pluku, nebo v uniforme horskych myslivcu s alpskymi stity v pozadi?

Pokud nemate, tak mi dodejte nejakou fotku s uzsi hlavou a ja vam historicky validni dokument zhotovim, ale tohle foto je i v photoshopu nepouzitelny.

Zamyslete se nad tim, tyhle boure bezzemku, jako jako Vaska a spoluzak nemusi vzdy dopadnout dobre.
14. 07. 2009 | 23:27

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to Jirka.
Ten, kdo se má čím honosit, nechť se honosí.
Na tom není nic neobvyklého.

Ten, kdo nemá čím se honosit, je na tom samozřejmě podstatně hůře.

Primitivní a hloupí lidé většinou považují ty, kdo jsou na něco hrdí - ať už je to cokoli - za "vejtahy".

Kdo nic nevlastní a nic neumí, logicky nemá čím by se mohl "vytahovat".
Tak alespoň nadává, vyčítá a závidí.

To celé není záležitost pravdy či nepravdy, nýbrž charakteru.
14. 07. 2009 | 23:33

Spolužák napsal(a):

ovšem nejhůře je na tom ten, co se honosí cizím peřím, např. Kopecký Buquoyem.
14. 07. 2009 | 23:43

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to Alarien.
Opět to máte silně popletené.
Hovoříte o Kinských.

Já jsem hovořil o Paleckého dějinách národa českého.

Ale i kdyby se jednalo pouze o Kinské.

Vy jste u toho byl, když Palacký seděl v archivu a nebo jste si to někde přečetl?

Odpověď zní: Přečetl z papíru.

Papír je trpělivý. Můžete tam namastit na co si vzpomenete.

Důkaz znamená, citace konkrétních archivních pramenů a registračních čísel, aby to, co se píše bylo kýmkoli a kdykoli kontrolovatelné.

Palacký zásadně nikdy a nikde žádné prameny necituje.

Na to si stěžovali i Sedláček, Cikhart a Pekař.

Když si konečně v archivních záznamech danou problematiku vyhledali, zjistili, že to, co píše Palacký tam vůbec není.

Palacký si české dějiny vymyslel.

Jeho práce končí nástupem Habsburků.
Proč nepsal dál?
Odpověď je snadná: Habsburkové vedly své dějiny v detailních záznamech (viz vídeňské archívy).
Tam se fabulovat ani mystifikovat nedalo.
Musel by do vídeňského dvorního archívu a to se mu nechtělo.
To zavánělo tvrdou a houževnatou prací.
14. 07. 2009 | 23:56

Tomik napsal(a):

Spoluzak uz tady vyvolava Auroru a ja mezitim nasel bezva Johna Wayna i s kloboukem - takze uz jenom tu fotku obliceje.
14. 07. 2009 | 23:57

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to Spolužák.
Jakým cizím peřím se konkrétně honosím?

Jménem Buquoy se nelze honosit.

Naopak jedná se o přítěž, na rozdíl od Schwarzenberků, Czerninů, Sternberků, Rohanů atd.

Co víte konkrétně o Buquoyích?
Nic!
15. 07. 2009 | 00:04

Béda napsal(a):

2xDr BB,

Wiki:

1)"Dynastie Přemyslovců byla první ČESKOU !!! knížecí a královskou dynastií (tzv. odnepaměti až do 4. srpna 1306), dále vládli také jako králové polští (1300–1306) a uherští (1301–1305). Ve vedlejší (levobočné) opavské linii Přemyslovci vymřeli až roku 1521.

Přemyslovci byli jedinou původem českou panovnickou dynastii; po jejím vymření po meči vládli v českých zemích (s výjimkou Jiřího z Poděbrad) už jen panovníci z původně cizich rodů...

2) Husité

- Mistr Jan Hus (asi 1369/1370 Husinec – 6. července 1415 Kostnice) byl římskokatolický kněz, ČESKÝ !!! středověký náboženský myslitel, reformátor a kazatel; mistr a rektor (1409-1410) pražské univerzity. Je s největší pravděpodobností také autorem reformy pravopisu, která odstranila spřežky a zavedla do české abecedy diakritiku. Ve svých náboženských pracích kritizoval mravní úpadek, v němž se ocitla katolická církev, a přejal některé myšlenky Jana Viklefa. Katolická církev ho označila za kacíře, jeho učení za herezi a exkomunikovala jej (1411). Na kostnickém koncilu byl odsouzen jako kacíř a vydán světské moci k upálení na hranici, když odmítl odvolat své učení...

- Husitství (někdy také husitské války, husitská revoluce, v marxistické historiografii také husitské revoluční hnutí) představuje hnutí vzešlá z reformního proudu v katolické církvi, které odvozuje svůj původ od učení Mistra Jana Husa a žádá dalekosáhlou reformu církve. Husité sami se nazývali kališníci, teprve později začali používat i označení husité, které bylo zprvu pejorativní,[1] a později utrakvisté...

-
Jiří z Poděbrad: Jiří z Kunštátu a Poděbrad ČESKÝ!!! král

byl od roku 1458 po zvolení českou šlechtou až do roku 1471 českým králem. Stal se jediným českým panovníkem, který nepocházel z panovnické dynastie, ale z panského stavu domácí šlechty. Po něm vládli už pouze králové z cizích dynastií..."

Zde bych se vás pane BB chtěl zeptat, měl a má český národ svoji historii anebo nikoliv?
15. 07. 2009 | 06:57

Spolužák napsal(a):

To B.B.
jednu Vaší příbuznou jsem už asi viděl:
http://fotosoutez.cestovate...
15. 07. 2009 | 10:59

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to Béda.
Hlavní věc, že jste si něco přečetl podle pradávné polopravdy: Co je psáno je i dáno.

Odkud jsou ty prameny daného textu a kdo je napsal. Palacký? Nejedlý? A jejich opisovatelé?

Jakýkoli text tohoto světa považujte za informaci a nikoli za pravdu, neboť nevíte jak ten text vznikl a co tím autor sledoval.

Místo čtení více přemýšlejte.
Vždy, když čtení začalo nahražovat myšlení schylovalo se k národním tragédiím.

Bůh potřebuje zde mít lidé přemýšlivé a nikoli papoušky nějakých napsaných textů.

Přemyslovci byl pradávným českým rodem?
Dobře, tak mi řekněte odkud pocházeli?
Nikdo to neví.
Ani Palacký z Hankou si nedokázali vymyslet plausibní legendu.
Podívejte se na první dochovalé zápisy Přemyslovců (Przemysliden).

Jsou psány v polštině.

Przemysl je prastará polská oblast, kde patrně původně sídlili.

Přemyslovci jsou s největší pravděpodobností Poláci.

Przemyslowcy přišli z oblasti Przemysl v 8. století na Moravu a usadili se v Čechách. Byl to polský knížecí rod.

Alespoň všechno tomu nasvědčuje.
15. 07. 2009 | 13:02

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

Všem čtenářům mého blogu!

Kdo by se chtěl trochu povyrazit z nudy všedního dne, doporučoval bych mu můj příspěvek "Prděním ke slávě" na blogu "iDnes" http:berwidbuquoy.blog.idnes.cz/c/92815/Prdenim-ke-slave.html#t2
15. 07. 2009 | 13:45

buldatra napsal(a):

Tak vida, odborník se našel a já děkuji za informaci o parních ponorkách.
Dovoluji si jen doplnit, že ponorky v odborníkově odkazu (za který Vám Tomíku ze srdce děkuji, bude zařazen do mého archivu) jsou krásné, nicméně bezkonkurenční a nejpůvabnější parní ponorka je zde:

https://www.youtube.com/watc...

Inu českej člověk je českej člověk. A Moravák obzvlášť.

Tak, to bychom měli.

Víte něco o betonových ponorkách?
Verne se o nich ve svém díle nezmiňuje, což svědčí o jakési jeho úzkoprsosti, nebo o určitých obavách, by nebyl obviněn z fantasmagorií. Neplést prosím s fantazií.
Nebo jen nikdy neslyšel o betonu.
Což je podivné, neboť žabožrouti jsou známí betonáři a jejich betonářská tradice je světoznámá. Vezměme jen kupříkladu takovou Maginotovu linii. Anebo politiku. Ale tu asi Verne nevymyslel.

http://www.ponorky.websnadn...á%20ponorka

Pevně věřím, že konstruktéři ponorek ještě neřekli své poslední slovo. Už se těším na pet ponorku a na ponorku z recyklovaného papíru.

Ale stejně, je možné roztlačit jadernou ponorku? Na to mi odborník neodpověděl.
15. 07. 2009 | 13:49

Béda napsal(a):

2x Dr. JBB,

takže vy naznačujete, že Přemyslovci byli Poláci, Husité byli... (asi taky Poláci?), Jiří z Poděbrad byl taky Polák?

Nejsme snad všichni Poláci?

Jenom u vás bych si nebyl jist ničím. Vaše skepse jest tak dalekosáhlá, že bych na vašem místě začal pátrat hodně hluboko v rodokmeni Bukvoyů.

Co když je všechno jinak?
15. 07. 2009 | 16:04

buldatra napsal(a):

To Béda:

A co Hus?
Zapomněl jste na Husa a to se nedělá.
Je dost dobře možné, že byl také Polák. Proč ne?
Mohl být i Maďar, ba i Tatar. Dokonce mohl být Moravák.
Ať si kdo chce, co chce říká, ať si kdo chce slzy utírá, mohl být i z hodně severní Moravy. Čili skoro Polák.
Mohl to být ledaskdo, že. Podle potřeb a potřeby bývají různé.
Někdy i hrůzné.

V tomto směru i polští historikové tak nějak tápou, je zde typicky historicky nejasno.
Chybí polští pamětníci, chybí zdroje písemné, ač příběhů z Husova dětství by se člověk z nedůvěryhodných zdrojů snad dopátral. Jeho Jasnost možná na nějaký zdroj narazila, kdo ví?

HUS Jan (* asi 1371 Husinec u Prachatic, + 6. 7. 1415 Kostnice) - český náboženský myslitel, kazatel a reformátor
Příběhy z Husova dětství a mládí jsou bohužel pozdějšími výtvory a mají charakter legend. Ve skutečnosti je známo jen to, že od počátku 90. let studoval Hus na pražské universitě, kde získal hodnost mistra svobodných umění (1396). O dva roky později začal sám přednášet (1398), nechal se vysvětit na kněze a dal se zapsat ke studiu na teologickou fakultu. Od roku 1402 kázal v kapli Betlémské a brzy zaujal široké vrstvy pražské společnosti od chudiny po královo okolí, neboť především kritizoval nešvary a zlořády v církvi, což nebylo oficiálně povoleno. V té době byl třicetiletý Hus už vyzrálým myslitelem i řečníkem. Jeho názory byly ovlivněny myšlenkami Milíče z Kroměříže, a především pak samotného Viklefa, jehož učení začalo do Čech pronikat koncem 14. století a které Hus přijal téměř bez výhrad. Z hlediska filosofického byl Hus realista, tedy zastánce filosofické nauky, podle níž obecné pojmy existují mimo jednotlivá individua. Proti realismu stál nominalismus, vyznávaný na pražské universitě německými mistry, kteří byli zároveň odpůrci Viklefovými.
15. 07. 2009 | 16:41

Alarien napsal(a):

JBB

Proboha, to jsou zase bláboly. Ať jste studoval, kde jste studoval, historik se z vás nestal. Zdálo se mi nemožné, aby někdo nedokázal pochopit prostou pravdu: vydal-li někdo edici pramenů (listin, kroniku apod.), musel ty prameny nejprve v archivech najít. Z citované věty (="Auf Verlangen und Befehl Seiner Durchl. des Herrn Rudolf Fürsten Kinsky seit dem Jahr 1824 in den Archiven des In- und Auslandes gesammelt und zusammengestellt von Franz Palacký."), je tedy zřejmé, že ony listiny z domácích a zahraničních archivů shromáždil a vydal FP, lze tedy oprávněně předpokládat, že je tam i vyhledal a opsal. Argument typu "když jste u toho nebyl, nemuselo se to stát" neberu. Nebo chcete popírat vydání Rudolfova majestátu, Obnoveného zřízení zemského, tolerančního patentu apod. (abych se držel vámi citovaných Habsburků a jejich pečlivě vedených archivů), když jste nenahlížel panovníkům přes rameno?
Vaše tvrzení, že "Palacký zásadně nikdy a nikde žádné prameny necituje" je lež. Svědčí to o tom, že jste snad nikdy jeho Dějiny neměl v ruce.
Je ostatně otázka, co jste měl vlastně v ruce, když tu prosazujete své smyšlenky o polském původu Přemyslovců. Darmo mluvit.
15. 07. 2009 | 16:58

Čehona napsal(a):

BB
bez zatěžujících komentářů i rádoby mouder, přeji vám pěkný den. Nic víc, nic míň.
15. 07. 2009 | 17:06

Tomik napsal(a):

Nechapu nevdecnost poddanych zde

republika ma chronicky nedostatek slechty a Vy si tady jeste vymyslite koniny. Nebohy Rebicek aby se mohl stat ministrem musel nejdrive vstoupit do ruskeho rytirskeho radu, Ivan Langer kupodivu nic takoveho nepotreboval a take to podle toho dopadlo. Ted tu mate bona fide hrabete (ci co)a zase jen remcate. To ze Przemyslowci pochazeji z Polska vi snad kazde male dite a tady se vsichni osivaji jako pytel blech. Tahle zeme potrebuje pevnou ruku a Berwid ji zde nabizi, tak uz se konecne prestante upejpat.
15. 07. 2009 | 22:56

skeptický napsal(a):

Tady se vynořily pozoruhodné souvislosti přímo pregnantní symbolikou.

Jak známo Libuše si nechala pro muže poslat,jak pro pizzu.

Libuše byla ze tří dcer
Krokových.Kazi ,Teta a Libuše.
Příjmením tedy Kazi,Teta a Libuše Krokovic,kterým se říkalo šlapky.
Tady je historická nepřesnost,neboť nebyly všechny stejné.Kazi honily hormony,slula od nepaměti coby běhna,specializující se na rozvracení rodin.Od té doby se traduje pojem Kazišuk.

Teta zase měla hormony křížem,její potomkyně džendrtetky nás oblažují dodnes.
Teta ale šlapala poctivě,tenkrát osvětu nikdo sponsorovat nechtěl.

To Libuše se přímo courala,chlapi jí moc nevoněli.Jejím idolem byl Francký tupec Sámo,který díky badatelům byl omylem považován za kupce.

Chytala ji občas fantas,a většila slávu Prahy.Už tenkrát sem dojížděla spousta šlechticů zdaleka na českou chmelovinu a stag parties s místními šlépějemi.

Tatík jim nechal postavit tři domy,Kazín,Tetín a Libušín.Na jednom byl křížek,na druhém kotva,na třetím srdíčko.

Za symboliku děkujeme zvěrozvěstům,kteří sem přišli pod falešnými jmény.Baltazara někde nechali kvůli dluhům jako zástavu.

Libušín byl omylem historiků umístěn do místa zvaného Libuš,kde se dodnes těží husy.

Vpravdě ale ležel v místě zde známém coby Libeň,pojmenované tentokrát po opravdovém kupci kabalistovi Libenovi nejistého původu,potažmo Lubenovi.Nejstarší záznamy o Libni mluví o Lubenově zboží.Jeho potomci žijí dodnes v Newarku,provozují tamnější verzi sportky.

Libušín nalézal se nad Libeňským nádražím,kde je dnes budova Sportky.

Sportka je mimochodem stará biblická hra,kde se čísla dají vypočítat,a návod jak zbohatnout se nachází v posvátných skriptech.Tenkrát se tomu říkalo věštění.Proto se to dodnes studuje pod rouškou náboženství.

Proto se také zachovala dodnes pro benefit zasvěcených,mezi pohanskými národy.Celosvětové spiknutí.

Takže Krok už se na Libuši nemohl koukat,protože ta by jen věštila,už ani courat se jí moc nechtělo,s Libenem se šábovala,a bylo to o moc výnosnější.Tenkrát se tomu říkalo věštění. Tož donutil ji shánět si ženicha.

Poslové dostali na cestu dost peněz,takže nijak nespěchali s návratem,a došli jen na Bílou Horu,kde jak známo oral sedláček.

Ten taky moc neoral,spíše to byl snílek a orátor,a jmenoval se Bauer.Tenkrát ještě Husovy interpunkce nebyly zavedeny,takže przemyszlel.

Kuóň byl pochopiteně šemík,jiní tenkrát nebyli,poněvadž bylo po Dívčí válce,a všichni tmaví koně byli odvedeni do války (na bělouši jezdí ve válce jen sebevrah nebo blázen).

Tak to dali dohromady.Zlí jazykové ovšem tvrdí,že kde se to nedalo okecat,musel zaskočit Luben,takže vlastně historické nároky na toto území jsou někde úplně jinde.

Nějaká revelace archeologického druhu,popřípadě literární odhalení typu Šifry Mistra na sebe jistě nedá dlouho čekat.

Poláky bych do toho netahal.Praotec Čech byl podle nějaké turistické příručky psané pro anglickou obec turistickou nějakým Angličanem,který sem také přišel hledat kořeny,masový vrah,který byl se svým kmenem donucen opustit území dnešního Chorvatska.

Zastavili se na hoře Řípu,tehdy Řípě.

Ti,kteří se to naučili vyslovovat zůstali,a jeho bratr Lech se se zbylými dobrovolně odsunul dál.

Praotec Čech se s nimi rozloučil slovy : ani Ř vysloviti neznáte vy sadaři.Se zbytkem kmene,který následoval Lecha putovali 40 let,aby generace která měla tuto potupu v paměti vymřela ,a byl znovunastolen respekt k vůdci.

Ti sadaři se ale nějak v národním podvědomí zachovali,takže je to tam teď samé dřevo :
Wiszniewski,Malinowski,Bukowski(!!!),Jablonski,Smrkowski,Jaworski ...
Hodně Poláků také v historii emigrovalo do Irska,které silně pokatoličtili,takže původ jmen je v Evrope pomíchán,a může zde docházet k historickému volání hlasu krve,a slavnému návratu domů pro některé z nás.
Prostě Happy End.
16. 07. 2009 | 07:51

skeptický napsal(a):

P.S.
Pro historické šťouraly :

Bělouš byl kůň,na kterém Přemysla přivezli,oral s bílými voly.Prý byl ze Stadic,které prý tenkrát ještě neexistovaly.

Že se o tom nepsalo,to nic neznamená,když tenkrát nikdo psát neuměl.

Chmelovina byla v té době už dávno známá,nějaké historické záznamy z pozdější doby nejsou směrodatné.

Tuším,že Hvězdomír Blankytný umožnil panu Broučkovi ochutnat medowinu,ale i ten to považoval za dámský likér. Ten se tady prokazatelně vyráběl ze strdí,kterým jsme oplývali.Postupem času se vyvinula v Becherovku.

Mlékem taky.Teď nám to zatrhli.
A někdo nám tu hubí včely.

K dívčí válce se schylovalo už za Libušina života.Šťourala v tom především Teta.
16. 07. 2009 | 09:07

skeptický napsal(a):

P.P.S.
Další historická oprava :

Když poslové došli k Přemyslovi,posvačil s nimi na radlici železné,svačinku vyňav z kabely lýčené.
Pravil,že doorav byv ponechán,chleba by bylo v této zemi vždy dosti,ale takto zde bude často chleba nedostatek.
Zapíchl haluz do země,a ta zázrakem tři odnože vyrašila,dvě uschly.Synů mnoho,ale vždy jen jeden vládce.
Voly pustil a poslal odkud přišli.Ti vběhli do hory,která se za nimi zavřela.
Tady pozor.Tehdy se Bílé hoře říkalo Monte Bianco.

Spojení s Blaníkem a rytíři je nasnadě.Proto bych na ně nijak nespoléhal.Nějaký vůl to tady nespasí.

Prý si vzal kabelu lýčenou a střevíce lýčené,aby potomci věděli,že všichni jsme si rovni.

Takhle se přepisovala historie za komunistů.
16. 07. 2009 | 10:17

Alexander Tomský napsal(a):

Bože mů! Nemám-li o angličtině ani ponětí, proč se snažit ji znovu vymyslet -vždyť to nejde- vznikne pitomost, kravina a nesrozumitelná Chinglish. Všechno je jinak. Snad takhle: I got it all wrong, I've been spouting nonsense all the time - "the truth is elsewhere" nebo "the
truth is somewhere else entirely".
16. 07. 2009 | 10:55

skeptický napsal(a):

A. Něvský

Jazyk je Czeklish,to je něco jiného.
16. 07. 2009 | 11:03

kancl_mysh napsal(a):

U nás tomu říkáme "Czenglish".

Podobné jazyky viz Denglisch ("er Flug wurde gecancelt", :-)"-),:-), Franglish, Franglais, Spanglish, Hinglish.....
16. 07. 2009 | 12:04

kancl_mysh napsal(a):

...der Flug...
16. 07. 2009 | 12:05

buldatra napsal(a):

skeptický a kancl. mysh:

jazyků je fůra, ale jen jeden má šmrnc:

Vyhópne ráno borec z betle, hodí čučku z vokna, zgómne, že zoncna rumpluje, tak hlásí hakl krén. Hópne si na retich, vysadí ňáké ten dlabanec, vošolne si šlupky sbalí dečmen pod klepeto a šmrncne se štatlem. Pak pila na šmirgl a vaří si to přes Oltec na Rivec lapat bronz. Jak se tak zoncní, zgómne betetnýho šnicla na dečmenu. Čučka na to, je to negrilový, bez kódru a chce to uvařit nějaký ty voděrady. Tak do ní začně vrkat „Ty kóc, co tady vaříš, á maturitní válka... Ty negómeš, jak skalil Žanek Husa v Pakostnici? To máš tak: To byl ňáké Žanek Husa a ten vařil správný války, a ty véšky jazoviti na něho nastópili a poslali mu glét: Žaný, přijeď k mlénu do Pakostníce. Žanek měl dva správný kámoše - Žanka Rohatýho z Dubnice a Žanka Želivskýho, a ti mu hlásili: Žany, bacha, je to fligna, vyložená podělávka, blbče, když jim na to hópněš, tak tam zagrebuješ do snu. Žany byl borec, žádný fedry, mám gléto, je to v ókeju. Zbalil pinkl a pila na stopa.

V Pakostnici hnedka na něho nastópil koncil. Žany, sledovanec ty seš nabité kó, to my gómem ale ty tam jedeš křivý války a to je levandula. Vodvolé to a je to ve zlatě. Žanek: já nejedu žádné tunel a nic nevodvolám. Žany, sledovanec: Klofneš vod nás old love, my radovanec, ty radovanec a je to v pikách. Žany zas: Já su zlaté a nic nevodvolám. Voni na to: Ty seš krén a křivé a on zas že je rovné a v goldně. Tak mu mázli železa na perutě a šópli ho do kameňa, tam ho klendra štengrovala, kelcny se mu furt lágrovaly, chálka levá, škopek z toho paf, akorát samé tvrdé giňál, samé vasr, o válcách žádné hantec. Von sice vařil na bachmana: Ty, kemo, buď tak benevolentní vysaď mi válec. Ale von mu místo válca vysadil mixnu. Pak ho vytlačili z kameňa, mázli mu potupnó micnu na dóznu, šópli ho na roští, hodili blesk a to víš. Žanek zfajroval dřív, než bys dva škopky vypařil. Tak ted to gómeš, koňo?"
16. 07. 2009 | 12:56

Jirka napsal(a):

Víte čím se honosím já pane BB,tím že chodím do práce, tím, že jsem si na to co mám vydělal a ne tím, že tady píšu žvásty jako vy.
16. 07. 2009 | 14:47

Tomik napsal(a):

Buldo

jste genius. Na rozdil od Jiriho jehoz jedinym zivotnim kladem je to ze chodi do prace Vy jste rozeny literat a skladatel. Vydrzte a urcite se neceho dockate. BRNU ZDRAR !!!
16. 07. 2009 | 15:02

Jirka napsal(a):

Nemyslel jsem buldatru ale Mr. Kopeckého
16. 07. 2009 | 15:11

kancelářská myš napsal(a):

Díky, milý Buldatro,

hantec má říz!
Ale i poetično ("...Tak mu mázli železa na perutě a šópli ho do kameňa..."), i když sem tam by to chtělo slovník hanteco-český (chálka, giňál).

Moc pěkné počtení k odpolednímu kafi.
16. 07. 2009 | 15:28

buldatra napsal(a):

V Brně žijí velice příjemní, krásní a ochotní lidé, nejlepší lidé na světě, kteří každému návštěvníkovi (opravdu každému, i těm z Prahy) rádi, ochotně a zdarma cokoliv přeloží, není-li návštěvník náležitě v hantecu vzdělán. Viz. např.:

"Co to chlaščeš za vasrůvku kemo, dyť do teho chčijó všichni fógli ze štatlu"
"Promiňte pane, nerozumím Vám, víte já jsem z Prahy"
"Pijte pomalu pane, voda je studená"
----------------------------------------------------------
To kancl. Mysh:

Chálka, dlábka, gábl, jídlo
Giňál, brzda, bimz, chléb

Pro začátečníky, amatéry, polygloty, cizince, švédy a podobný zófalce:

http://www.hantec.cz/
16. 07. 2009 | 15:58

mysh napsal(a):

Díky za link, to si počtu! :-)
16. 07. 2009 | 16:17

pravdomil napsal(a):

to "skepticky": s Libuší korekce:časově ji umisťují historici od r.680,Sámo byl o dost dříve (končí okolo r. 650), o Crocusovi (Šafrán česky)je jediná věrohodná zmínka v kronice papeže Řehoře z Tours(Francouz) a sice se jedná o jeho popravu Franky u Města Arles (tuším v blízkosti místa bitvy na Katalánských polích-Attilovci 451 n.l.) okolo r.440 n.l..Frankové ho měli za Alamanna,ale po dvě století jinak bloudí dál slovanskými legendami.Alamanni byli po strašné porážce r.363 u břehů Rýna císařem Juliem Apostatou ("Odpadlíkem") decimováni,všech jejich 7 králů zde padlo.Jeden z znich by se dle jména dal přeložit krokovsky:Chodomar.Okolo r.450 prožívají několik desetiletí vzestup (do další porážky)s úplně jiným panovníkem než Crocus.Julius Apostata nebyl ,jak se má často,odpadlíkem od křesťanství,nýbrž měl netradiční pojetí v křesťanství.Alamani pravděpodobně v letech po r.450 jako jedni z posledních Germánů přijali křesťanství.Křesťanští Germáni byli do r.550 téměř vyhubeni, až na Lombardy,kteří utekli do severní Itálie a Visigoty,kteří utekli do Španělska..
16. 07. 2009 | 17:49

skeptický napsal(a):

Pravdomil

Celé pojednání není míněno vnésti jasno do zmatků nýbrž naopak,a to v duchu titulku článku.
Josef Egyptský ,který trpěl na poušti a obtěžkal ženu spící s nohama necudně rozloženýma nebyl Josef V.Sládek,nebo Josef Švejk.
A ona jen předstírala,že spí.Jsou to mrchy.
Těch Kroků bylo možná víc.Bez záruky.

Titulek článku byl zvolen přímo mistrovsky.
16. 07. 2009 | 18:48

Tomik napsal(a):

Buldatro

to ze jsem Vas pochvalil jeste neznamena ze musite hazet Brnaky do stejneho pytle s lidmi.
16. 07. 2009 | 20:55

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat,

idole idole,
nahoře
i
dole

Jinak obtěžkávání žen, s nohama kdekoliv, jak všichni zde přítomi jistě dobře vědí, je naše zoufalá povinnost vzhledem ke generacím budoucím. A navíc je na nás tvorech mužského pohlaví, principiálně velmi slabých, nemilosrdně až nelítostně vyžadováno.
Howgh, mé panny mi rozumějí...
16. 07. 2009 | 21:28

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to Jirka.
Honosíte se s tím, že chodíte do práce?

Chodit do práce, to umí každý, ale také v ní něco udělat, to je jiná.

Z Vašeho příspěvku není patrné, že jste kdy na něco sáhl.

Jste hrdý pouze na chůzi!

Co kdyby jste se do té práce plazil?

To už by byl úctyhodný výkon.

Představte si: Kolem Vás do práce všichni lidé chodí jenom Vy se tam plazíte.

Vy mě připadáte jako já.
Honosím se tím, že chodím s Kinským na hony, ale doposud jsem hovno trefil.
Chodíme na kachny. To ano, ale já nejsem schopen trefit kachnu v letu a na hladinu se střílet nesmí.

Takže pouze chodím, ale na zámek nic nenosím.

Jednou jsem dokonce zapoměl u rybníka brokovnici.
Dovolte mi tedy, abych se honosil tím, že jsem se pro ní zase musel vrátit.

Šel jsem pro ní nazpátek k rybníku.

To je také chůze.
Cestou jsem si sice nadával do idiotů, ale chodil jsem.

Podle Vaší logiky jsem se měl honosit: "Jsem hrdý na svou chůzi k rybníku. Vracím se tam jako bumerang!"

Protože se mezitím u rybníka žádný Čech neobjevil, nalezl jsem tam i svojí pušku.

Ve Vašem chození do práce Vám přeji příjemnou chůzi.

Také se tam vracíte s hrdostí jako já pro tu brokovou kozlici k rybníku?

Pakliže se to u mne bude pravidelně opakovat (což v mém stáří nelze vyloučit) honosně to nazvu "Návraty k rybníku" a budu na to patřičně hrdý.

Dovolte mi tedy, abych Vás na jeden z takových návratů, co nejsrdečněji pozval.

Potřeboval bych jenom laskavě předem vědět, co hodláte Vy honosně u rybníka zapomenout.
16. 07. 2009 | 23:07

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to Čehona.
Děkuji Vám příteli, že zde čtete se mnou všechny ty nejapné komentáře oněch lidí, kteří mě neustále z něčeho podezřívají.

Já jako autor to číst quasi musím.

Vy se však obětujete.

Za Vaší ochotu onu oběť přijmout, máte můj neskonalý obdiv a vřelý dík.
16. 07. 2009 | 23:19

skeptický napsal(a):

Podezíravost a nedůvěra jsou znakem mrzké a přízemní mysli.
Nadezíravost a důvěra jednoduchosti.

Nejdůležitější je nebýt sám sobě falešným kamarádem.Když si řeknete skoč z okna,skočil byste?

Když sám na sebe nějaké alotrium neohlásíte,je to falešné kamarádství.
17. 07. 2009 | 02:39

skeptický napsal(a):

Kdysi jsem slyšel nějaký vtip ,že když pámbu rozděloval ůdy,házel je z obláčků z pytle na zem.Když se unavil,tak vysypal celý pytel najednou,a pravil,že tomu budeme říkat Brno.Je to pravda?
17. 07. 2009 | 02:45

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, stran onoho božského plýtvání, máte na své ctěné mysli veškeré končetiny či oudy přísně specifické ?
Jinak ze starých textů vyplývá, že nad brnem se nejčastěji vyskytovaly sedmikrásky...o pánbíčkovi nad brnem jsem zatím zpívat neslyšel.
17. 07. 2009 | 08:55

von Fachmann napsal(a):

Pravdu má dr.dr.vladyka.
Když jsem před léty přednášel na zahraničních univerzitách, na jedné z nich si studenti vzpomínali na jistého Bervida. Na přednáškách prý žvanil neuvěřitelné pitomosti, ale přesto byl oblíben a jeho přednášky hojně navštěvovány. Studenti se totiž s oblibou mezi sebou sázeli, zda dr.dr. přijde střízliv, či jako obvykle ožralý. Prý když měl nakoupeno, byla s ním větší legrace. Studenti tudíž litovali, když se fakulta s ním po čase proti jeho vůli rozešla. Nu, jak jsem koupil, tak prodávám. I když vše může být jinak, že.
17. 07. 2009 | 11:31

buldatra napsal(a):

to Skeptický:
Jakkoliv si netroufám, já diletant, doplnit Vaše rozsáhlé historické znalosti, dovoluji si pouze malilinkatý nenánápadný podotek k Vámi zmiňovaným údům.

Zaprvé
Co bůh činí, dobře činí.
A když vysype pytel údů, vysype ho dobře.
Potud je to snad každému jasné.

Jediné, co je třeba doladit, je definice údů, aby nedošlo k politováníhodným nedorozuměním, prekérním situacím, komunikačním šumům, následným dehonestacím, rvačkám, trestním oznámením, vymazáním diskusních příspěvků a jiným nepravostem.

Otázka k doladění je, které že údy v tom pytli zbyly a do které městské části dopadly. Ale to zatím raději ponechme stranou, nerad bych byl naháněn brněnskými ulicemi nějakou potrefenou existencí jen proto, že byla vysypána z pytle.

Takže z pochopitelných bezpečnostních důvodů jen všeobecně:
Je nesporné, že tenkrát, když bůh sypal, byly obzvlášť nepříznivé povětrnostní podmínky a mnohé údy (odhadem, a v tom nejsou dodnes církevní historici zajedno, bylo cca 99%-99,999% procent údů odfouknuto orkánem (( orkán nemá s údem nic společného a s orgánem už vůbec ne)) Cyrilem, velké procento z toho až kamsi za oceán, ale i do Brna některé dopadly, jak se traduje. To je nesporné, vo tém žádná. To je také důvod, proč to boha unavilo a přestalo bavit. Proč s tím flákl, vysypal pytel a šel na škopek. (Starobrno, nejlepší pivo na celé Moravě).

Navíc, není jisté, že již definitivně dopadly veškeré údy, panuje dokonce podezření, že některé jsou ještě ve vzduchu a teprve dopadnou.
O čemž nasvědčuje ta skutečnost, že do Brna občas vpadne nějaký nevítaný nezvaný papaláš a dělá zbytečné bugr.

Und zadruhé
S názvem je to horší. Existuje několik nezpochybnitelných teorií, na kterých si i spolek Sisyflos vylámal kelcny. Je nezadatelným právem každého Brňáka přijmout tu teorii, která se mu nejlépe hodí do krámu, s kterou souzní. S tou pak žije.
Já se přikláním k teorii, že půvabný a tajemný název Brno, název nejkrásnějšího a největšího maloměsta na světě, vznikl na počest našeho praotce, dle pravdivé pověsti o praotci Brnovi, věčně nespokojeném morousovi, který když zahlédl místo, na kterém se dnešní Brno rozkládá (a kam dopadly některé z Vámi zmiňovaných údů), zavrčel nespokojené „brrr“, pak si ale svou averzi rozmyslel a dodal „nooo“.
17. 07. 2009 | 12:17

buldatra napsal(a):

Tomíku,

Doposud jsem se musel spokojit jen se sebechválou.

Za Vaši pochvalu Vám z celého srdce děkuji. Opsal jsem si ji do deníčku a budu si ji předčítat před usnutím. To slibuji.
A slibovat umím dobře, protože už má babička mi říkala, že slibuji jak starej cigán.

S tím sypáním Brňáků do pytle došlo asi k nějakému politováníhodnému nedorozumění.
Vinu beru na sebe dobrovolně a zdarma.

Jde o to, že, jak je patrno z příspěvku slovutného pana nadkolegy Skeptického, za obsah pytle je zodpovědný bůh.
A tak nepřipadá v úvahu ani náhodou, že bych já byl schopen cokoliv nasypat a házet do pytle k ostatním údům.
Proto jsou Vaše obavy liché. Nic Vám do pytle nepřihodím.
17. 07. 2009 | 12:50

skeptický napsal(a):

Pánové,

snad jste si všimli,že slovo je napsáno nekorektně,abych byl korektní.Zatracený alibismus,to je ta samocensura.Funguje to přesně jak za komunistů.

Tenkrát se za to zavíralo rovnou,teď se zatím dělají seznamy ,kdo pojede na zimní tábor v den Dé.Hodina Há kdy půjdeme do Pé.

Jenom ty nové hříchy mi příjdou trochu trapné.

Proti Moravákům nic nemám,říkalo se ,že jsou to lidé dobří;sice jsem zaslechl,že časy se mění,a dnes by jeden utopil druhého na lžíci vody,ale tady to není o moc lepší.

Člověk člověku vlkem.Jedu po schodech do metra dolů,proti mně nahoru jede nějaká starší radost,a zuřivě sklepává v ruce nějaký amulet na řetízku,jako s teploměrem.Říkám,máte teplotu teta?

Představte si,že začala vřeštět něco o blbcích,a vřeštěla celou cestu nahoru.Myslíte,že tím chtěla označit mne? Chápete to?
Kam jsme to dopracovali?

Hlavně,že to Brr-no nevzniklo po ochutnání Vámi tak oblíbeného moku.Neznám,nemohu komentovat.
Vaše slečny se v Praze mají moc k světu.
17. 07. 2009 | 12:57

buldatra napsal(a):

Hlupák vesničan někdy vidí kroužky, jindy čárky, dle toho kolik petroleje zbývá v lampě.

A pak, k čemu kulakovi pravopys?
17. 07. 2009 | 13:11

skeptický napsal(a):

Nadkolego,

Kroužek je samička,hůlka je sameček.
Český pravopis kladoucí ve slově samečka napřed je sexistický.

Myslím,že bychom měli proti nešvarům ve společnosti začít bojovat,a to ve všech skrytých formách.

Kupříkladu rasismus má dvě skryté,a o to nebezpečnější formy,a to antouškovství a pohodnictví.Ty byly dodnes přehlíženy.

Náměty vítány,ať také děláme něco tvůrčího.
17. 07. 2009 | 13:20

skeptický napsal(a):

/P.S.
Je dobře,že se k Vám ta elektrifikace nedostala.To by byl komunismus.
17. 07. 2009 | 13:31

buldatra napsal(a):

Elektrifikace je metla lidstva.
Po všech stránkách.
Když se nesvítí, je po tmě každá kráva černá.

Mám za to, že sexismus vznikl v důsledku elektrifikace, kdy každá kráva (kráva budiž míněna hypoteticky, může být nahrazena výrazem jiným, libovolným, např. slepice a podobně) začala se jevit v nekonečném množství odstínů šedi. To si však člověk uvědomí až po nabytí určitých zkušeností.
Než se tak však stane, jeví se mu krávy (nebo jiné entity-viz výše)ve všech myslitelných pestrých barvách, u vybraných jedinců speciálně v růžové.
Ty nezvykle zbarvené to pak špatně nesou.

Je dokonce možné vyslovit pracovní hypotézu, že kdyby elektrifikace zmizela, nastal by opět stav po tmě černých krav (či jiných entit) a sexismus by byl zapomenut.

Tato hypotéza vnáší určité světlo do otázky, proč svíčky vonné i ostatní a také petrolejky
doposud nezmizely v propadlišti dějin.
17. 07. 2009 | 14:07

Tomik napsal(a):

Panove,

vase rozprava zde mi pripomina ze kdy se dva moravane mydlej ten Cehun se nekde za bukem mlati sam - smichy.

sharkshaltskid noncom - tohle je moje prispevkove heslo - chapete to?
17. 07. 2009 | 15:19

skeptický napsal(a):

Nadkolego,

takže komunismus si na ně posvítil,a zjistilo se,že není vše zlatem,co se potmě třpytí.A se všemi bylo zacházeno rovně.
A stížnosti nebyly.

Návrat ke kapitalismu nás opět přivedl k tmářství.Ale vlivem trvající elektrifikace,která nám tu zůstala jako pozůstatek časů nedávno minulých,zůstává tu výhoda viditelnosti vad na kráse.
Ale stížnosti tu jsou.

Co se tedy změnilo? Systém.
Zakladatelky tohoto hnutí ve Státech,které jsou domovem všech těchto osvět jsou bývalé femi a komunistické agitátorky.

Tady se snaží pod zdánlivě bohulibými rouškami prosadit komunistické ideologie,a vnést rozkol při našem budování lepší společnosti.Což jest v očích každého myslícího člověka odsouzeníhodné,a jako propagace mělo býti pamatováno v zákoně,a pachatelé odhaleni.

Co mne zaráží,je že tento útok směřuje ze všech stran na jeden cíl.
Vychází mi Muž,bílý,heterosexuální,křesťan,nebo bez vyznání.Kuřák přitěžující okolnost.

Ten je vlastně kořenem všeho zla ve světě,a vše ukazuje na to,že nebude pokoj,pokud nebude jako veřejný nepřítel č.1 eliminován.
17. 07. 2009 | 15:50

buldatra napsal(a):

to Skeptický:

Tam za Velikou louží, v zemi sufražetkám a Tomíkovi zaslíbené, vzniká spousta nových neopakovatelných nápadů. A ty nápady se dostávají asi pomocí větrů, až sem k nám do Brna.
A tak z ničehož nic jsme tu měli jednoho krásného dne harašení.

Očekávám také a to v blízké budoucnosti, významný výskyt osobních cvokařů. Zatím se začínají množit jen komáři, cvokaři ve významném množství přijdou asi až ve druhé vlně.

Prasečí chřipku netřeba zmiňovat.
Škoda mluvit.

Našlo by se toho, stejně jako seriálů, určitě víc.
Je to takové jakési obohacování.

V nějaké knize jsem kdysi narazil na termín mužnice. Nejednalo se o živočicha, nýbrž o oděv pro muže. Myslím si, ve světle faktu, že se tento název nestal obecně používaným, by nebylo od věci, použít ho jako výraz vhodný k označení jistých dam, které se tomuto výrazu hodně, ale hodně přibližují. Tak by byl zas jeden výraz zachráněn před zapomenutím. Živý jazyk by byl obohacen.

PS

Ten útok by Vás neměl zarážet, nýbrž naplnit mučednickou hrdostí.
17. 07. 2009 | 17:19

Tomik napsal(a):

Skeptiku,

problem tkvi v tom, ze navrat ke kapitalismu byl provaden dle marxisticko leninisticke prirucky:

bod cislo 1) kapitalismus je zneuzivani cloveka clovekem

si tam precetli a dle toho to soudruzi taky udelali
17. 07. 2009 | 17:30

Tomik napsal(a):

Vykoristovani

je to spravne sluvko ktere mi vypadlo z pameti. "MUZNICE" to mi nejak navozuje pansky odev s otvorem. VELBLOUDI TLAPA je odborny nazev pro obrys kundy na damskych plavkach. Jedna zdejsi firma zacala prodavat placku ktera se vsune do plavek a obrys tlapy zrusi. Misto velkra na drzeni placky na miste, jsem jim navrhl kolik - patent pending.
17. 07. 2009 | 18:01

Tomik napsal(a):

to je zahada;

pri pohledu na soucasnou politickou scenu se zda, ze po sametu doslo k nahlemu vyhynu inteligentnich lidi. Zde ovsem je patrne, ze se nekteri stale jeste ruzne skyvaji.

Betonove ponorky - naposledy co jsem koukal se delaly betonove jachty, jejich vnitrni zelezne vyztuhy pri styku se slanou vodou casem zrezly, takze ty betonove ponorky opravdu jsou!
17. 07. 2009 | 18:44

buldatra napsal(a):

Vynález placky na zrušení velbloudí tlapy jen potvrzuje skutečnost, že se vždy najde blbec, který zničí zajímavý estetický zážitek.
Na světě je přitom čím dál méně hezkých věcí.

Apropos, jak by se asi ten výraz ujal v islámských zemích?
17. 07. 2009 | 19:00

skeptický napsal(a):

Po shlédnutí televizních zpráv odcházím s dojmem,že je to tu samý asociál.Všude samé asociace.

Prý třetí nejvýnosnější business na světě je obchod s lidmi.

No jo,ale dnes je prý problem lidi do obchodů dostat.

Knížecí rady,kam se podíváte.

Myslím,že by se dal vydělat milion,kdyby někdo dokázal ,aby velbloudí tlapy vypadaly naopak.

Kdysi byl takový vtip o pivoňkové vůni,ale pan Stejskal má rád etnické vtipy jen od etniků.Dykminasralizace!
17. 07. 2009 | 19:25

Tomik napsal(a):

jak znam islamce urcite by soudili obamu
17. 07. 2009 | 19:29

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, prosím pěkně zneužívání člověka člověkem.., máte na své ctěné mysli to, že lidi, co světem stojí po sobě lezou ?
Jinak, tarasnice, myslím si, taky není jenom spodní prádlo jistě významných tarasů.
Ó bama mia, veselé krizování...
17. 07. 2009 | 20:05

Tomik napsal(a):

dablju

z vaseho dopisu jsem vyrozumel ze neznate islamce - dobra priblizim vam to, predstavte si roma na brnenskem nadrazi v noci a trikrat ho zvetste
17. 07. 2009 | 20:16

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, tomíku, dovolím si zopakovat, že na zmíněném vámi nádraží jsem z rodinných důvodů strávil s přestávkami a jistým přeháněním, skoro deset let života. Před téměř štyrycetilety si mě tam vyhlídla moje současná žena. Děkuji za pochopení. Ó bama mia...
17. 07. 2009 | 20:23

Tomik napsal(a):

je mi velice lito dubleju
17. 07. 2009 | 20:30

Tomik napsal(a):

mohu pro vas neco udelat?
17. 07. 2009 | 20:32

Tomik napsal(a):

deset let je dlouha doba - ale mohu z vlastni zkusenosti rici ze zensky jsou i jinde
17. 07. 2009 | 20:34

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, drahý tomíku, teď mi o tom vyprávějte, a prosím přehánějte...
Ó bama mia....
17. 07. 2009 | 20:46

Tomik napsal(a):

kazdu mame svoje metody dablju,

ja napriklad chodil lovit zensky k flekum asi 2 roky, vetsinou nemky a holandanky, ty se pak nejlepe trepetaly na udicce, jak by jiste rekl Berwid, ale vy jste mne temy 10 lety na nadrazi brno mesto, radne prekonal tam vam to muslelo skakat na cervika samo, nezbyva nezli smeknout radiovku; kdo umi - umi.
17. 07. 2009 | 21:00

skeptický napsal(a):

WBG
Čtyřicet let je dlouhá doba.Vítězství ducha nad hmotou.

Ty co znám nikdy neunavilo říkat,co mám dělat,a jak to mám dělat,a že to dělám špatně.

Představte si Vaši urnu někde v rohu na Vaší zpustlé zahrádce.
Nápis Dotlouklo ušlechtilé srdce.

A na Vaše naléhání slib vdovy,že se znovu vdá,aby tu nebyla tak sama, a její ujištění,že Vaše golfové hole mu nedá,protože on je stejně levák.

A pak si můžete donekonečna opakovat co chcete.A bude Vám to plad prtné,jako zaživa.

I tak to někdy končívá.
17. 07. 2009 | 21:12

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

to von Fachmann.
Určitě je to jinak.
Já totiž žádný alkohol nepiji.

Pivo si dám tak jednou do roka a to, když konzumuji doma pečenou kachnu. Je to snad jediný nápoj, který se dá k tomu pít.

Mým oblíbeným nápojem je Coca-Cola.
A to ve všech jejich formách. Nejraději mám "Zero".
Kdyby Coca-Colu zrušili nebo zakázali, asi bych spáchal sebevraždu.
Vynikající je rovněž kofola.

Myslím si, že tento drink je neprávem ve světě neznámý.

Studenti na žádné z evropských universit mě nemohli vidět opilého, neboť nepiji nic, čím bych se mohl opít.

Bajku jste si vymyslel.
17. 07. 2009 | 22:06

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, skeptickej, budete se divit mezi kolika profpiárama jsem díky své úvodní blbofrázi známej. Někteří mi ji dokonce snad i závídí.. No holt brát virtualitu vážně, tolik štěstí jsem v životě díky bohu neměl. Jinak je samozřejmě všechno jinak a jako vždy se s převahou jedná pouze o zcela jasné a jedinečné vítězství naši nejvěrnější kamarádky hmoty nad čímkoliv, snad právě proto mám ve své z/s/pustlém království óbrkámen a pod ním otvor, do kterého jsem si přál být vysypán po vypnutí. Jestli to bude vyslyšeno nebo ne, pokusím sdělit pak třeba i na tomto blogu. Golf nehraji, kuličky byť v mužném provedení mě nebaví, a ani jiné tzv. sporty neprovozuji. Jsem úchyl, když už fyzicky něco činím a spotím se, tak musí taky něco vzniknout pěkného užitečného atd. Ze sportu u mě vzniká jenom spocené spodní prádlo...

VÁŽNÉ ZNÁMOSTI

Mám já vážnou chorobu
ta mě táhne do
hrobu

Cestou jen tak pro legraci
vezmu já to přes
kremacci

Tam naposledy už pěkně zdáli
omrknu si
pozůstalý....

Veselé krizování...
18. 07. 2009 | 01:19

Tomik napsal(a):

tak ted uz chapu ten nick "garden" kde ty uz se v podstate zcela uvelebujes v zahradce pod sutrem, za mych mladych let kdyz nekoho pohrbivali za ziva tak se dral ven a ty se doslova sapes dovnitr - jiny cas jiny mrav, nicmene castecne to chapu, kdyby muj soused byl v ODS tak se asi taky sapu pod sutr, nebo kdyby byl v CSSD. Ozvi se tu az te rozemelou, protoze pred tim te musej nechat vychladnout, aby si se nezpotil. ZDAR BUH!
18. 07. 2009 | 02:07

skeptický napsal(a):

WBG

Ctěný,neračte snad náhodou míti mexickou skvrnu zvící dolarové kávy?
Moje životní filosofie od určité doby totiž jest,že po cvičení lidé páchnou,a golf jsou kuličky pro přerostlé děti.
Mým oblíbeným blábolem je kontrolní otázka -Víš ,co si myslím?
Už mám lidi vycvičené,aby říkali-
Nic moc.
Jinak se potím již jen z horka,nebo duševně.
Bude hůř,sázejte brambory.Nikoho nezabíjet,byl byste první podezřelý.
Víte,že nekonečno je pojem lineární,zatímco věčnost cyklický?
18. 07. 2009 | 03:54

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, na jistá cyklická moudra věčně lineárně opakovaná se docela těším...

Byl jsem na svět
vytažen
i když dodnes je zvykem
říkat
že jsem
přišel

Taky vím
že neodejdu
budu vynesen
a jestli si někdo myslí
že pár slz
ochladí dech
krematoria
tak se mýlí

Oheň
je přece jen
pořádný kus pravdy
mezi tím
zdvořilým
přišel jsem
a
odejdu...

Hlavu vzhůru tomíku a veselé krizování...
18. 07. 2009 | 10:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy